3 lij Uilnr. beloert een bivoepe Firn F, i, m POPPEL Magazijn St. Jozef L. DESKS, Opening voorjaar-seinen. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3881. Zaterdag 24 Mei. 1919. SIGAREN, TABAK.. Het goedkoopste adres voor Wederverkoopers. HL-.: BAIILMAWs Heeren- en .Kiiiderkleediiig GROOTHANDEL IN 's-BOSCH, Tel. Int. 492. De nieuwste V&zen EETSERVIEZEN ÜDamss- en Heerenkleeding naar maat, Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. aGBc IS ÏWW5T Meleka, Vecco, Sportman, Red Fox, Xantos, Lift, Crescent, Him, Tosca, Toujöurs, Basma, Happy, Rahat, Kleine Xantos, Ascot, Ermak, Cavalla Baliet, Miss Gaby, Khiat, Leopold, Miss Blanche, Rubi, Caravellis, enz. enz. J Vraagt nog lieden pryscourant. MAGAZIJN 24 Hinthamerstraat 24 BUITENLANDSCH OVERZICHT. Hoe verwonderlijk is toch het zenuw gestel van den mensch ingerichtin groote spanning kan het zijn dat er een groote kalmte over hem komt. We hebben dit alles wel eens in onze omgeving kunnen waarnemen. Een dergelijk feit doet zich ook bij de massa voor. Daar is nu Ber lijn daar is nu heel Duitschland. Ver zwakt naar het lichaam, met weinig weer standsvermogen dus, wordt zijn zenuwge stel al sinds maanden in hooge spanning gehouden, Wanneer zal het vrede zijn Tafel- en Dessertmessenin Hertshoorn Fruitmesjes en Vleeschvorkjes Ebbenhout. Tafelcouverts J Zwaar verzilverd Theelepeltjes en Alpacca Hong-Kong en Marie Antoinette. Koffie-, Thee- en Ontbijt serviezen enz. voorheen JAGQ. KRIJBOLDEB Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. BUITENLAND. Wat is er aan de band Men seint uit Versailles Met het oog op de voortdurende troepentransporten naar het Oosten, laten de bladen alarmkreten hooren, daar niemand weet, tot welk doel die troepen zullen worden aangewend. De socialistische bladen beweren, dat zij tegen de sovjetregeering worden uitgezonden. Evenzoo hebben veel groote troepenzendin gen naar Marokko plaats, waar men zegt, dat opstanden uitgebroken zijn. Een merkwaardig onderhoud. Twee Britsche vliegers hebben, terwijl zij over Midden-Londen vlogen, door middel van draadlooze telefoontoestellen gesproken tot leden van Instituut van Electro-Techn. Ingenieurs, die vergaderd waren om een lezing over den draadloozen dienst bij de luchtmacht aan te hooren Men hoorde de stem van een van de vliegers luid klinken uit een trompetvormig toestel, dat op den lessenaar vatr den spreker stond. Tot verrassing van de ver- gadering beschreef hij zijn vlucht op een hoogte van bijna 3000 voet. Het gesprek tusschen den spreker en de vliegers eindigde pas toen een van de mannen in de lucht, na een deuntje geneuried te hebben, ver klaarde ïdat hij er genoeg van had«. Hij bleef in de lucht om te luisteren en zijn dank te betuigen van aplaus, dat de ver gadering hem bracht. en hoe zal de vrede zijn En toch in geheel Duitschland, en voornamelijk in Berlijn, worden op het oogenblik vergade ringen gehouden, één bv. van anderhalf mrllioen nfierischen, protestvergaderingen tegen de vredesvoorwaarden, en deze massa's gedragen zich uitermate rustig, stroomen ordelijk toe, ontbinden zich kalm, luisteren naar redevoeringen. Is dat niet merkwaardig Mrj dunkt, dit is alleen daardoor te verklaren, dat één gedachte hen bezielt, waafbij alle partijbelangen wijken. Die ééne gedachte is: afschuw voor de vredesvoorwaarden. Wat Wolff seint over zuik een verga dering, die der socialisten, is het volgende Een reusachtige menschenmassa had zich van vijf uur af verzameld op den Wil- helmplatz, waar de sociaal democratische partij haar protestbetooging zou houden. Vliegtuigen vlogen boven de menigte en strooiden massa's papieren uit. De menigte was plechtig-rustig gestemd, Ivrüger was de eerste spreker. Hij zette uiteen, dat slechts een vrede, die aan het Duitsche volk vrijheid tot ontwikkeling en verzoening met andere volken noodig maakt, aannemelijk is. Wij willen, zeide ICrüger, ons niet laten overweldigen, en moeten daarom als Duitschers vast aaneengesloten staan. Vervolgens nam Scheidëmann, de min.- president, het woord. Hij zeide o.rn. Wij protesteeren niet slechts tegen de over weldiging van de volken, maar wij betoo- gen ook vóór de verzoening tusschen de volken. Er is geen sprake van revanche- gedachten en *j zullen vandaag slechts Verzachting der Vredesvoorwaarden Men seint uit Londen aan de N. R. Ct. De Daily News vorneemt uit Parijs In vloedrijke leden van de Britsche en Ame- rikaansche commissie wenden sterken druk aan, ten gunste van vrijmoedige gesprekken met de Duitsdhe gedelegeerden. Monde linge beraadslagingen zijn reeds herhaal delijk met gunstige gevolgen gehouden over bijkomstige zaken als voedsel, financiën en scheepvaart en men betoogt dat er een weigering ongerechtvaardigd zou zijn. Dat de geallieerden zekere concessies zullen doen, kan, geloof ik, als vaststaande worden aan genomen. Zij zullen vermoedelijk betrek king hebben op het Saardal, waarvoor de tegenwoordige regeling niet ernstig ver dedigd kan worden, en verder op de eco nomische bepalingen in het algemeen. Voorts is men onder deskundigen steeds meer van rneening dat Frankrijk en België weliswaar recht hebben op eiken penning vergoeding dien Duitschland kan betalen, maar dat de regeling in haar tegenwoor- digeu vorrn onuitvoerbaar is. o De Vredesconferentie. Versailles, 20 Mei. Graaf Brockdorff- Rantzau heeft heden de volgende nota aan Clemenceau gericht. Versailles, 20 Mei 1919. De Duitsche vredesdelegatie zal aan de geallieerde en geassocieerde regeeringen in de éérstvolgende dagen nog over de volgende voor de verzoening tusschen de volken en voor den volkenbond de stem verheffen. Slechts wanneer Duitschland als gelijkge rechtigde opgenomen wordt zou een vrede van verzoening mogelijk zijn. Zijn rede voortzettend zeide Scheidemann De volkenbond is thans een noodzakelijk heid, en wij bestrijden niet zijn afzonder lijke paragrafen, maar zijn geest in den liuidigen vorm. Men wil ons tot de slaven van andere volken maken daartegen pro testeeren wij. Wij hadden de verplichting op ons genomen herstel te geven meer konden wij niet doen. De opneming van Duitschland in deri volkenbond is een noodzakelijkheid. Aan het slot van zijn rede, wekte hij zijn hoorders op in te stemmen* met den kreet: »Leve de volkenbond*. Hierna was het woord aan Herman Mui len, die het standpunt uiteenzette van de internationale socialisten. Dezen kunnen zeide hij niet instemmen met een zoo danige» vrede. Iedere alinea van de vre desvoorwaarden is een slag in het gelaat van de internationale socialisten, ook van die in Frankrijk en Engeland. De socia listen van alle landen moeten tot het be sluit komen, dat een vrede volgens bet verdrag, dat thans in behandeling is, on aannemelijk is. Ten slotte werd nog het woord gevoerd door mevr. Juchaoz, die zich van het stand punt der Duitsche vrouw tegen deze vredes voorwaarden verzette. Zy legde er den nadruk op dat de hongëroorlog door zoo'n vrede enkel maar bestendigd wordt. Spr. moest haar rede afbreken door de actie van een optocht der onaf hankelijkèn. Deze optocht trok dwars over het Wilhelms- plein, zonder dat het tot ernstige ordever storing kwam. met en zonder bijlevering van stof. Vughterstr. 87, Tel. No. 657, VHERTOGENBOSeSi punten rnededeelingen doen toekomen, die volgens haar meening onder het begrip apractische voorstellenvallen, nota s over le. De territoriale quaesties in het Oosten. 2e Elzas-Lotharingen. 3e. Het bezette gebied 4e. Omvang en doorvoering van den door Duitschland erkenden plicht tot scha deloosstelling. 5e. De verdere practische behandeling van vraagstukken in zake arbeidswetgeving, 6e. De behandeling van Duitsche par ticuliere eigendommen in het buitenlanjl. Bovendien is er een samenvatting der opmerkingen in bewerking, waartoe de afzonderlijke bepalingen van het vredes ontwerp de Duitsche regeering aanleiding geven. Daar de hier behandelde vraag stukken ten deele zeer ingewikkigd zijn en uitvoerig met deskundigen besproken moet worden, zoowel te Versailles als te Berlijn, zullen zij in den door Uwe Excel lentie op 7 Mei aangeduiden termijn van 15 dagen, niet alle kunnen worden afge handeld, al zal de delegatie zich ook be ijveren, zooveel nota's als mogelijk is binnen dien tijd te overhandigen. In verband hiermede stel ik uit naam der Duitsche vredesdelegatie voor, den in houd dezer in het vooruitzicht gestelde nota's te beschouwen als reeds tot een onderwerp van schriftelijke gedachtenwis- seling gemaakt te zijn en ons een termijn toe te staan voor een meer uitvoerige toe De stoet kwam uit den Lustgarten, waar tezelfdertijd een betooging plaats vond van de onafhankelijken tegen de scherpe vredes voorwaarden. Bij die betooging werd een hoch uitgebracht op een spoediger» vrede, op de internationale en op de wereldrevo lutie. Ebert sprak de menschen toe erop wij zend, dat de arbeiders in de eerste plaats het loodje zouden leggen, zouden de voor waarden in. den tegenwoordigen vorm wor den aangenomen. Nooit mag een volk van 70 miljoen zielen zich zulke schandelijke voorwaarden laten welgevallen. De Duit sche regeering zal ze nooit ofte nimmer aannemen. W ij w ij z e n ze van de hand, kome wat komen moet. Op de protest-vergadering der voornaam ste vereenigingen op het gebied van land bouw, handel, nijverheid en ambacht werd o. a. meegedeeld, dat de gebieden, die Duitschland zou dienen af te staan, 35 pro cent van den heelen korenoogst, 20 van dien der aardappelen en 25 van de suiker voortbrerïgst in Duitschland leveren en ge durende de twee afgeloopen jaren als over schot aan de andere gewesten 35 procent van den varkens- en 27 van den schapen stapel. Dat maakt jaarlijks 100 millioen K.G. vleesch. Werd de eisch omtrent de de aflevering van 140 000 melkkoeien ver vuld, dan zou aan het Duitskhe volk dage lijks 700.000 liter melk worden onthouden. We hebben het ons misschien nog nooit zoo duidelijk voorgesteld, hoe zwaar de vredesvoorwaarden zouden drukken op dit geknechte volk. Maar we zouden kunnen zeggen het daghet in den Oosten, als het niet juist in het Westen was dat er verschijnselen te bespeuren zijn van een nieuwen dag. Niet alleen bij de geslagenen, maar ook bij degenen die slaan, gaan er kreten op van afschuw. In Londen heèft Lord Parmoor een druk bezochte vergadering in de Albert-hal ge presideerd, die gehouden werd orider auspi ciën van den Bestrijd den hongersnood.* - raad. De voorzitter zeide bij de opening dat er in de vredesvoorwaarden te veel bewij zen waren van hardvochtigheid en zelfzuch tigheid. Het eenige lichtpunt er in waren de beginselen van het volkerenverbond, al was de overeenkomst dienaangaande niet geheel wat men gewenscht had. Toen Parmoor over de hongerlijdende districten van Europa sprak, noemde hij den lichting. Aanvaardt, enz. (w.g.) Brockdorff-Rontzau. Het Duitsche verzoek om verlenging van den tijd bepaald voor het inzenden der Duitsche nota's is ingewilligd. De termijn is nu bepaald op 29 Mei. België. De vlasindustrie. Gent, 21 Mei. Na langdurige en veel vuldige besprekingen is overeenstemming bereikt tusschen de werkgevers en de ar beiders in de vlasindustrie, over de onmid dellijke hervatting van den arbeid. De arbeidsduur is vastgesteld op 45 uur per week, met den Engelschen Zaterdag. 6000 arbeiders zullen het werk hervatten. o Vrouwenkiesrecht. Parijs, 21 Mei. De Kamer behandelde Dinsdag het wetsontwerp, waarbij aan de vrouwen volledige politieke rechten worden toegekend, met name" het kiesrecht en der verkiesbaarheid tot alle vertegenwoor digende lichamen. Na een pleidooi ten gunste van de vrouwen door Viviani en Briand is het ontwerp aangenomen met 344 tegen 97 stemmen. Duitschland. Te Stettin is de rust weer hersteld. De algemeene staking te Eisenach is afgoloopen. DRAAGT Gorincliem. toestand ijselyk. Er zouden offers noodig zijn, voor men zeker kon zijn dat deze toestanden verholpen en \oldoende maat regelen getroffen waren. Hij verlangde dat men de nijverheid in Europa weer op de been zou helpen, zoodat er aan de ver schrikkingen van den hongersnood een einde zou komen. Engeland's taak was de vij andigheid die van den oorlog het gevolg is, te bedaren en te tóonen dat loyaliteit en vaderlandsliefde zeer goed konden sa mengaan met een poging om de wonden van de menschheid in een geest van chris telijke liefde en verzoening te heelen. Dr. Garvie zeide, dat als het idealisme, dat edele mannen naar de wapens had grijpen en dat bij der» wapenstilstand be loofd was, nu bestond, deze vergadering niet noodig geweest zou zijn. Maar men had de heilige dooden, die niet voor zulk een vrede het leven gelaten hadden, laag hartig verraden. De vrede was een ver raad van de voorwaarden, waarop de wapenstilstand geteekerid was. De eer van de natie stond op het spel, want wij willen, zoo vervolgde hij, ons zelf niet verwijten dat wij de overeenkomst over den wapenstilstand als een vodje papier beschouwen. Het was een schanddaad dat de blokkade gehandhaafd werd, zoodat men de Duitsche natie die honger leed, een vrede kon opdringen die zij waarschijnlijk niet zou aannemen als zij geen honger leed. Juffrouw Maud Royden vroeg, of de millioenen jonge mannen, die dood, ver- Bij den berg Masjoek in Kaukasie zijn, volgens te Helsingfors ontvangen telegram men, de lijken van 115 officieren, die door de bolsjewiki waren terechtgesteld, gevonden. Amerika. Men neemt thans als zeker aan, dat Hawker op zijn Oceaan vlucht is omgekomen. Er is geen spoor van dezen vlieger ge vonden, die zeker zijn dood in de golven moet hebben gevonden. Antwoord Duitsche Nota. Een draadloos telegram uit Parijs meldt den tekst van het antwoord van Clemen ceau op de Duitsche nota inzake de verantwoordelijkheid voor den oorlog. Zoo als gemeld, beweerden de Duitschers in hun nota dat het Duitsche volk nooit een aanvalsoorlog zou hebben ondernomen. Daarop antwoordt Clemenceau Echter behelst de nota van Lansing den (Amerikaanschen) secretaris van staat, van 5 November 1918, waarop u u met instem ming beroept, dat de verplichtig tot herstel voortvloeit uit de aanranding van Duitsch land te land, ter zee en in de lucht". De Duitsche regeering heeft, door daar toen met geen woord tegen te protesteeren, de gerondheid dezer Hit spraak erkend. Duitschland heeft dus in November 1918 stilzwijgend, maar ondubbelzinnig en de aanranding en de verantwoordelijkheid er kend. Het is te laat, die thans te trachten te ontkennen. NIEUWSBLAD voir liet Laiii ui Igusdes ei Ajteoa, dg Laigstraat en de Boiumslerwaard - r CUBA

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1