r L DERKS, TM T Uitgever: L, J. VEERMAN, Heusden. No. 3875. Zaterdag 3 Mei1919. SIGAREN, SifMSltïIlfa TABAK. Het goedkoopste adres voor Wederverkoopers. 's-BOSCH, Tel. Int. 492. Bij dit ar. Mort een Bivsegsel. Magazijn St. Jozef. FEUILLETON. HIT I1ÏÏWII IÏIÏÏWI Opening voorjaar-seijoen. Firma F. i M PöPPEL ïames- en Heerenkleeding naar maat, IIAHLMANiVs Heeren- en Kiiiderkleeding. ¥?m Und van altena GROOTHANDEL IN De nieuwste Vazen EETSERVIEZEN Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 46 regels 60 cent. Elke regel meer 40 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Meleka, Vecco, Sportman, Red Fox, Xantos, Lift, Crescent, Him, Tosca, Toujours, Basma, Happy, Rahat, Kleine Xantos, Ascot, Ermak, Cavalla Ballet, Miss Qaby, Khiat, Leopold, Miss Blanche, j-: Rubi, Caravellis, enz. enz. Vraagt nog lieden prijscourant. MAGAZIJN 24 Hinthamerstraat 24 II BUITENLANDSCH OVERZICHT. Alle Duitsche vredesgedeiegeerden zijn te Versailles aangekomen. Een 200 heeren, waarbij wel allerlei ondergeschikte ambte naren gerekend zijn. Zij zullen riu het voorloopig vredesverdrag in ontvangst heb ben te nemen. Een boekwerk van onge veer 350 bladzijden. In den tijd van 44 dagen zullen zij dit verdrag moeten be- studeeren, met de regeering en allerlei specialiteiten moeten bespreken en met de Nationale Vergadering behandelen. Voorwaar een taak, al te zwaar voor Tafel- ee Dessertmessen J iu Hertshoorn Fruitmesjes en Vleeschvorkjes J Ebbenhout. Tafelconverts} Zwaar verzilverd Theelepeltjes en Alpacca Hong-Kong en Marie Antoinette. Koffie-, Thee- en Ontbijt serviezen enz. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. 28. «Ik geloof niet,® zeide hij, «dat wij lang geduld zullen behoeven te oefenen, want het schijnt wel, dat Albert besloten is van daag of morgen den stap te doen.« Die dag leverde voor Albert echter geene geschikte gelegenheid op. Telkens als hij meende dat deze zich zou voordoen, mis lukte zij, ook ai doordien Henriette dan opstand of het gezelschap van de anderen zocht. Voor iemand, minder verblind dan Albert, zou hel niet moeielijk zijn geweest te bespeuren, dat zij een «tête-&-tête« met hem wenschte te voorkomen. Van Dor- men merkte dit zeer goed op, en maakte er bij het afscheid nemen Elize nog attent op. Maar ook de wensch van deze was te sterk, om niet te mëenen dat Van Dor- men zich vergiste, en dat alleen toeval daarbij in het spel was. Bovendien meende Elize, dat al had hij juist opgemerkt, daar uit toch volstrekt niet volgde, dat Henriette Albert ongenegen was het kon zeer goed hare groote bescheidenheid zijn, dat zij zich, vooral in hare positie als secondante, uiterst geretireerd meende te moeten houden. De volgende dag was voor Albert niet gunstiger maar hij hoopte dat de wande- ling op de Herkhuizer heide hem misschien gewone stervelingen Ondertusschen is de Raad van drie Italië's vertegenwoordiger is nog altijd afwezig nog immer bezig ijverig te confereeren. De Fiume-kwestie is n.l. nog geenszins opgelost. Dat de Italianen niet van plan zijn deze stad op te geven, blijkt uit het feit, dat zij hun troepen in het district van dien naam versterkt hebben, en dat zij bepaald hebben, dat na 29 April alleen Italiaansch geld in omloop mag zijn. Ook hebben de Italianen een kruiser naar Fiume gezonden, altemaal maatrege len, die er op wijzen, dat zij vast besloten zijn de stad te houden. Of bedoelt men er mede de geallieerden en mogelijk ook de Zuid-Slavische regeering te intimideeren Dat is natuurlijk ook mogelijk. Intusschen zijn de Italiaanschgezinde bewoners van Fiume al begonnen met de Amerikaansche officieren aldaar uit te jouwen de orde in de stad wordt nu gehandhaafd door Engelschen en Franschen. Verder heeft men den tekst gepubliceerd omtrent de aansprakelijkheid van den oor log. Het eerste artikel zegt dat Wilhelm II van Hohenzollem, voormalig keizer van Duitschland, beschuldigd Wordt van de zwaarste schending van de wetten der zedelijkheid en van de heiligheid der ver dragen. Een bizondere rechtbank zal worden ingesteld tot berechting van den beklaagde» Aan deze rechtbank zal het oordeel toekomen over de straf den be klaagde op te leggen. De geassoci eerde mogendheden zullen zich tot de Nederlandse-he re de gewenschte gelegenheid zou verschaffen. Hij verzocht Elise tot dit doel te willen medewerken, wat door haar beloofd werd. Het was reeds ruim half acht geworden, toen het gezelschap per rijtuig het loge ment te Beekhuizen bereikte. Na zi<jh daar eenigen tijd te hebben opgehouden, werd de wandeling aanvaard, en was men nog juist vroeg genoeg om de zon te zien ondergaan op den heuveltop, die de vorige week door de gasten van mevrouw Van Noorden beklommen was. Daarop werd de wandeling voortgezet. Albert bleef steeds in de nabijheid van Henriette maar deze was dien avond onafscheidelijk van hare vriendin, die opzettelijk wat achterbleef, in de hoop dat daardoor de gewenschte gele genheid zich eerder zou voordoen. Intus schen was het vrij donker geworden, zoo dat, toen de drie achterblijvers een der hellingen waren afgedaald, zij in twijfel verkeerden omtrent de richting, die het gezelschap had ingeslagen. Op verzoek van Elise deed Albert een kreet hooren, die op eenigen afstand van hen door Van Dormen werd beantwoord. Oogenblikkelijk daarop snelde Elise weg in de richting, van waar het antwoord was gekomen, zoodat Henriette en Albert alleen bleven. Zoodra de eerste dit bespeurde, haaste zij zich eveneens in de bedoelde richting voort, maar kwam daarbij in een boschje bessenstruiken terecht, wier doornen zich aan haar kleede ren vasthechten. De eenige, die haar thans helpen kon, was Albert, die haar dan ook geering wenden met verzoek den gewezen keizer uittele veren, opdat hij berecht worde. Of het echter zoover ooit zal komen is eene andere kwestie. Toen toch deze zaak aan de voltallige zitting der vredesconfe rentie werd voorgelegd, werd er niet de minste aandacht aan geschonken. De affaire werd wegens haar neteligheid in den doofpot gelaten en 't is zeer on waarschijnlijk dat ze er weer uitgehaald zal worden. De vier overige artikelen die de verantwoordelijkheid voor den oorlog behandelen, houden zich bezig met de be straffing van hen die beschuldigd worden van daden in strijd met de wetten en oorlogsgebruiken. De commissie die dit rapport opstelde heeft een [lijst gemaakt van 32 verschillende soorten van misdaden door de vijandelijke oorlogvoerenden be gaan. Wij noemen er eenige van op Moorden en slachtingen, stelselmatig ter rorisme. Dooden van grijzelaars. Marteling van burgers. Opzettelijke uithongering van burgers. Verkrachting. Ontvoering van vrouwen en meisjes, met het opzet haar tot prostitutie te dwingen, Deportatie van burgers. Aanvallen op en vernietiging van hospi taal-schepen. Schending van andere voorschriften ten opzichte van het Roode Kruis. Het gebruik van verdelgende en verstik kende gassen. Het gebruik van ontplofbare of uitzet- bare kogels en van andere onrnenschelijke werktuigen. Het bevel om geen kwartier te geven. Slechte behandeling van gewonden of met en zonder bylevering van stof. Vughterstr. 87, Tel- No- 657, 's-HERTOGENBOSGH. dadelijk gevolgd was, en niet zonder eenige moeite haar van het lastige gewas bevrijdde. Zoodra zij los was, wilde zij met rassche schreden haar weg vervolgen, maar Albert liet het haar niet toe hij hield haar bij de hand terug, en riep op weemoedigen toon uit «Henriette, wil je mij dan niet even te woord staan «Zeker wel, Albert,® antwoordde zij op hartelijker! toon, «maar het is misschien beter als ik het niet doe.® «Neen dat is het niet,® riep hij harts tochtelijk uit, «laat mij je toch zeggen, hoe lief ik je heb laat mij je zeggen, dat ik niet buiten je kan, dat je het eerste en eenige meisje op de wereld bent, dat ik werkelijk liefheb. Zij trachtte hare hand zacht los te ma ken, want hij hield die steeds vast. - «Laat mij die hand houden, Henriette, ik smeek je er om, ik ben je toch niet geheel onverschillig zeide hij met van aandoening trillende stem. «Neen, dat ben je zeker niet, Albert, ik houd veel van je, ik houd van je als een vriend, als de broer van mijn vrien din, maar niet op een ander wijze,® voegde zij er met zachte, doch vaste stem bij. «Zeg dat niet, Henriette,riep hij ang stig uit, «zeg, dat niet. Niet waar, je wilt mij toch niet voor goed ongelukkig maken?® «Neen, dat wil ik zeker niet, Albert.® Hier drukte zij zijne hand hartelijk, terwijl k rijgsge vangenen Het gebruiken van krijgsgevangenen voor- niet-geoorloofde werkzaamheden Het misbruik maken van de witte vlag. Het vergiftigen van bronnen. Gelijk men ziet een lange lijst van zon den. De eisch is nu degenen die zich daar aan hebben schuldig gemaakt, uit te leveren, om hen te doen vonnissen. Een andere zaak die ter vredesconferentie haar beslag heeft gekregen is de kwestie «Japan.® Om het geheugen dienaangaande wat op'te frisschen strekke het volgende; Het Chineesche Kiautsjou, dat Duitschland voor 99 jaar in zijn bezit had gekregen werd al heel spoedig na het uitbreken van den|oorlog door Japan veroverd, met de bedoeling, gelijk al terstond bleek, om het in zijn bezit te houden. Gebruik makend van de omstandigheid, dat de Westersche mogendheden elkaar op leven en dood bevochten en voor niets anders belangstelling hadden of konden hebben dan voor hün overwinning, stelde Japan aan China een aantal dreigende ei- schen, die laatstgenoemde staat wel veel grooter, doch ook veel zwakker dan zijn energieken buurman, noodgedrongen inwil ligen moest. Het eind der geschiedenis was dan ook, dat bij de overeenkomst van Mei 4945 China aan Japan de rechten op zekere deelen van het Chineesche gebied overdroeg. Sinds echter sloot China zich bij de oor logvoerenden aan, die Duitschland bestre den. Terwijl de Japanners beweren dat alle Duitsche rechten in China op Japan zijn overgegaan tengevolge varf- de vermees tering van Tsjingtao, beweert China, dat alle rechten, die op grond van de nog niet afgeloopen Duitsche pacht bestonden, van zelf ophielden te bestaan, toen China in 1917 met Duitschland in oorlog kwam. Men gevoelt wat dit beteekeutChina wil zonder meer ,het betwiste gebied terug hebben, Japan wil erkend zien, dat het 't recht heeft het te behouden, al toont het zich niet ongeneigd volgens de berichtge vers, het aan China terug te geven. Jawel Wanneer zal hel dat terugge ven Ieder begrijpt, dat China aan het kortste eindje trekt, als Japan zijn zin weet door te drijven, wat volgens de laatste be richten ook werkelijk het geval schijnt te zijn. Er moet n.l. weer aardig gesjacherd, zijn in deze zaak. Toen n.l. de vredes- mannen lieten blijken dat zij Japan's eischen niet konden inwilligen, zeide Japan's afge- ze met klem voortging Waarlijk, ik stel groot belang in je geluk, maar dat geluk ligt niet bij mij. Ik weet wel, dat je dat nu meent, en dat ik je niet zal kunnen overtuigen, maar toch is het zoo niet. Ik ben je oprecht dankbaar voor je liefde, maar toch, ik kan je de mijne niet schenken. Mijn vriendschap heb je, en ik zal altijd gelukkig zijn, als je. die kunt en wilt be antwoorden.® «Zeg niet «altijd,® Henriette,® smeekte Albert, wien haar hartelijke, gevoelvolle toon diep ontroerde. Sprak zij zóó slechts tegen hem om zijn zoetste hoop voor goed te vernietigen «Zeg, Henriette ging hij voort, «zeg, datje voorloopig mijn vrien din zult blijven, maar dat je gevoel voor mij nog wei veranderen kan, dat ik al thans een greintje hoop mag voeden. «Ik wou voor je, dat ik dat doen kon, zeide zij met bewogen stem. «Dus je doet dat niet eens «Zou je willen, dat ik je hoop gaf, als er toch geen enkele grond voor is Ik geloof dat ik dat niet doen mag, want ik mag, ik wil je niet misleiden. En nu, morgen vertrek ik, tracht mij spoedig te vergeten, althans op de wijze zooals je nu over me denkt, en wanneer dit gevoel ver dwenen is, voor goed verdwenen, meen ik, dan zal het mij genoegen doen nog eens met je om te- gaan, zooals we de laatste wekeu hebben gedaan. Maar ik had niet kunnen denken, dat het hiertoe komen zou,® zeide zij treurig. DRAAGT Gorincheni. vaardigde Makino dat zijn land dan onmo gelijk kon toestemmen in de overeenkomst betreffende den volkerenbond, zonder dat zijn voofstel omtrent de rassengelijkheid daarin werd opgenomen. Maar dan liep alles spaak En dus Japan kreeg Kiautsjou doch moest dan ook zijn amendement be treffende de gelijkheid der rassen laten vallen. Wat geschiedde Of China er zich bij neer zal leggen Nog een tweetal beschouwiegen over het bolsjewisme De eerste is van Kautshey die zegt dat er voor de dictatuur van het proletariaat in Duitschland geen plaats is. De Bolsje wisten eischen b.v. werkijver en broeder lijke* gezindheid. Maar de tegenwoordige spartaciër in Duitschland verlangt anarchie, hij wil zijn hart eens ophalen tegenover de «kapitalisten.® Het door den oorlog ver wilderde Duitschland kan onmogelijk bols jewistisch zich inrichten. In dien de huidige revolutionairen hun wensch verkregen werd Duitschland een hel. Een der naburige volken zou zich tot navolging aangetrokken gevoelen. De Corr, van de N. R. C. die hierover schrijft zegt dan dat voor ons land de bolsjewikische vrees overdreven is. In Duitschland is de arbeidsweerzin tot een tot een volksziekte geworden. Maar in Nederland is de arbeider werkwillig. Wij zullen niet besmet worden door wat over de grenzen voorvalt. Een ander deskundige, die in het buiten land het boljewisme bestudeerde schrijft «Heb je dan in het geheel niets ver moed vroeg.hij met zachte stem. «Eerst voor weinige dagen, en die ont dekking heelt mij veel verdriet gedaan. Wat had ik er niet voor gegeven, om je dit antwoord te sparen wat heb ik er mijn best voor gedaan, maar het heeft mij niet mogen gelukken. Misschien ook, nu het eenmaal gebeurd is, is het maar beter zóó. Anders hadt je hoop blijven koeste ren nu weet je dat het niet kan, dat het nooit kan.« «Is dat je laatste woord «Het moet het wel zijn, Albert. Geloof, dat het mij grieft, dat ik niet aan je wensch kan voldoen geloof dat ik je vraag ten hoogste op prijs stel, dat ik heel goed weet, dat het voor mij, in myn positie, veel ver standiger zou zijn je aanbod aan te nemen maar jij, Albert, jy zoudt zelf niet willen dat ik dit deed, als ik geen liefde voor je gevoel, en ik heb het je reeds gezegd, dat doe ik niet.® «Maar vriendschap kan zoo gemakkelijk in liefde overgaan.® «Bij my zou dit niet geschieden.® «En waarom ben je daar zoo zeker van Heb je het er op gezet mij alle hoop te ontnemen Plotseling kwam een denk beeld bij hem op «Henriette, je bemint toch geen ander ?c Zy antwoordde niet. Zij wilde hem niet bedriegen, maar zij wilde ook hare liefde niet bekennen. Wordt vervolgd.) fosr U\ lui m Heusden n Altena, Ie Langstraat en le Bomelerwaar! CUBA j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1