Hoesten, Anga-bonbons. I verkoudheid, keelpijn, al niet genoeg ellende in Duitschland is. De Engelsche generaal Maurice acht het ondenkbaar, dat de Duitschers gevolg zou den kunnen geven aan hun dreigement de vredesvoorwaarden niet te zullen teé&enen. Zy zijn te zeer uitgeput, meent hij, dan dat zy ernstig weerstand zouden kunnen bieden aan militaire dwangmaatregelen van de ententetroepen. Reeds enkele tanks, gepantserde auto's en vliegtuigen zouden voldoende zijn om, van militair standpunt, de positie van de entente te waarborgen. Duitschland zal onderteekenen zoodra het de voorwaarden voorgelegd krijgt. Reeds een politiek van lijdelijk verzet zou Duitsch land te gronde richten. Dit moge nu alles waar zijn, maar wat heeft de overwinnaar er eigenlijk aan of de centralen de hun opgeiegde eischen irtwilligen, indien zij niet aan hun verplichting kunnen voldoen Het blijft in het Ryksgebied roerig. In tal van mijnen hebben de arbeiders het werk neergelegd. Het aantal stakers be draagt thans 52.100. De regeering heeft tot de mijnwerkers an oproep gericht waarin zij wijst op de onbeschrijfelijke ellende die zy stichten door te 'staken. Indien de stakers hun onmo- eeiijke eischen doorzetten zal in het stakings- gebied geen pond van de ingevoerde levens middelen worden afgeleverd. Of de leiders, opgezweept door de volks menners, gehoor zullen geven aan deze vermaning Waar moet het heen, als de looneischen steeds hooger worden en de arbeidsduur en arbeidsprestatie steeds minder? BUITENLAND. Onveiligheid in Duitschland. Men seint aan de »N. R. Ct.« uit Ell- berfeld, d.d. 31 Maart: De onveiligheid voor reizigers neemt op bepaalde lijnen in het Eifergebied gestadig toe. Dezer dagen betraden 200 opgeschoten jongens van 18 tot 25 jaar een van Euskirchen naar Li- blar rydenden personentrein, zij verdeelden zich over verschillende wagons en drongen, toen de trein in beweging was, de afdee- lingen binnen en dwongen do reizigers, onder bedreiging met wapenen, levensmid delen en dingen van waarde af/te geven. Ondanks het trekken aan da noodrem reed de trein met toenemende snelheid door. Toen hij wegens het warmloopen van een as bij Berkum moest stoppen, trachten de overvallen personen zich in veiligheid te stellen, daar hun geen bescherming kon worden gewaarborgd, terwijl d# roovers- bende wist te ontkomen. De plaatselijke bladen eischen een on middellijk ingrijpen der autoriteiten. De onlusten iu Frankfurt. Berlyn, 3 April. Het aantal dooden bij de onlusten in Frankfurt is gestegen tot 20, doch zal door den dood van zwaar gewonden zeker nog hooger worden. De door plunderingen veroorzaakte schade in Frankfurt wordt voorloopig op ongeveer 40 millioen mark geschat. Uit de berichten is niet duidelyk op te maken in hoever do onlusten een politiek karakter hadden en in hoever zy veroorzaakt werden door den Jevensmiddelennood en honger. Het feit echter, dat de plunderingen in de allereerste plaats levensmiddelenwinkels betroffen, wijst er op, dat de levensmiddelennood een be langrijke rol speelde bij de onlusten. De dag van gisteren verliep rustig. Qebruik hiertegen Doos 50 en 90 ct. By Apoth. en Drogisten. BINNENLAND. 9e mijsentplofling te Ylissingen. Bij nadere beschouwing van de gevolgen van de ramp die Vlissingen hseft getroffen, ziet men dat niet alteen duizenden ruiten zijn gesprongen, maar ook het houtwerk van ramen, deuren en plafonds hebben het moeten ontgelden. Aan sommige huizen is tot f700 of f800 schade veroorzaakt om niet te spreken van de honderden guldens die alleen de gemeente schade lydt aan het zwaar getroffen schoolgebouw. o Dostlelijk engeluk. De 65-jarige aannemer J. R. v. D, is in een in aanbouw zijnd perceel aan de Spaarnwoudestraat te Haarlem van een 20 meter hoogte gevallen ten gevolge van het breken van een touw, waarmee een azyn- vat naar boven geheschen werd, zoodat hy ztyn evenwicht verloor. De man was on middellijk dood. De azijnmakersknecht W. L. uit Haarlem kreeg het vat tegen zich aan en brak zijn linkerknie. o Acbtervelglng van inbrekers. Zondagavond ontdekte de heer M. te Maastricht naar wij in de Msb. lezen, dat in de siytery en branderij op den hoek van de Boschstraat en St. Anihonius, dieven aan het werk waren. Hij waarschuwde de politie, doch toen deze kwam, hadden de dieven juist over de daken de plaat gepoetst. Do politie volgde de dieven op hun tocht over de daken. Da dieven had den een jas, vest, lantaarn en een porte feuille met een vrouwenportret achterge laten. In de siytery was de toonbanklade gelicht. Er werd vermist 436 francs, 120 gulden uan papieren f 2,50-stukken, een aantal zilverbons van f 1 en 2 biljetten van f 10. In de haast hadden zij echter het grootste gedeelte van het geld weer ver loren, zoodat slechts een f 100 wordt ver mist. Met behulp der gevonden voorwerpen, kon de recherche de indentiteit der daders vaststellen. Bij een inval in hun woning werden zy daar echter niet aangetroffen. Gistermorgen in de vroegte werden echter beiden gearresteerd toen zij naar huis wil den gaan. Het zijn een zekere G. T. en C. II., wonende in de buurt der Looier straat en Gracht. o Uit de Eerste Kamer. üc Sinister van Financiën vreest dat eene nieuwe leening noodig sai zijn. MINISTER DE VRIES verklaart aange drongen te hebben op sterke bespoediging bij de uitbetaling van pensioenen. De Staats commissie voor de pensionneering zal te dien aanzien een veel korten procedure aan bevelen. Aan do wenken van den heer v. Nierop zal de minister aandacht wijden. Hij vreest dat hij binnen niet langen tijd ten aanzien van de uitgil te eener nieuwe staatsleening een beslissing zal moeten nemen. Do MINISTER onderschrijft bij repliek hetgeen de heer Stork opmerkte en hoopt binnenkort dienaangaande mededeelingen te doen. Spr. acht het nog mogelijk dai het tot een gedwongen leening zal moeten ko men en wil alle obligation aanwijzen tot betaling van belasting, om geen onbillijk heid te scheppen, daarby rekening houdend met den koers. De heer STORK zegt, replicearend, dat daardoor het doel om de nieuwe leening te steunen niet wordt bereikt. Aprilgrappen. Een paar kranten hebben het geleideiyk uitstervende gebruik gehandhaafd. De »Telegraaf<r kondigde in een met vele bijzonderheden omkleed bericht, aan, dat tusschen 12 uur 45 en l uur gisteren te Amsterdam een vliegtuig zou landen op het gebouw van de Nederl. Bank. De sNieuwe Courantt deelde mede, dat een der herten uit de Hertenkamp aan een eigenaardige ziekte leed, tengevolge waar om het afgemaakt zou moeten worden. Dit zou geschieden door twee beroemde stierenvechters, die tydelijk te 's Gravenhage verblijf hielden. Dezen zouden in nationale kleederdracht en in voile wapenrusting, het razende hert gaan dooden. Ieder zou koste loos gistermiddag om drie uur van het zeldzame schouwspel kunnen genieten. Een Dultsche reever. Op verzoek van de Belgische regeering heeft de recherche te Rotterdam den Duit- schen koopman A. K., vroeger wonende te Wetter a/d Ruhr, aangehouden. Van 1915—1918 was hij militair en stond te Gent aan het hoofd van een »Such-Kom- mando«. Daar heeft hij op schandelijke wijze huis gehouden en zich van alles mees ter gemaakt wst van zijn gading was. Op zijn onderzoekingstochten moet hy zich voor "honderdduizenden francs uan antieke juweelen, goud, zilver, gravures, schilde rijen, kleederen enz., hebben toegeëigend. Hy is nu, in afwachting van zijn uitleve ring, in het huis van bewaring gezet. o Onder zware verdenking. Te Gemert ia aangehouden en naar de gevangenis te Roermond overgebracht H. v. S., slager, wonende te Gemert. Deze persoon, die veel misbruik maakte van drank en sinds zijn huwelijk met zijn echtgenoote in onmin leefde, wordt ver dacht van herhaaldelijke mishandeling van zijn kinderen en zijn ziekelijke vrouw. Eveneens wordt hij verdacht, dat hy een jaar geleden zijn 11-jarig zoontje van het leven heeft willen berooven, door het kind een touw om den hals te doen en in zijn woning aan een slachtboom op te hangen. Toen zyn echtgenoote op het geschreeuw van het kind binnenkwam, maakte hy het touw weer los. Een zijner kinderen, dat ziekelyk was en dat steeds door hem werd mishandeld, is reeds overleden. o De relletjes te Amsterdam. De hoofdcommissaris van politie heeft, in overleg m«t den burgemeester van Am sterdam, besloten de optochten te verbieden. Een aantal betoogers, die sich voor een aangekondigde demonstratie op het Spui hadden verzameld, werden door de politie verspreid. Herhaaldelijk werd van sabel en gummi stok gebruik gemaakt om onwilligen tot meer spoed aan te zetten. De uitgedeelde klappen waren raak on hadden zichtbaar uitwerking. Verschillende groepen demonstranten zak ten geleidelijk af, naar andere stadsdeelen, doch er was overal voldoende bewaking, zoodat zij niet konden komen tot de for matie van een stoet, terwijl hunne clubjes zóó in het oog werden gehouden, dat ze het terrein niet meer veilig achtten tot het plegen van baldadigheden. Toch ia het aan sommige groepen gelukt in de Haarlemmerstraat en in den Jordaan de boel op stelten te zetten. In de Haarlemmerstraat heeft de politie moeten chargeeren. Bij den goud- en zilversmid Bouchette, Haarlemmerdyk 53, werd voor de tweede maal in drie woken de vensterruit verbrijzeld. De winkelier, met een» revolver gewapend, kon diefstal voorkomen. Een groote ruit van het magazijn Neder land op den Nieuwendyk, hoek Dam, werd ingegooid. Naar aanleiding van deze ver nieling zjjn vier mannen gearresteerd. Er zijn ook nog ruiten vernield bij de firma W. van Amerongen, op den Singel en van een manufactuurwinkel aan den Nieuwendyk 101. öe gepoogde ontroering rau den ex-leizer. De correspondent van do »New York- Tiqpes« maakt molding van oen verhaal van kolonel Luke Lea, gewezen senator van de Vereenigde Staten, commandant van het 114a reg. veldartillerie der 30e Arneri- kaansche divisie, die de aanvoerder is ge weest van een troepje Amerikaansche of ficieren, di» een poging hebben gedaan om in den afgeloopen winter Keizer Wilhelm te ontvoeren. Kolonel Lea is verleden week uit Frankryk teruggekeerd en de »Times« zegt, dat hij geheel het verhaaltje beves tigde, dat indartyd in de Franache, En gelsche en Amerikaansche bladen over het goval is gepubliceerd. Volgens hst verhaal van Lea was hy zoo dicht bij zyn doel geweest, dat hij de 9tem van den Keiser had gehoord, maar de komst van de wacht verijdelde de poging die kort vóór Kerstmis geschiedde, want men had den Keizer als een Kerst-cadeau van de Geallieerde legers willen aanbieden. Wapens voor Bolsjewiken l D« laatste dagen schijnen in Duitschland vela pogingen te worden gedaan om. wa pens, zooala revolvers, dolken en pïoerten- dooders, naar ons land te smokkelen. Aan de grens wordt daartegen zeer terecht angstvallig gewaakt, door alle personen en goederen aan een minutieus onderzoek te onderwerpen. Tot dit doel ook worden weer hier en daar de grensgarnizoenen versterkt. Alle passagiora worden aan den lyve gevisiteerd. De uitzetting ran Dultsche deserteurs. Naar het Hbld. van betrouwbare zijde verneemt, is thans op last van den minis ter van Justitie een aanvang gemaakt met het nemen van maatregelen tot uitzetting over het geheele land van die Duitsche deserteurs, welke niet in het bezit zijn van de noodige papieren, geviseerd door die autoriteiten, welke Nederland in Duitsch land vertegenwoordigen inzake emigratie naar ons land. De politie te Deventer heeft, op last van hoogerhand, aangehouden den Duit- schen arbeider W. S., die zich met zijn familie aldaar aan bolsjewistische agitatie heeft schuldig gemaakt. Zij zijn naar hst kamp te Uden overgebracht. o Verspreide berichten. Naar uit Den Haag aan de Tribune wordt gemeld, zijn daar Zaterdag duizen den exemplaren van het communistische verkiezingsmanifest in beslag genomen en tevens duizenden exemplaren van een strooi biljet ter aankondiging van een vergadering. Tegen acht verspreiders is proces-verbaal opgemaakt. o Ome kolenproductle. De totale productie van de staats- en particuliere mijnen in Limburg over de maand Februari van dit jaar heeft bedra gen 262,578 ton steenkolen, tegen 291,257 ton over Januari. Hsogc paehtprtyxsn. Bij de openbare verpachting door de ge meente Waalwijk van de Westerhavenkade ter grootte van ongeveer 3 H.A. werd een prachtsom bedongen van f510. Het groot ste gedeelte van het verpachte terrein be staat uit opgespoten land in verband met de werken tot verbetering der haven. In 1918 werd hetzelfde terrein verpacht voor f 150. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te Bosch, het best gesorteerd# en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Hensden. De vroege aardappelen van de stadswal, die zoo'n gunstige bekendheid hebben, worden reeds druk gepoot. Ook ziet men reeds het vee naar de weide brengen. Zou het voorjaarsweder zijn in tocht hebben gedaan By de gehouden verkiezing voor Leden der Staten van Noord-Brabant, werd o.m. gekozen Mr. Van Ommeren Kanton rechter alhier. Wij verheugen ons met dezen uitslag, voor zoover het onze gemeente geldt. Zoover ons heugt had Heusden steeds uit de gemeente een vertegenwoordiger. De laatste^ was de Heer P. L. Honcoop, •lie op grond zijner jaren zich niet meor herkiesbaar stelde. Wij durven ons vleien dat het nieuw gekozen Lid, met de alge- meene belangen, ook die onze gemeente zooveel doenlijk zal voorstaan en wenschen Heusden geluk met den uitslag dezer stemming. Gisterenavond bracht de Heusdensche Harmonie aan het nieuw benoemde Staten lid eene serenade met fakkellicht, onder algomeene belangstelling. Werkendam. Door den Raad daz#r gemeente zyn plannen gemaakt om ons dorp uit te breiden. Het voornemen is een gedeelte bouwland en weid# achter den molen daarvoor in gereedheid te bren gen en voorloopig een 40-tal woningen te bouwen. Het is te hopen dat dit plan ten uitvoer kan -worden gebracht, daar er groote behoefte aan woningen is. Almkerk. Alhier is een burgerwacht gevormd waartoe aanvankelijk 17 personen toe traden. Naar we vernemen tal bin nenkort nog «en vergadering worden ge houden, waarby nog gelsganheid zal zyn om zich als lid op te geven. Bij den landbouwer de Graaf in den Doorn kwam men op een morgen tot de ontdekking, dat des nachts van een door hem nieuw geplante heg 150 stekjes wa ren uitgetrokken en vernield. De daders zijn onbekend. Aalburg en Hsesbeen. Alhier ont ving men het verblijdend bericht, dat Ds. Bakker te Schoonrewoerd het beroep naar deze gemeente he#ft aangenomen. Andel. Vanwege de afdeeling Andel der Noordbr. maaUch, van landbouw is een schutter aangesteld om de kraaien van »het Hofft te verjagen, daar de schade elk jaar buitengewoon groot is. Besoijan. Op DonderdaS 10 April zal in de Chr. Bewaarschool alhier, een openbare vergadering worden gehouden waarin als spreker hoopt op te treden den WelEd. hesr J. van Mechelen, gemeenteraadslid van Rot terdam, met het onderwerp *De verhou ding tuischen weikgever en werknemer, op grond van Goda Woord, c Na afïoup van deze vergadering zal er een afd. van den Chr. Nat. Werkmansbond worden opgericht. Capelle. j.l. Maandag hield de afdee ling Langstraat van den Vrijzinnig Demo- cratischen Bond een openbare vergadering in het Café van den heer L. F. v. Dongen alhier, waarin de heer J. H. Pik uit Waal wijk een lezing hield. In zyn rede zette •preker de beginselen zijner party uiteen. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer A. Rijken. Elshout. Alhier is in enkele stallen mond- en klauwzeer uirgebroken. Een geval met doodelijken afloop werd reeds geconstateerd. Maatregelen ter bestrijding van deze gevreesde ziekte zijn genomen. Eethen. In de vacature van Kerk voogd by de Ned, Herv. Gemeente, ontstaan door het overlyden van den Heer Ant. v. Honk, is voorzien door de benoeming van den Heer Adr. Uijthoven. Door stemgerechtigde lidmaten is, in de plaats van wijlen den Heer Johs. Burghout, gekozen de Heer BI. Brander horst. Gieasen. Op de vastgestelde kiezers* lijst voor het jaar 1919 komen voor hon derd twee en veertig namen van perionen bevoegd tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, 136 voor de Prov. Staten en 134 voor deu Ge meenteraad. De stemming zoo noodig voor de a.s. verkiezing voor den Gemeenteraad is door B. en W. bepaald op 17 Mei e.k. Gameren. Door de Ant.-Rov. Kiez- vereeniging zijn voor de a.s. gemeente raadsverkiezingen tot candidaat gesteld de heeren J. A. d. Jong, C. C. Timmer, A. v. Eek, C. v. Leeuwen, Jr., j. v. Kuijl, A. v. Tuijl, Kr. van Ballegooien, P. v. d. Werken, Hz. en P. Kreli'ng. En door de S.D.A.P.P. M. v. Trigt, A. Westerhof, A. v. Hees, A. Kuyntjes, J. d. Ridder en A. v. Alfen. Genderen. Tot blijdschap heeft ds. J. van der Sluis te Varsseveld het beroep naar de Geref. kerk alhier aangenomen. J.l. Dinsdagmorgen heeft d# heer J. F. Hajer, na door het bestuur der school op plechtige wijze geïnstalleerd te zijn, zijn functie als hoofd der Christelijke School alhier aanvaard. Het nieuwe hoofd werd door de leerlingen eenige gepaste liederen toegezongen. Harpt Door de rijksveldwachters Van Bokhoven en Meyer uit Delwynen en Well is onder Bern, gemeente Herpt, niettegen staande zijn dreigen met een mes een per soon aangehouden uit Heusden, verdacht van vele diefstallen or.der Barn. (Huisg.) Hedel. Op den Maandag gehouden geërfdendag van den dorpspolder werden, wegens periodieke aftreding, op de voor dracht voor poldermeester geplaatst de heeren: H. v. Hekezen, Azn. (aftr.), A. G. Rink en B. v. Duijnen. Mecnwen. Op 16 April a.s. hoopt de heer S. Gouda alhier, zyn 25-jarige ambtsvervulling, als postbode in rijksdienst, te herdenken. Door de Neutrale Kiesvereeniging zijn als candidaten voor den Gemeenteraad gesteld voor Meeuwen A. L. de Graaff, H. v. Willigen burg, D. Ockens, M. Burg hout, D. v. Buuren, L. v. Bergeijk voor Babiloniënbroek A. v. d. Beek, C. Akker man, J. v. Herwynen, A. d. Graaff, Bz., A. J. Lankhaar, C. v. d. Beek, Dz. Nieuwendijk. Doordat de heeren J. den Dekker en G. Schermers hunne can- didatuur voor de Gemeenteraad niet aan vaarden, zijn nu door de A. R. Kiesvereen. de volgende candidaten gesteld, le P. Wal raven, 2e J. C. Ottevanger, 3e Joh. v. d. Stelt, 4e W. H. van Helden, 5e G. Scher mers. Yéöii. Bij d» gehouden vergadering der land- en tuinbouwvereeniging is tot voorzitter definitief benoemd de hear J. den Dekker, tot penningmeester do heer C. Schreudera en tot secretaris de heer L. Bouman. Wijk. Door de Arbeiders-Kiesvereeni- ging alhier, zyn voor den gemeenteraad candidaat gesteld de navolgende heeren K. v. d. Velden, W. v. Kuijk, Nz., B. Roza, J. v. d, Pol, B. v. Loon, M. v. Bergeijk, M. v. Wyk. De Heeren W. Bleijenberg en W. Mouthaan, leden van de gemeenteraad, wenschen by de a.s. verkiezingen niet meer in aanmerking te komen. De nieuwe vastgestelde kiezerslijst 1919/ '20 bevat de namen van 588 voor de 2e Kamer, 585 voor de P. S. en voor den gemeenteraad 580 namen. Zaltbommel. Op de Dinsdag gehou den weekmardt waren 31 biggen, prijs f32 tot f40; 28000 eieren, prys 12 tot 14 ct. per stuk 200 K.G. boter, maxi mumprijs f 2.20. PREDIKBEURTEN. 6 April. Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 6 u. leesdienst Wtrktndamvm. 9,30 u. en nm. 2 u. dg. v. d. Pol. Geref. kerk A, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. ds. André. Geref. kerk B, geen opgaaf. Chr. Geref. kerk, geen op gaaf. Meeuwen. Geref. kerk vm. 9,30 u. en nm. 2 u. ds. Bosch. HeuscUn, vm. 10 u. ds. Ruijsch van Dug- teren. Aalburgnm. 2 u. ds. v. d. Pol uit Aalttnm. 2 u. dr. Tjalma uit Veen. Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. leesdienst. Almkerkv.m. 10 u. dr. Montijn, Andtl, vm. 9,30 u. ds. v. d. Put. Baardwijkvm. 10 u. ds. Louwe Kooij- mans. Babylonienbroekvm, 9.30 u. ds. Van Asch.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2