voor kit lmïii HensEion en Aitena, irliiplrsst en Ie Bommelerwaard. r L nr. Magazijn St. Jozef. L. DERKS, JiCQv HIT EEUWIG iïlïïWl Opening voorjaar-seiwn. Firma F. N. VAN POPPEL Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3863. Zaterdag 22 Maart. 1919. mr SIGAREN, TABAK. Het goedkoopste adres voor Wederverkoopers, *s-BOSCB, Tel. Int. 492. FEUILLETON. it 11 LM AN Vs lleeren- en Kiiiderkleeiling Goriiichein. Und van alten* GROOTHANDEL IN De nieuwste Vazen EETSERVIEZEN ïames- en Heerenkleeding naar maat, DRAAGT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 46 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letter» naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht, Meleka, Vecco, Sportman, Red Fox, Xantos, Lift, Crescent, Him, Tosca, Toujours, Basma, Happy, Rahat, Kieine Xantos, Ascot, Ermak, Cavalia Ballet, Miss Gaby, Khiat, Leopold, Miss Blanche, Rubi, Caravellis, enz. enz. Vraagt nog heden prijscourant. MAGAZIJN 24 Hinthamerstraat 24 BUITENLANDS CH OVERZICHT »Ik ben diep onder den indruk van de inspanning, die de Vereenigde Staten zich geven, om te komen tot een oplossing van de groote moeilijkheid om te zorgen, dat de hulp aan de uitgehongerde volken nog bijtijds zal komen.a Dezs woorden zijn ontleend aan een ver klaring van den Engelschen voedsel beheer der Roberts, na zijn terugkeer uit Parijs woorden, die het duidelijk maken, dat men aan de zijde der geallieerden misschien te laat is gaan beseffen, dat de volken Tafel- ea Dessertmessenin Hertshoorn Fruitmesjes en Vleeschvorkjes Ebbenhout. Tafelcouverts Zwaar verzilverd Theelepeltjes i en Alpacca Hong-Kong en Marie Antoinette. Koffie-, Thee- en Ontbijt serviezen enz. oorheen KRIJBOLDEB Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. 17. >Ik ben voor al myn dansen geëngageerd,» antwoordde zij kortaf, terwijl ze daarbij een beweging met het hoofd maakte, die niet ondubbelzinnig te kennen gaf, dat hij haar ongeduldig maakte. Van Bralen was eenigszins onthutst hy geloofde blijkbaar niets van hetgeen Henrietta hem vertelde, maar kon toch ook geen enkele reden bedenken, waarom dat meisje, aan wie hij geheel onbekend was, niet met hem zou willen dansen. Met «ene nauwelijksch merkbare buiging, gepaard aan een licht ophalen der schouders, verliet hij Henriette, die de grootste moeite deed om kalm te schijnen. Elise, die het gesprek tusschen haar en Van Bralen had gehoord, kwam naar haar toe en vroeg »Is het waar, Henriette, dat je geen enkelen dans meer te geven hebt »Neen, nog alle.» »En waarom heb je Van Bralen dan bedankt sOmdat ik met zoo'n man niet wil dansen.c »Dus je vindt dat ik het ook niet had moeten doen Ik had er ook niet veel lust in, maar ik wist niets te bedenken, van Centraal- en Zuid-Oostelijk Europa ge holpen moeten worden in hun nood, Duitsch- land in de eerste plaats. Ook Hoover, de Amerikaansche collega van Roberts, die echter bovendien nog de opperleiding heeft bij de werelddistributie der levensmiddelen, heeft op weinig opge- wekten toon den toestand besproken en daarbij cijfers genoemd, die het duidelijk maken, voor hoe reusachtige taak men in dit opzicht thans staat. En wat hij mede- neelde betrof nog maar alleen de voedsel voorziening vati de door de geallieerden bevrijde landen. »Wij hebben, zeide Hoover, 7.500.000 menschen te voeden in België, 20 miilioen in Polen, 13 miilioen inTsjecho- Slowakije, 43 miilioen in Rumenië, 13 mii lioen iu Groot-Servië en 20 miilioen in Fin land, Armenië eri andere landen. Tot einde Februari hebben wij uit de Amerikaansche schatkist daarvoor een bedrag vanaom en bij de 50 of 60 miilioen pond sterling, ver tegenwoordigende de waarde van ongeveer een miilioen ton voedsel uitgegeven, waar van het grootste gedeelte aangekomen is in het tijdvak van den wapenstilstand. Üe moeilijkheid in Europa is geweest, om de firiancieele regelingen hiervoor te treffen. De hachelijke maanden zullen April, Mei en Juni z ij n, maar ais wij die maanden door z ij n, zullen w ij den toestand gered hebben, omdat de menschen dan meer doordeel van den grond zullen beginnen te krijgen. En daarbij komt nog de bevoorrading var. Duitschland, dat onmiddellijk in ruil voor zijn handelsvloot 270.000 ton levens want ik was nog voor geen enkelen dans gevraagd.® »Mij dunkt, Elise, dat iederüit voor zich zelve moet beoordeelen. Misschien heb je gelijk, dat jij het wel gedaan hebt, maar ik kon het niet doen, het was mij onmogelijk.» sik heb er eigenlijk niet bij doorgedacht, maar je hebt gelijk, het moet wel een slecht mensch zijn.» Voor dat de tweede dans begon, werd Henriette door een der heeren gevraagd. Zij nam hem aan, hetgeen door Van Bralen bespeurd werd. Ook voor de beide vol gende dansen had zy een danseur, maar voor den vijfden niet. Toen die eenigen tijd aan den gang was, passeerde Albert, die met zyn zuster danste, haar rakelings en vroeg haar »Hoe is het, Henriette, ben je te ver moeid om te dansen *0 neen, volstrekt niet, maar ik heb geen danseur,was het antwoord. Van Bralen, die Henriette met arends- oogen had gadegeslagen en het laatste gezegde gehoord had, kwam nu op haar af met de woorden sWel, freule, laat uw cavalier u in den steek, terwijl u verlangt te dansen Gun mij dan zoo lang, tot hij zich aanmeldt, het groote genoegen, zijn plaats in té namen.» Henrietta, die de laatste oogenblikken niet meer aan Van Bralen gedacht had, ontstelde hevig. Zy wist niet wat te ant- middelen zal ontvangen. Maar dan heeft het nog het recht om maandelijks tot een bedrag van 70.000 ton vet en 300.000 ton broodgraan te koopen en in te voeren. Deze laatste 370.000 ton levensmiddelen mogen van de neutralen betrokken worden, die echter ook al uiet te veel hebben. Het zal voorloopig in Duitschland dus wal misère blijven. Dit blijkt ook hieruit dat de Duitsche sluikhandelaren hun goe deren blijven vasthouden en tegen woeker prijzen verkoopen. Zij schijnen te verwachten, dat de toe voer toch niet voldoende zal zijn en zij hunne voorraden ook later nog wel kwijt worden. Te Berlijn kost een pond boter nog steeds 38 mark, een gans 200 mark, een ei 1.80 tot 2 mark, rijst 12 mk., meel 7 mk.,_ suiker 7 mk., thee en cacao 70 mk., koffie 50 mk., per pond, enz. Alleen dus de kapitalisten en de arbeiders die werk hebben en hooge loonen verdienen, kunnen zich de weelde veroorloven genoeg te eten, de rest lijdt honger. De vredesconferentie zet al meer haast achter haar taak om Duitschland het vre desverdrag te doen toekomen. En dat is noodig ook. Want de verwarring neemt hand over hand toe en met name in Rus land. De soviettroepen, dat zijn de leger scharen van de huidige regeering, trekken zegevierend voorwaarts. Zij hebben nage noeg- de heele Oekraine veroverd, zoodat de vraag al gedaan ia of de geallieerden hun troepen nog wel in Odessa kunnen doen blyven. Ja men zegt al dat zij deze stad ontruimd hebben. Het ziet er dus naar uit dat de bolsjewiki het de gealli eerden niet makkelijk maken, en als zij niet allen langzamerhand door den honger doodgemarteld worden, kunnen zij de vre dige rust van de vredesconferentie te Parijs met 8n zonder bijlevering van stof. Vughterstr, 87, Tel- No- 657, 's-HERTOGENBOSGH. woordden, Het bloed vloog haar naar de wangen. »Dank u, mijnheer, ik zal niet dansen,» was alles wat zij kon uitbrengen. »En ik TfSörde u juist zeggen, dat u niet danstet, alleen omdat uw cavalier riiet kwam.» Henriette zweegmaar maakte geen mine om aan zijn wensch te voldoen. Van Bralen, die door dit verzet geprik keld werd, verloor zijn geduld en zeide op eenigszins hoogen toon sliet schijnt wel, dat u er iets op tegen hebt om met mij te dansen, freule »Nu u het mij vraagt, ja, mijnheer, ik dans met u niet.» «En mag ik ook vragen, waarom niet?» vroeg Van Bralen op eenigszins sarrenden toon. iDaarvan ben ik u geen rekenschap verschuldigd, mijnheer.Dit laatste werd door Henriette met vlammende oogen gezegd; fier zag zij Van Bralen aan nu eenmaal het hooge woord er uit was, was hare verlegenheid verdwenen. Hoewel door sommigen van het gezel schap wel werd opgemerkt, dat er iets gaando was, hadden toch slechts zeer wei nigen de juiste toedracht der zaak begre pen. Van Bralen was, na Henriette zonder buiging verlaten te hebben, rechtstreeks naar de gastvrouw gegaan, en had haar nadere inlichtingen gevraagd omtrent freule Dorval, die hem zonder reden zoo in het oogloopend onbeleefd had behandeld. Me nog wel eens danig komen verstoren. In allen gevalle zal de onrustbarende toestand in Rusland er de heeren te Parijs wel toe nopen niet te dralen met het nemen van hun besluiten. Dat het er andérs ook voor de Russen niet rooskleurig uitziet, blijkt uit een verslag van den advocaat Punte- wold, die een maand lang Rusland bereisde om er den toestand te bestudeeren. Hij zegt van zijn ervaringen Nu is de ellende over allen verdeeld sde honger is georganiseerd.» De rant soenen zijri daarvoor het bewijs. Lichaam- arbeiders die tot de eerste catagorie be- liooren (eerste klasse eters) krijgen in St. Petersburg slechts een half afunU (0.2 k.g.) brood per dag, in Moskou 8/* »funt«. Hierbij komt dan zoo nu en dan een haring en een funt avobla» (een soort gedroogde visch). Ook kan men soms een half funt cocosolie in plaats Van beter krijgen en ééns in de maand een handvol suikerklontjes, en dan wordt dit als een gelukkige maand beschouwd Het toege deelde rantsoen varieert met den toevoer; maar het is altijd zoo klein, dat zoo men daar alleen van leven moest, men binnen een paar maanden den hongerdood zou sterven. Men kan evenwél door den ket- tinghandel nog in het leven blijven, en tevens door den uitstekenden arbeid, die de oude Russische coöperatieven organisatie, vooral in St. Petersburg, verricht. Toch gebeurt het, naar Puntervoid zeif heeft kunnen constateeren, dat menschen door deri honger krankzinnig worden. Het sowjetsysteem was een voortreffelijk middel om alles omver en naar beneden te halen. Dit negatieve doel van de revolutie is dan ook volkomen bereikt. De bolsjewiki hebben schoonschip gemaakt, en staan nu voor de gewichtige taak het positieve doel der revolutie, een nieuw en beter ekono- misch steisel dan het oude te scheppen. Advocaat Puntervoid zegt hiervan de goede God weet, dat zij dat in ieder geval tot nu toe niet klaar gespeeld hebben. Hij, die bezweren wil, dat de groote ar beidersmassa het onder het bolsjewisme beter heeft gekregen, dan zij het vroeger had, is of stekeblind óf een leugenaar. Want de arbeiders kunnen het kwahjk slechter hebben dan nu in St. Petersburg en Moskou. Rusland's grootste industrieële centra. Het zou ook een buitengewoon resultaat zijn geweest, wanneer het gelukt was, om zoo kort na de revolutie en na het omverwerpen van het oade systeem. vrouw Van Noorden wist echter niets omtrent haar mede te deeleo, dat zij de logeé was van Elise zij had deze al het een en ander omtrent hare vriendin willen vragen, maar zij had haar haast nog niet gesproken, doordien 'zij, zoowel aan het diner als in het rijtuig, van haar verwyderd had gezeten en omdat Elise ook deelgeno men had aan die dwaze beklimming van den heuvel. Zoodra de dans afgeloopen was, haastte zij zich echter naar haar toe en vroeg Elise, vertel me toch eens wat van je '°gée, juffrouw Dorval. Je bent toch niet aan haar geparenteerd Daarom deelde Elise haar mede wie Henriette was en waarom zij thans bij haar logeerde. Met gelaat van mevrouw Van Noorden stond alles behalve vriendelijk, toen zij vernam dat de seccondante van een kostschool den baron Van Bralen zóó behandeld had. Zij kon hare ontevredenheid niet geheel verbergen en zeide op eenigszins snibbigen toon sElise, het zou veel beter geweest zijn, als je mij dadelyk gezegd had, dat die juffrouw Dorval eene seccondante was en haar niet voor een logée hadt laten door gaan.» »Maar mevrouw,- ze is een logée, niets anders sJa, maar je hebt voor mij gezwegen, dat ze eene seccondante is.« »U hebt er mij tot nog toe niet naar gevraagd, mevrouw,» antwoordde Elise, die een paradijs voor de arbeiders te scheppen. Men kan daarom nog niet den staf breken ovtr de ekonomische politiek der regeeririg, omdat nu de toestand zoo wanhopig slecht is. We zien het wel, Rusland zit in het moeras en Duitschland raakt er al dieper in. De zeelieden te Hamburg weigeren zelfs uit te varen om levensmiddelen te halen. Want, zeggen ze, dan zou er toenadering komen tusschen Duitschland en Engeland. En dat mag niet. Wij moeten ons aansluiten by Rusland, want zoo alleen kunnen wij komen tot den heilstaat der anarchie. Jammer maar voor deze dwa zen dat Rusland niets heeft om voor hon gerdood te. bewaren. Wilson heeft weer een overwinning be haald te Parijs. Gelijk wij reeds meldden wilden de Franschen uit het voorloopig vredesverdrag met Duitschland het ontwerp volkerenbond geweerd hebben. Immers werd dat ontwerp opgenomen, zou het Frankrijk onmogelijk gemaakt worden het rijke Stmrbekken in te lijven. Wilson heeft nu gezegd zulk een besluit kan niet alleen door de oorlogvoerenden worden genomen, het gaat de heele wereld aan, het is een zaak van den volkerenbond. Nu hebben de Engelschen zich bij Wilson aangesloten en Frankrijk moet er zich bij neerleggen. Het is maar te hopen, dat Wilson niet al te veel tegenstand ondervindt bij de re publikeinen in zijn eigen land, die zich vyandig tegen hem over hebben gesteld. Het schijnt dat er kans is op verdeeldheid onder zijn tegenstanders. Wilson heeft die in den eenvoud haars harten niet be grijpen kon, waarom mevrouw Van Noorden en zoo zeer prijs op stelde, te weten, wat Henrietta was. Maar niet lang bleef 9$ in de onzekerheid. »Nu heb je er mij in laten loopen, Eliseik moet natuurlijk veronderstellen, dat een logée van u haar wereld kent, dat ze althans de vormen in acht zal nemen en na heeft zij zoo even aan den jongen Van Bralen pertinent gezegd, dat zij niet met hem danste wilde. Dat doet men toch niet.» »Zij heeft daarvoor hare redenen, ma- vrouw,» zeide Elise, eenigszins warm wór- dende. Geloof vooral niet, dat zij de vormen niet zou kennen, maar om het duel van den heer Van Bralen en de aan leiding daartoe, waarvan zij voor eenige dagen het verhaal hoorde, heeft zij zooveel tegen dien man gekregen, dat het haar onmogelijk is met hem te dansen.» sJonge meisjes kunnen in zulk eene quaestie geen oordeel vellen. Maar in elk geval had zij eene uitvlucht kunnen zoeken.» »Dat heeft zy gedaan, mevrouw. Ik heb zelf gehoord, dat zij hem gezegd heeft, dat zij al hare dansen bezet had, hoewel daarvan niets waar was, maar de heer Van Bralen schynt later by haar terugge komen te zijn.» UWSBLAD Wordt vervolgd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1