r Bij dit nr. fieiieon een loep!.; Firma F, i li PflPPEL Magazijn St. Jozef, Bleekzuchtige: Meisjes en Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3879 Zaterdag 17 Mei. 1919. SIGAREN, ill 1 TABAK. Het goedkoopste adres voor Wederverkoopers. 's-BOSGH, Tel. Int. 492. [j TJf K M Opening voorjaar-seisoen. it ilIfjllAWs Heeren- en 4tinderkleeding GROOTHANDEL IN li®! De nieuwste Vazen EETSERVIEZEN $ames~ en Heerenkleeding naar maat, DRAAGT Gorincheui. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 fnaanden 1.20, franco per post zonder prysverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Meleka, Vecco,' Sportman, Red Fox, Xantos, Lift, Crescent, Him, Tosca, Toujours, Basma, Happy, Rahat, Kleine Xantos, Ascot, Ermak, Cavaiia Ballet, Miss Gaby, Khiat, Leopold, Miss Blanche, Rubi, Caravellis, enz. enz. Vraagt nog- heden pryscourant. MAGAZIJN f» BW, f 24 Hinthamerstraat 24 Ü3L ÜËJ rÊÊJ BUITENLANDS OH OVERZICHT. i Het was te verwachten, dat na het be kend worden der vredesvoorwaarden in Duitschland een storm van verontwaardi- i ging zou losbreken, Zóó vernederend en vernietigend zijn wellicht nog nooit bij eenige vredessluiting de gestelde eischen geweest, Toen dan ook in de vergadering van de Duitsche Nationale Vergadering deze zaak ter sprake kwam, klonk uit de verschillende redevoeringen der partijleiders een kreetvan afschuw op over zulk een behandeling. Tafel- en Dessertmessen i in Hertshoorn Fruitmesjes en Vleeschvorkjes Ebbenhout. TafelcouvertsZwaar verzilverd Theelepeltjes l en Alpacca Hong-Kong en Marie Antoinette. Koffie-, Thee- en Ontbijt serviezen enz. 1 iÏFRKS L. ULIMVO,- JACQ.KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. BUITENLAND. In België is voorgesteld dert achturendag in de hoogovenbedrijven in la voeren, te beginnen 1 Januari 1920. In de kolenmijnen Vun Hyon en Cipiy (België) heeft een ontploffing van mijngas plaats gehad. In Ciply zijn vijf arbeiders gedood en 17 gewond. In "de buurt van Lüneburg is een trein gederailleerd, van het talud gestort eri verpletterd. Van onder de verbrijzelde wagens haalde men 10 dooden en evenveel gewonden te voorschijn, o UIT DEN ALCOHOLSTRIJD Tekort aan Thee! In verband met het feit, dat Amerika in Juni een droge staat wordt, vroeg een der grootste importeurs van thee in Amerika een bedrag van een millioen dollars aan de Javatheeplanters, ten einde propaganda te maken voor Javathee in Amerika. De planters hebben reeds anderhalve ton toegezegd. Men verwacht, dat het theegebruik in Amerika zal verdriedubbelen. Waar dit thans ruim anderhalf pond per hoofd en per jaar bedraagt bij een bevolking van 200 millioen zielen, beteekent deze verdrie dubbeling dus een toename van de thee- consumptie met zeshonderd millioen pond per jaar. __o Wij kunnen natuurlijk geer» verslag ge ven van wat chs verschillende sprekers zeiden. Slechts een enkel woord worde vermeld. Zoo zeide de Pruisische minister president Hirsch, die namens alle Duiteche staten sprak, dat hij liever dood dan slaaf wilde zijn Aanhoudende toejuichingen volgden op deze hartstochtelijke zielekreet. Hij achtte deze vredesvoorwaarden onaan nemelijk. Weer anderen keerden zich tegen Wilson, wiens houding zij als een woordbreuk kenschetsten. En de, afgevaardigde Haussman van de democratische partij, die den vrede een langzame tharteling van het Duitsche volk noemde! en in verband daarmede van een verruwing van het volkenrecht sprak, las ten bewijze daarvan onder groote opwinding der vergadering den inhoud van art. 432 voor, waarin het heet, dat de door het huidige verdrag niet opgeloste kwestie een onderwerp van latere overeenkomsten zullen vormen tot het aannemen waarvan Duitsch land zich reeds thans verplicht. Inderdaad, het vredesverdrag van Brest Litowsk, dat toch ook geen bloemlezing van zachtmoedige voorwaarden omvatte, is nog uiterst ge matigd bij «en verdrag, dat zulke schan delijke, vernederende bepalingen bevat. Ook president Fehrent>ach heeft zich aan het slot der algemeene beschouwingen nog over de voorwaarden uitgesproken. Hij ging daarbij klaarblijkelijk uit van de veronder stelling, dat de vrede tenslotte toch getea- kend zou worden. Smartelijk zeide hij In dit uur herdenken wij dankbaar al het schoone en groote, het goede en idieele dat onze grootouders en ouders ons hebben Een interview niet Rantzau. Graaf Brockdorff Rantzau heeft in een intervieuw met den hoofdredacteur van de Transocean Presse o.a. het volgende ver klaard Het ontwerp der geallieerden is bezield van het grootste wantrouwen tegenover Duitschland, waarvoor zij voornamelijk ma- terieele waarborgen verlangen. Tegenover dit wantrouwen kan Duitschland slechts daden stellen. Wij zelf weten, dat het nieuwe Duitschland met de beginselen en handelwijze heeft gebroken, welke de oor zaak voor het wantrouwen van onze tegen standers zyn, maar wij moeten niet ver geten, dat wij tot nu toe nog geen gele genheid gehad hebben op den grondslag van interiiatioj.ale onderhandelingen hiervoor het bewijs te leveren. De eerste gelegenheid daartoe zullen ons de besprekingen te Versailles bieden. Ik ben ervan overtuigd, dat de gealli eerden de oogen niet kunnen sluiten voor het feit, dat wij eerlijk en zonder bijge dachten willen handelen. In de nabijheid van Helsingfors zijn geallieerde oorlogschepen verschenen. Dit is een gevolg van het verzoek van Finland om hulp, met het oog op het verschijnen van Bolsjewistische oorlogsschepen in de Oostzee. Uit" Archangel wordt omtrent den strijd in Noord-Rusland gemeld, dat ife Bolsjet j wistische artillerie tot zwygen werd gebrach- achtergelaten en wij smeeken onze kinde ren en kleinkinderen het ons niet te ver wijten dat wij hen aan nood en ellende moeten overleveren. Wij hadden op een volkenbond gehoopt, doch dit verdrag is daartoe geen inleiding. Het is de vereeu wiging van den oorlog. En thans wend ik mij tot onze vijanden en zeg Ook in de toekomst zullen de Duit sche vrouwen kinderen baren, en deze kin deren zu'len de slavenketenen verbreken en den smaad wegwisschen, die ons Duitsdh aangezicht zal worden aangedaan. Voor ons geldt evenals in dagen van geluk, ook heden het woord, hetwelk nimmer de uitdrukking van zelfzuchtige aanmatiging, doch slechts van innige liefde voor ons vaderland was: •Deutschland, Deutschland über glles, über alles in der We!t.« (Duitschland, Duilsch- Inad, boven alles, boven alles op deez' aard Ook President Ebert liet zich in den zelfden geest uit in een persgesprek met den vertegenwoordiger van de Ass. Press, toen hij zeide»Het volk begint pas te ontwaken uit de hypnose, waarin het, door het misbruiken van zijn ernstig vertrouwen op de waardigheid van Wilson's program, is gebracht. Het ontwaken zal ontzettend zijn, en wij allen zien het met angst tege moet. Nog wil men tegenover de koude en harde feiten vasthouden aant het geloof, hetwelk in den naam Wilson en in het begrip verzoeningsvrede. en volkenbond tot uitdrukking is gekomen. Men wil niet ge- looven, dat alles slechts een vergissing is geweest en dat met het vertrouwen en de hoop van een geheel volk een spel is ge speeld, dat in de wereldgeschiedenis zijn weerga niet vindt. Wat moet Amerika's president zich bi zonder onaangenaam gevoelen want ook von Brokdorff Rantzau laat niet na teikens weer met en zonder inlevering van stof. Vughterstr. 87, Tel- No- 657, 's-HERTOGENBOSGH. en de Dwina thans weder ijsvrij is, zoodat het transport over de rivier in vollen gang is. De overbrenging van het lijk van Edith Cavell was te Brussel aanleiding tot een indrukwekkende betoogirig. Om 10 uur 's morgens werd de kist op een affuit geplaatst op 't Nationale Schiet- terrein, waar Miss Cavell door de Duitschers werd doodgeschoten. De troepen bewezen de militaire eer. Alle Belgische autoriteiten waren aanwezig. De stoet werd voorafgegaan door Engelsche, Amerikaansche en Belgische soldaten. Aan het Noorderstation was een enorme menigte aanwezig. Het stoffelijk overschot werd geplaatst in de groote wachtkamer. De schoolkin deren van Brussel stonden langs den ge- heelen weg geschaard. In de Wetstraat waaiden de vlaggen halfstok en van uit de ramen wierp men bloemen op de kist. In het station sprak re vei end Gahan, die Miss Cavell in haar laatste oogenblikken bijstond, de gebruikelijke gebeden. Om kwart over 12 werd de kist op den trein geplaatst met bestemming naar Ostende. Een torpedoboot voerde het lijk verder naar Dover. 0 Duitsch-Oostenrijk eu Nederland, W eenen, 14 Mei. Volgens de sArbei- terzeitung« heeft de Duitsch-Oostenrijksche tabaksregie op de Amsterdamsche Beurs contracten gesloten voor levering. Een te doen uitkomen, dat Wilson toch zoo genoeg andere dinggi beloofd heeft dan hij nu van Duitschland eischt. En dat de geallieerden de Duitsche gedelegeerden alleen hebben toegestaan schriftelijk hun bezwaren kenbaar te maken blijkt nu voor de over wonnenen van geen gering voordeel te zijn. Want Rantzau zendt nu maar zijn nota's aan den voorzitter van de vredesconferentie, den Heer Clemenceau en de telegraaf zorgt er wel voor dat ze wereldkundig worden. De hoop van de Duitschers is nu dat de proletariërs in alle landen tot de overtuiging zullen komen, dat de geallieerden bezig zijn een volk van 70 millioen het leven onmo gelijk te maken en gansch en*al lam te slaan. Ze begrijpen heel goed dat ze van Clemenceau geen tegemoetkoming hebben te verwachten. De regeeringen van de andere vijandige landen zullen ook niet voor hen in de bres springen. Maar als het volk, het groote volk eens in beweging ware te brengen te hunnen gunste, dan hadden zij veel gewonnen. Zoo zegt ook August Winnig de leider van den Duitschen Bouwvakarbeidersbond wij moeten aansturen op een wereldrevolutie. Maar dan niet naar het Russische voorbeeld. Een ontwrich ting van het maatschappelijke en econo-. mische leven. Indien in Duitschland een zelfde chaos ontstaat als in Rusland schrikken de volken die nu nog in rust verkeeren van onze beweging terug. Neen de Duitsche revolutie moet het bewijs leveren dat de verovering vau de politieke macht door de arbeiders mogelijk is zonder de ontbinding van den economi- schen toestand tengevolge te hebben. Dat zal in de andere landen de arbeiders tot eenzelfde actie leiden de huidige regee ringen, die óns nu vernietigen willen, worden opzij gezet en Duitschland is gered. Of het waar zal zijn Maar om op Graaf Rantzau terug te komen. Reeds drie nieuwe nota's heeft hij Clemenceau weer doen toekomen. In de eerste toont hij aan dat Duitschland zonder aanvoeren van buiten, zonc^r vloot, zonder -koloniën, terwijl het werken moet voor de geallieerden, niet in eigen onderhoud zal kunnen voorzien. Gevolg zal zijn dat tailoozen den hongerdood zullen sterven. In de tweede- nota protesteert hij er tegen dat zijn land als bewerker van den oorlog alle verliezen aanvullen en alle schade her stellen moet. Duitschlands vijanden hebben uit den treure verzekerd, dat men het Hollandsch consortium heeft een crediet van 4 millioen gulden op lange termijn geopend. o Pctregrad een vrije-stad Parijs, 14 Mei De »Echo de Paris« ver neemt via Scandinavië dat de Russische re geering overweegt Petrograd tot een vrije stad te proclameeren, los van de Russische republiek. Er zou een proclamatie in dezen geest te verwachten zijn. Vit de Belgische Kamer. Brussel, 13 Mei. Bij de discussie om trent de interpellatie over de vredesvoor waarden verklaarde Woeste (kath.) dat hij en «ndere collega's in den Kroonraad ver wacht hadden bevredigende vredesvoor waarden te zullen vernemen. België, voegde hij er bij, moet verbeteringen in het ver drag eischen en de regeering moet ver geten dat de verantwoordelijkheid op haar rust. Franck, minister van koloniën, antwoord de Als wij de kwestie der verantwoor delijkheid ter sprake brengen moeten wij ook over die van vóór, den oorlog spreken. De leden der oude rechterzijde protes teerde heftig, links gaf teekenen van in stemming. De president verklaarde het incident gestoten, Aan het einde der zitting besprak de Kamer de interpellatie over de Vlaamsche kwestie. Toen Vanderperre Vlaamsch Duitsche volk niet wilde laten boeten voor de fouten zijner vroegere regeerders. Bo vendien is het nog niet bewezen dat de vroegere Duitsche regeering de eenige schuldige is. De derde nota houdt zich bezig met de annexaties. Over Elzas-Lotharingen en de koloniën wil hij het nu niet hebben. Maar dat men het .Saarbekken gaat bezetten en verkapt annexeert, is dat noodig. Duitschland zal Frankrijk voldoende steenkolen leveren en zoo schadeloos stellen voor de verwoesting zijner mijnen. Maar laat men dan toch niet zoo'n totaal Duit sche streek afscheuren van het land, waar het bij hoort. Of al deze nota's iets zullen uitwerken Misschien bij Clemenceau en zijn mede broeders niet. Maar zij zuilen den Duitschen geest tot nog meer verontwaardiging aan zetten. Doch indien men er dan eindelijk toe kornen mocht onderteekening te wei geren Wel, dan begint de hongerblok- kade weer en zullen weer de legers het land binnen rukken. Generaal Foch is reeds vertrokken naar Mainz, naar het front, om zoo noodig de duimschroeven wat aan te draaien en zijn toebereidselen te treffen om Duitschland geheel te bezetten. Over het dagen van ex-keizer Wilhelm voor een rechtbank wordt nog veel ge schreven. Als de eisch tot onze regeering komt, den vluchteling, die hier veiligheid zocht, uit te leveren, komt zij voor een zeer moeilijk geval te staan. wilde spreken protesteerde drie vierde ge deelte der Kamer. Duitsche leveranties aan de Entente. Een telegram uit Berlijn meldtEr is een commissie naar Versailles gezonden om te onderhandelen over een groote lever antie van hout aan de Entente. Kort maar krachtig. De Berlijnsche correspondent van de Daily Chronicie" heeft schriftelijk Ludendorff's meening over de vredesvoorwaarden ge vraagd. De generaal antwordde telegrafisch: Als dat de vredesvoorwaarden zijn dan kan Amerika naar de hel loopen. vrouwenGebruik Mijnhardt's Staal tabletten. Deze genezen Uwe bloedarmoede en geven U eene gezonde gelaatskleur. Indien op de doos de naam A. MIJNHARDT ontbreekt, koopt U namaak en be nadeelt daardoor Uw gezondheid. Eischt daarom uitdrukkelijk een doos Mijnhardt's Staal-tabietten. In doozen vanaf 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. t en {ie Bommelerwaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1