De Koningin in Limburg. zijn aangericht, het eerst vergoed zullen worden. Ook Oostenrijk zal moeten bloeden. Italië eischt 600 millioen vergoeding. Maar hoe zullen deze volken ooit by machte zijn aan zulke verplichtingen te voldoen Nu wij toch eenmaal met cijfers bezig* zijn willen wij ook even wijzen op de schul denlast dien Frankrijk drukt. In het laatst verschenen nummer van het weekblad L'Europe Nouvelle wordt bij het ^nagaan van de rekening een ware wan hoopskreet geslaakt. Frankrijk zal zich aan het eind van dit jaar voor een deficit van 50 60 milliard frank bevinden. Daarbij komt, dat de al gemeens jaarlijksche lasten van Frankrijk dermate verhoogd zyn, dat het na den oorlog in plaats van jaarlijksche uitgaven v^n ruim 5 milliard, jaarlijksche uitgaven van ruim 18 milliard zal hebben te dragen. En dat terwijl de bevolking met ongeveer drie en een half millioen zielen verminderd is. Het weekblad stelt vast, dat het betalen van die ontzaglyke financieele lasten Frank rijk voor een totale onmogelijkheid stelt. Ze zijn zoo geweldig, dat zy in de prak tijk niet met leeningen en belastingen te bestrijden zullen zijn 'zonder het land ge heel ten onder te brengen. Frankrijk is, zegt het weekblad, gesteld voor het dilem ma ruïne, bankroet of hulp van zijn bond- genooten door een verdeeling der oorlogs lasten, door het vormen van een volkeren bond op financieel gebied, die Frankrijk zijn schuldenlast zal helpen dragen en ver lichten. Als men ons alleen laat met onzen financieelen toestand, dan, zegt het blad woordelijk «is het niet overdreven te zeg gen, dat op financieel gebied onze toestand wanhopig is. a L*Europa Nouvelle bepleit dan ook met klem, «een internationale oplossing van het financieel probleem. De ontsteltenis gewekt door de onthul lingen van onzen financieelen toestand zou spoedig in wanhoop overgaan, zoo gaat het blad voort, indien er in die sombere toe komst niet het lichtpunt was van de onder linge hulp der geallieerden onder elkaar. In de financieele volkerenbond moet de redding gezocht worden. Natuurlijk rekent men op de betaling van. althans een groot deel' dier lasten door Duitschland, Maar nog eens, hoe zal dit volk kunnen betalen De nood is er zoo hoog gestegener schijnt geen redden meer aan. De weerstand tegen de Spar- tacistische gevaar wordt zwakker. Van Ebert, de president, hoort men nauwelyks meer gewagen kracht schijnt er van dit nieuwe hoofd van het Duitsche rylc weinig uit te gaan. In Munchen en Berlyn wordt de toestand steeds hopeloozer. Economische zorgen en anarchie dreigen het rijk te vernietigen. Zoo maakt het rijksministerie het volgende bekend Wij kunnen ons uit onze eigen voorraad tot den nieuwen oogst voeden. De blokkade knaagt aan het Duitsche volk. Dagelijksch gaan duizenden aan ondervoeding te gronde. De kolenproductie hokt op een schrikbarende wijze. Tal van fabrieken liggen stiler is een ontzaglyk leger van werkloozen ge groeid dagelyks worden bruikbare locomo tieven in beslag genomen en ons wordt niet meer het meest noodzakelijke deel onzer verkeers- en transportmiddelen gelaten. Daarom luidt het eerste gebod aan den arbeid Slechts hij kan ons redden. Elke staking brengt ons den afgrond een stap nader. Gelyk hij alle onderhan delingen met vertegenwoordigers der arbei ders verklaren we ook thansvan even veel belang als de politieke is de occono- mische demobilisatie. Zij alleen kan alle krachten wekken en aan het werk houden, die onze volslagen occonomische ineenzin king kunnen verhoeden, Doch de arbeiders blijven slaken. Hoe schrikkelijk het leven is in dat eertijds zoo welgeordende land blijkt uit wat ons uit Halle wordt gemeld Sedert Woensdag staan alle bedrijven de Post, de tram, de theathers, de scholen enz. stil. Alleen de levensmiddelenzaken, de waterleiding, de electrische centrale en de abatioirs zetten het bedrijf voort, Donderdagmorgen hebben de arbeiders groote betoogingen gehouden. In talrijke toespraken werd op het volhouden der algemeene staking aangedwongen om de macht der regeering. Ebert-Scheidemann te breken. Voor het station spelen zich dagelijks opgewonden tooneelen af. Vele vreemdelingen huren, bij gebrek aan treinen, voertuigen om de stad te verlaten, maaY worden thans buiten de stad gedwongen om te keeren. Halle is geheel van de buitenwereld afgesloten. Geen brief, geen krant komt er meer in. De kranten ver schijnen niet meer. Het stakingscomité geeft een nieuwsblad uit, dat evenwel slechts stakingsbeschouwingen bevat. De spanning neemt toe. Ds levensmid delenkwestie wordt steeds dringender. Gisterëfi deelde de arbeidersraad weer Broodkaarten uit, en wilden het levensmid delenbureau heropenen. Maar de bakkers sloten des middags de bedrijven, daar er tengevolge der spoorwegstaking geen versch meel kon worden aangevoerd. Des middags had ook een vergadering der slagers plaats om te beslissen of zij eveneens de winkels zouden sluiten. Zij hebben nog voor een paar dagen voorraad. Voor vele zuigelingen is er geen melk 'meer. En zoo is het in schier alle groote steden. Hoe zal u land waar het zoo gesteld is ooit aan zijn verplichtingen'kunnen voldoen? BUITENLAND. Op klaarlichten dag zyn Donderdagmiddag drie gewapende soldaten de woning van een koekfabrikant in de Berliner Strasse in Neutempelhof binnengedrongen, zij bon den het dienstmeisje, dat alleen thuis was en namen een sieraad met briljanten ter waarde van 120.000 mark en 18000 mark aan geld weg. Te Ratibor brande een groot pakhuis, in welks bovenverdiepingen de brand was ontstaan, en dat 500.000 K.G. graan en en meel bevatte af. Om zooveel mogelijk van het begeerde voedsel te bemachtigen, drong het volk het pakhuis binnen. Plot seling stortte het gebouw in en 20 personen werden door de brandende massa bedolven. o Eerdaags wordt een prijskamp uitge schreven voor een gedenkteeken dat te Zeebrugge de daad der matrozen van de «Vindictive® zal vereeuwigen. Het gedenkstuk zal worden opgericht op de plaats waar de koningin van Engeland en van België gezamenlyk de gevolgen van dit waagstuk gingen bezichtigen. De scheepsklok van de «Vindictive® zal er in worden aangebracht. Elk jaar op St. Jorisdag, luidt zij dan ter eeuwige glorie van hen die daar het offer brachten van hun leven. Alleen de Engelsche en Belgische kuns tenaars worden bij de mededinging toege laten. Ongeregeldheden In Madrid. Te Madrid hebben ernstige onlusten plaats gehad, tengevolge van de levens middelenschaarschte. De bakkers- en sla gerswinkels werden bestormd. De orde werd hersteld, nadat de staat van beleg was afgekondigd. De regeering heeft beslag gelegd op alle bakkerijen. Romanones verklaarde dieaangaande dat de protesten der menigte tegen de verkoopers van levensmiddelen zich dermate hebben uitgebreid, dat het noodig was ernstige voorzorgsmaatregelen te treffen. Bij Quadrecht, aan de spoorlijn heeft naai de N. R, O. bericht een ontploffing plaats gehad. De militaire autoriteiten lieten een hoeveelheid granaten opblazen, waarby een ontploffing ontstond. Er^werden 14 Duitsche krijgsgevangenengedood en tal rijke gewond. De Wchrmann in Eisen. Het reusachtige bespijkerde houten oor- logs gedenkteeken te Weenen, zal dezer dagen in het openbaar worden verbrand. De drie gouden spijkers, die de vertegen woordigers van Duitschland Turkije en Bulgarije, er destijds in hadden geslagen, zijn inmiddelsgestolen. o De onveiligheid. In een der Duitsche grensplaatsjes ver meerderde het gezin van eenen tamelijk weigestelden boer. De vroedvrouw durfde na afloop harer werkzaamheden niet alleen naar huis gaan wegens de toenemende onveiligheid. De boer bood nu aan haar naar huis te brengen. Tijdens zijn afwe zigheid drong een bandiet met zwart ge maakt gezicht en met een geweer gewapend de woning binnen en eischte van de kraam vrouw haar geld of haar leven. De vrouw wees hem naar de kast. Ze bezat echter zooveel tegenwoordigheid van geest, dat ze het geweer, hetwelk de roover dicht bij haar bed had laten slaan op den man afschoot, die terstond dood neerviel. Toen de echtgenoot thuis kwam en het gebeurde vernam, wilde hij zich overtuigen wie de dader was. Het bleek te zijn,.... de man van de vroedvrouw. Koning Albert is zondag in een vlieg tuig naar Aken geweest. Hij bracht een bezoek aan het hoofdkwartier van het be zettingsleger en vertrok naar een wandeling door de stad weer om half vier door de lucht naar Brussel. De bestuurder paste er, aldus voegt Havas' correspondent te Brussel aan zijn bovenweergegeven telegram toe, angstvallig op, niet boven Nederlandsch gebied te komen. N BINNENLAND. Zaterdag heeft H. M. de Koningin met Z, K. H. den Prins, den Minister-president en den Commissaris der Koningin een be zoek gebracht aan Zuid-Limburg een bezoek dat in deze dagen maar een al te duidelijke beteekenis heeft, 't Is een zege tocht geworden voor Hare Majesteit. Vrijdagavond was zy naar Susteren ge reisd en overnachtte daar in den Konink lijken trein. Zaterdagmorgen gold het eerste bezoek S i 11 a r d. Onder vriendelijken zonneschijn heeft Siltard zich jegens onze Koningin vol gloed uitgesproken voor een «Limburg oij Neder land®. Omstuwd door heel de massa gleden de auto's door de nauwe straten den weg naar Heerlen op. Het rustige mijnstadje Heerlen was niet te herkennen, zegt het Hbl. het had een volledige metamorphose ondergaan, schier huis aan huis wapperde de Holland sche driekleur, wier symbolische linten de gemoedsstemming vertolkten, die ons dezen bijzonderen dag met ontroering vervult het blauw als de kleur van de eeuwige trouw, het wit als de kleur van de neu traliteit, het^ood als de kleur van het bloed, dat vergoten zaf worden als een schermende hand het Lifnburgsche land te betreden mocht wagen. Kokardes en strikjes, groen, bloemen en guirlandes, zij hebben de beminde Vorstin getoond, dat het geen ijdele klanken waren, die geestdriftig klonken; «Wij willen Lim burg houden.® Nadat verschillende plaatselijke muziek corpsen eenige nummers gespeeld hadden, vertrok de Koningin na een oponthoud van circa een half uur naar Kerkrade. Vandaar ging het naar R o 1 d u c en werd het Kon. Echtpaar met hartelijk ge jubel ontvangen. De directeur gaf uiting aan de onverbreekbare gehechtheid van de Limburgers aan Nederland. Hare Majesteit het woord nemende, be tuigde haren dank daarvoor en sprak de hoop uit, dat Limburg ongescheiden van het vaderland mocht blijven voortleven. Hare Majesteit ging daarop de kerk bin nen en bezocht het graf van haar voor vader, Walram III, hertog van Limburg, die in 1226 in de oude abdij-kerk werd begraven. Van Vaals, waar de Koningin even hartelijk verwelkomd werd, ging het naar Wylre, waar in den Koninklijken trein het noenmaal werd gebruikt. In iedere plaats, die door den Kon. stoet werd gepasseerd, stond de harmonie langs den weg opgesteld en bovon de tonen der harmonieën «en het gejubel der kinde ren dreunde zwaar de galm der klokken. Op vele plaatsen waren volgens da Msb. extra versieringen aangebracht, en ieder klooster, waar men langs kwam, had zijn bewoners en haie geschaard buiten de poorten van het voorhek. Zoo was de geheele lange route een storm als het ware van toejuichingen, on derbroken slechts door het zingen der nati onale volksliederen en van «Limburg mijn Vaderland. Kwart voor vier reed men te Maastricht de Maasbrug over en uit de duizenden monden barstte het los »LevedeKo»ingin«. In Maastricht trof men schier geen huis zonder vlag, geen winkel of er was een smaakvolle oranje-étalage gemaakt. Voor het monumentale raadhuis stonden de corporaties van stad en omgeving opge steld. Aan de metalen stemmen van het carillon en het gebimbam der klokken, paarde zich het machtig fanfarelied en de lucht dreunde van het «Wilhelmus van Nassaue.« Na de ontzaggelijke menigte te hebben begroet en het vendelééren te hebben gade geslagen der banierdragers, nam H. M. plaats op den Koninklijken troon in de vestibule van het raadhuis. De eerste, die H. M. hier begroette was de oud-gouverneur van Limburg. Ook Mgr. dr. J. E. H. Mentsen, mevrouw Ruys en mevrouw v. Oppen hadden plaats genomen bij den Koninklijken troon. De Burgemeester van Maastricht zei in een rede De bewijzen van aanhankelijkheid, U heden op Uwen tocht door de straten der stad gebracht, mogen U reeds hebben over tuigd van de onkreukbare trouw, van den onverzettelijken wil der Maastrichtsche be volking één te blijven met Nederland, te blijven trouwe onderdanen van een land onder Uwer Majesteits regeering. De bodem heeft gedreund, de luchten trillen nog na van de geestdrift en de toe juichingen, waarmede Uwe Majesteit hier ontvangen werd en ver over 's lands gren zen zal men na dezen historischen dag kunnen getuigen, dat Maastricht en Lim burg in hart en ziel tot Nederland behoo- ren en tot eiken prijs Nederlandsch wen- schen te blijven. (Donderend applaus). De voorloopige ujtkomsten van het Maas trichtsche petitionnement, dat U binnen enkele Sagen zal worden aangeboden, geven mij dan ook het recht hief voor Uwer Ma- jesteit's troon te bezweren de plechtige verklaring dat Maastricht evenals geheel Limburg, wil blijven één met roemrijk Nederland, hou en trouw aan Vaderland en Vorstenhuis. (Applaus). Voor Nederland hoera, hoera voor Ko ningin Wilhelmina 1 Driewerf klonk deze roep door de ves tibule der raadszaal. De Koningin antwoordde hierop Het eindpunt Mijner reis door Limburg heeft Mijn stoutste verwachtingen over troffen. Met eigen oogen heb ik de geest drift kunnen waarnemen. Ik dank u voor uw trouw en aanhankelijkheid en weet, dat ons vaderland fier kan zijn op zijn zonen. Een onbedaarlyk applaus brak na deze hartelijke woorden los. Daarna hield Mr. F. Jansen als voorzit ter van het provinciaal comité «Limburg bij Nederlandeen rede. De «Mastreechter Staar® zong het «Wij willen Limburg houwen®, en daarna werd door] het Stedelijk Orchest «Het Wilhelmus« ingezet. H. M. bood den voorzitter van de Staar, den heer Th, Meertens, een gouden her inneringspenning aan als blijk van dank baarheid en waardeeripg voor hetgeen de Kon. Staar heeft gedaan in het belang van kunst en vaderland, van erkentelijkheid voor haar optreden in Den Haag, ook ten Kon. paleize. Toen de Koningin naar het Vrijthof reed werd zy door duizenden kinderen toege zongen. Nadat nog Oud-Vroenhoven en St. Pieter waren bezocht, werd ten huize van den oud-Commissaris der Koningin een verversching gebruikt, waarna H. M. naar Den Haag terugkeerde. Minister Ruys bleef te Maastrichthem werd op zijn terugtocht naar de stad ent housiaste hulde gebrqcht. -Het was een onvergetelijke dag, die de trouw van Limburg aan Oranje overduide lijk heeft getoond, Een grensincideut. De Soir deelt het volgende mede Aan de Nederlandsche grens, nabij Hoog- straeten, heeft een grensincident plaats ge had. Belgische soldaten hadden zich op Nederlandsch gebied naar een café begeven, waar zich ook Hollandsche militaire bevonden. Er ontwikkelde zich een twistgesprek de Hollanders beweerden n.l., dat de Belgen op hen zouden hebben geschoten. In den loop van het onderzoek naar deze bewering werd de bevelvoerende Nederlandsche kapi tein per automobiel naar het Belgische grensplaatsje Weelde-Merxplas gevoerd. Hij keerde den volgenden morgen terug. Een Belgisch soldaat heeft erkend, een schot in de lucht te hebben gelost. Petroleum. De minister van Landbouw heeft inge trokken de verbodsbepalingen op het ver voer en de aflevering van petroleum, den distribqtie voor petroleum en den maximum prijs vsn dit artikel. Een protest der gcallleerdeu. Men meldt uit Rotterdam van de «Tel® Naar wij vernemen heeft een der gezanten van de geallieerden mogendheden bij mi nister Van Karnebeek zijn ontstemming te kennen gegeven over het karakter van den Duitschen bier-avond door uit Afrika terug gekomen Duitsche militairen te Rotterdam gehouden. Waar de ex-keizer momenteel in Nederland vertoeft, achte de geallieer de gezant een pro-kaisermanifestatie hier ter lande niet zonder bedenking. Minister van Karnebeek heeft over het voorgevallene zijn leedwezen betuigd. Anti-Belgische baldadigheid te Vlissiugeu. De Brusselsche «Soir® maakt melding van een incident te Vlissingen waarmede de Belgische legatie in den Haag zich ook zou bemoeid hebben. Het geval is tot het volgende terug te brengen. Het Belgische athenaeum is gevestigd in hetzelfde lokaal als de Burger Avond school. Jongens van deze school hebben portretten van het Belgische koningspaar afgerukt, van andere de oogen uitgestoken en aan den wand hangende kaarten ver nield. De wethouder van onderwijs heeft daarover zijn leedwezen betuigd en een onderzoek naar de schuldige ingesteld. Deze betreurenswaardige kwajongensstreken wor den nu natuurlijk overdreven maar zij zijn dienstig om de stemming in België aan te stoken. De Koningin naar Zeeland. Uit Middelburg seint men De Koningin bezoekt Woensdagmorgen, komende van Vlake Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren, gaat vandaar met een torpedoboot naar Breskens voor een bezoek aan Wes?- Zeeuwsch-Vlaanderen en keert des avonds over Vlissingen terug naar Den Haag. o Relletjes in Beu Bosch. Dat niettegenstaande de oorlog uit is, het geliefde carnaval te 's Hertogenbosch nog steeds niet in eere is hersteld, heeft daar aanleiding gegeven tot protesten en ten slotte zelfs tot verzet tegen de politie. De vorige week werd in het Concertgebouw een gecostumeerd bal gegeven en Zater dagavond werd hit gevolgd door een gecostu meerd bal van de Oeteldonksche Club in het Casino. Het ging daar, zegt het «Maandagoch tendblad® op de ouderwetsche Oeteldonk sche manier toe en men waande zich weer midden in het oude carnavalsfeest. Deze bals hebben op de groote massa ongetwy- feld prikkelend gewerkt en een zekeren geest van verzet gewekt, die niet weinig verhoogd werd door een aantal strooibil jetten, die Zaterdagmiddag in de stad werden verspreid en die misschien als geestigheid bedoeld mogen zijn geweest, doch ontegenzeggelijk een ophitsende uit werking op het publiek hadden. Een der stroobiljetten vermeldde de 14 Oeteldonk sche punten van Wilson en het eerste daarvan luidde «Het is voor een Bossche naar noodzakelijk, eenmaaj in het jaar ge durende drie dagen carnaval te vieren, en het negende punt«De gemeenteraad zal in staat van beschuldiging worden ge steld wegens bolsjewistische neigingen, staatsgevaarlijk voor Oeteldonk.® Een pro clamatie, in dien zin werd op verschillende plaatsen aangeplakt. Prins Carnaval hield op het Casino een geestdriftige toespraak en Zondag zag men reeds vroeg in den middag gecostumeerde kinderen door de straten trekken. Ieder begreep, dat die kinderen er door de ouders op uitgestuurd waren, om de noodige stemming te wekken. De politie liet aanvankelijk de kinderen hun gang gaan, maar beval "Tiuri ten slotte naar huis te gaan. De commissaris van politie liet nog in allerijl in de stad aanplakken, dat het verboden was zich verkleed-op straat te vertoonen. Sommige winkeliers, die deze waarschu wing ophingen, werden door Oeteldonkers ge dwongen ze te verwijderen. Het geval werd toen bedenkelijker. Pa trouilles van politie en marechaussees, ver schenen en het werd steeds rumoeriger. Telkens moestan verkleeden door de politie worden teruggezonden, wat gevolgd werd door een gehuil uit het publiek. Da toestand werd dreigend en de politie scheen niet bij machte de menschen in bedwang te houden. Toen werd last ge geven, krachtig op te treden en de menigte terug te dringen. Bereden marechaussees joegen bij herhaling de menigte uiteen en ook de gemeente-politie moest nog meer malen van de blanke sabel gebruik maken. Tegen halfzes waren de relletjes afge- loopen, maar h§t bleef uiterst woelig in de stad. Roofmoord. In de grensbuurtschap Hemden, waar de roovers sedert eenige weken vreeselijk huishouden, zijn zij Zaterdagnacht binnen gedrongen en hebben den 70-jarigen land bouwer Nienhout en zyn vrouw, terwijl deze sliepen, in hun bed doodgeschoten. Ze namen eon aanzienlijke geldsom mee en wisten te ontkomen. Vriendelijke Belgen. Door de politie te Maastricht zijn „een 4-tal Belgen aangehouden, welke jl. Vrij dag in de Boschstraat zich zeer onhebbelijk tegenover het publiek gedroegen, de men schen uitscholden voor «Hollandsche kaas koppen®, hongerlyders en tegen pnkele soldaten o.a. zeiden «binnen een paar maan den zijn wij hier de baas. Zij zijn over de grens gebracht. Cieeu jeugdige personen bij terechtzittingen. Een wetsontwerp is ingediend waarbij bepaald wordt, dat personen beneden 18 jaar niet als toehoorder by terechtzittingen worden toegelaten, tenzij in bijzondere ge vallen, ter beoordeeling van den president. lakkeuroliery. Zaterdagochtend moest op het kantoor van de Twentsche Bankvereeniging te Am sterdam een looper van een der stoomvaart lijnen f34.000 innen. Hy deed eerst f 2800 in zijn zak. Toen hij het overige geld wilde opbergen, ontdekte hij, dat deze f2800 reeds verdwenen waren. Vóór het loket heerschte veel gedrang van Galicische kooplieden, onder wie zich de zakkenroller bevonden moet hebben.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2