bloedarmoede Een zenuw- stillend Onzuiver Rheumatiek behoort bloed toorpersoneel voort, te Chemuitz staken de bankbedienden, te Bremen is de algemeene staking uitgebroken. In het West-Duit«che industriegebied schijnt evenwel de stakingswoede wat te luwen. Het wordt ook wel tijd het spoorwegverkeer met Frankfort werd Vrij dag wegens gebrek aan kolen stop gezet. er voor gezorgd te wor den, dat het lichaam rijkelijk wordt voorzien van gezond, krachtig bloed. Met MIJNHARDT's Staal tabletten bereikt men in zeer korten tijd de gewenschte resultaten, daar hiermede het staalgehalte van het bloed wordt verhoogd. Indien op de doos de naam A. Mijnhardt ontbreekt, koopt u na maak en benadeelt daardoor uw ge zondheid. Eisch daarom uit- drnkkelijk een doos MIJNHARDT's Staal tabletten In doozen vanaf 90 cent. Bij Apoth. en Drogisten. Verkrijgb. bij de adressen genoemd in de advertentie Anga-bonbons, welke in ditzelfde nummer voorkomt. BUITENLAND. De oproerige beweging in Duitschl&nd. Maagdenburg, 15 April. Afdeelingen van het lands-jagerskorps hebben hedenmorgen vroeg na korten strijd Helmstadt ingenomen, dat sedert de bevrijding van minister Lands berg door politie-agenten uit Helmstadt, door de Brunswijksche volksmacht bezet was. Welke verliezen deze geleden heeft, is nog niet te constateeren. Het spoor wegverkeer naar Helmstadt is hersteld. Het jagerscorps wordt te Maagdenburg af gelost door een gedeelte van het scherp schutterskorps onder bevel van generaal von Roedern. Augsburg. De schade aan de gebouwen in de buurt van het station te München is in verhouding tot de hevigheid der ge vechten niet zeer groot. Er zijn slechts en kele gevallen van plundering voorgekomen. De levensmiddelenvoorziening staat niet stil. In een noededeeling van den hoofdraad, de bedrijfs« en soldatenraden wordt gezegd, dat de lieele wetgevende en uitvoerende macht aan een comité van actie van 15 leden wordt overgedragen. De voorloopige ravoiutionnaire Centrale Raad is ontbonden. o Het begin van het einde. President Wilson, aldus weet decorres pondent van de New-York Sun te vertel len, koestert goede verwachtingen roor een spoedige» vrede, Wilson is van meening, aldus zegt deze correspondent, dat de onderhandelingen met Oostenrijk, Turkije en Bulgarije niet zoo lang zullen duren als die met Duitschland.' Hierin ligt opgesloten dat er net Duitschland lal worden onderhandeld. In Daitsche regeeringskringen gaat het gerucht, dat men bij de aanstaande samen komst der vredesgedelegeerden niet met een definitieve maar met eeu voorloopige bespreking te doen heeft. Ook hieruit valt op te ma ken, dat er werkelijke onderhandelingen zullen worden gevoerd. De Duitsche gevolmachtigden ter vredes conferentie zullen door bemiddeling van ge neraal Nudant, voorzitter der Fransche wa penstilstandscommissie te Spa, worden op geroepen. Men gelooft dat zij in den avond van den 25en April in Versailes zullen aan komen. Men heeft berekend, dat de koerier van graaf Brockdorff Rantzau vier dagen noodig zal hebben om zich van den zetel der conferentie naar Berlijn te begeven en evenveel om terug te keeren. Daarbij moet het oponthoud worden gevoegd, dat het onderzoek van den tekst van het verdrag zal eischen. Het einde nadert. Öe Vrede wenkt o De Fransche kamer. Parijs. Na de debatten over de vredes voorwaarden heeft de kamer een motie van vertrouwen in de regeering met 360 tegen 126 stemmen aangenomen. Sieeswijk Parys. 46 April (Havas.) De Raad van Vier heeft de Sleeswijksche kwestie definitief geregeld. De inwoners van Sleeg- wijk zullen uitgenoodigd worden om door een plebisciet over hun lot te beslissen. Gedurende de volkstemming zal het land door geallieerde strijdkrachten bezet en door een internationale commissie beheerd worden. De voorwaarden voor de stemming worden door de geallieerde en geassocieerde mogend heden in overleg met vertegenwoordigers van de betrokken bevolking vastgesteld; o Anti-bolsjewistische bewegiif in Rusland. Londen. Indirect wordt uit Rusland ge meld, dat volgens de laatst ontvangen be richten in geheel Rusland een anti-bolsje wistische beweging is ontstaan. Te Samara en Stavropol hebben ten gevolge hiervan steeds bloedige gevechten plaats geliad. Ook de boerenbevolking neemt aan deze bewe ging deel. Reeds zijn er complotten ont dekt, die er op berekend waren Petrogad en Moskou verstoken te houden van levens middelen en spoorwegen te vernielen. o Jlilitairismc na den oorlog Voortdurend komen in verschillende Bel gische bladen klachten voor over de brutale handelwijze van sommige officieren en sol daten tegenover de burgers. Vroeger heeft de Belgische bevolking er nooit aangedacht de vlag te groeten van een voorbijtrekkend regiment. Nu is het groeten van de militaire vlag verplichtend gesteld en gebeurt het herhaaldelijk, dat den burgers, die zich aan dezen regel niet onderwerpen, door militairen, die daarvoor uit de rangen treden, het hoofddeksel van het hoofd geslagen wordt. Het handelsverkeer door de lucht. De eerste Amerikaansche handelsvlieg tuigen zullen linnen enkele weken in dienst treden. Ze zuilen van New-York en Boston naar de voornaamste Europeesche havens en Ned. Indië dienst doen en als hulp voor de schepen gebruikt worden. Zij vertrek ken nl. 24 36 uur, nadat do schepen zijn afgevaren, om -de vertraagde cognos sementen en papieren aan te brengen. Daardoor wordt de ligtijd der schepen met een dag verkort. o Up to date inbrekers. Aan de Duitsche bladen wordt uit Weenen gemeld, dat in een der lokalen van de vliegerskazerne werd ingebroken waarbij de dieven de hand konden leggen op een be drag van 20.000 kronen. Per vliegmachine zijn de heeren .vervolgens naar Hongarije vertrokken. m middel, dat u kalmte en rust schenkt en een verkwikkenden slaap, dat ge jaagdheid en onrust doet ophouden, is een koker Mijnhardt* Zenuw-tabletten. Koker 60 ct.. 3 kokers fl.70 Fabr. A MIJNHARDT, ZEIST Bij Apoth. en Drogisten. BINNENLAND. Nergens neer een veilige plaats. Bij den bloemist J. v. d. W. te Raalte is een bedrag van f 900 ontvreemd. Dit bedrag was door den bestolene in een broeikast onder den grond verborgen. -o- Ë«n handige oplichtersstruc. Door middel van advertenties in eer» courant, waren drie Duitsche deserteurs de 25-jarige koopman A. H., de 20-jarige kantoorbediende H. W. J. M. en de 31 jarige zeeman W. J. E. te weten gekomen, dat een Duitsch militair, Alfred Neidthardt te velde stond en dat zijn familie te Berlijn woonde. Zij stuurden een telegram naar die familie, voorgevende, dat het van Alfred kwam, dat hij gedeserteerd was en veilig en wel in hotel Coomans alhier vertoefde. Ze verzochten eenige honderden marken te zenden, daar hij dringend geld noodig had. Verder wisten zij eveneens door een advertentie dat met een zekéren Oosten- rijkschen militair, David Fast, hetzelfde het geval was. Ook aan zijn familie, die te Weenen woonde, werd zulk 'n telegram verzonden, met 't verzoek 1000 kronen naar 't Maashotel te zenden. De eerste oplichting slaagde schitterend, en 't gelukte den heeren eenige honderden marken in handen te krijgen. De tweede mislukte, doordat de vader van David Fast zoo voor zichtig was le seinen, dat zij het geld bij het Oostenrijksch Consulaat konden krijgen, op voorwaarde, dat zij den naam van David's moeder noemden.. Dezen naam kenden ze natuurlijk niet en op dien manier vlogen ze erin. De Rotterdamsche veiling Op de heden in het Veilingslocaal, Baan 40, gehouden Veilling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren 112.45 f 14.25 Eendeieren f 14.15 f 14.30 Ganseieren f21.f27.— Middenprijs f 13.37 Aanvoer 135000 stuks. o Kywieldief met gewetenswroeging. Te Hiiveraum heeft zich by de politie aangemeld de 23-jarige varensgezel J. de L., uit Zwolle, die op 8 April te Leeu warden een rijwiel stal en het te Zwolle verkocht. Berouw deed hem naar de po litie gaan, toen het geld van het verkochte rijwiel op was. In 't vervolg wat vroeger s.v.p. Een lastige. Uit Utrecht wordt gemeld, dat een der onlangs uit het Huis var» Bewaring te Leeuwarden ontvluchte gdetineerden, de dienstweigeraar S., aldaar is aangehouden en naar Utrecht wordt overgebracht. Hij moet meer dan 12 rijwieldiefstallen gepleegd hebben. o De ex-keizer In het Britsche Lagerhuis heeft Lyke gevraagd, of de geallieerde regeeringen var» Nederland de uitlevering van den voorma- ligen keizer willen vragen. Bonar Law antwoordde, dat de commissie, door de vredesconferentie aangewezen om deze kwes tie te overwegen, haar rapport heeft uit gebracht, maar voorshands kon hij zich daar niet over uitlaten. Lyke vroeg verder Beseft Bonar Law, dat in Engeland een sterke strooming meent, dat geen enkel voorwendsel van internationalen of anderen aard mag belet ten dat aan Europa's aartsmisdadiger recht geschiede Bonar Law antwoordde Ik weet alles van die strooming in de open bare meening, welke ook de meening der Britsche regeering weergeeft. Herleving in het hoenderhok. Nu de tijden gunstiger worden, neemt de pluimveeteelt toe, evenals 't aantal lief hebbers van hoenders. De afd. Groningen zag in 't afgeloopen jaar haar ledenaantal klimmen van 9811002. Als een voor beeld van hoe grooten invloed een^goede voeding is op de bevruchting der eieren, diene, dat mot eer» broedmachine van 160 eieren slechts 12 behoefden te worden uit- geschouwd, terwijl in een andere machine van 160 eierèn niet minder dan 151 on bevrucht blekeji. De dieren, waarvan de eerste eieren afkomstig waren, behoorden aan landbouwers, terwijl de andere zijn gelegd door kippen, die mat regeerings- voer in 't leven zijn gehouden. Langs de Waal in de Betuwe zijn de uiterwaarden weer grootendeels onder wa ter geloopen en het vee was al in de wei. Wat voor schade dit is zal iedereen be seffen, die weet, dat één schaar (d.i. het gras voor één rund) verpacht is tegen prij zen van f500 en hooger. o Men meldt uit Heesch Bij de alhier gehouden verpachting van de gemeenteweide »net Goolder« werden hooge prijzen besteed. J De gemiddelde opbrengst eener wei- schaar was f60 tegen f37 in 1918. o 8 Uren dag voor het Speorwegbedryf. Den Haag. Wij vernemen, dat het zich laat aanzien dat een regeling omtrent den 8-uren-dag voor het spoorwegbedrijf tot stand zal komen tegelijk ipet of wellicht nog eerder dan de aanhangige algemeene wettelijke regeling. De gasprys. Door da R.K. Middenstandsvereeriiging De Hanze evenals door de 's-Hertogenb. Winkaliers-vereeniging werd dezer dftgen een request aan deu^ gemeenteraad ver zonden waarin om verlaging van den vast- gestelden prys van het gas, onder beroep op den in naburige gemeenten geldenden prijs voor handel en industrie wordt ge vraagd. In het request wordt er opge- wezen dat waar handel en industrie reeds zoo zeer onder de huidige omstandigheden gebukt gaan en met het oog op de ta voeren concurrentie met andere gemeenten, waar het gas beduidend goedkooper ge leverd wordt, deze vereenigingen vermee- nen met recht te mogen vragen den prijs alhier in evenredigheid daarmede te ver lagen. o Onder Retranchement is een op het land werkende vrouw door een kogel ge troffen en aan de gevolgen overleden. De kogel was afkomstig uit een geweer waar mede Belgische soldaten aan de overzijde der grens hun schietkunzt aan het vertoonen waren. Onder de gemeente Clinge passeerden deze week twee jonge mannen de grens in de richting van Nederland tusschen twee Belgizche posten door. Door een der posten werd op hen geschoten, waarbij een hunner werd getroffen ea deze, een 28-jarige bewo ner van Hulst, in het ziekenhuis is over leden. Diefstal te Zeist. Bij den manufacturer Bolland, te Zeist, is, toen de bewoners eenige uren in den avond afwezig waren, ingebroken en voor f 10.000 aau effecten, benevens f 500 aan bankpapier gestolen. De winkelgoederen bleven onaangeroerd. o Haring. Te Vlaardingen i3 de eerste nieuwe Hollandsche haring aangebracht door den logger VL. 208 »Mercuiius<i, schipper M. Poot, van de Vissclierij-My. Vlaardingen. o Spartacisteu in aantocht! Het bericht onder dit opschrift, dat wij eenige dagen geleden uit een ander blad overnamen, ziet er vreeswekkender uit dan het bedoeld was. Wel doen voortdurend Spartacisten pogingen over de grens te komen, maar de grensbewaking is zeer scherp en de meesten worden terugge stuurd. Van een naar de grens optrek kende!» troep was geen sprake. Be beurt is aau Nederland. De ^Standaard schrijft De Nederlandscfie communisten verzwij gen niet langer, 'dat thans de beurt aan Nederland is voor het uitroepen der Sovjet republiek. Het bestuur der afdeeling Utrecht van de Communistische Partij, heeft by de partygenooten een circulaire laten rond be zorgen, waarin zij worden uitgenoodigd tot een enamiddagvergadering op morgen in café »de Luifel® Neude te Utrecht. Wy citeeren letterlijk uit dezen oproep j>Partijgenooten De vloedgolf der re volutie stort zich uit over Europa, var» het Oosten» naar het Westen, ai meer en meer. Thans heeft zij over Hongarije heen, Beie ren overspoeld en ook daar de Sovjet-re publiek te voorschijn geroepen. Weldra zal zij, naar wij hopen en verwachten mo gen, ook Pruisen en 'daarmede Berlijn overstroomen, ja geheel Duitschland kan, al is het dan misschien om dezelfde reden als Hongarije, in de naaste toekomst ver zwolgen worden, om plaats te maken voor de Sovjet-republiek, »En dan, Partijgenooten, en dan Wei, dan is ook ons land aan de beurt. Maar zijn wij klaar? Wij zullen zeggen; Ja®. Als het met even zooveel woorden is gezegd, dat thans »ook ons land aan de beurt komt, wekt de circulaire op ter bijeen komst, om de buiteulandsche toestanden met elkaar te bespreken, opdat, wanneer het spoedig noodig mocht zijn, wij als één man daar staan. En dan komt de heer Kolf hek in »De Telegraaf vertellen, dat er ten onzent nie mand aan revolutie denkt 1 is dikwijls een gevolg van verstop ping en tragen stoelgang, en de oor zaak van puisten, uitslag, gal en gele gelaatskleur. Gebruik hiertegen Mijnhftrdjt's Laxeer-tabletten. Doos 50 ct., 3 doozen f 1.40 Bij Apoth. en Drogisten. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Heus- den maken bij deze bekend A. dat dit jaar voor den herijk van maten en gewichten zitting zal worden ge houden ta Heusden, ten gemeentehuize op 28 April a.8. van 9~~12uur v.m. en 13>é uur n.m. voor allen wier geslachtnaam be gint met de letters AK en op 29 April a.s. van 9 -12 uur v.m. en 1 3lf2 uur n.m. voor allen wier geslachtnaam begint met de letters L Z. B. dat de maten en gewichten schoor», droog en roestvrij moeten worden aange^ boden ijzeren gewichten mogen niet ge potlood zjjn, doch moeten worden inge wreven met gekookte lijnolie C. dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van 's-Rijki8chatki8t. D. dat de maten en gewichtenwelke worden gestempeld met het afkeurings- merk niet in winkels enz. mogen terrugge- bracht worden. E. dat da maten en gewichten vóór hot einde van het jaar 1919 moeten ge stempeld zijn met de letter ij en dat er bij verzuim of verhindering om van da herykzilting gebruik te maken, nog ge legenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te 's Her togenbosch, op Woensdag en Donderdag van 9uur. P. dat de milligram gewichten niet op de herykxitting maar alleen op de ijkkan- toren kunnen herijkt worden, (opzending franco per post). Heusden, 17 April 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H J. VAN EGGELEN. De Wethouder, VAN EVERDINGEN. koude en pijn in de ledematen, spierpijn, gewrichtspijn, styve hals, spit in den rug, influenza, jicht, hoofd pijn, oorpijn, aangezichtspijn en kies pijn. Gebruik hiertegen SANAPERIN-tablettezr Dezewerken genezend en pijnstillend Per koker 60 ct. 3 kokers fl.70. Fabr. A MIJNHARDT, Zeist. Bij Apoth. en alle Drogisten. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Onze gemeente was destyds aangewezen als stapelplaats voor kruit en patronen. Tot ons genoegen vernemen wij dat dit gevaarlijke goedje onze gemeente verlaten heeft, alleen zooveel geweren en patronen achterlatende als voor onze Bur gerwacht noodig is. De Burgerwacht begint hare oefeningen en naar wij vernemen is zij uit krachtige elementen samengesteld. Personen, die zich bewust zijn van de taak die zij op zich genomen hebben en waarop wij (wat God verhoede) in tijd van nood zouden kunnen rekenen. Personen, die weten wat zij willen en niet, als helaas in het buiten land gebeurt, direct tot een andere party overloopen als ze rneenen, dat dit oogen- blikkelijk voordeeliger is. Wij vestigen de aannacht onzer lezers op de Tentoonstelling van het teeken- werk, die Maandag (2e Paaschdag) des na middags van 124 zal gehouden worden. Zie desbetreffende advertentie. De Teekenschool, die zoo nuttig werkt voor de jongelingschap in en om Heusden, verdient in alle opzichten belangstelling van het publiek, dat in meer dan een op zicht zich zal kunnen overtuigen van de vorderingen op dat gebied verkregen. Vanaf a.s. Zondag zal de morgen dienst van 9.30, in de Geref. Kerk alhier^ voortaan om 10 uur aanvangen. De avond dienst blijft om 6 uur aanvangen. Werkertdam> Bij eerstkomende Raads vergadering zal het bouwplan Werkendam Uitbreiding® in stemming gebracht worden, Ammerzoden. De chef-gemeenteveld wachter Copier is benoemd bij de rijks- veidwacht ter standplaats Didam. Op het verzoek van velen, hoofdzakelijk de landbouwende bevolking, is de zomertijd hier weer afgeschaft. De klokken der torens zijn een uur teruggezet. Blessen. Op Baarschot deed men een poging tot inbraak bij den brouwer, maai de indringer brak beide beenen en was toen zelf gevangen. Drongelen. Onze dorpsgenoot, de heer A. J. Lagendijk, leerling der Rijkskweek school voor Onderwijzers te Maastricht, slaagde Dinsdag jl. te Venio voor het exa men van onderwijzer. CapelXe. Tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk is beroepen Ds. Busch te Enter (Ov.) Raamsdonkveer. Tot secretaris der Coöperatieve Boerenleenbank is herbenoemd de heer A. Kommers Czn. terwijl de heer J. Knaap werd herkozen tot lid van den Raad van Toezicht. De machinist der Elec. Centrale de heer B. brandde zich zoodanig aan hoofd en handen, dat onverwijld geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Zaterdag zal alhier een vergadering gehouden worden otn te komen tot oprich ting van een Chr. Vereeniging van land en tuinbouwarbeiders. Raamsdonk. Door den landbouwer V. werd een stier (ceasar) van 15 maanden verkocht voor f 2250. Sprang- De heer A, J. Vos alhier is A

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2