digert voor den bond gekozen door het volk, één voor ieder millioen zielen en geen enkele natie mag meer dan tien vertegen woordigers hebben. Wilson's bond maakt vijf groote mogendheden tot dictators, door een uitvoerende commissie, maar de kleine naties en neutralen zullen niet overheerscht willen worden. Wij stellen een perma nenten raad voor, die gekozen za4,; worden door naties, di^verscheidene afgevaardigden zullen benoemen. Onze bond maakt een einde aan de geheime diplomatie, contro leert het nieuws, voorkomt valsche voor stellingen en zal een veel uitgebreider macht hebben dan de bond dien Wilson zich voorstelt. Wij zouden van den bond een wereldparlement maken, een regeerend lichaam, dat de wereld zou besturen en de vraagstukken oplossen op dezelfde wijze als de regeering van de Ver. Staten het in dat land doet. Wij zouden toekomstige oorlogen voorkomen en contróle op het reizen uitoefenen door internationale politie maar vrijheid van reizen moet er zijn. Verder geen nationale bewapening meer, internationale contróle op de koloniën door een wereldkolonisatiebureau, waardoor de koloniën op dezelfde wijze bestuurd zouden moeten worden als Canada en Australië. De bond zal den internationalen arbeid regelen, en de minderheden van nationali teiten in verschillende landen, zooals de Duitschers in Polen, haar eigen taal en beschaving doen behouden. Wij stellen ons plan te Versailles voor en hopen, dat het aangenomen zal worden, of dat wij tenminste kunnen bereiken, dat verschil lende punten, die wij hebben gesteld, in den Volkerenbond zullen worden opgenomen. Het is te hopen dat de Duischers in de gelegenheid gesteld worden hun gedachten te ontvouwen. Het zou zeker ten goede komen aan het Parijsche ontwerp indien men dat met de mildere Duitsche opvat tingen wilde aanvullen. De toestand in Beieren is nog niet ver anderd. In München wordt de sterkte van het Roode leger op 30 60 duizend man geschat, doch hierbij moeten heel wat on bruikbare meeloopers zijn. Het aantal troepen, die voor den stryd geschikt zijn, wordt bij de Spartacisten op 12000 man geraamd. De rijksminister van defensie Noske heeft na overleg met de Wurtem- burgsche en Beiersche regeering het opper bevel over alle troepen op zich genomen, die tegen de Spartaciërs te München ope- reeren. Wat Hongarijë betreft, de Radenregee- ring schijut te willen aftreden, terwijl van andere zijde verluidt, dat een wapenstilstand aan de voortrukkende Roemeniërs is aan gevraagd. Dat wijst er wel op dat zij haar positie ten zeerste bedreigd acht. Ver der deelt men mede dat er eenige regi menten uit de arbeiders zijn gevormd. Achteraf komt evenwel de nuchtere toe voeging, dat deze regimenten zullen dienen, om aelke contra-revolutiunaire poging« in de hoofdstad te fnuiken, Dat is verdacht. Er schijnt dus nog meer behoefte te zijn aan fnuikers van de contra-revolutie in de hoofdstad, dan aan strijders op het front. De Roemeniërs enz, zullen inmiddels rustig verder kunnen marcheeren, Desgelijks doet generaal Koltsjak, die bij Omsk een flinke overwinning schijnt te hebben behaald, en zoo doet ook generaal Halier, die aan het hoofd van de pas in hun land aangekomen Poolsche troepen zijn opmarsch voortzet. De bolsjewistische regeering schijnt dus wel op haar laatste beenen te loopen. BUITENLAND. Beieren. Neurenberg, 28 April. De aNürnberger 2eiting« deelt over den toestand te Mün chen o.a. mede De leden van den Uit voerende Raad Toller en Klinghöfer hebben hun posten in het legerbestuur neergelegd en Manner zijn ambt als volkscommissaris van Financiën. De fmancieele toestand vari de Radenrepubliek is hopeloos. De schat ting van het roode leger op 50.000 man is sterk overdreven. Van de meer dan 30.000 werkloozen hebben zich slechts 2000 man voor de roode garde aangemeld. De bevolking is uitsluitend op meel aangewe zen. Bij gebrek aan steenkool moeten meel fabrieken hun bedrijf stopzetten, zoodat opnieuw 10.000 arbeiders broodeloos wer den. De minister van financiën heeft verklaard, dat de Radenrepubliek in dezen korten tijd meer geld heeft uitgegeven dan eenige andere regeering. De minisier heeft on- eenigheid gekregen met de Russen, omdat hij weigerde de sleutels van de safe's te geven. De Russen wilden namelijk de daar liggende juweelen en eflecten in beslag nemen. De bladen verschijnen weder, doch de burgerlijke pers staat onder preventieve ■ansuur. De boekdrukkers hadden verklaard, dat zjj hun bedryven geheel stop zouden zetten, indien de burgerlijke bladen niet verschijnen mochten. Groote sensatie heeft de mededeeling van een politie-beambte veroorzaakt, dat op het departement van posterijen formulieren voor buitenlandsche passen gestolen zijn. De Volkenbond. Reuter seint uit Londen De tekst van de overeenkomst in zake den Volkenbond is openbaar gemaakt. Vele bepalingen zijn trouwens reeds officieus bekend geworden. Nieuw is daarbij dat de 32 oprichters, leden van den Bond, 13 staten waarbij ook Nederland, zullen uitnoodigen zich bij den Bond aan te slui ten. De kern hiervan is, dat wanneer een staat ten oorlog gaat in stryk met de over eenkomst, hij ipso facto wordt beschouwd een oorlogshandeling te verrichten tegenover alle leden. o Dc uitspattingen ran Vrijdag duidden naar een pogram. De Volkszeitung verneemt, dat in een bank te Weenen een Rus met verschei dene miljoenen papieren roebels in hechtenis is genomen. Hij had een tot in onder deelen uitgewerkt plan voor een Bolsjewis tische revolutie te Weenen en een voor Parijs bij zich, welke laatste de regeering aan Allezé deed toekomen. o Hongarije bedreigd. Hongarije gaat inzien, dat de toestand onhoudbaar wordt en, hoewel het bericht nog niet bevestigd werd, «schijnt het vrij zeker te zijn, dat de regeering aan ver tegenwoordigers der Entente te kennen heeft gegeven, dat zij niet ongeneigd is om tot een accoord te komen en zoo n'oo- dig af te treden. Parijs, 27 April. Volgens de alndépen- dance« heeft .Bela Kun aan het groote Roe- rneensche hoofdkwartier een formeel verzoek om wapenstilstand doen toekomen. o Een bericht uit Brussel meldt, dat drie vliegtuigen met resp, aan boord Koning Albert, Koningin Elisabeth en een vleugel adjudant, op het vliegveld van Bochum by Crefeld zijn geland. De drie vliegtuigen, uit Brussel vertrok ken, bleven samen tot aan de grens. Daar werden zij verstrooid door een hagelstorm Het vliegtuig van den Koning, bestuurd door luitenant Stampe, landde te Duren en is voortgevlogen naar Bochum, waar het te half-drie aankwam. Het vliegtuig van de Koningin daalde in de buurt van Luik en was te half-twee in Bochum. De Koning en de Koningin begaven zich naar Crefeld, waar zij ontvangen werden door generaal Lotz, waarnemend bevelhebber der 6e di visie. Onrcgeldhedcn eu stakingen in Duitscbland. Essen, 28 April. Het aantal stakers bedroeg vanmorgen 12,396 tegen 44,658 Zaterdag. In alle mijnen wordt gewerkt. Orlando's terugkeer naar Partys. Parijs, 28 April. De Petit Parisien« weet te melden, dat, welke ook de be- teekenis is van de zitting van het Italiaansch parlement, welke den 28sten zal plaats hebben, Orlando en zijn medewerkers on middellijk daarna naar Parijs zullen terug- keeren en dat te Versailles de Italiaansche deputatie voltallig tegenwoordig zal zijn. De moord op Licbknecht en Rosa Luxemburg. Berlijn, 27 April. Naar de bladen be richten, zal het proces tegen de personen die schuldig staan aan den doodslag op Liebknecht en Rosa Luxemburg op 8 Mei voor de Militaire rechtbank in de groote rechtszaal van het oude paleis van Justitie te Moabit een aanvang nemen. In de eerste plaats zullen entrée-kaarten worden gegeven aan de familieleden der gedooden. en beklaagden. Het proces zal waarschijnlijk 3 dagen duren. Javick, 27 April. De toestand der Hon- gaarsche sovjeis is buitengewoon critiek. De Hongaarsche troepen, die voor de Roe meniërs vluchten, nemen vrouwen en kin deren van Roemeensche notabelen als gijzelaars mee. De Hongaarsche volkscommissarissen be seffen steeds duidelijker, dat hun niets anders te doen staat dan te onderbandelen. Volgens de slndependance Roumaine« heeft Bela Kun aan het Roemeensche hoofd kwartier een persoonlijk verzoek om een wapenstilstand gezonden. o De strijd tegen de Bolsjewiki. Warschau, 25 April. (Havas.) De eerste Poolsche troepen die Wilna binnenrukten, bestonden uit cavalerie onder bevel van luit.-kolonel Belima. De strijd werd voort gezet in de straten van de stad, waar de plaatselijke Bolsjewiki wanhopigen tegen stand boden. Het Poolsche staatshoofd Pilboedski en generaal Szeptychi, de commandant van het Litausche front, hebben Zaterdagavond hun intrede in de stad gedaan. Zij-werden met geestdriftige toejuichingen ontvangen. De voornaamste gevechten werden gele verd bij de verovering van Lide, Francwiega en Tilwa, waar verwoed gestreden is. Lide werd door 7000 man geregelde bolsjewis tische troepen verdedigd, die voornamelijk hestonden uit Letten en zeelui. Een goed geoefend en toegerust léger, dat vooral rijk is aan mitrailleuses, dekt den terugtocht der Bolsjewiki en biedt bij iedere gelegenheid tegenstand. De bevolking, voornamelijk de boeren, hebben zich gehaast om blijk te geven van hun sympathie en verleenen allen mogelijken steun aan het, Poolsche leger. BINNENLAND. Een aanslag op een trein. Zondagmiddag is tusschen Geffen en Oss met steenen gegooid naar den personentrein van omstreeks 4 uur waardoor een ruit in een derde klasse coHpé verbrijzeld werd. Toen de trein van 6 uur passeerde werd op dien trein geschoten, waardoor eeri ruit in een coupé tweede klasse werd verbrij zeld en de scherven een* reiziger licht ver wondden. Boord. Te Groesbeek is Zondagavond omstreeks 10 uur zekere C. G., ongehuwd, wonende op den Stekkenberg bij het verlaten van een café onverhoeds met een mes aange vallen, en werd hem den hoofdslagader afgesneden. Hij bloedde direct dood. De vermoedelijke dader E. is gearresteerd. o Een bende. Te Boxtel is men er in geslaagd een inbrekersbende te arresteeren. De ge- meente-politie, gesteund door de rijkspolitie te Boxtel en omliggende gemeenten, deed een inval bij zekeren V. H. en heeft daar veel gestolen goed in beslag genomen. Er werden 3 brownings gevonden. Vijf per sonen zijn gearresteerd. Treinongeluk. Zaterdagnamiddag werd de conducteur Salemink uit Zeist, bij het station Bilthoven door een losse locomotief aangereden, toen hij uit den goederentrein uit Zeist was gesprongen. De schedel van den ongeluk kige werd ingedrukt en hij was onmiddellijk dood. De man laat een vrouw met twee kinderen achter. o Ken. ouderscheiding. De Koningin heeft de eeremedaille voor Voortvarendheid en Vernuft in zilver, ver bonden aan de Huisorde van Oranje, ver leend aan den heer J. M. Visser, chef machinist van het stoomschip »Sitoebondo« der Stoomvaart-Maatschappij Rotterdamsche Lloyd. Toen het stoomschip »Sitoebondo,« dat dezer dagen voor het eerst sedert verschei dene jaren in het vaderland is terug ge komen, in den winter van 1917 op weg was van San Francisco naar Yokohama, was als gevolg van verschillende omstan digheden een zeer ernstig te kort aan steenkolen ontstaan. Het ernstig onheil dat hierdoor het schip bedreigde werd voorkomen door den heer Visser, die met eigen hulpmiddelen op doeltreffende wijze de vuren der stoomketels wist in te richten voor het gebiuik van vloeibare brandstof, welke zich als lading aan boord bevond, hetgeen op dat tijdstip als zeer bezwaarlijk werd geoordeeld door verschillende autoriteiten op scheepvaart gebied, toen hierop de aandacht was ge vestigd in verband met de bekomen der noodige bunkerkolen voor de scheepvaart. Door Harer Majesteit's adjudant, luitenant ter zee der le klasse Ten Broecke Hoekstra, werd deze bijzondere onderscheiding gister middag aan boord van het st. »Sitoebondo« aan den heer Visser uitgereikt. -n o Terug naar den tijd van de famllieregeering Men schrijft Te Spijkenisse (Z.-H.) komt als candi- daat voor den gemeenteraad op de liberale lijst voor de naam van de echtgenoote van den burgemeester. Blijkbaar heeft de Gemeentewet van 1851 er niet in voorzien een dergelyke zonder linge combinatie te voorkomen. Artikel 21 dier wet zegt wel, dat bloed verwantschap of zwagerschap in den eer sten of tweeden graad niet mag bestaan tusschen den burgemeester en de leden van den Raad. In het geval dat de echtgenoote^van den burgemeester als raadslid zitting zou nemen kon de wetgever trouwens niet voorzien. Een wijziging van genoemd artikel 21 der Gemeentewet lijkt ons thans wel urgent Of gaan we terug naar den tyd der ïfa- milieregeering ?c o-^ Vreeseiyke misdaad te St. Oedenrode. Een roofmoord. Vrijdagavond heeft hier een afschuwe lijke misdaad plaats gehad. De direCteur der boterfabriek, de heer H. C. van Kruijs- dijk, is circa 10 uur vermoord in de fa briek gevonden. Toen hij in strijd met zijne gewoonte des avonds niet in zijn kost huis was gekomen, werden de bewoners ongerust, en gingen zy om half negen bij een der fabriekarbeiders informeeren waar de directenr was. Men is toen met z'n direën naar de fabriek gegaan. Op het kantoor gekomen zag men de brandkast open staan en daar boven op een bebloed scheermes liggen. Van den directeur zelf was niets te zien. Onmid dellijk werd de politie gewaarschuwd, die in de fabriek een onderzoek instelde en daar in een zijgangetje het lijk van den vermoorden directeur met afgesneden hals vond. Men vermoedt dat het drama zich als volgt heeft toegedragen Zaterdag is het uitbetalingsdag voor de boeren. De direc teur had op de Boerenleenbank te Eind hoven een bedrag gehaald om de uitbeta lingen te doen en was Vrijdagavond bezig met uitrekenen der aan de boeren toeko mende gelden, die hij voor hen in afzonder lijke zakjes deed. - Of hij nu daarbij overvallen is geworden en al worstelend naar de fabriek is gesleept, of dat hij onraad hoorende, zelf naar de fabriek is gegaan, staat nog niet vast. De misdaad is echter daar bedreven en de bloedporen, die in de heele fabriek werden aangetroffen, wijzen erop dat een geweldige worsteling heeft plaats gehad. Het lijk werd, zooals gezegd, in een hoek gevonden. De moordenaar heeft, na zijn misdaad te hebben gepleegd, het scheermes waarmede hij de doodelijke verwondingen heeft toe gebracht, mee genomen naar het kantoor en daar op de brandkast neergelegd. In de brandkast moet zich een bedrag van 10 11.000 gulden hebben bevonden, waarvan een groot gedeelte vermist wordt. Men is nog met de telling bezig. Direct is de justitie te 's-Hertogenbosch van de misdaad in kennis gesteld. Naar men ons verder mededeelt, zou de Directeur van de Stoomzuivelfabriek St. Oda vermoord zijn, terwijl, hij op zijn kantoor zat te werken. De daders zijn tot nog toe niet bekend. Het Pareet begaf zich met Dr. Mettrop naar St. Oedenrode. Men meldt ons uit St. Oedenrode Aangaande den gruwelijken moord op den heer van de Kruijsdijk kan nog gemeld worden, dat gisteren werden gearresteerd als vermoedelijke medeplichtigen P. van de Wildenberg uit Gestel en een zekere Geraerds, vriend van den eerste, uit Luijks- geste!. De eerste waa tot voor eenigen tijd onderdirecteur aan de boterfabriek alhier en werd toen ter tijd ontslagen wegens smokkelarij van boter. Ook werd hij toen reeds verdacht betrokken te zijn by de mislukte berooving van den heer Van den Oever van dien valies, waarin de geldeja voor de uitbetaling der melklever- anciers zich bevonden. Verschillende getui gen hebben verklaard beiden den dag van den moord in St. Oedenrode gezien te hebben, terwijl verschillende personen van de Wildenberg dien dag ook te Schijndel in het bijzijn der vermoedelijke daders gezien te hebben, en Geraerds met dezelfde personen in Den Bosch. Feit is ook, dat beiden den dag van den moord des avonds omstreeks zes uur met de tram van hier naar Den Bosch zijn gereisd ongeveer ter hoogte van Buitenrust op den weg naar Schijndel sprongen de vermoedelijke moor denaars op dezelfde tram. Voor zoover bekend zijn deze nog niet gearresteerd. (R, Ct. o Diefstal van steenkolen. Te 's Hertogenbosch schijnt een geraffi neerde steenkolendievenbende te bestaan, waarvan de Staatspoorwegen de dupe zijn. Een veertien dagen geleden arriveerden twee schepen met steenkolen voor de spoor wegen alhier bestemd. Nu deze schepen thans zijn gelost, blijkt, dat, medegerekend de reeds door de wacht en de politie in beslag genomen ontvreemde steenkolen, in totaal is ontvreemd een hoeveelheid van 45 ton of 4jf waggon. Voor de maatschappij van Staatsspoor wegen is dit een heel schadepostje. o Rijwieldiefstal. Terwijl de heer Cruijssen, onderwijzer te Helvoirt gisterenmorgen eenige oogen- blikken in de Capucijnenkerk te 's-Bosch vertoefde, ging een brutale dief er met zijn rijwiel vandoor, dat hij onbeheerd in het portaal» had laten staan. o De vrije handel met België hersteld. Havas seint uit Brussel, dat de Neder- landsch-Belgische grens den 15en Juni voor den vrijen handel zal worden opengesteld. o De Landstorm niet opgeroepen. Ter bevoegder plaatse is geinformeerd naar de waarheid van het bericht van den Rotterdamschen correspondent van Het Volk over de plannen die er zouden bestaan om tegen 30 April den geheelen vrijwilligen landstorm op te roepen, met het oog op mogelijke onlusten bij de 1 Mei-viering. Het is geheel uit de lucht ge grepen. o 51 dagen vasten. Bij den herbergier H. Kersken in Assen delft werd weken geleden een kip vermist. Dezer dagen ontdekte K. de verloren ge waande kip in een leeg vat in een schuurtje. Het beest heeft dagen zonder eter* en drinken doorgebracht en leefde toen nog en zal misschien het leven behouden. Vóór de vermissing woog het dier 14 pond, nu nog slechts 3 ons. Waardeloeze rijwielbanden. In het Algemeen Politieblad wordt bericht De commissaris van politie te Dordrecht waarschuwt, in verband met talloos inge komen klachten, tegen het bestellen van z g. gevulcaniseerde rijwielbanden, welke in verschillende nieuwsbladen, door middel van verlijdelijke advertenties, onder rem- bourszending worden aangeboden door J. W. Raber, stoomgummifabiiek, en P. v. Wijn gaarden, Engelsch Bandenhuis. Breestraat 17, beiden te Dordrecht. Bij ontvangst blijken die banden veelal waardeloos te zijn. o Noodlottige val van een vliegmachine, Bij het Departement van marine is bericht ontvangen dat in de kooi bij Nieuwediep een landvliegtuig der marine is neergestort, met het noodlottige gevolg dat de bestuur der gedood werd. De passagier die zich in het vliegtuig bevond kwam er goed af. Beide inzittenden behoorden tot het marine personeel. Een moterdefect was de oorzaak van het ongeluk. Van andere zijde wordt gemeld, dat de gedoode bestuurder was de sergeant-kostabel Kneifer. De gewonde passagier was de sergeant-vliegtuigmaker Bruyn. Dc staking by de Rotterdamsche Tram. Uit Rotterdam meldt men dat in de sta king van het personeel der R. E. T. M, geen verandering kwam. Geer enkele wa gen heeft de remise verlaten. De tramlijn RotterdamHillegersberg is nu ook bij de staking betrokken. In de Isaac Hubertstraat, waar de kan toren en de hoofdremises gevestigd zijn, was een groote politiemacht aanwezig. De orde werd echter niet gestoord. Vryc uitvoer van Duitsche en Oostenryksche goederen. De N. O. T. heeft bericht ontvangen, dat de tot dusver bestaande beperkingen ten aanzien van den uitvoer van goederen van Duitschen of Oosteni ijkschen oorsprong zyn opgeheven. Alleen mogen zulke goederen, of goede ren welke meer dan 5 percent aan mate riaal van Duitschen of' Oostenrijkschen oor sprong bevatten nog niet voor invoer in Britsche havens worden verscheept, maar wel mogen zij in Engeland worden over geladen. In verband met deze nieuwe regeling zullen in den vervolge voor den uitvoer van goederen uit Nederland met niet-Britsche bestemmingshaven geen certificaten N. O. T. - meer vereischt zijn, om den oorsproijg de zer goederen te waarborgen. o In de laatste dagen is er een sterke trek van grondwerkers uit de Betuwe naar Noord-Frankrijk. Alleen te Tie! werden de vorige week meer dan 30 paspoorten afgegeven. Zij werken daar aan het graven van kanalen. Het contract wordt aangegaan voor 21 maanden. Zij verdienen per week f 37.50 (Nederiandsche munt) en werken 8 uur per dag. Om de 3 maanden krijgen zij 14 dagen verlof. Elke week wordt aan hun betrekkingen f 20 overgemaakt. Het kostgeld bedraagt f10 per week. De visscher J. v. d. P. te Hardinxveld, die met een geweer over den schouder door het land liep, struikelde. Het schot hagel ging hem door het hoofd en hij viel dood neer. Ryksiniddelen. De staat der Rijksmiddelen die deze week afkwam, zag er veel beter uit dan 4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2