voor let Land van flensden en iltena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Ho. 3887. Zaterdag \k Juni. CICERO, DANCRI», CUSTOS, Te fkeops S. SPIEROJ Uitsluitend Overzegscle Hit M M&riaar, SWAN, VULPENHOUDERS, Staan ter dekking ÏL A. BON SEL, Wegens Opheffin Qrööfe jftfsterg WQksche poort jt. 4, Huisden. HOUDT DEK DIEF! DOET HET NU WEDER VOORRADIG de bekende Nederland en België. stamboek- en premiehengst Accountantskantoor van 's-Hertogenbosch, 4000 bosMafpie 3000 bos 1st» soort Dekrie MUZIEKHANDEL - van TABAK. A DE («RAAIT, r LET 1 L ÏklokJ P A. VAN BREUGEL Pz., Concert en Mandoline Zithers ltal. en Weencr Accordeons benevens verschillende andere merken in den Boekhandel van L. J. Veerman te Heusden, BEHOORENDE BIJ HET BINNRNLAND. koning Albert en koningin Wilhelmina. Het departement van Buitenlandsche Zaken deelt het volgende mee Harè Majesteit de koningin ontving van Zijne Majesteit den koning der Belgen het volgende telegram dd. 7 dezer Op het oogenblik, dat de omstandigheden aan de laaste Belgen, die door Nederland zoo hartelijk zijn opgenomen gedurende de smartelijke jaren van den oorlog, het moge lijk gemaakt hebben ^naar hun vaderland terug te keeren, richt ik als tolk van de erkentelijkheid der natie tot Uwe Majesteit hartelijken dank. België zal nooit kunnen vergeten de gasivrye toevlucht, die zijn kinderen op Nederlandschen. bodem hebben gevonden, noch de onvermoeide pogingen in het werk gesteld om hun ballingschap en hun lijden te verzachten. Ik bied Uwer Majesteit en het Nederlandsche volk de uitdrukking aan van de gevoelens van het dankbare België, (w.g.) ALBERT. De koningin heeft daarop met het volgende telegram geantwoord >Ik dank Uwe Majesteit voor de uitdruk king van de gevoelens van het dankbare België, welke Zij mij en het Nederlandsche volk aanbiedt. v Door gastvrijheid te gedenken, die mijn land zich gelukkig geacht heeft zonder beperking- aan de naburigen en bevriende natie te. kunnen aanbieden, roept Uwe Majesteit de herinnering op aan een betoon van wederkeer vertrouwen en sympathie, waarin onze beide volker elkaar ontmoeten. Als tolk van mijn volk spreek ik den wensch uit, dat de betrekkingen tusschen België en Nederland zich in den geest van die herinnering zullen voortzetten, (w.g. WILHELM1NA. Minister Bij mans. Het persbureau Vaz Dias verneemt uit Brussel dat tengevolge van het diplomatieke echec, in deBelgische minister Hijmans in verband mét de quaestie Nederland-België heeft geleden hij hoogst waarschijnlijk zijn ontslag-aanvrage zal indienen. Teleurstelling. Aan' de Manchester Guardianwordt uit Parijs gemeld De Belgen zijn diep teleurgesteld, over den gang van zaken. De vertegenwoor digers der vijf groole mogendheden aan wie zy hun punten van geschil met Neder land uiteengezet hebben, hebben blijkbaar genoeg van de geschiedenis. Het is niet gemakkelijk te zeggen, wat de ingestelde commissie eigenlijk moet doen ten opzichte der territoriale vraagstukkenen niemand schijnt een duidelijk denkbeeld te hebben over wat er eigenlijk met*-»sirvitudes in ternationals® bedoeld wordt. Economische vraagstukken, in verband met rivieren, en£. die de werkelijke belangrijke quaesties uit maken, zijn niet aangeroerd. De Belgen klagen, dat de Nederlanders een onhandel bare houding hebben aangenomen, terwijl Frankrijk, Engeland en Amerika er blijk baar meer dan tevreden mee zijn om niets te doen. (N. R. Ct.) Toenadering. Schrijvende over een Ned.-Belgische toe nadering, zegt »Ons Vaderland« (Brussel): »In werkelijkheid staan we van eene zulkdanige toenadering nog zeer ver ver wijderd. Zoolang in België een minister van buitenlandsche zaken bestnuikt de annexionisten in de hand werkt, kan van een wezelijke overeenkomst met Holland geen sprake zijn, Als Vlamingen begroeten we eiken voetstap in deze richting gezet. Indien de Hollanders vreezen hunne econo mische zelfstandigheid te verliezen bij het sluiten van een economisch verdaag met België, dan zuilen ze het ons niet kwalijk nemen, zoo wij zwakke Vlamingen die gebukt gaan onder de Belgicistische ver drukking, er naar smachten heul en heil te vinden bij onze broeders van over den Moerdijk. slndien de voorstanders der Belgische- Hoilandsche toenadering het peil winnen, dan durven we hopen, dat ze de Neder-/ landsche vlag voor de Belgicistische niet strijken zullen en onze Brusselsche meesters geen nieuwe wapenen in de hand zullen spelen om de Vlamingen te bevechten.- Zoover zijn we echter nog niet. Zoowel in België als in Holland is de overgroote meerderheid der bevolking voor de toe nadering nog niet gewonnen. Enkel een onverpoosde propaganda voor de gedachte van samenwerking tusschen Holland en België brengt ons de gewenschte toenadering. Om uiting te geven aan de dankbare, en vreugdevolle gevoelens dat alle annexatie plannen thans van de baan zijn, wordt op 20 Juni in alle dorpen van West- en Oost- Zseuwsëh-Vlaanderen des voorraiddags in de kerken van pile gezindten een gods dienstoefening gehouden, de$ middags worden volksfeesten gehouden. Minister Bymans cii de Belgische Kamer. Uit Brussel wordt gemeld Minister Hymans, die uit Parijs is terug gekeerd, heeft Woensdagmiddag in de Bel gische Kamer een overzicht gegeven van den stand der onderhandelingen te Parijs over de 'Nederlandsch-Belgische kwestie. In hoofdzaak kwam dat overzicht over een met hetgeen ons uit de mededeelingen van Minister Van Karnebeek reeds bekend is. Het gaat, nu de territoriale kwestie van de baan is, hoofdzakelijk over de Schelde, het kanaal Gent-Terneuzen en een scheep vaartkanaal, dat Antwerpen door het »af gestane® Limburg met den Rijn zou Ver binden. Hymans eindigde met de woorden Het werk eer herziening van de verdragen van 1839 is zooeven begonnen. Het kan lang duren. Het zal de inspanning der regee ring niet ontmoedigen. Het zal bij de natie steun vinden. Moge de openbare meening zich niet in koortsachtige overdrijvingen te buiten gaan, maar sterk en vol vertrouwen blijven Onze zaak is rechtvaardig en moet zegevieren. Zijn rede werd herhaaldelijk en lang durig toegejuicht. Verscheidene kamerleden wilden over de verklaring van Hymans een discusie openen, maar. Hymans verklaarde met nadruk dat dit niet kon ook in het Nederlandsche parlement is er geen biscussie over ge voerd. Het bleef derhalve bij wat losse uitla tingen, die niet alle voor een goede gezind heid tegenover Nederland getuigden. De Paiijsche correspondent van dé an- nexionistische Nation Beige geeft weer, wat een zegsman. »die zeer dicht bij de Vredes conferentie staat«, België raadt te doen ten aanzien van Nederland. België moet een voudig bezit nemen van zijn rechten, m. a. w de hand leggen op Limburg en Zeeuwsch- Vlaanderen. De groate mogendheden zullen België gelijk geven en het Nederlandsche volk zal het niet tot een conflict laten komen Yredes-nitingeii. Na het bekend worden van de verklaring van den Minister van Buitenlandsche Zaken in de vergadering van de Eerste Kamer, ontving de Koningin een telegram van het Algemeen'* Comité tegen annexatie in Zeeuwsch-Vlaanderen van den volgenden inhoud Nu de territoriale eischen van België van de baan zijn en Zeeuwsch-Vlaanderen dus verzekerd is Nederlandsch te blijven, bren gen we namens geheel Zeeuwsch-Vlaanderen Uwe Majesteit onzen diepgevoelden dank voor de krachtige leiding in deze moeilijke tijden en de betoonde liefde voor onze landstreek. Dit laatste jaar heeft zoo mo gelijk de banden tusschen Nederland, Oranje en Zeeuwsch-Vlaanderen nog vaster ge maakt. Namene het algemeen comité tegen annexatie in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ds. J. N. Pattist, Aardenburg, voorzitter. Mr. J. P. v. Bortel, Oostburg, secretaris. H. M. antwoordde telegrafisch als volgt Van ganscher harte deel ik uw vreugde in den voor Zeeuwsch-Vlaanderen en ons geheele Vaderland gelukkigen afloop der .voorloopige besprekingen te Parijs. Ik dank uw comité en de geheele bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen voor den krachtigen steun der Regeering verleend tot het be houd onzer nationale eenheid. Mogen de hechte banden welke uw land streek met Nederland en mijn huis ver- binden tot in lengte van dagen uwer be volking heil, zegen en voorspraak brengen. w. g. Wilhelmina. De Koningin ontviDg ook een telegram van hulde van het comité Limburg bij Nederland®, als onderteekend door de heeren Ruys de Beerenbrouck, Jansen, Testa. Hierop antwoordde de Koningin o. m., dat het niet in geringe mate te danken is aan den krachtigen steun van het comité en van de geheele bevolking van Limburg,- dat de Regeering er in geslaagd is het grondgebied van den Staat ongeschonden te bewaren. o Begrafenis ran den burgemeester ran Lauaeken. Te Maastricht heeft deze week een in drukwekkende plechtigheid plaats gehad. Het stoffelijk overschot van den heer Edgar de Caritat, in leven burgemeester van Lanaeken, 7 October 1914 gesneuveld en tijdelijk begraven te Maastricht, werd naar Lanaeken overgebracht om in dep familiegrafkelder te worden bijgezet. De plechtigheid werd door duizenden menschen, zoowel uit Maastricht als uit Lanaeken en omliggende Belgische plaatsen bijgewoond. De nog geheel gave kist werd door de firma Dickhout verzorgd en boven op een snelvuurkanon van het Belgische leger ge plaatst, dat getrokken werd door zes zwarte paarden. Om half negen vertrok de stoet vanaf het kerkhof. De affuit was gedekt met de Belgische kleuren. Langs den langen weg stonden duizenden menschen geschaard. Aan de grens te Lanaeken wisselden de militairen van beide landen de eerbewijzen onder het spelen van hét »Wien Neerlandsch bloed® en de ïBrabanfonne«. Dr. Martin, lid van den raad van Lanaeken, hield een treffende rede. In het dorp was van alle huizen de vlag half stok geheschen. Zniigweilstrijdeu te Schcreningcn. De laatste uitvoeringen van de groote nationale zangwedstrijden in de Kurzaal te Scheviningen zijn Maandag bijgewoond door de Koningin en den Prins. Het verplichte koor wasGroot is de Heer, van Fred. J. Roeske. De uits'ag was, dat werden behaald de eerste prijs, een gouden lauwertak bezet met diamanten, benevens f'1000 door de Vereenigde Zangers van A'dam, benevens directeursprijs en een prijs voor de beste uitspraak van de Nederlandsche taal 2e prijs de Kon. Vereeniging 's Hertogenbos- scher Mannenkoor de 3e prijs Kon. Zang- vereeniging Breda's Mannenkoor, Breda 4e prijs Inter Nos, Rotterdam. In de Daguitvoering was het verplichte nummer: »Belsazar«, naar Heinrich Heine, getoonzet door A. B. Verheij. De eerste prijs, gouden medaille bezet met diamanten en f 700 werd behaald, benevens directeursprijs, door Bel Canto van Amsterdam en bijzondere felicitatie van de jury tweede prijs D.O.S.O. A'dam, 3e prijs Capella Rotterdam, 4e prijs Zanglust A'dam. -t Brand. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn te Kampen, in de buurtschap Brun- nesse, de woningen van Westra en Weert- meester totaal afgebrand. Door den ijver van brandweer en politie bleven de beien dendeperceelen hooibergen en huizen die met riet gedekt waren behouden. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Oorzaak onbekend. o Valsche winters. Sedert geruimen tijd had de politie te Rotterdam ontdekt, dat in de buurt van den Soetendaalschen weg valsche guldens en kwartjes werden uitgegeven. Verdacht daarvan, werden de schilder J. v. d. L. en de wed., v. S., een vrouw met wien hij ieefde. Een paar huiszoekingen in diens woning leidden tot geen resultaat Zij werden losgelaten doch door de politie in het oog gehouden. Verleden week nu merkten twee re chercheurs op, dat zij beiden ieder afzon derlijk de woning aan den Soetendaalschen weg verlieten en zich begaven naar den schilder \V. P. M. H. in de Verbraakstraat. Zij waren daar 1V» uur gebleven en ver- ieten dat huis toen weder ieder afzonder lijk. Ook was reeds opgemerkt dat, als politie in de buurt was, zij afzonderlijk gingen, doch als dat gevaar geweken was, weer bij elkander kwamen. De rechercheurs volgden hen tot in de Van der Takstraat, waar de vrouw een sigarenwinkel van v. H. binnen ging en een doosje sigaretten kocht. Het bleek bij onderzoek, dat zij deze met een val schen gulden betaald had. Beiden werden toen gearresteerd. De vrouw had nog eenige valsche guldens en kwartjës in haar zak en de schilder had in de voering van zijnjjas 10 valsche guldens. Weder werd een huiszoeking gedaaq.en thans werden onder de vloer van het pri vaat allerlei voorwerpen ontdekt om val sche munt te maken, o. a. een kroes met gesmolten metèal. Hniszoekingen bij den schilder v. H. en eenige kennissen van de gearresteerden leverden niets op. Belasting ep vermogensvermeerdering. Het Ned. Corr.-bureau meldt, dat het in de bedoeling ligt, de heffing van de voorgenomen belasting op de vermogens- vermeerdering, geraamd op 200 millioen, om de drie jaar te herhalen. De opbrengst is bestemd tot delging der crisisschuld, én gedeelte der vermogensvermeerdering zal onbelast blijven, in het belang der sleine spaarders. Dit bedrag is uit den aard der zaak echter niet hoog. ADVERTENTIEN. bij Gebr. OERLEMANS VAN DER SCHANS, op den Assem te Drongelen, op alle werkdagen, de preferent ver klaarde zwart met kol, sneb en witte voeten N. S. Tg. 32, Vader Diamant III, N. P. S. 645. Moeder: Emma II, N. P. S. 1055. Reeds meer dan 30 maal, zoowel aan de hand als aangespannen, met hoogste onderscheidingen bekroond Van alle in het N. S. Tg. ingeschreven hengsten werden van CICERO het grootste aantal afstammelingen in de stamboeken opgeno men de driejarige donkerbruine stamboekhengst N. S. Tg. 33h. Vader: Tancred N. S. Tg 16. Moeder Emmy I, N. S. Tg. 443h. Vader v/d moeder i- ,Mylord, N. S. Tg. 25 preferent. (Alle drie in N.-Holland jaren achtereen bekroond,) »Dancred« munt uit door buitengewoon solide en zwaar beenwerk en extra gangen. de vierjarige donkerbruine witvoethengst Vader Utz, N. S. Tg. 69. (In Z.-Hollaud en Drenthe herhaaldelijk bekroond.) Moeder Nelleke, van stamboekouders. DEKGELD voor »CICERO« en »DA.N- CRED« f20.bij eerste toelating en flO na gebleken drachtigheid voor »CUSTOS« f 16. - bij eerste toelating en f 10.na gebleken drachtigheid. Verkoop naar elders wordt met drachtigheid gelijk gesteld. Hertogstraat 3 en 5 Telefoon 441 belast zich met alle accountants werkzaamheden. waarvan 2000 bos voor Stueadoor, en b'j Nieuwendijk, Kil. N.-Br. der distributie weder leverbaar alle soorte Kruidenierswaren enz. als: VERKADE'S NACHT- en THEELICHTEN, KOEK en BESCHUIT. Sunlichtzeep, Boterolie. Jurgens Salo, Pianta cn Pionier met cadeaux. Fijnste Melange en Roomboter. Thee in verschillende prijzen. 1 VRIJE KOFFIE f 1.10 en f 1.20 per pond. Alles prima kwaliteit en lage prijzen. Aanbevelend, A. BAAIJENS. Botermarkt 88, HEUSDEN. Kerkstr. 19, Tel. 708, 's BOSCH. Ruime keuze in vanaf f 10. vanaf f 12.50. VltfLËÜ vanaf f8,50. Strijkstokken, prima. Snaren en alle bijbehoórigheden. Prima kwaliteiten en de GOEDKOOP STE PRIJZEN. Het beste adres voor zuiver afge stemde MONDORGELS. Ondergeteekende heelt door den grooten omzet van KREIJKAMPSTABAK- KEN den aileenverkoop voor Heusden en Omstreken. Door den grooten aanvoer van Overzee is de prijs van deze geürige en vanaf heden VERLAAGD met f 1.50 tot f 2.50 per pond. Komt de étalage bezichtigen en U zult verwonderd staan. Wederom prijsvermindering van SIGAREN. Wederverlcoopers Rabat. Minzaarh aanbevelend, zal niet meer gehoord wor den wanneer men -z'n fiets voorziet van dit KLQKjslot zonder sleutel. Ihformatie bij Rijwielhandel Babiloniënbroek-Dassen. OP DIT FABRIEKS MERK BIJVOEGSEL JficHwsblad aJ OE pM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5