Firma ALPH. HUPSCH - Vughterstraat 19 - 's BOSCH. Inmaakglazen in alle maten tegen concurreer en de prijzen. moord, waarop de onderteekening zou neerkomen. Het verschijnen der Tsjechen zou overigens gevolgen kunnen hebben, die voor de Entente gevaarlijker zouden zijn dan voor ons. Als dwangmaatregel zou dus slechts de stopzetting van den toevoer der levensmiddelen over blijven. Daartoe zal de Entente niet licht besluiten, omdat zij ons dan in de armen van het bolsjewisme zou drijven.* Buitendien is het zeker, dat juist, wanneer wij onderteekenen, honger snood in ons land onvermijdelijk wordt. Want dan zijn de staat, de banken en de fabrieken bankroet, en dan zou ook een krediet niet kunnen helpen. Naar uit Parijs bericht wordt zal de Raad van Vieren Vrijdag (dus 13 Juni) met de beraadslagingen over de Duitsche tegenvoorstellen gereed komen het stuk, hetwelk hun definitieve besluiten bevat, zal dan naar Versailles worden gezonden, ver gezeld van de mededeeling, dat de onder handelingen nu gedaan zijn en dat de Duitschers binnen een bepaalden tijd, stellig niet langer dan een week, zullen moeten beslissen of zij al dan niet tot teekenen bereid zijn. Het is dus waarschijnlijk, dat Europa op het laatst van de volgende week zal weten of het zich beweegt in de richting van herstel of vernieuwing dan wel in een nieuwen chaos zal vervallen. BUITENLAND. De verwachte aanval op Fetrograd. Naar de «Times® van Stockholm uit Reval verneemt, zal binnenkort, als ge volg van een overeenkomst met de Est- landsche regeering een Britsch eskader het eiland Oesei bezetten (vóór de Goif Riga), terwijl Britsche schepen gestatio neerd zullen worden te Beval, Hango (ten Zuidwesten van Finland) en Helsingfors. In de richting van Gatsjina en Loega heeft het Russische noorderleger met een corps vrijwilligers Porkof en Ostrot ver overd (aan de lijn Dwinsk-Petrograd 190 mijl van de hoofdstad). Een telegram uit Petrograd meldt, dat daar een paniek heerscht. Soldaten belet ten samenscholingen en de café's, schouw burgen, bioscopen en bijna alle winkels zijn gesloten. Spionnage en arrestaties zijn aan de orde van den dag om niet te zeggen aan de orde van het uur. In een open bare vergadering heeft volkscommissaris Zinofjefï een beroep gedaan op alle Bols- jewiki om scherp toe te zien, niet alleen op alle »bourgeois«, maar ook op elkaar, met het oog op 'mogelijke verraders en contra-revolutionnairen. «Zelfs in de rangen der getrouwen«, zei bij, »zijn er ongetwij feld veel die «alleen van buiten rood» zijn«. Oorlogsschepen iiggen in de monding van de Newa en de officieren hebben order om hun schepen tot zinken te brengen en den ingang al te sluiten in geval van een aan val van zee uit. In tegenstelling met vroe gere gevechten, dat de Sovjet-regeering Potrograd wilde ontruimen, wanneer de stad werd aangevallen, wordt thans ver klaard, dat men besloten heeft, de stad tot het uiterste te verdedigen, daar de Sovjet leiders de moreele uitwerking vreezen van het verloren gaan der vroegere hoofdstad. De Bolsjewikistische pers waarschuwt de anti-Bolsjewiki, »die reeds vlaggen maken om bij de aankomst der vreemde troepen uit te steken dat het proletariaat niet veel «bourgeois« in het leven zal laten wanneer men verplicht zal zijn de stad aan de indringers af te staan. Een telegram uit Augsburg aan de «Kölnische Ztg.« doet zien hoe groot de verwildering als gevolg van den oorlog ge worden is. Gemeld wordt namelijk, dat de Beiersche volksvoeding ernstig geschaad wordt door het hand over hand toenemende stroopen. Alleen in de laatste maand zijn 70 jachtopzieners in de uitoefening van hun dienst gedood. De hoeveelheid wild in Beieren is tot een tiende van vroeger ge krompen. Ex-keizer Wilhelm en anderen voor het Belgische gerecht gedaagd. De volgende bekendmaking is te Brussel aangeplaktUit hoofde van een requisitoir van den procureur des konings bij het hof van beroep te Brussel zijn gedagvaard I Hoppfer, generaal in het Duitsche leger, die kemmandant van Doornik is geweest, op het oogenblik zonder bekende verblijf plaats II Rupprecht van Beieren, gene raal in het Duitsche leger, vroeger kroon prins van Beieren, op het oogenblik zonder bekende verblijfplaats, tezamen met Willem van Hohenzollern, vroeger koning van Pruisen en Duische keizer, thans zonder beroep, wonende te Amerongen (Nederland) om 14 October 1919 om negen uur's ochtends te verschijnen voor de achtste kamer van het hof van beroep, zitting houdende te Brussel in het paleis van justitie aan het Poulertplein om hun middelen van verweer aan te bieden. Het betreft misdaden, uit naam dier personen tijdens de bezetting begaan. Britsche duikboot vergaan. Een Britsche duikboot in de Oostzee wordt sinds den 4en Juni vermist. Er kan aangenomen worden, dat de boot met man en muis vergaan is. Zwitserland. In Zwitserland is thans een geregelde luchtpostdienst ingericht tusschen Zurich, Bern en Lausanne. Gewone en aangetee- kende brieven tot een gewicht van 250 gram kunnen daarmede verzonden worden. Boven het gewone port is een bedrag van 50 centimen verschuldigd, dat door een bijzonder frankeerzegel, vertoonende de insignes van de Zwitsersche militaire avia- teurs, verantwoord wordt, De vlucht van Engeland uaar Australië. Luitenant Kirigsfords Smith zal te Houns- law opstijgen met een Black Kangaroovlieg- tuig, ten einde te trachten den prijs te veroveren van 10.000 pond sterling die de Australische regeering heeft uitgeloofd voor een vlucht van Londen naar Sydney. Naar een Engelsch blad uit Stockholm verneemt, is het personeel van de Neder- landsche en Noorsche legaties te St. Peters burg na een huiszoeking gevangen genomen. Onlusten op Malta. Reuter verneemt dat er onlusten hebben plaats gegrepen op Malta ten gevolge van arbeidsmoeihjkheden en ook ten gevolge van het onjuiste gerucht, dat voorgesteld zou zijn om de Maltezer universiteit op te heffen. Militairen zijn te hulp geroepen en er zijn dooden gevallen. Reuter verneemt, dat bij de onlusten op Malta vier personen gedood en acht gewond zijn. Mariniers, zijn aan land gezet om de onlusten te bedwingen. De toestand is iets verbeterd. Onlusten te Napels. Uit Lugano wordt gemeld De «Secoio® verneemt uit Napels, dat de stad veel op een legerplaats gelijkt. De agitatie neemt, voortdurend toe. De gede legeerdenvergadering van de vereeniging van arbeiders vergadert voortdurend. In verschillende wijken van de stad zijn barricaden opgeworpen. Er vonden botsin gen plaats met de politie, carabinieri en soldaten. De gewonden der stakers wer den in particuliere huizen binnengebracht. Men vreest zeer ernstige gebeurtenissen. Ecu aanvaring. Het Amerikaansche stoomschip «Redonde® heeft het vroegere Duitsche schip «Graf Waldersee® op weg naar Brest op 100 mijl van Sandy Hook geramd. De ma chinekamer van de «Graf Waldersee« staat vol water, maar men hoopt, het schip te kunnen redden. Twee stoomschepen ver- leenen hulp en nemen zoowel passagiers als bemanning aan boord. Later wordt gemeld: De «Graf Wal dersee® heeft Donderdagochtend Longbeach (Long Island) bereikt. Verscheiden leden der bemanning werden bij de aanvaring gewond. Vier honderd passagiers en leden der bemanning zijn aan boord van de «Patricia®. BINNENLAND. Brood. In verband met de vele klachten over het bruinbrood heeft het college van di recteuren van keuringsdiensten in haar te Amsterdam gehouden vergadering be sloten, de aandacht van den minister van Landbouw te vestigen op de onvoldoende kwaliteit van het geleverde regeeringsmeel. Door de slechte kwaliteit van het re geeringsmeel zaten de bewoners van Leer dam gedurende de Pinksterdagen met be dorven brood. Reeds Maandag werden niet minder dan 20 ziektegevallen gecon stateerd tengevolge van het gebruik van het ondeugdelijk brood. Dinsdag heeft dr. A. G. J. Hollweg een teiiegram gezonden aan den minister van Landbouw, waarin by wees op de voorge komen ziektegevallen, welke door "het ge bruik van bedorven brood waren veroor zaakt en waarin hij op inbeslagneming aandrong. Te Delft is de olieslagerij van den heer Sillevold aan het Zuideinde, waarin juist 100 last lijnzaad was opgeslagen, tot den grond afgebrand. De nevenliggende bouwmanswoning met annexe gebouw gingen mede geheel in vlammen op. De felle wind verijdelde elke poging tot biussching. o In de Donderdag gebonden zitting der Tweede Kamer is, na enkele kleine wijzi gingen, het wetsontwerp van onderwijzers salarissen aangenomen met 87 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Wijnkoop, Van Rave- steyn en Krnyt. De Minister werdt van alle zijden geluk gewenscht. o Yoesiekte. In heviger mate dan voorheen is ook in het Zuidelijk deel van Noord-Holland het mond- en klauwzeer onder het rundvee teruggekeerdte Haarlemmerliede, Haar lemmermeer en Sloten kwamen reeds meerdere sterfgevallen voor. Nederland eu België. Bij het Provinciaal Anti-Annexatie Com. in Zeeland is bericht ingekomen, dat het aan de Koningin gezonden adres, met de verzamelde handteekeningen, aan onzen gezant te Parijs wordt gezonden, opdat de Conferentie voor de herziening van het verdrag van 1839 de uitingen der bevolking van de Zeeuwsche eilanden verneme. Bosch- eu heidebrand by Zeist. Uit Utrecht werd geseind - Een zware bosch- en heidebrand, ver oorzaakt door vonken uit een locomtief der Centraalspoor, heeft deze week gewoed achter het Krankzinnigengesticht aan den Dolder. Ruim 18 H. A. bosch en heide wer den door het vuur aangetast. De paviljoens van het gesticht liepen groot gevaar in brand te geraken, doch door tijdige hulp van militairen en de Utrechtsche brand weer werd dit gevaar gekeerd. Des avonds woedde het vuur nog steeds voort in de bosschen in de richting van Soest. De felle wind bemoeilijkt het blus- schingswerk. Het gevaar voor het gesticht is geheel geweken. o Mais uit Zuid-Afrika. Het stoomschip Medan met ongeveer 1000 ton mais, een geschenk uit Zuid- Afrika voor het Nederlandsche volk, is te Rotterdam aangekomen. Dit is, zooals men weet, het restant der zending, waar van het eerste deel onlangs door de Boeton werd aangebracht. Yarkensvleesch naar Buitschland. Naar de «Vorwarts mededeelt, is het aan het Rijksdepartement voor de levens middelenverzorging gelukt, in Nederland groote voorraden varkensvleesch aan te koopen. Ongeveer 10,000 centenaars lig gen reeds aan het abattoir te Berlijn op geslagen. Yoorschotten aan Frankrijk. Er is een wetsontwerp ingediend, waar bij de minister van Financiën wordt ge machtigd, aan Frankrijk rentedragende voorschotten te verstrekken tot een bedrag van 25 millioen gulden, ten behoeve van de betaling van leveringen door Nederland en de Nederlandsche koloniën. Havermout en bavergort. De Minister van Landbouw heeft inge trokken de maximumprijzen voor havermout en havergort. Be Rotterdaiusche eierveiiing. Op de in het Veilingslokaal, Baan 40, gehouden veiling, werden de volgende prij zen besteed Kipeieren f 11,45 f14,50. Idem (klein) f 10,25 -f 10,50. Eendeieren f 11,90 f 12. Ganseieren f24, Middenprijs f 11,67. Aanvoer 68.500 stuks. o Een koninklijke gift, De Koningin heeft aan de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord f500 geschonken. Relletjes in Beu Haag. Maandagavond is het in de WTagenstiaat te 's Hage tot ernstige relletjes gekomen, doordat het pukliek zich bemoeide met een twist tusschen een twintigjarige jongedame en haar vader, die in een café zat. De gerant, die tusschenbeide wilde komen, werd door de menigte door de ruiten van zijn café gedrukt en met slagen en schop pen bewerkt. Het publiek begon op te dringen om te trachten een van de daders aan de handen van de drie toegesnelde agenten te onttrekken. Hoewel zij met de getrokken sabel er op in sloegen, werd de arrestant ontzet. Wederom wierp de menigte zich op den gerant en mishan delden dezen dusdanig dat hij bewusteloos in Maison Alexandre moest worden bin nengedragen. De politie achtervolgde den ontvluchten arrestant. Op haar geroep hield een lui tenant den man aan. Als wilde dieren wierp het publiek zich op dien officier, die ook zwaar mishandeld werd en moest worden weggedragen. Teneinde den offi cier te hulp te komen, moesten de agenten voor de tweede maal hun arrestant los laten, die nu wist te ontkomen. Hij is echter aan de politie bekend. BEKENDMAKING. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de gewone jaarlijksche collecte van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning aan den gewapenden dienst in de Neder landen zal worden gehouden op Maandag den 16 Juni a.s. De Burgemeester vertrouwt, dat iedereen naar vermogen zal medewerken tot instands- houding van eene instelling, die aan een roemrijk verleden herinnert. Beusden, 10 Juni 1919 De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Z o n d a g s ge opend van 101 uur. Hensden. Voor het eerst worden thans door de geneesheeren de scholen bezocht, ten einde na te gaan of er kinderen aan wezig zijn, behebt met huidziekten etc. Te hopen is, dat, zoo noodig, dergelijke inspecties resultaat mogen hebben. Alhier is opgericht een afdeeling van den Christ Graphischen Bond, waarvan het bestuur is samengesteld uitG. Kuijpers, D. Kamerman en C. Hansen, respect, als voorz., secr. en penningm. Werkendam. Dinsdagmorgen geraakte hier op de Hoogstraat een paard en wagen van een schoenenhandelaar uit Gorinchem op hol, in een razende vaart ging het door de straat tot dat het paard zich vastliep tegen een wagen. Paard en wagen gingen onderste boven, gelukkig is het zonder ongelukken afgeloopen, alleen was de bur- rie gebroken. Ammerzoden, 9 Juni. (len Pink sterdag) mochten de kunstlievende inwoners onzer gemeente wederom het genoegen sma ken onze fanfare «St. Cecilia® gelauwerd uit het strijdperk te zien treden, n.l. op het te Zaltbommel gehouden concours voor Harmonie en Fanfare gezelschappen be haalde zij in de afd. uitmuntendheid den eersten prijs, bestaande uit een zilveren lauwerkrans en f 100, benevens een bij zonder compliment der jury voor de mooie uitvoering der nummers, die waren «Grande Marche Heroïque® van E. Deneuf bourg als verplicht nummer en «La Juive® van F. Haleny als eigen gekozen nummer. Nau welijks was het groote succes bekend of velen sloegen de handen aan 't werk om de muziekzaal te herscheppen in een ware feestzaal, rijk versierd rnet bloemen om alzoo het triomfeerend gezelschap, dat in middels teruggekeerd was een waardige plaats te bereiden. Men kon aanzien, dat geheel Ammerzoden met «St. Cecilia® de vreugde deelde. Heel 't dorp was op de been. Bij aankomst in de muziekzaal werd de talentvolle directeur de heer P. J. G. Baselaar en het overwinnend gezelschap door verschillende personen in hartelijke bewoordingen gehuldigd. De heer Baselaar heeft door zijn uitne mende leiding en geniale kennis »St. Cecilia® tot dit peil opgevoerd, hij heeft «St. Cecilia® gevormd tot een der beste fanfares vffn Nederland. Laten wij dan ook den direc teur en de leden van «St. Ceci!ia« van harte gelukwenschen met het behaalde succes, en moge de waardeering der kunstlieven- den als het beste loon beschouwd worden voor de veie opofferingen die zoo'n concours voorafgaan, Gameren. Tot stijving van de ka3 ontving het fanfarecorps «Princes Juliana® dezer dagen van den nieuwen Burgemeester een geldelijke bijdrage. Dat zoo iets met de meeste dankbaarheid werd aanvaard, laat zich begrijpen. Tweetal Geref. KerkDs. H. N. Basoski te Moerdijk en Ds. H. Haspers te Roden. Langstraat. (Veilingbericht 12 Juni). Kruisbessen 247a per K.G.'; worteltjes 61/* per bos; sla 35—65 per 100 stuks; rabarber 38/4 4Va per K.G. Asperges I 4150, id. II 35, id. Ill 6% per K.G. Nienwendijk. Ooze dorpsgenoot de heer J. P. Luteijn slaagde 6 Juni te Rot terdam voor akte Lager Onderwijs. In den nacht van 9 op 10 Juni zijn bij den heer J. Snoek alhier drie fietsen gestolen een vierde fiets hebben de dader(s) laten staan. Sprang. Verslag Raadsvergadering, ge houden 12 Juni 191.9. Tegenwoordig alle leden, uitgezonderd de heer J. Rijken. Na opening der vergadering en goed keuring der gelezen notulen, deelt de Voor zitter mede, dat is ingekomen een adres van de afd. »Patrimonium« om instelling van een huurcommissie. Wordt besloten aan te nemen voor kennisgeving, omdat zulks niet tot de competentie van den Raad be hoort. Voorts is ingekomen een brief van W. J. van Campen, berichtende dat hij met 1 Juli a.s. ontslag neemt als arm- meester wegens drukke werkzaamheden. De heer Haverhals deelt mee dat hij even eens ontslag neemt. Besloten wordt in de volgende vergadering nieuwe armmeesters te benoemen. Hierna biedt de Voorzitter namens Burg. en Weth. den Raad aan het verslag van den toestand der gemeente over 1918 en het verslag der volkshuisvesting. Voorts wordt overgelegd een door een accountant opgemaakt uitvoerig rapport van het levens- middelenbedrijf, hetwelk evenals de ver slagen ter Secretarie voor de leden ter lezing wordt nedergeiegd. De Voorzitter deelt mee, dat na 1 Juli a.s. de verdere distributiewerkzaamheden door den Secre taris kosteloos zullen worden verricht. Vervolgens wordt met algemeene stem men besloten tot af- en overschrijving op enkele posten der begrooting voor 1918 tot een totaal bedrag vau f 108.98. - Besloten wordt tot het aangaan van een tijdelijke leening ter voorziening in kasgeld groot f 1000, rentende 5% Ds rekening van het Burgerlijk Arm bestuur wordt goedgekeurd in ontvangst op f3968.945, in uitgaaf op f 1935,77s, dus met een goed slot van f2033.17. Voorts wordt besloten een buitengewone rijkssubsidie aan te vragen in de gewone kosten van onderwijs over 1919. Bij de rondvraag stelt de heer Vos voor de jaarwedde van den nachtwaker met f 50 te verhoogen. Besloten wordt, de behan deling van dit voorstel aan te houden tot de volgende yergadering. Hierna wordt deze vergadering gesloten. Gedurende de zomermaanden zal bij de Ned. Herv. Gem. alhier de namid dag-godsdienstoefening niet om 2 uur, doch om 5.30 uur aanvangen, beginnende a.s. Zondag. De afdeeling «Patrimoniumbesloot in haar vergadering aan het ziekenfonds een klasse toe te voegen. Voor deze klasse is een contributie van 15 cent per week vastgesteld. Bij ziekte wordt uit deze klasse f9.per week uitbetaald. Tot op heden wordt in deze ge meente de melk nog aan verschillende prij zen verkocht, deze varieeren van 15 tot 18 cent per liter. Sleeawijk, Ter vervuiling der plaats in den Raad dezer gemeente opengevallen door het overlijden van den heer J. C. van Driel is door het Centraal Stembureau be noemd verklaard de heer G. Pruissen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag j.l. zijn uit het pakhuis van J. H. M. alhier 10 balen regeeringsbloem ontvreemd. 3 balen zijn teruggevonden nabij de aan legplaats- der veerboot. Vermoedelijk zijn A - rv 11. Iit1f.x11-.-. —.—11. J - R«1 IaII ao in Ran ff a a or r»Ai?n»m^ IIIWW MIW—IMH I «I IIIMI—II lll—IHII III II WilHIWllH III III" I afc*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2