naar het oosten waar het Russische revo lutionaire proletariaat met ons meestrijdt, maar ook naar het Westen, naar Oosten rijk Tsjechië en Frankrijk, ja door de heele den Oceaan is dat men den Vickers-motor op de gewone snelheid van 90 mijl (146 K.M.) instelt. Wij hadden hem op 185 K M. kunnen stellen, maar hebben dat geen wereld. De internationalisten zullen spoe-oogenblik gedaan. De gunstige wind stelde dig het aaneengesloten front van het prole- ons echter in staat gemiddeld met een tariaat der Duitsch-Oostenrijksche en Hon- gaarsche raden-republiek herstellen. Wij zijn sterk, makkers, omdat ook het proletariaat van de Entente met ons is. Het proletariaat van Frankrijk, Italië en Engeland bereidt zich thans voor tot een gemeenschappelijk optreden tegen de roovers die onze Duitsche en Duitsch-Oostenrijksche proletarische broeders tot belastingbetalers willen maken. Onze kracht is ontwaakt, heeft den aanval afgeslagen en zal ook eiken nieuwen aanval van het imperialisme op dit proletariërsland afslaan. Men ziet hetBelekan is nog altijd van hoop vervuld om de dzegeningenvan het communisme aan de overige wereld te brengen en helaas moet men daarbij erken nen dat de vredesmakers te Parijs van hun kant alles doet orn den weg voor de revolutie te bereiden. In plaats van alles in het werk te zetten om Dnitschland en de Do- noulande een aannemelijke vrede te be zorgen, zetten ze de schroeven zoo vast aan dat het wordt breken of barsten. En dan dat ellendige uitstellen. Het antwoord op de Duitsche tegenvoorstellen heeft ook al zoolang op zich laten wachten. Nu zou het dan eindelijk Maandag 1.1. aan de Duitsche afgevaardigde te land worden gesteld en Brocdorff Rantzau zou dan met veertig leden zijner delegatie onmiddellijk in den gereedstaanden trein stappen, om naar Duitschland te vertrekken. Dit schijnt nu geschiedt te zijn. De Duitschers krijgen 5 dagen om te teekenen of de ondertee kening te weigeren. Dus deze week zullen we weten wat er gebeuren zal. Een zeer belangrijke week zal het derhalve worden Maar als het vrede wordt zal er wel geen bizonder vreugdebedrijf zijn noch in de vijandig gezinde, noch in de neutrale landen De toestand is veel te donker en de stemming veel te gedrukt om oprecht bli te kunnen zijn. Tusschen Roemenië en de Oekraine is het hommeles, ten gevolge van de opera ties van de troepen van het eerstgenoem de land in Oost-Gaiicië. De betrekkingen tusschen de twee landen zijn afgebroken en de geallieerden kunnen nu weer hun krachten beproeven aan het totstandbren gen van een vergelijk tusschen twee har rewarrende volken inhet agebalkaniseerde gebied langs de Russische grens. Och arme die wereld vredeZelfs de bondgenooten laten elkaar niet met rust De groote vlucht over den Oceaan, op welke voorbereiding wij eenige weken ge leden weze is volbracht. Gelijk wij ons herinneren moesi er gevlogen worden van Amerika naar Ierland. Twee Britsche vhegoiücieren zijn daarin geslaagd. Kapt Alcock en luit. Whitten Brown zijn de eerste aviateurs, die in eén vlucht den Oceaan zijn overgestoken zonder onderweg te rusten. Zij hebben den geheelen afstanc van 2000 mijlen met een verbijsterende snelheid in 16 uur 42 minuten afgelegd In een gesprek met een man van de Daily Mail heeft kapitein Alcock gezegd Wij hebben een vreeselijke reis gehad Het is een wonder, dat wij het tot hier gebracht hebben. Wij hebben nauwelijks de zon, de maan en de sterren gezien Uren lang hebben wij geen van deze ge zien. De mist was buitengewoon dik en bijwijlen waren wij gedwongen tot 300 voet boven de zee te dalen. Vier uur lang was het vliegtuig bedekt met een ijskorst van bevroren natte sneeuw. Dan weer was de mist zoo dik, dat mijn snel heidsmeter niet werkte en enkele seconden was de toestand zeer verontrustend. Wij buitelden kopje, geloof ik, en beschreven een zeer steile spiraal. Wij maakten een paar koodige toeren in de lucht en ik had geen benul waar de horizon was. De wind was gunstig en aldoor Zuidwest. Wij zeiden op Newfoudland dat wij den tocht in 16 uur zouden doen, maar hadden nooit ge dacht, dat wij het zouden doen, nog ander half' uur voor wij land of iets dat er op leek zagen. Onze verrukking toen wij de twee eilanden ten Westen van Clifden za gen, was groot. De rnenschen wisten niet wie wij waren, toen wij aan land kwamen en dachten dat wij verkenners waren die naar Alcock uitkeken. Wij hebben geen koude of ontbering geleden, behalve wan neer wij over den rand keken en de natte sneeuw ons gezicht geeselde. Het groote geheim van den tocht over snelheid van 120 mijl (190 K,M.) te vliegen. Nu zal het wel. niet zoolang meer duren of we varen niet meer per zeestoomer, maar vliegen per luchtboot naar alle landen der aarde. Even een snoepreisje heen en weer naar de familie in Indië in een week uit en thuis. BUITENLAND. DE TOESTAND. Gisterenavond om halfzeven* is het ant woord der geallieerden op de Duitsche tegenvoorstellen aan graaf Brokdorff Rant- zou overhandigd. Op dit oogenblik is officieel de tekst van dit antwoord nog niet bekend, alleen maakt Reuter het begeleidend schrijven, dat het nieuwe document vooraf gaat, openbaar. In dien brief wordt gezegd, dat de ge allieerden den oorlog als de grootste mis daad beschouwen, welke ooit tegen de menschheid i? gepleegd. De brief somt dan de Duitsche misdaden op en verklaart, dat Duitschland verplicht is, daarvoor ver goeding te geven. De brief zegt vervolgens, dat Duitsch land binnenkort tot den volkerenbond zal worden toegelaten, indien het bereid is, de vredesvoorwaarden aan te 'nemen. »De geallieerde en geassocieerde mogend heden hebben maatregelen genomen voor het herstel van den Poolschen staat, met een vrijen uitgang naar de zee. Het regiem ten aanzien van het Saarbekken is 15 jaren geldig. De geallieerden hebben voldoende reden om aan te nemen, dat de inboorlin gen der Duitsche koloniën krachtige tegen standers zijn van een terugkeer onder het Duitsche gezag, a Verder wordt in het antwoord der ge allieerden uiteengezet, dat in het Duitsche memorandum niets te vinden is, dat hun overtuiging aan het wankelen brengt, dat de onmiddellijke oorzaak van den oorlog was een weloverwogen besluit van hen, die verantwoordelijk waren, ten einde de Europeesche kwestie, indien noodig door oorlog tot oplossing te brengen. De geal lieerden zijn van meening, dat de bestraffing van hen, die voornamelijk verantwoordelijk zijn, (o.a. de Duitsche keizer) noodzakelijk is terwille van het recht. De Berlijnsche correspondent van het Hbld. seint, dat het antwoord der entente in het algemeen niet zoo ongunstig is uit gevallen als men enrst vreesde. Minister Hijmans. Naar aanleiding van de in Nederland in omloop zijnde geruchten als zou minister Hijmans zijn ontslag indienen, is de Brus- selsche correspondent van »Vaz Diasa: van de meest bevoegde zijde gemachtigd deze be richten ten stelligste tegen te spreken, Van het aftreden van minister Hijmans is niet de minste sprake. Begrafenis te Brussel. Gisteren had te Brussel de plechtige begrafenis plaats van veertien door de Duit schers gefusileerden. De minister-president Delacroix en bur gemeester Max hielden redevoeringen. De schade aan de Belgische Industrie. Volgens de statistiek, gepubliceerd door het centraal industrieel comité, bedraagt de schade door België in zijn industrie geleden gedurende den oorlog een totaal van 9 milliard 287 millioen francs, gerekend tot eind April 1919. De ontwapening Tan Bulgarije. Uit Salouiki wordt gemeldOp bevel van Generaal Franchet d'Esperey zijn alle affuiten der Bulgaarsche kanonnen naar Constantinopel gezonden, waar zij door de geallieerde troepen bewaakt zullen worden, let geallieerd opperbevel heeft bovendien op last van de vredesconferentie bevel ge geven een zeker aantal Bulgaarsche regi menten te ontbinden. o Een verbazende vlucht. Kapitein J. Alcock en luitenant Whitten Irown, twee Engelsche officieren, hebben de vlucht van New Foundland naar Ierland volbracht en daardoor den prijs van de Daily Mail gewonnen. De vliegeniers wer den als nationale helden gehuldigd. Zij hebben, aldus meldt het M. O., waaraan wij deze gegevens ontleenen, den afstand van 2000 mijlen over den Oceaan in 16 uren en 12 min. afgelegd. Zij hebben op verschillende hoogten gevlogen, van af 0.000 voet hoogte tot 10 voet boven de zeeoppervlakte. Bandieten. Te Buethen, (Silezië werd op den straat weg naar de Borgsigmijn de kassawagen dier mijn overvallen door 6 a 8 bandieten, die een bedrag van i1/i millioen Mark roof. den, bestemd voor uitbetaling van loonen- Twee beambten, die zich' in den wagen bevonden, werden overweldigd, één hun ner werd door een schot in de buik zwaar gewond. De roovers zijn naar een naburig bosch ontsnapt. Stakiug te Berlijn. Het personeel der drukkerij van de Berlijnsche .bladen is gisteravond in staking gegaan, wegens het niet inwilligen der looneischen. De Berlijnsche ochtenbladen zijn heden niet verschenen. o De Duitsche delegatie gesteenigd. Versailles, 16 Juni. Op den rit van het Hotel des Reservoirs naar het station Noisy le Roi vanwaar de trein met de Duitsche afgevaardigden naar Weimar vertrok, werd uit de meenigte met steenen naar de auto's geworpen. Dr. Melchior, een lid der dele gatie, luit.-kol. von Xylander, Dr. Mayer en Mevrouw Donblöth, die naast minister Giesbers zat werd min of meer licht ge wond. De demonstraties duurden den ganschen avond en uitten zich in een luid geschreeuw op den weg van het Hotel des Reservoirsnaar de Hotels Suisse en Vatel. o De forten van Kroonstad in brand. Londen, 17 Juni. De Daily Mail ont vangt uit Helsingfors bericht, dat de forten van Kroonstad in brand staan. Verschei dene dezer heschen de witte vlag evenals 7 bolsjewistische oorlogsschepen, die door het Engelsche eskader tot onderwerping werden gebracht. Verlenging ran den termijn. Parijs, 16 Juni. Er zijn nog twee dagen meer aan de Duitschers toegestaan om ja of neen te zeggen op het gewijzigd ontwerp, dus tot 23 Juni 's avonds. Anierikaansche troepen over dc Mcxicaansche grens. Een telegram uit El Paso (Texas) meldt By gevechten tusschen de troepen der op standelingen en het leger van Caranza te Juarez vielen er kogels op Amerikaanschen grond en doodden daar lieden. Daarom zijn 3600 man van het Amerikaansche leger de grens overgetrokken. Er is be kend gemaakt, dat men hier niet te doen heeft met een inval in Mexico, wat de troepen van Carranza bleken te begrijpen. Men verwacht niet, dat de Amerikanen veel tegenstand van de zijde der opstande lingen zullen ontmoeten. De troepen van Villa zijn ten Zuid-oosten van Juarez op de vlucht geslagen. De Amerikanen achtervolgen hen. BINNENLAND, In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in het militaire kamp van Zeist een groote bewakirigsloods afgebrand, waarin 20 soldaten lagen te slapen. Deze allen konden worden gered, maar de goederen, die er in geborgen waren gingen in de vlammen op. Aan blusschen viel niet te denken. De oorzaak is onbekend. De brand was uren in den omtrek te zien, De Kloet-uitbarstiug. De correspondent te Soerbaja der N. R. Ct. seint Ten aanzien van de ondernemingen op de Westelijke helling van den Kloet, heeft de laatste eruptie tengevolge gehad, dat vele waterleidingen geen water meer ge ven. Dit is een levenskwestie voor de ver dere exploitatie van de aanplantingen, die in de laatste drie jaar reeds een vermin derde opbrengst hebben gegeven. Bij Makkinga is ruim 50 II.A. heide en bosch afgebrand. Een luitenant van bet detachement Zwartemeer is door twee Duitschers die hij over de grens moest brengen, op Duitsch grondgebied ernstig mishandeld, Zijn toe stand is gevaarlijk. Dezer dagen las men in de bladen, dat een heer, op reis van Heerlen naarVenlo, in den trein met een jonge dame kennis maakte, en met haar vertoefde. Den vol genden dag vermiste hij een cheque op dé Maas- en Waalsche Bank te Nijmegen tot een bedrag van ruim f9000. Zaterdag werd die cheque aan de Bank door de bewuste dame aangeboden. De Bank, door het krantenbericht gewaarschuwd, gaf oogen- blikkelijk de politie kennis, die het juffer tje arresteerde. De vermoerde knaap. Dat het vreeselijke lot van den armen Dirk van Leeuwen nog altijd de gemoede ren hevig bezig houdt, bleek gisteren, toen op het graf van den vermoorden knaap, op de Oosterbegraafplaats een eenvoudig gedenkteeken werd onthuld. Een kinder koor zong daarbij een lied en van de om standers, die op eenige duizenden geschat mochten worden, waren er velen, wier uiterlyk duidelijk aantoonde hoe ontroerd zij waren. Ten gevolge van het gedrang en de hitte kregen eenige kinderen een flauwte. o Kwaadaardige mazelen. Te Broek-op-Langendijk doen zich vele ernstige gevallen van mazelen voor onder de schoolgaande en nog jongere kinderen; 5 patiëntjes zijn binnen 14 dagen, aan de ziekte bezweken. Ondeugdelijke worst. In vele gezinnen te Medemblik komen ernstige ziektegevallen voor, alle onder de zelfde verschijnselen en vrij zeker door het gebruik van ondeugdelijke worst. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de strenge nachtvorst ook in Twente veel schade veroorzaakt. Heele akkers aardappels en boonen zijn zwart. Tusschen Hengelo en Oldenzaal en in de buurt van Goor is de schade vooral groot. De drooglegging der Zuiderzee. Uit Medemblik meldt onze correspondent Te Medemblik zijn de voorbereidende werkzaamheden in verband met de droog legging der Zuiderzee aangevangen met het bouwen van een zelfregistreerende peilschaal, gelijk* er ook eene zal worden geplaatst o.a. te Texel en Wieringen. o Een auto-ongeluk. Men seinde ons gisteravond uit Utrecht Hedenmiddag is de berijder van een motorfiets, waar eene dame achterop zat, in botsing gekomen met een auto. De dame werd opgenomen met drie beenfrac turen, de bereider met bekkenbreuk en ernstige verwondingen aan het hoofd en de handen. In bedenkelijken toestand zijn de patiënten naar Utrecht vervoerd. De verongelukte Noordster III, Dezer dagen dreven twee lijken aan op het strand langs de Noord-Hollandsche kust nl. één by den Helder en één nabij Cas- tricum. Beide lijken zijn thans herkend als af komstig van den in de Noordzee veronge lukte sleepboottrawler IJM 356, Noordster III, waarvan de geheele bemanning omkwam. o De valsche Engelsche bankbiljetten De teekenaar L. W. M., de vervaardiger van de Engelsche bankbiljetten, is door de Rotterdamsche politie ter beschikking ge steld van den Officier van Justitie te Zutfen. De Duitsche modiste S., met wie hij leefde, is over de grens gezet. Diefstal in een gemeentehuis' De politie te 'sHertogenbosch heeft zekoren H.W. aangehouden, verdacht van diefstal van f 4000, in vereeniging met an deren ten gemeentehuizen te Maarheeze gepleegd. Dievenbende aangehouden. Een 6 tal rijks veldwachters heeft te Heerlen eenberuchte dievenbende, uit 4 per sonen bestaande aangehouden. Deze bende heeft reeds geruimentijd bijna geheel Zuid- Limburg onveilig gemaakt. Invoer sponsen' Nadat de invoer van sponsen gedurende langen tijd heeft stilgestaan, is de motor schoener Princenhage VI van de Bahama eilanden te Rotterdam aangekomen met niet minder dan vijftien honderd balen van dit artikel. o Nederlaudsch ree naar België. De Nation Beige schrijft, dat er onder handelingen hebben plaats gehad tusschen hooggeplaatste Belgische en Nederlandsche ambtenaren in verband met de voorwaar den, waarop Nederlandsch vee naar België zou kunnen worden uitgevoerd voor de landbouwers in de verwoeste streken. Men is tot een overeenkomst geraakt, welke den uitvoer van vee uit Nederland en den invoer in België onder controle stelt van de beide regeeringen, zonder dat deze evenwel plaats vindt door het administra tieve raderwerk. Uitvoer van fokvee. Voor eenige dagen vervoegden zich op het hoofdbureau van het »Nederlandsch Rund vee Stamboektwee fokkers uit Noord- Amerika, die een 150-tal stamboekkoeian hier te lande wenschen aan te koopen en uit te voeren naar Noord-Amerika. Groot was echter hun teleurstelling, toen zij hoorden, dat hier zooveel mond en klauw zeer heerschte, dat zij de dieren niet in Noord-Amerika zouden mogen invoeren. Het was hun onbegrijpelijk, dat in ons land zoo weinig aan de bestrijding van deze ziekte wordt gedaan. o Op sleeptouw in de lucht. De heer Fokker, is van plan zich met een nieuw experiment op aviatisch gehied- onsterfelijk te maken, zegt de Tel. Hij wil zich n 1. in een toestel zonder motor door een ander toestel door de lucht laten sleepen om wanneer beide toestellen op voldoende de hoogte zijn de verbinding tus schen de machines te verbreken en daar na met het motorlooze toestel in qen zweef vlucht te dalen. Het vinden van een aviateur, die bereid was het voorste toestel te bemannen, ging niet zonder moeite gepaard. Ten slotte is Fok ker in geslaagd de hand te leggen op serg.majoor W.v.d. Drift, die wel dienst wil doen als bestuurder van het sleepend toestel. Een speciaal gebouwde eendekker zonder motor is in verband met boven bedoeld experiment reeds op Soesterberg aange komen. Dc r(jst vrij. Naar men vernemt zal de rijst op 17 dezer vrij komen. Om prijsopdrijving te voor komen heeft de Minister van Landbouw, ech ter een maximumprijs vastgesteld, die hooger is dan de thans vastgestelde prijs. De reden, dat de rjjst duurder zal worden, ligt in het feit, dat de regeering op den ouden prijs een bij slag geeft. Thans zal t' publiek den kostprijs moeten betalen. 20000 Geweren zoek. Men schrijft aan Tel Volgens de militaire admininstratie waren na de gedeeltelijke mobilisatie en de hier op gevolgde inlevering van vuurwapenen door de verlofgangers, nog een 20,000 25000 geweren of karabijnen zoek, althans niet aanwezing op de plaats waar dit be hoorde. Een op last van hoogerhand ingesteld onderzoek door heel het land, naar de zooge naamd ^achtergehouden vuurwapenen heeft geen resultaat van beteekenis opgeleverd. De Landbouwtentoonstelling. De voorbereidende werkzaamheden voor de in September a.s. teGorinchem te houden landbouwtentoonstelling vorderen, naar wij vernemen, goed. In het algemeene programma, dat binnen eenige dagen gereed zal zijn, zyn opge nomen de algemeene bepalingen voor de tentoonstelling en de rubrieken, welke voor de verschillende inzendingen gevraagd wor den. (In dat programma komen niet voor de rubrieken, die voor den fokveedag ge vraagd zullen worden). De afdeeling rundvee omvat 21 rubrieken, die voor schapen 6, voor varkens 7, voor geiten met erkende afstamming 4 en voor geiten zonder erkende afstamming even eens 4. Ook de afdeeling Pluimvee en konijnen, omvattende hoenders, kalkoenen, eenden, ganzen en konijnen kan zeer belangrijk worden. In totaal omvat deze afdeeling niet minder dan 39 klassen. Voor de afdeeling Zuivel is ook een flinke plaats ingeruimd, zoodat het aan inzendingen van kaas en boter op de tentoonstelling niet zal ontbreken. Ter opluistering kunnen in deze afdeeling ingezonden worden andere melkproducten of melkpraeparaten. De afdeeling Akkerbouw opent de ge legenheid tot inzending van de in ons land geteeld wordende landbouwgewassen en groenten, terwijl ook de fruitteelt niet ver geten is. Voorts worden gevraagd bloemen en planten, die aan de tentoonstelling een fleurig aanzien zullen geven. Verder wordt een inzending gevraagd van de volledigste verzameling boekwerken en leermiddelen ten dienste van het Land» en Tuinbouwonderwijs. 't Spreekt van ^elf, dat ook voor griend- gewassen en daarmede verband houdende artikelen een plaats beschikbaar is. Ook riet en biezen zijn niet vergeten. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 11,12 en 13 September zijn de dagen vqpr de paarden bestemd. Naar wij vernemen zal op deze tentoon stelling 't puityje van de paarden uit Neder land worden aangevoerd en worden voor het te houden concours hiyppique en spring concours flinke prijzen beschikbaar gesteld. Alles wat dit program vermeldt, mede te deelen, zou ons te ver voeren. Zij, die echter in een of meer afdeelingen wenschen De vlucht heeft bewezen dat de vlieg tocht over den Oceaan uitvoerbaar is, maar ik ben van meening dat hij niet met een vliegtuig of watervliegtuig, maar met een vliegboot gedaan moet worden. Wij had den volop reserve aan brandstof over en hebben maar tweederden van onzen voor raad gebruikt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2