J nr. Magazijn St. Jozef. Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3889. Zaterdag 21 Juni1919. 's-BOSCH, Tel. Int. 492. (JTTrg M 1 L. DERKS, FEUILLETON. 1ST EEUWIG IIIUWI Openlig voorjaar-seisoea. Firma F. fi. VAN POPPEL ItAIILUANVs Heereu- en Kinderkleeding GROOTHANDEL IN SIGAREN, SMABllïIIfg, TABAK. Het goedkoopste adres voor Wederverkoopers. De nieuwste Vazen EETSERVIEZEN ÜDames- en Heerenkleeding naar maat, DRAAGT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van i6 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Meleka, Vecco, Sportman, Red Fox, Xantos, Lift, Crescent, Him, Tosca, Toujours, Basma, Happy, Rabat, Kleine Xantos, Ascot, Ermak, Cavalla Ballet, Miss Gaby, Khiat, Leopold, Miss Blanche, Rubi, Caravellis, enz. enz. Vraagt nog- lieden prijscourant. MAGAZIJN mm, 24 Hinthamerstraat 24 Ü5J rO?) BUÏTENLAKDSCH OVERZICHT. Van Versailles waar de bittere vredespil bereid is, is aller aandacht nu gevestigd op Weimar om te zien of het onverduwbare ding geslikt zal worden. Te Weimar toch hebben de kabinetszittingen plaats, waar de verbeterde artikelen van het ontwerp- vredesverdrag besproken worden. Leest men de Fransche bladen, dan moet het Fransche volk er uitermate over gebelgd wezen, dat aan de Duitschers zoo groote concessies zullen worden gedaan. Voor het gemakkelijk overzicht willen Tafel- ea Dessertmessen j in Hertshoorn Fruitmesjes en Vleeschvorkjes Ebbenhout. TafelcouvertsZwaar verzilverd Theelepeltjes 1 en Alpacca Hong-Kong en Marie Antoinette. Koffie-, Thee- en Ontbijt serviezen enz. voorbeen JACQ. KRIJBOLDER Hintharnerstraat 70. 's-BOSCH. 40. Maar voor hem was het niet moeielijk Elise weder tevreden te stellenhij kende het middel daartoe, en maakte er ruim schoots gebruik van. Twaalfde Hoofdstuk. «Mijn lieve Eiisel Mijn vorige brieven hebben je zeker goed op de hoogte gehou den van mijn wedervaren, nadat ik het vaderland heb verlaten. Ik schreef je op reis eens, tweemaal van Batavia en nu ontvangt ge at mijn tweeden brief uit Atjeb. Ik heb dus niet lang behoeven te wachten om naar het terrein van den oorlog gezon den te worden aan mijn verzoek werd vrij spoedig voldaan. Daar ik weet, dat je groot belang stelt in alles wat mij be treft, wil ik je dan ook zeer uitvoerig schrij ven, hoe ik het hier heb. In mijn eersten brief van hier kon ik je alleen mijn behouden aankomst en mijne allereerste indrukken melden nu ben ik hier al gewoon en heb ik reeds betrekke lijk veel ondervonden. Eene zaak valt mij echter hier schrikkelijk tegen mijn doel was, dat weet je, afleiding te zoeken voor mijn geest afleiding die ik dacht dat door wij aan de hand van de N. R. Ct. nog eens de voornaamste concessies aanstippen, die in het antwoord van de geallieerden aan de Duitschers gedaan zijn Wat de schadvergoeding betreft, kunnen de Duitschers binnen vier maanden voor stellen indienen. De geallieerden zullen birthen twee maanden nadien antwoorden, en het eindbedrag dat Duitschland verschul digd is zaj dan vastgesteld worden. Intus- schen moeten de voorwaarden van het ontwerp-tractaat als definitief aanvaard worden. Aangegeven wordt, dat Duitschland «eer- lang« tot het volkerenverbond kan toege laten worden, als het door zijn daden be wijst, dat het van plan is de vredesvoor waarden na te komen. Voor Opper-Silezië wordt een volkstem ming aangeboden. Duitschland behoeft zijn leger slechts tot 200.000 man binnen drie maanden in te krimpen. Het tempo van vermindering tot de 10.000 man, het getal dat in hettrac- taat bepaald is, zal om de drie maanden opnieuw overwogen worden. Hier volgen de belangrijkste b ij zonderheden van het antwoord: Bestraffing. De bestraffing van degenen die voor den oorlog hoofdzakelijk verantwoordelijk zijn, is »voor de gerech tigheid noodzakelijkHet vonnissen van den keizer door.een tribunaal van de ge allieerden, «zou met het weloverwogen oordeel van het grootste gedeelte van de beschaafde wereld in overeenstemming zijn.® Het Volkerenverbond. De ge allieerden zijn nooit voornemens geweest de groote emotie van marschen en gevech ten zou verschaft worden maar daarin zie ik mij deerlijk bedrogen. Ik heb hier nog meer tijd om over alles te denken dan bij mijn gewonen dienst in Arnhem. Aan op wekkende tochten door het vijandelijk land neem ik geen deel, want ik ben postcom- mandant op de oostelijke grens van het door ons bezette gebied. De plaats waar zal ik je maar niet noemen, want een goede kaart van Atjeh zul je wel niet bezitten. Het is een van de kleinste werken van de geheele linie, waar ik geheel alleen als officier ben. Ge kunt dus begrijpen, hoe veel tijd er voor mij tot peinzen overblijft, daar ik om zoo te zeggen alleen leef en dien tijd heb ik niet alleen overdag, maar ook 's nachts, want mijn hoofdplicht is waakzaamheid. Ik ga dan ook gewoonlijk zeer laat naar bed, en als ik slaap ben ik eigenlijk nog half wakker, want elk oogen- blik kan een overval van Atjehers plaats hebben. Dai die waakzaamheid noodig is, zal ik je straks bewijzen. Van zulk een fort, als waarin ik hier verblijf houdt, heb je zeker maar een zeer flauw denkbeeld. Verbeeld je een vierkant van zoowat vijf-en-twintig pas lengte en breedte, omringd door een lage aarden borstwering van niet meer dan één meter hoogte en dikte. Om zoowat stormvrijheid te verkrijgen, ligt om die borstwering een verhakking van bamboedoerie, dat is van nijdige doorns voorzien houteen nauwe gang, in verschillende richtingen rechthoekig Duitschland blijvend van het volkerenverbond uit te sluiten, maar »zij zijn niet van plan een uitzondering te maken op de algemeene regelen die ten aanzien van Duitschland zijn vastgesteld.Zij zien geen redenen, waar om het niet «in de naaste toekomst« toe gelaten eou worden. Het Saarbekken. De Duitsche opmerkingen «toonen een volkomen mis vatting van den geest en het doel« van de voorstellen van de geallieerden voor het Saarbekken. Het plan van de geallieerden dat het «oppertoezicht® over het dis trict aan het volkerenverbond laat en den bewoners het recht geeft, om zeiven na verloop van vijftien jaren over hun toe komst te beslissen is de eenige methode waardoor vergoeding voor de vernieling van de kolenvelden aan Frankrijk verzekerd kan worden. Elzas Lotharingen. De gealli eerden kunnen niet toestemmen in een plebisciet en kunnen de uitvoerige wijzi gingen, die Duitschland voorstelt, niet aan vaarden. De Duitsche Oostgrens. Om «alle onbillijkheid terzijde te stellen, zijn de westelijke grenzen van Polen nog eens nauwkeurig nagegaan, en zijn eenige ver anderingen in onderdeelen gemaakt, zelfs op gevaar van moeilijkheden in de practijk®. In het bijzonder «is de historische grens tusschen Pommeren en West Pruisen ge ëerbiedigd, en is geen gedeelte van Duitsch land buiten het vroegere koninkrijk Polen in het herstelde Polen opgenomen«. Dantzig is van Duitschland losgemaakt en tot een «vrije stad® gemaakt daar dit de eenige manier is om voor Polen een «vrijen en zekeren toegang tot de zee® te verschaffen. Koloniën. De Duitsche aanspraken worden verworpen. met en zonder byievering van stof. Vughterstr. 87, Tel. No- 657, 's-HERTOGENBOSeH. gebroken, is daarin uitgespaard als eenige ingang hij is door twee houten poortjes afgesloten. De houten loodsen, waarin ik en de vijf-en-veertig man, die ik onder mij heb, wonen, zijn zeer primitief, en wat er ger is, daar zij gemaakt zijn met hout van de woningen uit de naburige kampongs, zijn ze ook niet zuiver. Onze keuken staat buiten het fortje. Drinkbaar water is er niet, dat moet ik dagelijks in het naastbij gelegen fort laten halen. Voeg nu daarbjj dat wij gemarteld worden door de mus kieten, en dat de geheele omtrek van ons fort één groot moeras is, dat na hevige regens blank staat, dan zult ge kunnen begrijpen, dat geduld hier een onmisbare eigenschap is. Vóór, tusschen en zelfs ach ter de lijn van onze versterkingen is het zeer onveilig. De Atjehers zwermen van alle kanten om ons heen. Moet er water gehaald worden of een ander transport ge schieden, dan moet er altijd een gewapende dekking mede. en zelfs dan nog wordt zoo'n transport dikwijls door den vijand aangevallen. Verliezen de manschappen door den schrik het hoofd, en gaan zij aan de haal, dan wordt alles in de pan gehakt. Het is werkelijk een zeer eigenaardig ge voel om hier, te midden van zoo'n wraak zuchtig volk, met zoo'n klein hoopje man schappen verblijf te houden vooral als men bedenkt, dat van die vijf-en-veertig man, die ik onder mij heb, slechts zeven tien Europeanen en van deze slechts negen Nederlanders zijn de overigen zijn inland- Militaire voorwaarden. De vermindering van het leger zal geleidelijker plaats vinden dan eerst was voorgesteld. Het maximum moet 200,000 man zijn aan het einde van drie maanden daarna zullen in elke volgende periode van drie maanden de militaire deskundigen van de geallieerden de sterkte van het Duitsche leger voor de volgende periode vaststellen ten einde het Duitsche leger zoo spoedig mogelijk tot de bepaalde 100,000 te verminderen, en in elk geval tegen einde Maart 1920. Maritieme voorwaarden. Geen wijzigingen kunnen in overweging genomen worden. Vergoeding. Het Duitsche voorstel om een Duitsche commissie ter samenwer king met de geallieerde commissie te stellen, wordt toegejuicht. Duitschland wordt uit- genoodigd binnen vier maanden bijzondere voorstellen over vergoeding in te dienen. Binnen twee maanden zullen de geallieerden op deze voorstellen antwoorden. Maar mid delerwijl moet het ontwerp-tractaat alSgde- finitief aanvaard en geteekend worden. Financieele bepalingen. De bezetting van het Rijnland is van essentieel belang |en de kosten ervan moet Duitsch land dragen. Wat het internationale systeem der rivieren betreft, wordt in den bege leidenden brief gezegd, dat «eenige wijzi gingen zijn aangebracht in de toepassing der bepalingen van het oorspronkelijk ont werp®. Welke die wijzigingen zijn is nog niet bekend gemaakt. Wanneer het vermoeden van de Fran sche pers juist is en de tegemoetkoming der geallieerden nog grooter is dan uit deze korte opgave blijkt, is het te begrij pen dat de Duitsche regeering geen lust heeft om botweg de onderteekening te weigeren. Niet alleen het centrum, maar ook de Democraten en Socialisten neigen er al méér toe over om de voorwaarden aan te nemen. Alleen de nationalistische en conservatieve Duitsche bladen schrijven fel tegen de onderteekening en zij zullen dit wellicht blijven doen, om achteraf te kunnen zeggen, dat zij toch zulke echte vaderlanders zijn geweest. Naar verluidt zijn de leden der vredes- delegatie tegen onderteekening, terwijl Ebert en Scheideman liever zullen aftreden dan hun handteekening onder zulk een vredesverdrag te zetten. In dat geval zal allicht uit het centrum een invloedrijk lid worden opgeroepen om een nieuwe sche soldaten, allen Javanen. Reeds tweemaal hebben de Atjehers, in den korten tijd dat ik hier verblijf houd, gepoogd mijn post in handen te krijgen. Op een nacht zat ik om half drie in mijn woning te lezen, of liever te mijmeren, want wiit ge wel gelooven, Elise, dat het mij nog zooveel moeite kost om mijn ge dachten af te leiden van hetgeen mij nog altijd geheel vervult, dat het mij bepaald inspanning kost om mijne aandacht te hou den bij hetgeen ik lees Ik zat dan te den ken aan Henriette, ik overwoog voor de duizendste maal de kansen die er bestonden, dat zij nog eens zou veranderen, want al reken ik er volstrekt niet meer op, de hoop die ik in mij heb, kan en wil ik toch niet prijs geven ik zie ook niet, waarvoor dit noodig zou zijn, want ik hinder er niemand mee, en het denken aan Henriette, hoe vreemd je dit ook moge voorkomen, doet mij nog weemoedig aangenaam aan. Mijn revolver lag geladen naast mij op de tafel als ik hem niet bij mij draag, is hij toch steeds in mijne onmiddellijke nabijheid. Ge kunt u dien toestand zeker bijna niet voor stellen, zoo altijd door met de wapenen in de hand te leven, maar het kan hier niet anders. Alles was doodstil, toen plotseling een geweerschot viel aan de zijde, waar de ingang van ons fort is. Ik vlieg op, grijp mijn revolver en sabel, en ren naar het hoofdpoortje, dat eenige Atjehers, die het buitenpoortje reeds waren doorgedron gen, bezig waren te vernielen. Ik schiet Gorinclieni. regeering te vormendeze bevoorrechte zou dan Erzberger zijn. Gelijk wij de vorige maal meedeelden, werden de Duitsche afgevaardigden te Ver sailles op weg naar het station met stee- nen bestookt, zoodat eenigen hunner ge wond werden. Clemenceau heeft in een schrijven aan de Duitsche delegatie daarover zijn leed wezen betuigd. Dat dit alles gebeuren kon, zou gevolg zijn geweest van het feit, dat er te wei nig politie was doordat deze naar elders was gerequireerd. De prefect van het departement Seine-et-Oise heeft van Cle menceau bevel gekregen zijn verontschul diging aan te bieden aan den heer Von Haniël, het tijdelijk hoofd der delegatie en de prefect en de commissaris van politie zijn beiden ontslagen. Volgens de «Matin« zou er gefluit geklonken hebben bij het vertrek der Duitschers, en twee secreraris- sen, die achterbleven, zouden toen de tong hebben uitgestoken tegen het publiek, het geen dan de woede van het publiek gaande zou hebben gemaakt. Maar bedenkelijker is, wat de vMatinook moet mededeelen, namelijk, dat buiten, op den straatweg, keisteenen over den weg waren gelegd, waardoor de auto's moesten stoppen. En toen hagelden de steenen neer, die van achter hagen naar de auto's werden geworpen. Soldaten der militaire missie van kolonel Henry kwamen toen haastig aanloopen en joegen de aanranders uiteen. Van Duitsche zijde beweert men echter, den^voorsten neder, en vuur mijn revolver nog twee keer af, maar ik krijg twee lanssteken, een aan mijn neus nabij het linkeroog, een in de borst, maar gelukkig hadden zij niet veel te beduiden ik kon het commando blijven voeren over de be zetting, die op het alarmsignaal onmidde- lijk onder de wapenen was gekomen. Na een hevig vuur trokken de Atjehers af wij hadden gelukkig maar één doode en drie gewonden. Ik zegen het, dat ik nog op was, toen het gebeurde, anders was mis schien alles uitgemoord. Veertien dagen later probeerden de Atjeh ers een ander middel. Toen staken zijde alang-alang en het hooge gras om het fort in brand met het doel ook onze verster king te doen afbranden, maar gelukkig konden wij nog juist bijtijds tegenhouden, door over een strook het gras weg te snij den en de grond om te spitten. Ge ziet dus dat we steeds, dag en nacht, op onze hoede moeten zijn tegen onzen vijand, die even listig is als wreed en ons overal besluipt waar hij maar kan. Buiten de versterkingen is het dan ook hoogst onveilig. Onze posten worden nu en dan bezocht door Chineesche marskramers, die omdat wij dikwijls aan zaken van allerlei aard behoefte hebben en wij niet naar winkels kunnen gaan, hoogst welkom zijn. Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD veor iel Laid van Neusden en Altena, de Langstraat en de SoioineUrwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1