nr. Firma F. n, forel Magazijn St. Jozef. L. DÊRKS, 1ST I1ÏÏW1® II1ÏÏW1 I Openlag vooijaar-seijotti. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3877. Zaterdag 10 Mei. 1919. BAHLMANN's Heeren- en Kinilerkleediiig. SIGAREN, GROOTHANDEL IN TABAK. Het goedkoopste adres voor Wederverkoopers. 's-BOSCH, Tel. Int. 492. De nieuwste Vazen EETSERVIEZEN FEUILLETON. ÏÏames- en Heerenkïeeding naar maat, DRAAGT Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. |£ST Meleka, Vecco, Sportman, Red Fox, Xantos, Lift, Crescent, Him, Tosca, Toujours, Basma, Happy, Rahat, Kleine Xantos, Ascot, Ermak, Cavalia Ballet, Miss Qaby, Khiat, Leopold, Miss Blanche, Rubi, Caravellis, enz. enz. Vraagt nog- lieclen prijscourant. MAGAZIJN 24 Hinthamerstraat 24 BUITENLANDS CB OVERZICHT. »Hoe men nieuwe oorlogen maakt Dat kan men als opschrift plaatsen boven het »vredes« verdrag, dat Woensdagmiddag aan de Duitsche delegatie is overhandigd. Zoo onnoemlijk hard, kwetsend en on vervulbaar zijn de voorwaarden die men met den besten wil-van de wereld onmo gelijk spreken kan van een rechtvaardigen vrede. Voordat wij een uiterst kort overzicht geven van het verdrag; een enkel woord over de opening van de gedenkwaardige Tafel- en Dessertmessen i ill Hertshoorn Fruitmesjes en Vleeschvorkjes j Ebbenhout. TafelcouvertsZwaar verzilverd Theelepeltjes en Alpacca Hong-Kong en Marie Antoinette. Koffie-, Thee- en Ontbijt serviezen enz. voorheen JAGQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. 30. Tot diep in den nacht bleven de vrien dinnen nog bij elkander. Aan den voora vond van eene zoo lange scheiding hadden zij elkander nog zooveel-mede te deelen, zooveel te vragen, zooveel te bespreken, dat de slaap zijn rechten niet kon laten gelden. Negende Hoofdstuk. Gedurende de eerste dagen en weken na het vertrek van Henriette. gevoelde Albert eene onbeschrijfelijke leegte. Hij had niet den moed gehad, afscheid van haar te nemen, want hij vreesde, dat hij zijne aandoeningen niet zou kunnen be dwingen opdat zij echter zijn wegblijven niet verkeerd mocht uitleggen, had hij haar een hartelijk briefje geschreven, waarin hij de reden zijner schijnbare onvriendelijk heid uiteenzette, en hij had aan het slot de bijvoeging niet kunnen weglaten, dat hij niettegenstaande al wat zij gezegd had, toch op betere dagen bleef hopen. Henriette had in antwoord op dit briefje Elise opgedragen aan haar broer nogmaals de verzekering te geven, dat zij diep leed gevoelde over het voorgevallene, dat zij hem plechtigheid, waarbij de Duitsche afgevaar digden werden ontvangen. De geallieerde vertegenwoordigers werden met militaire eer ontvangen. Maar toen kwamen de Duitschers. Graaf Brockdorff Rantzau met de zijnen. Onder ademloos zwijgen traden, zij do zaal binnen, niemand keurde hen een groet waardig. Als zij naar hun plaat sen zijn geleid staat Clemenceau op en spreekt een korte rede uit, waarin den Duitschers wordt medegedeeld dat zij 14 dagen tijd hebben om schriftelijke opmer kingen te maken en vragen te doen. Daarna zal aan de Duitsche delegatie gemeld wor den binnen welken termijn zij haar defini tieve antwoord op het geheel zal moeten geven Hierna verkrijgt Graaf Rantzau het woord. Hij ontkende met nadruk, dat Duitschland en zijn volk alleen schuldig waren. En wat betreft de oorlogsmisdaden, oordeelde Rant zau Duitschland niet alleen schuldig en her haalde hij het verzoek om eert onpartijdig onderzoek. Zoo zeide hij Ik wil verwijten niet met verwijten beantwoorden, maar als men van ons een zoenoffer vraagt, laat men dan ook eens denken aan den wapenstilstand. Wij hebben er zes weken op moeten wachten en daarna heeft het maanden geduurd, voor de vredesvoorwaarden gereed waren. Zeker, de misdaden, tijdens den oorlog bedreven, mogen niet worden vergoelijkt, maar zij werden begaan in de hitte van den strijd om de overwinning, in de onrust over het nationale bestaan, in een toestand van op winding die het geweten der volken had afgestompt. De honderdduizenden non- combat,tanten die sedert den llen Novem- van harte sterkte en troost toewenschte, en dat, ook al had zij zijn briefje niet ont vangen wat zij echter ten hoogste op prijs stelde, omdat ze daaruit zag, dat hij in zijn hart niet bitter jegens haar gestemd was zij toch zeker zijne afwezigheid be grepen en geëerbiedigd zou hebben. De heer Vannissa en zijne dochter waren aanvankelijk voornemens, om na het ge beurde eenigen tijd langer in de nabijheid van Albert te blijven, hun verblijf te Arn hem nog wat te verlengen, maar Albert had aan Van Dormen te kennen gegeven, dat hun aanwezigheid, in verband met de plaats waar zij logeerden en waar hij zoo menig genoegelijk gesprek met Henriette had gehad, hem te veel aan het gebeurde deed denken. Daar bovendien Elise zich het laatste onderhoud met Henriette sterk aantrok, en zij zich zelve eigenlijk als de oorzaak van alles beschouwde, was zij aan vreeselijke zelfbeschuldiging ter prooi, iets waartoe haar karakter steeds overhelde. Zij was dus op het oogenblik volstrekt niet de ge schikte persoon om Albert te troosten, en zijn aandacht van Henriette af te leiden. De heer Vannissa besloot daarom geene verandering in zijn plan te brengen, en zoo vertrokken vader en dochter reeds spoe dig nadat Henriette hen verlaten had, naar hun buiten ïNordenstein®. Maar vóór het vertrek had Elise nog een onderhoud met Van Dormen. Zy had hem hooren zeggen, dat ook hij van plan was her zijn omgekomen tengevolge der blok kade, zijn daarentegen uit koele berekening gedood, nadat onze tegenstanders de over winning hadden behaald en gewaarborgd. Denk daaraan, wanneer gij spreekt van verantwoordeiijdheid* en van boete. Ten slotte eindigde hij met de opmerking, dat men zich aan beide zijden moest hoeden tegen het gevaar een te zware last op de schouders van Duitschland te leggen. Het eenige middel om het gevaar te banen, was een Volkerenbond, die voor allen openstaat. Daarna had de overhandiging van het concept-verdrag plaats. Daar de plaatsruimte ons niet toestaat het in zijn geheel op te nemen, vestigen wij slechts de aandacht op de meest be langrijke gedeelten. Allereerst over wat Duitschland moet afstaan. Aan België Eupen en Malmedy en de volledige, souve- reiniteit over Moresnet, Aan Frankrijk de kolenmijnen in het Saai bekken ter vergoe ding voor de vernieling der kolenmijnen in Noord-Frankrijk. Het Saargebied zal wor den geregeerd door een commissie, door den volkerenbond te benoemen. De tegen woordige bewoners zullen hun tegenwoor dige nationaliteit behouden, tenzij zij willen veranderen. Tenslotte wordt bepaald, dut na 15 jaar een volksstemming zal worden gehou den, waaraan alle 20-jarigen en ouderen mogen deelnemen, om uit te maken of de bevolking met het bestaande stelsel wil blijven voortgaan dan wel óf bij Frankrijk óf bij Duitschland wil behooren, waarna de Bond ten slotte over de souvereiniteit zal hebben te beslissen. Bij terugkeer van het gebied aan Duitschland, moet dit land de mijnen terugkoöpen. met en zonder bylevering van stof. Vughterstr. 87, Tel. No. 657, 's-HERTOGENBOSGH. Arnhem te verlaten, en nu scheen het haar voor Albert in zijn tegenwoordige omstan digheden erg hard, dat hij niemand over zou houden^ met wien hij over de zaak kon praten, bij wien hij zijn hart eens kon uit storten. Zij smeekte van Dormen toch niet zoo spoedig weg te gaan, maar als hij eenigszins kon zijn verblijf in Arnhem nog wat te rekken. 'i nDie arme Albert zal je zoo noodig heb ben,zeide zei. ïlk was stellig van plan naar Nijmegen te gaan, om daar een paar maanden bij mijn familie door te brengen, maar begrijp dat het noodig is, Albert hier niet alleen te laten. Al hadt je het mij niet gevraagd, Elise, dan zou ik toch gebleven zijn, maar nu doe ik het met des te meer genoegen, omdat ik weet dat ik aan een verlangen van jou voldoe.® Een dankbare blik was haar antwoord. »Ik geloof niet,® ging Van Dormen voort, adat Albert een man is die het zich lang zal blijven aantrekken het heeft hem diep, diep gegriefd nog meer dan ik mij had voorgesteld, maar hij is te veerkrachtig van karakter om lang te blijven treuren. Ik beloof je, Elise, ik zal, als ik eenigszins kan, blijven, tot ik meen dat hij alleen gelaten kan worden,® Je bent weer evengoed als altijd, Van Dormen.® »En dan, als ik aan myne belofte vol daan heb, mag ik je dan eens op Norden- stein komen vertellen, hoe ik hem verlaten Indien de koopprijs binnen zes maanden daarna niet betaald is, vervalt zulk een gedeelte voor goed aan Frankrijk. Dan volgt de bepaling omtrent, Elzas- Lotharingen, hetwelk ook aan Frankrijk komt. Niet te zeggen wat Duitschland verliest aan erts en steenkolen. De industrie wordt door den afstand van dit gebied wanhopig gefnuikt. Vervolgens Polen. Dat slokt de vetste brokken van oostehjk-Duitschland op, in het bizonder het door de Duitschers tot bloei gebrachte opper-Silezische industriegebied. Dantzig, dat toch beslist Duitsch is, wordt een vrije staat. De grens tusschen Duitschlafid eri De nemarken zal bepaald worden in overeen stemming met de wenschen der bevolking. Dat is de eenige bepaling, dat rekening is gehouden met de inzichten van Wilson. Maar nu het vervolg. Hoe zal Duitsch land buiten Európa behandeld worden Het wordt er eenvoudig uit weggebannen. Het moet afstand doen van alle rechten, titels en voorrechten buiten Europa. D. w. z. het raakt al zijn koloniën kwijt, het wordt uit China verdreven, het wordt uit Siam geworpen, en verliest daarbij onver- goed zijn bezittingen, uit den Negerstaat Liberia, uit Marokko, Sjantoeng, Turkije en Bulgarije wordt het verdreven. Een doodsteek wordt hiermee toegebracht aan den Duitschen handel. Militair moet Duitschland binnen twee maanden zijn strijvlkrachten hebben terug gebracht tot 70.000 man infanterie eff 30.000 man cavallerie. Het mag geen wapens of munitie meer maken. Dan de schadevergoeding. Als een on middellijke stap naar herstel zal Duitschland binnen twee jaar 20.000.000 000 mark moeten betalen, 40 milliard in de volgende jaren enz. enz. Maar dan het volgende Ten aanzien der scheepvaart erkent de Duitsche regeering het recht geallieerden lot vervanging ton voor ton en klasse voor klasse van alle koopvaardijschepen en vis- Ichersvaartuigen verloren of beschadigd we gens den oorlog, en aanvaard het den "af stand aan de geallieerden van alle Duitsche koopvaardijschepen van 1000 bruto tonen hooger, de helft van zijn schepen tusschen 1600 en 1000 bruto ton en een vierde van zijn stoomtreilers en andere visschersvaar- tuigen. Deze schepen moeten binnen twee maanden aan de commissie tot herstel wor den uitgeleverd, tegelijk met de noodige heb »le weet wel, je bent daar altijd een welkome gast maar kom dan niet als ik al weg ben ik heb je, geloof ik, reeds gezegd dat ik in het laatst van October naar Amsterdam denk te gaan.« »Dat is waar ook,« antwoordde Van Dormen, voor wien het blijkbaar een on aangename herinnering was. »Je komt mij toch van den winter ook in Amsterdam eens opzoeken, niet waar vroeg Elise. »Als ik mag heel graag,® antwoordde Van Dormen »Maar om zeker te zijn mij nog op Nor- denstein te vinden, kom dan den 16den Octo ber met Albert den dag bij orisdoor brengen. Dan ben ik zeker nog buiten, want dat is mijn verjaardag.® aGoed, dat blijft afgesproken,zeide Van Dormen, wien die welgemeende invitatie merkbaar goed deed. Eenige weken waren voorbijgegaan, maar de door Van Dormen gekoesterde verwach ting werd niet 'verwezenlijktbij Albert was weinig verandering gekomen. In ge zelschap van kameraads was hij meestal eenigszins luidruchtig, omdat hij zijne treu rige stemming voor hen wilde verbergen, miaar wanneer hij alleen op zijn kamer zat, of wanneer van Dormen zonder anderen bij hem was, dan had hij meenig oogenblik van diepen weemoed. Zeker had Van Dor men niet gedacht, dat dit lang zoo zou Goriiiclieiii. documenten, betreffende de overdracht der schepen tegenover de vroegere eigenaars. Tevens moet Duitschland op zich nemen in de eerstvolgende vijf jaar koopvaardij schepen voor de geallieerden te bouwen tot een totaal van 200.000 bruto ton. Wanneer men nu nog weet, dat in bepaalde omstandigheden de Duitsche binnen- scheepvaartvloot, (van zoo uiterst groot be lang voor het economisch leven in Duitsch land) zelfs tot 20 procent zal mogen ver minderd worden en dat Frankrijk en Polen met het verkregen gebied, geen cent van de staatsschuld overnemen, zal men het met ons eens wezen dat Duitschland levend wordt gevild. Gaan wij een betere wereldorde tegen door dit verdrag Het kan niet. De a.s. volkerenbond; verdeelt de wereid in volken eerste, tweede en derde klasse, n.l. in overheerschers, neutralen, die min of meer vrij zullen zijn, en onderdrukten. De over heerschers zoeken zich rijk en machtig te weten ten koste der anderen. Het resultaat Haat, onrust en steeds nieuwe oorlogen. Wat Duitschland doen zal Het heeft maar één keus Zich onderwerpen. Wei gert het de onderteekening dan krijgt het geen aanvoer van levensmiddelen en grondstoffen. Maar op den duur Het Duitsche volk is innerlijk sterk. Men kan het tijdelijk knechten, doch don geest dooden is onmogelijk. blijven duren. In den aanvang had hij er bij Vanissa op aangedrongen veel afleiding te zoeken, veel uit te gaan, en deze had ook aan dien raad eenigen tijd toegegeven, maar hij zag dat het hem niets hielp, en dat hij nog het liefst alleen of met Van Dormen op zijne kamer zat. »Ik had gehoopt, door Elise nog eens waKvan haar te hooren,® zeide hij op ze keren avond tot Van Dormen. Elise zal je niets over haar schrijven, en daarin heeft ze groot gelyk jij moet vergeten.® ïMaar ik kan niet vergeten. Laat me ten mintse nog maar in de herinnering aan die goede dagen zoo gelukkig mogelijk zijn.® *Je houdt de wond moedwillig open, Al- bert dat is niet verstandig.® >Maar doe ik dat dan Frits? Heb ik alles geprobeerd, heb ik niet alles gedaan, wat jij noodig oordeeldeten ik vraag je heeft het mij een zier geholpen »Neen, ik moet toegeven niet veel.® »Ik heb werkelijk mijn best gedaan,® zeide Albert, met moeite die woorden uit brengende, »maar het is te vergeefs, alles te vergeefsFrits, waarom heb je mij op dien avond ook vastgehouden Er zou een ongeluk zijn gebeurd, niets meer,® ïSpreek zoo niet, Albert. Wees een man.® Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor lint tul van 'Minn Alten, Langstraat Bmelerwiari 4 j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1