Und van altena J F. N. VAN POPPEL DAMES- EN HEERENKLEEOING Magazijn St. Jozef Uitgever: L. J. VEEKMAN, Heusden. No, 3857. Zaterdag 1 Maart1919. SIGAREN, SICMlillIl, TABAK. Het goedkoopste adres voor Wederverkoopers, 's-BOSCH, Tel. Int. 492. FEUILLETON, UT IlïïWli 11111W1 IIAHLMANN's Heeren- en Kinderkleeding; dOcIi ja die ellendige zaak. Je vindt toch zeker ook dat ik gelijk heb, met niet naar dien kerel toe te gaan d Dat spreek ik niet tegen, maar toch, de ware oorzaak ligt daarin niethet is alleen maar de quaestie »je bent nog niet in équiliber.®® 7^ GROOTHANDEL IN De nieuwste Vazen VRAAGT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. "i Meleka, Vecco, Sportman, Red Fox, Xantos, Lift, Crescent, Him, Tosca, Toujours, Basma, Happy, Rahat, Kleine Xantos, Ascot, Ermak, Cavalla Ballet, Miss Gaby, Khiat, Leopold, Miss Blanche, Rubi, Caravellis, enz. enz. Vraagt nog heden prijscourant. MAGAZIJN 24 Hinthamerstraat 24 BUITENLANDSCH OVERZICHT. »Wat moet er van worden Die vraag uu eens bezorgd dan weer geërgerd gedaan hoort men dagelijks uit tallooze monden. »Wat moot er van worden De lezer begrijpt wel, waar die vraag op slaat. Op het bandelooze, alle perken verbrekende woelen en woeden der volken die totaal uit hun evenwicht zijn geslagen. De oorlog heeft de menschen hun geestelijk houvast uit de handen ge rukt. Ze hebben jaren lang geleefd in een toestand van verwarring, opwinding en el lende, zoo groot, dat ze niet meer tot rust kunnen komen. Wat vroeger beschouwd werd als onaantastbaar en eerbied afdwin- TafBl- eE Dessertmessen 1 in Hertshoorn Fruitmesjes en Vleeschvorkjes Ebbenhout. TafelcouvertsZwaar verzilverd Theelepeltjes S en Alpacca Hóng-Kong en Marie Antoinette. EETSERVIEZEN Koffie-, Thee- en Ontbijt serviezen enz. LH P M Q voorheen - üfcstlVö, JA6Q. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. gend, het heeft nu voor de meesten geen gezag meer. Men spot er mee en haalt het omlaag. Rusland gaf het voorbeeld. Wij behoe ven niet te beschrijven hoe daar alles on derst boven werd gekeerd en de maatschap pelijke toestand werd ontwricht. Duitsch- land volgde en is nog bezig zichzelf te ver derven. De geest van opstand en verzet is natuurlijk niet te keeren bij de grenzen van het overwonnen land. Oostenrijk-Hon- garije ligt eveneens neder. In België vreest men, naar de voormannen profiteeren, bin nenkort oproer en bloedbad. De werke loosheid, het gebrek, de teleurstelling dat nu de herkregen zelfstandigheid het nu alles voorspoed en zonneschijn zou worden, dat alles werkt saam om de arbeiders klasse in een staat van ontevredenheid en weerbarstigheid te zetten. In Engeland wordt stelselmatig aan gewerkt op bols jewistische praktijken. De mijnwerkers dreigen met een algemeene staking. De bekende Schotsche revolutionair Maclean, komt reeds aan met het vermetele plan nog binnen het jaar in Engeland de revolutie te ontketenen, ten einde de revolutionairen in Rusland van den ondergang te redden. Want als Engeland zelf met een revolutie te doen krijgt, heeft het natuurlijk geen gelegenheid meer, die in Rusland te onder drukken. Deze communist beweert o. a. »Voor ons is de eerste kwestie nu, hoe beginnen wij het gevecht, hoe kunnen wy de massa in beweging brengen. Wy hebben de gelegenheid bij de hand. De demobili satie heeft reeds hat dreigende probleem der werkloosheid geschapen. Wij kunnen 11. «Nu, Van Dormen, vindt ge dat niet vreeselijk trotsch van Albert vroeg Elise. »Wat beduidt het toch om even aan dien man te gaan zeggen, dat het je spijt dat je hem een wond hebt toegebracht, want dit moet je wel spijten, Albert, aangezien je au fond niets tegen dien man kunt hebben. »Laat ons er nu niet weer over begin nen,- Elise ik heb je duideiyk gezegd hoe ik over de zaak denk,« zeide Albert. »Ja, maar laat Van Dormen nu ook eens zijne meening zeggen,zeide Elise, »en houdt je aan zyn raad je weet wel, hij heeft je altijd goeden raad gegeven, ïHee! vriendelijk gezegd,c antwoordde Van Dormen met eene lichte buiging, smaar ik geloof werkelyk, dat ik nu beter doe, mijn' raad niet mede te deelen.« t Waarom niet?« vroeg Elise. Ben je bang dat hij toch niet opgevolgd zal wor den ?«- Integendeel, maar ik ben bang, dat die raad niet in je smaak zou vallen. »Meen je dan ook, dat hij het niet moet doen »Ik heb immers juist gezegd, dat ik mijn advies 'niet zou uitbrengen vroeg Van Dormen kalm. »Maar, vader, wat vindt u er toch van »Wel, ik moet zeggen, dat Albert niet zoo zoo geheel en al ongelijk heeft, met niet te willen gaan. In het begin wat ik zoo blij, dat ik althans voorwaarden verkregen had, waarop de koetsier in eene schikking zon willen treden, dat ik eigen lijk niet goed heb nagegaan, of Albert ze wel zou willen aannemen. Ik moet zeg gen, dat ik my ten minste kan begrijpen, dat hij bezwaar maakt. »De heeren schynen in zulke gevallen anders te denken dan de dames,zeide Elise. Henriette boog zich tot Elise over en zeide half luid vJe moet niet generaliseeren, Elise, alle dames zouden het hierover ook niet eens zijn.® iWat,® roept Elise uit, »ben jij het dan met Albert en mynheer Van Dormen eens vLaat ik liever geen oordeel uitbrengen,c antwoordde Henriette. Waarom niet?« Omdat ik dan maar weer te veel als secondante zou optreden je broeder heeft my straks al verweten, dat ik hem een lesje had gegeven ik vrees dat ik weer in die fout zou vervallen. >En als ik u nu bepaald vroeg om uw oordeel uit te spreken zeide Albert, >Dan zou ik toch aan uw verzoek niet den steun van de werkloozen krijgen, in dien wij hen de middelen verschaffen, waar door zij leven kunnen. De eenig mogelijke oplossing is een drastische vermindering van werkuren per week. Die vermindering zal degenen die werken toelachen, indien zij verzekerd blijven van een levensstandaard ten minste als vóór den oorlog. Hier hebben wij het economisch uitgangspunt, waarop alle arbeiders in den oorlog tegen het kapitalisme zich kunnen vereenigen. De mijnwerkersbeweging in Zuid-Wales en Schotland namen met het oog hierop hun argent program aanizes urendag, vijf dagen per week, en een pond f 12) per dag, aan. Binnenkort zal een conferentie te Bolton (Lancashire) plaats hebben op hetzelfde program en deze actie moet als een loopend vuur zich verspreiden om midden Februari een werkstaking onder de mynwerkers op die eischen te proclameeren. Het uitvoerend comité zal nu een samen komst met den eersten Minister hebben, die mislukken zal en tot een nieuwe con ferentie zal leiden. Van ons standpunt is dit alles zeer goed. De bewyslast van een werkstaking is dan toevertrouwd aan de regeering dit zal de kracht van den strijd ten goede komen, als hij uitbreekt, omdat wij weten dat de regeering zich nooit met de eischen van de mijnwerkers zal kunnen vereenigen. Het zal de beweging tijd ge ven om de propaganda in de verschillende kolenmijnen voort te zetten en haar een- drachtiger te maken. Het is nu de zaak, dat alle arbeiders-comité's hetzelfde program aannemen en het door middel van strooi biljetten in alle werkplaatsen bekend maken. Zoo krygen wij de massa eenmaal in bewe ging en helpen wij de chaos, door den kapita- listischen oorlog veroorzaakt, vergrooten.® 's-BOSGH Vughterstr. 87, Tef. No- 657 Uitsluitend naar maat. voldoen, omdat, oiaar mij straks bleek, uwe vraag mij niet zou vry waren voor het ver- wyt, dat ik mij zooeven op den hals heb gehaald. «Hoe dat >Wel, toen heb ik evenmin iets anders gedaan als uwe vragen naar waarheid be antwoorden, maar dat scheen u minder te bevallen,® zeide Henriette op eenigszins ondeugenden toon. Albert zweeg. Na eenige oogenblikken stond Van Dormen op en nam afscheid. De heer Vanissa verzocht hem dikwijls bij hen te komen. Een vriendelijke blik van Elise overtuigde hem, dat haar vader ook naar haar hart had gesproken. Albert leidde hem den tuin uit. vDat juffertje is niet op haar mondje gevallen, vindt je niet vroeg hij aan Van Dormen, toen zij zoo ver van het prietil verwijderd waren, dat zij van daar uit niet gehoord konden worden. »Je hebt zeker iets met haar gehad, zeide van Dormen lachende »zy ziet er my wel uit als een kranige meid.® »Ja, maar zy schijnt zelve daarvan te goed overtuigd te zyn dat vind ik jam mer. t vHoe dan, houdt je haar voor preten tieus »Neen, dat niet, maar pedant, erg pe dant. Dat komt zeker omdat zij secon dante is.® »Dus een blauwkous, die met haar ge leerdheid praalt Met andere woorden 't is goed visschen in troebel water. Laten we maar alle krachten inspannen om de wanorde hand over hand te doen toenemen. Laten we stelselmatig de ontevredenheid aanwakkeren. Laten we alle arbeiders ophitsen tot sta king en de toekomst is voor ons. Lloyd George heeft in het Lagerhuis de eischen der mijnwerkers bestreden. Kre gen zij hun zin, aldus de minister, dan zouden de steenkoolprijzen dusdanig in prijs stygen, dat de Engelsche fabrieken onmo gelijk met de buitenlandsc^e nijverheid zou den kunnen concurreeren. De Britsche industrie zou dan van de wereldmarkt wor den verdrongen en ontzaglijke werkeloos heid zou honderdduizenden bedreigen in industrie en handel. Of echter de door bolsjewisme vergiftigde arbeiders naar dit betoog zullen luisteren En niet alleen in Engeland is er het gevaar voor revolutie. Ach het dreigt overall ïWat moet er van worden?® Wy zien de toekomst bevende tegemoet. De vorige 'maal schreven wij, dat de conferentie te Parijs veel spoed achter haar werk gaat zetten. Dit wordt bevestigd door de aansporing, die de Raad van Tienen heeft gericht tot alle commissies om haar best te doen voor het eind van deze week met haar rapporten^ gereed te zijn. Eenige commissies zijn pas benoemd. De commissie voor de aanspraken van België heeft gisteren voor het eerst vergaderd en zij begreep niet verder te kunnen werken, voor zij van den oppersten oorlogsraad na derde inlichtingen had over den omvang van haar mandaat. Deze commissia zal dus nauwelyks aan het eind van deze week haar taak ktthnen hebbben voltooid. Op het oogenblik overlegt de Raad van Tisnen over Albanië. Italië heeft dit ge west in 1917 tot. zijn protectoraat ver klaard. Griekenland wil het Zuidelijke ge deelte ervan hebben en de Albaneezen zelf willen onafhankelijk zijn. Alle reden dus om voor deze kwestie weer een commissie te benoemen. Dan komt nog het Zionisme en de Marokkaansche kwestie. Dat loopt waarschijnlijk op nog twee nieuwe com missies uit, die natuurlijk niet dadelijk rap port uit kunnen brengen. Maar als dan daarna de definitieve wa penstilstandsvoorwaarden moeten worden vastgesteld, wil het tienmanschap althans over zooveel commissierapporten beschikken, als dan mogelijk zal zijn. Die definitieve voorwaarden komen dus inderdaad binnen »Neen, dat kan ik niet zeggen. Dat doet ze niet.® »Maar wat doet ze dan »Wel, ze spreekt haar oordeel uit als een orakel. »En ze wilde juist haar oordeel niet zeggen »Nu niet, maar je hadt haar eens moe ten hooren, toen zij met mij alleen was.® »Wil ik je eens wat zeggen; Albert?® zeide Van Dormen glimlachend. ïlk heb den indruk dat zy een flink meisje is, dat niemand naar den mond praat, en daarom misschien op jou den indruk maakt van pedant. Maar ik geloof niet, dat zij dat is.® a Ze schijnt je al gauw voor zich ge wonnen te hebben. Ken je haar nu al »Ik zeg immers alleen, dat ze op mij niet den indruk maakt van pedant. Daarom is het toch wel mogelijk, dat ik my be drieg.® ïDenk je dat ze in équiliber is vroeg Albert lachend. »Ik geloof niet, dat veel meisjes van haar leeftijd dit zijn. In den regel volgt die toestand eerst als ze een man ge kregen hebben.® »En als ze nooit een man krygen Dan kan die toestand van équiliber be reikt worden, zoodra zij de hoop voor goed opgeven om ooit te trouwen.® vMaar zouden de meisjes die hoop ooit opgeven Sommige wel, andere niet.® Gorincheui. korten tijd af. Het heeft er wel wat van, dat men Duitschland niet geheel wil vernietigen. Tenminste, de vredesconferentie ziet de noodzakelijkheid in, den economischen boy cott van het geteisterde land wat te ver minderen, ten einde te voorkomen dat het in de handen van het bolsjiwisme vervalt. De betaling eener schadevergoeding zou dan verdeeld worden over een vrij lange periode, daar deze zal moeten plaats hebben in hoofdzaak in grondstoffen. Als het maar niet te laat is. De Spar- taciers hebben reeds te veel macht gekre gen, de toestand is vooral in de groote steden hopeloos het volk futloos. De nood peilloos. Iets daarvan blijkt uit de oproeping verzonden aan de geneeskundige faculteiten van de universitieten in de neutrale landen en aan president Wilson. Daar worden o.a. gezegd Vele millioenen stedelingen leven sedert jaren van de helft van de calorieën die noodig zijn om te leven, en minder. Met hun uitgeputte lichamen, die van alle reserves beroofd zijn, bezwijken zij aan elke toevallige ziekte.. Ontdaan maar mach teloos staan Duitschland's geneesheeren tegenover deze vreeselijke gevolgen van den honger. De prijzen in den sluikhandel -bedragen 10003000 procent van de prijzen in vredestyd. Dat minderheden van onfat soenlijke lieden de karige voedingsmiddelen van het algemeen rooven en daar op laag hartige wijze woeker mee drijven, is een »Dus die andere komen nooit in équi liber xiNeen, en dit is al zeer treurigde meisjes die niet trouwen en zich met het denkbeeld verzoenen, kunnen nog in équi liber komen, maar de anderen zijn de on gelukkigste wezens die men zich denken kan.® ïEn vanwaar zou het komen, denk je, dat sommige dat wel kunnen en andere niet Mijn waarde heer, je komt daar op een onderwerp, waarover ik je later gaarne eens mijn gevoelen wil mededeelen, maar je zult me toegeven, dat het hier aan dit hek de goede plaats niet is. Adieu, ik wensch je het beste met je quaestie.® »Wat komt het er op aan wat ik er van denk Je kent het oude spreekwoord »Die zijn brandt, moet op de bla ren zitten.® Ik hoop van harte, dat ze je niet te veel pijn zullen doen.® »Ik ben er toch vervloekt ongelukkig ingeloopen,® zegt Albert. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD vflor ligt Lui (ai Min en Altena, de Langstraat en te Brnnmelemarl. ctm

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1