Stellig is graaf Karolyi, die nu het Marxistisch aProletariëns van alle landen vereenigt u. Gij hebt niets te verliezen dan uw ketenen*, overneemt, zelf van huis uit geen proletariër. Hij is een graaf, en wat voor een. Zijn voorvaderen hebben de hoogste staatsbetrekkingen vervult, zijn vader was een intimus van keizers en koningen. Van moederzei is hij van prin selijke^ bloede. Ook was hij geenszins een een kale graaf, want hij behoorde tot een geslacht van groote landheeren. Hij heeft evenwel tijdens de revolutie zijn landgoed onder de boeren laten verdeelen. Dat was geen communisme, Karolyi is een radicaal, en voor alles is hij een Hon gaar. Hij zegt nu wel in zijn proclamatie ede productie kan slechts dan geregeld voortgang hebben, als het proletariaat het gezag in handen neemt,* maar men kan aan andere woorden in het stuk duidelijk zien, dat het niet in de eerste plaats de productiekwestie is, die Karolyi heeft laten zeggen,alk treed af, en geef het gezag over aan het proletariaat van de volken van Hongarije.Neen, de hoofdmotieven worden gezegd in zinnen als de volgende: ïOp het gebied van de buitenlandsche poli tiek is de toestand voor Hongarije kritiek De entente-conferentie te Parijs heeft in het geheim besloten, dat bijna het heele Hongaarsche gebied wordt bezet.Wat, zoo roept Karolyi uit, ze willen ons land gebruiken als opmarschgebied van Tsjecho- Slowakea en Roemeniërs tegen de Russen. Dat nooit. Als we wat toelaten, dan helpen we onze vijanden Dan beter aansluiting bij de Russen zoeken, als we dan toch weer passief oorlog zouden moeten voeren, laat het dan gaan tegen degenen, die onze vijanden zijn. Het besluit van Karolyi, blijkbaar geno men met instemming van zijn mederegeer ders, is er een van tot wanhoop gebrachte vaderlandsliefde, die in nood zich aansluit bij den vijand' van haar vijanden, onver schillig wie het zijn, die daardoor bondge- nooten worden. En thans zijn da revolutionairen de baas in Hongarije. Een nieuw bewind heeft zich gevormd, dat zoo spoedig mogelijk contact heeft gezocht met de Russische regeering door middel van de draadlooze telegrafie. Het station van Osepel, zoo zegt het bericht uit Boedapest, stuurde de volgende nota naar Moskou »De Hongaarsche raden-republiek ver zoekt partij-genoot Lenin aan het seintoestel te komen." Na twintig minuten meldde Moskou zich aan met de volgende woorden »Lenin aan het toestel. Ik verzoek partijgenoot Bela Kun aan het seintoestel te komen.* Osepel zond hierop de volgende bood schap af»In plaats van Bela Kun, die op het oogenblik in de vergadering van den raad is, is Ernst Por, lid van het centrale comité van de Hongaarsche com munistenpartij, aan het toestel. Het Hon gaarsche proletariaat, dat gisterennacht de geheele macht in den staat tot zich ge trokken heeft, heeft de dictatuur vau het proletariaat ingevoerd en begroet u als leider van het internationale proletariaat breng u de uiting van onze revolutionnaire solidariteit en onzen groet over aan het geheele revolutionaire Russische proletariaat. De partij van de sociaal-democraten heeft zich op het standpunt van de communisten gesteld. Beide partijen werken in overleg met elkaar samen en wij noemen ons, zoo lang de derde internationale te Moskou geen algemeenen naam voor ons vaststelt Hongaarsche socialisten-partij. Wij verzoe ken te dien aanzien nadere lastgevingen. De raad van volkscommissarissen houdt op dit oogenblik juist een vergadering. Partij genoot Bela Kun is volkscommissaris voor buitenlandsche aangelegenheden. De Hon gaarsche raden-republiek verzoekt om een defensief en offensief verbond met de Rus sische sowjet-regeering. Mpt de wapenen in de hand trotseeren wij alle vijanden van het proletariaat en verzoeken een on middellijke mededeeling over den militairen toestand." 's Avonds om tien minuten over negenen kwam de volgende boodschap uit Moskou aan »U spreekt met Lenin. Mijn oprech ten, groet aan de proletariaatsregeering van de Hongaarsche raden-republiek en in het bijzonder aan partijgenoot Bela Kun. Ik heb uw boodschap op dit oogenblik aan het congres van de communistenpartij van het bolsjewistische Rusland meegedeeld. Zij is met oneindige geestdrift ontvangen. Ik zal u de besluiten van het Moskousche congres meedeelen, evenals een bericht over den militairen toestand. Het is onvoor waardelijk noodig om tusschen Boedapest en Moskou een voortdurende draadlooze verbinding te onderhouden. Met commu- nistischen groet en handdruk. Lenin*. Welk een zegepraal voor Rusland I On willekeurig vragen we ons afWie zal nu volgen Reeds heeft de Italiaansche socia listische partij zich solidair verklaard met de derde internationale te Moskou. Duilseh-Oostenrijk heeft sympathie voor de bolsjewistische zaak. Beieren heeft maar weinig noodig of het sluit zich bij de Hon gaarsche politiek aan. In Duitschland ver klaart de Freiheit, het blad der onathan- kelijken, dat het volledige sympathie heeft met de beweging. In alle landen broeit het. Daar is iets nieuws komende. Het gedaante der wereld verandert zich. Het gaat met reuzensprongen vooruit in onzen tijd. Waarheen Naar den afgrond Of naar de lichtende hoogten van een betere en gelukkigere wereld Niemand kan zeg gen wat uit de broddelende verwarring te voorschijn zal komen. Nog is het nacht. Hier en daar is er schemering. Een profetie van een blijde dag of het laatste licht, dat voorspelt een nog schi ikkelijker nacht BUITENLAND. Uit Brussel wordt bericht, dat de Goliath, het reuschachtige jfransche vliegtuig, het welk Zaterdag 'tim half twee Parijs had verlaten, om half vijf in het vliegkamp van Evere-lez-Bruxelles is geland. Er waren acht peraonen aan boord, waaronder zes passagiers. o Be moord op Jaurès. Parijs, 22 Maart. Het proces-Villain, de moordenaar van Jauiès, zal (naar reeds werd gemeld) den 24en Maart voorkomen. Een officieel document, dat d or den rech ter varf instructie is opgesteld, maakt mel ding van alle feiten. Den 31en Juli 1914, tegen tien uur 's avonds, dineerde Jaurès met verscheiden zijner vrienden en medewerkers in het Café Croissant. Parijs was bezorgd, daar de oorlogsbedreiging elk oogenblik in omvang toenam. Jaurès deelde deze bezorgdheid. Men wachtte af wat hij zou doen, zou zeggen. Daar het zeer warm was, waren de ramen geopend, doch een van Jaurès vrienden deed een gordijn dicht om den Kamerafgevaardigde aan de nieuwsgierig heid der menigte te onttrekken. Jaurès was gezeten met den rug naar de straat gekeerd, toen eensklaps het gor dijn werd weggerukt. Een vuist werd zichtbaar, met een revolver gewapend Een dubbele knal vveeiklonk en Jauiès zeeg aan stonds ineen. De kogel, die den schedel was binnengedrongen, drong door de her senen en veroorzaakte een bloeduitstorting. Jaurès was op slag gedood. Men nam den moordenaar onmiddellijk iri hechtenis. Met koelbloedigheid en volkomen klaarheid van geest aanvaardde hij de verantwoordelijk heid voor zijn daad en beriep er zich zelfs op. Ik heb Jauiès gedood, zoo zeide hij, omdat hij zijn land heeft verraden door een campagne tegen de wet op den'driejarigen dienstplicht te voeren. Ik ben van oor deel dat men verraders moet straffen en heb het gevoel van mijn plicht te hebben ge daan. o De vrede binnen een week. Parijs, 25 Maart. De groote mogend heden besloten al hun best te doen, om het vredesverdrag binnen een week gereed te maken. Dit besluit wordt toegeschreven aan het ernstiger worden uan den toestand. o Overrompeling vliegveld bij Santry. Donderdagmiddag is een overrompeling uitgevoerd op de gebouwen op het vliegveld bij Santry, in het graafschep Dublin, die dag en nacht door schildwachts bewaakt worden. Gemaskerde mannen overmanden de drie schildwachts en maakten daarna 75 geweren en 1800 patronen buit. Een aantal militaire auto's werden beschadigd, om de vervolging te belemmeren. De ban dieten zeiven gingen er in auto's van door. Niet ver var? de plaats waar de aanval ge schiedde, heeft men een onklaar geraakte auto vinden staan, die zy achtergelaten hadden. o Een bankroof Berlijn. Volgens berichten in de avond bladen hebben vijf personen het filiaal van de Rijksbank in Euskidehen geplunderd, na de aanwezige beambten te jiebben vastge bonden. Zij hebben bijkans een half mil- lioen mark gestolen. De daders droegen Engelsche uniformen en maakten op hun vlucht in de richting van Bonn en Keulen van eeu Engelsche ambulance-auto gebruik. o De veedselvoorzlening van den middenryken. Londen, 24 Maart. (Reuter.) In het Lagerhuis heeft de parlementaire secretaris van het levensmiddelendepartement mede gedeeld dat er tot dusver geen levensmid delen naar Duitschland zijn gezonden, met uitzondering van de door de geallieerden bezette gebieden. Er zuilen geen levens middelen worden gezonden totdat Duitsch land aan de voorafgaande voorwaarden zal hebben voldaan, wat betreft de scheeps- ruimte en de financieele bepalingen. De voorraden bevinden zich reeds te Rotterdam, gereed voor levering en in afwachting van het vervallen der voorwaarden. o De socialisten nomen de Staatsmacht in Hungary* over. Boedapest, 22 Maart. Nadat kolonel Bix aan graaf Karolyi een Entente-nota had overhandigd waarin de nieuwe als politieke grens te beschouwen demarcatielinie tus schen Hongarije en Roemenië wordt aan gegeven, besloot de ministerraad af te tre den. Karolyi deed voorlezing van een pro clamatie aan het volk waarin hij verklaart eveneens af te treden en de staatsmacht aan het proletariaat over te geven. De besturen der Hongaarsche socialis tische partij en van de Hongaarsche com munistische besloten beide partijen te ver- eenigen orid«r den naam van Hongaarsche Socialistische Partij, welke het bestuur over liet land overneemt. Deze partijen hebben het standrecht voor het geheele land af gekondigd. Ernstige toestand in Hougary*. Een bedreiging voor Europa. Ran gen en titels afgeschaft. Scheiding van Kerk en Staat. Arsolraden. Soeia- liseering van kunstschatten en theaters. Diaadlooze telegrammen wisseling tus schen Boedapest en Moskou. Een in ternationaal rood regiment. o Ex-keizer Karei. Weenen, 22 Maart. In de zitting van de Nationale Vergadering van den 27en zal een wetsontwerp worden ingediend over de afdanking van de geheele dynastie van Keizer Karei, die in Duitsch Oostenrijk wilde blijven uit gehechtheid aan het land. Hij zal echter aan de op hem uitgeoefende prtssie'toegeven en naar Zwitserland ver trekken. :X' Nader wordt bericht, dat de voormalige Keizer en zijn gezin Zondagavond per extra- trein naar Zwitserland zijn vertrokken. Staking dfr politie in Engeland. Naar aanleiding van het besluit van het oorlogskabinet orri de vakorganisatie van politieagenten niet te erkennen, zal deze organisatie Maandag a.s. een conferentie houden. Mocht een staking noodzakelijk worden geacht, dan zal deze het heele land omvatten en zullen er meer dan 500 00 man bij betrokken zijn. Bij de organisatie der politieagenten zijn ook de gevangenbewaarders aangesloten. Een staking van deze laatste categorie zou zeker allerbedenkelijkst zijn. o De blokkade ran Oostenryk opgeheren. Het-Korr.-Bureau meidtHet ministerie van buitenlandsche zaken heeft van de Italiaansche wapenstilstandscommissie be richt ontvangen, dat de geassocieerde re geeringen te Parijs eenstemmig besloten hebben, om de blokkade over het vroegere Oostenryk-Hongai ije op te heflen. Waren, die niet als oorlogs-contrabande beschouwd worden, kunnen uit de neutrale landen betrokken worden en tevens mogen de schepen van neutrale staten weer de havens aan de Adriatische zee aandoen. BINNENLAND. Sigaren. In de jongste vergadering van de Ver- eenigirig van sigarenfabrikanten uit Gouda en omstreken werd met algemeene stem men besloten de prijzen der sigaren niet te verlagen en niet met verlies te ver- koopen. Men verwacht na het teekenen van den vrede, dat het buitenland de tegen woordige prijzen wel zal betalen, daar er vooral in Duitschland enorme behoefte aan sigaren bestaat. o Goud voor Amerika. Aan het Maasstation te Rotterdam zijn aangekomen twee waggons met 50 millioen mark in goud door de Duitsche Rijksbank afgezonden en bestemd voor Amerika voor den aankoop van levensmiddelen. De wag gons staan onder strenge bewaking. De ex-kcizer. De Tel. verneemt, dat de ex-keizer den wensch had te kennen gegeven, dat hem op zijn persoonlijk vermogen een grooter bedrag zou worden toegekend, ten einde daarvoor een Nederlandsch landgoed aan te koopen. De regeering te Berlijn heeft daarop een millioen mark tot zijne bëschik- king gesteld. o Bij den ondertrouw. Op een dorpje in Zuid-Holland werd een paartje in ondertrouw opgenomen. Op de vraag van den ambtenaar van den burger lijken Stand aan den bruigom wat is uw beroep antwoordde deze...... smokkelaar De ingetrokken zilrerbens. De Minister van Financiën maakt bekend, dat de ingetrokken zilverboi*s vóór dat zij de Algem. Rekenkamer worden overgebracht worden voorzien van een kenteeken van onwaarde door het inslaan van 4 ronde gaatjes, waarvan een in elk der vier ge deelten van iederen ingetrokken bon (het zoogenaamd ponsen.) In verband met het bovenstaande wordt ter kennis van het publiek gebracht, dat dergerlijke bons geen wettig betaalmiddel zijn, niet in betaling behoeven te worden aangenomen, en dat daarvoor door den Staat geenerlei vergoeding wordt verleend. Rantseeneeriug van brood. De minister van landbouw heeft tot de burgemeesters de navolgende circulaire gericht Van verschillende zijden heeft mij de mededeeling bereikt, dat in sommige ge meenten de meening heeft postgevat, als zou binnen zeer korten tijd de rantsoe neering van brood worden opgeheven. Er zouden zelfs gemeenten zijn, waar met het oog daarop reeds wordt overgegaan tot het ontslaan van personeel der distributiebureaux, terwijl door sommige bakkers reeds- brood en beschuit wordt verkocht zonder bon, wellicht in de veronderstelling, dat inlevering dier bons niet meer noodig zal zijn. In verband hiermede heb ik de eer u te berichten, dat van eene beëindiging der broodrantsoeneering vooralsnog geen sprake is. De verwachtingen ten aanzien van deri graanaanvoer mogen zich dan al gunstiger laten aanzien, hieruit mag nog geenszins worden opgemaakt, dat de rantsoeneering van brood en beschuit binnen zeer korten tijd tot het verleden zal behooren. Zoolang dan ook die rantsoeneering niet is opgeheven zal het den bakkers ten strengste verboden zijn brood of beschuit te verkoopen zonder inontvangstneming van bons en ik zoude het mitsdien teri zeerste op prys stellen, indien uwerzijds een zoo streng en nauw gezet mogelijke controle op dien verkoop werd uitgeoefend Ten overvloede meen ik te mogen ver wijzen naar het bepaalde in artikel 23 van de Distributieregeling van brood, enz. volgens welk artikel het afleveren van bro'od en beschuit zonder bons is verboden. (Si,ct.) Sokken en kousen. De directie van de Rijkskleedingvoorzie- ning heeft ter kennis van de gemeentebe sturen gebracht, dat de beste partyen iri- landsche wol 4918 in opdracht van de R. K. V. verwerkt zijn tot zwarte 3-draadsche, zuiver wollen sajet, waarvan ongeveer een millioen paren sokken en kousen zijn of worden gebreid. De R K. V. is bereid deze aan de gemeente te leveren tegen de volgende prijzen sokken (mans) prijs f 1 40, kousen kinderen) maat 3 prijs f 4.25, kou sen (kinderen) maat 4 prijs f4.40, kousen (jongens en meisjes) maat' 5 prijs f4 65, idem maat 6 prijs f 4.90, kousen (vrouwen) maat 7 prijs f' 2, Deze pi ijzen gelden tevens als maximum distributie-prijzen. Bij elk paar sokken of kousen wordt gratis een kluw zwarte stopsajet van 40 gram gelegerd. Den gemeenten, welke aan deze distri butie wensclien deel te nemen, wordt ver zocht haar bestellingen vóór 5 April in te zenden. Zoo mogelijk zullen alle bestellingen in haar geheel worden uitgevoerd. Indien de gezamelijke aanvragen de totale beschikbare hoeveelheid overtreffen, wordt toewijzing gedaan naar evenredigheid van de bestellin gen. Mocht er evenwel een overschot zijn, dan zal de R. K. V. dit ten spoedigste van de hand doen. De levering begint tusschen 5 en 45 April. De regeling van de distriebutie wordt aan de gemeenten overgelaten. o Nederland en België. Men meldt oris uit Brussel Het socialistische Senaatslid La Fontaine, tevens afgevaardigde ter conferentie te Pa rijs om er de organisatie van den volkeren bond te bestudeeren, heeft ons in verband met de vraagstukken betreffende de Maas en de Schelde en het kanaal van Terneuzen gezegd, dat er geen sprake is van anexatie van gebied, maar dat er een internationale regeling getroffen moet worden, waarbij aan België de volle beschikking over die water wegen gegeven wordt. De gedemobilissrdeu Te Amsterdam was Vrijdag het plan uitgelekt, dat een 'aantal gedemobiliseerden wilde trachten den goudsmidswinkel van Speyer, in de Kalverstraat,- te plunderen. Inderdaad liepen veel gedemobiliseerden heen en weer. Om plundering te voor komen, werden agenten voor den winkel geplaatst, terwijl voortdurend door met re volvers bewapend* agenten in de Kalver straat werd gesurveilleerd. o De gewaande Buzaar. Eenigen tijd geieden ging e*n huzaar van Zutphen met verlof naar Duitschland, waar hy een broer opzocht. Toen zijn verlof bijna om was, had hij geen zin om naar zijn garnizoen terug te keeren, maar zijn broer daarentegen wilde wel uit Duitsch land weg, waar toch geen werk was. Kort en goed, de broer besloot, dat hy de plaats van den deserteur zoa innemen. Hij trok de huzarenuniform aan, meldde zich in Zutphen op de hem aangewezen plaats en nam dienst als huzaar. Heel best ging het niet, want het paardrijden kon hij niet langer dan een half uur uit houden, al vertelde hij ook, dat hy al acht maanden in dienst was. En er kwam een kink in den kabel, want wegens het niet groeten van een sergeant werd onze huzaar in de provoost gestopt. Toen dueeg hy er genoeg van en bekende hij, dat hij geen soldaat maar burger was. Het bedrog kwam uit en de gewaande Huzaar werd wegens oplichting in het huis van bewaring op gesloten. (Z.Ct.) Leening Amsterdam. Het Amsterdamsche Gemeenteblad bevat een voorstel van B. en W. om over te gaan tot de uitgifte van een leetiing van f20.000,000. Kaninkiyke Militaire Academie. De minister van oorlog brengt ter ken nis van belanghebbenden I. Voor zooverre het afnemen van exa mens noodig is ter bepaling van de toela ting van jongelieden als cadet by de Ko ninklijke Militaire Academi* te Breda, ge regeld op de grondslagen der wet van 21 Juli 1880 (Stbl. no. 426.) zullen deze examens in de maanden Juli en Augustus en, zoo noodig, in de eerste dagen van September" worden gehouden. II. Voor deze toelating worden open gesteld 81 plaatsen. Moord te Tilburg. Terwijl Zondagmiddag zekere Hartogs met zijn wagen door de Diepestraat ging werd hij plotseling overvallen door een 4-tal personen, waaronder gebr. de Grave, Terwijl de zwager kon vluchten, bekwam Hartogs een steek, waarna hij spoedig aan verbloeding overleed. Het viertal is gear resteerd. De Beersek* overlaat.' Voor het treffen van maatregelen ter voorkoming van de door 'den Beerschen Overlaat veroorzaakte overstrooming is reeds een commissie ingesteld, aan welke is ver zocht haar advies omtrent de definitieve oplossing der gedeeltelijke ophooging van d*n overlaat, in afwachting van hare be schouwingen omtrent algemeene opheffing, afzonderlijk uit te brengen. Ook verzocht de minister haar hare gedachten te wijden aan het treffen van eeri tijdelijke regeling betreffende e*n Sluiting gedurende den winter. Binnenkort zullen een 4000 militaire hulpkommiezen den dienst bij de belastingen verlaten. Een te Rotterdam woonachtig koopman is in de Spoorwegstraat nabij den Haring vliet beroofd van een portefeuille, inhou dende twee bankbiljetten van f4000 en een van f400. De dader is een als heer gekleed persoon, die zich aanstelde of hij dronken was en op straat met den bestolene een praatje maakte en hem adn zyn jas, die openstond, vastgreep. o Aardappelen. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat onze voorraad aardappelen dit jaar zoo groot is, dat wij ruimschoots toekomen, ja, dat er zelfs een surplus is van 20 a 30000 waggons boven hetgeen voor de voedsel voorziening noodig is. Verhooging Spoorwegtarieven. Naar in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig verslag betreffende de Wa- terstaatsbegrooting voor 4949 luidt, is het volgens den Minister te verwachten, dat de loousverhooging van het spoorwegper soneel welke met 4 April a.s, zal ingaan, een der voorname oorzaken zal blijken te zijn, welke tot verhooging der spoorweg tarieven moeten leiden. De Rembrandt. Van particuliere zijde meldt men aan de aTel.c per radiotelegram, dat het s.s. aRembrand*, hetwelk het eerste schip

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2