voor let Land van Heden en Altena. de Langstraat en de Bommelerwaard. li, 3891. Zaterdag 28 Juni. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Feestvreugde te Antwerpen. Het nieuws van de onderteekening van den vrede verwekte ook te Antwerpen, naar van daar aan het Hbld. gemeld wordt, groole uitbarsting, van vreugde. Zoodra de Belgische vlag op den kathedraaltoren verscheen, liep de bevolking te hoop. De forten losten vreugdesalvo's. De klokken luidden. De beiaard speelde vaderlandsche liederen. De stoomschèpen, die op stoom lagen, lieten'de sirenen, fluiten. Vuurpij len gaan onophoudelijk in de hoogte. Het stadhuis is feestelijk verlicht. Groepen soldaten van bevriende naties trekken zin gend broederlijk door de straten, gevolgd door groote optochten van het volk en geestdriftig toegejuicht in alle straten. In het centrum heerscht ongewone drukte. Drie kruisers en drie torpedojagers weer drijvende gemaakt. De Engelschen hebben, nadat de Duitschers in de Scapabaai hun schepen hadden la ten zinken, niet stil gezeten. Onmiddellijk werd een begin gemaakt *met de werk zaamheden, die ten doel hebben het be houd der door de Duitschers tot zinken gebrachte schepen. Deze hebben tot re sultaat gehad, dat drie kruisers en drie torpedojagers weer drijvende zijn gemaakt. Admiraal von Reuter is naar het Parkhill- kamp bij Oswestiy gebracht, waar hij in arrest blijft. 860 Duitsche vloot-officieren en minderen zijn van Scapa Flow naar een naburig kamp overgebracht. Een rouwdag in Duitschiand. De Duitsche Nationale Volkspartij heeft een voorstel bij de Nationale Vergadering ingediend, waardoor de regeering wordt verzocht den 22en Juni of den daaropvol- genden Zondag als een nationalen rouwdag voor te schrijven. Dc plunderingen te Berltyn. Over de plunderingen der levensmidde lenzaken melden de bladen In Moabit kwam het weer tot hernieuwde plunderingen. Toe snellende politieagenten werden omringd en aangevallen, zoodat ze van de wapenen ge bruik moesten maken. Drie personen wer den gewond. In Charlottenburg trokken honderden vrouwen naar het stadhuis en eischten strenge maatregelen tegen den levenssniddelenwoeker. Het treinverkeer van het Goerlitzer Station is weder gestaakt. Er gaan personen- noch goederentreinen. De oorzaak is een staking van het Bres- lauer spoorwegpersoneel. De staking van het hulppersoneel der posterijen heeft geen veranderingen ondergaan, Het aantal sta kers in het telefoonbedrijf wordt op ge zamenlijk 3500 geschat. Amerika. Te Winnipeg in Canada hebben terug gekeerde soldaten etfn optocht gehouden. Voor het stadhuis werden zij door de rui terij uiteengedreven. Een oproerige me nigte van 10.000 menschen wierp met stokken, steenen en klinkers naar de rui ters en nadat de burgemeester de straf bepalingen betreffende oproer had laten voorlezen, werd er op het volk gevuurd. Een man werd gedood, vier werden doo- delijk getroffen en 80 gewond. Daarop werden 300 menschen in hechtenis geno men. Soldaten met de bajonet op het geweer patrouilleerden later door de stra ten en op de voornaamste hoeken zijn machinegeweren opgesteld. De burgemees ter heeft beloofd een afvaardiging van sol daten te zullen ontvangen. —O Hulde aan Nederland en Spanje. Bij de viering van den vrede te Ant werpen bracht de burgemeester in het stad huis, waar ook de consuls van Nederland en Spanje genoodigd waren, een vurig toe gejuichte hulde aan Nederland en Spanje voor hun hulp, aan de bevolking tijdens de bezetting verleend. Het teekenen ran den vrede. De vTemps c zegt, dat men nog steeds niets vernomen heeft over de Duitsche de legatie. De Raad van vier heeft zich Woens dagochtend met deze kwestie bezig gehou den en het staat te voorzien, dat de Duit sche regeering gesommeerd zal worden bin nen een zeer korten termijn gedelegeerden met volmacht om te teekenen te zenden Nu het nog zoo lang duurt eer de gede legeerden zijn aangewezen, zal de plech tigheid in de Spiegelzaal zeker niet voor Zaterdag plaats kunnen vinden. Naar den Parijsche correspondent der N. R. Ct. meldt, zal de plechtigheid van het teekenen van den vrede in de spiegel zaal te Versailles door 250 genoodigden worden bijgewoond. Natuurljjk behoort daarbij president Poincaré en voorts alle Fransche ministers, de voorzitters van Ka mer en senaat, maarschalk Pétairi en zes generaals en ook mejuffrouw Déronlède de zuster van den bef aamden patriot. Foch zal plaats nemen tusschen de Fransche ge volmachtigden. Als Duitschiand geweigerd had. Maandagmiddag stonden overal in het Westen van Duitschiand de Fransche troe pen gereed om by een weigerend antwoord van Duitschiand op de vredesvoorwaarden dadelijk den opmarsch te beginnen. Zonder te wachten op den afloop van den aan Duitschiand gestelden termijn hadden enkele afdeelingen zich al in beweging gezet Enkele werden zelfs naar den rechteroever van den Rijn overgebracht. Voor Frankfort aan de Main verschenen zelfs twee Fransche rivierkanonneerbooten, die de Main op- stoomden, en later natuurlijk teruggeroepen moesten worden. Het viel op, dat de zwarte troepen weer ip de voorhoede ge plaatst werden. Dinsdagmorgen werden die ook weer achteruit gebracht. «De Köln. Volksz.ot verneemt uit Frank fort, dat nadat 23 Juni, vijf uur namiddag, de Franschen het plaatsje Rödelheim reeds hadden bezet, klokslag zeven uur het Fran sche leger met tanks en pantserautomo bielen zich in beweging heeft gezet om Frankfort te bezetten. Toen zij enkele straten hadden bezet, kregen zij bevei te rug te keeren. De Franschen trokken onder muziek en saluutschoten lossend, terug. In sommige plaatsen hadden zij reeds den oorlogstoestand geproclameerd en den bewoners bevolen de vensters te slui ten met het uitdrukkelijk verbod zich bui ten hun huis te begeven. Het optreden der Fransche in bezet Duitschiand. De «Vossische Zeitung® meidt uit Frank furt aan de Main, dat de Fransche troe pen bij hun terugtocht naar Mainz hun vreugde over het sluiten van den vrede op bijna vandalistische wijze hebben geuit. De hoornen langs den weg werden afge hakt om de paarden, kanonnen en solda ten met takken te kunnen tooien. Vrucht boomen in tuinen moésten dat lot deelen, zelfs bloempotten, groentebedden en wijn- ■ranken, werden niet ontzien. De boom gaarden en voortuinen in stad en land lijken wel ontruimde slagvelden. Het bosch van Nied is in een woestijn her schapen, zoo hebben de Senegaleezen er huis gehouden. Het stedelijk park te Hoechst is, evenals graan- en aardappel landen in het gebied van den terugtocht verwoest. Het tehuis voor kinderen in de badplaats Soden is geplunderd. Verschei den lieden zijn mishandeld. Wat dc Duitschers |u België achterlieten. In de Kamer heeft, naar uit Brussel aan de N. R. Ct. gemeld wordt, Masson, de minister van oorlog, op een interpellatie over de talrijke ontploffingen van waggons munitie geantwoord, dat de Duitschers in België 100.000 geweren, 1,200,000 handgranaten, 3.500,000 granaten en granaatkartetsen en 25,000,000 patronen hebben achtergelaten De gasgranaten zullen begraven worden op door den staat aangekochte terreinen. De 30,000 waggons munitie die in België zijn achtergelaten worden geleidelijk in dienst gesteld; Met 10,000 is dit reeds gebeurdj o Vernielde gronden van België. Op verzoek van den Belgischen Boeren bond en de Belgische Heidemaatschappij hebben de directeur, de adjunct-directeur en de höofd-inspecteur der Nederlandsche Heidemaatschappij een bezoek gebracht aan de verwoeste streken in België, teneinde overleg te plegen omtrent het weer in orde brengen van de vernielde gronden, een oppervlakte beslaande van bijna 100.000 HA. Groote brand te Liverpool. In de Alexandra-haven te Liverpool heeft een brand een schade van twaalf miliioen gulden aangericht. Er zijn groote hoeveel heden levensmiddelen, o.a. spek, bloem, blik- vleesch, landbouwgereedschappen en wag gons vernield. Het Amerikaansche stoomschip Norlina, dat zwaar geladen was met hout, tabak en spoorstaven, is ook uitgebrand en aan den ingang van de haven gedeeltelijk ge zonken. Eeu toespraak vau president Ëbert. De Rijks-president heeft op het Slotplein te Weimar een toespraak gehouden tot een deputatie van het onder generaal Maerc- ker staande corps jagers. Hij zeide bij die gelegenheid «Soldaten De regeering en de volksvertegenwoordiging zagen zich voor een verschrikkelijke en noodlottige beslissing geplaatst, die zonder voorbeeld is in de geschiedenis. Wij hebben ons met alle kracht die ons nog ten dienste stond verzet, maar wij moesten ten slotte voor het bru tale geweld van de overmacht wijken. Bij verwerping van het verdrag hadden wij na hetgeen ons omtrent de plannen van den wraakzuchtigen vijand bekend is, reke ning moet houden met een verscherping van de uithongering zoo al niet met totale verwoesting van Daitschland, Zelfvernie tiging en ondergang zouden zeker het ge volg zijn geweest. Dat mocht echter niet. Ons volk moet blijven leven ook na het verschrikkelijke dat is geschied. Dat was onze gedachten toen wij, na zwaren, in- nerlijken strijd en met bloedend hart* be sloten tot het ontzettende ja I Die ge dachte moet u ook bezielen. Duitschiand mag niet ten onder gaan. Wij kunnen en mogen ondanks alles niet aan Duitsch- land's lot twijfelen. Dat%illen wij elkander hier beloven, ik namens de regeering en gij namens uzelf en uwe kameraden, dat wij ons vaderland niet in den steek zullen latén, maar dat wij zullen volharden.De president eindigde met een hoera voor het ""Duitsche vaderland, waarmede allen in stemden. 250 vliegtuigen verbrand. De brand in het vliegkamp te St. Cyr heeft volgens de «Echo de Paris« een schade van acht miliioen francs veroorzaakt. Er moeten 250 vliegtuigen verbrand zijn, waar onder nieuwe, die van de laatste verbete ringen voorzien waren. o Mislukte oogst in Frankrijk. Men meldt aan de «Tel.® uit Parijs, d.d. 23 Juni De aanhoudende hitte is noodlottig ge worden voor den landbouw. Vooral de granen hebben zeer geleden. Tarwe en rogge hebben weinig korrel gezet en zijn niet opgeschoten. De haver, rijp om ge- fnaaid te worden, meet nauwelijks 25 centi meters hoogte. In verschillende streken van Frankrijk is sedert half Maart geen regen gevallen. Men moet teruggaan tot 1884 om een tijdperk van droogte, dat met dit te vergelijken is,, te vinden. Het geheel der oogsten toont Üu reeds een deficit van 50%. Alleen de wijnstok staat verrukkelijk. o- Worst van ratten, muizen en katten. Behalve te Berlijn hebben ook onlusten te Hamburg plaats gehad. De Voss. Zeitung verneemt daaromtrent De eigenaar der worst- en vieesch waren- fabriek Heil, werd door een groote menschen- menigte uit zijn zaak gehaald en naar den Rathausplatz gesleept, omdat men hem verdacht worst van ratten, muizen en katten te hebben vervaardigd. Op den Rathaus platz werd hij door de razende menigte mishandeld en vervolgens in den kleinen Alster geworpen. Hij kon zich echter zwemmend naar den overkant redden, maar ook daar achtervolgde het publiek hem en ving hem weer op, toen hij uit het water klauterde. Om aan nieuwe mishandelingen te ontkomen, nam hij de vlucht en het gelukte iiem in het raadhuisportaal te komen, welks ijzeren deur zich achter hem sloot. Toen de menigte aanstalten maakte om het raadhuis te bestormen, werden door de wacht losse patronen afgevuurd. Daarop stoof de menigte uiteen. o Clemenceau heeft zijn voornemen te ken nen gegeven om af te treden na de openbare afkondiging van het vredesverdrag, omdat hij meent, dat nu de taak, die hij op zich genomen had, ten einde toe volbracht is. Toen Clemenceau in zijn kabinet het bericht ontving, dat de Duitschers Èouden teekenen, drukte hij de handen der aan wezige ministers en zeide«Ha, mijnheeren, op dit oogenblik heb ik negen-en-veertig jaren gewacht.® Vervolgens begaf de premier zich naar het Hotel des Invalides, waar hij het af vuren van het eerste kanonschot ter eere van de onderteekening bijwoonde. o De Buitsche pers over den vrede. De «Volksztg.® hoopt dat de onvoor waardelijke aanneming van de vredesvoor waarden althans dit goede gevolg zal heb ben dat ze een burgeroorlog verhindert. De «Kreuzztg.c houdt het lot van Duitsch iand voorloopig voor bezegeld en zegt Onze vijanden hebben haaf gezaaidwij zullen dit zaadkorreltje koesteren iot het sterk genoeg is om de onteerende boeien te verbreken. De «Duitsche Tagesztg..® Wij zijn het met het «Berl. Tagebl. eens dat de na tionale gedachte thans zal groeien en veld winnen. Men moet er steeds op uit zijn de Duitschers, de denkende Duitschers vooral, tot aaneensluiting op te wekken. De «Vorwarts® is overtuigd dat het ge weld, het Duitsche volk thans aangedaan, geen stand zal houden, en dat de levende krachten, die in de wereld werkzaam zijn, de papieren poging om een nieuwe wereld regeling te scheppen, op zij zullen dringen. De dag der opstanding komt zeker voor het Duitsche volk. o— De Belgische oorlogsschuld wordt 't eerst betaald. De geallieerde en geassocieerde mogend heden besloten België's eisch te steunen om prioriteit voor het herstel van België, waarvoor het een eerste contante betaling van 500 miliioen dollar zou ontvangen on- middelijk nadat de vrede geteekend is. Dit wordt beschouwd als het rechtstreeksch gevolg van Wilsor/s bezoek aan België, toen Koning Albert de noodzakelijkheid heeft aangetoond van een onmiddeiijke be taling der schadeloosstelling. De Bulgaarsche voorwaarden. Het «Journal de Génève« meldt, dat de vredesvoorwaarden voor Bulgarije bin nenkort aan de Bulgaarsche gevolmagtigden zullen worden overhandigd. Bulgarije zal in den loop van eenige ja ren moeten betalen een bedrag van vijf milliard als schadeloostelling, terwijl het zich verplicht een gedeelte van zijn levens- middelenvoortbrenging vooraf ten gunste der geallieerden te reserveeren. Verder zal Bulgarije aan Servië en Roe menië de weggenomen gebieden moeten teruggeven. De Britsche verliezen in het Maart-offensief. In 't Lagerhuis heeft Keilaway uit naam van den minister van munitie meegedeeld, dat de Britsche strijdkrachten in Frankrijk bij het offensief der Duitschers in het voor jaar van 1918 1000 kanonnen, 70,000 ton munitie, 4000 machinegeweren, 200,000 geweren, 250 milioen geweerpatronen, 700 schansmortieren en 200 tanks hebben ver loren. Af deze verliezen zijn door de Britsche fabrieken binnen 14 dagen meer dan aangewild (toejuichingen). Het zinken der Duitsche vloot. Een correspondent? van de «Daily Mailt verhaalt, volgens de N. R. Ct., hoe hij te Scapa Flow aankwam, toen de Duitsche oorlogschepen bijna alle al gezonken waren. Hij vernam te Houton bijzonderheden, die bevestigden dat de Duitschers volgens een vooraf beraamd plan handelden. Het En- gelsche linie-eskader van de Revengeklasse was op zee, blijkbaar om oefeningen te houden.' Iemand zei, dat er aan Engelsche kant nauwelijks een proppenschieter aanwezig was. Bijna met slag van twaalven zag men op het eene Duitsch schip na het andere een sein hijschen. Men sloeg daar zoo weinig acht op, dat een of meer sche pen al gezonken wa^en, voor men gewaar werd, dat er iets bijzonders aan de hand was. Een meisje vestigde er tusschen kwart over twaalven en half een de aandacht van haar vader er op, dat een van de schepen slagzijde had. Maar terwijl zij nog sprak, verdwenen de masten en de schoorsteenen van het schip. In vier uur tijd waren al de schepen, die niet gebor gen zijn, gezonken. Intusschen was de Engelsche vloot op zee draadloos teruggeroepen en de laatste twee schepen van een smaldeel van vijf lieten even over drieën het anker valien. De marine-overheid liet ijlings alle beschik bare vaartuigen torpedo-jagers, sleep booten, drifters, treilers en een menigte andere naar de plaats gaan, maar het bleek, dat er niet veel meer te redden viel en dat de Duitschers weer eens hun vernielingsarbeid met kenmerkende dege lijkheid hadden verricht. Men weei niet, hoeveel man van de naar den wal zwemmende Duitschers zyn omgekomen. De «Weekly Dispatch® heeft verschil lende zeeofficieren naar hun meening over het gebeurde gevraagd. Admiraal Sir Cy prian Bridge zeide, dat hij geloofde, dat Berlijn er achter zat. Kapitein-luitenant Kenworthy, lid van het parlement, gelooft niet, dat de Duitschers op last van hun regeering gehandeld heb ben. Het plan was naar zijn meening, door een paar jonge heethoofden uitge broeid, omdat zij hun leven moe waren op de meest trieste plaats op de wereld. Als ik, voegde hij er bij, op zoo'n plaats op een schip geïnterneerd werd, zou ik ge neigd zijn om hetzelfde te doen. De regeering treft de schuld, of althans de vertegenwoordigers van de wapenstil standscommissie, die Engelsche matrozen aan boord hadden moeten brengen, .i Maar daarvoor zou men een aantal manschappen noodig gehad hebben, die elders gebruikt moesten worden. De schepen, besloot Kenworthy, zijn niet aan ons overgegeven. Zij waren alleen ge ïnterneerd, in afwachting van de vredes conferentie. Men had er nog niet over be schikt, en de Franschen die nog nooit zoo weinig schepen gehad hebben als nu, zul len het smartelijkst teleurgesteld zijn. Zij wilden de schepen hebben. BINNENLAND. Doodgeschoten. Te Broek heurne (gemeente Lonneker) is de 23-jarige Th. H. ter H., uit Ensche dé bij het smokkelen door een soldaat-com mies doodgeschoten. o Vroege aardappelen. De minister van landbouw brengt ter algemeene kennis, dat de binnenlandsche handel in vroege aardappelen, oogst 1919. geheel vrij zal zijn. Uitvoer zal slechts kunnen worden toe gestaan indien de binnenlandsche voorzie ning tegen matige prijzen verzekerd is. Voor zoover zulk een uitvoer zal plaats hebben, zullen daarvoor, onder nader be kend te maken voorwaarden, alleen in aan merking komen vroege aardappelen, welke op een veiling van een bij het Rijkskan toor voor Groenten en Fruit ingeschreven veilingsvereeniging worden geveild. De moord te Moerden. - Als verdacht van medeplichtigheid aan den moord, eenige weken geleden door zekeren B. te Woerden op zijn grootmoeder, de wed. K. te Bodegraven gepleegd, is de moeder van B. gearresteerd en naar het huis van bewaring te Utrecht overgebracht Oplichterij. Een bewoner van's Hertogenbosch heeft, naar het Hbld. meldt, bij de Amsterdam- sche politie aangifte gedaan, dat hij is op gelicht voor een partij sigaren ter waarde van f15.000. Mazelen. Te Kerk-Driel heerschen op virulente wijze onder de kinderen de mazelen, zeer velen zijn door deze ziekte aangetast e» een drietal zijn reeds bezweken. Militaire tuchtklasse. De militaire tuchtklasse zal 1 Juli van Hoorn naar het fort bij Edam worden over gebracht. Half Juli komt het oude garni zoen weer in Hoorn terug. Een kostbare schenking. Men meldt uit Nijmegen De heer G. M. Kam heeft aan den Staat der Nederlanden zijn geheele collectie Romeinsche en andere oudheden vermaakt en bovendien een som beschikbaar gesteld voor den bouw van een museum waarin de -verzameling kan worden opgesteld. Dit zal worden gebouwd op een terrein te Nij megen waarin een groot gedeelte der voor werpen is gevonden en dat mede in de schenkiHg is begrepen. Als gemachtigde van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen was daarbij tegenwoordig de heer J. A. Fre- deriks, beheerder van het Rijksmuseum in de Gevangenpoort te 's Gravenhage. De collectie bevat voorwerpen van groote kunsthistorische en archaelogische waarde, voornamelijk in Nijmegen en omstreken- gevonden. Onmiddelijk na goedkeuring van de acte door de Staten Generaal zal begonnen worden met den bouw van het nieuwe museum waarvoor het plan is ontworpen door den architect Oscar Leeuw te Nij megen. Het zal reeds in het volgende jaar gereed komen. ^—o Verspreide berichten. Prov. Gr. Ct. verneemt, dat dr. F. van Loon te Groningen door de Engelsche re geering benoemd is tot «Officier of the Empire" wegens zijn verdiensten tegen over de Engelsche krijgsgevangenen in Nederland en Dnitschland. De decoratie zal den heer van Loon door de Engelsche ambassade te 'sGravenhage ter hand wor den gesteld. BIJVOEGSEL Kienwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5