Firma ALPH* HUPSCH - lfughterstraat 19 - BOSCH, Sproeten, Doet Uaan sport? levert alle Artikelen op 't gebied van Kristal, Porcelein, Aardewerk eic.f zoowel 't gewone als 't allerfijnste, tegen scherp concurreerende prijzen. iablett Gedeponeerd dat men met een goed beraamde overval te doen had, want toen men een zijstraat inzwenkte, met het oog op de bedreiging van het publiek, stond ook dadr publiek. Hoe het echter zij, Clemenceau heeft zijn leedwezen betuigd, en hen, die voor de orde verantwoordelijk zijn, streng gestraft. Probeert dan de LI A-tabletten, welke een probaat middel zijn om mond en keel vochtig te houden. De LI A-tabletten hebben een fijne, aromatische 8maak. Alom verkrijgbaar k f075 per doos. BUITENLAND. Stakingsrelletjes te Antwerpen. Uit België komt bericht, dat er weer stakingsrelletjes te Antwerpen hebben plaats gehad, waar stakers de ruiten inwierpen van de trams en de politie de menschen met getrokken sabel uiteen moest jagen. o Groote brand te Gent. Uit Gent wordt gemeld van een groote brand, waarbij een aanzienlijk gedeelte van de Gentsche haveninrichtingen werd ver woest. De schade bedraagt minstens een millioen. De Belgisohe aanspraken. De Britsche handelspolitiek. Reuter seint uit Londen, dat de »Mor- ningpostoc, in een lang artikel over de Belgische eischen, het heeft over de bui tengewone zelfopoffering van Nederland ten aanzien van België tijdens den oorlog, zoodat de aldus betoonde geest van goeden wil, de oplossing van de kwestie der ge deelde souvereiniteit moest vergemakkelij ken. Het blad zegt, dat Engelands besluit om aan de havens van Amsterdam en Rotterdam de voorkeur te geven boven Antwerpen, toont dat geen gevoelens van sentimentaliteit invloed zullen hebben op de Britsche handelspolitiek. liet Duitsche ministerie neemt ontslag. Weimar, 20 Juni. Het kabinet heeft zijn ontslag ingediend. Het zal de zaken voorloopig blijven afdoen, totdat de rijks president een nieuw ministerie heeft ge vormd. BINNENLAND. Fruit. In 1918 bedroeg het totaal van alle fruit- en groentenveilingen in Nederland f 117.249.550 tegen f 110.749.646 in 1917. o Uitroer ran boter en consenten. Deze week zal met den uitvoer van boter naar het buitenland worden begonnen. De prijs der consenten is op 50 cent per K.G. gesteld. o Uitroer ran boter en kaas. Uit den Haag seint men De minister van Landbouw heeft mede gedeeld dat onderhandelingen tot wijziging van het «General Agreement* ertoe heb ben geleid, dat hij wijze van voorloopigen maatregel 50 pCt. van de voor export bestemde partijen boter en kaas moat wor den uitgevoerd naar z.g. «Allied Destina tion*, terwijl volgens bepalingen van den «Superior Blockade Council* te Parijs de overige 50 pCt. uitgevoerd mogen worded naar neutrale Janden en het onbezette ge bied van de Centrale mogendheden, met uitzondering evenwel van Hongarije. Even min mogen bedoelde goederen naar een deel van Rusland worden uitgevoerd. De geweien Duitsche keiier. De Hbld.-correspondent te Parijs seint Er is geen twijfel aan, dat, zoodra het vredesverdrag geteekend is, de geallieerde mogendheden aan Nederland de uitlevering zullen vragen van den keizer, om hem vol gens de vredesvoorwaarden voor het ge recht te brengen. De aardappelenhattdel. Uit Goes seint men De minister van landbouw heeft op de landbouw vergadering te Goes medegedeeld, dat van heden af de handel in oude aard appelen vry is. o Dieren-holbewoners. Te Amstenrade hebben eenige rijks veldwachters de hand gelegd op een drie tal gevaarlijke misdadigers, de gebrs. R. en een zoon van een hunner, 't Zijn Duit- schers, reeds een achttal jaren in die streek woonachtig, vroeger mijnwerkers, vervolgens beruchte smokkelaars, en daarna nog beruchter dieven geworden. Op en kele plaatsen onder Amstenrade, Muth en Hoensbroek, hebben deze heeren in struik gewas, in boschjes, of midden in een ko renveld, holen gegraven, waar zij 's nachts sliepen, als zij niet op roof uit waren en ook een gedeelte van den dag doorbrach ten. De overblijfselen van hun maaltijden, ontelbare ledige eierdoppen, brood, ham, spek, enz. werden in die holen gevonden. Een hunner werd in het struikgewas langs den spoorweg naar Hoensbroek op een legerstede van dorre bladeren gevonden en werd geboeid en gedwongén te gaan lig gen. Tegen 3 uur 's nachts verscheen de tweede kerel, waarop 3 veldwachters hem met revolvers dwongen zich over te geven. Een gestolen jas werd in het hol gevon den, De kerels werden naar Geleen ge transporteerd. Later is de 15-jarige zoon van één hunner ook gearresteerd. Nu zijn hun reeds een 20-tal diefstallen ten laste gelegd, waarvan er vijf zijn bewezen. o Geboefte gearresteerd. Een drietal jeugdige Akenaars van 16 tot 18 jaren, apachen le klasse, waren des nachts over de grens gekomen om in een café tusschen Sint Pietersrade en Kerk- rade in te breken. Het trio wist, ver moedelijk door smokkelrelaties dat er in bedoeld café «wat te halen was.« Een van de «heeren* werd op den uitkijk ge steld met een geladen browning in de hand. Zijn consigne was neerschieten, wie de plannen zou verijdelen. Zijn beide kameraden hadden reeds een ruit uitge sneden, toen er iemand naderde. Het drietal sloeg op de vlucht, doch twee hun ner, waaronder de dief op den uitkijk, wist de man te pakken te krijgen eri on der hevig verzet in het nachtelijk uur naar het politiebureau te brengen. Onderweg poogden zij de revolver te trekken en be dreigden hem neer té zullen schieten. Bij fouilleering bleken de Duitsche ban dieten in het bezit, behalve .van vuurwa penen, van de meest moderne inbrekers- werktuigen, geopende messen en electri- sche zaklantarens. Msb. o Stranding. Uit Hollum (Ameland) seint men Het Amerikaansche stoomschip «Python*, groot 3600 ton, kapitein C. Vauxall met meel van Montreal naar Hamburg, strandde gisternamiddag op het Bornrif, noordweste lijk van Ameland 34 man der equipage weigerden bij de komst van de Hollumer reddingboot van boord te gaan. Sleepbooten zijn ter assistentie gezonden. Tankschuit gekanteld. In de Achterzaan te Zaandam ter hoogte van de broodfabriek «De Ruyter«, van de firma Verkade en Co., kantelde Woensdag middag een ijzeren, met 40.000 K.K. olie geladen tankschuitzij schepte water, dat de olie uitdreef. De schuit zonk, terwijl de olie zich in korten tijd over het water verspreidde. De vette massa dreef spoe dig naar den Dam, waar door het zooveel mogelijk dicht houden der sluisdeuren de olie belet werd weg te drijven. Over een groote oppervlakte was de Zaan daar ter plaatse bedekt met een dikke, vette bruin-gele laag. Het duurde heel kort of van alle kanten kwamen mannen en jongens met emmers en teilen aanzetten om de kostbare olie van het water te scheppen. Ieder haastte zich een deel machtig worden, tot de politie hieraan een eind maakte. Vanwege den heer P. Bon, die met het vervoer der olie belast was, werden een tiental arbeiders aan het werk gezet om nog zooveel mogelijk van de olie te redden. Met emmers en vuilnisblikken werd de olie van het water geroomd en in inmid* dels aangevoerde vaten verzameld. De waarde van de olie werd geschat op rnim f 50.000. De „Zeeland" te Vlissingen. Naar wij vernemen blijft de Maatschappij «Zeeland* te Vlissingen gevestigd. De uit breiding van de havenwerken is aange nomen. Vlissingen is in feestdos. o Verspreide berichten. De stoomschepen «Lipsos en «Hilda* zullen te Rotterdam resp. 6000 en 7000 tons rogge uit lichters overladen met be stemming naar Dantzig. Dit is een unicum voor onze haven, zegt de «Maasb.« In vroeger jaren kwamen wel enorme partijen graan van Dantzig te Rotterdam aan, nimmer echter is een partij daarheen gezonden. De rogge wordt af geladen door de Reliefcommissie. o De Visschery in vollen gang. De Noordzee-visscherij is weer in vollen gang, de wapenstilstand maakte het bedrijf weer mogelijk. Van het eiland Marken zijn reeds meer dan 200 mannen ter ha ring vissckerij vertrokken. Bootwerkersstaking. Een bootwerkersstaking is uitgebroken aan de Stoomvaart Maatschappij Nederland te Amsterdam, ongeveer 600 man omvat tende. Naar van arbeiderszijde wordt medegedeeld, is deze staking uitgebroken, buiten de organisatie om, welke echter nu de leiding in handen heeft genomen. Het betreft hier een loonactie en eenige oude grieven. Groote brand te Dalem bij Gorinchem. Door onbekende oorzaak, ontstond naar de «Tel.* meldt, brand 'in de boerderij van den landbouwer T. van Dool, te Da lem, in de nabijheid van het fort «Vuren. Tengevolge van de droogte, de flinke Z. O. bries en het aanwezige hooi, stroo en riet, tastte het vuur zóó snel om zich heen, dat in een oogenblik de groote boer derij in lichte laaie stond en de vlammen aan weerszijden de aangrenzende, alleen staande huizen, bewoond door de gezinnen van A. de Groot, J. Pellen en C. de Goeij, aantastten. Binnen een uur tijds, zijn de drie huizen alle gedekt met riet, tot den grond afge brand. Het grootste gedeelte van de vier inboe dels, benevens 50.000 pond eerste kwali teit hooi en een aantal kippen, is mede verloren gegaan. De inboedels van Pelle en De Goeij waren niet verzekerd, terwijl de gebouwen, het huisraad en landbouwgereedschap der anderen laag waren geassureerd. Er waren drie spuiten uit de gemeente Vuren aanwezig doch persoonlijke hulp was er bijna nietde meeste menschen waren naar de markt te Gorinchem of werkten op 't land. o De Rotterdamscke Veiling. Op de heden in ons Veilingslokaal, Baan 40, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 12.45 f 14.30 Eendeieren 12,50 13.15 Ganseieren 18.00 26.00 Middenprijs f 13.33. Aanvoer 48500 stuks. Zomer- zelfs de donkerste, verdwijnen door 9 een pot SPRUTOL. Bij alle goede Drogisten. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Hensden. Donderdag jl. werd alhier de voorkeuring gehouden voor de Centrale Merriekeuring te Breda. Van de 8 aangeboden 2-jarigen werd geen enkele geprimeerd. Drie-jarige werden 11 stuks aangeboden, waarvan werden geprimeerd met f15. onder verplichting om in Breda te verschij nen de zwarte witvoet Dorena, v. Ehren- berg. van G. J. W. Branderhorst te Eethen; de bruine witvoet Diate, v. Ehrenknabe, van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen de zwarte witvoet Dot, v. Utz, van dezelfden de zwarte witvoet Dora, v. Frits, van E. van der Beek te Genderen, en de bruine witvoet Daakje, v. Cicero, van D. van Buuren te Meeuwen. Van de 14 van 4 8jarigen werden 7 geprimeerd en voor Breda aangenomen nl. de 4-jarige zwarte witvoet Celine, v. Cicero, van G. J. W. Brander horst te Eethen, de 4- jarige zwarte Catora, v. Ehrenberg, van dezelfde de 4-jarige donkerbruine Carita, v. Ehrenknabe, van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen de zwarte wit voet Agrita. v. Ehrenberg, van G. J. W. Branderhorst te Eethen de 7-jarige bruine Marie XLVII, v. Humbolt, van C. B. Vos te Wijk de 4-jarige bruine witvoet, v. Cicero, van Wed. J. Brander horst te Eethen en de 5-jarige bruine witvoet Badina, v. Prins Hendrik, van J. van Bergeijk te Wijk. Gelijktijdig met deze voorkeuring werd gekeurd voor het Militair Certificaat. Deze onderscheiding ontvingen Dorena en Agrita, beiden voornoemd en de 13 jarige zwarte Mina v. Ehrenberg. van G. J. W. Branderhorst te Eethen Diate, Dot en Carita voornoemd, de 15- jarige bruine bles Ida van Diamant III, de 8-jarige bruine Alina van Equier, en do 9-jarige bruine Dina III van Cicero, alle 6 van Gebr. Oelemans van der Schans te Drongelen Daakje voornoemd, de 6-jarige bruine Aakje van Ehrenberg, de 13-jarige bruine Anna, alle van D, van Buuren te Meeuwende 5-jarige bruine Basile I van Edmund, van P. Colijn te Heesbeen Maaie XLVII voornoemd van C. B. Vos te Wijk Curate I voornoemd van Wed. Brander horst te Eethen Badina voornoemd, de 11-jarige zwarte witvoet" Nelly van Cicero en de 15-jarige bruine witvoet Witvoet III, alle drie van J. van Bergeijk Az. te Wijk en de 6-jarige Zermina I van J. Burghout te Eethen. Zondagmiddag 3 uur speelt de voetbalvereeniging »Juliana« alhier, een vriendschappelijke match tegen »Exelsior« uit Waalwijk. Almkerk. Dezer dagen kwam men bij J. v. R, alhier, tot de ontdekking, dat des nachts uit het schuurtje bij hem, een rijbok was weggehaald. Het is aan de politie gelukt deze bij woonwagenbewoners, welke te Sleeuwijk aan den straatweg ston den terug te vinden en aan den eigenaar ter te bezorgen. Bij den landbouwer B. d. P. alhier, kwam men op een morgen tot de zeer onaang name ontdekking, dat een hem toe- behoorend éénjarig paard des nachts in de sloot was geraakt en verdronken. Voor zeker voor den eigenaar een fhnken scha depost. Babiloniënbroek. De ruim 74-jarige P. r. E. alhier, toonde ons nog zijn zwem kunst, moedig als altijd begaf hij zich in de hoogstaande wetering en onder het ge juich van een menigte toeschouwers wist hij nog z\jn doel te bereiken' Capelle. De gemengde zangvereeni- ging «Het Rozenknopje« zal op Donderdag, 7 Augustus a.s. deel nemen aan het con cours voor zanggezelschappen te Zwijndrecht. A.s. Dinsdag 24 dezer, zal alhier de eerste veiling van groenten en fruit gehouden worden in de schuur van den heer J. Michaël, die daarvoor speciaal is ingericht. Een groote hoeveelheid kom kommers en spitskool zal dien dag worden geveild. Tot administrateur van de alhiei opgerichte veiling is aangesteld de heer P. de Visser. Mej. M. G. Dekker, onderwijzeres aan de O. L. School in de kom alhier is geplaatst op het tweetal ter benoeming van een onderwijzeres aan de Chr. School te Breda. Dranen. Veilingsbericht 18 Juni 1919 v.m. 11 uur. Kruisbessen zonder meeldauw 28 ct. p. KG. met löVa Erwten I 21 l/i23 ct. per K.G. II 121/#17 Va Asperges I 4345 «II 9 Eethen. Beroepen bij de N. H. Ge meente te Leerbroek en bij die te Melis- zand Ds. F. van Asch predikant bij de N. H. Gemeente te Eetben en Drongelen. Gameren. Beroepen tot predikant bij de Gereformeerde Gemeente alhier Ds, H, N. Basoski te Moerdijk. Genderen, Onze vroegere predikant, Ds. B. C. Koolhaas, thans in Nijkerkerveen, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gem, te Utrecht. Niewendijk. De Pinkster-collecte voor de zending in de Geref. Kerk alhier ge houden, heeft opgebracht de som van f523.137g. Sprang. De collecte voor den gewa- penden dienst hoeft in deze gemeente f 6.49 opgebracht. Woensdagavond j.l. hield in het Ned. Herv. kergebouw alhier een 2e Luit. van het 3 Reg. veldartillerie een lezing over Russische Toestanden. In schrille kleu ren schilderde spreker dit Bolsjewisme met al zijne genoegen. Aan het slot zijner rede wekte spr. de oud-militairen op tot aan sluiting bij de vrijwillige landstorm. Veen. Zoo heeft dan Dinsdag 17 Juni 1919 de eerste veiling hier jJlaats gehad. Vóór ongeveer een jaar namen eenige personen het initiatief tot het oprichten eener Land- en Tuinbouwvereeniging onder den naam Excelsior,(steeds hooger). - Verschillende personen ook uit omliggende gemeenten traden toe als lid. Al spoedig werd men gewaar dat er kracht uitging van het bestuur dezer vereeniging. Zij zorgde voor broeirarnen, opdat er belang stelling gewekt mocht worden voor vroeg- teelt. «Exeeisior« zorgde voor een landbouw- cursus dezen winter ter onderrichting in de vroegcultuur. »Excelsior« wist te be reiken, dat een veilingafdeeling hier mocht gehouden worden, ten nutte, ten gerieve van verschillende menschen, die anders naar Woudrichem of Drunen moesten. «Excel sior* mocht zich dit voorjaar Koninklijk goedgekeurd zien. Excelsiordurfde het aan, een eigen veiling op te richten, waarop voor eenigen tijd goedkeuring is verkregen, zoodat nu reeds een eigen zelfstandige vei ling hier bestaaten zooals bovenvermeld, haar werk begonnen is. Is de vereeniging «Excelsior* dien naam waardig toont het bestuur niet, dat het hun ernst is, dien naam te voeren, in eere en hoog te houden Het bestuur begint reeds vruchten te zien van hun pogen, het doel, n.l. ophef fing der telers hen in meer moderne rich ting te leiden, want maandelijks treden verschillende personen als lid toe tot deze vereenigingdus begint men in te zien de noodzakelijkheid en het nut van het lidmaatschap. Wij wenschen daarom van harte èn voor den geheelen omtrek, opdat die alle con servatisme moge late varen, en zich moge gaan aanpassen aan den nieuwen tijd, tot vooruitgang en welvaart, èn ter wille van het bestuur dat zich zooveel moeite, zooveel opofferingen getroost heeft dat er dit jaar nog velen zullen toetreden als lid, (immers f 1 contributie per jaar kan geen verhindering zijn). Dit jaar zeggen wij, omdat wij van terzijde vernemen dat toe treding niet mogelijk is na 1919. Dat iedereen die wèl wil, dan daartoe meewerke, tot nut van het algemeen be lang ten voordeele van zichzelf, dan kan en zal het bestuur van «Excelsior* toonen, kracht te bezitten en den naam met eere te voeren. De collecte voor den gewapenden dienst in deze gemeente gehouden heeft opgebracht de som van f 15. Het mond- en klauwzeer breidt zich de laatste dagen vooral onder het melkvee nog al aanmerkelijk uit en bij sommige dieren doet zich de ziekte nog al ernstig voor. Viijdag werd van de veiling alhier de eerste partij nieuwe aardappelen aange voerd. De prijs varieerde van f 8.50 tot f9.00 per Vs H L. Wijk. Terwijl den bakker Vos uit Aalburg even bij een zijner klanten binnen was, kwam hij tot tl» ontdekking dat zijn kar met ponny van den dijk was getui meld, en in een diepen sloot terecht was gekomen, de ponny was reeds verdronken. De lading brood was geheel verloren. Het mond- en klauwzeer op den grooten waard alhier breid zich onder het vee onrustbarend uit. Sommige dieren ge ven geen melk meer. Wondrichem. Door de welwillende samenwerking van vele ingezetene is onder zeer gunstige omstandigheden opgericht een Fanfarecorps met aanvankelijk 20 leden, onder de benaming «Woudrichems fanfa recorps.* Wij hopen dat dit gezelschap ons onder leiding van den heer Joh. A. G. Krielaart in de toekomst menig aangenaam concert avondje mag verschaffen. 1 handelsmerk

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2