schillen. De Entente heeft aan haar ontwerpver drag uitdrukkelijk het karakter van een minimum-eisch verleend. De Duitsche de legatie heeft het blykbaar opzettelijk ver meden iets dergelijks omtrent haar tegen voorstel te verklaren. De Entente zal eenige wijzigingen in haar ontwerp aanbrengen, en opnieuw verklaren dat dit nu heusch het uiterste is, en op nieuw zal dan de Duitsche delegatie zich moeten afvragen teekenen of niet Maar wie gelooft, dat de wijzigingen van princi- pieelen aard zullen zijn Van groot be lang in deze zaak is, dat ook de onafhan kelijke socialisten, bij monde van de Frei- heit, hun goedkeuring aan het tegenont werp hebben gehecht. We willen nog eenige punten in het bijzonder naar voren brengen, en wel dezee Omtrent Elzas-Lotharingen wordt een volksstemming verlangd. In geval van aansluiting van Elzas-Lotharingen bij Frank rijk, behooren de rechten de gezamenlijk: inwoners gewaarborgd te worden en moet een evenredig deel der Duitsche schulden overgenomen worden. Voor Duitsch-Oostenrijk wordt de mo gelijkheid gevraagd om zich te kunnen aansluiten bij Duiischland. Men wil het grootste deel van opper- Silezië niet afstaan daar de bevolking in meerderheid Duitsch is. De Duitsche regeering kan niet toestaan dat de Duitsche keizer voor een vreemde rechtbank wordt gedaagd, en naar de be ginselen niet van het recht, maar van de politiek wordt gevonnist. De regeering is het er niet mee eens, dat aan Nederland gevraagd wordt, den keizer uit te leveren. Duitschland kan evenmin de verplichting aanvaarden, den tegenstanders diegenen, welke worden beschuldigd, de oorlogswet- ten te hebben overtreden, uit te leveren. Hoe ver zouden we toch nog van den vrede af zijn. Wij thuis hebben onze kinderen een buitenkansje beloofd als het »vrede« is. En telkens vragen ze ons wanneer komt de vrede nu eindelijk 'l Is toch geen oorlog meer, wat is het dan nu Zoo'n tusschending, dat geen oorlog en geen vrede is, dat gaat hun verstand te boven. Hoe de werkzaamheden nu verder zullen verloopen Als men de telegrammen raadpleegt, zet men, dat wij nu nog eerst aan het, eerste nummer van het programma bezig zijn, de verwijzing naar de eommissies van onderzoek namelijk. WTe krijgen dus nog de telegrammen over de vergaderingen, over de data, waarop, volgens een of an der blad, dat niet op de hoogte is, die commissies gereed zoüden zijn. Precies op dien datum komt dan altijd een nieuw te legram met den datum, waarop de com missies nu misschien toch heusch gereed zouden zijn. En daartusschen door reeksen van dreigementen. De geallieerden laten doorschemeren, dat zij zich voorbereiden op een hervatting van den oorlog. Oor log zal het toch niet zijn, in zoover voor een strijd twee partijen noodig zullen zijn en Duitschland kan niets meer doen. Een dwangexpeditie kan het op zijn hoogst worden. En inderdaad nemen de gealli eerden daartoe reeds maatregelen. De Duitschers volgen, met andere mid delen, dezelfde tactiek, door steeds opnieuw te verklaren, dat zij het verdrag, tenzij aanzienlijk gewijzigd, niet zullen ondertee kenen. Als dwangmiddel gebruikt men ook de pogingen om Duitschland te versnipperen. In de bezette gebieden lukt dat ook heel goed. Zoo hebben zich '3 Rijnprovincies uitgeroepen tot een afzonderlijke Rijn-re publiek. Van Duitsche zijde wordt dit als landverraad gebrandmerkt, van Ententezijde wordt dit toegejuicht. Zulk een republiek zou een prachtige waarborg voor Frankrijk zijn, dat nog ahijd het heerschzuchtige Pruisen vreest. Een van de Engelsche bladen, dat Duitschland welgezind is, schrijft het vol gende De staatsmanskunst der geallieerden staat voor een beslissende proefindien zij die goed doorstaat zal de volgende maand een duurzamer] vrede geboren zien worden en het begin zijn van een nieuwen, gelukkigen staat van zaken. Wij aan vaarden als een goed voorteeken dat juist vandaag het ministerie van handel het Engelsche volk vergunning heeft verleend om paketten levensmiddelen aan de gebrek lijdende volken der vijandelijke landen te zenden. Het zou ons verwonderen als dit eerste teeken van herstel der menschlie- vende betrekking tusschen de volken in Europa, die zoolang gescheiden zijn ge weest, niet leidde tot snelle en overvloe dige hulp. In Engeland is men verrukt over het het aanboren van een rijke petroleumbron in Derbyshire. Als deze bron werkelijk zoo rijk is als men hoopt, zouden de gevolgen ervan onberekenbaar zijn voor handel en nijverheid, en het zou bijna zeker het verlies en de verwoesting van rijkdom, die de oorlog tengevolge heeft gehad, goed maken. Hongarije is nog eens van regeering veranderd. Het einde der -Hongaarsche Radenrepu bliek is daar en nadat de zichzelf wel zeer overschattende heer Bela Kun en zijn vrien den den toestand in hun toch al zoozeer geteisterde land hopeloos in de war hebben gestuurd, hebben zij zich nu bereid ver klaard, af te treden en plaats te maken voor een regeering, aan welker hoofd Ga- rami zal staan, een uiterst gematigd soci alist, die in het kabinet Karolui de por tefeuille van handel heeft beheerd. Wolff, die dit alles uit Weenen meldt, voegt aan zijn mededeelingen toe dat de vorming van het nieuwe kabinet zal geschieden in over leg met de regeering te Szegelin en aller eerst een gevolg is van het feit, dat het grootste deel der arbeiders zich van de communistische partij heeft afgescheiden. De vrees voor bolsjewisme over geheel Europa blijkt langzamerhand toch onge grond te zijn. Èèn lichtpunt bij de vele donkere plekken. buitenland. Gemend nieuws. De »Figaro", die steeds dankbaar elke gelegenheid aangrijpt om de Fransche Poste- lijen en. Telegrafie een hak te zetten, schrijft over de luchtreis van den vlieger Roget naar Rabat in Marokko: Roget had 11 uur en '20 minuten noo dig om van Parijs naar Rabat te komen het telegram, dat zijn behouden aankomst meldde, heeft voor de reis van Rabat naar Parijs 15 uur noodig gehad. Bravo Roget 1" Italiaanschc gezantschap. Het Berliner Tageblatt" weet mede te deelen, dat te Berlijn een attaché van hef vroegere Italiaansche gezantschap aldaar zou komen, als het ware om kwartier te maken voor een nieuw Italiaansche gezantschap, dat dan in het zelfde gebouw als vroeger gehuisvest zou worden. o—- Een zeegevecht bty Kroonstad. Helsingfors, 31 Mei (Reuter.) Heden morgen verscheen de bolsjewistische pantser kruiser Petropavloks met drie andere krui sers voor de kust van Ingermanland, ten Westen van Krasmjanork en beschoten de kust. Zeven Britsche oorlogsschepen kwamen opdagen en na een gevecht van 50 minuten week de bolsjewistische vloot naar Kroon stad. o Amerika. Te Lima heeft een slaking plaats gehad. Bij stakingsonluslen werden 50 tot 100 stakers gedood en 200 gewond. o Een ernstige ontploffing tal van dooden eu gewonden. Reuter seint uit Brussel Als gevolg van een brand in de fabriek van ontploffingsmiddelen te Haeren, bij Brussel, hadden twee ontzettende ontplof fingen plaats. De materieele schade is aanzienlijk. Bij de ramp moeten verscheidene dooden en een 40-ta! gewonden gevallen zijn, die naar het hospitaal zijn vervoerd. De brand brak uit in een bijgebouw. Door de hevig heid van de losbarsting vielen verschijdene fabrieken en huizen in de omgeving in puin, o a. de depots voor de verschillende takken van dienst voor het Nationale Comité, waar door groote hoeveelheden koopwaren vernield werden. De gebouwen van de militaire gevangenis le Vilvoorde, eveneens in de omgeving ge legen, die door troepen bezet waren en levensmiddelen en wapens bevatten, vlogen des nachts in brand. Er is voor verscheidene millioenen schade aangericht. Een later bericht meldt nog Bij de ontpluffingsramp te Haeren zijn 6 personen gedood, 10 worden nog vermist 70 werden zwaar en 150 licht gewond. De schade is onberekenbaar. o Opstand in Ierland. Uit NewYork wordt draadloos gemeld -• Alle bladen bevatten lange telegrammen uit Londen, die er op wijzen, dat de toestand in Ierland zeer ernstig is. Er wordt voorspeld, dat in Ierland spoedig een opstand zal uitbreken. In de meeste telegrammen wordt het bezoek van de lersch-Amerikaansche delegatie afge keurd, daar dit in hooge mate tot de onrust heeft bijgedragen. De overvloedige regenval in Zuit-Carolina heeft de katoenvoortbrenst te gronde ge richt, In andere staten heeft ze eveneens nadeel ondervonden. Spoorwegongeluk. In Hongarije. Het Tsjecho-Slowakisch persbureau meldt Volgens berichten uit Boedapest heeft op het station Bender een spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij 2 personen gedood en 40 gewond werden. Het zijn grootendeels Engelsche en Fran sche officieren. Er werden 18 spoorwegwagens beschadig. Eeu dure begrafenis. De begrafenis van Oen majoor-Chinees van Cheribon, Tan Tjin Kie, is een zeer grootsche en dure plechtigheid geweest. In den stoet welke in 9 groepen was ver deeld, liepen 3 militaire muzjekkorpsen mee waarvoor circa f 5500 n<$st borden be taald. De lijkkoets werd voortbewogen door 240 koelies in uniform. Op het kerkhof werden, daar de over ledene den rang van mandarijn bekleedde, poppen verbrand die f 14.000 moeten heb ben gekost. Volgens zeggen koste de begrafenis al leen f180.000, terwijl de verdere onkosten misschien nog een ton zouden beloopen 1 De firma Pathé maakte van de plech tigheid een film, welke f25 000 kost. Ze zal in verschillende plaatsen worden ver toond, de opbrengst komt ten bate der Chineesche scholen. o -- l)e Liberty autoraces. Zaterdag zijn op de Amerikaansche auto- mobielbaan te Indianapolis de Liberty auto races over 500 mijl gehouden. Drie be stuurders hebben in de eerste 250 mijl den dbod gevonden. De wagen van Louis Lerocq sloeg om en de bestuurder met zijn mechanicien Randini kwamen jammerlijk door verbran ding om het leven. Ook Arthur Thurman wiens wagen over den kop sloeg, werd op slag gedood, terwijl zijn mechanicien erns tige verwondingen bekwam. Jean Chassagne vloog met zijn Seinbeam tegen een muur op en ontsnapte ternau wernood aan den dood. Veertien wagens waren genoodzaakt zich terug te trekken. De verliezen der Duitsche vloot. Volgen opgave aan de »Voss' Ztg.a heeft deDuitsche vloot gedurende den oorlog verloren 1 linieschip, 1 slagkruiser, 6 oude pantserkruisers, 8 moderne en 10 oude kleine kruisers, 7 kanonneerhooten, 3 mo nitors, 49 torpedojagers, 21 groote en 41 kleine torpedobooten, 28 mijnenvisschers, 9 hulpkruissers, 122 stoomtrawlers' loggers en andere hulpschepen en 199 duikbooten daarvan vergingen er 82 in de Noord zee en den Grooten Oceaan, 3 in de Oost zee 72 in Vlaanderen, 16 in de Middel- landsche Zee en 5 in de Zwarte Zee. De verliezen aan dooden bedroegen voor de vloot 946 officieren, 5222 dek-officieren eh 12686 mari, voor het marinekorps 328 officieren, 1488 dek- en onderofficierenen 8809 man. "binnenland. De tractaten van 1839. (Officieel). Het Ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft van Hr. Ms. Gezant te Parijs telegrafisch bericht ontvangen, dat een nadere bijeenkomst der conferentie met den Minister van Buitenlandsche Zaken te Parijs, betreffende de tractaten van 1839, welke aanvankelijk aan het einde der vorige week zouden hebben plaats gehad, is uit gesteld tot Dinsdag 3 Juni om 3 uur. De Minister Jhr. Mr. Dr. H. A. van Kar- nebeek is voornemens den volgenden dag naar Nederland terug te keeren. Geruchten over den ex-Keiier. Uit New-York seint men De corres pondent van de New-York-Times« te Den Haag meldt^Personen, die de verblijf plaats van den ex-Keizer in Duitschland zullen voorbereiden hebben Amerongen reeds verlaten. De ex-Keizer is voornemens, bin nenkort te vertrekken. De juiste tijd en de wijze, waarop hij Nederland zal ver laten zijn nog niet bekend, maar het schijnt algemeen bekend te zijn dat hij niet in Nederland zal blijven.d Weinig kersen. Men verwacht in de Betuwe dat de kersenoogst zeer zal tegenvallen, ondanks den prachtigen bloei. De vrucht valt in groote massa's af, zoodat slechts ijle tros sen overblijven. In vele boomgaarden zit nog geen derde gewas. o Een serenade voor de Familie Bentinck. Zaterdagavond heeft de Chr. zangver- eeniging j>De Lofstem«-te Amerongen een serenade gebracht aan gravin Elisabeth Bentinck, die haar verjaardag herdacht. Op de stoep van het kasteel was het geheele gezin van graaf Bentinck tegen woordig en bevonden zich daar eveneens de ex-keizer en keizerin, benevens eenige hofdames en andere bij den keizer behoo- rende personen. Een tiental liederen werd gezongen. Na afloop bedankten de gravin en de graaf. De keizer was gekleed in generaals-uniform, de keizerin in een witte japon met zwarte voilestof. De keizer zag er zeer vroolijk uit, hij is haast niet te kennen, doordat hij zijn baard heeft laten groeien. De ontploffing te Deu Helder. Over de geweldige ontploffing van Vrij dagavond te Den Helder, die aan drie men- schen het leven kostte, deelt men ons, ook tot rechtzetting van de elders niet juist medegedeelde omstandigheden de volgende bijzonderheden mede. Even na zevenen viel het onheil voor in de Emmastrsat, De oorzaak was wederom verregaande onvoorzichtigheid. Bij een uit stapje van Heldersche jongelui naar Texel moet daar aan het strand een buis gevon den zijn, gesloten met een koperen dop. Het afschroeven van dezen dop gelukte toen, dank zij de onvoldoende krachten en werktuigen, niet. Thans is gebleken dat deze buis het ontstekingsmiddel van een mijn moet zijn geweest en aldus gevuld was met pikrine- zuur of nitroglycerine. Blijkbaar hadden strandvonders, alvorens de mijn ter slooping mede te voeren, dit gevaarlijk deel er uit genomen cn toen helaas achteloos wegge worpen. Hoe het zij, het gevaarlijk voor werp werd medegenomen naar Den Helder en was nu sedert eenige dagen in de wo ning van den sergeant-torpedomaker Ras. Ter gelegenheid van den verjaardag van de vrouw waren hier een korporaal-torpedo maker en de beide zoons van den bootsman Van Roekei op bezoek en de gastheer be« sloot, hij was toch deskundige, het gevon den voorwerp te onderzoeken. Terwijl de korporaal het huis verlaten had en de vrouw juist in de keuken was om chocolade ge reed te maken, gebeurde de ontploffing die zoorijevig was, dat de benedenverdieping van het huis uit elkaar werd geslagen, het plafond naar beneden kwam en het belen dende huis geheel open kwam te liggen. De sergeant torpedomaker werd terstond gedood en in een hoek geslingerd, van den jongste der Van Roekels werden hier en- daar deelen gevonden, aan den oudsten Van Roekei werd een been afgeslagen en werden de oogen vernield. Na overbren ging naar het ziekenhuis overleed hij .nog vóór den nacht, De vrouw kwam er met een hoofdwond af. De ontploffing was zoo hevig* dat van een huis aan den overkant der straat de ruiten werden vernield en iemand, die daar zat te lezen, tot achter in het vertrek, werd weggeslingerd, gelukkig zonder letsel te bekomen. in de kamer waar de explosie was voor gevallen, was letterlijk niets heel gebleven. Laden waren uit de kasten gerukt en kort en klein geslagenin de vloer was "een groot gat en verder was een chaos van kalk, hout, behang, bloed en ledematen. Het jongste kind, dat in de voorkamer sliep, waar ook alles vernield werd, be-^ kwam geen letsel. De begrafenis van de slachtoffers en de overblijfselen is op Woensdag bepaald. Vrijdagavond stapte een knaap van on geveer 12 jaar het verlichte raadhuis te Zeist binnen en vroeg een kamer voor lo gies hij meende in een hotel te zijn. Ie mand, toevallig daar aanwezig, bood aan hem naar een hotel te brengen, doch ge leidde hem in plaats daarvan naar het bu reau van politie. Hier bleek dat de jon gen de ouderlijke woning te Rotterdam was ontloopen met medeneming van f300 uit de secretaire van zijn moeder. o Te Vlissingen is een militair aangehou den, die van de rustkamer ontvreemde re volvers aan burgers verkocht. Ook werd aangehouden een burger, die te Amster dam revolvers te koop aanbood, welke hij zeide van militairen te hebben gekregen. o Een hevige boschbrand heelt Vrijdag ge woed in het zoogenaamde Lutterzand onder de gemeente Losser. Vele hectaren bosch en heide, toebehoorende aan verschillende eigenaars, werden vernield. Te Vlodrop is Zaterdag de 17-jarige dochter van den landbouwer J wier kleeren door een brandende kaars vlam vatten, le vend verbrand. Belgisch brood op de markt. Op de markt de Maastricht stond een stalletje waar groote Belgische wittebrooden wegende 2 K G. voor f 1.20 per stuk wer den verkocht zonder bons. Het brood, dat van veel betere kwaliteit en smaak was dan het onze, ging grif van de hand. Lang onderweg. Een abonné toonde ons gisteren een an sicht, welke 1 October 1908 uit Montreux verstuurd, blijkens het poststempel 9 Octo ber van dat jaar hier ter stede gearriveerd en eerst Vrijdag 30 Mei 1919 besteld was. Bloedige twist. Tusschen eenige jongens, die op Hemel vaartsdag een evangeliesatiefeest te Havelte hadden bezocht, ontstond de3 nachts, op weg naar huis, een hoogloopende twist, waarbij op afschuwelijke wijze het mes ge bruikt werd. De twintigjarige A. Bult, van Onna, ontving een levensgevaarlijke wonde, een diepen messteek in de linkerzijde, on der in de borst. Na voorloopig door den gemeentedokter verbonden te zijn, werd hij naar een ziekenhuis te Zwolle vervoerd. De eveneens twintigjarige R. Boonstra uit Havefcerberg, kreeg verscheidene diepe mes- sneden Over het geheele lichaam. Als vermoedelijke dader is gearresteerd de 17-jarige B. V. uit Havelterberg, die bekend moet hebben de dader té zijn. —o Uitstapje per vliegtuig. Gedurende de zomermaanden zal er naar de N. Ct. verneemt te Scheveningen gele genheid bestaan om passagiersvluchten en uitstapjes per vliegtuignaar de nabijgelegen badplaatsen te maken. De heer Fokker, de welbekende vliegtuigeninstructeur, zal speciaal met het doel het vliegtuig in ons land populair te maken door de belangstel ling voor het luchtverkeer in het algemeen op te wekken, een of meer zijner nieuwste speciaal voor dit doel ingerichte verkeers- toestellen met eenige ervaren vliegers te Scheveningen stationeeren. De toestellen kunnen behalve de bestuurders twee of drie passagiers medenemen en zijn in staat vluch ten van 3 en 4 uur te maken. Woest rijden. De politie te Hoofddorp (Haarlemmermeer) bekeurde de laatste dagen niet minder dan 40 automobilisten of motorfietsers wegens het te snei rijden in de bebouwde kom van Hoofddorp. De politie is voor dat doel on langs vooizien van chronometers. Aardappelrantsocn verhoogd. Naar wij vernemen zal met ingang van heden, 1 Juni, het aardappelrantsoen per hoofd van de bevolking (kinderen beneden den leeftijd van één jaar niet medegere- kend) verhoogd worden tot 6 K.G. per week. Staking der vcldarbciders. Deze week zijn zoons van landbouwers in verschillende deelen van Groningen in 't oosten dier provincie aangekomen, om te helpen in het landbouwbedrijf. Eenige land bouwers van Reiderwolderpolder werken te Beerta. Staatscommissie belasting van weelde. Naar de N. R. Ct. verneemt, is de re geering voornemens, eene staatscommissie te benoemen om eene belasting op weelde- uitgaven te ontwerpen. Een oplichter. Te Leeuwarden huurde een dezer dagen een heer bij een banketbakker gemeubileerde kamers en gaf te kennen, benoemd te zijn tot ingenieur bij de electrische centrale. Plotseling was het heerschap verdwenen en nu blijkt dat hij een tweetal juweliers heeft opgelicht voor een aanzienlijk bedrag aan gouden ringen. Ook een rijwielhandelaar werd de dupe. Deze bewoog hij door valsche voorspiegelingen tot de afgifte van een rijwiel. De binnenscheepvaart. Naar de visscherij Crt. als zeker ver neemt zal er weer vrijheid komen in de binnenscheepvaart. De beurtregeling zal vervallen, ieder zal dien schipper mogen aannemen, welke hem het beste past. Er zullen echter minimum prijzen wor den vastgesteld en wel ten bedrage van 60 pet. van het tegenwoordig geldend tarief. Twee jongens verdronken. Zaterdagmiddag waren een tweetal jon gelui aan 't spelevare op de Dieze nabij de oude Spoorhaven-te 's Bosch. Door een ongelukkig toeval kwam 't boot je te dicht in aanraking met een juist pas- seerende sleepboot, die verschillende schepen de rivier op sleepte. De verbindingslijn, welke plotseling, door het aantrekken der sleepboot, boven water kwam, deed het bootje kantelen, waardoor de beide inzitten den te water vielen. Ondanks spoedige hulp mocht het niet gelukken hen behouden op het droge te brengen. Beiden zijn jammerlijk verdronken. j»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2