Onzuiver bloed Dat benauwde gevoel Koorts, Altijd vermoeid ANGA-S1R00P ANGA-BONBONS Mijnhardt's Levetogen gezien voor een bond van de huidige Geassocieerden met als verlengstuk een heele reeks staten van minderen rang. De Duitschers zullen het voorloopige vredesverdrag eenige dagen later mogen ko men halen en zij krygen eenigen tijd om er over na te denken. Maar aangezien zij er toch niet veel aan zuilen mogen veranderen, en den vrede even noodig hebben als brood, zullen zij hun tijd van beraadslaging wel niet langer rekken, dan strikt noodzakelijk is. Zooals de zaken nu staan, is het dus wezenlijk een gegronde afwachting, dat de voorloopige vrede voor Mei zal zijn geteekend. De Britsche en Amerikaansche staatslieden laten niet af te verzekeren, dat van dat oogenblik af de centrale landen zoowel voedsel als grondstoffen zullen krijgen. D. w. z. dat deze hun dan zullen worden verkocht. De waarschijnlijkheid is groot, dat de entente een deel van de koopsom zelf in den vorm van een leening zal moeten verschaffen. Nog altijd houdt men zich bezig met de bizondere regelingen ten opzichte van Duitschland, waarvoor al het andere moet wijken. Omtrent Helgoland is nog alleen uitgemaakt dat het niet aan Duitschland terugkomt. Het kanaal van Kief zal hoogst waarschijnlijk worden geïnternationaliseerd en de vestingwerken daar zullen dan worden geslecht. De Duitsche commissie die in Polen met de aldaar aanwezige entente-commissie zou onderhandelen, is onverrichter zake terug gekeerd, volgens een bericht, omdat er onoverkomelijk verschil van meening bleek te zijn, volgens een ander wegens den onaangename >toon«, dien de vertegen woordigers der entente aansloegen. Mag men Reuter gelooven, dan zullen de Polen toch Dantzig krygen, alsmede een strook grondgebied langs den Weichsel ter verbinding met hun uitvoerhaven. Als het juist is, zal dit een storm van veront waardiging onder de bevolking-van Dantzig ontketenen, die zich en terecht als echt Duitsch beschouwt. Waar blijft op die manier het zelfbeschikkingsrecht, als men niet let op de protesten, die de Dant- ziger bevolking reeds bij voorbaat heeft doen hooren Ook de Nederlandsch-Belgische kwestie is weer ter sprake gekomen en wel in de Belgische Kamer, waar de minister-president modedeelde, dat de oppersteraad der geal lieerden, recht doende aan den eisch der Belgische gedelegeerden ter vredesconfe rentie tot revisie van het verdrag van 1839 besloten had. De minister voegde hieraan toeDit is een uitstekend voor teeken voor het lot van België. Ik herinner er aan, dat het vandaag 80 jaar geleden is, dat de Belgische afgevaardigden van de provincies, welke van het moederland waren afgescheurd, afscheid van de Kamer namen. De Kamer zal met gelukkige ontroering dezen treffende samenloop van omstandigheden begroeten. Tardieu, die met den Parijschen corres pondent van het >Hbd een onderhoud had, gaf te verstaan, dat niemand er aan dacht over neutraal gebied te beschikken tegen den wil der inwoners en van de staten, waarvan zy deel uitmaken. Over de te volgen procedure zeide hij, dat Ne derland zal worden uitgenoodigd afgevaar digden te zenden. Uit andere gesprekken kreeg de berichtgever den indruk, dat voor al de leden der Amerikaansche delegatie tegen elk denkbeeld zijn gekant om deelen van Nederlandsch gebied te nemen, hetgeen enkelen hunner als een misdaad zouden beschouwen. Als men in (der^eiijke verkla ringen eenig vertrouwen mag stellen, zullen de Belgen wel niet veel succes hebben ter vredesconferentie, althans niet ten aanzien der gebiedsuitbreiding ten koste van Ne derland. -v is dikwijls een gevolg van verstop ping en tragen stoelgang, veroorzaakt puisten, uitslag, gal en*gele gelaats kleur. Gebruik hiertegen Mijnhardt's Laxeertabletten Doos 50 ct. 3 doozen fl.40. Bij Apoth. en Drogisten. BUITENLAND. Londen, 12 Maart. In het Lagerhuis heeft een secretaris van de admiraliteit in antwoord op een vraag medegedeeld, dat tot dus ver 54 vroegere Duitsche duik- booten bij opbod zijn verkocht. De op brengsten zullen worden samengesteld en onder de geallieerden verdeeld volgens een schaal, die de opperste raad zal vastetellen. ~Er is nog geen beslissing genomen aan gaande de beschikking over de andere in bezit genomen Duitsche oorlogsschepen. De opperste raad te Parijs zal dat doen. o Een economische wereldbond. In de »Neue Züricher Ztg.« schrijft Emil Schiff over den Duitschen toestand. Hij zegt: Wanneer men verder gaat met Duitsch land nieuwe last op te leggen, dan krijgt men niet alleen een staatsbankroet, maar de geesel van den honger het bolsjewisme. Zoodra het bolsjewisme in Duitschland heerscht, beteekent dit 't begin van een niet meer te remmen Europeesch bolsjewisme. De eenige redding is een economische we reldbond om alle noodlijdende staten met leeningen door kapitalisten te helpen tegen een lage rente-voet, opdat met het bespa ren van rente alle oorlogslasten langzamer hand afgewikkeld kunnen worden en de credietwaardigheid verhoogd wordt.* van drukking op de borst wordt veroorzaakt door vastzittend slym. maakt dit slijm los waardoor benauwd heden verdwijnen en het hoesten bedaart. Geneest tevens bronchitis en kinkhoest. Per flacon fl.50 Om bnitenshais, hetzij op reis, in den trein, bij vergaderingen of op Uw werk een goed hoeststillend mid del bij de hand te hebben, fabricee- ren wij vepakt in gemakkelijk in uw zak te dragen doozen v. 50 en 90 ct. Fa brikant A. MIJNHARDT, Zeist, Bij Apoth. en Drogisten. Be gesloten kunstschatten. Parijs. 12 Maart. De musea te Brus sel, waarin men bij het begin van den wapenstilstand den inhoud van den wagons en schepen had onder gebracht, welke de Duitschers hadden vol geladen met de op brengst van hunne diefstallen in de musea en de kasteelen van Noordelijk Frankrijk, beginnen langzamerhand deze schatten weder af te geven. Volgens inlichtingen aan de »Temps* heeft Rijssel drie wagons ontvangen, be laden met schilderijen welke uit het mn- seum in de stad gestolen waren. Naar Laon worden gezonden, gevuld met Kunst*- voorwerpen van allerlei aard, die In die stad of in de omstreken waren geroofd. Te Valenciennes zijn tien andere wagons afgeladen. Hun inhoud vterd naar het sousterrein van het museum overgebracht. Binnen eenige dagen zal men te Brussel beginnen met het inladen der schilderijen en beeldhouwwerken uit de musea van Douai, Valenciennes en Rijssel. o Per vliegtuig naar den voetbal. Niettegenstaande het ongunstige weer zijn Zondag vier vliegtuigen van Parijs naar Brussel vertrokken om eenige passagiers over te brengen naar de Belgische hoofd stad, waar zy den voetbalwedstrijd Frank- rijk-België gingen bijwonen. De vliegtuigen met hun passagiers zijn behouden en in tyds ter bestemder plaatse aangekomen. Het plan bestaat, dat de vliegtuigen ter beschikking zullen worden gesteld van de spelers van het Fransche elftal, wanneer dezen mochten wenschen langs dezen meer en meer gebruikelijken weg« huiswaarts te keeren. Reuter seint uit Londen 'Er worden thans vergunningen verstrekt voor vrijen uitvoer naar Nederland van schuurpapier, schuurlinnen, voorwerpen van aluminium, vilt (uitgezonderd wollen vilt,) bont, bontvellen, linnen voorwerpen en lin nen garens. BINNENLAND. De Koolvlieg. No 8 der mededeelingen van den Phy- topathologischen dienst te Wageningen (welke brochure aldaar voor f f 025. ver krijgbaar is) is n.o.m. zeer intéressant voor Kweekers, Particulieren en Vereeni- ginger», waarom wij daarop de aandacht van belangstellenden stellen. Toegelicht met 43 il'ustraties, doet ze tevens de middelen ter bestrijding aan de hand. Eene kleine omschrijving van dit scha delijk insect geeft het volgende aan De koolvlieg legt hare eieren aan den voet van kool- en andere kruisbloemige planten. De pootlooze, glimmend witte larven of maden vreten aan en in de wor tels, veroorzaken daardoor verwelking van de plant en doen deze afsterven. De ver popping heeft meestal in den grond plaats soms in de uitgevreten gangen in den wortel. De vlieg verschijnt in het eind van April en in Mei. Er kunnen drie generaties op treden. Hét meestschadelijk zijn de lar ven der eerste generatie aan vroege kool, die van 20906/o sorns zelfk 95°/0 uitval kan vertoonen. Bestrijding kan op vrijwel afdoende wijze plaats hebben door het aanbrengen van kragen, vervaardigd van asfaltpapier, om den voet der planten. Alleen als deze kra gen geheel vrij gehouden worden van grond, oefenen zij hun nuttige werking uit. Nederland en België. De Belgisch eerste-minister heeft, naar een particulier telegram uit Brussel aan de N. R. Ct. meldt, aan't eind der zitting van de kamer deze verklaring afgelegd »Ik heb de eer, ter kennis van de ka mer te brengen, dat de opperste raad der geallieerden aan het verzoek der Belgische afgevaardigden recht latende wedervaren, meent, dat er reden is, de verdragen van 19 April 4839 te herzien. >Het parlement en het volk zulien dit besluit met voldoening vernemen. Ze zullen er den voorbode in zien van beslissingen, die op het lot van België een gelukkigen en bestendigen in vloei zullen oefenen, Deri 42den Maart 1839, dus vandaag op den kop af 80 jaar geleden, weerklonk deze ruimte van de afscheidswoorde der gekozenen uit de Belgische gewesten, welke door uitvoering van het verdrag der 24 artike len België van zouden worden gescheiden. De Kamer zal met bewogen gemoed van dezen treffenden samenloop van omstandig heden kennis nemen. Deze verklaring werd door alle Kamer leden staande aangehoord, die den eerste- rninister langdurig hebben toegejuicht. binnenkoks, koude rillingen. Mijnhardt's Koortstabletten. Koker 60 ets. 3 kokers fl.70. Bij Apoth. en Drogisten. Eisch vooral merk Mijnhardt. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. De heer J. Reas alhier is benoemd tot onderwijzer aan de Openb. School te Hooge-Zwaluwe. Dinsdag a. s. zal alhier de voorjaars keuring van springstieren worden gehouden. Werkendam. Den 27 Maart a.s, hoopt de Gemengde Zangvereeniging Uitspanning door inspanning in deze winter haar tweede uitvoering te geven in de Nutzaal alhier Dat hier niets meer veilig is blijkt alweer uit het feit dat ten nadeele van P. eenige kippen zijn ontvreemd, ook is er Zaterdagavond omstreeks 12 uur een ruit ingegooid bij de^Burgemeester, het is te hopen dat de politie de dader(s) te pakken krijgen. Almkerk. a.s. Zondagavond om 6 uur zal de Zendirigsvereen. alhier een openbare vergadering houden. Aan de orde zijn Jaarverslag van den secr. en een opwek kend woord van Ds. Akkerhuis van Sleeu- wijk voor den arbeid der Zending. a.s. Woensdagavond hoopt voor de Geref. Jongelingvereen. alhier op te treden Ds. Douma van 's Gravenhage met het onderwerp »De profeet Ezechiël.* Besoijen. Op Woensdag 19 Maart des avonds 7 uur hoopt de Heer J. Ver- wiel eene lezing te houden in de Chr* Bewaarschool over het onderwerp >De collectieve arbeidsovereenkomst* Deze lezing is toegankelijk voor alle Prot. arbeiders en middenstanders. Capelle. Maandag 11. des avonds 7 uur hield de Anti-Revolutionaire kiesver- eeniging alhier een openbare vergadering in de O. L. school in de Nieuwstraat, waar Ds. Klomp uit Schoore als spreker optrad. Nadat du voorzitter Ds. Kolker deze vergadering met gebed en een korte voor rede, waarin hij duidelijk liet uitkomen, dat de Anti-Revolutionaire partij niet al'een leden der Gereformeerde Kerk, doch even goed leden der Ned. Herv. Kerk konden behooren, had geopend, werd het woord gegeven aan den spreker. In een kernachtige en gloedvolle rede, die door de aanwezigen met klimmende belangstelling werd aangehoord, zette spreker aan de hand der geschiedenis het ontstaan der Anti-Revolutionaire uiteen. Ook het doel, werking en verhouding der partij tot andere politieke partyen lichtte spreker nader toe. Aan het einde dezer rede werd den aanwezigen gelegenheid gegeven om met den inleider van gedachten te wisselen en vragen te stellen. Van deze gelegenheid werd gebruik ge maakt door den heer van Dam, onderwijzer aan de Christelijke school te Loonschen- dijk, die den spreker dank bracht voor het gehoorde, doch zich niet geheel bevredigd gevoelde^ omdat spreker in zijn betoog niet het verschil lusschen de Anti-Revolutionaire en Christelijke Historische partij had naar vorengebracht. Hierop wist evenwel de inleider geen afdoend antwoord te geven. Hierna sprak de voorzitter een woord van dank t A den spreker voor zyn heldere rede en de aanwezigen voor hun opkomst en de betoonde belangstelling, waarna deze vergadering met gebed door den voorzitter gesloten werd. Na afloop dezer vergadering werd mede gedeeld, dat a. s. Maandag een ledenver gadering gehouden zou worden tot bespre king der actie bij de a.s. raadsverkiezing en het opmaken der groslijst. Een vijf tiental leden werden ingeschreven. A. S. Dinsdag. 18 dezer, des avonds te 7 uur zal de Chr.' Historische kiesver- eenigirig voor Cappelle c. a. een openbare vergadering houden in het leegstaand lokaal der O. L. school in de Nieuwstraat alhier. Als spreker-zal optreden de heer H. W. Tilanus te Ginneken met het onderwerp de beginselen der Chr. Hist. Unie en hunne beteekenis voor ons volksleven. Ieder geest verwant wordt dringend uitgenoodigd deze bijeenkomst bij te wonen. Benoemd tot voorzitter der brand- stoffencommissie dezer gemeente de heer M. Boogaerdt alhier. A. d. Br. alhier is door het Gerechtshof te '8-Hertogenbosch veroordeeld tot 1 t/g jaar gevangenistraf, zonder aftrek van voorloopige hechtenis, wegens diefstal van vee uit de weide. 's Gravenmoer. Alhier doet zich een geval voor van diphteritus. In ne gehouden jaarvergadering der Tuin- en Land bouwvereeriiging werd na het uitbrengen van het jaarver- slag door den secretaris, ook de rekening van den penningmeester behandeld en vastgesteld. Wegens periodieke aftreding van den heer W. F. C. Voorbeytel, voorzitter werd deze als zoodanig herkozen. Verschillende punten, als pootaardappelen, uitreiking statuten, enz. kwamen alsnog aan de orde, waarna de voorzitter deze drukbezochte verga dering onder dankzegging voor de goede opkomst sloot. Genderen. Woensdagavond hield de landbouwvereeniging Eendracht* hare jaar vergadering. De voorzitter de heer C. J. Branderhorst opende met een toepasselijk woord deze eerste jaarvergadering na het eindigen van den oorlog. Uit het jaarver slag blijkt de goede verstandhouding van liet bestuur onderling. Tevens wordt hierin medegedeeld wat door de vereeniging aan zaaigraan, pootgoed schuimaarde enz. in 1918 is aangekocht. De rekening over 4918 wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Een voorstel van het Bestuur, Progressieve contributieheffing waarin de leden een vast bedrag van f 1.50 van ieder Hit door hun in explotatie 20 cent zullen betalen wordt eveneens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nadat bij punt rondvraag nog eenige zaken van meer ondergeschikte belang zijn besproken, sluit de voorzitter de vergadering. Herpt. In de jongst gehouden raads vergadering werden herbenoemd als schat ters van de Inkomstenbelasting de heeren L. van Herpt, J. van Bokhoven, I. Buijs en A. Buijs. Tot leden van het Stem bureau werden benoemd, de heeren A. W. Verhoeven, J. van Bokhoven en I Buijs. De heeren L. van Herpt en J. de Wildt verklaarden zich bij de a.s. verkiezing niet meer bescdikbaar te stellen. Het door de Handboogschutterij »Ons genoegen* te geven groot Nationaal Concours^ zal worden gehouden op Zondag 25 Mei en Donderdag 29 Mei. Niet minder dan twintig prachtige prijzen zullen worden beschikbaar gesteld, waar- ondej twee gouden medailles en vier zil veren lauwerkransen. Meenwen. De loop der bevolking van 1918 was als volgt: Op 34 Dec. 1917 waren aanwezig 443 mannen en 413 vrouwen maakt samen 856. In 1918 werden geboren 7 mannen en 40 vrouwen ingekomen 16 11 sterfte 8 6 vertrokken 26 >24 Het bevolkingscijfer is alzoo afgenomen met 11 mannen en 9 vrouwen, tezamen 20, waardoor het zielental op 31 Dec. 1918 bedroeg 432 mannen en 404 vrouwen 836. Het aantal huwelijken 1918 bedroeg 5. Nederhemert. Onzen gemeente-veld wachter P. Kerkhove, alhier, is het mogen gelukken na vele machten in het jachtveld op het eiland Nederhemer^van den heer G. W Baron van Wassenaar, te hebben gesurveilleerd twee beruchte wildstroopers uit Veen, aan te houden die bezig waren met den lichtbak en een geweer wild te bemachtigen. Na hevig verzet heeft genoemde veld wachter de lichtbak en het geweer in be slag genomen, en procesverbaal opgemaakt. Nienwendijk. Door de A. R. kies- vereen.- alhier zijn de volgende candidaten gesteld voor de a.s. Gemeenteraadsverkie zing 1. J. den Dekkers, 2. J. C. Ottevan- ger, 3. Joh. v. d. Stelt Gz,, 4. G. Scher mers, 5. P. Walraven. Heden avond zal de Chr. School- vereen. alhier haar voorjaarvergadering houden. Aan de ot de zijn Een lezing van den heer G. Haanderen over >Het 7de leerjaar* en een bestuursverkiezing in de vacature A, de Bok. Sprang. A.s. Woensdag hoopt de Ned. Herv. Jongelings-Vereeniging op G. G. haar jaarfeest te vieren. Bij deze gelegenheid zal Ds. Groeneveld een rede uitspreken. Wijk c a. J.l, Woensdag had alhier een vergadering plaats in het oude school- locaal om te komen tot het oprichten van een Groene Kruis-afdeeling. Er bestond alhier een afdeeling van het Roode Kruis, welke omgezet zou 'kunnen worden in eene van het Groene Kruis. Spreker vvoor dezen avond was de Edel Achtbare Heer Brune, burgemeester van Genderen, die zich hiervoor welwillend beschikbaar heeft gesteld. Een talryk publiek was opgekomen. Met onverdeelde aandacht hoorde de verg. de aangename en boeiende rede aan. Op duidelijke wijze werd doel en streven van het Groene Kruis uiteengezet, toegelicht door vele voorbeelden uit spr. eigen omgeving. Aan het einde van zijn rede wekte spr. zijne hoorders op lid te worden van de op te richten afdeeling. Een ieder beseffe in deze zijn plicht. Alleen met steun van ieder ingezetene kan er een afdeeling op gericht worden, die kan bestaan. Op den voorgevel van het Groene Kruis-depot te Velsen staat geschreven »Voor allen, door allen.* Hier ligt een terrein, waar we elkaar noodig hebben, en daarom treedt toe als lid 1* Staande de verg, traden reeds 54 per sonen als lid toe. Eere den EdelAchtb. Heer Brune voor zijn heldere uiteenzetting van de werkwijze van het Gr. Kruis en niet minder voor zijn initiatief tot deze vergadering, die, wij kunnen niet anders verwachten, zal leiden tot 't oprichten van een flinke afdeeling. Ook dank aan het voorl. Bestuur, dat de taak op zich nam, de afdeeling te helpen tot stand brengen. Vrijdag 7 Maart j.l. hield de Werk liedenvereniging »Helpt elkander* haar driemaandeüjksche vergadering, Nadat de vergadering door den voorzitter was geo pend weiden de notulen der vorige verg. door den secr. voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De penningm. deed daarna rekening en verantwoording van zijn be heer. De inkomsen waren f 140.60; de uitkeering aan zieken bedroeg f 364.60 er bleef een batig saldo van t'73.885, 10 nieuwe leden werden voorgesteld en aangenomen, een request werd voorgelezen en goedgevonden dit in te dienen by het gemeentebestuur. Na nog het een en an der besproken te hebben arngaande aller belang, sloot de voorz. met een woord van oprechten dank aan allen voor de flinke opkomst de vergadering. Zaltbommel. Maandag zouden uien geveild worden. Slechts zeer mooie par tijen konden in aanmerking komen, doch hoogstens tegen den prijs van 4 5 cent per K,G. Afwijkend goed had geheel geen aftrek. Tot levering voor dien prijs waren de aanvoerders niet te vinden. Toch dient er spoedig aflevering te komen, anders zal veel als bedorven op den mesthoop terecht komen. Op de Dinsdag gehouden weekmarkt waren aangevoerd 15 stuks biggen en over- loopers, verkocht voor 32 tot 65 gulden. Eieren met grooten aanvoer golden van 7 tot 9 cent per stuk. is ,een teeken van zwakte. Door het tijdig gebruik van overwint men dit spoedig. In bussen vanaf 90 ets. Fabrikant A. MIJNHARDT, Pharmac.' Fabriek ZEIST. Bij Apoth. en Drogisten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2