Sproeten half verhongerd is, willen de spartaciërs op de puinhoopen opnieuw opbouwen.c Ook elders in het Duitsche ryk zijn er stakingen uitgebroken. Ook tegenstakingen als protest. Zoo hebben de geneesheeren te Erfurt besloten geen practijk te willen uitoefenen zoolang het volk door de gewel denarijen der oproermakers wordtgesteisterd. Zy weigerden o.a. 35 vrouwen te helpen. Het middel schijnt probaat te hebben ge holpen, maar komt ons niet aanbevelens waardig voor. Intusschen zullen de arbeiders hieruit hebben geleerd, dat alle standen elkaar noodig hebben en het dus niet aangaat, alleen de arbeidersklasse als de ware mensch- heid te beschouwen. Het behoeft ons niet te verwonderen, dat de regeering zich in een lastig parket voelt. Wel wordt met gestrengheid opgetreden, maar aan de andere zyde zocht men den vrede te herstellen door aan de oproerlingen allerlei concessies te doen. Doch dit is het leelijke dat die concessies zijn afgedwongen, Een bewijs dat de regeering zich zwak voelt, terwyl de geschiedenis leert dat is de rust eenmaal weer gekeerd, de vroeger gedane belofte in het vergeetboek raken. Gevolg hiervan is dan natuurlijk een sterker oplevende ontevredenheid by de teleurgestelde menigte, die op bloederige wraak zint. Waarby komt de steeds m«er stijgende nood. Floe ellendig de toestand is schreef Dr. Hein in de Nationale Vergadering. Hy zeide: Veel graan blyft ongedorscht liggen, de* molens staan stil, kortom, eigenlijk «staat alles stil, omdat er geen kolen zyn. De menschen staken, omdat men hun socialisatie belooft, maar de eenige socialisatie, die wezenlyk plaats heeft, is «de socialisatie van den honger.* We hebben nog 14 tot 16 weken levensmiddelen, dan zullen de hongerlijders van de straat de huizen binnen gaan, en dan komt het tweede stadium de plundering op het land. Bij Neurenburg hebben reeds de Spartaciërs het vee uit de stallen gedreven. «Laten wy ons niet verbysteren in debatten, terwijl het volk voor den afgrond staat. Van de geallieerden is slechts weinig hulp te verwachten. Wat zy aan voedsel aan Duitschland afstaan is maar als een druppel op een gloeiende plaat. Lloyd George is te Parijs weergekeerd. President Wilson is er heen op reis. 't Moet hem pijnlyk hebben aangedaan in zijn land niet die stemming te vinden met zijn streven die hy had mogen hopen. Toch geeft hy den moed niet verloren. Voor zijn vertrek verklaarde hij dat straks heel Amerika voorstander van den volkenbond zou wezen en dat op den dubr geen party er zich tegen zal durven verzetten. komen vroeg in 't voorjaar. B Koop bijtijds een pot SFRUTOL. lp BUITENLAND. De enlusten te Beriyu. Wolff meldt uit Berlijn Bij het binnen rukken der troepen Dinsdagmiddag ter be scherming van het hoofdcommistfariaat van politie probeerde een groote menigte op de Alexanderplatz de troepen tegen te houden. Deze moesten eindelijk van de wapenen gebruik maken. Drie menschen werden gedood. Het hoofdcommiasariaat kreeg 's avonds nog steviger bescherming doordat regeeringstroepen en een afdeeling veld artillerie zich daar legerden. Een poging, in de Alexanderkazerne binnen te dringen, kon onder ernstige verliezen voor het grauw verijdeld worden. In de Kaiser Wilhelm en Muenzstrasse zoomede op de Buelowplatz waren tal van barrikades opgeworpen. De Spartaciërs beproefden in alle mogelijke vermomingen het hoofdcommissariaat binnen te komen en de bezetting te bewegen, de gebouwen over te geven. Woensdagochtend is opnieuw een sterke troepenmacht aangekomen. Ze houdt de heele middenstad bezet. Tanks reden in de vroegte naar de Muenzstrasse om den omtrek van het talrijke gepeupel te bevrij den. Maar alle waarschuwingen der com mandantuur ten spijt scholen misdadige elementen telkens weer in grooten getale op de Alexanderplatz samen. Daar tot on geveer elf uur de oploopen in weerwil van den staat van beleg aangroeiden moest het plein met geweld van wapenen worden schoongeveegd. o De flaaskwestie. Havas seint uit Luik Het «Journal de Liége* heeft een onder houd gehad met een bekend generaal uit dezen oorlog, wiens naam niet mag gepu bliceerd worden. Deze verklaarde, dat hy er niet aan twijfelde of de vijand, zon thans reeds op wraak. Hij verlangde, dat de restituatie ook de Limburgsche Maas zou omvatten, en dat Holland zou gedwongen worden, de Maas te verdedigen, hetgeen 'n loyale mede werking 'n tijd van oorlog zou omvatten. De geallieerden zullen beoordeelen of de verdediging van de Maas voldoende gewaar borgd is. De generaal gelooft niet, dat het mogelijk zal zyn, Luik te beschermen alleen door verdediging van den linker Maasoever. Daarom meende hij, dat Luik en Namen versterkte kampen zouden worden. o In Zeitz (Saksen), waar ook al een «tegenstaking* van de burgerij aan den gang is, is het station, dat bewaakt werd door troepen van het garnizoen, stormender hand genomen door de menigte. Desgelijks geschiedde met een molen, waar nog al wat meel in opgesloten lag. Deze voor vallen schijnen echter weinig bloed te heb ben gekost, hetgeen aangaande^, de vast beradenheid der «ordebewaarders* te den ken geeft. Een matroos en een infanterie officier zijn gedood. In de stad relletjes en plunderingen van winkels. Het bericht van de Germania, waaraan we dit ontleenen, is van Maandag, en zegt, dat «des avonds* de orde te Zeitz «eeni- germate* was hersteld. Naar de Duitsche Allgemeine Zeitung meedeelt, zal de aansluiting van Duitsch- Oostenrijk aan^ Duitschland geschieden bij staatsverdrag, dat aan de beide Nationale Vergaderingen ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Na ratificatie van dat verdrag zal de aaneensluiting nader in Rykswetten worden vastgelegdvertegenwoordigers van Duitsch- Oostenrijk, die inmiddels in de wetgevende Duitsche lichamen zullen zijn opgenomen, werken daaraan mede. Vergoeding voor oorlogschade aan de Entente blijft voor beide staten gescheiden. Weenen wordt dan tweede hoofstad des rijks. Naar aanleiding van geruchten, dat de Japansche regeering voornemens zou zijn, Duitsche officieren in dienst te nemen voor het leger, de vloot of de luchtvaartdienst, meldt de Japensche legatie in den Haag ons, dat dergelijke geruchten volstrekt eiken grond missen. Brieven met aanbiedingen van dienst of verzoeken om inlichtingen zullen door de legatie of de consulaten van Japan niet beantwoord worden. De legatie voegt hieraan toe, dat mogelyke agenten, die verklaren opdracht te hebben om dienst neming in Japan te bevorderen, zulks ten onrechte beweren en beslist door de legatie verloochend worden. De Amerikaansche generale staf heeft zich de moeite gegeven uit te rekenen hoeveel mannen er in den wereldoorlog op het slagveld en aan wonden zijn omgeko men. Sterfgevallen, die onder andere categorieën kunnen worden gebracht, zijn niet meegeteld. Het zijn er in duizend tallen afgerond zeven millioen, drie honderd vier en vijftig duizend, als folgt over de oorlogvoerende naties te verdeden. Rusland 1.700.000, Duitschland 1.600,000 Frankrijk 1.305.000, Oostenrijk 800.000, Engeland 706.000, Italië 460.000, Turkye 250.000, België 102.000, Bulgarije 100000 Roemenië 100.000, Servië en Montenegro 100 000, Vereenigde Staten 50.000. Uit het feit dat de opgaven voor Rusland, Duitschland, Oostenrijk, Bulgarije, Roemenië en §ervië in honderdduizenden zijn afge rond, blijkt wel dat deze opgave van gene raal March nog maar een zeer globale schatting kan zyn. Speerwegongeluk. Naar Reuter uit Amiens seint is er een trein met Engelsche verlofgangers, die naar Rouaan ging, op een troepentrein ge loop en. De lyken van 17 Engel sche soldaten zijn van onder de versplin terde wagens uitgehaald er zijn 75 ge kwetsten. De wapenstilstaudieemmissie te Spa. Berlijn, (W. B.) De te Spa gevoerde onderhandelingen over de voedselvoorziening van Duitschland, de uitlevering van de handelsvloot en de daarmede verband hou dende financieele overeenkomsten, zijn af gebroken nadat de Geallieerden hadden volhard bij hnn eisch om de Duitsche han delsvloot onmiddellijk uit te leveren, zonder de verplichting op zich te nemen voor de voedselvoorziening van Duitschland te zullen zorgen in den aanstaanden oogst. o Aan het Archangel-front. Londen, (W. B.) Reuter verneemt dat de Bolsjewiki een nieuwen aanval hebben gedaan op het Archangel-front. Op 1 Maart openden zij by Viga een hevig bombarde ment, waarna zy er in slaagden het dorp Jerosiefskaja te veroreren. Wij trokken op 2 Maart een mijl terug, na den vijand zware verliezen te hebben toegebracht. De Bolijewiki doer de Dultieheri verslagen. Londen, 7 Maart. (R. O.) De «Daile Telegraph* deelt mede, dat het bericht Londen bereikte, waarin gemeld wordt dat de Duitsche troepen in de Baltische pro vincies de bolsjewiki een ernstige nederlaag deden lijden en Riga hernamen. BINNENLAND. De Belgische eisehen ten epiichte van Nederland. In goed ingelichte kringen is men van meening, dat de beslissing eer commissie voor de Belgische aanspraken om geen enkel voorstel aan den raad van Tien ten opzichte van de territoriale aanspraken ten koste van Nederland te doen, aan de heele kwestie een eind maakt, daar men er geens zins aan twyfelt, of de raad zal zich ver eenigen met de opvatting, dat er geen rechtsgrond voor inlijving ten koste van een onzijdigen staat kan worden aange voerd. Als een feit diene, dat de Belgen te Parys waarlijk heel weinig steun hebben gevonden voor hun op inlijving beluste po litiek en dat in tegenstelling met wat zoo dikwijls in Nederlandsche bladen heeft ge staan, de Fransche staatslieden niet meer dan de Engelsche of Amerikaansche ge neigd waren hen te steunen. Dit feit verdient de aandacht, daar het tot niet» goeds kan leiden om de openbare meening in Nederland argwaan ten aanzien van Frankrijk's bedoelingen jegens Neder land op onvoldoenden grond in te boezemen. Voor het overige staat het vast, dat de staatslieden der groote mogendheden en degenen, die het goed met Nederland mee- nen niet minder dan wie België bizonder vriendschappelijk gezind zijn, hopen, dat de Nederlandsche regeering de besprekingen met België over de kwesties van het kanaal (GentTerneuzen) en de Schelde in een verzoeningsgezinden en vriendschappelijken geest tegemoet zal treden. Vit Oost-Indlê. Palemhang is weder door ernstige over stroomingen geteisterd. ï)et verkeer rond Moeara Enim is gestremdbruggen en wegen zyn vernield. Britiche treepen door Nederland Uit Londen hebben wij vernomen dat schikkingen met de Nederlandsche regeering zijn getroffen voor het vervoer van het ge demobiliseerde deel van het leger aan den Rijn te water naar Rotterdam. De eerste afdeeling kwam einde Februari voorbij. Men hoopt dat de Nederlandsche regeering eveneens zal goedvinden, dat Britsche troepen in omgekeerde richting via Rotterdam naar het Rijnleger voorbij komen, mits duidelijk te kennen is gegeven, dat het doel van dezen doortocht is den vrede spoediger te laten intreden en dat daardoor geen enkele kwestie van inbreuk op de onzijdigheid kan worden opgeworpen. o Brand in de Oranje Kazerne in Ben Haag. Men seint uit Den Haag De Oranje-Kazerne staat in brand 1 De in de kazerne gelegerde militairen worden ondergebraaht in scholen en de Townley Hall. De groote omtrek van het brandend terrein is afgezet door politie, militaire en marechaussee. Eenige burgers zijn op diefstal betrapt en gearresteerd. Het museum en het archief van de kazerne zijn gered alsmede een groot gedeelte der muziekbibliotheek van de Koninklyke Militaire Kapel. liykskauteor voer vetten. Naar het volk verneemt, heeft het ge- heele controleerende personeel en de presi dent-directeur van het rykskantoor voor vetten bericht gekregen, dat zij per 1 Mei zullen worden ontslagen. De Retterdansehe veiling. Op de heden in ons Veilingslokaal, Baan 40, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f12.10f 46.45 Ganseieren f25f33 Middenprijs f 15.17. Aanvoer 47757 stuks. Steenkolen veer vitch. Men meldt uit IJmuiden Tusschen de Belgische regeering en de vereeniging van stoomvisschersvaartuigen te IJmuiden is een overeenkomst getroffen voor de levering in drie maanden van 18,000 ton steenkolen of briquetten, waar tegenover de reedersvereeniging zich ver bindt tot een levering aan België van min stens 25,000 manden visch in gelijk tijd vak. Een en ander behoudens goedkeuring van de Nederlandsche regeering en het rijkskolenbureau. De te leveren kolen zou den uitsluitend ten dienste komen van het stoomvisscherijbedryf te IJmuiden. o Wittebrood. Volgens de »N. R. Ct.« zal zeer spoe dig de samenstelling van het wittebrood weer wijziging ondergaan. De bloem zal worden vermengd met aardappelmeel. De meelfabrieken ontvangen voor dit dool ditmaal gedroogde aardappelen, die zy zelf moeten malen. o Verninderd kaasrantsoea. De kaasvoorraad is niet voldoende om het rantsoen te handhaven. Om spek te krijgen moeten wij 4000 ton kaas uitvoe ren. De minister heeft nu het rantsoen van 2Vs ons per hoofd en per 2 weken teruggebracht tot 11/9 ons. Voor de meesten betoekent dit inkrim ping van het rantsoen niets, want kaas was meestal toch niet te krijgen. De Nederlandtcke Opera. De Amsterdammer, die f 100.000 wenscht beschikbaar te stellen voor de Nederland sche Opera, is de heer Egeman te Water graafsmeer. Deze heeft echter als voor waarde gesteld, dat de heer Koopman de leiding zal overdragen aan den heer Chris de Vos, met den heer Wolf als secretaris. Deze mogelijkheid heeft onder het per soneel der Opera groote verbittering ge wekt daar men algemeen van oordeel is dat, als de heer de Vos de leiding krijgt, dit de nekslag moet zijn van de Opera ais artistieke instelling. Leeniug Rotterdam. Volgens 't «Hbl.* is op de 5 pCt. lee ning der gem. Rotterdam, groot 10 mil lioen gulden, zooveel ingeschreven, dat slechts circa 22 pCt. der inschrijvingen kan worden toegewezen. Keu Nederlaudsch-Bougaarsche K. r. Keoph. Wolff seint uit Boedapest In een conferentie van deskundigen in het ministerie van handel is het plan be sproken om, ter versterking der economi sche betrekkingen tusschen Hongarije en Nederland, in heidelanden eenNederlandsch- Hongaarsche Kamer van Koophandel op te richten. o Inbreker» gearresteerd. Uit den Haag bericht men Eenigen tijd gelsden werd een belang rijke inbraak gepleegd bij den Ion gezant- schapsraad, tevens waarnemend gezant van Oostenrijk graaf F. Calice, woonachtig aan de Javastraat No. 10. Bij die gelegenheid bevond zich de echtgenoote van den heer Calice in Duitachland, terwyl de gezant- schaparaad zelf tot laat in den avond een conferentie bywoonde. Slecht» de huis knecht bevond zich in de woning. Toen de heer Calice omstreeks 12 uur 's avonds thuis keerde, trof hij de voor deur geopend. Al dra bleek hem dat on genoods gasten de woning waren binnen gedrongen. Een lade van zijn schrijfbu reau was geopend an daaruit werd f 800. vermist. Voorts waren tal van kasten opengemaakt en aanzienlijke hoeveelheden tafelzilver, gouden voorwerpen en kostbare ateenen ontvreemd. De bestolene vond den huitknecht gebonden liggend op een divan. Hy deelde mee in den loop van den avond door 3 man te zijn overvallen, die hem bonden en daarna een plunder tocht door het huis begonnen. De politie, intusschen, kwam dit verhaal verdacht voor en zij onderwierp den huis knecht aan een streng verhoor. Een ge volg was dat deze enkele dagen later werd gearresteerd, op vermoedens van mede plichtigheid. En inderdaad heeft dezer dagen de huisknecht bekend dat hij deel uitmaakte van een inbrekersbende en den bewusten avond een vijftal personen te hebben binnengelaten. Daaronder bevonden zich 3 Amsterdammers en 2 Hagenaars, Op aanwijzingen van den huisknecht heeft vervolgens dit vijftal zijn slag geslagen. De drie Amsterdammers zijn daar ter stede thans mede gearresteerd, terwyl een der Haagsche inbrekers inmiddels is overleden. De bij de inbraak bemachtigde buit is te Amsterdam verkocht. Hij bracht, per man, f7000 op, doch de waarde van het gestolene is veel hooger. Van de opbrengst vond men niets meer, doch verschillende der gestolen voorwerpen werden en sommige daarvan reeds in de 6e hand bij opkoopers teruggevonden. o—- Vee veer militaire slachteryen. Het vee, benoodigd voor de militaire slachteryen, zal voortaan niet meer door de militaire overheid gevorderd worden. Namens de regeering zal het worden ge kocht door eenige door haar aangewezen firma's. ïauufactsren. De minister van Landbouw heeft aan de burgemeesters opgedragen, alle krach tens art. 9 der Distributiewet 1916 in bezit genomen manufacturen, voor zooverre dit niet reeds is geschied, wederom vrij te geven, Over de elf prorincle-hsefdsteden vliegen. De Nederlandsche officier-vlieger Duinker zal, volgens het »Hbld.«, zoodra de om standigheden gunstig zijn, een vlucht onder nemen, waarbij hij, zonder tusschenlanding, over de elf provincie-hoofdsteden zal vlie gen. De te doorvliegen afstand bedraagt plm. 4000 K.M. Als passagier zal waar schijnlijk luitenant Perk een tocht mee maken. PLAATSELIJK NIEUWS. Hsnsden. Donderdagavond werd in de zaal Concordia alhier een lezing gehouden van de S. D. A. P. om te komen tot een plaatselijke afdeeling, waarbij als sprekers optraden de hesren Haaiman en Oudegeest. Hoewel van de gelegenheid tot debat geen gebruik gemaakt werd, gaf niemand dsr aanwezigen zich op voor deze partij, zoodat poging voor een plaatselijke afdee ling schipbreuk leden. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de school voor M.U.L.O. is benoemd Mej. Halewijn uit Dordrecht. Op Dinsdag 18 Maart a s. zal al hier de jaarhjksche keuring van spring- stieren worden gehouden. Werkendam. Woensdagavond gaf al- hief in de Nutszaal de Christelijke Ge mengde Zangverseniging «Soii Deo Gloria* haar jaarlijksche uitvoering. Het was een druk bezochte en goed geslaagde avond, zoodat geen plaats onbezet is gebleven en nog velen moesten blijven staan vanwege da beperkte ruimte. Allen keerden voldaan huiswaarts. Aalburg. De veehouders verwachten zeker nog steeds hoogere prijzen van hun vee, te oordeelen naar de opbrengst van de gehouden verpachting van weiland der Ned. Herv. Kerk en Diaconie alhier. Wer- .den verleden jaar reeds buitengewone hooge prijzen bestead, dit jaar bracht het weer belangrijk veel meer op. Tegelijkertijd werd er ook bouwland ver huurd, waarbij ook enorme hooge prijzen werden besteed een perceel bracht zelfs 200 pCt. meer op dan bij de vorige ver pachting zoodat dit thans op één gulden per roe kwam. Capelle. In de j.l. Maandagavond ge houden vergadering onder leiding van Dr. Kohier werd in beginsel besloten te dezer plaatse een vereeniging op te richten tot verbetering der woningtoestanden. Tot voorzitter dar commissie tot wering van schoolverzuim alhier is benoemd de heer W, G, Treffers, oudhoofd der O. L. school en tot secretaris de heer Jac. v. d. Lely, secretaris dezer gemeente. Door den hear Burgemeester dezer gemeente zijn belast met de veetelling de heeren J. v. d. Linde en J. Waarts. Tot hoofd der O. L. school te Vrij- hoeve-Capelle is benoemd de haer A. de Bruin te Leerdam. j.l. Dinsdagavond om 7 uur hield de alhier opgerichte afdeeling van den Ned. Bond van Chr. fabrieks-, haven- en transportarbeiders een vergadering in de O. L. school in de Nieuwstraat. Nadat deze vergadering op de gebruikalyke wijze was geopend en door den voorzitter opnieuw het doel dezer vereeniging was uiteengezet, werd de heer II. J. Spiering» benoemd als afgevaardigde, om de hoofd vergadering, wel ke op 19 en 20 dezer te Utrecht zal plaats hebben, by te wonen als vertegenwoordiger dezer vereeniging. Hierna werden nog en kele ingekomen stukkken behandeld. Er treden nieuwe leden toe. Drnnen. In het goederenlokaal der S. S. alhier is ingebroken en werden een party broodkaarten gemist met nog ver schillende goederen. Als vermoedelijke daders zijn Dinsdagnacht twee zwervende individuën aangehouden onder de gemeente Nieuwkuik, welke in verzekerde bewaring zijn gesteld. Dassen.. In den nacht van Zondag op Maandag j.l. is hier ingebroken in het Rij wielmagazijn «Babilonia* van A. de Graaff te B,-Broek. De dieven zijn blijkbaar in hun werk gestoord, daar er slechts één fietslantaarn ter waarde van f 8 vermist wordt, er werd een stuk uit het raam ge broken. 's Gravenmoer, In de algemeene ver gadering der burgerwacht, waartoe bereids ■■■■■■him! -°~ —o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2