Voórzorgen van heden. lijke ziekten volstrekt niets van dien aard is waar te nemen. Hieruit blijkt, dat de verdubbeling van het aantal sterfgevallen tengevolge van tuberculose uitsluitend aan de algemeene verslapping moet worden toegeschreven. Naast deze nauwkeurig vast te stellen gevolgen van den hongeroorlog legt de pro fessor den nadruk op de indrukken, die de doktoren dagelijks bij hunne werkzaamheid krijgen. Bij volwassen kan men ziekelijke prikkelbaarheid, bij de kinderen een ver mindering der lichaamskrachten in die mate, dat schoolbezoek, ondanks alle vergeraakke- lijkingen, absoluut onmogelijk wordt, dage lijks ontelbare malen constateeren. Al deze menschen lijdenaan geene enkele eigenlijke ziekte, wel echter aan verminde ring der vetreserven. Professor van Drigalski schrijft de psy chische verschijnselen bij een gedeelte der arbeidersbevolking aan de ontbering en de overprikkeling toe. Tot dezelfde conclusie komt R, E. May te Hamburg in de Deutsche Medizinische Wochenschrift Nr. 43. Als vrucht van een nauwkeurig onderzoek stelde hij vast, dat het gebrek aan energe en de afkeerigheid van allen arbeid bij het Duit- sche volk zijn oorzaak in niets anders vindt, dan in het feit, dat meer dan een derde van de vredesvoeding dit volk ontbreekt en we! in het bijzonder de zoo belangrijke voedingsbestanddeelen vet en eiwit. Bij de stedelijke bevolking is de verhouding na tuurlijk nog ongunstiger. Volgens May moet het rantsoen dier bevolking bijna ver dubbeld worden en moet in het bijzonder het eiwitrantsoen verdubbeld en het vet- rantsoen vervijfvoudigd worden, om de voe ding weer op den stand van voor den oor log te brengen. De staking te Parijs duurt nog voort. Waar gaan we heen, vraagt de royalistische Action Fran<?aise. Naar de algemeene sta king En het blad geeft dan als zijn mee ning te kennen, dat Duitschland achter de Parijsche stakings-beweging zit en dat Brock- dorff-Rantzau ze als een troef uitspeelt. De socialisten zyn natuurlijk woedend over een dergelijke verdachtmaking en val len in elk opzicht de stakers bij. De so cialistische pers verheerlijkt de stakingen als een groote bevrijdingsbeweging tegen het internationaaf kapitalisme en tegen Clemenceau. In de Victoire komt de ex-socialist Gus- tave Hervé in krasse bewoordingen tegen de huidige stakingen op. De toestand is op het oogenbük reeds zoo, beweert hij, dat de arbeiders veel meer verdienen, dan de middenklasse. Het gaat hierheen, dat het weldra alleen nog maar aan arbeiders en millioenairs mo gelijk zal zijn om rond te komen. Inderdaad zijn op hel oogenblik in Frank rijk, evenals in veel andere landen, de menschen van de kleine middenklasse er moeilijker aan toé dan de werklieden. Daar om zijn in den grond der zaak de werk lieden niet zoozeer revolutionair gezind, Ze maken van hun organisatie en macht ge bruik om zoo groot mogelijke voordeelen te verkrijgen, maar voelen voor de groote meer derheid geen neiging tot bolsjewistische avonturen. Er is veoral in een land als Frankrijk natuurlijk nooit iets te voorspellen, maar hqt lijkt wel waarschijnlijk, dat de huidige groote stakingsbeweging, met het resultaat van nieuwe verkorting van den arbeidsduur en verhooging van de loonen, vooral een nieuwe stijging van de levensduurte tenge volge zal hebben, die weer het zwaarste te dragen zal zijn voor de kleine lieden der middenklasse, die ongeorganiseerd en zon der groote economische macht, den druk niet op anderen kunnen afwentelen. De Berlijnsche Corr. van de N. R. Ct. sprekende over gevaarlijk speelgoed zegt Een gevaarlijk spel speelt men hier ook met het anti-semietisme. In het geheim en in het openbaar wordt er een krachti ge propaganda gevoerd voor een pogrom beweging. Het oude bloedsprookje is zelfs voor dat doel gemoderniseerd. De regee ring beweert, dat zij er tegen doet wat zij kan, maar zij vermag er dan in ieder geval niet tegen, wat zij tegenover de radicale politieke richtingen klaar speelt. Op straat worden schenblaadjes tegen de Joden luidkeels gevent. Verschillende »ge- heime vereenigingen®, die echter volstrekt niet geheimzinnig optreden, werken elkaar in de hand. Vaak krijgt men echter den indruk, dat dezelfde ondernemers verschil lende namen gebruiken. Onder de solda ten wordt sterk geijverd. In den staart van alle betoogingen tege de vredesvoor waarden der Entente liep deze agitatie mee, hetzij door luidruchtige brochurenventers, hetzij door redenaars, die een kleinen kring om zich heen verzamelden. Krijgt men de geschriften van deze propaganda in handen, dan ziet men, da- daarin een voor de hand liggend agitatie materiaal, het aandeel van Joden in de verschillende communistische bewegingen, slechts een ondergeschikten rol speelt. Neen men leest, dat zij Duitschland reeds vroe ger in het ongeluk hebben gestort. Alle bekende Duitsche politici, van Bethmann Hollweg tot den nationaal liberalen al- Duitscher Stresemann, worden, als agenten der Entente, bij het Jodendom ingelijfd. Ofsehoon daaruit reeds blijkt, uit welken hoek de wind waait, nemen de schrijvers toch een socialistische houding aan, en roepen de arbeiders op tot den strijd met alle middelen tegen hun verdrukkers, de Joden. En dit zijn dan nog maar de politieke pamfletten. Erger nog zijn die, welke de Joden alle vrouwen en meisjes laten ver leiden de stijl is breed-schilderend sexueel en hen verantwoordelijk maken voor een fantastisch en gefantaseerd aan tal vermiste kinderen te Berlijn Het is een eigenaardige atmosfeer, waarin wij leven. Misschien zijn de handgranaten nog het onschuldigste speelgoed. verzekeren in de toekomst goede gezondheid. Kalm af te wachten is niet altijd ver standig en nooit bij beginnende nierkwa len. En wel, omdat blaaszwakte, rugpijn en rheumatische pijnen tot de eerste waar schuwingen van dreigende nieruitputting behooren en de eeriige veilige weg on- middelijke verzorging is. Verwaarloozing kan leiden tot spit, ischias en rheumatiek of tot de ontwikkeling van waterzucht, niergruis of steen, en zelfs voeren tot ongeneeslijke nierziekten. Grijpt nu in. Helpt de nieren over haar eerste moeilijkheden heen. Uitstel is" werkelijk gevaarlijk. Begint nog heden voldoende lichaams beweging te nemen, frissche lucht, gere gelde slaap, geregelde maaltijden (met niet te veel vleesch), en voldoende water te drinken. Dan doet gij wat in uw vermo gen is om nieruitputting te voorkomen. Om de bestaande nierzwakte te herstel len en de verschijnselen te verdrijven, dient gy de nieren te versterken en heelen door een kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij bewezen baat te geven aan nierlijders over de geheele wereld. Zelfs in gevallen, waar aan herstel gewanhoopt werd, hebben Foster's Pillen den lijder een duurzame, krachtige gezondheid her geven. Ten volle kan op dit speciale nierge neesmiddel vertrouwd worden. Het dient enkel voor de nieren en blaas, en ziekte verschijnselen in verband met deze orga nen. Foster's Pillen werken hoegenaamd niet op de maag, lever of ingewanden. Neemt u in acht voor namaak. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen voor zien van de handteekenirig van James Fos ter op het etiket, zijn verkrijgbaar bij alle goede drogisten a fl.75 p. doos of f 10.- per zes doozen. BUITENLAND. Vrijdagmiddag is in het goederenstation te Vichy een felle brand uitgebroken. Het vuur, aangewakkerd door de ontploffing van vaten met vluchtige oliën, greep schie lijk om zich heen. Het station is geheel in vlammen opgegaan. Een twintigtal volle goederenwagens deelde dit lot. Verschei dene menschen werden gewond. De handel met Fraukryk. In aansluiting aan het bericht, dat Frankrijk hier te lande circa 600 millioen K.G. margarine zou aankoopen, verneemt de »Maasb.« dat de grondstoffen voor de bereiding dezer margarine door Frankrijk zullen worden betrokken uit oliefabrieken op Java. Hoogte-record. Luitenant Casable, die enkele dagen ge leden het hoogte-wereld-record met een vliegtuig op 9300 M. had gebracht, heeft nu Zaterdag een nieuwe poging gedaan en het record verbeterd tot 9500 M. o Koning Albert heeft president Poincaré uitgenoodigd om 21 Juli ter gelegenheid der nationale feesten naar België te komen, o Postvliegtuig neergevallen. Het vliegtuig, dat de post overbrengt van Keulen naar Folkestone is bij het dorp Soye neergevallen. De beide vliegers zijn door den val gedood. Vrijdag heeft te Weenen een groote be tooging plaats gehad tegen de vredesvoor waarden, die op touw gezet was door de groot-Duitsche vereeniging uit de nationale fracties. De betooging begon met de voor lezing van een protest der studenten in de aula en had vervolgens plaats voor het raadhuis, waar onder geweldigen bijval eenstemmig een motie werd aangenomen ten gunste van de aansluiting bij Duitsch land. Er werd besloten een telegram te zen den aan den voorzitter van de Duitsche nationale vergadering te Weimar. Bij het uiteengaan werd nog^betoogd voor de huizen waarin de ententecommis sies een onderdak hebben gevonden. Frankryk. Duurte. De duurte neemt hier gestadig toe. In plaats van vermindering der kosten voor levensonderhoud is gedurende de laatste weken een toenemen dier kosten van 60 pet, te constateeren. Vele artikelen zijn niet te krijgen. Melk bijv. is in vele ge zinnen in maanden niet gezien, behalve dan gecondenseerde. o De petroleum. Volgens hier ingekomen berichten zijn er belangrijke werken uitgevoerd op de Tus- tanowiceolieveiden in Gaücië, waar de ge bouwen in brand zijn gestoken tijdens den Russischen terugtocht in 1915. De Walla- bron is hersteld en produceert 200 ton per maand. Het werk is weder onder broken door de vijandelijkheden tusschen de Polen en de Ukrainiers. Vooral de Olga-bron heeft daarvan veel te lijden ge had. De vooruitzichten echter zijn gunstig. o Australië, ScJiaarschte. De Australische regeering heeft zeer be perkende maatregelen ingevoerd ten op zichte van het gebruik van kolen, gas en electriciteit. Dien tengevolge zullen ver schillende bedrijven moeten worden stop gezet en 50.000 arbeiders zonder werk komen. Per vliegtuig. Washington, 7 Juni. Een Amerikaan heeft een prijs van 50.000 dollar uitge loofd voor vliegers, die zullen trachten, van Amerika naar Anstralië te vliegen. Er wordt 135.000 dollar bestemd voor den eersten vlieger, die in Australië landt: 10 000 is voor hem, die wel niet Australië bereikt, maar als eerste op de Hawai-eiianden landt. In geval niemand Hawai bereikt, dan wordt 5000 dollar uitgekeerd aan den vlieger, die het verst is gekomen. BINNENLAND. IHargarine eu sigaren roor Frankryk. Frankrijk, zal zoowel ten behoeve der eigen bevolkiug als voor die van Duitsch land, binnenkort hier te lande belang rijke partijen sigaren en margarine aan koopen. De hoeveelheden zullen bedragen resp. 500 millioen stuks en 600 millioen K.G. Over de levering door Frankrijk der be- noodigde grondstoffen voor de margarine worden nog onderhandelingen gevoerd. Dc ontvluchting van luit. Vogel. De Berlijnsche berichtgever van het Hbl. wijst er in verband met geruchten over de houding van Nederlandsche ambtenaren in de kwestie van de ontvluchting van lui tenant Vogel op dat men in Den Haag nog niet over officieele gegevens betreffende den juisten gang van zaken beschikt, aan gezien het onderzoek te Berlijn eerst dezer dagen is aangevangen en natuurlijk eenigen tijd in beslag zal nemen. »Het zal echter wel spoedig blijken®,zegt de correspondent, »in hoeverre in deze de. laten we zeggen onvoorzichtigheid van Nederlandsche ambt naren gegaan is. Intusschen behandelt onze legatie te Berlijn deze zaak die geheel bui ten haar omgaat, met grooten ernst en voortvarendheid.® o Broodkaartendiefstal. Eenige weken geleden zijn ongeveer 40.000 broodkaarten gestolen uit het dis tributiebureau te Valburg. Dadelijk werd een uitgebreid onderzoek ingesteld. Drie dieven en dertien helers uit Den Haag en 's-Hertogenbosch zijn voorloopig gevangen genomen. Een wijdvertakte dievenbende is men daardoor op het spoor gekomen. Van de 40.000 broodkaarten zijn er 22.000 in kisten teruggevonden. Twaalf grootendeels zware misdadigers zijn uitgebroken uit de gevangenis te Bochum (Westf.) en spoorloos verdwenenmen meent in de richting der Nederlandsche grens. De uitbarsting ran den Kloet. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan het Comité tot het verleenen van geldelijke hulp aan de slachtoffers ven de Kloet-uit- barsting, een bedrag van f 1000 geschonken. Door Z. K. H. den Prins is een bedrag van f 500 aan dit Comité geschonken. Een Nederlandsche schoener ver gaan. Zeven man verdronken. De Nederlandsche schoener August Marie, van de reederij August Borremans te Rotter dam, is op reis van Biyth naar Naskov in de Noordzee gekenterd. Een overlevende van de bemanning is gered door den logger Alida en te IJmuiden geland. Deze, matroos Harm Wijnholt, uit Delf zijl, heeft omtrent de schreepsrantp de volgende bijzonderheden medegedeeld De motorschoener August Marie was in Blyth met steenkolen geladen en onder commando van kapitein Chr. Boer uit Groningen den tweeden Juni in zee gestoken. Den daar aan volgden nacht om streeks twee uur werd ontdekt, dat het schip op onverklaarbare wijze water maakte. Dadelijk werden de pompen in het werk gesteld, doch de pogingen om het schip lens te krijgen mislukten. Daarom werden nood seinen gegeven, teneinde de aandacht te trekken van voorbijvarende schepen. Tegen kwart voor vier in den morgen werd de toestand zoo, dat men na gehouden scheeps raad besloot den schoener te verlaten. Nauwelijks bezig om de boot uit te zetter, viel het schip en schijnt daarbij de boot te hebben geraakt, waardoor de vijf inzit tenden te water vielen. Slechts aan bovengenoemden Wijnholt gelukte het op de omgekeerde boot en voorloopig in veiligheid te komen. Drie der opvarenden zonken onmiddellijk in de diepte weg. De kapitein slaagde er in nog een plank beet te grijpen. Hierop zittende werd hij circa 2 uur later nog drijvende gezien door den zeilharinglogger Alma, uit IJmuiden, schipper Pieter Roos, uit Marken. Deze bracht den logger dadelijk over stag, toen hij den schipbreukeling opmerkte, teneinde hem uit het water op te pikken. Helaas was deze manoeuvre overbodig, want de kapitein was inmiddels in de diepte verdwenen, toen men op de plaats kwam waar hij het laatst gezien was. Gelukiger was men met de redding van den anderen schipbreukling. Deze werd overgenomen en medegenomen naar IJmui den, waar hij door de zorgen van den waterschout van nieuwe kleeding werd voorzien, waarna hij naar Rotterdam ver trok. De schoener August Marie was verkocht aan den reeder Svend Nielsen te Nakskov Denemarken, en thans op weg naar die haven, teneinde aan den kooper te worden afgeleverd. Suiker. Men seint ons uit den Haag De onderhandelingen, welke tusschen de geassocieerde regeeringen en de Neder landsche régeering omtrent de levering van zeer belangrijke hoeveelheden suiker sinds eenigen tijd worden gevoerd, staan, op het punt afgesloten te worden. Ten behoeve van dien aankoop, waarvoor van Neder landsche zijde alleszins gunstige verkoops- voorwaarden konden worden bedongen zul len credieten welke ongeveer een half mil liard bedragen, worden geopend. De Fransche regeering heefj, het uitvoerverbod van suiker reeds ingetrokken. o— Stakingbauv? vakarbeiders. Dinsdag begint te Gouda een staking van bouwvakarbeiders. Zij eischen hooger loon en den vrijen Zaterdagmiddag. De patroons zijn tot tegenmoetkoming bereid, maar de arbeiders vinden deze te gering. De staking omvat ongeveer 400 man. o De staking der landarbeiders. In Oostelijk Groningen worden groote velden suikerbieten omgeploegd tengevolge van de staking. Dit is een groote schade post, zoowel voor de werkgevers als de werknemers. o Ontsporing. Bij Jipsinghuizen, gemeente Vlachtwedde, is de locomotief van de personentrein ont spoord en kwam onderstboven in een sloot terecht. De postwagen ontspoorde en hangt voorover in de sloot. Er is niemand gedeerd. De oorzaak is uitzetting van de rails. NederlandBelgië. Reuter seint uit Parijs De Raad van Vijf heeft besloten, dat voor de herziening van de tractaten van 1839 een commissie zal benoemd worden, waarin vertegenwoordigd zijn de vijf groote mogendheden, België en Nederland. Minister van Karnebeek heeft tegen de voorgestelde procedure bezwaar gemaakt. Minister Van Karnebeek zal een belang rijke mededeeling doen omtrent den stand der onderhandelingen. Het Hdbl. meent te weteu, dat er een regeling getroffen is, waardoor elke aantasting niet alleen van Nederlandsch grondgebied, doch ook van Nederlandsch souvereine rechten, in welken vorm ook, uitgesloten is en waardoor de verlangens van België wat waterwegen betreft, op geen enkel punt kunnen wor den vervuld, dan met den volkomen vrijen wil van Nederland. Al het dreigende, dat voor ons in de Belgische kwestie zat, zegt het blad, is hiermede verdwenen. Nationale Bankvereeniging. Uit het jaarverslag over 1918 der Na tionale Bankvereeniging nemen wij het navolgende over De geweldige gebeurtenissen rondom ons voorgevallen, misten ook hare uitwerking op handel en bedrijf hier te lande niet. Op onze instelling had de in de Novem- bermaand veroorzaakte onrust weinig in vloed, hetwelk ten duidelijkste blijkt uit de totaalcijfers van de ons door cliënten toe vertrouwde depositogelden en creditsaldi in rekeningcourant. Deze cijfers vertoonen over de maand November het volgende verloop. Van 18 November eene ver meerdering van circa f 400.000.van 815 November eene vermindering van circa f 1.400.000.van 15 -22 No vember eene verdere vermindering van circa f 400.000,van 2229 November eene vermeerdering van ca. f 1.500.000. De grootste vermindering bedraagt nauwe lijks 2% van het totaalcijfer der aan on toevertrouwde gelden. Neemt men daar bij in aanmerking, dat medio Novembei in vele streken van ons land een belang-- rijke betaaltermijn is, die gemeenlijk groote geldverschuivingen tengevolge heeft dan kunnen wij vaststellen, dat de woelige Novemberdagen zoo goed als geen invloed op ons bedrijf hadden. Begrijpelijker wyze hebben wij in die dagen maatregelen ge troffen, teneinde onze liquiditeit afdoende te verzekeren, opdat wij voor alle gebeurlijk heden gereed zouden zijn deze maatrege len bleken overbodig. In den loop van het jaar 1918 namen wij wederom verschillende belangrijke pro vinciale instellingen over en vereenigden haar bedrijf met het onze. Waren wij op 1 Januari 1918 gevestigd op 59 plaatsen, per 4 Januari 1919 hebben wij kantoren op 69 plaatsen. De verdere vooruitgang v*n ons bedrijf hebben wij ook dit jaar voornamelijk ge zocht in vermeerdering van onze relaties in handel, industrie en landbouw, geenszins in verhooging van onze voorschotten tegen effecten. Desniettemin nam ons effecten bedrijf zeer sterk toe ook werkten wij dit jaar wederom aan verschillende publieks en onderhandsche emissies mede. De balans per 1 Januari 1919, waarin nog niet ,zijn opgenomen de cijfers van do per dien datum gefusioneerde instellingen, sluit met een totaal van f 116.964.030,26 (v. j. f 77.265.329.695) en vertoont het volgend beeld Debetzijde Kas, Coupons en Vreemd geld f 3.590.602.99 (v. j. f 2.326.277.56), Credit-saldi bij Bankiers en Kassiers f2.810.991.09 (v. j. f435.169.74), Cre dit-saldi in vreemde valuta bij bankiers f3,814.270,62 (v. j. f 1.436.348.12. Deze post hangt ten nauwste samen met het aan de Credit-zijde der balans onder het hoofd i»Credit-sa!di in vreemde valuta voor rekening van cliëntenopgevoerde bedrag van f3,667.641,57. Het verschil tusschen beide rekeningen ad. f 146.629.05 is het bedrag, waarvoor wij zelve aansprakelijk zijn. Wisse!portefeuille f11.010.188.25 (v. j. f2,364.225.05), Leendepot f5.762.06931 (v. j. f 4.719.258.03), Effecten f 452.056.97 (v. j. f 986.765.606), Prolongatie gegeven en voorschotten tegen effecten f 14.616,498.43 (v. j. f 13.671.503 39), Debet-saldi in reke ning-courant f 73.510.474.96® (v. j. f53.335,613.38), Vorderingen wegens ge stelde borgtochten f28.331.606.746 (v. j. f23.352.352.98) Gebouwen fl.396.877.63B (v. j. f 1.124.614.58). Creditzijde Kapitaal f 6.000.000? (v. j. f6.000.000.-), Reserve fl.500.000 (v.j, f 1.200.000.-). Leendepot f5.762.069.31 (v. j. f4.719.258.03). Deposito en Credit saldi f81.110.771.85£(v.j. f55.466.847.54). Te betalen wissels f 17.954.234.09* (v.j. f 785.958.28). Credit-saldi in vreemde valuta voor rekening van cliënten f3 667.641.57 (v. j. f 1.353.747.96). Nederlandsche Bank en Bankiers f476.571.746(v.j. 7.244,790,32) Gestelde Borgtochten f28.331.606.745 (v, j. f23.352.352.98). Dividendten, tantièmes en belastingen f484.698.90(vj.f387.028.36) Onverdeelden winst f8.042.78* (v. j. f7.699.205). Niet alleen dus, dat de voornaamste posten onzer balans eene sterke verhooging ondergingen, het aantal onzer cliënten ver meerderde tevens beduidend. De voort durende uitbreiding van onze zaken gaf ons aanleiding met de Rotterdamsche Bank vereeniging eene overeenkomst aan te gaan waarbij deze de verplichtingen onzer Instel-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2