a th i] I ïïames- en Heennkleeding naar maat, Bij Uil nr. itglioort een bilvoegse!. Magazijn St. Jozef. HIT 1IÏÏW1& IÏIÏÏW1 fiFSl F.: INI PÖPPEL SIGAREN, TABAK. Het goedkoopste adres voor Wederv8rkoopers 's-BOSCH, Tel. Int. 492. Und van altena iskctw: GROOTHANDEL IN De nieuwste Vazen EETSERVIEZEN DRAAGT it 11 I! Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnement s pr ij s: per 3 maanden 1,20, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Uitgever: L, J. YÈERMAN, Heusden. No. 3869 Zaterdag 12 April1919. Ad verten tiën van 1—6 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Meleka, Vecco, Sportman, Red Fox, Xantos, Lift, Crescent, Him, Tosca, Toujours, Basma, Happy, Rahat, Kleine Xantos, Ascot, Ermak, Cavalla Ballet, Miss Gaby, Khiat, Leopold, Miss Blanche, Rubi, Caravellis, enz. enz. Vraagt nog- lieden pry «courant. MAGAZIJN 24 Hinthamerstraat 24 BÜÏTENLABIDSCH OVERZICHT. Voor een week schreven wij, dat Wiison er de brui aan gaf en naar zijn land wilde terugkeeren. De verbolgenheid van Ameri- ka's president stond toen in verband met de kwestie van het Saargebied. De Fran- schen wilden dat inlijven. Toen dezen niet naar rede wilden luisteren begon het Wil son te vervelen en gaf hij te kennen, dat men dan maar zonder de Vereenigde Staten de zaken in orde moest zien te krijgen. Dit dreigement hielp. De Franschen wijzig den hun eischen. Neen, zij wilden niet het Saardal, enkel maar de opbrengst der mjjnen. Tafel- ee Dessertmessen i iri Hertshoorn Fruitmesjes en Vleeschvorkjes I Ebbenhout. Tafelcouverts? Zwaar verzilverd Theelepeltjes S en Alpacca Hong-Kong en Marie Antoinette. Koffie-, Thee- en Ontbijt serviezen enz. voorheen 7 JAGQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. FEUILLETON. 22. lOmdat hij zoo mooi staat Ravening knikt toestendmend. iMaar weet-je, Van Dormen, ik moet je toch eens een aardig gevolg van die zaak vertellen je zult er wel niet over spreken die vrouwen zijn toch wonderlijke wezens®, en Ravenir.g schudde zijn hoofd zoodat de blauwe kwast hem in den blon den baard sloeg, iwil je wel gelooven, dat dat meisje schrijft, alsof ze verliefd op mij is »Welk meisje ?c »Wel, dat dien avond niets van Van Bralen wilde weten. Anna, Anna laat eens zien,® en hij nam een geopenden brief, die op het tafeltje voor de canapé lag, op sAr.na Djjnsburg heet zy, Dat is nu al de tweede brief, dien ik van haar krijg, c >En wat wil ze dan van je »Dank, niets dan dank.® aMaar hoe kon se daar twee brieven mee vullen, want ik zie, er staat nog al wat in »Ja, dat begrijp ik ook nog niet best. Maar het zijn verduiveld goeie brieven het is een aardige meid.® »Je schijnt haar dien avond in het don- Daarmee schoen de moeilijkheid opgelost. Maar zie, nauwelijks is een we^k ver- loopen of daar verbreiden zich alweer hardnekkige geruchten, dat. President Wil son de conferentie verlaten gaat. Men meldt zelfs, dat het stoomschip »George Washington® naar Brest ontboden is om het hem mogelijk te maken zoo spoedig mo gelijk naar Amerika te vertrekken. Wat is hiervan de oorzaak Er wordt gegist. Stellige uitspraken zijn niet mogelijk, want de vier heeren, die te Parijs de belangrijkste zaken hebben af te wikkelen, betrachten een angstvallige geheimzinnigheid. Men heeft hun wijze van doen wel vergeleken bij een gevecht van negers bij stikdonkeren nacht in een donkeren tunnel. Er is alleen van te zeg gen, dat er gebakkeleid wordt-, maar wat er eigenlijk geschiedt weet niemand te zeggen. Vermoedens zijn er genoeg. De meeste berichten zeggen, dat Wilson niet langer duldt, dat er gesold wordt met zijn veertien punten van de wapenstilstandsvoor waarden, door hem indertijd gesteld. Daar is dus een crisis te Parijs. Buigen of barsten moet het nu, zegt Wilson, ik heb gewild, dat het een rechtvaardige vrede zou worden, die heb ik ook aan Duitsch- land beloofd .en daa,r ga ik geen streep van af. Maar de president heeft te Parijs kunnen merken, dat de andere heeren hun inzichten en eischen hadden, die in menig opzicht indruischten tegen zijn verlangens. Het blijkt dat het ook nu weer de Fran schen zijn die het hem moeilijk maken. Zoo meldt de Morning Post dat,Focb, Petam Joffre een verslag hebben uitgebracht ker goed te hebben opgenomen. «O, maar ze is in Arnhem bij rne ge weest, met haar vader, om mij te bedan ken.® »En dan nog twee brieven I Men zou haast zeggen: ades Guten zu viel.«« »Maar 'tis toch aardiger, dan dat zoo'n meisje het langs haar koude kleeren laat afloopen.« »Dat is 't zeker. Dankbaarheid staat niemand slecht. Maar ze kan daarmede toch niet twee brieven vullen.® j>Dat doet ze ook nietmaar ze schrijft zoo aardig, zoo sympathiek, hoor hijvdeze tirade eens«, en Ravening neemt den brief op, maar gooit dien dadelijk weer neer »Neen, ze zuilen niet kunnen zeggen, dat ik brieven van vrouwen aan anderen laat lezen.® »Denk-je soms, dat ik het zou gaan rond bazuinen vroeg Van Dormen eenigszins verstoord. »Maar houdt je brief gerust voor je mij interesseert hij niet bijzonder.® ïMiju goeie vriend, ik bedoel daarmede niets kwaads tegenover jou, maar als ie mand zonder het te weten, het mij voor de voeten gooide, zou ik het moeten kun nen tegenspreken. En bovendien als Anna het wist, zou zij 't zeker kwalijk nemen.® »Jij schijnt de idees van die Anna al goed te kennen.® a Dat kan ik wel uit haar brief opmaken, dat zij liever niet heeft, dat ik hem aan een ander laat lezen. Maar je moet er toch geen kwaad van denken, hoor. Alles waarin zij een militaire bezetting van den linker Rijnoever verlangen tot aan de vre desvoorwaarden t«*n volle voldaan is. Maar de overige geallieerden zouden definitief geweigerd hebben daaraan deel te nemen het is niet onbegrijpelijk dat sommigen aarzelen dezen zwaren militairen last aan het land op te leggen. Een zoodanige bezetting vordert 200.000 man, en als Frankrijk dè&rvoor zorgen moet, beteekent het, dat het in het geheel een staand loger zal moeten hebben vari 400.000 man, wat zeggen wil, dat het beginsel van den driejarigen dienstplicht gehandhaafd moet worden. Aldus ongeveer het voorstel, dat de Fran schen gedaan moeten hebben, een voorstel, waarvan ook de Dailiy News reeds op de hoogte blijkt te zijn, wat af te leiden valt uit een bijzonder scherp artikel in dit blad, waarin in verband met het wachthouden aan den Rijn, den Franschen te verstaan gegeven wordt, dat deze soort van vrede nu juist niet datgene is wat men zich voorgenomen heeft. ïWij streven niet, aldus liet Engelsche blad, naar een regeling die de wapenen en de diplomatie zal com bineeren en voor Europa aan den anderen kant van den Rijn da zegeningen zal bren gen, die Frankrijk aan Marokka geschonken heeft, Ook in de Vereenigde staten is man boos op Frankrijk. De bladen hebben bo en de Parijsche telegrammen zwartgallige opschriften als Wilson meet zijn vrede hebben, of bij verlaat Parijs. Indien dit gebeurt, zal eeri toenadering tussehen de Ver. Staten en Duitschland tot de onmiddellyke mogelijk heden behooren«. »Da president is verstoord over de hou ding der Franschen.De New York Times Optaitig voorjaar-stijseti. met en zonder bijlevering van stof. 1 Vughierstr. 87, Tel. No- 657, VHERTÖGENBOSeii volkomen in eer en deugd maar hetis aardig om te zien het kind kon zoo moeie- lijk woorden van dankbaarheid vinden, die naar haar idéé kras genoeg zijn, dat een vreemde er licht wat anders in zou zoeken. Jij niet »Neen, ik niét. Ik wil niet zeggen, dat, als ik er mijn werk van maakte, het geen vruchtbare akker voor mij zou zijn om te exploiteeren er is niets wat een meisje of vrouw ?oo gauw aan je verbindt als dankbaarheid, waarbij nog in dit geval komt, dat ik, iemand uit een hoogeren stand dan zij, geheel belangeloos voor haar de partij heb opgenomen en dat zij als vrouw nooit zal vergeten, dat- myn bloed voor haar gevloeid heeft.® »En zul je van die gunstige omstandig heid geen gebruik maken »Waar zie-je mij voor aan Neen, ik zal nooit moedwillig een meisje ongelukkig maken. Om je de waarheid te zeggen ben ik maar blij, dat ze zoover van me af woont, want toen ze mij in Arnhem be zocht en mij met die zielvolle oogen zoo doordringend Aanzag, gevoelde ik, dat het niet onmogelijk zou wezen, dat ik op den duur de verzoeking geen weerstand zou kunnen bieden, vooral bij de goede prae- dispositie, die er by haar voor my bestaat.® *Je spraakt daar van dankbaarheid ik heb ook wel eens hooren beweren, en me dunkt niet zonder grond, dat wanneer men iemand dankbaarheid verschuldigd is, dat in den regel, althans bij de groote meer- verklaart dat de President thans zijn eind beslissingen aan de conferentie voorlegt. Zoodra hij wel genoeg is om de zaken weer zelf ter hand te nemen, zullen deze op prompte wijze tot een beslissing worden gebracht. Het hoofdstuk van de verzoenende politiek is thans gesloten voortaan zal er op onverbloemden toon worden gesproken Esn der Amerikaansche dagbladcorres pondenten meldt^Frankrijk drijft de zaken tot de uiterste grens maar wil het niet tot een breuk laten komen. Sommige Amerikaansche persmannen in Parijs schrijven aan president Wilson de overtuiging toe, dat de eigen Amerikaansche vrijheid, aan dat land het recht geeft om vry U'L zo° noodig zelfs op ruwe wijze, zijn meening te uiten. De tijd waarop dat zal geschieden is thans nabij. We zien het, het is alles behalve bo tertje tot den boóm. Nog op een ander punt is er verschil van gevoelen. Gelijk wij voor eenige we ken meedeelden is Frankrijk uitermate ge heten op de huidige Russische regeering en wil van~geen verzoeningsgezinde politiek met da bolsjewiki weten. Nu moet Lenin om een wapenstilstand hebben gevraagd en voorts de aftocht der geallieerde troepen hebben geëischt, terwijl dan aan de bol- sjewitische regeering zou moeten worden toegestaan voor goud levensmiddelen te koopen in het buitenland. Tevens toonde hij zich geneigd de buitenlandsche schulden ter erkennen en zoo spoedig mogelijk met de interestbetaling te beginnen. Nu willen Amerika en Engeland wal toanadering met Rusland, maar 'tis alweer Frankrijk, dat een spaak in het wiel steekt en dit moet ook een redèn zijn van Wilsons ontevreden heid. Van Lloyd George ontvangt Ame rika's eerste burger natuurlijk ook niet die medewerking die hij begeert. Want Lloyd George is geen viij man. Hij heeft zijn positie te danken aan een meerderheid, die andere inzichten is toegedaan, dan Wil son en dus is Albions eerste minister ge noodzaakt die vrienden niet voor het hoofd te stooten. Intusschen blijft het in Duitschland hom- melen. De stakingen houden aan, do ver warring neemt tos, en de ellende stijgt met den dag, terwijl de regeering ongeveer niets doet om de orde te handhaven. Een corr. van de N. R. C. seint De leiders met politiek besef en verant woordelijkheidsgevoel in de revolutionaire groepen houden zich angstvallig op den derheid der menschen, onaangenaam jegens dien persoon stemt. Het staat met het gevoel, een schuld te hebben, die men niet kan afdoen. By de mannen heb je gelijk maar bij de vrouwen is dat heel anders. Wil je een raad van mij aannemen, zorg dan, dat eeD man nooit eene groote verplichting san je krijgt, of je inoet al heel zeker van hem zijn. Maar laat de vrouwen maar dank baar wezen, dat kan niet anders dan goed doen.« ï>En waaraan zou dit toe te schrijven zijn, denk je »Wel, ik denk, omdat de vrouwen altijd het gevoel bij zich dragen, dat ze zoo ge makkelijk, zelfs reeds met een enkelen vriendelijken blik, eeft groot deel van baar schuld kunnen afdoen.® »Je kunt rare beschouwingen houden.® ïRare, maar ware.« »Ik verbeeld me wel eens,® zeide Van Dormen, x>dat ik nog al wat over de vrou wen heb nagedacht, maar telkens als ik jeu spreek, dan hoor ik op dit terrein weer wat nieuws. Dat komt misschien, omdat ik meer een man van de theorie ben en jij van de praktijk.® »Neen, dat komt, omdat op dit terrein zich telkens nieuwe gezichtspunten voor doen dat komt, omdat de vrouwen altijd verschillend zijn, altijd afwisselend in nuance, en daarbij toch dat eeuwig aantrekkelijks voor den man hebben, wat door niets an ders wordt geëvenaard.® IIAHLMANlVs Heeren- en liintlerkleeding Gorinclieui. achtergrond om niet door verstandigs op- •merkingen het vertrouwen van de menigte te verliezen. Dat is de vloek van de revolutie. Wie eenmaal de booze hartstochten ontketend heeft, is er zijn macht over verloren. Daarbij komt, dat d« volgelingen altijd verder gaan dan de voorgangers. Wie wind zaait kan er zeker van zij», dat hy storm zal oog sten. En wie zich dan verzetten gaat tegen den wassenden vloed, wordt beschuldigd van reactionair te zijn. Begrijpelijk is dat de behoudende par tijen in Duitschland alles doen wat zij kunnen om het heft weer in handen te krijgen. In Beiören neemt het verzet tegen do Raden regeering toe. Da communisten ver trouwen de zaak niet. Zij willen wel een raden-republiek, maar dan moeten zij alleen de Iaken3 mogen uitdeelen. De vorige re geering blijft pal staan en heeft teel kans zich te kunnen handhaven. Nog zij mesgedeeld, dat de kwestie Ne- derland-België immer hangende is. Zelfs komt een corr. van de Daily Mail aanzetten met de mededeeling, dat in het vredss- tractaat een bepaling zou worden opge nomen om aan Nederland een stuk Duitscb gebied af te staan, maar dan moet Neder land meehelpen om België's positie ten opzichte van de Schelde te verbateren. Ieder begrijpt, dat Nederland van zulk een gesjacher niets zou willen weten, Wij hegeeren geen voet grond van Duitschland, maar wij wenscheri ook geen voet grond »Ik moet zeggen, je bsnt wel een warm veseerder van het vrouwelyk geslacht.® »Het gaat bij mij boven alles. Ik zeg mat Schiller Hoor eejjs, als er geen vrouwen in da wereld waren, dan komen ze mij gerust onteigenen en afmaken. Van Dormen glimlacht. »Maar hoe komt het dan toch, dat je met zulke idees nog niet getrouwd bentzoo heel jong ben je toch ook niet meer; ik schat een dertig. «Goed geraden, in dit voorjaar ben ik twee-en dertig geworden. Dat vindt ja toch nog niet oud »Neen, maar toch oud genoeg, om mij te verwonderen dat jij, met jou idéés, nog niet getrouwd bent, vooral omdat je er mij niet ui tziet als iemand, die licht een blauwtje zal loopen.« »Neen, ik heb nooit iemand ten huwelijk gevraagd. Niet dat ik er geen lust ge noeg in had, maar ik geloof, dat ik het nooit gedaan heb, omdat er te veel lieve meisjes zijn. Den eenen tijd denk ik, dat deze boven allen uitmunten dan eenigen tyd daarna, als ik weer met eene andere in aanraking kom, betoovert die mij zoo, dat ik niet begrijpen kan, dat ik zoo lang de eerste profereerde. Die ondervinding maakt mij voorzicjhtig! En dan®...® Wordt vervolgd.) eisrwaar ZWSQ Ekret die Franen. sie flechten und weben, Himmlische Rosen in's irdische Lében.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1