voir UI Land van Hsusden a ültesa, Ie Langstraat en Ie Bnmielerwaarl. 4 680 Magazijn St, Jozef. liiiiderkleeding. SIGAREN, Het goedkoopste adres voor Wederverkoopers. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3859, Zaterdag 8 Maart1919, GROOTHANDEL IN TABAK L 's-BOSCH, Tel. Int IT. De nieuwste Vazen EETSERVIEZEN L. DERKS, FEUILLETON. UT llïïWIi IIIÏÏWI Opeaing voorjaar-seisoett. Firn F. I li POPPEL. Sanies- en Keerenkleeding naar maat, IMHLJIANN's ileereii- en UND VAN ALTEN* Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Meleka, Vecco, Sportman, Red Fox, Xantos, Lift, Crescent, Him, Tosca, Toujours, Basma, Happy, Rahat; Kleine Xantos, Ascot, Ermak, Cavaila Ballet, Miss Gaby, Khiat, Leopold, Miss Blanche, Rubi, Caravellis, enz. enz. Vraagt nog- lieden pryscourant. MAGAZIJN 24 Hinthamerstraat i* BUITENLANDSCH OVERZICHT; Deze week heeft onze Koningin een ware triumftocht gehouden door Zeeuwsch-Vlaan- deren. De hooge Vrouwe is er gehuldigd met een geestdrift die ons oude hart weer eens met verdubbelden slag heeft doen klop pen. Wat een liefde tot het Vorstenhuie woont daar in het grensgebied, dat aan België paalt. Als in Brussel de landhon- gerige heeren hadden kunnen zien en hcoren wat daar in al de dorpen en steden werd gedaan en gezegd en gejubeld om toch maar uiting te geven aan de trouw en Tafel- ea Dessertmessen i in Hertshoorn Fruitmesjes en Vleeschvorkjes Ebbenhout. Tafelcouverts/ Zwaar verzilverd Theelepeltjes f en Alpacca Hong-Kong en Marie Antoinette. Koffie-, Thee- ea Ontbijt serviezen enz. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. aanhankelijkheid aan Vorstin en Vaderland, zouden ze begrepen hebbed, dat dit deel van ons volk zich maar niet goedschiks zou laten afscheuren van den Nederlandschen stam. Wij willen bij elkaar zijn en bij elkaar blijven, dat was het telkens weer- keerend refrein van aller zingen en spreken. Nu het ziet er wel naar uit dat de an- nexionistische begeerten der Belgische re geering niet bevredigd zullen worden. De Minister van Buitenlandse Zaken heeft in de Eerste Kamer de volgende verklaring afgelegd Naar aanleiding van de berichten in de ochtendbladen, volgens welke ter vredes conferentie is besloten de Belgische eischen ten opzichte van Nederlandsch grondgebied niet te steunen, uit overweging, dat het buiten de bevoegdheid dier conferentie ligt over grondgebied van een neutralen staat te beschikken, heb ik de ear mede te deelen, dat deze berichten in hun strekking geheel overeenkomen met de inlichtingen, welke dienaangaande in den loop der laatste da gen van onze diplomatieke vertegenwoor digers in het buitenland zijn ontvangen. In aansluiting aan mijn openbare verklaring ter zake heb ik gemeend de Slaten-Gene- raal hiervan niet onkundig te mogen laten Nu blijkt dat de vredesconferentie zich niet heeft uitgedrukt in zulke stellige be woordingen. Ze heeft alleen besloten vgeen advies uit te brengen ter zake van de Belgische aanspraken op Hollandsch grondgebied.» En zij besloot aldus uit over weging, dat het buiten de rechtsbevoegd heid of de macht van de vredesconferentie ligt, te beschikken over het gebied van een 13. «U moet mij niet als een slachtoffer beschouwenik heb het niet kwaad, en gewoonlijk ben ik ook zeer tevreden." iGewoonlyk »Ja, zoudt u denken dat er iemand be staat, die altyd tevreden was ^Misschien niet. Maar toch zijn er, die er zeer naby komen." »Kent u die »Ja, en zelfs zeer goed.» »U bedoelt u zelf misschien Albert knikte. >Dan feliciteer ik u wel, want ik geloof niet dat er veel van uws gelyken bestaan.» Waarom eischen de menschen ook zoo veel Ik vraag u in gemoede waarom zou ik niet tevreden zyn Ik heb een goede gezondheid, een goed leven, kan veel doen waarin ik zin heb, en ben ge lukkig gebonden genoeg, om niet alles te kunnen doen waartoe ik neiging zou ge voelen.» »En u zegt dus, dat u, omdat u dit alles hebt, geheel bevredigd natuurlijk niet,» mompelt Albert, »maar toch genoeg om me niet het leven onaangenaam te maken over hetgeen buiten mijn bereik ligt.» ^Werkelijk, dat is zeer gelukkigmaai het verwondert me toch.« Waarom, zie ik er dan zoo ontevreden uit.» »Neen, maar Elise had me juist verteld, dat u zulk een romantische natuur hadt en nu begrijp ik niet hoe u, in uw gewone dagelijksche leven, zoo tevreden kunt wezen. Iemand met zulk een natuur, moet toch dunkt mij ook andere wenschen koesteren.» »Die komen ook dikwijls genoeg in mij op.» lEn als 2e dan komen, is u dan nog tevreden vNiet altijd maar ik geloof dat het mij gemakkelijker valt ze op den achtergrond te dringen, omdat ik in den grond van mijn hart geloof, dat mijn leven niet altijd zoo rustig zal blijven voortgaan. Als ik dat gelooven moest, neen, dan zou ik waar schijnlijk niet tevreden wezen.» »Dus u leeft in de hoop?» - ïZeg liever, in het geloof.» »En dan nog ïhet geloof» in den zin van het Nieuwe Testament, als een vaste grond der dingen die men hoopt, en een bewijs der zaken die men niet ziet,» zeide Henriette met een helderen lach. »Ik ben niet sterk in den Bybel.c ïToch schijnt het, dat u het geloof in bijbelschen zin opvat. Want als het geloof niet veel meer is dan een hoop, eene ver wachting, dan vrees ik dat het niet altijd zoo tevreden stemt. Dan is er te veel twijfel.» aTwijfel of die hoop wel vervuld zal neutralen staat. De inhoud van dit telegram lijkt dus eene bevestiging van hetgeen de Parijsche correspondent van de N. R. Ct. seinde vWat betreft de territoriale kwesties, daarbij wordt er op gewezen, dat er in 1839 drie tractaten gesloten werden, een tus schen België en de 5 "beschermende mo gendheden, een tusschen de 5 beschermende rnogenriheden, en Nederland, en een tus schen België en Nederland. Daar nu Nederland onzijdig is, is de Raad van Tien niet in rechte bevoegd om kwesties te rege len, die tegelyk Nederland en België betreffen, namelijk de kwestie van de Scheld e-m o n- ding en Limburg.» Wij maken onze lezers opmerkzaam, dat dit alles nog maar betreft een besluit van de speciale commissie tot onderzoek van de Belgische aanspraken. Ü8 Raad van Tien zou heden de zaak in behandeling nemen. Hoe deze zal beslissen over de Belgische aanspraken is nog riiet bekend, al lijkt het onwaarschijnlijk, dat deze raad tegen de bovenvermelde overweging van de com missie zou ingaan. Hetgeen uit het telegram van Reuter evenwel thans schijnt vast te staan, is dat België inderdaad aanspraken heeft laten gelden op Nederlandsch gebied wat tot nu toe onbekend was. In Duitschland is het weer bar geweest in de laatste dagen. Het Spartacisme steekt met steeds driester brutaliteit den kop op en blijkt alles behalve machteloos geworden te zijn na de overwinning der meerderheids socialisten te Berlijn en de daarop spoedig gevolgde bijeenroeping van den Nafionalen Raad. Het beste bewijs daarvoor is ge leverd door de jongste gebeurtenissen te m8t en zonder byievering van stof. Vughterstr. 87, Tel- No. 657, 's-HERTOGENBOSGfi worden Natuurlijk. ilk geloof,» zeide Albert, »dat, zal die twijfel ontstaan, het noodig is dat men eerst zeer bepaalde wenschen heeftals ik in het algemeen geloof en ook hoop, dat mijn leven niet altijd zoo kalm zal voorbijgaan, dan is dit geloof zeer vaag ik stel mij daarbij niets bepaalds voor, en daarom kan ik ook moeilijk aan gaan twij felen of mijne verwachting wel vervuld zal worden.» »Het is mogelijk,» antwoordde Henriette, maar my dunkt dat wenschen, die zoo vaag zijn, ook bezwaarlijk ernstig gemeend of ten minste diep gevoeld kunnen wezen.» »Zou het dan maar niet gelukkiger wezen als men zulke wenschen niet koesterde ^Misschien wel, maar heeft men ze een maal, dan is er niet veel aan te veranderen. ïU spreekt uit ondervinding ^Ondervinding, ikantwoordde Hen riette grimlachend, sdie heb ik over het geheel nog niet veel. Maar weet uook,« voegde zij er bij, het gesprek eene andere wending gevende, terwijl zij met het hoofd wees naar het tafeltje, waaraan de familie Vanissa gezeten was en dat zij bijna weder bereikt hadden, iweet u ook, wie die heer en dame zijn, die aan ons tafeltje zou komen zitten vJawel, dat is mynheer .en mevrouw Van Noorden, ryke lui, zij wonen hier op den Eusebius-singelik zal u in eens van dit echtpaar op de hoogte gebracht hebben, Berlijn. Daar werd in een gecombineerde vergadering ^van den Uitvoerenden Raad van Berlijnsche Arsolraden en den Cen- tralen Raad (van de Arsolraden in Duitsch land) besloten tot de algemeene staking. Om acht uur 's avonds hebben de tram en de ondergrondsche spoorweg het bedrijf stopgezet, zoodat het Berlijnsche verkeer werd lamgelegd. In de arbeiderswijken kwam bet tegen het vallen van de duis ternis tot ernstige onlusten. Eenige politie stations werden bestormd en de daar ge vonden wapens werden onder de menigte verdeeld. De regeering heeft den staat van beleg afgekondigd. Patrouilles marcheeren dooi de straten. Op de Molenmarkt is een pa trouille aangevallen, na een kort gevecht overweldigd en daarna doodgeschoten. Op den Alexanderplatz, in de Schönhauser Allee en in de Frankfurter Allee is het eveneens tot bloedige botsingen gekomen. De Regeering heeft drie divisies vrijwil ligers naar Berlijn gedirigeerd, die reeds bij de onderdrukking van communistische onlusten in Bremen en in het Ruhrgebied met succes zijn opgetreden. De straten en pleinen van Berlijn bieden denzelfden revolutionairen aanblik als in de Kerstweek en in de Januaridagen tydens de Spartacistische stakingen. In den omtrek van het hoofdcommis sariaat van politie op de Alexanderplatz is sinds Donderdagnacht, naar het schijnt, een hevige strijd aan den gang. Het is niet mogelijk in de buurt van het plein te komen. De Spartaciërs vuren met machine geweren en artillerie. Behalve de volks marine-divisie en een deel der republikein- sche soldatenwacht is ook een deel van het Meikeverregiment en het 2e garde- regiment tot de oproermakers overgegaan. De Berlijnsche correspondent van de N. R. Ct. zegt naar aanleiding van den toe stand, die thans te Berlijn bestaat, dat men er nu weer den toestand terugge kregen heeft van vóór 9 November, alleen met den heer Noske in plaats van den heer Linsingen. In zijn proclamatie tot het volk heeft Noske onmiddellijk bepaald, dat niet de strengste straffen bedreigd worden hoogverraad, landverraad, moord, oproer, verzet tegen de openbare macht, het vernielen van spoorwegen en de telegraaf, het bevrijden van gevangenen, muiten, rooven, plunderen, het verleiden van sol daten tot ontrouw, brandstichten, het ver oorzaken van overstroomingen, en alles wat als ik u zeg, dat hij een even groote nul is als zy bij de hand is. Vandaar dat er in dit huishouden altijd de grootst mogelijke eendracht heerscht.« Henriette kon niet antwoordden, want het tafeltje was bereikt en zij werd ge presenteerd als de vriendin van Elise. Mevrouw Van Noorden was de lieftaligheid zelvehet verheugde haar zeer, nu ook in de gelegenheid te zyn met eene vriendin van Elise kennis te maken, want zij was zoozeer van deze laatste gecharmeerd. Had zij vroeger het groote voorrecht gehad öna de moeder van Elise hoewel zij zelve natuurlijk veel jonger was haar vriendin te mogen noemen, niets zou haar aange namer zijn, dan dat Elise nu ook haar als vriendin wilde beschouwen zij moest nu niet doen zoo als verleden jaar, maar da- gelijksch aan komen loopen en dan vooral hare vriendin medebrengen. »En waarom ben je in zoo lang niet by me geweest, Vannissa,» zeide zij tot Albert. »Bevalt het je niet meer bij mij aan huis ?t voegde zij er met een schalksch lachje bij, alsof zij zich. overtuigd hield, dat deze onderstelling iets geheel ongerijmps was. iMevrouw,» antwoordde Albert, sik heb het altoos zoo goed bij u aan huis, ik word zoo door u verwend, dat ik meen in mijn eigen belang niet te dikwijls van uwe gastvrijheid te moeten profiteeren. U moet weten, dat ik bezig ben my te oefenen in zelfverloochening.» DRAAGT Gorincheiii. verder in strijd is met het belang van de - openbare veiligheid. Alle vergaderingen in de'„'openlucht zijn verboden, maai' ver gaderingen in gesloten zalen mogen slechts gehouden worden na uitdrukkelijke toe stemming. Intusschen moet de staking volstrekt nog niet algemeen zijn. Oppervlakkig merkt men te Berlijn, daargelaten, dat tram- noch ondergrondspoor rijdt, van de algemeene staking in het grootste deel der stad in het geheel niets, zegt Wolff. In de stad wordt overal doorgewerkt. In de groote bedrijven, de A, E. G., bij Siemens, Schwartzkopff, Knorrbremen en Borsag staat het werk evenwel nagenoeg voikomen stil. Van groote beteekenis is de houding van het spoorwegpersoneel, dat niet staken wil, omdat het in een tijd van den ergsten economischen nood niet wil medewerken aan den volkomen ondergang van het volk. En weliswaar is in de groote bedrijven de staking vrijwel algemeen, doch_niettemin valt op te merken, dat in tachtig kleine fabrieken, waar een stemming plaats vond, slechts 9908 arbeiders zich vóór de staking verklaarden, terwijl niet minder dan 20.720 van een staking niets wilden weten. Het is waarlijk te hopen dat het de regeeriug gelukt de Spartaciërs den baas te blijven. Want deze lieden is het er enkel om te doen de Spartaciërsleider Schumacker verklaarde het dezer dagen »de toestand erger te doen worden dan in Rusland. De industrie moet worden stopgezet. En wanneer de bevolking dan »En aan die oefening wordt ik opge offerd Ik heb het je, geloof ik, al wel eens meer gezegd, Vannissa en ook Eiise weet het van my, dat het zien van mijne goede vrienden voor mij het hoogste genot is als ik eens vrienden heb, kunnen ze nooit te veel naar mijn zin bij mij komen, en tot die goede vrienden reken ik jelui zeker. »Uwe vriendelijkheid is zoo groot, me vrouw, dat ik naar andere middelen zal moeten omzien om mijne oefening in zelf verloochening voort te zetten,antwoordde Albert. »Ik zou haar voorloopig maar geheel staken,» antwoordde mevrouw Van Noorden, vmaat' zeg mij eens, hebt ge vandaag al iets van den gewonde gehoord Heeft men hem al naar Amsterdam kunnen ver voeren »Ik kan u er niets van zeggen, mevrouw het plan was, dat men hem vandaag zou wegbrengen als hij geen koorts had, maar of het gebeurd is weet ik niet.» ïVan welken gewonde spreekt u me vrouw vroeg Elise. iO 1 dat is hier een heele affaire gè- weest, een affaire d'honneur, tusschen den jongen Van Bralen, iemand hier van de aristocratie, en een advocaat uit Arasterdam, Raven Ravens geloof ik.» t>Ravening,» verbeterde Albert. Zie vervolg Bijvoegsel. NIEUWSBLAD j torsc 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1