1 Bi iif nr. DM een Hoessel. Magazijn St. Jozef. L. OERKS. HIT llïïWIi 1Ï1ÏÏW1 Opening vcorjaar-sewen. Firia FI. M POFFEL Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3873. Zaterdag 26 April1919. Mis/ÏIll» TABAK. Het goedkoopste adres voor Wederverkoopers. SIGAREN, S!QAm 's-BOSCH, Tel. Int. 492. FEUILLETON. BAIILHAWs Heeren- en liinderkleedlng' Goriiichem. GROOTHANDEL IN UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 1—6 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Meleka, Vecco, Sportman, Red Fox, Xantos, Lift, Crescent, Him, Tosca, Toujours, Basma, Happy, Rahat, Kieine Xantos, Ascot, Ermak, Cavalia Ballet, Miss Gaby, Khiat, Leopold, Miss Blanche, Rubi, Caravellis, enz. enz. Vraag-1 nog heden prijscourant. MAGAZIJN 24 Hinfhamerstraat 24 BUITENLANDS CH 0VER2ICÖT. »Ge kunt het ook niet aile menschen naar den zin maken®, zoo zal President Wilson gedacht hebbep, toen hij zich ge noodzaakt zag front te maken tegen de Italiaansche eischen ter vredesconferentie. Men weet, dat Italië de havenstad Fiume opvordert als belooning voor zijn hulp aan de geallieerden bewezen in dezen oorlog. Fiume de hoofdstad van Kroatië. Toen nl. de Entente haar best deed om Itaiië aan haar zijde te krijgep en Oostenrijk-Honga rije zijn best deed om Italië uit den oorlog Tafel- ea Dessertraessen j in Hertshoorn Fruitmesjes en Vleeschvorkjes Ebbenhout. Tafelbouverts) Zwaar verzilverd Theelepeltjes S en Aipacca De nieuwste Vazen Hong-Kong en Marie Antoinette. EETSERVIEZEN Koffie-, Thee- en Ontbijt serviezen enz. voorheen '7 JAGQ. KRIJBOLDEB Hinthamersjfaat 70. 's-BOSCH. te houden, werden er van beide zijden be loften gedaan en gesjacherd om Italië's gunst te verwerven. Nu was het natuurlijk voor de Entente makkelijk om Oostenrijk te overbieden, want het is altijd een lichte zaak riemen te snijden van andermans leer. De Entente beloofde nl. als gij ons helpt dan zullen wij u met stukken van Oosten- rijk's grondgebied beloonen. Bij geheim verdrag van Londen op 25 April 4915 werd aan Italië dan allerlei toegezegd o.a. ook Fiume. Dai was voor het trouwelooze Italië al te verleidelijk en het keerde zich nu tegen zijn vroegere bondgenooten, Doch nu de overwinning behaald is en Italië zijn buit wil binnenhalen, komt er een kink in de kabel. Het zal Fiume waarschijnlijk niet krijgen. Wat ons betreft zeggen wij hartgrondig »Lekker, dat gaat je neus voorbij.® 'tis nl. Wilson die krachtdadig tegen een afstand van Fiume aan Italië opkomt. In een openbare verklaring heeft hij zijn zienswijze in deze blootgelegd. Hij heeft het over de duidelijk aange geven beginselen, die door de volkerenaan- genomen zijn als grondslag voor een blij- venden vrede en doet dit om te voorkomen, gelijk hij zegt, dat men er andere van af wijken zal, waarna hij er de aandacht op vestigt, dat verscheidene mogendheden zon der kennis van het verdrag van Londen een particuliere overeenstemming tusschen Italië, Engeland en Frankrijk noemt Wilson dat ten oorlog zijn gegaan en dat sinds dat verdrag werd onderteekend, het geheele aspect der omstandigheden Veranderd is. Het Oostenrijk dat men bestreed, bestaat 26. Hoe men zijn geheele toekomstige levens geluk op ééne kaart durfde zetten, want het kon zijn, dat Henrietta alle eigenschap pen bezat voor een goede huisvrouw, en hij hoopte het, van harte, maar het kon ook zijn van niet, en dan zouden jaren lange jaren van ongeluk het gevolg wezen van den waan van een oogenblik. Hij was een vriend van Albert, maar wat waren hunne karakters toch verschillend 1 Terwijl hij met de meeste aandacht het karakter en de handelingen gadesloeg van haar, die, naar hij zoo vurig hoopte, hem eenmaal hare hand zou schenken, terwijl hij met de grootste nauwgezetheid overwoog, of hunne karakters op den duur wel voor el kander geschikt zouden zijn, ook al bestond er ongetwijfeld affectie, besloot Albert daar in eens tot eene daad, die in zijn oogen bepaald roekeloos was. Hij had hem niet willen raden om van zijn voornemen af te zien, eensdeels omdat hij meende, dat zoo'n raad bij zijn vriend, in den toestand van opgewondenheid, waar in deze verkeerde, toch niet in goede aarde zou gevallen zijn, en ten andere, omdat hij een consientieus man was, die niet gaarne oen raad gat, als hy niet de overtuiging had dat deze weikelijk goed was. En hoe kon hij dat weten Kon hij de toekomst voorzien Wanneer Henriette hem was voorgekomen als een wuft, ijdel meisje, dan, ja, dan zou hij zijn vriend ernstig gewaar schuwd hebben, maar dit deed zij volstrekt nietintegendeelzij had ook op hem den gunstigen indruk gemaakt. Al keurde hij het haastige van den stap bepaald afal zou hij zelf nooit tot iets dergelijks zijn overgegaan, hij moest toegeven, dat bij het aanstaande vertrek van Henriette, als Albert zich nu niet déclareerde, er veel kans be stond, dat zij voor goed voor hem verloren zou zijn, en misschien lag wel het geluk van zijn vriend in de handen van dat meisje. Dergelijke overwegingen, die het brein van Van Dormen hadden doorwoeld, nadat Albert hem in zijn vertrouwen had genomen, hiel den hem thans nog bezig, maar zyn ge woonlijk zoo logische gedachtengang bracht hem langzamerhand weer geheel tot kalmte, die, hoewel schijnbaar aanwezig, toch ont broken had toen zijn vriend bij hem was, waardoor deze misschien den indruk had gekregen, dat hij niet hartelijk genoeg be jegend werd. Daarover maakte van Dormen zich echter niet ongerusthij wist wat hij voor Albert gevoelde en hij wist ook, dat Albert te vast op hem vertrouwde, dan dat hij door eene schijnbare .onhartelijkheid zich van hem zouden vervreemden.. Toch had de houding van Van Dormen Albert meer gegriefd dan deze wel dacht. Van Dormen die hem in alle omstandighe niet meer, verscheidene gedeelten van dat uiteengevallen rijk, zijn als bondgenooten erkend en worden met Italië lid van den volkerenbond. De president laat dan in zijn verklaring een uitlating volgen, die o.*i. zeey merk waardig is, aangezien hij daarin voor het eerst officieel te kennen geeft, dat het vre desverdrag, dat men Duitschlarid zal aan bieden, zyn tevredenheid heeft. Wij laten dat gedeelte woordelijk volgen Bovendien werd de oorlog geëindigd, door Duitschland een wapenstilstand en een vrede voor te stellen, welke gebaseerd moes ten zijn op duidelijk omschreven beginse len, welke een nieuwe orde van recht en rechtvaardigheid moesten scheppen. O p deze beginselen is de vrede met Duitschland niet alleen opgevat, doch ook geformuleerd.® Op deze beginselen zal hij worden uitgevoerd. De president laat dan volgen, dat men met de vroegere Oostenrijksche landen geen vrede mag sluiten op beginselen van anderen aard. »Wy moeten dezelfde beginselen toepassen voor de regeling in Europa voor deze gebieden, als wij voor dén vrede met Duitschland hebben toegepast. Welnu, zegt Wilson, Italië mag niet ten kost® van bondgenooten buit begeeren, in het bizonder niet, Fiume, een van de be langrijkste havens van die nieuwe staten. Dit Is de ko>;te inhoud van Wilson's ver klaring. De Italianen zijn boos, en dreigen uit Parijs te vertrekken. Maar wat kunnen zij doen Oosteririjk-Hongarije bestaat niet meer. Duitschland is machteloost Dat is nu een wanbof geworden voor Italië anders had het zich daar weer eens bij kunnen aansluiten. In het Journal des Debats zegt Gauvain Sames- en Heerenkleeding naar maat, met en zondek bjjlevermg van stof. Vughterstr. 87, Tel- No. 657, 's-HERTQGENBOSCH. den des levens steeds had bijgestaan, wan neer hij hulp of raad kwam vragen, had, naar het Albert voorkwam, de zaak, waar zijn levensgeluk van afhing, eigenlijk en bagatelle behandeld. Hij had hem den stap niet aan- en niet afgeraden. Hij had eigenlijk gezegd »als jij er lust in hebt, ga je gang; het kan mij niet schelen. Nogmaals kwam de gedachte bij Albert op, of Van Dormen soms ook vues op Hen riette kon hebben, want in den toestand, waarin hij verkeerde, kon hij haast niet beprijpen, dat er één jongman ter wereld zou bestaan, die haar kende en die haar niet voor zich begeerde, maar toch, dat kon niet zijn Van Dormen had zijne hand er op gegeven, dat dit niet zoo was. Of hield hij zich maar zoo, om zijn vriend niet in de wielen te rijden Had die hand druk dan misschien niets anders bedoeld dan de belofte, dat hij zich niet op den weg van zijn vriend zou plaatsen, daar, waar deze het geluk zocht Deze gedach ten deed Albert pijnlijk aan. Zou hij ge lukkig kunnen wezen ten koste van zijn vriend Neen, dat zou althans een don kere schaduw op zijn geluk werpen. En als het zoo was, mocht hij Henriette dan vragen Neen, dan zou hij het nog niet doen, dan moest zij maar vertrekken en dan zou kunnen blijken van wien hunner de liefde het standsvastigst was. Waarom was Van Dormen ook altijd zoo gesloten Hij heette zijn vriend, maar had hij hem ooit in zyn innigst vertrouwen genomen Van Italiaansche kant zegt men, dat er een hevige beroering in de internationale betrekkingen zal ontstaan, indien Italië niet alles krijgt wat het verlangt. Ik antwoord de beroering za^ nog veel erger zijn, als Italië wél krijgt wat het verlangt. Immers, wat zal er gebeuren als de tegen haar zin ingelijfde bevolking in opstand komt Moe ten dan de onderteekenaars van het vredes verdrag Italië helpen dien opstand te onder drukken Moeten zij onverschillig toezien bij een onderdrukking, die de gemoederen in de hoogste mate zal opwinden En welk een triomf zou het voor Duitschland zijn, als de bij Italië ingelijfde bevolkingen een beroep deden op hun vroegere meesters Uit dit alles blijkt, dat een goede op lossing niet kan liggen in gedwongen an nexaties, maar slechts in de neutraliseering van de Oostkust der Adriatische Zee en - al» bijzondere vergoeding zou men dan aan Italië een der Duitsche koloniën kunnen toekennen. Daar heeft het 400-maal meer aan en de vrede blijft gehandhaafd. 't, Is anders wel grappig. Maandag zul len de Duitsche afgevaardigden te Versailles verschijnen om de vredesvoorwaarden in ontvangst te nemen en de heeren zijn nog heftig aan het bakkeleien over een der voornaamste kwesties. In Duitschland gaan meer en meer de Stemmen op die aanraden de vredesvoor waarden maar niet botweg terug te wijzen. Zoo erkende Gothein, de Duitsche mi nister van financiën, de verplichting van Duitschland de oorlogsschade aan het par ticulier eigendom in Noord-Frankrijk en België te herstellen. Dit moet echter ge schieden door vrije mannen, en niet door vastgehouden /krijgsgevangenen. Voorts wil Duitschjand kolen aan Frank rijk verschaffen, zoolang nog niet, door Duitschland, de Fransche mijnen zullen zijn hersteld. Hier moet alleen niet een be zetting van Duitsch gebied aan verbonden zijn. Kortom, al verzet zich Góthein dan verder ook tegen volkomen verlies van de koloniën, hij komt de eischen der gealli eerden, voor zoover die tot dusver kunnen worden vermoed, toch een heel eind tege moet. Maar, zoo zegt hij Het spreekt van zelf dat aan Elzas-Lotharingeri het recht moet worden gegeven, door een vrije stem ming over zijn staatkundige positie te be slissen. Evenzoo dulden wij niet dat het Saarbekken van Duitschland wordt geschei den. Ondertusschen zijn de Franschen al Zou Van Dormen hem komen raadplegen als hij in hetzelfde geval verkeerde Neen, Albert moest zich zeiven bekennen, dat hij daaraan twijfelde. Eindelijk kwam hij tot het besluit, in het gezelschap van Henriette en zijne zuster, Van Dormen ter sprake te brengen misschien zou hij uit dat gesprek iets kunnen opmaken. Maar toen hij dit plan volvoerde, gaf het hem volstrekt geen licht. Beiden, Elize zoowel als Henriette, voor zoover zij over hem konden oordeelen waren vol lof over Van Dormen zyn verstand, zijn kalmte, zijn helder oordeel, zijne bescheidenheid, in één woord, er was geen enkele wanklank in al die lofuitingen. Daar Elize, die Van Dormen zooveel langer kende, bij dit ge sprek het hoogste woord gevoerd had, bleek het aan Albert, dat als hij daaruit een besluit móest trekken, hij eerder moest aannemen, dat zijne zuster liefde voor Van Dormen gevoelde, en dit geloofde hij vol strekt niet. Daarop nam hij Elize in zijn vertrouwen en verzocht haar Van Dormen op zijn geweten af te vragen, of hij wer kelijk geen vues op Henriette had zij kon dit zooveel beter doen dan hij, aangezien het tusschen de beide vrienden altijd een soort van acorodat de genérosité® zou zijn. Elize had hier eerst wel wat tegen, maar na herhaald aandringen van haar broeder stemde zij er in toe, aan zijn verzoek te voldoen, te meer omdat zij toch eigenlijk in de geheele zaak een stil genoegen vond. Zy had nu eenmaal het zwak gaarne iemand DRAAGT bezig de puur-Duitsche bevolking te ver- franschen het onderwijs wordt in het Fransch gegeven, Duitsche dagbladen en boeken zouden verboden zijn, enz. In Hongarije krijgt de raden republiek het benauwd onder de aanvallen der Roe menen. De regeering voelt zich in Boeda pest niet meer veilig en gaat de hoofdstad verlaten. Ook in Rusland gaat het de bolsjewiken niet voor den wind. De bevolking komt op verscheiden plaatsen in opstand tegen hun wanbeheer. De Siberische troepen hebben een groote overwinning behaald, op de bolsjewiki, terwijl de Poolsche ca valerie voortrukt én reeds verscheidene plaatsen bezet heeft. Voor de politieke positie der bolsjewiki is dit natuurlijk alles behalve gunstig. Hoe weinig Amerika nog gelooft aan een wereldvrede mag blijken uit het vol gende bericht De volgende week zal de opperdread- nought Tennessee te Brooklyn van stapel loopen. Dat wordt het grootste oorlogs schip van de wereld. Men is vóór de Vereeriigde Staten den strijd aanbonden aan den bouw begonnen. Met het te water laten van de Tennessee worden de scheepswerven voor het eerst sinds 1917 weer voor het groote publiek geopend. De Tennessee is 32,000 ton groot, voert 12 14-duims kanonnen en vier torens en zal met 1119 officieren en minderen worden bemand. Engeland zal het wel niet zoo prettig in vertrouwen te nemen, en hier had zij eene aanleiding, om eens vertrouwelijk met Van Dormen, een groot vriend van haar, te spreken, terwijl ze tevens haren broe der daarmee genoegen deed. De gelegenheid liet niet lang op zich wachten. Toen de heer Vanissa een wan deling ging doen met de meisjes, had Elise moeheid voorgewend en was met Albert in den tuin blyven zitten, zoodat, toen Van Dormen kwam, Albert zich slechts behoef de te verwijderen om aan zijne zuster het door hem gewenschte »téte-a-téte« met zijn vriend te bezorgen. »Het doet mij pleizier, Van Dormen,® zeide Elise op vertrouwelijken toon, terwijl zy het handwerkje, waarmede ze bezig was, neerlegde, en zich vooroverbuigende hare armen op den rand der tafel liet steu nen, ïdat ik je eens alleen spreek*® »Het doet mij altijd pleizier, Elise, wan neer ik je spreek, alleen of niet "alleen,® antwoordde Van Dormen. »Nu, geen complimentjes, dat is de zaak nietik moet eens een ernstige vraag doen. Wil je my je vertrouwen schenken vAan niemand ter wereld liever dan aan jou.® »Dat is heerlijk,® zeide Elise. »Je weet wat Albert van plan is Helaas, ja, hij haeft my gisteren in zijn vertrouwen genomen.® Wordt vervolgd,) fVSBLAU voor bet Land van Mm en iltena, de Langstraat en de Bnmielerwaard.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1