Hebt gij Bloedarmoede, Sproeten, neemt Mijnhardt's Staal-tabletten één nacht*»^ genezen Iherm o-tabletten 1 echterDe revolutie in Rusland duld geen andersdenkende staten naast zich. Daarom worden millioenen en nog eens millioenen besteed om te voorkomen, dat Polen, Oekraine en Gelicië, Duitschland en Hon- garijen, een geordende regeering bekomen of verkrijgen. Met de in perialistische re geeringen in vrede leven en ;zal het bolsje wisme nooit. Daarom zegt de schrijver moet een Entente Duitschland helpen er bovenop te komen of anders zal geheel Europa in vlammen op gaan. Hij besluit: De kwestie gaat om de geheele Weste lijke beschaving dat verlieze men nooit uit het oog. Het bolsjewisme onderhandelt niet. Het is volgens zijn aard en wezen niet voor een compromis geschikt. Het voert zijn heiligen oorlog I® Wij vreezen dat de laatste beschouwing dichter bij de waarheid staat dan de eerste. Deze genezen uw bloedarmoede en geven een gezonde gelaatskleur. In doozen vanaf 90 cent. Eisch uitdrukkelijk Mijnhardt's Staal-tabletten. Bij Apoth. en Drogisten. BUITENLAND. Helsche machines ontdekt. Washington, 30 April. De ambtenaren van het postkantoor deelen mede, dat in de brievenmalen zeventien helsche machines ontdekt zijn, geadresseerd aan voorname officieele personen, waaronder leden van het kabinet. De lerensmiddelen worden goedkooper. De Parijsche correspondent van de Tel. meldt d.d. 29 April. Het program van Vilgrain, op wiens initiatief de noodwinkdls werden opgericht, is thans twee maanden nadat met de uitvoering een aanvang werd gemaakt, geheel verwezenlijkt. Levens middelen zijn in overvloed voorradig niet alleen in de noodwinkel/, maar ook bij de meeste handelaars. De meest voorkomende levensbehoeften zijn van 30 tot 60 pet. in prijs gedaald. Een pond koffie is -van 5 francs op 3 franc 50. het kilo rijst van 2 francs op 1 franc gekomen. Sperciboo- nen die 2 fr. 40 kostten, krijgt men thans voor 1 fr. 10 wijn van 2 fr. 40 wordt thans voor 4 fr. 50 geleverd. Alleen de boter blijft zeer schaarsch. 100 millioeu pond sterling veor België. Vrijwel als zeker mag men aannemen dat de Raad van Drie aan de Belgische gedelegeerden afdoende verzekeringen heeft gegeven ten aanzien van België's verzoek om een crediet van 400 millioen pond ster ling, teneinde het land voor een ramp te behoeden, Deze verzekeringen zijn aan de Belgische regeering medegédeeld. o De gerechtelijke vervolging van ex-Keizer Wilhelm. Washington, 1 Mei. In officieele krin gen gelooft men, dat het Amerikaansche lid van de internationale rechtbanky. welke wordt gevormd ter berechting van ex- Keizer Wilhelm, zal zijn William Howard Taft of Charlës Evan Hughes. Ook wordt genoemd het senaatslid Elihu Roat. Lord Readingjj Engelsch gezant te Washington, wordt algemeen beschouwd als het Engel- sche lid der rechtbank. Men verzekert, dat Genève de stad zal zijn waar de rechtbank zitting zal houden. De rechtbank zal bestaan uit vijf rech ters, aangewezen door de Vereenigde Sta ten, Engeland, Frankrijk, Italië en Japan. Zomer- zelfs de donkerste, verdwijnen door een pot SPRUTOL. Bij alle goede Drogisten. BINNENLAND. Ruwe tabak. Ingetrokken is het verbod van aflevering en vervoer van ruwe tabak. Boter. Het vervallen van den maximum prijs voor boter, welke in den kleinhandel f 4.40 per K.G. bedroeg, had tot resultaat, dat de boter gisteren in Den Haag verkrijgbaar wa3 voor f 3.40 a f 3.20 per K.G. Onrustige stemming te Rotterdam. Daar gaat reeds eenige dagen een hard nekkig gerucht, door Rotterdam, zoo wordt vandaar aan de Tel. gemeld, een gerucht, dat mede ten gevolge van de tramstaking gretig geloof vindt en met d6 snelheid van een stormwind door de stad wordt verbreid. Rotterdam zou zonder water,* gas en electriclteit komen, wegens staking der gemeentewerklieden. Slechts weinig Rot terdammers voorzagen zich niet in tijds van water. Heele badkuipen liet men volioopen. Op het Stadhuis werden de emmers ge vuld. En in de ziekenhuizen kreeg men officieel bevel water te tappen daar er sta king dreigde. 't Werd bovendien een run op de win kels om Waxine-lichten, petroleumlampen. Gas en electriciteit kan men nog niet ham steren. Tot dusver bleken de voorzorgsmaatrege len noodeloos. Bij de soc.-democratische raadsleden wist men niets van een voor genomen staking en de leider van de ge meentewerk lieden-organisatie sprak met groote beslistheid tegen, dat iets dergelijks dreigde. o q De vleeicbprijxen. Naar de Tel. verneemt, is de door velen gekoesterde verwachting, dat de algeheele opheffing van het slachtverbod een flinke daling der vleeschprijzen met zich zou bren gen, niet in vervulling gegaan. Alleen mager vee is goedkooper van de hand ge zet, doch voor goede kwaliteit koebeesten viel slechts een geringe prijsdaling te be speuren. Verwacht wordt, dat, indien het weer even omslaat en het inderdaad lente wordt, de vetweiders het magere vee zullen opkoopen, zoodat ook dan zeer waarschijn lijk de hooge vleeschprijzen onveranderd gehandhaafd zullen blijven. Een woesteling. Te Velseroord is een bejaarde dame, die bij haar kinderen logeerde, door een woes- ten motorwielrijder aangereden en aan de gevolgen overleden. Doordat het nummer van het rijwiel bekend was, kon de politie den dader spoedig opsporen uit het onder zoek is gebleken dat hij zonder rijbewijs gebruik maakte van het aan een ander toebqhoorend motorrijwiel. Poging tot berooving met geweldpleging. Een boerenarbeider te Ouderkerk a. d. Amstel had in het begin van September van het vorig jaar een erfenis gekregen van f86 000 Eigenlijk wist hy niet goed, zooals bij voor de vierde kamer der recht bank mededeelde, wat hij met al dat geld moest aanvangen. Van banken had hij nooit gehoord, en van beleggen had hij geen begrip. Omdat je tegenwoordig zoo veel van diefstal hoort, droeg hij het geld altijd maar bij zich, en dat had hy ook in het geheele dorp rondverteld. Aan twee jongelieden, den 24-jarigen v.- D. en den 20-jar!gen G. had hij 'took herhaaldelijk gezegd, en zelfs had hij hun het geld laten zien. Van D. is toen op het denkbeeld gekomen om hem te berooven hij heeft G. er toe overgehaald om dit samen met hem te doen. Op een avond hebben zij hem op den Amsteldijk opgewacht, en hem van achteren aangevallen. Van D. heeft hem met een zwaren knuppel op het achter hoofd geslagen, en G. heeft hem daarna over den grond gesleurd. Op het hulpge roep van den aangerande hebben de twee mishandelaars toen de vlucht genomen, nog voordat zij hadden kunnen onderzoeken, of hij het geld bij zich had. De veldwachter die toevallig in de buurt was, heeft hem verbonden. Hij had een hevig bloedende hoofdwond, welke echter niet zoo ernstig was, of hij kon den volgenden dag weer aan het werk gaan. Deze week diende deze zaak voor de rechtbank. De president wees er op, dat hun daad zóó gemeen is, dat de gemeenste struikroover er zich nog voor zou schamen. Op Van D. maakte dit weinig indruk, G. echter begon te schreien. De veldwachter deelde mede, dat G. in het dorp als een zeer goede, fatsoenlijke en werkzame jongen bekend staat, en dat niemand in het dorp begrypt, „hoe deze jongen zich tot zoo iets heeft kunnen laten vinden. Het O. M. achtte het misdrijf zeer ernstig. Voor Van D., die nog andere misdaden op zijn geweten heeft o. a. vee diefstal, luidde de eisch 4 jaar, voor G. 3 jaar gevangenisstraf. o Steenkolen. De Duitsche kolenimport is nog niet her hervat, zegt het Hbld. Er komt geen stukje steenkool over de grens. Het daardoor ontstaan tekort wordt op gelukkige wijze aangevuld door de krachtige stijging van den Belgischen invoer, die van 4 tot 26 April 445.000 tons heeft bedragen. Hetzelfde blad meldt, dat de bruinkool- prijs met 4 Mei met f 4 verlaagd is steenkool en turfprijzen blijven dezelfde. üe koningin eu het Piederlaudseh fabrikaat. Den Haag, 30 April. Naar men ver neemt heeft H. M. de Koningin een aan schrijving doen richten tot de hoofden van de departementen van de Kon. Hofhouding, waarin mededeeling wordt gedaan van H.M.'s uitdrukkelijk verlangen om bij het aan schaffen van alle artikelen, werktuigen en benoodigdheden op elk gebied, waar zulks nog niet is geschied, buitenlandsch fabrikaat te vervangen door Nederlandsch fabrikaat overal waar zulks maar eenigszins mogelijk is. H. M. verzoekt daarbij om op 4 Maart 4920 van de hoofden van de Ilofdeparte- menten een opgave te ontvangen van alle sedert einde April 4949 aangeschafte, arti kelen, die niot te verkrijgen waren als Nederlandsch fabrikaat. o Het weer in April. Het Metereologisch Instituut te De Bilt publiceert het volgende voorloopige over zicht van het weer in April Gemiddeld over de geheele maand April bleef de temperatuur 4 A 2 graden Celsius beneden de normale. In de eerste vijf dagen en op 26 en 29 April daalde het minimum beneden het vriespuntden 29en te De Bilt tot 3 graden. --1 De hoeveelheid neerslag, gemiddeld over het geheele land, was ongeveer 40 percent meer dan de normale maandsom in de eerste tien dagen was het meest droog weer. Het aantal uren met zonneschijn te De Bilt bedroeg 448, tegen 455 uren normaal in Aprilde drie dekaden meldden resp. 66, 46 36 uren. o De 1 Mei-viering iu Amsterdam. De arbeiders hebben vandaag den 4 Mei dag gevierd. In verschillende gebouwen zijn meetings gehouden, gevolgd door straat- demonstraties, zoowel door de sociaal-demo cratische, als door de ^syndicalistische® arbeiders. Het aspect van de stad was in zooverre anders, dan gewoonlijk, dat reeds vroeg in de morgen in den regen groepjes werklieden met roode tulpen in het knoops gat of op den hoed, door de straten naar de meetings-terreinen of vergaderlokalen trokken. In de nabijheid daarvan bevonden zich bloemenverkoopers, die roode "tulpen verkochten. Drftvenschennis. Uit Steen wijk wordt gemelddat dit louter uit roofzucht gepleegd is. Het was bekend dat het lijk van den heer J. R dia voor ongeveer een half jaar voor zaken te Amsterdam zijnde, daar aan Spaansche griep ovesleed, in een looden kist, omslooten door een houten, naar hier was overgebracht. Dat loo(d heeft men willen bemachtigen. Een andere lezing is de volgende Toen onlangs pastoor J. J. v. d. M. overleden was, werd het lijk in de kerk tentoongesteld. De zeer velen, die kwamen kijken, konden zich overtuigen, dat de han den van den pastoor een gouden kelk om vat hielden. Het verhaal, dat de overleden geestelijke met -die kelk in de handen be graven was, vond bij zeer velen geloof. De begeerte naar deze gouden kelk zal mede een drijfveer geweest zyn tot het schenden der graven. Men heeft zich daarbij met het graf van den pastoor ver gist. De buit zou echter toch nihil zijn ge weest, daar bij de teraardebestelling de gouden beker vervangen was door een van was met een laagje verguldsel er over. Van de daders tot heden geen spoor. Geleien op de Hoogstraat te Rotterdam. »Zaak tijdelijk opgeheven wegens om- kooperij van mijn huisbaas door mijn buur man®. Elk commentaar is hier bepaald over bodig. o Vit het doukere Zuiden. Bij een vechtpartij te Uden, kreeg zekere v. d. K. een steek in het onderlijf. De verwonding was van zóó ernstigen aard dat de man bediend moest worden. Een ander persoon kreeg een ernstige wonde aan het hoofd. 1 Bei iu de mijnen. Kerkrade, 4 Mei (Part.) Op de Doma- niale mijnen mankeerden hedenochtend van de ochtendploeg, welke ongeveer 4000 man sterk is, slechts 30 man. Men schrijft uit Vught Woensdagavond hadden een aantal wagen bewoners, die tussehen Vught en Helvoirt hun tenten hadden opgeslagen geweldig huisgehouden in de herberg »In het Groene Woud®, gelegen dicht bij het Missiehuis Sparrendaal. De mannen, die dronken waren, wilden toegang tot de herberg, maar de alleen wonende weduwe P. had haastig de deur gesloten en wilde de kerels niet toelaten. Toen namen zij een paarden bak en begonnen daarmee de ruiten te be stormen. Geen enkele ruit bleef heel en ook van den inboedel werd veel vernield. De heer K. uit Vught, die met zijn motor rijwiel in de herberg stond, vluchtte de achterdeur uit. Een der woeste bende zette den heer C. met een sabel na en bracht hem een bloedende wonde aan het hoofd toe. In- tusschen kwamen van alle kanten boeren met gaffels en zeisen aangeloopen en door hun moedig optreden werd erger voor komen. Zij dwongen de woonwagenbewoners een som van f450 aan de wed. P. te geven als schadevergoeding voor hetgeen zij vernield hadden. Men kan begrijpen, dat de x>heeren« dit niet graag deden, maar zij hadden respect voor de gewapende boeren. Inmiddels was de politie van Helvoirt en Vught gewaarschuwd. Met de revolver in <le vuist drongen de veldwachters de woonwagens binnen. De vrouwen verze kerden, dat de mannen verdwenen waren, maar de politiemannen lieten zich niet mis leiden en haalden de schuldigen onder de bedden uit. Boven op de bedden sliepen heel rustig de kinderen Daar de Vughtsche amigoe reeds over: bevolkt is met de Boxtelsche heeren, wer den de kerels naar Helvoirt getranspor teerd. Moordaanslag iu bet Sarphatipark. In het Sarphatipark 74 te Amsterdam, twee hoog achter, woonde de 22-jarige juffr. O., die sedert een jaar of drie ken nismaking had aangeknoopt met den 32- jarigen heer H. De juffrouw had echter meer kennissen en onder dezen was eet» Franschman met wien zij in 't oogloopend veel omgang had. H. verweet haar dit wel eens en vooral in den laatsten tijd hadden ér, in verband met dien Fransch man, aanhondend scènes plaats, 't Schijnt dat het meisje dan nogal uittartend optrad. Zoo ook Donderdagmiddag ongeveer 4 uur. H., woedend geworden door het aanhou dend starren, haalde plotseling een revolver te voorschijn en loste a bout portant een schot op het gelaat van juffr. O., met het gevolg dat de kogel haar in een der oogen drong en zij met verbrijzelden schedel neer viel. Daarna richtte de dader het wapen op zich zelf en stortte niet ver van de plaats van het slachtoffer, mede ernstig getroffen, op den grond neer. De buren, geheel ontdaan door het ge beurde, haalden onmiddellijk de politie en toen deze kwam kon zij niet veel anders doen dan een dokter ontbieden, die con stateerde dat de toestand van beiden, hoogst ernstig was. Nadat voorloopig een spoed- verband was gelegd zijn zij daarop met do ziekenauto van den Geneeskundigen dienst naar.het Binnengasthuis vervoerd. Aldaar vernamen wij later op den avond, dat de toestand van H., de omstandighe den in aanmerking genomen niet onbevre digd, die van het meisje echter zeer be denkelijk was. In de jenever gestikt. Maandag werd op de Baan onder Kaats heuvel gevonden het lijk van een mans persoon, die daar Zondag dronken had rondgezworven. Het bleek te zijn de ruim 65-jarige ,D. V., uit Yeen afkomstig. De politie en geneesheer werden ont boden, welke laatste den dood toeschreef aan verstikking door jenever. uw verkoudheid, heeschheid en keel pijn. Zij zuiveren de mondholte, los sen het slijm op en genezen uw hoest. In doozen van 50 en 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 404 uur. Hensden. Donderdagmiddag wilde de heer Th. t. 't Hooft een stamboekstier naar Herpt brengen, doch dit was vlugger gezegd dan gedaan. Reeds even op den weg werd een der begeleiders door het dier op het land ge smeten naast .den weg en het beest holde terug naar huis. Maar juist aan de poort verbrak hij de heining der weide van den molenaar en rende hier in dolle vaart achter de koeien. Niemand het beest baas kunnende, werd de Rijksveearts ontboden welke adviseerde het beest te dooden. De marechaussee wist met een paar schoten het dier te treffen, dat doodneer- viel. Voor den betrokkene een leelijk schade- postje. Aan het postkantoor alhier en de daaronder resorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand April 4919 inge legd f 22686.72. Terugbetaald f 21718.80, Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje bedraagt het nummer 6517. By da Donderdagavond in het Wapen van Amsterdam® gehouden ver gadering van het Groene Kruis, opende de Burgemeester de bijeenkomst en werd bij stemming het navolgende Bestuur vast gesteld H. J. v. Eggelen, Voorz., J. C. Hilwig, Vice-Voorz., Mevr. Auër, Penningm., J. v. Laarhoven, Jr., Secretaris, A. Vos, J. v. d. Pol (Oudheusden), J. Majoor (Hees- boen), Commissarissen. In een volgende vergadering zullen de statuten worden vastgesteld. Een zeer groot aantal Leden eri Begunstigers was reeds toegetreden zoodat van deze Ver- eeniging de beste verwachting kan ge koesterd worden. Bij de Dinsdagavond jl. gehouden vergadering van de Nederl. R.K. Graf. Bond in de Eerw, Zustersschool, waarbij als spreker optrad de heer v. d. Dries uit Tilburg, werd het bestuur voor de afdeeling Heusden samengesteld als volgt: J. Belzer, Voorz., M. Remie, Secretaris- Penningm., G. Heykants, Commissaris. In de commissie belast met het af nemen van het mond. examen cand. gem. secretaris, hebben o.m. zitting onze stad- genooten de heeren H. J. van Eggelen en Mr. C. W. van Ommeren. De ambtenaren belast met de dis tributie tegen 4 Juli e.k. eervol ontslag bekomen wegens opheffing van het bedrijf. Thans is alhier definitief een Coöp. Verbruiksvereeniging ^Volksbelang® opge richt met ruim 80 leden. Het bestuur be staat uit de heeren J. Mom, voorz., J. Snijders -2e voorz,, H. v. Bennekom secr., J. de Graag 2e secr., D. Evertsen pen ningm., D, P. Maas 2e penningm., J. van Lent, secundus. Werkendam. Maandagavond verga derde de burgerwacht. Met het oog op de vele diefstallen werd besloten voortaan ieder en nacht een 6-tal personen wacht te laten loopen opdat aan deze zaak een einde mag komen. Het getal, die zich bij de burgerwacht aansluiten, is reeds boven de 80 geklommen. Wij hopsn dat zij succes met hun werk mogen hebben en de rust en veiligheid der inwoners niet langer gestoord wordt. De groote visscherijen aan de Be nsden Merwede zijn weer begonnen. Er wordt echter weinig gevangen door het koude weer. Indien de vangst wat beter gaat zal ook met de tweede ploeg een begin worden gemaakt. - Met ingang van 4 Mei 1.1. is tot Postbode in den Biesbosch benoemd, A. H. v. d. Laan uit Chaam. Besoijen. Naar wij vernemen zijn door de pas opgerichte woningbouwcom- missie eenige perceelen bouwgrond aange kocht in de Besoijensche steeg om daarop 27 arbeiders- en burgerwoningen te bouwen. Van eene uitbreiding der gemeente vanaf het z.g. »Hollandsch Steegje« tot aan den spoorweg is vooralsnog geen sprake. Capelle. Woensdag 30 April 11. vier den de heer en mevrouw W. G. Treffers- Linstee alhier hun gouden huwelijksfeest. Omstreeks elf uur in den voormiddag be- gavèn de leerlingen der Openbare Lagere School in de Kom, waarvan de heer Treffers gedurende tal van jaren hoofd was, onder leiding hunner onderwijzers zich naar de woning van het jubileerend echtpaar, al waar door hen een drietal toepasselijke liederen gezongen werden. In een korte toespraak bedankte de heer Treffers leer lingen en onderwijzers voor de gebrachte hulde, waarna de kleinen een versnapering kregen. ;s Avonds half acht werd het, gouden echtpaar door de gemengde zangvereeniging »'t Rozenknopje®, waarvan de heer Treffers voorzitter is, een aubade gebracht. Met een korte toespraak van den heer A. de Jong werd het echtpaar namens Let bestuur en de werkende leden der zangvereeniging een prachtig bloemstuk aangeboden. Zichtbaar "Y

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2