geschieden Handelen naar den raad van dr. Stampfer in de Vorwarts die schrijft Als wij verklaren dat wij niet onder teekenen, dan moeten wij erby blijven, wat er ook van kome. Slechts doordat wij de brutaliteit van den vijand dwingen zich te ontwikkelen tot deze ten slotte voor zichzelf schrikt, slechts wanneer wij een kracht van dulden en aanhouden toonen, die de wereld bewondering afdwingt en haar geweten schokt, slechts dan zal het gelukken door de mate van onze offers het aanbreken van ons uur te bespoedigen. De vijand zal probeeren een gedeelte van Duitschland te bezetten en de rest door verhongering tot overgave te dwingen. Wij moeten hem dwingen tot het uiterste te gaan. Hy moet zich gedwongen zien ^Duitschland te bezetten en het tot een kolonie van zijn z.g. volkenbond te maken en wij zullen dan zien hoe lang zijn uiterlijke en innerlijke eenheid duurt en zelfs al duurt deze jaren, wij moeten niet zwak worden. Wij hebben het heldhaftig voorbeeld van het kleine België voor ons, dat onder der gelijke omstandigheden vier jaren volge houden heeft. Wat België kon, moeten wij ook kunnen. Deze socialist raadt dus aan niet te on derteekenen. De ellende zal dan wel voor Duitschland toenemen, maar dat zal tege lijkertijd de toorn van het internationale proletariaat ontketenen. Een wereldrevolutie zal dan de geallieerden dwingen de voor waarden te verzachten of geheel op te hef fen. Maar al protesteerde de heele ar beiderspartij over de gansche wereld tegen de onmenschelijke behandeling van de over wonnenen (wat vooreerst nog niet geschie den zal), wat zou het nog baten. De ar beiderspartijen hebben nu eenmaal geen medezeggensschap te Versailles. Wij ver wachten dan ook, dat de Duitsche regeering gedwongen zal zijn te onderteekenen, daar er op 't oogenblik in Duitschland geen re geering denkbaar is, die stand zou kunnen houden tegen den drang der proletariërs, die den vrede tegen eiken prijs willen' omdat vrede voedsel beteekent. Maar dat uit dezen vrede een nieuwen oorlog noodwendig moet voortkomen, daar aan is wel niet te twijfelen. De journalist Franck schrijft Hoe nauwer de vijand onze ketenen smeedt, des te spoediger zullen wij ze verbrijzelen. De kracht van Duitschland is voor het oogen blik verlamd, doordien de wapenstilstand ons van onze wapenen heeft beroofd, en doordat de revolutie bij ons de tucht heeft ondermijnd. Maar de kracht van Duitsch land is ongebroken en de strijdlust leeft voort in de volken van Duitschland. Waarlijk zoo'n energiek volk van 70 millioen zielen laat zich niet lijdelijk knechten. Italiaansehe bladen zijn er zeer over ge belgd, dat Engeland en Amerika met Frank- ryk een militair verbond, ten bate van het laatste land, hebben gesloten en Italië er buiten gehouden hebben. Het is een schan delijke moreele vernedering voor Italië, zegt een blad. Nog zij meegedeeld, dat Wiison niet naar Amerika zal terugkeeren vóór de onder- teekening van het vredesverdrag. Ook za de president een bezoek aan België bren gen. Amerika wil, zoo schrijft de »Indé- pendance België®, ons een krachtigen steun en hulp geven. Zoo bestaat er o. a. een plan om Antwerpen te maken tot de Ame- rikaansche handelsbasis in Europa. Hoogst waarschijnlijk wil Wilson over dit alles persoonlijk met de regeering spreken. m discrediet wilde brengen, nadat ik bij iet transport alles gedaan had wat ik kon om het leven van Rosa Luxemburg te be schermen. BUITENLAND. De moorden op Liebknecht en Rosa Luxem burg. Men meldt aan de Tel. dat luitenant Vo gel de volgende verklaring aflegde. Ik had bevel gekregen Mevrouw Luxem burg van het Hotel Eden naar de strafge vangenis te Moabit te brengen. Toen wi het hotel verlieten, was het rijtuig omgeven door een opgewonden menschen-menigte Mevrouw Luxemburg kreeg oogenblikkelijk4 voordat ik het kon verhinderen van een sol daat met een stalen helm twee kolfslagen op het hoofd, zoodat zij levenloos ter aarde zonk. Ik tilde met eenige anderen haar op en droeg haar in het rijtuig. Wij reden weg. Toen wij langzaam door de terug dringende menigte reden, viel er een échot wij wisten niet of dit voor ons dan we voor de gevangene bedoeld was. Wij waren allen vreeselijk opgewonden. Daarop gingen wij zoo snelmogelijk door, over de Cornelius- brug langs den Lützow-oever. Toen wi naast ons het water van het kanaal zagen kwam op de een of ander wijze en op het zelfde oogenblik bij ons allen de gedachte op. Om het lijk in het water te werpen omdat wij allen zagen dat mevrouw Luxem burg dood was. Haar schedel was ingeslagen. In deze ver schrikkelijke opwinding wist ik niet wat te doen, daar ik in geen geval de divisie in )e Bolsjewiki hebben weder nieuwe neder lagen geleden. De Esthlandsche troepen behaalden na een verbitterden strijd, eqn succes op de 3olsjewiki en namen verschilden dorpen. Aan het front bij Archangel vielen de Bolsjewiki de stellingen aan de Vaga tever geefs aan. Aan het Moermanfront weken zij 10 mijl, bezuiden Mazelskaja. Versailles, 40 Mei. De correspondent van den vLokal Anz.c seintTot heden ïeeft de Fransche pers blijkbaar nog geen mededeeling ontvangen van de gisteren in gediende nota's van Rantzau. Geen enke- e courant maakt er nog melding van, maar volgens de huidige houding der pers is het te verwachten, dat het protest te- *en het verdrag behalve door de socialis tische bladen als niet ernstig te nemen zal worden voorgesteld, want ook het ma nifest der rijksregeering aan het Duitsche volk wordt door de meeste bladen bluf ge noemd. De »Matin« zegtZij zullen teekenen, maaiv het gevaar ligt daarin, dat zij het heele verdrag niet zullen uitvoeren. Er moeten middelen gevonden worden, die hem tot uitvoering dwingen. Hanotaux in de sFigaro® begroet en- thousiastisch het verdrag, wijl het einde lijk den vrede brengt, maar betrelirt het, dat het zelfbestemmingsrecht slechts aan Duitsch-Oostenrijk wordt geweigerd en niet ook, zonder rekening te houden met den wil van de bevolking, de linker Rijnoever wordt genomen. Men kan niet in het eene geval het zelfbestemmingsrecht toepassen en in het andere geval niet. In de Action Fransaise« Vertegenwoor digt Daudet dezelfde gedachte. Wij heb ben Duitschland tot slaaf gemaakt bekent hij, zonder het te verbrokkelen en ter neer te werpen. Dat is eén groote fout. Om een beetje tabak. In de Duitsche grensplaats Stadtloan heeft de aankomst van een kleine hoeveel heid tabak een kleine burgeroorlog veroor zaakt. In 10 winkels waren in het geheel ■400 pakjes tabak gedeponeerd, welke spoe dig verkocht waren. Na dien tijd echter kwamen tal van fabrieksarbeiders in de winkels om tabak te koopen doch wilden niet gelooven dat de hoeveelheid uitverkocht was. Verscheidene winkels werden be stormd, de ruilen ingegooid en de inhoud beschadigd. Een der winkeliers, die de indringers wilde tegenhouden, loste een aantal schoten, waardoor verschillende per sonen verwond werden. Het gevolg was een bombardement van den winkel. Amerikaansche «orlogslecning. Washington, 12 Mei. Naar offïciëel wordt medegedeeld is de 5e oorlogsleening sterk overteekeud, doch wordt slechts tot een bedrag van 4500 millioen dollars aan inschrijvingen aangenomen. o Amerika drooggelegd. Volgens de »New-York World« brach ten de afgevaardigden van de Amerikaan sche Arbeiderspartij, van Parijs terugge keerd, de volgende boodschap van Wilson mee j)Als ik, te Washington teruggekeerd, tot de overtuiging kom, dat de openbare meening zonder twijfel tegen de droogleg ging op 1 Juli gekant is, zal ik van mijn recht van veto gebruik maken.® De kwestie kinine. De Raad van Vier heeft Vrijdag de besprekingen betreffende de kwestie-Fiume, waaraan men een oplossing wenscht te geven overeenkomstig die van het Saar- vraagstuk, voortgezet. De correspondent van de Associatec Press te Washington zegt dat op het Witte Huis bericht is ontvangen, dat president Wilson er in toegestemd heeft dat Fiume na 1923 aan Italië komt. Een sensatieberichtje. De »Lokal Anzeiger® weet merkwaardig nieuws. Een spreker in de vergadering van de provinciale synode van Brandenburg zou hebben meegedeeld, dat president Wilson tegen een Nederlandschen gedele geerde zou gezegd hebbenU vindt de voorwaarden vernietigend voor Duitschland Welnu, de Duitschers zeggen op alles ja waarom zeggen zij niet neen Ik wacht er alleen maar op om hen te helpen o De reelevering. Naar aanleiding van de bepaling in het vredesverdrag, dat Duitschland honderd duizenden dieren, w. o. 14,000 melkkoeien moet uitleveren, merkt de Vorwarts® op, dat hiermede de moord op de Duitsche zuigelingen door de westelijke mogendhe den wordt georganiseerd, daar thans reeds niet voldoende melk aan de zuigelingen kan worden verschaft. o Hongartye. Berlyn, 11 Mei De ochtendbladen ver nemen uit Weenen De voormalige president van de Hongaarsche kamer, Ludwig Navay, werd te Mako met verscheidene grootgrondbe zitters als gijzelaar gevangen genomen om naar Boedapest gevoed te worden. Op weg daarheen werd Navay aan een der stations uit den wagen gehaald, tegen een muur ge- jlaatst en doodgeschoten. Zijn broeder heeft een klacht ingediend bij Bela Kun. Bela £un bevestigde het gebeurde, betuigde uit naam van de Radenregeering zijn leedwe zen en beloofde een streng onderzoek. o Anterikaausche handelsvloot, De Amerikanen kunnen tevreden zijn. Leest- men de vredesvoorwaarden goed na, dan blijkt er uit, dat de verliezen der^ Amerikaansche handelsvloot ongeveer 350.000 ton bedragen en dat Amerika daarvoor 600.000 ton terug krijgt. De meeste thans verworven schepen zijn van een fraai type, hetwelk wegens de dringende behoefte aan vrachtschepen vcor het overbrengen van levensmiddelen, ge durende den oorlog niet werd aangebouwd Sommige schepen zullen van onmetelijke waarde zijn bij de schepping van nieuwe Oceaan-passagiersdiensten door Amerika. <s° De militaire maatregelen der Geallieerden, Londen, 12 Mei. (R. O.) Reuter ver neemt, dat, indien Duitschland de vredes voorwaarden niet aanvaardt, hetgeen on waarschijnlijk wordt geacht, alle maatregelen voor de geallieerde legers getroffen zijn om den opmarsch voort te zetten juist zooals geschied zou zijn, indien Duitschland de wapenstilstandsvoorwaarden niet had aanvaard. Een sovjet-regcering in dcKrim Moskou, 12 Mei, Korr. Bur. Een telegram van den voorzitter van de voorloopige arbei ders- en boerenregeering in de Krim bericht de uitroeping van de socialistische Sovjet- regeering, die haar groet zendt aan de Sovjet-republieken van Rusland, de Oekrajine Hongarije, Littauen en Letland. Amerikaansche voorschotten. New York, 12 Mei. (Part.) Het Ame rikaansche departement van financiën deelt mede, dat opnieuw 50 millioen dollar aan Frankrijk zal Worden geleend. Het totale krediet aan Frankrijk bedraagt thans 2 milliard 802,477,000 dollar. Het totale bedrag der geleende gelden bedraagt 9,228,829,000 dollar. Volgens het door de Fransche autoritei ten ingestelde onderzoek wordt geen en kele Fransche krijgsgevangene meer tegen zijn wil in Duitschland vastgehouden. Bo vendien is aan de troepen-depots verzocht, een lijst van krijgsgevangenen over; te leg gen, die niet uit Duitschland zijn terug gekeerd. Deze dienst zal worden overge maakt aan den specialen dienst, welke in Duitschland is ingesteld, met opdracht, door de Duitsche regeering een onderzoek te doen instellen, om alle noodige inlichtingen over het lot van deze krijgsgevangenen te verkrijgen. Tegcu dc Bolsjewiki. Stanislau, 10 Mei. De Anti-bolsjewis tische beweging die geleid wordt door den hetman Zeleny breidt zich uit. De gou vernementen Tchernigov, Poltawa en Je- katarinoslav, zijn in opstand. De boeren verzetten zich tegen de vreemde heer schappij der bolsjewisten. De sovjetregee- ring te Moskou heeft wederom groote troepenmassa's ndar de Oekraijne gezonden. binnenland: Oorlogs-fflinister iu burger. Toen de Minister van Oorlog deze week in den Holterbeek bij Groenlo de grens wacht inspecteerde vroeg Zijn Exc. aan een soldaat, hoe het hem in den dienst beviel Deze had geen aanmerkingen, doch hij deelde den onbekenden heer mede, dat hij al een maand geleden zakenverlof had aangevraagd bij den Minister, ïdoch die vent geeft heele- maal geen antwoord.Toen zeide de Mi nister, dat hij voor een spoedig antwoord en mieschien ook voor verlof zou zorgen. Hbld. Leening Zuid-Holland. De 51/, pet. leening der provincie Zuid- Holland, groot 1 millioen gulden, is bijkans twintigmaal volteekend. Op de inschrijvingen kan slechts 5 pet. worden toegewezen, terwijl de inschrijvingen beneden f 10.000 buiten beschouwing moe ten worden gelaten. o De ex-Keizer. Londen, 11' Mei. ^National News ver neemt uit Den Haag, dat de Nederlandsche regeering besloten zou hebben den ex-Keizer uit te leveren. (Dit bericht zal wel wat voorbarig zijn. Men hechte er geen gewicht aan. Red.) Prov. Ct. Indische leening ran 180 millioen. Den Haag, 12 Mei. Naar wij vernemen zal de vierde Indische leening, wanneer het ontwerp spoedig by de Tweede Kamer zal inkomen, worden uitgegeven tot een totaal bedrag van nominaal ten hoogste 180 mil lioen gulden, met een rente van ten hoogste 6°/o- De koers van uitgifte zal nader wor den bepaald. De leening zal aflosbaar zijn in 40 jaar, aan te vangen in 1920. Tot 1 Juli 4924 zai zij niet vatbaar zijn Voor conversie en zal de jaarlijksche aflos sing het één veerdigste van het geleende niet te boven gaan. o Wapens en munitie in beslag genomen. Men meldt uit Venlo Door de marechaussee werden Zaterdag in een café in het naburige Velden in be slag genomen drie kisten geweren, 2000 boxijzers, acht kisten handgranaten, een massa dynamietpatronen, -petroleum, enz. Het schijnt dat er vele van dergelijke bewaarplaatsen langs deze grens zijn. - o Duikbootdok binnengesleept. Een IJmuider en een Maassluisser stoom- treiler hebben tezamen te IJmuiden binnen gebracht een groot Itaiiaansch duikbootdok dat op de Noordzee drijvende is gevonden. Het geschenk van Zuid-Afrika Het ss. Boeton der Stoomvaart-Mij. Nederland, hetwelk 6 Mei jvan Durban is vertrokken tot voortzetting der reis van Ned.-Indië naar Nederland, heeft naar N. I. P. A. meldt te Durban 827 tons mais geladen, welke een geschenk zijn van de Zuid-i^frikaansche bevolking aan de bevolking van Nederland. De Stoomvaart-Mij. Nederland heeft aan geboden deze mais gratis van Zuid-Afrika naar Nederland te vervoeren. De gezellige drukte, welke teTiel, Zondag middag door het groote vreemdelingenver keer, op de Groenmarkt heerschte, werd een oogenblik verstoord doordat een auto in brand geraakte. Dit verwekte eenhevige conster natie, vooral toen men de vlammen niet meester kon worden met zand en water, dat er in geworpen werd. De heer F. van Offerden, inmiddels gewaarschuwd, biuschte den brand in een minimum van tijd met zijn brandbluschapparaat, »Radikal« waar van bij deze gelegenheid de snelle en doel matige werking werd bewezen. Be verjaardag van deu Ex-Kroonprins. Men meldt uit Wieringen aan de Msb De verjaardag van den ex-kroonprins is in de pastorie op Oosterland op eenvou dige wijze gevierd. Vele Wieringers en enkele beuren van het vasteland kwamen den prins gelukwenschen en post en tele graaf brachten massa's brieven, kaartjes en telegrammen. Ook de schooljeugd liet zich niet onbe tuigd. Behalve de gift van den prins aan den burgemeester voor de armen gaf de kroonprins aan verschillende ingezetenen op dezen dag souvenirs als sigarenkokers, portemocnaies, dasspelden, enz. alles me; een gekroonden W. Enkele cadeaux bevat ten geld. De jeugd werd getracteerd. De broodprtyieu. De centrale commissie uit het Ned Verbond van Vakvereenigingen en de S D. A. P. heeft den minister van Landbouw dringend verzocht, aan het plan, om de broodprijzen met ingang van 15 dezer te verhoogen, geen gevolg te geven. Deze verhooging beteekent voor een gezin van 5 personen, dat zijn rantsoen half in bruin-, half in wittebrood neemt, een hoogere uit gave van 75 cent tot f 1 per week. Onder de huidige omstandigheden, nu de prijzen der leVensbenoodigdheden nog zoo hoog zijn, en de werkloosheid een tot dusverre niet gekende afmeting heeft aangenomen beteekent deze verhooging voor tienduizenden arbeidsgezinnen weinig minder dan een ramp. Deze maatregel zal sterke ontevre denheid onder de arbeidsklasse wekken. De commissie verzoekt den minister dan ook met den meesten nadruk, de brood prijzen, althans voorloopig, niet te verhoogen. o Een zending van een bolsjewiek. Aan het politiebureau te Enkhuizen zijn gebracht 9 ongeladen nieuwe handgranaten met gebruiksaanwijzing, gevonden in een edige kist, die uit Duitschland was ver zonden aan een in Enkhuizen woonachtigen bloembollenhandelaar. Onder kerktyd. Te Beverwijk kwamen Zondagmorgen onder kerktyd, twee personen den bakkers winkel binnen van G. tegenover de Ned. Herv. kerk. Zoodra zij binnenkwamen, dreigden zij de vrouw, die alleen thuis was, met een mes en dwongen haar het geld, dat in huis was af te geven. Zij op deze wijze ruim f 800 in handen hadden gekregen, hebben zij de vrouw be wusteloos gemaakt. Zij is nog geheel ont daan van den doorgestanen angst. De roovers droegen baarden en waren onher kenbaar. Hotor-ougeluk. Zondagnamiddag omstreeks halfzeven is op den Haarlemmerweg tusschen Halfweg en Sloterdijk een motorfiets, waarmede de belijder den trein trachtte bij te houden, over „den kop geslagen. De berijder, een luitenant, werd tegen den grond geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Drie jongens verdronken. Te Remmerden gem. Rhenen zijn Zon dag drie jongens een van 16 en twee van 17 jaar bij het zwemmen in den Rijn verdronken. De eene broeder, die den anderen trachtte te redden, kwam even eens om. De Betuwe in bloei. Het bezoek aan »De Betuwe in bloei® is vooral Zondag zeer druk geweest. Het was een prachtige bloemendag®. In Tiel en zijn omstreken was het zeer druk en er werden goede zaken gemaakt. In het stadje was het zeer levendig, vooral op de Markt, waar het soms vol stond met auto's en andere voertuigen. De Betuwe is nu een lusthof. o Smokkelen. Men meldt uit Westelyk Zeeuwscn- Vlaanderen Tegenwoordig wordt er weer druk ge probeerd om smokkelhandel te drijven met de Belgen en vooral in hoornvee wordt er een grove handel gedreven, tegen verba zend hooge prijzen. De afgeloopen week is evenwel voor de smokkelaars niet gun stig geweest. Op twee verschillende plaat sen werden elf koeien welke een groote waarde hadden door de Rijks- en de sol- datenkommiezen aangehouden. Het mocht hen ook gelukken de smokkelaars aan te houden. Een hunner die zich nog verzet had is gevankelijk naar Middelburg over gebracht. Een buitengewoon krediet. De regeering vraagt nog een buitenge woon krediet van 86 millioen gulden ter voorziening in de uitgaven als gevolg van de nog voortdurende buitengewone omstan digheden, dat door het departement van oorlog te dragen is en niet uit de zooge naamde vredesbegrooting te bestrijden valt. Petten voor auto's. Jongens hebben dikwijls de aardigheid hun pet voor een auto te gooien. Naar aanleiding van klachten in de »Kampioen« schrijft de heer M. te Driebergen aan dat blad het volgende »Daar hebben wy ook veel last van gehad. Een automobilist in Utrecht hing aan de achteras van zijn auto eenige vischhaakjes pl.m. 5 c.M. van den grond en nam zoodoende de petten mee. Dit hielp.® o Circus Carré to Amsterdam door de politie ontruimd. Zaterdagavond is in het Circus Carré de z.g. Amerikaansche Amusementscam- pagnie onder leiding van den impressario B. Gosschalk geopend. Na afloop der specialiteitenvoorstelling waren er in de verschillende foyers cabarets georganiseerd terwijl in de stallen een kermis was inge richt met schiettenten e. d., en ook een z.g. apachenkelder. Reeds tijdens de zeer druk bezochte voorstelling was het publiek op de hoogere rangen, vermoedelijk minder tevreden met de waar welke het voor zijn geld kreeg, zeer woelig en rumoerig. Na afloop der voorstelling werd bekend ge maakt, dat de bezoekers van alle rangen tot de kermis zouden worden toegelaten. De stallen werden nu letterlijk bestormd. Het werd een wanordelijke bende, en dat werd/er niet minder op, toen nog steeds meer publiek tegen entrée van LI van buiten werd toegelaten. Reeds vroeger had de politie er bezwaar tegen gemaakt, dat er tusschen al die tenten van licht latwerk zooveel menschen zouden worden toegelaten tot een algemeene dans partij. Zij vreesde opstoppingen en onge- N o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2