voor bet Land van Heusden so Altena, de Langstraat an de Ëommeierwaard. No. 3E56. Zaterdag 8 Maart. De Belgische eischen omtrent Nederlandsch grondgebied afgewezen, BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. De «minsten te Balie. Bij de bezetting door de regseringstroe- pen hebben in Halle op verscheiden pun ten straatoproeren plaats gehad. De uit duizenden personen bestaande menigte, die van het balkon van het atadhuis af door de sprekers werd opgehitst, stormde op de voor het stadhuis opgestelde tien man van het jagercorps los en ontrukte hun de wa penen. Uit de Charlottenschool vielen de eerste schoten, zoodat de troepen ter eigen bescherming eveneens machinegeweren moes ten gebruiken, Zondag plunderden de on afhankelijker! een reeks winkels op de markt, waarbij ook een schietpartij plaats had. De vernieling van de rails voor het sta tion is zoo ernstig dat het herstel van de spoorwegverbinding voorloopig niet te wach ten is. De jagers hebben tot dusver een doode en tien tot twaalf gewonden. De verliezen der onafhankelijken schijnen aan zienlijk zwaarder. Uit Halle wordt bericht, dat daar giste ren ernstige gevechten geleverd en daden van geweld tegen officieren gepleegd zijn. Een officier werd in de zitting van den Arbeidersraad mishandeld. Lijken van an dere officieren zijn uit de Saaie opgevischt. In Halle is de staat van beleg afgekon digd, nadat er steeds nieuwe plunderingen plaats hadden. o Een belangrijk resultaat in Ebas-Lotharingcn. De Fransche bladen hebben meegedeeld, dat de ontvangst der Fransche troepen in Elzas-Lotharingen zóó hartelijk was dat eene stemming onder het volk van hunne gezindheid blijk te geven eenvoudig over bodig is. Elzas-Lotharingen noemen deze bladen een Fransche provincie, door en door Fransch, zoodat iedere stemming zelfs belachelijk zou zijn. Maar De Fransche autoriteiten heb ben aan alle inwoners van Elzas-Lotharingen boven 43 jaar kaarten uitgedeeld, in ver band met de bewegingsvrijheid. De kaarten voor de rasechte Elzassers en Lotharingers zijn gemerkt met A voor de met Duitschers gehuwden met een B, de neutrale kaart heeft C en de Duitschers hebben D. Uit deze kaartenverdeelingdoordeFransche autoriteiten is gebleken, dat Vb der bevolking slechts eert A-kaart kon worden gegeven. De overige 4/& bestaan dus uit Duitschers, half Duitschers en neutralen. In Straatsburg met een inwoners-aantal van 450.000 zijn Op het hooren van dezen naam ziet Henriette plotseling verschrikt op, maar niemand bemerkt het, daar Elise op eenigs- zins ontstelden toon vraagt »Een duel, mevrouw O, je broer, zal je dat heek geval wel eens vertellen-; het interesseert mij nog al, omdat ik de Van Bralens al zoo lang ken hy is een goede jongen, maar met wat losse haren die zullen er langzamer hand wel uitvallen.® Henriette zat op heete kolen. Zij wilde den uitslag van het duel volstrekt weten, maar toch den schijn niet aannemen alsof het haar bijzonder interreseerde. Gelukkig voor haar vroeg Elise»En is die Van Bralen ernstig gewond aNeen, die mijnheer Ravening heeft de wond gekregen hij is aan zijn rechterarm geblesseerd het moet nog al wat te be duiden hebben, maar gelukkig, dat de zaak zoo getermineèrd is, dat er volstrekt geen levensgevaar bestaat. Maar kom, Van Noorden, we moeten opstappen, onze vrien den zullen niet weten waar wij blijven. A propos, Elise, heb je ook pleizier orn overmorgen met je vader en je logée met ons te Beekhuizen te dineeren Ik hoop dat je broer, zooals hij beloofd treeft, voor dien dag zijn zelfverloochening zal opschor ten en ook van de partij zijn. Mijnheer Van Dormen zal ons verplichten als hij dien dag ook onze gast wil wezen. Les amis de nos amis sont nos amis. Ik zal de familie om drie uq&n laten halen.® slechts 20.000 A kaarten uitgegeven kunnen worden, in Metz, een stad met 90.000 inwoners slechts 7000 A-kaarten Neudorf, een voorstad van Straatsburg met 30,000 inwoners bezit 420 A-kaarten en Weisses- burg met 7000 inwoners 70 A-kaarten. Hiermede hebben de Fransche autoriteiten zelf erkend, dat _Elzas-Lotharingen over wegend Duitsch gebied is. Een stemming onder de bevolking heeft in dit geval zeker alle recht en reden van bestaan. Het zal niet meer dan menschelijk zijn, wanneer men volgens het programma van Wilson de bevolking van Elzas-Lotharingen zelf over zijn lot laat beslissen. o Tienduizenden negers bezweken. De Brusselsche ^Standaard® meldt: In onze koloniale kringeq, wordt tegen woordig druk gesproken over de wijze op welke de inboorlingen van Congo tijdens dezen oorlog werden behandeld en de uïede- deelingen, <welke onze uit Afrika terug- keerende landgenooten medebrengen, deen den ernst der eerste berichten steeds toe nemen. Het betreft vooral het ontzaglijk aantal negers die als dragers bezweken zijn in den veldtocht tegen Duitsch-Oost- Afrika. Wij zijn het er met.minister Renkin bver eens, dat deze veldtocht niet te ver mijden was,trots alle voorstellen der Belgische regeering. Maar, naar het schijnt werden bij gebrek aan vrachtauto's en andere vervoermiddelen de Congoneezen gedwongen de benoodigd- heden der Belgische en Engelsche legers door de eindelooze uitgestrektheid der kolonie op den rug te dragen, wat laten we beneden de waarheid blijven aan vele tienduizenden hef leven heeft gekost. Daar de zwarten voor de troepen moesten arbeiden en bijgevolg het land niet konden bebouwen, en bovendien de schaarschte aldaar aan wezige voorraden door de legers aangespro ken werden, is hongersnood over het land gekomen, en vandaar wederom tienduizenden slachtoffers. Men spreekt van gehee! ontvolkte streken. Wij moeten bekennen, dat de fierheid waarmede de triomf der beschaving over de Duitsche barbaarsere id in Afrika onze har ten vervult door die berichten eemgermate getemperd wordt. De koning ran Griekenland. Volgens bericht uit Athene moet de voor malige koning van Griekenland, die met zijn gezin in Zwitserland vertoeft, ernstig in geldverlegenheid zitten en reeds veel van zijn eigendommen hebben moeten ver- koopen. Sedert verscheidene maanden ont vangt niets mee^ van zijn zwager, den voormaligen Duitschen Keizer, en zijn per soonlijke hulpbronnen zijn geheel uitgeput. Het koninklijk echtpaar moet diep in de schulden zitten de juweelen van ex-koningin Sophie zijn reeds verpand. o België en de Turken. Uit goede bron verneemt Vaz Dias, dat de Turken vrij in België zullen mogen terugkeeren. Talrijke Turkeche diamant handelaars, die thans in Nederland ver blijven, zullen dus eerstdaags naar België kunnen terugkeeren. België is met T+irkije niet in oorlog geweest wel werden de zaken van Turken, die in België woon achtig waren, onder gerechtelijk toezicht gesteld, doch dit toezicht zal eerstdaags En nauwelijks antwoord afwachtende, nam mevrouw Van Noorden met haar echtgenoot afscheid zoodat de oudé heer Vannissa bijna geen tijd had om mede te dealen dat hy verhinderd was. ïWat heeft ze je weer gauw gezien, zaide Albert tot zyn zuster. aHet was ditmaal geen wonder want zij kwam rakelings langs ons heen. Nu, het doet er niet veel toe, want ik had het toch niet langer kunnen uitstellen, haar een bezoek te brengen.® Hebben wij de invitatie nu eigenlijk aangenomen vroeg Albert. »Ja zeker,® antwoordde de heer Vonissa, Danders hadt ge moeten zeggen, dat ge verhindering hadt.« *Dat zou tochniet gegeven hebben, merkte Elise op, »want dan had zij ons voor de volgenden dag geënviteerd.® Dik geloof,® zeide van Dormen, »dat wy vrij, geheel vrij zijn, want mevrouw Van Noorden heeft ons geen tyd gegeven om na te gaan of wij dien middag wel beschikbaar hebben.® Dik ga liever niet,® zeide Elise, »maar het zal wed moeten, want zij laat ons toch niet los,« »Ala zij zulk een tiran is, dienen wij ons wel deemoedig te onderwerpen, pour faire bonne mine a mauwais jeu,« zeide Henriette. Zoo werd dan besloten, dat men geene verdere pogingen zou doen om van de invitatie af te komen, maar dat alien die worden opgeheven. In Turkije werd geeti enkele Belgische zaak onder gerechtelijk toezicht gesteld. o" 38 c 9. projectielen te Duinkerken. De stad Duinkerken had ter herinnering aan den oorlog eenige niet ontplofte 38 c M. projectielen gewaagd, die over een afstand van 75 K.M. in de stad waren geslingerd. Dezer dagen zijn de reuzen aangevoerd. Ze wegen 800 K.G. en zijn 2.40 M. hoog. Twee daarvan prijken nu vóór het raadhuis en twee andere bij bet standbeeld van Jean Bart. In den loop der verschillende bombardementen is Duin kerken door 444 dier dingen bestookt. Amerika mandataris in Armenië. Wilson heeft verkla'ard, dat Amerika bereid is een mandaat van den Volkeren bond voor Armenië te aanvaarden. Tsjechen en Diiitsch-Oostenrijkers. Volgens officieeie berichten hebben er in Sternrberg bloedige botsingen plaats gehad tusschen Tsjechische militairen en de bur gerlijke bevolking. Meer dan tien burgers en verscheiden Tsjechische soldaten werden gedood. BINNENLAND. De Koningin in Zeeuwsch- Vlaanderen. Men meldt uit Hontenisse Hedenmorgen tegen 9 uur arriveerde de torpedoboot te Walsoorden. Op de kade had zich een groote menigte opge steld om de koningin te begroeten. Toen zij op het dek de koningin gewaar werd, brak er een stormachtig gejuich los, dat schier geen eind nam. De Koningin werd ontvangen door een lid van het Hoofdcomité tegen do Annexatie. Nadat de Koningin eenige woorden met dezen had gewisseld, overhandigde een drie tal kinderen de Koningin een ruiker, als mede het volkspetionoement, waarop de handteekeningen waren verzameld van.per sonen, die Nederlanders wenschten te blij ven. In een vijftal gereedstaande auto's reed de stoet naar Kloosterzande. Te Kloosterzande hadden zich deputaties van vele vereenigingen met banieren en vaandels voor het huis van den burgemeester opgesteld. Ook had zich een eerewacht gevormd. Ten huize van den burgemeester werden verschillende personen aan H. M. voorgesteld. Toen de Koningin op de stoep van de burgemeesterswoning verscheen, spiak H. M. de menigte toe en verklaarde diep getroffen te zijn door de geestdriftige ontvangst. Zy eindigde met de woorden, dat Zeeuwsch-Vlaanderen Nederlandsch is en dat zal blijven. Nadat II. M. de Koningin verschillende dorpen in de buurt van Axel, als Honte nisse, Hengstdijk, Stoppeldijk, Zaamslag, bezocht had, brachten Koningin en Prins een bezoek aan Axel. Het hooge gezelschap arriveerde alhier ongeveer te halfelf in eenige auto's. In één daarvan "zaten de minister vanbinnen- iandsche zaken, rnr. Ruys de Beerenbrouck en de Commissaris vaü* de Koningin in Zeeland. De Koningin werd door den bur gemeester van Axei welkom geheeten. De Raadsleden werden aan de Koningin voor gesteld een dochtertje van den burgemeester bood H. M. bloemen aan. zouden aannemen en trachten met elkander ook in het bijzijn der Van Noordens eene aangename» dag te hebben. Henriette moest nog het hare hebben van het duel. Daar het scheen alsof het gesprek daarop niet terug zou komen, vroeg zij, de uiterste pogingen aanwendende om zich onverschillig te houden Is het lang geleden dat duel, waarvan mevrouw Van Noorden sprak »Neen,« antwoordde Albert, »slechts een dag of watmevrouw Van Noorden spreekt er over, alsof het gelukkig is dat die Van Bralen er zonder kleerscheuren af is gekomen, en dat alleen- omdat hij hier tot de eerste families in de stad be hoort, maar zijn handelwijze was beneden kritiek en die Ravening is een flinke kerel. De oogen van Henriette schitterden bij deze woorden., »Maar wat is er dan eigenlijk gebeurd Albert gaf daarop Henriette een uitvoerig verhaal van het voorgevallene en weidde bij herhaling uit en lof over de handelwijze van Ravening, zoodat toen hij zijn relaas geëindigd had, zoowel Elise als Henriette een gevoel van onbegrensde bewóndering voor dien edelen kampvechter voor de eer van het vrouwelijk geslacht koesterden. »Ik hoop maar dat die wond gauw zal genezen, zeide Elise.® ïEn dat hij er niets van over zal hou den,® voegde Albert er bij. »Gevaarlyk is de wond niet, althans nu de koortst niet meer terug schijnt te komen, maar Een groot aantal vereenigingen was op het Marktplein opgesteld en zong te zamen met de inwoners van Axel spontaan eenige liederen. Op het Stadhuis sprak de burgemeester van Axel H. M. nogmaals toe. H. M. ant woordde, diep getroffen te zijn door de bij zondere geestdrift, welke haar in Zeeuwsch- Vlaanderen ten deel valt, en verzocht den burgemeester aan de ingezetenen van Axel dank te brengen voor hun ijver om in kor ten tijd zulk een schitterende versiering aan te brengen. H. M. zeide te begrypen waarom er nu in Zeeuwsch-Vlaanderen zulk een onbeschrijflijke geestdrift heerschte. Prins Hendrik wisselde eenige woorden met een der padvindersleiders te Axti. Gedurende het korte verblijf van het hooge gezelschap in deze gemeente werden eenige leden van de gevormde anti-arinexi- oni3tische comilé's aan H. M. voorgesteld. Nadat de vorstelijke personen iti de auto's gestapt yvaren, vertrokken zij naar Sas-van-Gent. A Na het vertrek der Koningin hield de burgemeester van Axel van het bordes van bet Stadhuis een toespraak tot de inge zetenen en herinnerde er aan, dat Zeeuwsch- Vlaanderen Hollandsch wil blijven. Tegen ongeveer 44 uur kwam het hooge bezoek te Sas-van-Gent aan.. Hier werd II. M. door den heer B. Hoef nagel, den burgemeester, ten stadhuize toegesproken. Hij legde in zijne toespraak getuigenis af van de vaderlandsliefde en de oranjeliefde der ingezetenen van Sas- van-Gent en stelde aan H. M. voor de leden van het Plaatselijk Comité van Axtie van Sas-van-Gent, Westdorpe, Philippine, Zuiddorpe, Koewacht en Overslag. De Koningin onderhield zich minzaam met de verschillende comitéleden. Toen H. M. de raadszaal verliet, klonken luide kreten »Lang leve de Koningin I® De muziek- en zanggezelschappen brachten vaderland- sche liederen ten gehoore. De geestdrift van de in duizenden toegestroomde menigte was buitengewoon. H. M. vertrok naar de d Hydra® om aan boord van dit schip naar Temeuzen te worden gebracht. Bij de doorvaart door de kanaalsluis werd door het talrijke pu bliek H. M. nog eens geestdriftig toege juicht. De Koningin wuifde langdurig en hartelijk naar het publiek terug. Circa 4 uur is de Hydra® te Terneuzen aange komen. Te Breskens is alles nationaal en oranje huizen, schepen en menschen. De ponton is versierd met dundoek en planten. Bij aankomst van het hooge gezelschap heette de burgemeester namens de Zeeuwsch- Viaamsche bevolking Koningin en Prins welkom en sprak den wensch uit, dat H. M. moge blijven Koningin van het één en ondeelbaar Nederland. Schoolkinderen boden ruikers aan, strooiden bloemen en zongen liederen. Er was muziek en door een vier tal eerepoorten reed de Koningin Breskens uit om zich naar Groede, Cadzand en Zuid- zande te begeven, waar een zelfde hulde betuiging haar wachtte. In Oostburg ver liet H. M. met haar gezelschap de auto's en begaf zich in de beurs, waar zij werd toegesproken door ds. J. N. Pattist uit Aardenburg. Deze zeide o.a. te willen ver tolken, hoe diep in de ziel de Zeeuwsch- Vlamingen, hoe hoog op de schouders zij hun Nederland, hun vorstengeslacht dragen. Hij wil dit H. M. zeggen op den vader- men weet nooit of hy van zulk een grapje geen stijven arm overhoudt. De eerste tonen van de dansmuziek klonken nu uit de zaal. Albert stelde voor, onder de veranda plaats te nemen, van waar men de dansende paren goed zou kunnen zien. Slechts met moeite konden de beide dames daar een stoel veroveren, want zoowel in de danszaal als onder de veranda bevonden zich een groot aantal personen, die hetzij als werkelijke 'deelnemers, hetzij als toeschouwers de danspartij wilde bywonen. Al de deuren, die van de zaal naar de veranda toegang verleenden, stonden bij den heerlijken zomeravond wijd open, zoodat er in de zaal een aangenaam koeltje woei. Toen de tweede dansbegon, vroeg Van Dormen aan Elise dien met hem te doen. Hoogst verwonderd antwoordde zij »Albert had mij gezegd dat je nooit -danste.® »Dat is de waarheid, maar laat ik nu voor dezen avond eens eene uitzondering maken.® Dik vind het heel lief van je. Van Dormen, maar werkelijk, als je er wat tegen hebt moet je het voor mij niet doen. Ik amuseer mij toch wel met kijken.® »Maar als ik je verzeker Elise, dat ik er byzonder op gesteld ben om eens met je te dansen, geloof je mij dan niet?® »Nu, dan heel gaarne En met een vroolyk gezichtje begaf Elise zich aan den arm van Van Dormen in de lijken en voorvaderlijken bodem wat krach ten, reuzenkrachten in den stryd schenkt. Spreker zeide, dat de Zeeuwen geen haat hebben tegen de naburen, maar dat zij niet kunnen verdragen, dat men raakt of maar wijst naar hun nationaliteit. Dan kennen zy geen partijen of standen meer en zijn zij een eenig volk van broederen overtuigd op Nederland en de Koningin te kunnen vertrouwen terwijl men net overige aan God kan overlaten. Spreker eindigde met de bede »God behoede Uwe Majes teit voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Te Schoondijke. werd de Koningin even eens een hartelijke ontvangst bereid, waarna de zegetocht te Breskens eindigde.# H. M. vertrok te 5.45 met hun gevolg met den koninkelijke trein van Vlissingen naar den Haag. Reuter seint uit Parijs De commissie voor de Belgische aangelegenheden ter vredescon e- rentie, heeft besloten geen steun te verleenen aan den Belgischen eisch betreffende Nederlandsch grondge bied. De commissie overwoog hier bij, dat het buiten haar wettelijke bevoegdheid of macht is om te be schikken over grondgebied van een neutralen staat. Het rapport der Commissie. De DTimes® uit Parijs, dat <de Belgische grenscommissie haai' conculsie met betrek king tot het verdrag van 4839 geroed heeft en haar rapport Donderdagavond bij den Raad van Tien zal indienen. De Brusselsche cofrespondent van »De Tyd« verneemt, »van zeer gezaghebbende zijde« dat de Raad van Tien niet eens een eventueelen gebiedafstand van Limburg heeft willen overwegen. Daar kon geen sprake van zijn. De toestand van Zeeuwsch- Vlaanderen zou worden onderzocht, maar van een gewelddadige annexatie was geen sprake. Den volgenden Zondag komen de voor mannen der Vlaamsche Beweging bijeen te Brussel. O.m. zal de Hollandsch-Belgische quaestie worden besproken. De Kamer leden F. van Cauwebaert en C. Huismans, prof. Aug. Vermeylen o.a. zullen er aan deelnemen. Naar Havas uit Parijs seint bevat de Tempsde volgende mededeeling De commissie voor Belgische aangelegen heden is tot een definitief besluit in zake het verdra-g van 4839 gekomen. Zy zal het Donderdag aanbieden aan den Raad der mogendheden in den vorm van een motie vergezeld van een rapport, dat de motieven bevat, welke tot de motie aanleiding gaven. Socialistische besprekingen. Het Havas-Reuter seint uit Brussel Het congres der Belgische arbeiderspartij en de* pailementaire soc.-dem. groep zijn bijeengekomen om te beraadslagen over de uitnoodiging der Ncderlandsche socialisten over een samenkomst om de Nederlandsch- Belgischö quaestie te bespreken. Besloten werd hierop in beginsel in te gaan, doch te vragen dat de bijeenkomst te Brussel zou worden gehouden. danszaal. Yan Dormen danste zeer goed en voor Elise, die buitengewoon veel van dansen hield, was het dus een waar genot, nadat zij het zoo geruimen tijd niet gedaah had. Zij dacht niet aan ophouden. Eerst toen de muziek zweeg, viel het haar iu, dat zij iemand, die niet van dansen hield, wel wat lang op de proef gesteld had. »Je neemt mij niet kwalijk, Van Dormen, dat ik zooveel van je heb gevergd, ik. vond het al te verrukkelijk. Maar je moet dat maar weten, als je mij vraagttoch had ik moeten bedenken, dat je niet van dansen houdt, en dat ja het alleen om my gedaan hebt.® Wel, Elise, ik geloof dat ik het minstens even verrukkelijk vond als jij,® DEn je houdt niet van dansen Is dat dan niet waar »Dat is waar en dat is niet waar. Kom, laat ons hier een oogenblik gean zitten,® zeide hy, haar naar eene bank onder de veranda brengende, vanwaar men niet in de zaal kon zien en die van het publiek eenigszins verwijderd was, sdan zal ik je^Jat eens uitleggen. Elise voldeed gaarne aan zijn voorstel, want zij was van den eersten dans wat vérmoeid. Met hare schitterende oogen, door de beweging nog meer fonkelend dan anders, zag zij hem aan, toen hy zeide Wordt vervolgd.) BillOEEstL Jficnwsblad t

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5