Thermo- tabletten en' «torna oogsten De Beiersche radeniegeering is alweer op de flescb. Met de communistische dwaas heden is het dus uit althans voorloopig uit in Beieren. Toch blijft het in vele Duitsche steden een janboel volslagen anar chie, is het beste woord om er in de toestand te teekenen. Een staaltje daarvan levert het gruwelijke moordstuk in Dresden be dreven. De invalieden trokken aldaar in optocht naar den minister van oorlog. 500 invalieden op stokken en krukken gingen vooraan. Toen de minister hen niet wilde ontvangen probeerden zij het ministerie binnen te dringen. Temidden van het la waai hoort men plotseling twee ontploffin gen. Er werd beweerd dat uit het ministerie met handgranaten was geworpen. Dit was onwaar. Een in het ministerie als ordon nans aangestelde, onbedachtzame, jonge sol daat had in zijn verwarring twee oefen handgranaten in den luchtkoker geworpen, die niemand verwondden en wegens haar onschadelijkheid ook niemand konden ver wonden. Een onderzoek heeft bewezen, dat het inderdaad oefenhandgranaten en geen scherpe handgranaten waren. Op de straat voor het Blockhaus ging daarop het gerucht, dat minister Neuzink bevel had gegeven om met de handgranaten te werpen. Daardoor steeg de woede van de menigte. Ze drongen naar binnen, sleepten den minister op straat en wierpen hem in de Elbe. Als goed zwemmer wist hij zich boven water te houden. Degenen echter die aan den kant stonden schoten zoolang op hem tot hij onderging en zonk. Dat is geen bolsjewisme meer, maar de zuiverste moordlust, klare anarchie. In Engeland begint het al duidelijker te worden dat men niet te vreden is met den politieken koers van Lloyd George. By een tusschentijdsche stemming te Huil, werd een kapitein ter zee Kenworthy ge kozen met 8616 stemmen tegen 7699 die werden uitgebracht op Percy, den unionnis- tische candidaat van de Coalitie. En dit is wel een buitengewoon treffend succes voor de onafhankelijke liberalen, want sir Mark Sikes de bekende unionist was in December 11. door hetzelfde district gekozen met 13.085 stemmen tegen 3434 op den liberalen candidaat. Terecht wijzen sommige Engelsche bladen er dan ook op, dat »om« gaan van 11.000 stemmen in zóó korten tijd, en twee dusdanig sensati- oneele tuscchentijdsche verkiezingsnederla gen, zóó kort na de algemeene verkiezingen, in de politieke geschiedenis van Engeland zonder weerga is. Hoé fel de reactie tegen de khaki-verkiezingen van December 1.1. is, blijkt nog bovendien hieruit, dat Huil nog nooit een liberaal had gekozen, zelfs niet in h^t jaar van de groote liberale verkie zingsoverwinning, te weten 1906. De beteekenis dezer liberale overwinning Kenworthy heeft deze zelf onder woorden gebracht, toen hij nd zijn verkiezing ver klaarde, dat als Lloyd George president Wilson steunt en tegen de chauvinisten verzet biedt in hun eischen nopens een halven vrede van de oude soort, deze uit slag hem zeer zal versterken en van meer waarde voor hem zal zijn, dan de tele grammen om hem bang te maken, die door twee of driehonderd reactionairen verstuurd zijn. Zij behooren meerendeels tot de unio nistische partij, die niets vergeten schijnt te zijn en niets geleerd schijnt te hebben, in de laatste vier en half jaar. En nóg meer had deze verkiezingsuitslag te zeggen, namelijk dat het volk niet van plan is zich te onderwerpen aan dienstplicht, ter wille van wilde expedities in heel Europa, waarvan de noodzakelijkheid en het doel niet ten volle duidelijk gemaakt zijn aan het volk, dat er manschappen en geld voor moet opbrengen. En ,ook, dat de coalitie liberalen de coalitie moeten verlaten, als «ij de groot» en vooruitstrevende gedachte van het land willen vertegenwoordigen. Hoe de politieke ontwikkeling in Engeland van verren zijn zal, is voor alsnog niet uit te maken. Maar wel blijkt uit deze ver kiezing dat het er slecht uit ziet voor Lloyd George's coalitie. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat ook in Servië bolsjewistische troebelen zijn uit gebroken. De Servische soldaten bedanken voor het genoegen nog langer grenswacht te houden en hebben zich verbroederd met d8 Hongaarsche bevolking. O Heeren te Parijs zorgt toch, dat er spoedig vrede kome, of anders BUITENLAND. Stakingen ii DuitseblandL Dantiig, 14 April. De staking te Dantzig is volkomen geëindigd. Van morgen is de arbeid overal hervat. Het spoorwegverkeer is weder normaal. Essen. De staking bij Krupp is afgeloopen. De arbeiders van de Bijnsch-Westfaalsche electriciteitswerken zetten hun sympa thiestaking voort, vanmorgen zijn de meesten echter op het werk verschenen om noodzake lijken arbeid te verrichten. Bechuiu 14 April De staking in het distrect Bochum neemt af Iedere uitgeputte vrouw diende dit te weten. Zorgen en overwerking veroorzaken de meeste zenuwachtigheid en nierkwalen bij vrouwen. Uitgeput voor de dag begint en te ver moeid om de noodige rust te genieten na afloop van het werk dat is wat zich iederen dag voordoet, als de nieren aan gedaan zijn. Hoofdpijn, duizeligheid, rugpijn, urine- kwalen, bloedarmoede en vreemde pijnen, die komen en gaan, zijn de eerste aan wijzingen van onzuiver bloed en vatbaar heid voor urinezuur, te wijten aan nier zwakte. Om gezond te worden en de gevaren van rheumatiek, blaassteen, waterzucht, ontstoken nieren en urinezuurvergiftiging te vermijden, dient gij onmiddellijk te be ginnen met een eenvoudige, goed geregelde voeding, frissche lucht cn rust, en uw zorgen en overwerking ter zijde te zetten. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen uw herstal bevorderen, want zij werken zacht doch rechtstreeks op de nieren en blaas, alle nier-organen verzachtend en versterkend. Zelfs in gevorderde gevallen van nierziekte hadden Foster's Pillen op merkelijk succes. Vrouwen zullen haar be hulpzaam vinden op alle tijden van nier- df urinestoornissen. Men dient te onthouden, dat Foster's Pillen hoegenaamd niet op de ingewanden werken, doch uitsluitend op de nier-organen. De handteekening van James Foster op de verpakking waarborgt de echtheid. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zyn ver krijgbaar bij alle goede drogisten óf 1.75 p. doos of f10.p. zes doozen. Van de guillotine gered. Te Parijs moeten Woensdag twee man nen onthoofd worden, Humberto Sacco heet te de eene de andere noemde zich San- nazaro. Zij werden er van beschuldigd in Mei van het verige jaar een logementhoud- ster vermoord te hebben om haar te be- rooven. Sacco had echter tijdens de in structie voortdurend volgehouden, dat hij wel meegedaan had aan den diefstal, maar niet aan den moord op de logementhoud ster, Sannazaro verzekerde integendeel, dat Sacco een prob watten in den mond van het slachtoffer gestopt had. Beide mannen werden ter dood veroordeeld. Woensdag in den nanacht was alles voor de terecht stelling gereed. Toen men Sacco gewekt had protesteerde hy opnieuw tegen zijn vonnis en vroeg vervolgens te mogen biechten en de Mis te hooren. Terwijl Sacco naar de kapel ging, vertsocht Sannazaro, die den bystand van de Kerk weigerde, den rechter van instructie te spreken, omdat hij een mededeeling te doen had. En hij vertelde dat Sacco inderdaad niet aan den moord had meegedaan, wel aan den diefstal. Toen Sannazaro gevraagd werd, waarom hij dan gelogen had, antwoordde hij, dat hij ge meend had, dat er in Frankrijk nooit twee menschen voor een zelfde misdaad terecht gesteld werden. Na deze bekentenis van Sannazaro is, naar de N. R. C, meldt, er bevel gegeven de terechtstelling van Sacco op te schorten. Toen de rechter van in structie aan Sannazaro vroeg of hij ook zijn waren naam bekend wilde maken, antwoordde de moordenaar Neen ik heb fatsoenlijke familie zij moet van mijn eer- loozen dood onkundig blijven. Drie van mijn broers zijn aan het front gesneuveld. Laat mijn familie denken, dat ook ik daar den dood gevonden heb. De beul verrichtte vervolgens zijn werk. Het aaulal slachtoffers te Berltyu. Bij de Januari-onlusten te Berlijn zyn 196 personen gedood en bij die in Maart 1175, waarvan ongeveer een tiende deel soldaten. Parijs, 14 April. De deputatie der door Clemenceau ontvangen groep radicale socialisten heeft uiting gegeven aan haar volkomen tevredenheid met Clemenceau's verklaringen. Zij heeft den indruk, dat de arbeid der vredesconferentie zijn einde na dert en dat binnen enkele dagen de open bare meening geheel ingelicht zal zijn om trent de genomen besluiten. Alvorens dit geschiedde, kan de regeering daarvoor noch in openbare noch in geheime zitting van het parlement een debat aanvaarden. o Overeenstemming met de mtynwerkers. De mijnwerkers zullen den arbeid her vatten. Dat is de mededeeling van ge ruststellenden aard, die ons heden uit het Westphaalsche industriegebied bereikt. Bij de conferentie tusschen de regeering en de vertrouwenslieden der stakende mijn werkers gehouden, stemden 377 vertrou wenslieden voor hervatting van den arbeid, 82 voor voortzetting van de staking en 16 blanco. Het werk is dna hervat. o In Beleren. Weimar, 13 April. De raden-regeering te Miinchen is door het garnizoen ten val gebracht. De Beiersche regeering heeft afgevaardigde Nogel als haar vertegenwoor diger naar Miinchen gezonden. Het bur gerlijk en militair bestuur is hem opgedra gen. Alle verordeningen der raden-regeering zijn opgeheven. Miinchen. Omtrent den val van de Bei ersche Raden regeering te München, wordt aan de «Berliner Lokal Anzeiger» door een uit Miinchen komenden officier medegedeeld, dat de omverwerping der regeering zoo rustig geschied is, dat de bevolking eerst om 6 uur in den morgen door plakaten van het garnizoen den val der regeering te we ten kwarn. Het station, het post- en te legraafkantoor en de andere regeeringsge- bouweri kwamen zonder eenigen tegenstand in handen van de troepen, die het kabinet Hoffman getrouw zijn gebleven. Het Mün- chener garnizoen verklaarde, dat het mis leid was door de Raden-regeering. De Com munist Levin is naar Zwitserland gevlucht met medeneming van twee millioen mark, 16 Communisten zyn gevangengenomen. In verschillende Beiersche garnizoenplaatsen zijn regeeringstroepen aangekomen, of in opmarsch om de hoofdstad te helpen be zetten Minister Hoffman heeft ais zetel der regeering voorloopig Bamberg behouden, om op alle gebeurtenissen voorbereid te zijn. Augsburg, 14 April. De A. S. en B. raad heeft gisteren een groote vergadering bijeengeroepen om de houding tegenover de Radenrepubliek vast te stellen. Duisendan hebben aan dezen oproep gehoor gegeven. Vier vakvereenigingsleiders en arbeidersra den betoogen, dat het onmogelyk was de Radenrepubliek te handhaven. Zij deelen pnede, dat de door de regeering van Hoff mann gestelde voorwaarden met capitulatie overeenkwamen, maar de omstandigheden lieten geen keus toe. De eischen werden met een overweldigende meerderheid aan genomen. - Neurenberg. Een bericht van het 3de Beiersche legerkorps te München zegtDe heele militaire macht is tegeu den Centralen Raad in verzet gekomen. Het garnizoen heeft de militaire dictatuur ingesteld en komt op Yoor het ininisterie-Hoffmann. De actie om de hoofdstad weer terug te winnen is begonnen en verloopt gunstig. De Minister van huiterilandsche zaken, dr. Lipp, is naar een krankzinnigengesticht gebracht. Dr. Lewin moet voortvluchtig zijn. De kopstukken der Radenregeering, o. w. Landauer, Wagner en Mühsam, zijn gearresteerd. In totaal zijn 16 personen in hechtenis genomen. o Amerikaansche graanhandelaars. De Amerikaansche graanhandelaars heb ben Zaterdag een vergadering gehouden, waarin besloten is hun zaken zoo te rege len, dat iedere maand 600,000 ton graan naar Europa zou kunnen gezonden worden. Vooral Roemenië, Servië, Armenië, Polen en Finland hadden volgens Hoover hulp noodig. Minister vermoord. Uit Dresden wordt dato 12 dezer ge meld Hedenmiddag had een groote demonstra tie plaats van oorlogsinvaliden, die een deputatie afvaardigden naar den minister van oorlog. Deze wenschte de deputatie niet te ontvangen. Het gevolg was, dat de menigte zich met geweld toegang ver schafte tot het ministerie en den minister van oorlog Neuzing, uit het gebouw sleepte en in de Elbe wierp. De minister trachtte al zwemmende den anderen oever te be reiken, doch werd met geweerschoten in het water gedood^ Parijs, 14 April. Lloyd George is van ochtend naar Londen vertrokken. Den 17den keert hij terug. o Anarchie. Aan den Lokal Anz. wordt uit Bruns- wijk gemeld, dat op de lijn Maagdenburg Brunswijk gedeeltelijk de wissels e.d. ver nield zijn Volgens reizigers moet in Woffen- büttel voikomen anarchie heerschen. De Duitschers werden ter cenferentie genoedigd. Parijs, 15 April. Als woordvoerder van den Raad van Vier legde Wilson heden avond de volgende verklaring af Daar de kwesties met Duitschland te regelen thans in zoo ver zijn geregeld, dat zij spoedig geheel kunnen zijn opgelost, be sloot de Raad van Vier te adviseeren de Duitsche gevolmachtigden uit te noodigen met de vertegenwoordigers der geassoci eerden samen te komen, op 25 April te Versailles. Dit wil in geenen deeie zeggen, dat de behandeling der vele overige kwes ties, die in verband staan met den alge- meenen vrede, zal worden afgebroken of vertraagd. Integendeel verwacht wordt, dat daarmee juist groote voortgang zal worden gemaakt. o De straatgerechten te Dusseldorp. Naar Wolff van bevoegde zijde verneemt, bedraagt het aantal slachtoffers van de on lusten der laatste dagen bij de Spartaciërs ongeveer 20 dooden en 50 gewonden. Bij de regeeringstroepen werden tot dusver acht dooden en 24 gewonden gemeld. In de Zaterdagmiddag door het stakings comité bijeengeroepen zeven arbeidsverga- deringen is besloten de algemeene staking zoo lang voort te zetten totdat de regee ring haar laatste schot in Dusseldorp heeft gelost. De arbeiders der stedelijke gas- en electriciteitsbedrijven zijn opnieuw gaan staken. In de nabijheid van het station en in het stadsgedeelte van Oberbilk wordt fel gestreden. De regeeringstroepen heb ben ook mijn werpers te werk gesteld. o De vredesbesprekingen. Berlijn, 14 April. De Deutsche Ailge- meine Zeiting schrijftNaar wy vernemen heeft de Raad vari Vier de vredesvoor waarden zoover gereed, dat ze nu aan de Duitsche delegatie voorgelegd kunnen wor den. Daar Lloyd George van 15 April tot 18 April te Londen is, zullen onze gedele geerden wel niet voor Paschen te Parijs zijn, doch veeleer op het laatst van de volgende week, misschien 26 April. tBüen hosst, hMKhhwa, k..i- pijn en verkoudheid zijn wederom overal verkrijgbaar. Doos 50 cent. Bij Apoth en Drogisten. BINNENLAND. Orerledeu aan Spaansche griep. Uit de mededeelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat van JuliSeptember 1918 in ons land aan Spaansche griep gestorven zyn 815 per sonen, in October 3208, November 10.676, December 2885, Januari 638 en Februari 318. Het bankreet vau den stemplicht. Het totaal aantal kiezers, dat geen deel nam aan de jongste Statenverkiezingen, wordt op minstens 200.000 geschat. Rtyks Landbouw Winterschool te Dordrecht. Heden 14 April slaagden voor het eind examen der Rijks landbouw Winterschool te Dordrecht de volgende leerlingen F. A. van den Berg te Bleskonsgraaf, J. H. J. Boskeljori te Rotterdam, A. P. Buurman te Puttershoek, P. A. H. Damen te Moerdijk, A. Eikelenboom te Rijnsator- woude, R. C. Hermus te Moerdijk, P. de Hoop le Nieuwland, A. P. Jas te Dubbel dam, B. Kooij to Kedichem, A. Millenaar te Andel, P. Piek te Geervliet, W. Scha kel to Bleskensgraaf, J. Timmers to Poor- tugaal, A. C. Vermeulen te Kedichom, G. L. Versteeg te Velp, G. Vink te Wijn gaarden, W. P. M. Wytvliet te Klundert. o Vruchtknoppen van bessenstruiken en vroeg bloeiende vruchtboomen zijn opgezon den naar de Landbouw Hoogeschool te Wa- geningen om te worden onderzocht in hoe verre de strenge nachtvorsten ze schade hebben gedaan. Gelukkig bleek, dat de invloed van de koude veel minder is ge weest dan men oogenschijnlijk had verwacht. o Spartacistcn in aaatocht. Uit Dinxperlo meldt onze correspondent Aan de Geldersch-Pruisische grenzen is bericht ontvangen, dat de Spartacisten in Westfalen naar de Nederlandsche grenzen doordringen en de Pruisische regeeringstroe pen niet bij machte zijn, hen tegen te houden. N. v. d. D. o De wraak van een bedrogene. Eenige weken geleden knoopten de ar tist K. te Rotterdam betrekkingen aan met zekere juffrouw M. M. Onder be lofte haar te zullen trouwen wist hij van haar f500 los te krygen. Eenigen tyd later zeide hy een engagement te kunnen krijgon in «Kunst en Wetenschap pen», doch hij moest daartoe geld hebben. Hij deed haar daarop een schandelijk voor stel om voor haar den kost te verdienen. Op eens vernam toen de juffrouw dat hij met een ander ondertrouwd was. Zij zou zich wreken Vrijdagavond wachte zij, als man ver kleed, hem bij den circusschouwburg op. Toen hij er uit kwam, wierp zy hem vitriool in het gezicht, waardoor hij ernstig aan beide oogen en het gelaat gekwetst werd. De man werd naar het ziekenhuis vervoerd en daar is gebleken, dat hij waarschijnlijk blind zal blijven. De juf frouw is gearresteerd. Ztyu broertje gewurgd. Te 's-Gra?eland heeft de 45-jarige V. zijn 6-jarig broertje gewurgd. In verband mat deze moord is, behalve de dader, ook diens vader door de politie gearresteerd, daar deze verdacht wordt de hand in dit drama te hebben gehad. Hij zou zich n I. de uitkeering van de levensverzekering, welke op het knaapje gesloten was, hebben willen toeëigenen. Controle op het bezit van vuurwapenen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot nadere voorziening op het stuk van vuurwapenen en munitie. In de memorie van toelichting wordt opgemerkt, dat invoer en doorvoer van wapenen aan het centraal gezag dienen te worden onderworpen. Ook is het gewenscht dat er een registratie bestaat van personen die vuurwapenen onder zich hebben. Allen, die van het afleveren van vuur wapenen aan particulieren een beroep of een gewoonte maken, dienen een doorloo pend register te houden, waaruit van af komst en bestemming van de door hen ontvangen of afgeleverde vuurwapenen blijkt. o Auarchist bommenfabrlkant. De justitie te Amsterdam heeft gisteren namiddag omstreeks-halfvier een inval ge daan ten huize van een bekend anarchist, met name W. A. J. Hofman wonende Haarlemmerweg 403. In beslag werden genomen twee bommen, een groote en een kleine, die geheel voor het gebruik gereed schenen, benevens allerlei ingrediënten voor de vervaardiging van bommen, als spijkers glas, zand, cement, bussen, enz. Hofman is meubelmakersgezel van zyn beroep. Zondagnacht zijn nabij de grens door patrouilleerende militairen twee Duitschers gearresteerd, die juist de grens passeerden met twee volgeladen koffertjes met wapens. Naar de Tel. verneemt, zijn thans reeds 400 vaten boter naar Engeland uitgevoerd en tal van consenten verstrekt voor verderen export. o Uit Zevenaar wordt gemeld, dat daar, in verband met de woelingen in Duitsch land, vele Duitschers en Hollanders pas- seeren, die ijlings Duitschland ontvluchten. Zaterdagnacht moeten te Dusseldorf 22 burgers door regeeringstroepen zijn dood geschoten. lit de slgarenindustrie. Naar wij vernemen, zullen Zaterdag a.s. de sigarenfabrieken van de firma Dressel- huys Nieuwenbysen, Trio en den heer Laan te Culemborg wegens overproductie en gebrek aan grondstoffen de werkzaam heden moeten stopzetten. Hierdoor geraken voorloopig 600 arbeiders werkloos. De kleine fabrieken konden sedert ge- ruimen tijd niet meer laten werken. Opgelicht. Te Maastricht is zondag een Belg, Lenoir, opgelicht door zekere F. B, Maastrichtenaar van geboorte doch aviateur in Franschen dienst. Deze zou voor Lenoir frs.22500 gaan wissellen en ging met zijn meisje per auto de grens over met het geld. Tot heden is hy niet teruggekeert. De eofthandel rrij, De minister van landbouw enz- heeft in een onderhoud_mat een drietal bestuursleden van de te Tiel gezetelde Nederlandsche Vereeniging van Fruitexporteurs medege deeld, dat hij niet voornemens is voor export van vruchten de veilingen verplicht te houden zoodat de geheele oofthandel op binnen- en buitenland vrij zal komen. Een valseh bankbiljet. Te Enschede is dezer dagen bij het agent schap van de Nederlandsche Bank een valsch bankbiljet van f 1000 ter wisseling aangeboden, De politie heeft het biljet in beslag genomen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2