BUfOEESEL yicnw^lad voor bet Land van Heusden en Altena, ie Langstraat en de Bommelerwaard. No. 3861. Zaterdag 15 Maart. AAA -fff- Wyfoeif XfêMefien ferfenüoest Heesdüieid, Keelpijn Te koop gevraagd GELE PAASCH-LELIES A. C. VAN DER WOLFF, zjjn weder overal yerkrljgbaar M le (lercq te Sassenhelm. voorh. DE SWART 7 BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Keiier Wilhelm en het uitbreken ran den eerlog. Londen. De vorst van Monaco, eenmaal de persoonlijke vriend van den ex-keizer, is door de Daily Mail* te Parys geïnterviewd Men vroeg hem of de Keizer den oorlog gewild had en wist dat die dreigde waar op de vorst antwoordde dat hy daaraan thans niet meer kon twijfelen. Toch scheen de Keizer tot enkele jaren geleden den vrede nog te wenschep, maar een ver schrikkelijke grootheidswaanzin was zich in hem aan het ontwikkelen. Hij wilde Duitschland boven alles zien. Toen hij voelde dat dit door vreedzame middelen niet bereikt kon worden, werd het idee van oorlog een obsessie bij hem. In Juli 1914 zei de Keizer tegen den vorst van Monaco Wanneer zij me dwingen oorlog te voe ren zal de wereld zien wat hij nooit ge droomd heeft.Er bestond geen twyfel aan of de Keizer was de oorzaak van den oorlog. «Een absoluut vorst moest de rechten en verplichtingen van zijn absolutisme aan vaarden. Waarom zou deze ontzettende mis daad jegens de menschheid ongestraft blijven De toestand in Duitschiaud. Het nieuws uit Duitschland wordt min der en dat wijst in dit geval op eene ver betering in den toestand. De regeering is den toestand geheel meester en de «Staatsgreep* der Spartacisten kan weder als mislukt beschouwd worden. In de Köpenickerstraat hebben de troe pen der gardecaveleriedivisie een Spartacisch nest gezuiverd. De lieden moesten allen eerst met de wapenen worden overmand. Er werden 34 Spartaciërs doodgeschoten en de anderen gevangen genomen. Een groot aantal wapenen werd gevonden. Bij het zuiveren van een Spartacisch nest in de buurt beoosten liet. Alexanderplein werden twintig personen in hechtenis ge nomen. Volgens de Kreuzzeitung is de bezetting van Lichtenberg gisteren-ochtend bijkans zonder stryd in haar werk gegaan. De troepenmacht, die de stad omsingelde, was buitengewoon sterk. De bezetting der stad geschiedde volkomen volgens het plan, zon der dat er een schot viel. De ploegen van de mijnen «Deutsche Kaizer«, «Neumuhl* en «Courl* zijn gis termorgen vroeg weer voltallig opgekomen, zoodat de staking in het Roergebied voor- loopig als geëindigd te beschouwen is. «Ik ben niet te beklagen,zeide Van Dormen. «O, dan is hier in het gezelschap mis schien geen enkel griezelig meisje,zeide Elise met een schalksch lachje. «Dat kan mij niet schelen, want ik zal in het geheel niet dansen. «In het geheel niet «Neen.* «Ook niet met mij «Neen.* «En ik heb je gisteren nog gezegd, dat ik het zoo verrukkelijk vond met je te dansen, «Er zyn er hier genoeg, die mijne plaats kunnen innemen. «Ja, maar zij dansen niet zoo goed als jij.« «Hoe weet je dat «Omdat je onovertreffelijk danst.* «Maar daarom alleen wil ik geen dans krygenais dat de hoofdzaak was, dan moesten we maar de eerste danseurs van het ballet laten komen, die zullen het nog wel beter doen.* «Zeg me nu eens, Van Dormen,* zeide Elise vertrouwelijk, «waarom vondt je het eergisteren verrukkelijk om met mij te dansen dat heb je zelf gezegd en waarom wil je het nu niet doen «Omdat ik niet alleen een dans vraag om te dansen, maar ook om eens gezellig te praten. De engeregelhedén iu Dultmhland. Berlyn. Volgens de «Kreuzzeitung* is Lichtenberg vanmorgen byna zonder strijd bezeter is geep schot gevallen. De gevangenen zyn naar Berlijn overgebracht. De stakiugen in Duitschland. Essen. De stakingen in het Ruhr-gebied kan voorloopig als geëindigd worden be schouwd. o Ontpleffing. Antwerpen. In het kamp te Quatrecht heeft wederom een ontploffing plaats gehad. Dit is reeds de derde maal. Door de ontploffing van een granaat werden 2 Duitsche soldaten gedood. o Engelsch Duitsche enderhandelingen te Rotterdam. Mag men het «Hamb. Fremdenblatt« ge- looveti, dan zouden, te Rotterdam onder handelingen geopend worden tusschen een Engelsche en een Duitsche commissie over den uitvoer van enkele Duitsche producten. Het initiatief tot deze besprekingen is van de Engelsche regeering uitgegaan en aan vaard door de Duitsche. Het loopt over den uitvoer van kali, hout en verfstoffen. De onderhandelingen worden geleid door den directeur van de Nationalebank dr. Schacht. De in Rotterdam te sluiten overeen komst geldt alleen, wanneer by de everitueele hervatting der onderhandelingen over toevoer van levensmiddelen naar Duitschland eveneens een overeenkomst wordt bereikt. De Duitsche regeering heeft toegestemd in de bijzondere besprekingen te Rotterdam, om te bezwijzen, dat bij haar de ernstige wil bestaat, de in Spa afgebroken be sprekingen te hervatten, als de Entente borg staat voor de voorziening van Duitschland met levensmiddelen tot den nieuwen oogst. A/.V GABA-BAZEL CFILIAAL HILVERSUM)»»* BINNENLAND. Een smokkeldrama. Er heeft zich een minuut of vijf buiten Valkenswaard in de richting van de Bel gische grens een smokkeldrama afgespeeld. «Hebben wij dan niet gezellig gepraat «Ja wel, maar je hebt het doen voor komen, alsof ik den meester tegenover je had uitgehangen ik wil zorgen, dat dit niet meer gebeurt, want niets lijkt mij zoo verschrikkelijk, dan aangezien te worden, voor iemand, die een ander leeraarten dat nog wel een dame «Je begreep toch wel, dat het maar gekheid was, wat ik tegen Albert zeide. «Ik ben overtuigd dat je er niets kwaad mede bedoeldet.* «Maar waarom nam je het mij dan kwalijk Geloof mij, dat ik niet alles vooruit bestudeer, wat ik zeg,* «Ik neem je niets kwalijk, Elise; ik denk er zelfs niet aan. Ik wil alleen maar vermijden, dat je ooit weder op het denk beeld zoudt kunnen komen, dat het mijn lust was om je lessen te geven. «Dus je wilt niet met mij dansen, ook niet als ik je er bepaald om verzoek «Je weet wel, dat ik je niets kan wei geren, maar wees overtuigd, dat je een zwaar offer van mij vergt. «Dan moet het toch wel verschrikkelijk zyn om met mij te dansen, c «Begrijp je dan niet, dat ik hier als invité van mevrouw Van Noorden, als ik één dans meedoe, noodzakelijk alle dames moet afdansen haar zelve niet uitge zonderd en dat ik dan zelfs die mooie gele suffraanjuffrouw, die je daar in de verte ziet staan, niet mag overslaan. «Ik trek mijn vraag in,« zeide Elise op De kommiezen C. en R., daar op surveil lance, ontmoetten twee mannen en een vrouw, die over de grens waren gekomen en 36 kruiken oude jenever bij zich hadden. Bij sommatie gingen de twee mannen Gp de vlucht. Toen zij op het haltgeroep der kommiezen geen gehoor gaven, vuurde kommies C. op hen, waardoor een der vluchtelingen, een persoon uit Berlarr, een schot in den buik kreeg en neerstortte. De vrouw werd gearresteerd en de jenever in beslaggenomen. De getroffene werd naar het R. K. Liefdehuis te Eindhoven gebracht en is daar overleden. Iet breedrantzoen. Ondanks de tegenspraak van hetNeder- landsche Correspondentiebnreau handhaaft de «Meierijsche Crt.« haar bericht over de opheffing der broodrantsoeneering, dat haar bron geen twijfel laat. Zy voegt er aan toe, dat uit het feit, dat de Regeering van den oogst 1919 liefst zoo weinig mo gelijk van de boeren wenscht te ontvangen, kan worden gedistilleerd, dat onze graan voorraad niet zóó gering is, als de «zeer bevoegde zijde* van het Correspondentie bureau het gelieft voor te stellen. o Verbod ran drankrerkoop. Den Haag. De Minister van Arbeid heeft de tusschenkomst van de Commis sarissen der Koningin verzocht om te be vorderen dat door de gemeentebesturen een verbod tot drankverkoop worde uitge vaardigd op de stemmingsdagen der ver kiezingen van leden voor de Skaten en Gemeenteraad. Iet „Droogleggen" ran Nederland. Bij het Kon. besluit is ingesteld een Staatscommissie aan welke wordt opgedragen aan een onderzoek te onderwerpen, de moge lijkheid om zondér de industrie te knakken, aan het branderij-distilleerderij en likeur stokerij bedrijf 'n andere richting te geven en meer bepaaldelijk na te gaan het vraag stuk of het ter wille van de bestrijding van het alcoholisme mogelijk is de productie van het gedisteleerd voor inwendig gebruik bestemd, aanmerkelijk te beperken, indien het kan op te heffen. De commissie is gemachtigd zoodia de hoofdpunten zijn vastgesteld, des gewenscht aan de Koningin een voorloopig rapport uit te brengen. Voorts is bepaald dat de Commissie nopens alle zaken, waaromtrent zy niet eenparig oordeelt bij meerderheid van stemmen, zal beslissen, doch dat het de leden vrij staat, hun gevoelen van dat van de meerderheid afwijkend, tegelijk met het onder boven bedoeld voorloopig rapport der Commissie aan de Koningin te doen kennen. Aan de Commissie is de bevoegdheid ver leend zich desgeavenscht door deskundigen te doen voorlichten en deze als adriseerend lid tot hare vergadering toe te laten, ter wijl de Commissie haar vergaderingen zal houden te 's-Gravenhage ter plaatse door den voorzitter aan te wijzen. Benoemd zijn tot lid en voorzitter J. G. L. van der Lande, oud-lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal te Ubbergen tot lid en ondervoorzitter mr. V. H. Rutgers, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal tot lid en secretaris Th. W. van der Woude, leider van het medisch con sultatiebureau voor alcoholisme te Amster dam tot lid en adjunct-secretaris mr. J. plechtigen toon. «En je blyft toch tevreden met me «Geheel en al,« antwoordde Elise en zich tot Henriette wendende, die naar haar toekwam «wij zullen het van avond zonder Van Dormen als danseur moeten doen op zijn verzoek heb ik hem vrij gegeven. Maar wie komt daar zoo wonder sierlijk den weg oprijden Allen keken die richting uit en bespeur den een keurige equipage, getrokken door twee prachtige schimmels. De eigenaar, die alleen op de voorste bank van de na poleon zat en zelf de paarden bestuurde, scheen een dertigjarig man, met een eenigs- zins verwijfd en geblaseerd uiterlijkhij was onberispelijk naar de laatste mode gekleed en had een witte roos in het knoopsgat. De keurige, lichtgele rijhand- schoanen en het lorgnet dat hij op had gezet, gaven aan het geheel iets fatterigs. Op de achterbank zaten twee geheel gelijk gekleede, stijve livreiknechts, met hooge opstaande boorden, verlakte laarzen met gele kappen en ieder eene roode roos in het knoopsgat. De eigenaar trachtte van de overzijde het gezelschap te monsteren, maar het scheen dat hij niemand daarvan herkende, althans hij maakte geen beweging tot groeten. «Dat is nu die Van Bralen, die dat duel met Ravening heeft gehad, waarvan Albert je het verhaal heeft gedaan,* zeide Van Dormen tot Elise. Henriette, die tot dusverre geringe aan- J. A. Bakker, reserve-eerste-luitenant, ad vocaat en procureur van de Haagsche af- deeling van de Katholieke Recla9seerings- vereeniging te 's-Hertogenbosch. Tot leden zijn benoemd verschillende Ka merleden, hoogleeraren, vertegenwoordigers van distilleerderijen en dergelijke, belastings ambtenaren, middenstanders, vertegenwoor digers van drank bestrijdingsvereenigingen enz. o.a. het Tweede Kamerlid J. van Rijze- wijk, voorzitter van het R.-K. Vakbureau, en L. Simonis, secretaris van Sobriëtas te 's-Hertogenbosch. o— De moord te Alphen aan de Rijn. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft heden arrest gewezen in de zaak van den 22-jarigen vrachtrijder M. v. d. P. en den 26-jarigen varensgezel B. H. P., beiden afkomstig uit Bodegraven, beschuldigd van diefstal met geweldpleging, den dood ten gevolge hebbende, gepleegd op den 70- jarigen landbouwer Verbeek te Alphen aan den Rijn op 17 November 1917. De rechtbank te 's-Gravenhage had bei de beklaagden veroordeeld tot 12 jaar ge vangenisstraf, terwijl het Hof aldaar beiden in hooger beroep tot 15 jaar had veroor deeld. De Hooge Raad had dit arrest ver nietigd en de zaak verwezen naar het Am- sterdamsche Hof. Bij de behandeling der zaak voor dit Hof ontkende v. d. P., terwyl de ander bekende. De advocaat-generaal alhier had tegen v. d. P. 15 jaar gevangenis geëischt en tegen P. 12 jaar. Beide beklaagden werden thans veroordeeld tot 15 jaar ge vangenisstraf, onder aftrek van één jaar, in preventieve hechtenis doorgebracht. De nieord te Beesd. Niet te Utrecht, doch onder de gemeen te Vleuten zyn twee woonwagenbewoners, beiden van ongeveer 20-jarigen leeftijd, aangehouden, als verdacht van den «moord* op den burgemeester «Beesd*. Zij zyn per spoor naar Utrecht overgebracht en hebben reeds bekend, bij de zaak be trokken te zijn. Een hunner heeft volgens zijn zeggen op den uitkijk gestaan, toen de inbraak gepleegd werd. De ander wordt verdacht, den Burgemeester te heb ben doodgeschoten, doch hy ontkent dit en beweert, dat een derde zou hebben geschoten. De politie zoekt nu naar deze dienstplich tige. Ook is aangehouden een vrouw uit een woonwagen, die eveneens bij de zaak betrokken moet zijn. De aangehoudene hebben gelogeerd in Jiet logement Reuvers te Buurmalsen. Een van hen, waarschijnlijk de moordenaar, noemt zich Simori Lasee en is volgens zijn opgave afkomstig uit Maastricht. Des ochtends voorafgaande aan den moord, heeft een der aangehoudenen zich op de secretarie van Beesd vervoegd om brood kaarten later is hij nog terug gekomen en heeft toen vermoedelijk de afsluitpen uit het raam getrokken om het des nachts te kunnen opschuiven. Tegen de Belgische inlijringsplannen. Woensdag heeft de landingsdivisie van Hr. Ms. oorlogschip Heemskerk, dat daar heen gebracht was met de Friso, onder bevel van den commandant der landings divisie J. Scalogne, een bezoek gebracht aan Terneuzen, als blijk van sympathie met het streven der Zeeuwsch-Vlamingen in de laatste maanden en als blik van dacht aan de equipage had geschonken, zag nu plotseliug op, maar kon weinig meer daarvan zien, daar zij achter het logement was verdwenen. «Prachtige paarden heeft de jonge Van Bralen toch altijd,zeide mevrouw Van Noorden tot de dame, die naast haar zat. «Ja, en wat een magnifiek geheel. Alias even onberispelijk. «Behalve den eigenaar dan toch,* waagde hier de heer Van Noorden op te merken, maar een strenge blik van zijn echtgenoote deed hem spoedig begrijpen, dat hij ver standiger had gedaan, zijne opmerking voor zich te houden. «Van Bralen kleedt zich misschien beter dan iemand anders,* zeide mevrouw Van Noorden, «en wat zijn uiterlijk betreft, sommige menschen houden daaar niet van, omdatnu omdat men wel zien kan, dat hij een beetje heeft meegedaan, maar ik ben van meening tout péché miséri- corde. Beter zóó dan die saaie brave Hendrikken, die daarom later toch lang niet altijd pères de familie worden.* Van Noorden had den niet ondubbel- zinnigen steek gevoeld en kroop onmiddel lijk in zijn schulp terug. Sommige jongelui trachtten een glimlach te verbergen; anderen stootten elkander bedektelyk aan, hetgeen voor de gastvrouw niet onopgemerkt bleef. Zij wist, dat wanneer zij haar man op zijn plaats wilde zetten, zij hem dan geen steek onder water moest geven, want deze werd gewoonlyk door een ieder van het saamhoorigheid. De officieren, die dezen tocht meemaakten, worden op het stadhuis ontvangen en toegesproken door den bur gemeester in tegenwoordigheid, van den ge meenteraad, terwijl ondertusschen de man schappen in een bovenzaal vanwege het anti-annexatie-comité gul onthaald werden. Tevoren had het plaatselijk muziekgezel schap een marsch gemaakt door bijna alle straten der stad. Luitenant ter zee der eerste klasse P. J. Jager heeft namens den commandant en de divisie den burgemeester en het comité van ontvangst dank gezegd voor het ge noten onthaal. Het bezoek der marine in de druk. be- vlagde stad bracht zeer veel volk op de been. Naar wy vernemen, bestaan het voor nemen om de volgende week ook een be zoek te brengen aan Breskens als blijk van sympathie tegenover de bevolking van Westelyk Zeeuwsch-Vlaanderen. N. R. Ct. o Verhooglug rau het tramtarief te Amsterdam. In de gehouden Gemeenteraadsvergade ring heeft de heer Vliegen, Wethouder voor de Bedrijven, medegedeeld, dat overwogen wordt den Raad voor te stellen het tram tarief te verhoogen, in verband met de everitueele invoering yan den 8 uren dag en de loonsverhoogingen. Waarschijnlijk zal dan het tarief van 7V2 op 10 cents per rit gebracht worden, tieraariyke ziekte. Dr. H. G. Ringeling schrijft over be strijding van typhus (febris typhoidea) Hy acht het volstrekt noodig, voor een krach tige bestrijding der in ons land zoo veel vuldig voorkomende gevallen van febris ty phoidea, dat een melkzaak, waarin bacillen- afscheiders werkzaam zijn, langs wettelijken weg tot sluiting zal kunnen worden ge dwongen. Hiertoe zal in de wet op de Besmettelijke Ziekten (z.g. Epidemiewet) een bepaling dienen te worden opgenomen, waardoor het mogelijk wordt melkhande laren tijdelijk of voor goed uit hun bedrijf te zetten, tegen een schadevergoeding door rijk en gemeente te zamen te dragen. ADVERTENTIEN. (NARCISSEN) contant. Aanbieding aan Langendijk 132, GORINCHEM. Je adres voor het repareeren van Rijwielen. Ruime keuze in onderdeelen als Lantaarns, Pedalen, Kettingen, Sturen enz. Groote opruiming van alle huishoude lijke artikelen, Schilderijen, Spiegels, Portret- lijsten, Houtsnijwerk enz. GrOOte sorteering Ijzerwaren. Minzaam aanbevelend, als boven. gezelschap heter dan door hem begrepen van daar dan ook haar ongepaste uitval, waaarvan zij nu spyt had. Haar gezegde eenigszins willende herstellen, voegde zij er bij «Ik wil maar zeggen, dat het zeer waar schijnlijk is, dat zulk een man als Van Bralen een uitstekend père de familie wordt. Door velen werd dit betwijfeld, maar men was te beleefd om de gastvrouw tegen te spreken en zulks te meer, omdat de man, wien het discours gold, na in het logement vernomen te hebben, wie de gastvrouw van het gezelschap was, recht op haar afkwam, en na eene allerbeval- ligste buiging voor haar en het gezelschap gemaakt te hebben, tot haar zeide «Gecharmeerd u hier aan te treffen. Ik kon niet mankeeren om u even mijn op wachting te komen maken maar ik beloof u, ik zal u niet lang dérangeeren.* Mevrouw Van Noorden betuigde, dat Van Bralen haar in geen enkel opzicht dérangeerde, dat zij verrukt was hem te zien en dat hij eigenlijk kwam alsof hij geroepen was, want zoo dadeljjk zou men een klein bal champêtre houden en me vrouw hoopte dat mijnheer Van Bralen haar de eer zou willen aandoen zich vérder als haar gast te beschouwen. Wordt vervolgd.) - - 1 Vervolg Feuilleton.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5