Hutin zegt, dat men Terwacht, dat de Duitschers bij dit plechtig ultimatum zich wel zullen onderwerpen en dat alles ten einde zal zijn gebracht op 15 Juni. Of het waar zal zijn De vorige maal wezen wij op de diepe verontwaardiging over de vredesvoorwaar den die het gansche Duitsche volk beroert. Daarmee gaat samen de smartelijke teleur stelling over Wilson's optreden. Op hem was de hoop gevestigd geweest, dat de geallieerden gematigd zouden optreden tegen over hun slachtoffer. Maar die verwach ting is geheel den bodem ingeslagen. En niet alleen de Duitschers zijn hierdoor pijn lijk getroffen, maar ook de Amerikanen. Zelfs hebben een negental leden van de Amerikaansche delegatie hun ontslag aan gevraagd, terwijl reeds drie heeren naar hun land moeten teruggekeerd zijn. De heer Bullitt, die ook afgetreden is heett zijn brief, waarin hij de reden van zijn vertrek aan President Wilson bekend maakte, in de Daily Herald doen publiceeren. Hij zegt daarin o.a. »lk was één van de millioenen die stellig vertrouwd hadden op uw leiding en geloofd hadden dat u met niets minder genoegen zoudt nemen dan met een duurzamen vrede, gegrond op een belangelooze en onbevooroordeelde gerechtigheid. Onze regeering heeft er nu echter in toegestemd de lijdende valken van de wereld aan nieuwe onderdrukkin gen, onderwerpingen en ontwrichtingen, een nieuwe eeuw van oorlog, over te leve ren, en ik kan mijzelf niet langer over tuigen, dat een krachtdadige werkzaamheid voor een nieuwe wereldorde mogelijk is, als dienaar van deze regeering, welker goede bedoelingen zelfs niet begrepen zijn. Dat u persoonlijk tegenstander bent van de meeste onrechtvaardige regelingen en dat u ze alleen onder grooten druk aan vaard hebt, is wel bekend. Niettemin is het mijn overtuiging, dat, indien u uwen strijd in het openbaar hadt gevoerd, in stede van achter gesloten deuren, u de openbare meening van de wereld, die op uw hand was, met u mee had gekregen, en weerstand zoudt hebben kunnen bieden aan den druk en die nieuwe orde had kunnen vestigen, die gebaseerd is op de breede en algemeene beginselen van recht en rechtvaardigheid, waarover gij placht te spreken. Het doet mij leed, dat u onzen strijd niet tot het einde hebt gestreden en dat u zoo weinig geloof hebt gehad in millioenen mannen, gelijk ik onder alle naties, die in u vertrouwen hadden. Wilson krijgt hier wel een bittere pil te slikken. Het moet hem zelf wei leed doen, dat er van zijn beginselen zoo weinig te vinden is in het vredestractaat. Maar niemand zal ontkennen, dat zijn positie uiterst moeilijk was. De geallieerden hadden de meest verbitterde vijanden der centralen ter conferentie gezonden en Wilson moest maar altijd tegen deze overmacht ingaan. Hg kon niet tegen hen op. Doch het was voor zijn geweten beter geweest indien hij aan zijn bedreiging gevolg had gegeven en per s.s. Washington naar zijn land ware teruggekeerd. Op Rantzau's klacht, dat Duitschland niet in staat zal zijn de mijnen in het Saarbekken teiug te koopen, heeft Clemen- ceau geantwoord, dat als na 15 jaar bij volksstemming blijkt dat het Saarbekken weer bij Duitschland terug wil, dat dan die stemming niet als nul en geener waarde zal worden beschouwd, ook al kan Duitsch land-. de mijnen niet terugkooper». In dat geval zullen de mijnen worden geliquideerd, zonder dat daarmee nietigverklaring van de volksstemming gepaard zal gaan. De leden der Duitsche delegatie zijn uit Spa te Versailles teruggekeerd. Wat het doel der beraadslagingen met de leden der regeering aldaar is geweest Wolff vat het als volgt samen Er wordt gepoogd (de besprekingen waren op dat oogenblik nog aan den gang) de tegenstrijdigheid op te heffen, die er ligt in de voorstellen van den vijand, die eenerzijds het aan Duitsch land onmogelijk maken wil, er weder bo ven op te komen, anderzijds aan Duitsch land de hardste economische eischen stellen wil. Er wordt beproefd door positieve voorstellen aan te geven, wat Duitschland in de huidige omstandigheden praesteereri kan en wat niet. Tevens wordt uiteen gezet, dat zekere praestaties alleen mogelijk zullen zijn bij een gemeenschap van arbeid tusschen de tegenstanders. Het ministerie en de vredesdelegatie zijn van meening, dat onze tegenvoorstellen een bruikbaar instrument zijn voor onderhandelingen, ook voor mondelinge. Maar als in die Duitsche tegenvoorstellen ook wordt opgenomen, wat Dr. Bell, den Duitschen minister van Koloniën, aldus formuleerde dat de Duitsche koloniën terug gegeven moeten worden, dan zal op die tegenvoorstellen wel afwijzend worden beschikt. Een correspondent van het Hbl. heeft een onderhoud gehad roet een Nederlander, wien het in Rusland te gevaarlijk werd er langer te vertoeven. Deze landgenoot ver klaarde o. m. dat de bolsjewiki onder den drang der omstandigheden langzamerhand beginnen op hun aanvankelijk opgesteld sociaal program terug te komen. In de fabrieken werd haast geen werk meer ge daan de arbeider kreeg immers tóch zijn geld uitbetaaldDaarom is een insti tuut, waartegen de arbeider zich steeds zoo fel kantte, officieel weer in eere her steld stukwerk is weer ingevoerd En het eenige waarvan de fabrieken zich thans ten opzichte van die in 't buitenland onder scheiden, is, dat ze thans alle voor den Staat werken. Ook wat het Roode Leger betreft, heb ben de bolsjewiki hun theoriën moeten herzien. De krijgstucht is zeer verscherpt, en de officieren zijn thans weer persoonlijk verantwoordelijk gesteld. De macht der soldatenraden is geweldig getaand, veelal zijn zij opgeheven. In overeenstemming daarmee hebben ook de scheepscommissies aan macht ingeboet. Zouden ze eindelijk in Rusland een beetje van hun verstand terugkrijgen BUITENLAND. Maarschalk Foch heeft Vrijdag met Cle- menceau geconfereerd. De geallieerde regeeringen hebben de noodige maatregelen genomen voor het ge val dat Duitschland zou weigeren het vre desverdrag te onderteekenen. Deze maat regelen brengen voor België mee de intrek king van de verloven en het afstaan van de voor het troepenvervoer noodige spoor lijnen aan de legerautoriteiten. De demo bilisatie van de lichtingen 1907, 1908 en 1909 wordt uitgesteld, totdat de toestand weer normaal zal zijn geworden. Het Oostenrijksche vredesverdrag zal waarschijnlijk Woensdag aan de delegatie worden overhandigd De militaire voorwaarden zijn streng. Het leger moet tot f5000 man worden teruggebracht, terwijl voorts alle overtollige wapens moeten worden uitgeleverd. De bepalingen betreffende de marine zijn ge lijkluidend. o Grooten brand in en om Petrograd. De bijzondere correspondent van de »Ti mest te Helsingfors meld d.d. Dinsdag Gisternacht is aan de Finsche grens be richt ontvangen dat men een grooten brand in en om Petrograd heeft waargenomen. Er werd een luide ontploffing gehoord. Men gelooft, dat de bolsjewiki, in het nauw gebracht door den opmarsch der Esthlan- ders, munitie-depots in de lucht laten vliegen. Van het platteland rondom Petrograd wordt machinegeweervuur gemeld. Naai verluidt is de bevolking in opstand geko men tegen de bolsjewiki. o Waar het heen gaat. Terwijl te Riga duizenden den honger dood sterven, organiseeren er de bolsjewi ki dag in dag uit bals en festiviteiten waarbij keur van spijzen en dranken den nfuivers worden voorgezet. De president der Lettische sowiet-republiek Tutcho, be-, woont te Riga het paleis van den vroegeren tsaar. Bij het huwelijk zijner dochter, dat dezer dagen plaaïs had, werden ten »paleize' van dezen »proletarier feesten gegeven, zoo als vorstelijke hoven nooit aanschouwden, terwijl de proletarriers-vorst zijn dochter een op en top kapitalistische^ bruidschat kon meegeven. De Rigasche bladen van alle richtingen protesteeren tegen deze prolet- arrierskapitalisten, die zoo openlijk van hun kapitaalkrachligheid blijk geven, terwijl er duizenden van ontbering te sterven liggen. o De oceaaurlucht. Er is nog geen bericht van Hawiker en zijn navigaton Grieve, die per vlieg machi- nen van Amerika naar Europa zijn gevlogen Het bericht uit Umuiden over Hawker's redding en landing is van andere zijde niet bevestigd, en zal een nagalm geweest zijn van het eerste onjuiste bericht van de admiraliteit. De mannen van het vak ach ten het niet onmogelijk dat groote ijsvelden en groepen van ijsbergen, die op honderd mijlen van de kust van Newfoundland ge zien zijn, de moteien in het ongereede hebben gebracht, doordat in de felle koude de olie bevroor. Men gelooft ook dat het draadlooze seintoestel het afgelegd heeft, zooals bij Hawker's proefvlucht van zes weken geleden. Anders zou Hawker wel een sein gegeven hebben. o Hawker toch gered. Londen 25 Mei (N T.A Loyds station te Butt of Lewis seinde hedenmorgen het volgende Het Deensche stoomschip »Mary« Oost waarts koersende, bericht de bemanning te hebben gered van de Sopwith. Het station vroeg hierop »Is het Haw ker ?c waarop bevestigend werd geantwood. De xMaryc verliet 28 April NewOrleans met bestemming Denemarken. Een Brilsche destroyer, welke de »Mary« onmoette, nam Hawker en Grieve over welke geland zijn te Thurso. De eiichen rau Italië. Orlando, die in Italië met de andere ministers te rade is gegaan, is te Parijs terug. Men gelooft, dat te Parijs nieuwe onderhandelingen zullen worden aangeknoopt met dien verstande, dat Ita lië voor het geval diens aanspraken inzake het gebied aan de Adriatische zee niet in vervulling -gaan, met concessies in Klein-Azië eri So- rnaliland zal worden schadeloos gesteld. üobiliseert Bulgarije 1 Een bericht uit Bulgaarsche bron beves tigd door officieele telegrammen uit Bel grado zegt dat de Bulgaarsche militaire autoriteiten een gedeeltelijke mobilisatie hebben gelast, met het doel tegen de Ser vische bedreiging zich te verdedigen. Zwitserland en Vorarlberg. De Zwitsersche regeering heeft besloten het volk te raadplegen alvorens zich uit te spreken over het plebisciet van Vorarlberg in Tyrol, waar 80 procent der bewoners zich voor aansluiting bij Zwitserland heeft verklaard. De erfgenaam van 109 miüioen Dollar gedood. Uit Washington wordt geseind Zondag ontsnapte Windsor Morgan, het kind dat in de Vereenigde Staten het best bewaakt werd en die erfgenaam was van 100 millioen dollar, aan de aandacht van hen die toezicht op hem moesten houden. Het kind liep de straat op, werd door een auto overreden en gedood. Zijn moeder is eigenaresse van een groot aantal diamanten, welker vroegere eigena res-en altijd ongeluk in hun loven onder vonden hebben. In het Engelsche Lagerhuis zijn de vol gende belangwekkende cijfers betreffende de wereld-tonnenmaal door de regeeering meegedeeld De geheele scheepsruimte der wereld aan stoomschepen van meer dan 500 ton, bedroeg bij het uitbreken van den oorlog ruim 40.000 000 bruto register-ton, waar van 18 500.000 op Engeland kwamen. In het begin van dit jaar waren deze cijfers respectievelijk 36.500.000 en 15 000.000 ton. De Vereenigde Staten bezaten vóór den oorlog 1.700.000, thans 6.400.000 ton. BINNENLAND. Nederland en België Uit Parijs wordt aan de Nieuwe Ct. gemeld Prof. Bruins die heeft deelgenomen aan de conferenties der zeven ministers van buitenlandsche zaken ter herziening van het tractaat van 1839 heeft my zijn uit- nemenden indruk, van de eerste samen komsten gekregen, kenbaar gemaakt. Hij is stellig overtuigd dat alles zal worden geregeld in een geest van oprecht heid en wederzijdsche goede Buurschap maar de nog af te leggen weg is vrij lang. De Belgen hebben riu hun wenschen geformuleerd, die als vanzelf spreekt, niet voor discussie in aanmerking komen daar zij clausules betreffende afstand van grond gebied bevatten. Evenwel is daarin niets verontrustends, want het was ten slotte te voorzien, dat deze zouden voorkomen in de eerste redac tie die natuurlijk een maximum weergeeft. De toon der besprekingen en de manier van onderhandelen, zijn zeer hoffelijk, maar flink. De rede van Van Karnebeek, die zoowel door de Belgen als door de andere minis ters goed is opgenomen geeft volkomen vertrouwen, dat, dank zij de welwillende samenwerking van alle belanghebbenden, een modus zal worden gevonden, die ieder een zal bevredigen en de goede vriend schappelijke betrekkingen zal versterken tusschen het Belgische en het Nederlandsche volk. Bi uins uitte zijn groote bewondering voor de wijze, waarop Van Karnebeek zijn zware taak alleen opvatte tegenover twintig Belgen. De minister heeft zeer zeker reeds ter rein gewonnen door zijn tact en innemende hoffelijkheid, alsmede door de gemakke lijkheid waarmee hij zich in het Fransch uitdrukt. De Belgische Nieuwe Gaxet bevat een lang artikel ten betooge, dat Nederland en België economisch van elkaar afhankelijk zijn. Zij wijst er daarbij op, dat de Nederlandsche nijverheid langzamerhand tot een geweldigen concurrent voor de onze uitgewassen 19 en in een economische toennadering tot onze Noorderburen, moeten we vooral het middel zien om dezen concurrent voor ons onscha delijk te maken. >En nu is het paradoxale van 't ge val, dat we tot dat resultaat geraken kunnen door dezen concurrent in zijn ontwik keling te helpen Een economisch verbod zou toch tot eerste resultaat hebben, dat de Hallandsche indus trie de eerste en grootste afnemer zou worden van de grondstoffen, die haar ontbreken, en die wij te veel hebben Van onze steenkolen, van onzen hardsteen, en van ons ijzererts, wanneer we om te beginnen, een verbond met Luxemburg sluiten. Een nauwe economische aaneensluiting zou Nederland oneindig sterker wapenen tegen de concurrentie der Duitsche nijver heid. v Liefhebbers genoeg. Voor de betrekking van agent van politie te Zand voort hebben zich 800 sollicitanten aangemeld. Aanroer ran Duitsche steenkolen. Man seinde uit Zevenaar aan het Hbl Sedert Vrijdagavond is onverwachts de aan voer van steenkolen uit Duitschland hervat. Uitgezonderd Zondags zullen nu weer ge regeld twee steenkolentreinen daags hier aankomen, welk aantal vermoedelijk zal worden uitgebreid. Groote ramp in Ned.-Indië. Uitbarsting ran den kloet. Officieel. Blijkens uit Indië ontvan gen telegram heeft op 20 dezer eene uit barsting plaats gehad. In het district Aren- gat zijn daardoor 20 dessa's geheel en 6 gedeeltelijk verdwenen, in het district Bli- tar 11 dessa's gedeeltelijk verwoest. Het aantal dooden en vermisten wordt geschat op 16.000, doch velen moeten gevlucht zijn. In Blitar zijn tot dusver 157 lijken gevonden. Als omgekomen worden opge geven de heer Man, de heer en mevr. Ar- riëns en kind, de heer en mevrouw Boek hout en twee kinderen, de heer de Boer, chemist Insulinde, mevrouw Bruggeman Haak, de heer Van Leeuwen en kind, de heeren Rouwenhorst en Fischer en een kind van den heer Hamacher, terwijl mevr. Hamacher zwaar gewond is. Een overstrooming van de kali Konte heeft geen doorbraak, doch wel schade aan irrigatiewerken veroorzaakt, waardoor de bevloeïng onderbroken is. De stand van de Brantasrivier is niet verontrustend. In een groot deel van Kederie en Melang, waar de aschregen aanzienlijk was, wordt mislukking van de rijpende padie-aanplant gevreesd, als regen uitblijft. o kranige jongen. Aan den 12-jarigen G. te Buck, te War- menhuizen, is door bemiddeling van den burgemeester aldaar, als belooning voorde door hem op kranige wijze roet gevaar voor eigen leven verrichtte redding van eenige in den afgeloopen winter door het ijs gezakte kinderen, een spaarbankboekje met een ingeschreven bedrag van f 25. van het Carnegie-Heldenfonds uitgereikt. o Kolf «distributie. Naar aanleiding van het bericht, dat de kolendistributie met Augustus a.s. zou wor den opgeheven, kunnen wij van de meest betrouwbare zijde mededeelen, dat ofschoon wijzigingen in de kolendistributie wel in over weging zijn, van opheffing geen sprake is. o Diefstal op groote schaal. Eenige weken geleden werd, naar het U. D. meldt een rechercheur van de Utrechtsche politie gewaar, dat daar ter stede groote partijen schoenen werden verhandeld, waarvan de herkomst vermoedens van dief stal deed rijzen. Den rechercheur bleek later, dat door denzelfden persoon die in de stad de schoenen kocht, óók levens middelen werden gekocht in zulk een hoeveelheid, dat ook die transactie bijzondere aandacht trok. Verdere nasporingen brachten aan het licht, dat én schoenen èa levens middelen kwamen uit het kamp van Zeist, waar ze bestemd geweest waren voor geinterneerde Belgen, maar aan dat doel werden ontrokken, om in Utrecht verhandeld te worden. Een adjudant-onderofficier be vindt zich voor dezen zaak in voorarrest en zal ter beschikking worden gesteld ook een hoogere in rang, bij wien beslag werd gelegd op een groote som gelds, moet bij dezen diefstal betrokken zijn. De verkoop van schoen en levensmidelen ge schiedde op millitaire orderbriefjes, zoodat het voor de buitenwereld den schijn had, dat de zaak volkomen in orde was. o Een dierenbende. Dezen winter kwam de politie te Amers foort te zamen met die te Deventer een dievenbende op het spoor, waarvan de vo rige week drie leden voor het Gerechtshof te Arnhem terecht stonden. Het waren A. den E. en L. H. B. v. B., beiden te Amersfoort, en A. H. R. te Nij megen, allen jongelui van ongeveer 25 jaar oud. Aan hen was ten laste gelegd een in braak te Diepenveen, waar zij een bedrag van ongeveer f 600 hadden gestolen. Zij waren toen met hun vieren, waarvan in hooger beroep alleen de bovengenoemde terecht stonden. Twee hunner hadden toen den boer, bij wie zjj hadden ingebroken, vastgehouden, terwijl de twee anderen het geld wegnamen. Er zijn echter omstreeks denzelfden tijd nog meer diefstallen en inbraken in die omgeving van Amersfoort en Deventer ge pleegd en men verdenkt de beklaagden ernstig ook daarvan wel wat af te weten. Zoo zou er in November j.l., bij een 81- jarigen, landbouwer te Deventer zijn inge- ingebroken en deze zou daarbij ook zijn mishandeld kort daarop is den ouden man gestorven, naar men zegt, tengevolge van de mishandeling. Nog meer lieden moeten tot deze bende behooren. De Rechtbank te Zutfen veroordeelde de beide eerstgenoemde beklaagden ieder 3 jaar gevangenisstraf en laatsgenoemde tot 4 jaren. In hooger beroep beloofde de beklaag den beterschap en vroegen een lichtere straf. Doch héden heeft het Hof het von nis der Zutfensche Rechtbank bevestigd, zoodat de door dat college opgelegde straf fen gehandhaafd blijven. Een pas gekozen gemeenteraadslid te Finsterwolde zag zich -zyn verkiezing be- teekend, door den gemeente-veldwachter, in het huis van bewaring te Winschoten, terwijl een eveneens dezer dagen gekozen gemeenteraadslid te Beerta gerechtelijk uit zijn woning werd gezet één dag na zijn verkiezing. Mevrouw Verloren van Themaat, over leden te Utrecht, heeft aan de kerkvoogdij der Herv. gemeente aldaar f 100.000 ver maakt tot restauratie van de Domkerk. Elft. Zoo onbeteekenend de elftvangst in dit seizoen is geweest, is nog nimmer voorge komen. Er werden slechts pl. m. 70 stuks aan 't Kralingsche Veer ter markt aange voerd, tegen 240 stuks in 1918. Verge lijkt men deze cijfers met die in de jaren 1885, 1886, 1887 en 1888, toen res pectievelijk werden aangevoerd 184.179, 182.716, 167,750 en 147.288 stuks, dan vraagt men zich af, wat toch de oorzaak kan zijn van deze kolossale vermindering der elftvangst. De boschbrandeu op de Yeluwe. Over den boschbrand, die Zaterdag op een terrein tusschen Epe, Nunspeet, Olde- broek, Vierhouten, Elspeet en Gortel woedde meldt het »Maaridagochtendbl.<ï nog: Verbrand zijn naar schatting circa 600 II. A., zoowel oude als jonge dennen, groo- tendeels op terreinen van de landgoederen »Nieuw Soerek, toebehuorende aan het Staatsboschbeheer, en »Welria«, van den heer Bavinck ten Cate, ter wijl voorts heel wat jonge voortplantingen onder Eirtel ver loren zijn gegaan. De brand is ontstaan op het landgoed Tongeren, van de naam- looze vennootschap oqder directie van Rau- wenhorst en v. d. Vlugt. Volgens de eene lezing waren een paar boeren er bezig met plaggensteken en heeft een bewoner uit onvoorzichtigheid een paar vonken uit een brandende pijp laten vallen, volgens de andere is het vuur ontstaan uit z.g. heide- afbranden. Hoe dit zij, het onheil is ge schied en de omgeving levert een trooste- loozen aanblik op. De jonge dennen zijn geheel verteerd, de oudere steken nog fier de toppen, die ten deele groen zijn geble ven, omhoog, maar zijn aan den voet toch ook vergaan en zullen evenzeer moeten sterven. Er is onnoemelijke schade aan gericht en het werk van jaren is in ee nige uren ongedaan gemaakt. Zoover het oog reikt ziet men niets dan een kale, troostelooze, zwarte vlakte, waaruit hier en daar nog rookwolken opstijgen. Zaterdagavond tusschen 9 uur en halftien is men het vuur meester geworden en wel door het z.g. vóórbranden, d. w. z. het isoleeren en in brand steken van be paalde terreinsgedeelten, om den vlammen geen verder voedsel meer te geven. On juist is het, als zou de aanwezigheid van een moeras den brand gestuit hebben. o De wereld wil bedrogen lijn 1 Als historisch meldt het orgaan Neder- landsch Fabrikaat Een fabrikant in Noord Holland ver-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2