Spaart de vogels! Und van altena Uitgever: L. J, VEERMAN, Heusden. No. 3886, Woensdag 11 Juni1919. FEUILLETON. UT 111 Wil miïïW! Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20,- jfranco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Vogels zijn belangwekkende dieren. We denken er gewoonlijk niet veel aan,'omdat we ze zooveel zien, maar toch gaat ons allen een gevoel van teederheid door de ziel, wanneer we acht geven op een zangvogel. We zouden het dier willen streelen over zijn zachte veeren, en het spijt ons enkel, dat het zoo schuw is en ons steeds ontvlucht. De vogels houden niet van ons, maar wij hebben het er ook naar gemaakt, zou Uilenspiegel zeggen. Wel is dat eigenaardig, dat we vogels lief vinden, en dat we ze toch schuw hebben gemaakt. Hoe dik wijls hebben we getracht ze te vangen. We willen ze in een kooitje hebben, om ze beter tè kunnen bekijkenwe dooden ze om ze te etenwe leggen een eierverzameling aan, niet uit verklaarbare belangstelling, maar om onzen rijkdom te kunnen toonen ik heb de arme eitjes wel bij tien tallen onder of tegen den schoorsteen zien hangen en als we kleine jon gens zijn, dan halen we de nesten uit, alleen uit aangeboren vernielzucht en jachtlust. Inderdaad, het verzoek Spaart de vogels! is nog niet over bodig geworden. Wanneer wij een gehoorzame natie zijn, kunnen we intusschen de beken de verzoekbordjes van de Vereeniging tot Bescherming der Dieren thans wegnemen, want het verzoek is een gebod geworden. Alle Nederlandsche vogels staan onder bescherming der wet, en niemand mag een vogel vangen of dooden, een nest verstoren of een ei rapen, die er geen bijzon dere vergunning voor heeft gekregen, en dan nog maar voor een bepaalden tijd. Yoor de kievitseieren is uitzon dering gemaakthet rapen van deze was echter reeds vroeger na 30 April verboden, en dat blijft zoo. Nu is het intusschen wenschelijk, dat we elkaar opwekken, om deze wet te gehoorzamen. Want, ik weet niet bij ervaring, of het in andere landen beter is, maar wij Nederlan ders hebben de gewoonfe, alleen om 37. Ravening vroeg mij en niemand anders, omdat hij gevoelde dat onze zielen elkan der begrepen, zich onweerstaanbaar tot elkander aangetrokken gevoelden, maar ik weet zeker dat hij, evenmin als ik, ooit aan eene verovering heeft gedacht. Ik wou dat jij dat ook nog eens kondet begrijpen en ook gevoelen, maar ik geloof dat je daarvoor te prozaïsch bent, te beredeneerd. «Dat alles neemt niet weg, dat Ravening «Ten fant chéri des dames® is, hier en overal, dat hij twee-en-dertig jaar oud is geworden, zonder dat een van de tallooze dames die hij ontmoet heeft want ik verzeker je dat hij het damesgezelschap altyd bepaald gezocht heeft hem blij vend heeft kunnen boeien, en omdat jij dit nu in enkele weken hebt kunnen doen, breng ik je mijn hulde. Is dat juist of niet «Heb je dan niets anders voor me als hulde Wensch je mij dan geen geluk «Is dat eigenlijk niet overbodig? Je weet immers wel, dat ik je in mijn hart altijd geluk toewensch Maar bovendien, heb je dien gelukwensch van mij nog noodig «Zeker wel't is waar, ik voel mij on uitsprekelijk gelukkig, maar het is mij als of ik het niet volledig kan wezen, als ik de straf, en niet om des gewetens wil, de wet te gehoorzamen. Wanneer we geen politie-agent in de buurt zien, dan durven wij de wet wel overtreden. Dat moest zoo niet zijn dat is een droevige karaktertrek van ons Y°lk, en wie beter weet, behoort door woord en voorbeeld daartegen te getuigen. Dat zal ook in het belang van de vogels zijn en ten slotte in ons eigen belang. Want de vogels zijn onze vrienden. Ik weet wel, dat ze ook van onzen oogst snoepen, van onze bessen en kersen niet het minst, maar die schade is gering, vergeleken bij den dienst, dien ze ons in hun eigen belang bewijzen. Zoo goed als alle vogels zijn vleescheters. Vele zijn het uit sluitend andere gedeeltelijk, en zelfs de musschen, die gewoonlijk plan- tenkost nemen, voeden hun jongen liefst met vleesch. En bovendien, wanneer de vogels zaden eten, dan doen ze ons enkel schade in den korten tijd van den oogstal den overigen tijd van het jaar moeten ze leven op onkruidzaden, en helpen ze ons dus mee. En vleesch is en blijft het hoofdvoedsel, vleesch van rupsen en kevers en ander kleingoed, dat schadelijk is Roei de vogels uit, en het schade lijk gedierte neemt toe. Dat is een waarheid, die iedereen weet. Maar waar we niet altijd aan denken, is, dat voor de vogels het leven voort durend moeilijker wordtze hebben lang zulk een goed leven niet meer als eenige honderden jaren geleden. Want de vogel hoort thuis in de wil dernis, en de wildernissen houden op. Hoe meer grond we ontginnen, des te meer verdrijven we de vogels. In ons land hebben we niet veel natuurwoud, maar we kunnen toch nog wel hier en daar die plekjes vinden, waar bijna geen mensch komt; waar de afgevallen bladeren op den ■grond blijven liggen en een gevallen stam niet weggehaald, een boom niet gesnoeid wordt. Dat is vogelland. Daar zijn ze veilig voor gevleugelde en viervoetige roovers. Ze kunnen er schuilen, in de takken en op den grond, waar het ritselen der bladeren niet weet dat zy, die mij liefhebben eri die ik liefheb, het met mij zijn.® «Dat is een hooge eisch, Elise dan kun je wel van het volledig geluk afzien, «Natuurlijk, maar zoo geheel bedoel ik het ook niet. Doch wil je wel gelooven, Van Dormen, dat het mij gespeten heeft, dat ik juist in de laatste vier weken je niet eens vertrouwelijk heb kunnen spre ken Je weet wel die toespraak, die je mij op Nordenstein in den tuin hebt ge houden Van Dormen knikte toestemmend. «Die is nu gelukkig overbodig gebleken,® zeide Elise. Van Dormen antwoordde met nadruk «Nu is zij overbodig. Ook die waarschuwing voor dien bepaal den persoon wiens naam je toen niet ge noemd hebt, omdat Albert juist bij ons kwam. Later heb je vergeten mij dien naam te noemen, c «Niet vergeten, maar je hebt er mij nooit weer naar gevraagd.® «Het is mij door het hoofd gegaan bij al de drukte hier. Maar wie was het «Dat komt er nu niet meer op aan, nu ge toch geborgen zijt.® «Dat is waar. Ik ben nu de gevaren te boven.® zeide zij met een gelukkigen lach. «Het heeft my niet veel moeite ge kost, want van het eerste oogenblik dat ik Ravening zag, voelde ik mij tot hem aan getrokken.® «Ik geloof zelfs, nog vóór dat je hem zaagt.® «Ja, al nadat we in Arnhem van dat duel de komst van den vijand verraadt. Wordt zulk een wildernis een tuin, een park, een stuk bouwland, dan is het met de veiligheid der vogels ge daan, en ze zijn slim genoeg, om de streek te verlaten, en daarbij verlof te geven aan de insecten om zich te vermenigvuldigen. In Den Haag is daar een voor beeld van. De boomen langs grach ten en straten worden elk jaar weer ernstig bedreigd door rupsen. De oorzaak is niet ver te zoeken. Er was ten Noorden van de stad het bekende Zorgvliet, een boschterrein, niet toe gankelijk voor het publiek. Een jaar of vijftien geleden werd een gedeelte daarvan, de zoogenaamde Boschjes' van Poot, opengesteld. Echte, leuke, lage boschjes, verrukkelijk voor kin deren om er te spelen, maar de vogels zijn gevlucht. Een paar jaar later is men begonnen, ook het groot ste deel van Zorgvliet in gebruik te nemen, dit voor villaterrein er zijn straten gelegd en huizen gebouwd, en de vogels zijn gevlucht. De nachtegalen van Zorgvliet zullen we niet meer hooren, en eveneens zullen de andere gevleugelden niet terug komen in de woelige omgeving. De omgeving voor een veilig nest ont breekt daarom hebben ze ons ver laten, en ze strijken dus ook niet meer neer op onze stadsboomen om ze te zuiveren. Gevolg: de rupsen- plaag. Wij moeten de vogels wat meehel pen. We kunnen niet voor hen de bosschen laten staan, maar we kunnen wel hier en daar op wat afgelegen plaatsen wildernisjes laten voortbe staan of aanleggen. En voorts kunnen we de vogels gelegenheid geven tot nestelen. In de Scheveningsche Boschjes zijn heel wat nestkantjes tegen de boo men geplaatst, en het gevolg is, dat er in deze' hoogere boomén nog al wat vogels wonen. Dat moeten we meer doenwe moeten de vogels lokken. Dat moeten we ook doen door ze vriendelijk te behandelen. Zoo hier en daar ontmoet men men- schen, die met de vogelwereld op een vertrouwelijken voet staan. gehoord hadden. Hij heeft er een diep lit- teeken van overgehouden.® «Dat is jammer voor je.® «Waarom «Wel, zoo'n gebalafreerde man «Ik ben trotsch op dat litteeken, want dat is het sprekend bewijs, welk een rid derlijken aard hij heeft.® «Dat heeft hij.« «Jij kent hem goed, niet waar, Van Dormen, en je houdt veel van hem Dat vind ik zoo heerlijk. Albert kende hem niet, maar ik ben zeker dat, na al wat hij van hem gehoord heeft, hy blij zal zijn als hij mijn brief krygt. Mij dunkt, ieder moet met hem ingenomen zijn. Ik heb ook geen oogenblik geweifeld. Toen hij mij vroeg, had ik eigenlijk in gedachte al «ja® gezegd.® «Hoorde ik je straks niet zeggen, datje mij de laatste vier weken zoo gemist had, omdat je zoo graag eens met me had willen spreken?® vroeg Van Dormen.® «Zeker.® «Kun je mij dat nu niet zeggen «Nu riep Elise verwonderd uit. «Nu is het wel een beetje laat, omdat ik nu ge ëngageerd ben.« «O, was het daarover Wat hadt je mij dan toen te vragen «Wel ik had met je over Ravening willen spreken, je eens vragen, of je niet vondt dat hij een uiterst geschikt man voor mij zou wezen. Omdat je altijd zooveel belang in me gesteld hebt, en ik je altijd als mijn ouderen vriend beschouwde, had ik, vooral na ons gesprek op Nordenstein, eens met In het Haagsche Bosch komen en kele wandelaars, die bij de vogels in de gunst staanze hebben ze ge lokt met zaadjes en kruimels, en de vogels weten dat wel. Vogels zijn uit hun aard wel geneigd tot vertrou welijkheid met den mensch, als wij ze maar meehelpen. Waarom komen zwaluwen tot in onze huizen Ze weten, dat ze niet vervolgd worden het zijn de heilige vogels van de Ger manen. Het moest zóó ver komen, dat alle vogels vol vertrouwen bij ons kwamen. Dat zou kunnen, wanneer wij het wilden. Daarom nog eens spaart de vogels. Mees en spreeuw en leeuwerik en lijster en specht en vink, en allemaal, ze moeten leeren verstaan, dat wij ze een goed hart toedragen, en dat wij ze hun kersje en besje wel gun nen voor al den dienst, dien ze ons bewijzen. En nu onze regeering ze onder de bescherming van de wet heeft gesteld, moeten wij meehelpen, en onze kinderen leeren meehelpen in het bewaren van alle vogels. Dat is in ons voordeel, en het verhoogt niet weinig het genot van een wan deling in de vrije natuur, waar de vogels toch een van de schoonste sieraden uitmaken. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Toen de oorlog nog in vollen gang was, hoorde men algemeen de opmerking«deze strijd kan door geen der partijen gewon nen worden ze zijn beide te sterk. De uitslag zal wel onbeslist zijn.« Men zou gaan wenschen dat dit maar het geval ware geweest. Want zooals het nu toch gaat, dat het ééne deel van de wereld het andere knecht en uitmergelt en het leven onmogelijk maakt, is toch ook alles behalve begeerlijk. Een totaal ge ruïneerd Duitschland is met name ook voor Nederland een ramp, en een alles over- heerschende Entente lijkt ons nu waarlijk geen ideaal-toestand. Maar nu het geval er eenmaal toe ligt, ware het wel te wenschen dat de heeren in Versailles wat van opschieten wisten. De dag der vredessluiting wordt maar weer telkens uitgesteld. Eerst heette het dat het antwoord der geallieerden Dinsdag na je willen praten. «Wat zou dat gegeven hebben Je zeidet zooeven, dat je geen oogenblik ge weifeld hebt.® Toch had ik graag ook uit jou mond willen hooren, dat ik volkomen gelijk had. Een weinig beduidende wensch. En als ik het je nu eens had afgeraden, dan zou je het immers toch niet gelaten hebben, en dan zou je nog maar bedroefd geweest zijn, dat ik het niet met je eens was.« «Maar je zoudt het my toch niet afge raden hebben riep Elise eensklaps vrij heftig uit, hem recht in de oogen ziende. «Ik spreek maar veronderstellenderwijze, Eliseik wil alleen doen uitkomen, dat het volkomen onverschillig voor de zaak was of, ik toen hier in Amsterdam was, of niet.® «Wat ben je toch een onverbeterlijk man je moet altijd gelijk hebben.® «Het doel, waarmede ik hier kwam, Elise, was niet alleen om je mijn hulde te brengen «Zeg dat nu niet meer,® zeide Elise lachend. Maar ook om weer afscheid van je te nemen. Ik ga nog eens naar mijn vriend te Teplitz en daarna waarschijnlijk met hem naar Weenen, en daar blijven wij totdat ik het bericht ontvang, dat ik weder geplaatst word, want je weet, over een paar maanden reken ik naar Indië terug te gaan.® «Dus ik zal je in het geheel niet meer zien, voor je gaat «Vóór mijn Indische reis hoop ik nog Pinksteren gereed zou zijn. Thans weder wordt gemeld dat het niet voor het eind van deze week zal worden overhandigd. En als deze week voorbij is dan komt er allicht weer een bericht dat eerst tegen het einde der derde week van Juni het antwoord te verwachten is. Naar verluidt zullen aan Duitschland eenige concessies worden gedaan, en wel eigenaardig is het, dat het nu Loyd George is, die op de hand der Duitschers is, terwijl Wilson het lijntje strak wil houden. De Times beweert dat dit zijn oorzaak vindt in den druk die vanuit Engeland op Loyd George wordt uitgeoefend. Het moet hem n.l. gebleken zijn, dat een groot deel van het Engelsche volk niet instemt met de harde voorwaarden die aan Duitschland zijn gesteld. Misschien zit er ook wel de vrees achter voor Asquith, wiens laatste redevoering een geweldigen indruk heeft gemaakt. Ook hebben de tusschentijdsche verkiezingen aangetoond dat de aanhang van Loyd George begint te slinken. Als nu blijkt dat hij, de man van den strijd tot het uiterste, al weinig geschikt is om spoedig een vrede tot stand te brengen, dan kon dat alles wel eens ten gevolge hebben dat de dagen van Loyd George zijn geteld. Is hij daarom voor matiging en tegemoetkoming te vinden Ondertusschen blijft de ellende het Duitsche volk folteren. De rust wil er maar niet weerkeeren en de gevolgen van de uithongering doen zich al schrikkelijker voelen. Prof. Drigalski te Halle heeft de resultaten van een geneeskundig onderzoek van de leerlingen der lagere scholen gepu bliceerd. Dit onderzoek wees uit, dat slechts 12.9 pet. van de kinderen in goede conditie ver keerden, tegen gemiddeld 38.7 pet. in de laatste vredesjaren. Bloedarmoede in de hoogste mate werd bij 8.6 pet. der kinde ren waargenomen tegen vroeger 3.2 pet. Daarbij stelden de medici aanzienlijk ge ringere eischen dan vroeger het geval was. Desondanks bleek, dat eene aanzienlijke vermindering der lichaamskrachten in het eerste schooljaar thans drie maal meer voorkwam dan vroeger. De sterke ver mindering der lichaamskrachten blijkt ten duidelijkste uit het stijgen der sterfte aan tuberculose, welke thans het dubbele be draagt van 1914. Dit feit heeft te meer gewicht, aangezien bij de acute besmette- mijn opwachting bij je te komen maken®. «Wat ben je deftig. Maar zul je dat vooral niet vergeten, Van Dormen «Ik beloof het je. Maar wie weet of we dan wel in de gelegenheid zijn ver trouwelijk met elkander te spreken, en daarom wilde ik je nu wat zeggen. Elise keek eenigszins verbaasd op. De toon van Van Dormen was zoo anders dan gewoonlijk. «Elise, je weet en je hebt wel kunneu bemerken, hoeveèl ik van je houdjij hebt me ook altijd als je vriend beschouwd, en ik dank je hartelijk voor die vriend schap, die je mij steeds betoond hebt. «Integendeel, ik ben jou dankbaar, Van Dormen «Je hebt nu een vriend gekregen,- aan wien je je toekomstig leven hebt toever trouwd. Ik hoop van harte, dat je met hem gelukkig, innig gelukkig zult zijn. Ik wensch je toe, dat je aan dien vriend genoeg zult hebben, maar mocht het ge val zich voordoen innig hoop ik voor je, dat het niet noodig zal wezen dat die vriend je niet meer tot steun kon we zen, hetzij omdat hij van je weggenomen werd, hetzij om een andere reden, dan vraag ik als een gunst, dat je aan je ouden vriend Van Dormen zult denken,® hier haperde zijne stem, «je ouden vriend, die altijd even veel van je zal blijven houden als vroeger. Wil je mij die gunst toe staan De tranen welden in de oogen van Elise op. Zij gaf hem de hand. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD mr ktt Land vai Heisdgn ei Altena, tie Laigstraat en ie Biiitltrvurl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1