Kinkhoest Sproeten i blóed- I Bronchitis, ANGA-SIRQOP ANÜA-BÜNBONS treurig verschynsel, gepaard gaande met den hongersnood van alle tyden en landen. De millioenen vastbezoldigden en gepen sioneerden, vele werklieden en arbeiders met het hoofd, alsmede millioenen alleen staande vrouwen kunnen deze prijzen niet betalen. Het zwaarst lijden de kinderen en vrouwen, die om det wille harer gezinnen nog veel ontzeggen. Zwaar lijden ook de neurasthenici, (zenuwzieken) wier aantal door de lichamelyke psychische ont beringen van 4Vg jaar oorlog reusachtig is gestegen. Zwaar lijden bovendien de over werkten en vele zieken door de jarenlange eentonige en eenzijdige voeding. Maar niet slechts lichamelijk lijdt het Duitsche volk. De honger drukt ook als een zware psvchische depressie op de mil lioenen in de steden. Hij is oorzaak van psychische en zedelijke ontaardingen die als haarden van het bolsjewisme de geheele beschaafde wereld bedreigen. Als kinderen uit honger kolenstof, zieken rauwe koolstronken uit de aschemmers ver slinden wordt begrijpelijk dat de wanhoop jong en oud tot de ernstigste misdaden tegen den eigendom brengt. De jaren lange honger heeft alle begrippen van recht en onrecht vertroebeld. De zedelijke ver nietiging staat voor de deur. Wat de priester is voor de ziel, is de geneesheer voor het lichaam. Zyn beroep is algemeen menschelijk. Nationale gren zen bestaan voor hem niet. Tot een groote daad van humaniteit, om vele duizenden menschen van den dreigenden dood te redden, roepen wij de geneesheeren van de onzijdige landen en president Wilson op. Is het niet onverantwoordelijk dat de overwinnaars nog altijd de hongerblokkade handhaven en het Duitschland onmogelijk maken zich van het noodige voedsel te voorzien De Fransche pers antwoordt daarop de verzwakking van Duitschland is de vei ligheid van Frankrijk. Maar we kunnen ook zeggenDe toestand van een land van ongeveer 80 millioen zielen in het hartje van Europa kan voor dat werelddeel niet onverschillig zijn. Zoolang Duitschland zoo ziek is als nu wordt Europa niet gezond. Wil de rust in ons werelddeel werkelyk terugkeeren dan zal eerst onze oostelijke naburen en Rus land tot regel en orde moeten worden terug gebracht. En de weg daartoe zullen de geallieerden hebben te banen. gevatte koude, vastzittend slijm op de borst, voortdurend hoesten, scherpte in de keel. Gebruik hiertegen. Betere borstsiroop bestaat niet. Per fï. 1.50. Om buitenshuis, hetzij op reis, in den trein, bij vergaderingen of op Uw werk een goed hoeststillend middel bij de hand te hebben, fa- briceeren wij verpakt in gemakkelijk in uw zak te dragen dóozen v. 50 en 90 ct. Fabr. A. MIJNHARDT, ZEIST. Verkrygb. bij Apolh. en Drogisten. Deze artikelen zijn ter plaatse verkrijgbaar bij de adressen genoemd in de advertentie Mijnbardt's staal-tabietten, welke in ditzelfde nummer voorkomt. BUITENLAND. Een verdragend kanon naar Parjjs. Volgens den Paryschen correspondent van de »Exhange Tel. Co.« die, een onderhoud had met een der Duitsche gevolmachtigden voor den wapenstilstand heeft maarschalk Foch o.a. de uitlevering geëischt van een der groote vèrdragende kanonnen, die Pa rijs beschoten. Dit kanon is thans in de buurt van Mainz opgesteld en werd daar door de Ententeofficieren ontdekt. Het zal vermoedelijk binnenkort naar Parijs worden gebracht. Het lot der Duitsche vloot. Volgens de *Temps« heeft Leygues, de minister van Marine, deswege ondervraagd door de Begrootingscommisiie tijdens hare zitting van 19 Febr. zich met nadruk ver klaard tegen de vernietiging der Duitsche oorlogsschepen. Hij is van oordeel, dat de vijandelijks schepen onder de Geallieerde verdeeld moe ten worden, die er over zullen beschikken zooals zij dat het beste achten. Zijn stand punt in deze werd algemeen gedeeld door de Begrooting8commissio, die in de hoog ste mate belang stelt in dit vraagstuk. Rusland, Stockholm. De beroemde Rus sische geschiedkundige en archeoloog Alex ander Lappo-Danilewski, hoogleeraar aan de universiteit te Petersburg en lid van de Russische Academie van Wetenschappen is tengevolge van chronische ondervinding den hongerdood gestorven. o In Kief zijn de prijzen van kleeren en levensmiddelen aanmerkelijk aan het dalen. De prijs van een heerencostuum daalde in enkele weken van 600 tot 200 mark, van koffie van 26 tot 15 mark, cacao van 50 op 20 mark per pond, rijst, havermout en meel zijn reeds tegen 3 mark, lage schoenen tegen 25 mark, heerenbottines tegen 38 mk. te krijgen. o Te Dusseldorp. Een nieuwe radicale partij heeft zich afgescheiden van de Spartaciden omdat deze haar nog niet radicaal genoeg waren en is begonnen met de leden van den »Volkszugrat« te arresteeren. Zij hoopt, met geweld de algemeene staking te Düs- seidorp te kunnen handhaven. August Borms. Uit Brussel wordt dato 17 dezer aan de N. R. Ct. gemeld August Borms, de activist, is vandaag voor het eerst over activistische propaganda onder de bezetting verhoord. Het duurde van elf uur 's ochtends tot half zeven 's avonds. Zijn beantwoor ding van de gestelde vragen kan men als volgt samenvatten. Ik erken alle feiten. Ik heb overal ge ijverd tot zelfs in de gevangenkampen. Ik ben te Berlijn geweest, ik heb in drukke verbinding met de Duitschers gestaan, ik heb een hoog ambt in het separatistische ministerie (hy was lid van den Raad van Vlaanderen) vervuld, maar in alles werd ik door het besef van het boven allesgaande belang van Vlaanderen geleid. De Duit schers waren niet meer dan een werktuig, waarvan ik me in het belang onzer zaak zelve meende te mogen bedienen. Men zegt, dat ik door geldzucht werd gedreven en men voegt erbij dat ik 40,000 frank in de wacht zou hebben gesleept. Daar is geen woord van aan. Stellig ben ik be zoldigd maar alleen met het gewone salaris van mijn ambt. Insgelyks heb ik presentie geld genoten voor de vergaderingen van den Raad van Vlaanderen. Het was niet over dadig en wisselde naar gelang van het ge wicht der vergadering tus$lien 10 en 20 frankIk heb dus geen enkel voordeel getrokken, waar ik geen recht op zou hebben gehad. In elk geval, ik herhaal het, werd ik uitsluitend door de gedachte aan het be lang van Vlaanderen geleid. Men verwacht dat de instructie in deze zaak een heelen tijd zal nemen. Men zou er niet alleen een samenspanning in zien, die nog bezig is zich te ontwikkelen, maar bovendien schijnt men bewijzen in handen te hebben dat een bolsjewitisch streven eraan ten grondslag ligt. komen vroeg in 't voorjaar. Koop bijtijds een pot SFRUTOL. Verkrijgb. bij alle Drogisten. BINNENLAND. Vlektyphus. Te Heerlen doen zich vijf ziektegevallen voor, die vermoed werden vlektyphus te zijn. Te Schinveld is één geval van vlektyphus vastgesteld. De Visiehery ligt stil. Te Vlaai dingen kunnen de stoomoeugers en stoomtreilers wegens gebrek aan kolen niet ter visscherjj vertrekken. Dcioek vau de Koningin aan Maastricht. H, M. de Koningin zal Zaterdag een bezoek brengen aan Maastricht. o Petroleum. Minister van Landbouw Nijverheid en Handel maakt bekend le. dat de bons 15 en 16 van de Rijks-Petroleumdistributiekaarten (groene kaarten) geldig zullen zijn van 1 Maart tot en met 15 Maart 1919, en dat op elk dezer (groene bons) geleverd zal worden 2 liter petroleum 2e. dat de bons 15 en 16 van de Rijks- Petrofeumdistibutiekaarten (bruine kaarten) geldend zullen zijn van 1 Maart tot en met 15 Maart 1919, en dal op elk dezer (bruine bons) geleverd zal worden 3 liter petroleum. o Arrestatie ep het dak. Zekere L. wiens aanhouding was verzocht en die ook verdacht werd van eenige in braken uit den laatsten tijd, vertoefde, naar de politie ter oore was gekomen, in een perceel aan den Olieberg, bij de Prin sengracht in Den Haag. Toen eenige re chercheurs aan deze woning verschenen, trachtte hij over het dak te ontsnappen, maar dit was voorzien,, want op hetzelfde oogenblik dat hij zijn hoofd door het dak raam stak, verscheen uit een ander dak raam het hoofd van een rechercheur. L. werd dan ook op het dak gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. L. heeft nog 2 jaren gevangenisstraf te goed. o Strijd tegen de dienstbedenmuts. De Vereenigirig van Dienstboden en Hnlppersoneel te Leeuwarden heeft besloten, actie te voeren om tot afschaffing te ge raken van de door haar zoozeer gehate muts. o De moord te Velp. Da commissaris van politie te Arnhem verzoekt aanhouding en overbrenging van Anton Gutt, 41 jaar, gepensioneerd O.-I. militair, Zwitser, lang pl.m. 1.75 M., zwart kneveltje, gekleed met korte gesloten groen grijze jas, vermoedelijk Duitsche uniform jas, zwarten slappen hoed en laarzen. Hij 'houdt zich veelal op in volksloge menten en kan ook zich hebben begeven naar 's-Gravenhage tot inning van achter stallig hem nog toekennend pensioen. Hij wordt verdacht van moord op den gepensioneerden kolonel van^Hille, te Arn hem, gepleegd in den avond van 1 Febr j.l. 'Een premie van vijfhonderd gulden wordt vanwege den Minister van Justitie uitge loofd aan dengene die aan politie of justitie zoodanige inlichtingen verschaft dat danrdoor een veroordeeling kan volgen van der.gene, die op 1 Febr. j.l. te Arnhem den heer M. van Hille heeft vermoord. Thee. Het Rijkskantoor voor thee en koffie heeft, naar de *Tel.« meldt onder dagtee- kening van 24 Februari een mededeeling aan koopera van thee op de Java-thee- veiling van Vrijdag a.s. uitgegeven, waarin maatregelen genomen zijn die prijsopdrij ving kunnen voorkomen. Alle koopgerech tigden krijon der controle een bepaald aan tal kisten thee en zoowel zij die dicrect op de veiling koopen, als zy die zich uit de tweede hand voorzien, zyn verplicht aan verbrui kers tot hoogstens f 1.45 per half K.G. netto® te verkoopen. o Spaansche griep. Te Veendam is in 3 dagen tijds het gezin van den landbouwer J. ter Borg vader, moeder en zoon aan de griep overleden. De vorige herfst verloor een dochter van Ter Borg vier meisjes beneden 8 jaren aan die ziekte. o Het antwoord der Belgische regee- riag op het Nederlendsck® memorandum. Een verklaring run minister Van Haruebeek. De minister van buitenlandsche zaken heeft in de Tweede Kamer bij den aan vang der vergadering verklaard, dat in ant woord op zijn verzoek om nandere inlich tingen nopens de mededeelingen door de Belgische Regeering te Parijs gedaan op 21 Februari hem heeft geantwoord dat de Belgische delegatie ter conferentie van Pa rijs bij de vertegenwoordigers der 5 groote geallieerde en geassocieerde mogendheden een voorstel heeft aanhangig gemaakt om onderhandelingen te openen ter herziening van zekere bepalingen der tractaten van 19 April 1839. De Belgische delegatie heeft den wensch geuit, dat Nederland aan die onderhandelingen zal deelnemen als onderteekenaar van "die tractaten. Indien het voorstel van België door de conferentie wordt aangenomen, zal de Belgische dele gatie in de gelegenheid zijn, de Neder- landsche regeering bekend te maken met de Belgische zienswijze inzake de vraag stukken die in het bijzonder voor Neder land van belang zijn. Tegenover de afwenteling door België van de verantwoordelijkheid op de ver tegenwoordigers "der 5 groote mogendheden te Parijs, herinnerde de minister eraan dat aan de regeeringen dier mogendheden het Nederlansch standpunt ten aanzien van den gebiedsafstand en de aantasting van vast staande rechten geformuleerd in zijn ver klaring van 14 Februari*op 18 dezer is medegedeeld. Ook de afgelegde verklaring zal hun worden medegedeeld. o De koleuaanroer uit Duitschland. Men meldt aan de N. R. Ct. dat de hier te landde uit Duitschland aangevoerde hoe veelheid kolen in Januari 46,000 ton be droeg, en dat het zeer waarschijnlijk is, dat de invoer van Duitsche kolen in Fe bruari een hoogte van 100.000 ton zal bereiken. Met dat al zit men in tal van gemeen ten te blauwbekken van koude, doordat er geen kolen voor de distributie aankomen. van vorming, door het gebruik Mijnbardt's Staaltabletten Deze verdry *en bloedarmoede, bleek zucht en bleeke gelaatskleur. Indien op de doos de naam A. MIJNHARDT ontbreekt, koopt U namaak en be nadeelt daardoor Uw gezondheid. Eisch daarom uitdrukkelijk een doos Mijnhardt's Staal-tabletten. In doozen vanaf 90 cent. Bij Apoth. en Drogisten. Te 's-Hertogenbosch Gebr. Verhees, Orthenstraat B. 89 en Vuchterstraat 30 en Apoth. Dr. Lamer en Indemans Werkendam J. S. Frederiks, Drogist. BEKENDMAKING. De Voorzitter van liet hoofdstembureau in den Provincialen kieskring Heusden maakt bekend, dat op Donderdag 6 Maart a.s. des namiddags ten drie uur ten gemeen tehuize alhier een openbare zitting za! wor den gehouden ter beslissing over gel digheid van de op 25 Februari j.l. inge leverde lijsten van candidaten en over de handhaving van de op die lijstenvoorko mende candidaten voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten. Heusden 27 Februari 1919 De Voorzitter voornoemd H. J. van Eggelen. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN, maakt bekend: dat de Minister van L N. H. heeft bepaald, dat gedurende het tijdvak van 1 t/m. 31 Maart 1919 door detaillisten aan ver bruikers zal mogen worden afgeleverd op bon no 48 der thee en koffiekaart lons koffie. Heusden, 25 Februari 1919 Da Burgemeester voornoemd, H. ,1. van Eggelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Woensdags en Donderdag avond gaf de gemengde Zangvereeniging Cresendo hare aangekondigde uitvoering in de zaal Concordia. Beide avonden was een talrijk publiek tot ver uit den omtrek opgekomen om deze uitvoeringen bij te wonen. Na een openingswoord door den Voorzitter den heer A. de Moor, werden de verschillende zangnummers ten gehoore gebracht, die over 't geheel goed werden gezongen. Na de pauze werd opgevoerd Jan Onge luk, tooneelspel in drie bedrijven. De ver schillende spelers die hierin voorkwamen, vervulden hunne rollen uitstekend. Voorai Jan Ongeluk (de heer de Moor) en zijne echtgenoote (Mej. Kramer) speelden uit stekend. De bezoekers keerden dan ook hoogst voldaan huiswaarts. De directeur van het post- en tele graafkantoor alhier, maakt bekend, dat met ingang van 1 Maart a.s. voor een interlocaal telefoongesprek per 3 minuten verschuldigd is f 0.45 voor een dringend gesprek 11.25, voor een gesprek tegen verhoogd tarief (alleen met in de omgeving gelegen plaatsen) resp. f 0.25 en f 1 terwijl voorts f 50.intree-geld verschul digd is, voor elke rijkstelefoonaansluiting, wearvan de aanleg nog moet beginnen. Vrijdagmiddag werd den heer Posma Hoofd der M.U.L.O. naar aanleiding van zijn aanstaand vertrek namens de kinderen een mooi cadeau overhandigd, waarbij de jongejuff. N. v. d. Berg, hem namens allen dank bracht, voor het onderwijs dat zij hadden genoten. Hierop werden de kinderen onthaald en na het zingen van eenige liederen namen zij afscheid van hun geachten leeraar, dien zij allen noode zien vertrekken. Moge het hem steeds goed gaan, in zijn nieuwe functie. Werkendam. Door de rijkspolitie werd 10 mud gerst in beslag geuomeu die frauduleus vervoerd werden, Capelle. 1 Maandagavond om 7 uur hield de alhier opgelichte Christelijke His torische Kiesvereeeniging haar eerste open bare vergaderiug in de openbare Lagere School in de Nieuwstraat. Nadat deze bijeenkomst door den heer J. Addink, daartoe door het vooiloopig bestuur aan gewezen, op de gebruikelijke wijze was geopend, werden de aanwezigen, voor zoover zij geen lid waren, in de gelegen heid gesteld tot deze vereeniging toe te treden. Daarna werd het huishoudelijk regiement voorgelezen, het welk na eenige kleine op- en aanmerkingen onveranderd werd vastgesteld en vervolgens overgegaan tot benoem^g van een definitief bestuur. Bij acciematie werd de heer Burgemeester dezer gemeente tot eere-voorzitter, aange wezen en de heer J. Addink tot voorzitter, die deze benoeming aannamen. Tot be stuursleden werden gekozen de heeren B. Verhoeven, J. Lankhuijzen, A. J. de Roon en A. J. Verhoeven, die allen deze benoe ming aannamen. Hierna volgde nog eenige bespreking omtrent de volgende te houden vergadering, wakr als dan een spreker van naam zal optreden, teneinde het doel en de richting dezer vereeniging zoo breed voerig mogelijk uit een te zetten, waarna deze byeenkomst met gebed werd gesloten. Na afloop dezer samenkomst verdeelden de bestuursleden de functiën onderling als volgtA. J. Verhoeven, 2e vooorzitter, B. Verhoeven, le secretaris, A. J. de Roon 2e secretaris en J. Lankhuijzen, penning meester. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gem. alhier Ds. Lokhorst te Noorden. Op 25 dezer werden de heeren A. L. Sneep, voorzitter, A. J. de Roon, hopman A. Verheyden, secretaris-penning meester, C. A. van der Hoeven, M. de Bas en A. Heyinans-Vermeulen, als bestuurs leden der burgerwacht alhier door den Burgemeester beëedigd a. s. Zaterdag 1 Maart heeft beëediging der burgerwacht leden plaats ter secretarie alhier, des na middags, ten half drie uur in handen van het bestuur. De Burgerwacht telt 40 le den en is bewapend met karabijnen. Tot pont wachter bij het veer over den nieuwen Maasmond alhier is aange steld de heer Verduin van Waspik. Gravemoer. Alhier kwam het treu rige bericht, dat de oudste zoon van den schipper Chr. M. te Ruhrort jammerlijk is verdronken. Door de duisternis misleid liep Woens dagavond W. de B. in de haven. Met moeite werd zy door een paar voorbijgan gers gered en huiswaarts gebracht. Nederhemert. Voor de betrekking van hoofd der openbare school N. Zhebben zich 4 sollicitanten arngemeld. Door den Burgemeoster is tot teller van vee tusschen 5 en 12 Maart a.s. aan gewezen de heer P. Kerkhove. Sprang. Bij den landbouwer K. alhier is onder het vee mond- en klauwzeer uit gebroken. Ten nadeele van de wed. de B. is achter haar woning een slijpsteen gestolen. Tot op heden bleef de dief onbekend. A.s. Maandagavond zal voor de af- deeiing Sprang voor den Chr. Fabrieks- Haven- en Transport-arbeidersbond in open bare vergadering optreden de heer Ooster bosch van Amsterdam. In het belang vau --den Gerefor meerden Zendingsbond trad in het Ned. Herv. kerkgebouw alhier op, Ds. Bartelema van Beest. Zijn Eerw. koos voor deze ge legenheid Johannes 1 5 den tekst zijner predikatie. Met klem werd door Spr. de roeping van den zendingsarbeid bepleit. Achter de woning bij v. d. S. al hier stortte een gedeelte van den water put in. Zekere H. die juist passeerde voelde den grond onder zijn voeten weg zinken. Gelukkig liep het zonder verdere ongelukken af. Veen. Deze week werd bij het om spitten van een weide door een arbeider een zilveren munt gevonden' ter grootte van een rijksdaalder. Het bevatte aan een kant een latijnsch opschrift wat in het hol- landsch beteekentBij de gratie Gods 1564 Philippus koning van Spanje Hertog van Gelderland, en aan de andere zyde De Heere is mij een Helper. Wijk. .Voor een paar dagen werd al hier eene weide verhuurd in perceelen om te scheuren het bracht op ongeveer f 1200 Tot dit jaar was de weide verhuurd voor ruim f 300. Het bezorgt dus den eigenaar een extra winst van circa f900. Bij ver8chillende landhouwers is in den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. ingebroken, een en ander werd vermist. Ter besparing van brandstoffen zal voorloopig des Woensdags en des Zater- dags geen school worden gehouden. Dat de huizen in dezen tijd hoog in prijs zyn mag zeker wel dienen als bewijs dat deze week een woning werd verkocht voor den prijs van circa f 2800. Van honger gestorven. f

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2