Magazijn St. Jozef. UND VAN ALTENA Uitgever: L. J. YEEKMAN, Heusden. No. 3871» Zaterdag 19 April. 1919. 's-BOSCH, Tel. Int. 492. $ames~ en Heerenkïeeding naar maat, ISAIIIHAiYVs Heereii- en Kinderkleediiig. GROOTHANDEL IN m SIGAREN, SI©AMMÏTl!f* TABAK. Het goedkoopste adres voor Wederverkoopers. J Bij dit bp. Mort ego üoeisel, De nieuwste Vazen EETSERVIEZEN L. DERKS, ui ilm: HST iiïïwm iiiïïwi Opening voorjaar-stisoen. Firma F. I. VAN POPPEL. DRAAGT ■-0 •>-;*r-". Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden i .20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke rege meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. =-g Meleka, Vecco, Sportman, Red Fox, Xantos, Lift, Crescent, Him, Tosca, Toujours, Basma, Happy, Rahat, Kleine Xantos, Ascot, Ermak, Cavalla Ballet, Miss Gaby, Khiat, Leopold, Miss Blanche, Rubi, Caravellis, enz. enz. Vraagt nog lieden prijscourant. MAGAZIJN 24 Hinthamerstraat 24 BUITENLANBSCH OVERZICHT. De Lente heeft haar intocht gedaan. Nieuw leven jubelt in struik en beemd en plas. Het teere groen barst los uit de om hulsels die het omvangen hielden. O won dere lente, hoe weet ge uit de doodsche winter8che natuur een ontroerende levens volheid te tooneu. O machtige Zomer, hoe kust gij de aarde wakker en doet haar, uw liefelijke bruid, zich tooien met het teerste feestkleed. Het is Paaschf'eest straks. Feestklokken galmen het Leven ter eere. Gansch de Tafel; ea Dessertmessen i in Hertshoorn Fruitmesjes en Vleeschvorkjes j Ebbenhout. TafelcoavertsZwaar verzilverd Theelepeltjes en Alpacca Hong-Kong en Marie Antoinette. Koffie-, Thee- en Ontbijt serviezen enz. voorheen JAGtL KRIJBOLDER Hintharnerstraat 70. 's-BOSCH. 24. Juist jij amuseert je met haar, je komt terug en je gaat met ijver aan je. zaken zij amuseert zich ook, maar wat kan er voor haar daarna volgen Nu zgl ik je ook eens een Engelsch versje opzeggen Alas I how easily things go wrong 1 A sigh too much or a kis too lang, And there follows a mist and a weeping rain, And life is never the same again. «Stel je maar gerust, van Dormen ik heb haar niet gekust, cc «Maar je had het toch willen doen «Dolgraag.® «En dat heb je haar laten merken.® «Daar kan ik niets aan doen, als zij dat gemerkt heeft. Ik geloof ook niet dat de meeste vrouwen en meisjes dat onaangenaam vinden.® «Neen, dat niet, maar het heeft voor haar soms onaangename gevolgen. «Nu wil je dan toch onze zorg voor de vrouwen wat ver uitstrekken 1 Geloof me, dat ik de teedere sekse met genoeg égards behandeler is geen vrouw op de wereld die zeggen kan, dat ik den'eerbied jegens haar ooit uit het oog verloren heb.® Christenheid getuigt op die dag van een dood, die overwonnen werd en van Eén haar Zon die het leven en de onver derfelijkheid aan het licht heeft gebracht. Die alle ongerechtigheid, met geweld en boosheid ten spijt, zegepraalde over graf en dood en hel. Wat is dat een machtig geloof. Te getuigen dat niet het gemeene, het dierlijke, het laag-menschelijke, de zege praal behoudt maar het recht, de waar heid, God. Is er zulk een Paaschgeloof ook met be trekking tot de duisternis en den dood die nu heerscheri over de wereld. Zal straks uit al die verwording en verderving, het nieuwe leven opbloeien Zal onze oude doode aarde ook nog een jonge Lente ken nen Wel schijnt er zoo nu en dan een rit seling van leven te zijn. Soms meenen wij een nieuw geluid te vernemen, alsof daar komende is een andere wereldorde, waarin recht en gerechtigheid zal heerscheri. Maar zien wij om ons heen, dan is alles nog verstorven onder de wintersche kou. Zal het wel ooit Lente worden op aarde Ooit Opstandiögsfeest voor de menschheid in haar geheel De vrede zal spoedig komen zegt men. Of liever de vredesonderhandelingen zullen eerstdaags beginnen. De 25sten April zullen n.l. de Duitsche afgevaardigden te Ver sailles samenkomen met de afgevaardigden van hun overwinnaars. Maar over de be langrijkste punten zullen de Duitschers klaar blijkelijk niet mogen debatteeren. De Temps weet althans mee te deelen, «Juist, je hebt te v&el égards, te veel eerbied.® «Dat is beter dan het omgekeerde.® vin de gevolgen lang niet altijd.® «Nu, maar, Van Dormen, laat ons dit discours staken denk maar aan het spreek woord elk vogeltje zingt zooals het gebekt is.® In den omgang met vrouwen zal ook iedere man wel zijne eigenaardigheid heb ben, en laat ons die maar houden, want anders ware het al te eentoonig op de we reld. Zeg mij liever eens hoe staat het met jou breng jij je verlof nog te Arn hem door of ben je naar Nijmegen gegaan, zooals je plan was «Neen,® antwoordt Van Dormen op eenigszins aarzelenden toon, «ik ben tot dusver in Arnhem blijven hfïhgen.® «En je vondt het er zoo vervelend ik houd niet van Arnhem, maar in het hotel Belleveu logeert de familie van een goeden vriend van me, en die had graag, omdat er twee dames te chaperonneeren waren, dat ik nog wat bleef. Nu het kan mij zooveel niet schelen, waar ik ben.® «Ik dacht alom est la femme want, mijn waarde heer, al doe jij je nog zoo kalm en beredeneerd voor ik geloof au fonddat je op dat punt geen zier beter bent dan ik. Die zusters van je vriend zijn zeker aardige meisjes «Vanissa heeft maar ééne zuster, de andere is eene logée van haar, eene secon dante van de school, waar zij twee jaar heeft doorgebracht. dat de Duitschers niet zullen mogen debat teeren over de territoriale bepalingen over het Saargebied, de bepalingen der schade vergoeding, enz. doch wel inlichtingen zullen mogen vragen of voorstellen zullen mogen doen m verband met de wijze van betaling der schadevergoeding. Deze houding der geassocieerden is be grijpelijk, al bestaat er twijfel, of de Duit sche regeering zich voor zulk een opvatting zal laten vinden. Zelfs moet men erkennen, dat de Geassocieerden wel niet anders kunnen, willen zij van het ontwerp-vredes- verdrag ook maar iets beduidends aange nomen zien. Want laat men discussie toe, dan is het te verwachten, dat de Duitschers met al die argumenten zullen aankomen, die ongetwijfeld in den Raad van Vier van een of andere zyde te berde zijn gebracht tegen de personen die daar enkele dingen van groote beteekenis hebben weten door te drijven. Men mag b.v. aannemen, dat in geval van discussie de Duitschers de regeling hunner verhouding en die der Franschen ten opzichte van het Saarbekken aan een critiek zouden onderwerpen, welke Wilson en misschien ook wel Lloyd George zouden moeten beamen, althans niet zouden durven bestrijden, omdat zij het er wellicht in de hoofdzaken mede eens zouden zijn. En als dan de Duitschers merkten, dat in sommige opdichten hun Fransche vijanden alléén stonden, althans geen krachtigen moreelen steun ontvingen, dan zouden zij wellicht daaruit den moed putten de onderhande lingen af te breken en naar huis te gaan, in de hoop, dat de ach ter blij verulen elkander dan zouden gaan plukharen over het mis lukken der vredesonderhandelingen. Dat wil men nu voorkomen door alge heel verbod van discussie van de Duit- met en zonder bjjlevering van stof. Vughterstr. 87, Tel. No. 657, 's-HERTOGENBOSGH. En welke van de twee is het Zeker de zuster zeide Ravening. Wat bedoel je «Nu voor welke dat je in Arnhem bent gebleven «Dwaze kerel,® roept Van Dormen uit maar hij zegt, niet uit volle borst »voor geen van beiden. »Maak dat een ander wijs.« «Geloof het maar niet, als je er geen lpst in hebthet is mij onverschillig.® «Waar woont die familie van je vriend?® «Op Nordenstein, een buiten niet ver van Doorn.® »Zomer en winter Van Dormen knikt toestemmend. «Maar het plan is, dat de dochter, nu zij de school verlaten heeft, dezen winter in Amsterdam zal uitgaan. Ken je de familie Dorbeck hier niet «Welzeker daar kom ik heel dikwijls. Wacht, nu herinner ik mij, dat mevrouw wel eens gesproken heeft van een mooi nichtje, dat den geheelen winter bij haar zou komen logeeren dat is dan dezelfde vermoedelijk. Was ze daar niet ergens bij Oosterbeek op school Van Dormen bevestigde dit. Naar het scheen gaf hem de mededeeling v$n Rave ning, dat hij de familie Dorbeck zoo goed kende, aanleiding tot minder aangename gedachten. «Nu, dan zal ik van den winter wel eens kennis met haar maken,® zeide Ra vening. schers over deze kwesties, welke voor de eensgezindheid der geassocieerden zelf ge vaarlijk zijn. De vraag is of de Duitschers daarmede genoegen zullen nemen. Het zou niet zoo heel vreemd zijn als zij de onderhandelingen afbraken omdat zij slechts een vréde willen op den basis van Wilson's veertien artikelen. Iets soortgelijks klinkt ook op in de Paaschboodschap van Ebert aan da Nationale vergadering te Weimar, waarbij deze er zijn vreugde over uitsprak dat die vergadering bijna eenstemmig de meening is toegedaan elk verdrag te willen verwerpen, dat de toekomst van het Duit sche volk bedreigt. Intusschen laat pres. Ebert na te verklaren, dat men weigeren zal een vrede te teekenen, die Wilson's beginselen niet tot grondslag heeft. Wel werpt hij de schuld voor den loop der zaken in Duitschland op de entente terug, die het land den zoo noodigen vrede tot nu toe onthouden heeft. Hij eindigde zijn boodschap met zich krachtig te keeren tegen het bolsjewisme, en riep het Duitsche volk toe «Onze redding van den ondergang berust op de noodzakelijkheid van vrede en arbeid naar binnen. Daarom doe ik in dit hoogst ernstige uur een beroep op het Duitsche volk in al zijn lagen met het dringend verzoek laat af van zelfverscheuring, overwint u zeiven, aanschouwt den afgrond en aan den arbeid. Lloyd George heeft in het Lagerhuis zijn rede gehouden om zich te verdedigen tegen de aanvallen op zijn politiek. Hij begon met te zeggen dat de heele wereld den vrede met ongeduld verbeidde, maar de moeilijkheden waren zoo groot, dat er schier geen uitkomen was uit het moeras. De grenzen ran 10 nieuwe staten moesten worden aangegeven en ran 14 landen worden herzien. En dan waren er nog zooveel andere probleemen van een groot belang, en die eveneens den wereldvrede en het lot der menschheid raakten. Daar om zeide hij «Men moet er voor zorgen, dat door het vergelijk, waar men op het oogenblik aan bezig is, geen oorzaken van onrust in de toekomst worden geschapen.En ver der «Één fout zou weer een algemeenen oorlog kunnen ontketenen«, enz. Over Rusland, zeide de minister, was men nog niet tot een besluit gekomen. De eigenlijke moeilijkheid was dat er fei telijk geen Rusland was. Doch zoodra Rusland weer verstandig en normaal was, zou men vrede maken met het oude Cza- Van Dormen zweeg, maar scheen juist dit denkbeeld minder prettig te vinden. «Jij komt hier zeker ook weer je win terkwartieren opslaan, niet waar vroeg Ravening. «Ja, waar zou ik 's winters beter kun- ken wezen dan hier in Amsterdam 1 Maar ik denk tegen het voorjaar wel weder naar Indië te moeten. Met deze woorden stond Van Dormen op, en nam van Ravening afscheid, na hem de beste wenschen voor zijn spoedig geheel herstel te hebben gedaan. Achtste Hoofdstuk. De dag van het vertrek van Henriette was vastgesteld, en hoe meer die naderde, des te sneller schenen Albert de uren om te gaan, die hij in haar gezelschap door bracht. Hij had zijn hart goed onderzocht, en bevonden dat door haar vertrek eene verschrikkelijke leegte bij hem zou ontstaan. Hij wist niet wat hij doen moesthaar zoo laten gaan, zonder haar iets mede te deelen van hetgeen in hem omging, dat zou hem zeer zwaar vallen. Misschien dacht zij ook gunstig over hem, en wanneer hij nu in het geheel niéts liet blijken, hoe licht zou het dan niet mogelijk wezen dat zij daar ginder in Zwitserland verloofd raak te, Aan de andere zijde kende hij haar te kort, om zich nu reeds te verklaren. W«1 was hij er zeker van, doordien zijne zustér haar zoo goed kende, dat hij zich («oriiichein. renrijk. Fel keerde zich Lloyd George tegen zekere krantennanvallen, voornamelijk tegen de bestrijding van zyn politiek in de Northcliffepers. Hij beschreef Lord Northcliffe als een krantenschrijver met een ziekelijke ijdelheid, die te hulp wilde geroepen worden als een verlosser van de maatschappij. Men vraagt zich af, waarom Lloyd George zoo fel tegen Nordtclifïe uit is gevallen. Het antwoord hierop schijnt te zijn, dat hij Nordthcliffe verdenkt (eigenlijk zeide hij dat vrij duide lijk), inlichtingen gegeven te hebben aan de afgevaardigden, die aan Lloyd George het dreigende telegram over de schade vergoedingen gezonden hebben. Waarschijn lijk zal de open oorlog tusschen hem en de Nordtclifïe-pers ten gevolge hebben, dat Lloyd George hoe langer hoe meer naar den liberalen kant gedreven wordt. De berichten uit Beieren schijnen te gunstig geweest te zijn. De communisten zijn in München weer de baas. Het is hen gelukt het hoofdkwartier der repubii- keinsche troepen, de stedelijke kommanda- tuur, alsmede andere openbare gebouwen en kazernes te bezetten. Het ziet er dus weer Spaansch in Beierens hoofdstad uit. München schijnt het lot te zullen onder gaan van Parijs in 1871. Troepen rukken van alle zijden op de stad aan om de commune ten val te brengen. Zij zijn echter zwak in gétal en hebben hulp uit het ryk van rioode. Te Berlijn duurt de staking van het kan- in haar bedroog, maar toch zou het moei lijk zijn nu reeds uit te maken, of ze waar lijk geschikt voor elkander waren. Boven dien kon het zeer goed wezen, dat Hen riette hem nu niet aan zou nemen, terwijl zij dit mogelijk wel zou doen, wanneer ze langer in de gelegenheid was geweest hem te leeren kennen. Had zij in den aanvang zelfs niet een bepaald ongunstigen indruk van hem gekregen, en zou er geen langere tijd noodig zijn om dien geheel uit te wisschen. Voor zich zeiven niet tot een besluit kun nende komen, vatte hij het voornemen op Van Dormen om raad te vragen. Van hem kon men altijd een verstandig advies ver wachten. Hij vond zijn vriend op diens kamer, en het duurde niet lang of hij had hem deelgenoot gemaakt van wat hem kwelde. Toen hij geëindigd had, zeide hij «Nu vraag ik jou, zou jij in mijn geval Henriette laten vertrekken zonder haar iets te zeggen Van Dormen bewaardde het stilzwijgen. «Waarom antwoordt je niet vroeg Albert. «Omdat ik geheel verbazing ben over hetgeen ik hoor. Wat heb ik slecht uit mijn oogen gekeken, dat ik daarvan niets gemerkt heb 1 Maar heb je my zelf niet de eerste maal toen Henriette zag, gezegd, dat je haar onuitstaanbaar pedant vondt van HeusdBn en e Langstraat en de Boiiiiiieierwaari. L Wordt vervolgd,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1