de vereeniging van het proletariaat, de algemeene staking, en de verbroedering met de beide andere sovjet-republieken, Hongarije en Rusland. De centrale raad maande het volk aan de orde te bewaren in de ernstige uren, die nu zouden aan breken. Het garnizoen te München heeft daarop besloten, geen maatregelen te treffen tot bescherming van den Landdag en bij de algemeen# staking te sympathiieeren met het proletariaat. In den loop van den avond is het ge bouw van den Landdag door tegenstanders van het parlement met machinegeweren bezet. Een nader bericht zegt In plaats van de ministens komen volks commissarissen. In de openbare zaken hesrscht volkomen orde. Het bestuur wordt voortgezet. Alle ambtenaarsvereenigingen in het heele land hebben zich rnet de arbeiders solidair ver klaard. Gezamenlijk waarborgen zij de bescherming en den voortgang van de productie. De bedrijven worden gecontro leerd door raden van arbeiders en beambten. Alles behoort aan de gemeenschap. Daarom is elke zelfstandige socialisatie uit gesloten. De raden van arbeiders, soldaten- en boerenraden hebben den plicht, overal op te treden voor de bescherming van da sovjet-republiek. Zij nemen het plaatselijk gezag in handen en oefenen controle uit op het bastuur. Voor alle handelingen en nalatigheden zijn zij aan het arbeidende volk verantwoordelijk. Maandag den 7en April is een nationale feestdag. Alle arbeid staat dan stil, behalve in de onontbeerlijke bedrijven. In de vergadering van den centralen Raad verklaarde een lid om de soldateriraad »als het prolectariaat der geheele wereld van Munchen en Duitschland het teeken tot de instelling eener nieuwe moraal krijgt, dan is er geen houden meer aan. Dan wordt de geheele menschheid vereenigd, en dan zal er geen vijandschap meer zijn. Dan zullen wij echter pok in Duitschland en in Beieren den grondslag leggen voor den wederopbouw, en schoonschip maken, ook ten aanzien van degenen die tot dus verre onze laaghartige vijanden waren. Natuurlijk zuilen de zaken in Beieren van grooten invloed zijn op den politieken toestand in Duitschland. De communis tische beweging, die alie particulier bezit aan de gemeenschap gebracht wil zien zal wel niet tot Beieren beperkt blijven. Het heele Duitsche volk is uit zijn evenwicht geslagen en het is niet denkbeeldig dat de overgroote meerderheid zich tracht vast ie klampen aan diegenen, die optreden met de belofte, dat zij de wereld overeind wil len houden, als die wereld maar wil han delen naar hun idealen. In verband hiermee mogen we wel wij zen op de beroeringen, die in het Roer gebied de overhand krygen, De regeering doet het wei voorkomen alsof de staking verloopt, maar dat is niet waar, zegt de corresp. van de N. R. C. En daarbij komt de duistere economische vooruitzichten der soldaten. Zij weten dat ze spoedig ont slagen zullen worden en dan staan ze broo deloos en zonder kans op werk op straat. Zoo worden zij gedreven in de armen van de Spartacisten, De toestand in de huisgezinnen, ook ia die, welke werk hebben, is troosteloos door het ontbreken van goed vosdsel en van genotmiddelen. Deze toestand drijft, de menschen op straat en tot wanhoop. De kleurloosheid van hun materieel leven geeft hun het gevoel slaven te zijn, ondanks hooge loonen en korte arbeidsduur. Deze dingen drukken te zwaarder, naar mate zij langer duren. Zij vergiftigen de lichamelijke en geestelijke constitutie van het volk en de toestand wordt er met den dag gevaarlij ker door. Dit gevoegd bij een regeering, dia wel opstanden met ruw geweid weet te onderdrukken, maar niets weet te doen om de leiding en het vertrouwen van het Tjplk te verwerven, veroorzaakt een stem ming en e#n toestand, die troosteloos en gevaarlijk tegelijkertijd is.® Om terug te komen op de staking in het Roergebied Zaterdag bleven van alle ploegen 260.000 man weg, dat is meer dan da helft. En nu deelt de centrale mijn- raad meei Tot dusver zijn in het Westfanische in dustriegebied 221 mijner) met 372.000 arbeiders door de algemeene staking getrof fen. Het heele arbeiders personeel van de Rijnsch-Wesifaalsche electriciteitsfabriek, waar alle steden van het industriegebied voor licht en kracht afhankelijk van zijn, heeft zich bij de algemeene staking aange sloten. Dit voorbeeld heeft gisteren het perso neel van de tram te Essen gevolgd. Er is wel gemeld, dat de arbeiders van de Rijnsch-Westfaalsche electriciteitsfabriek het werk hebben hervat, maar dit bericht is niet waar, Ja zelfs hebben de stakers bij verschei den mijnen besloten ook geen zoogenaamd snoodwerk® toe te laten. Het onvermij delijk gevolg is dat talrijke mijnen onder water loopen. Waar moet dat heen Is de wereld gek geworden Ook in België dreigen bolsjewistisch® op roeren. Koning Albert heeft te Parijs gezegd, dat, indien België niet terstond aan geld en grondstoffen geholpen werd, de ellende niet was te overzien. Ondertusschen draalt de vredesconferentie en stelt het voorloopig vredesverdrag maar telkens uit. Wel heeft Lloyd George ge zegd Wij naderen het einde. Een accoord is nabij en ik kan de voorspelling, onlangs door Pichon geuit, onderschrijven, dat de vredes-preleminariën voor Paschen klaar zullen zijn. Ja, eind April of begin Mei zal men de Duitsche gedelegeerden kunnen uitnoodigen om te komen teekenen. Doch wij zijn wat sceptisch geworden ten opzichte van soortgelijke voorspellingen en beloften. Wie weet talmen ze niet net zoo lang, tot er geen vredesverdrag meer noodig is, omdat de heele wereld in vlam staat. BUITENLAND. Koniug Albert annexionist I Uit Washington wordt draadloos geseind, dat koning Albert met de geallieerden re- geeringehoofden drie vraagstukken heeft besproken, die van levensbelang zijn voor België Een dezer vraagstukken is afstandajtn België van den linker-Schelde-oever en van het door Duitsch en Belgisch gebied inge sloten deel van Limburg. Voor koning Albert hopen we, dat dit onwaarschijnlijk bericht spoedig onwaar zai blyken. Tegenslagen der Sowiettroepen. In Ooste'yk-Oekraine is het Sowietleger bij Kowell naar de Oekrainars overgeloopeo. Vijf-en-dertig kanonnen zijn reeds uitge leverd. De vijandelijke afdeelingcn gaven zich in groepen van verscheidene honder den over. De bolsjewiki aan het Archangelfrorit hebben bij den spoorweg naar Wologda het offensief geopend. Alle aanvallen wer den afgeslagen. Een draadloos telegram uit Moskou meldt, dat te Petrograd een nieuwe samenzwering tegen de So wiet-regeering ontdekt is, die ten doel had door het vernielen van spoor wegen en brandstichtingen een gewapenden opstand op touw te zetten. O.a. zouden agenten van admiraal Koltsjak beproefd hebben het waterstation van Petrograd in de lucht te laten vliegen. Bij het vervoer van ontdekte helsche machines zijn een aantal soldaten der roode garde gewond. Oef aftreden ran den keizer. De Duitsche bladen komen met uittrek sels uit do gedenkschriften die generaal- majoor graaf Schulenburg, afdseliugschef bjj den staf in het begin van December 1918 over de gebeurtenissen vóór het af treden van den keizer te boek heeft ge steld. Graaf Schuienburg kwam 9 November te Spa aan, waar men hem zei, dat maar schalk Hindenburg en kwartiermeester-ge neraal Groener net naar den keizer waren gereden om hem uiteen te zetten, dat hij op staanden voat had af te treden. Daarna was er een conferentie bij den keizer, waarin Groenen betoogde, dat men op het leger niet meer aan kon en het niet in zijn hoofd kon halen het met den vijand in den rug ter bestrijding van de revolu tie naar Duitschland te voeren. De eenige redding school z. i. in het onverwijld af treden van den keizer. Een nleuvre staatsgreep der communisten Berlijn, 8 April (Wolff.) De van agita torische zijne verspreide bewering als zouden tegen de communistische en onafhankelijke arbeidersraden en partijleden van groot Berlijn reeds meer dan 2000 bevelen tot inhechtenisneming zijn uitgevaardigd is on juist. Er zijn hoe langer hoe meer teeke nen, die erop wijzen dat de week van het radencongres dooide Spartacisten en den linkervleugel tot een laatste gi oote kracht proef misbruikt zal worden. Zij trachten van dienstnemingen bij het vrijwilligerskorps af te schrikken Bnrlijn, 5 April. (Wolff). De onder handelingen te Spa hebben tot het resultaat geleid, dat de Poolsche troepen niet door Dantzig worden geleid. De overeenkomst onderteekend door maarschalk Foch en rijksminister Erzberger kiest de door Duitsch land voorgestelde wegen. o Munchen, 7 April (Spec. D.) Na mid dernacht werd in de Witzelbacher Allee in tegenwoordigheid van den Münchener Centralen Raaa van de vertegenwoordigers der drie socialistische partijen van den Revolutionairen Arbeidersstand in Beieren de Radenrepubliek uitgeroepen. In het vroegere slot der koninklijke familie heerscht groote opgewondenheid. —o Reuter seint uit Parijs, dat de vredes conferentie goede vorderingen heeft gemaakt en dat de dag bijzonder bevredigend was. De Raad van Vier hield twee vergaderingen. Daar \vilson nog niet geheel is opgeknapt woonde in zijn plaats kolonel House de vergadering bij. Omtrent de territoriale kwesties kwam de conferentie tot overeenstemming. Naar Havas uit Parijs seiut, wijden de I' ransche bladen optimistische beschouwingen aan den voortgang van de werkzaamheden der conferentie. De Petit Paritien herinnert er aan, dat tegen het eind der Kamerdebatten in den nacht van 29 op 30 Maart Pichon zeggen kon, dat de vredespreliminairén weldra gereed zouden zyn, en dat de regeerings- hoofden nog slechts bijeen moesten komen om de laatste besluiten te nemen. Men zou spoedig gereed zijn. (Huisg.) liet einde nadert. Er begint optimisme te heerschen in de kringen dor vredesconferentie. In Ameri- kaatische en Britsche kringen heeft men den indruk, dat binnen ongeveer vier dagen alles geëindigd zal zijn." In een interview, dat de Matin met Lloyd George had, verklaarde deze o.a. Ik vraag nog twoe weken respijt. Wij naderen het einde. Ik ben het geheel eens met Pichon, dat de vredesprelirriinairen vóór Paschen gereed zullen zijn, en dat de Duitsche afgevaar digden ze tegen het einde van April of het begin van Mei zullen komen teekenen. Wat betreft het vraagstuk der schade vergoedingen deed Lloyd George opmerken, dat er geen meeningsgeschillen bestaan maar wel onder de deskundigen aangaande de wijze van vereffening en de hoogte van het actief dat men zal kunnen invorderen. BINNENLAND. Regecriugsblocin. De Min. van Landbouw deelt mede, dat gedurende de maand April voor regeerings- bloem, bestemd voor banketbakkerijen, restaurants, oliebollen- en wafel bakkerijen, ouwel- en suikerwerkfabrieken, de prijs van f46.45 per 100 K.G. in rekening zal worden gebracht. Met 14 April zal do prijs van regee- ringsbloem, bestemd voor de fabricage van scheepsbeschuit en proviandeering van zee schepen, bedragen f 44-70 per 100 K.G. o Zaterdagnacht heeft een agent van po litie onraad bemprkt in een magazijn en grossierdery in do Vossenstraat te Arn hem. Met een karabijn sloeg hij een paneel van de deur in en kroop naar binnen. Hij hoorde personen vluchten en loste onmiddellijk 2 schoten. Met zijn karabijn hield hij de inbrekers in bedwang. Een derde inbreker is waarschijnlijk ont komen. Er is niets vermist. o Een knaapje in de vlammen omgekomen. De boerderij van J. van Dun, in het gehucht Oude Strump, onder Uiicoten, is tot den grond afgebrand. Een knaapje dat op den zolder speelde, kon niet meer gered worden en kwam in de vlammen om. Ook al het vee is omgekomen. o Buurtebyslag ep pensioenen en wachtgelden. Verschenen is de memorie van antwoord op bovenstaand wetsontwerp. De regeering meent het antwoord op de vraag, of zij voornemens is voorstellen te doen tot een blijvende verhooging^van pen sioenen en wachtgelden, te moeten op schorten met het oog op de a.s. algeheel© herziening der Pensioenwetten. De gerequireerae Nederlandschc schepen. De Schipping Board heeft aan den ge allieerden marineraad te Londen telegrafisch het voorstel gedaan, volgende maand 87 Nederiandsche schepen terug te ge\en, welke thans nog door de Ver. Staten worden vastgehouden. Het conflict in de venen opgelost. Na tal van vergaderingen en confereities op verschillende plaatsen in het uitgestrekte gebied der Drentsche en Overijseische vanen zijn de arbeiders bij het uitgraven en baggeren weer aan het werk getrolken. Van de eischen is slechts ingewilligt een loonsverhooging van vijf procent. W. F., uit 's-Gravenhage, was in ver zet gekomen tegen een vonnis van de Rechtbank te Amsterdam, waarbij hij wegens diefstal veroordeeld was - tot 6 maanden gevangenisstraf. Donderdag stond hij voor de Rechtbank te Amsterdam terecht. Beklaagde deelde mede, dat men hem veroordeeld had, door dat zijn" broer L. J. F., die zich aan poging tot diefstal had schuldig gemaakt, zijn pa pieren had ontvreemd en zich uitgaf voor W. F. Hijzelf had niets met het geval uit te staan en daarom was hij ook eerst niet voor de Rechtbank verschenen, omdat hij dadelijk had begrepen, dat er een vergis sing in net spel was. De broer van beklaagde word daarna voor de Rechtbank geleid en door een juffrouw, die als gstuige in deze zaak was verschenen, dadelijk herkend als degene, die den diefstal gepleegd had. Het O. M. eischte, dat beklaagde zou worden vrijgesproken. De Rechtbank be sloot dadelijk in deze zaak uitspraak te doen en sprak W. F. vrij. Staking by de Uaagsche tram Naar aanleiding van het uitblijven van de toegezegde loonsverhooging tengevolge van het conflict tusschen het gemeentebe stuur en den raad van beheer der Haagsche Trarnweg-Mpij. heeft het trampersoneel hedenmiddag op advies van het hoofdbe stuur van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, nagenoeg in zijn geheel het werk voor een kwartier uurs demon stratief gestaakt. Precies kwart over eenen stond in de geheele stad, waar de trams zich ook bevonden, het tramverkeer stil. Te half twee werd weer gereden. Naar wij vernemen bestaat bij het per soneel het voornemen aan het trambeheer een ultimatum op zeer korten termijn te stellen en bij niet inwilliging nog deze week tot staking over te gaan. liet chocoladeboscli Vrijdagavond laat werd een zware boom per zoogenaamde mallejan, door het dorp Barneveld vervoerd. Eensklaps echter sprong er iets los, en rolden hieruit een ontelbaar aantal kwattareepen over de straatsteenen. Al spoedig volgde natuurlijk een algemeen geraap en sommigen waren zoo gelukkig meerdere honderden stuks te verzamelen. Nog nooit is daar zoo algemeen gesnoept als dien avond. Naar men meent, was deze bóom af komstig uit een daar algemeen bekénd ,,cho- coladebosch", dat echter in gewone am- ttandigheden niet voor het publiek toeganke lijk is. o Ais bij uitzondering zal dit jaar eeri krozen jaar zijn. Het gure lenteweer hield de knoppen langer gesloten, waardoor de nachtvorsten geen schade konden aanrichten. Ook de abrikozen hebben van de koude geprofiteerd. De overige fruitboomen knoppen flink, inzonderheid de peren, zoodat een goed fruitjaar kan worden verwacht. o Leder. De N. O. T. heeft bericht ontvangen, dat thans ook alle goederen van licht léder en kunstleder op de N. O. T. vrije lijst zyn geplaatst, zoodat daaronder ook hieruit vervaardigde handschoenen vallen. Uitroer ren aardappelen. Het gerucht wil, dat reeds thans is overgegaan tot uitvoer van aardappelen naar Duitschland. Dit is evenwel niet juist. Er wordt nog onderhandeld. Moeilijkheden van financieelen aard spelen in deze onder handelingen een belangrijke rol. De eindigende crisistijd. Alle controleurs bij de Ryksgraanuiza- meling in Noord-Brabant hebben tegen i Mei a.s. hun ontslag gekregen. Reroiutie en Belsjewiki. Met het oog op de mogelijkheid, dat plotseling revolutionaire onlusten uitbreken, wordt het gewerischt geacht nu reeds die maatregelen te nemen, in voorbereiding waartoe de burgemeester overeenkomstig art. 187 der gemeentewet bevoegd is, nl. houdende verbod van samenscholing en verbod om des avonds na 9 aur buiten noodzaak zich op de openbare straat te bevinden. In verband daarmee worden de burge meesters verzocht van hooger hand de desbetreffende voorschriften vast te stellen, ten einde wanneer het noodig mocht zyn, deze direct in werking te kunnen doen treden. Landstorm en burgerwacht. Op de Staalsbegrooting voor dit jaar is een som van f 100.000 getracht ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van hen, die bij den vrijwiiligen landstorm of de burgerwachten het slachtoffer worden van de vervulling van hun plicht. o Maandagochtend heeft zich te Wijk bij Duurstede een bloedicr drama afgespeeld. De Heer H. J. van H., zoon van Notaris van H., werd ongeveer 4 uur door den nachtwacht van den Heiligenberg aan den ingang van het bosch Duurstede bewuste loos, met een schotwond door het hoofd en badende in zijn bloed, gevonden. Qe ongelukkige werd naar zijn woning ver voerd, waar hij, zonder bij kennis te zijn geweest, omstreeks negen uur is overleden. In de nabijheid wonende inwoners hebben des morgens een schot hooren vallen, doch daar geen acht op geslagen. Of hier aan moord of zelfmoord rnoet worden gedacht, is nog niet, te zeggen. o— Verkerte oefealngstyd, De Mim van Oorlog heeft bepaald, dat er een onderzoek zal worden ingesteld, in hoeverre het mogelijk zal wezen, de oplei ding van dienstplichtigeu te voltooien in kor teren dan den tot nu toe daarvoor in normale omstandigheden gebruikelijken tijd. Eene schulderkenning. Bij de jongste verkiezing voor Leden der Provinciale Staten, hebben wij ons gehaast onze abonnés zoo spoedig doenlijk, bij het eerstvolgend nummer van ons blad, in ken nis te stellen met den uitslag. Wij hebben daarbij gebruik gemaakt van het eerste Bulletin, dat door de »Echo van het Zuiden® werd verspreid, hebben dat ge wijzigd met gegevens uit »Het Huisge zin® en ^Provinciale Courant® en het geheel aangevuld met den uitslag van het stembureau van het kiesdistrict Heusden, dat geen dar ganoemde bladen had opge nomen en door ons zelf verkregen is. Op verzoek van de ^Algemeene lei ding van den Yerkiezingsdienst®, dea len wy volgaarne mede, dat door ons geen eigen verkiezingsdienst was georganiseerd dat da overname uit de genoemde bladen zonder toestemming van de respectitelijke redacties is geschied en wij alsnu ook boet vaardig erkennen hiermede een onrecht matige daad te hebben verricht. REDACTIE. BEKENDMAKING. DE BURGEMEESTER VAtfUEUSDEN brengt ter openbare kennis, dat alle m deze gemeente aanwezige verlofgangers van militie, landweer en landstorm, die nog in het bezit zijn van wapens, deze binnen acht dagen behooren in te leveren ten gemeentehuize, zulks onder straf van -te zullen worden uitgesloten van demobilisatie- steun. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de in de vestibule van het raadhuis aan geplakte waperiverordening, volgens welke een ieder verplicht is, de in zijn bezit -zijnde wapenen in te leveren. Heusden 8 April '19. De Burgemeester voornoemd. Met Gemeentebestuur van Hensden, MAAKT BEKEND dat in de week van 7 tot 13 April 1919, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoederen Bon no. 132 1 ons Rijst- 5 133 2 ons Jam. 134 1 stuk zeep. 135 1 ons Bruine boonen. a 136 1 V# Groene erwten. 137 2Vs Suiker. i 16 (Kinderkaart) 2ys ons Suiker. 18 5 K.G. Aardappelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleedir.g is d@ Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best v gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Bij de Zondag 11. gehouden stemming voor de groslijst der candidaten voor de' gemeenteraad in de R, K. Kies- vereeniging alhier, werd de volgende als volgt naar het grootste stemmental opgesteld. 1. Ch. de Jong, (aftred. lid.) 2. H. A. M. J. Verhoeven Lzn. 3. L. de Mo), (aftr. lid.) 4. F. H. Verhoeven. 5. A. Verschure- Baert, 6. J. v. Laarhoven Jzn. 7. Steph. Schreuder, 8. L. P. Maas, 9. J. v. Lent, 10. F. Klijn. Brakel. Gemeentebelang® alhier heeft op de gros'ijst geplaatst voor leden van den gemeenteraad de heerenR. van Zanten, (aftr.), L. van Wijgerden, (aftr.), p NAAR DEN VREDE. De verkeerde veroordeeld. Een drama.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2