Bij dit nr. behoort een biivoepl, L. DERKS, Magazijn St. Jozef. land van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3893. Zaterdag 5 Juli. 1919. SIGAREN, SMAMÏÏlIfs TABAK. Het goedkoopste adres voor Wederverkoopers. 's-BOSCH, Tel. Int. 492. R IJ H R I FEUILLETON. HET Ilüwm 1IIÏÏWI RAHLHAM's Heeren- en Kinderkleeding (lorinchein. GROOTHANDEL IN De nieuwste Vazen EETSERVIEZEN DRAAGT ffl cSêsêÊPto' Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prys ver hooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ad verten tiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Meleka, Vecco, Sportman, Red Fox, Xantos, Lift, Crescent, Him, Tosca, Toujours, Basma, Happy, Rahat, Kleine Xantos, Ascot, Ermak, Cavalla Ballet, Miss Gaby, Khiat, Leopold, Miss Blanche, Rubi, Caravellis, enz. enz. Vraagt nog lieden prijscourant. MAGAZIJN p* na, n J|\ 24 Hinthamerstraat 24 I5LI rÊÊJ Ju BÜITENLANDSCH OVERZICHT Eerst was het een Raad van Tien, toen een Raad van Vier die den oorlog tegen Duitschland zou voeren en de vrede met Duitschland zou sluiten. En nu is het een Raad van Vyf, die de loopende zaken zal afwikkelen. Gezien dat, zooals President Wilson het heeft uitgedrukt, «eens voor goed een einde gemaakt is aan den ouden en onverdrage- lijken staat van zaken waarbij kleinere groepen van zelfzuchtige mannen en volken van groote rijken konden gebruik maken van hun eigen eerzuchtig streven naar macht en overheersching«, mogen we met het oog op dit vijftal wereldregeerders wel vragen En deze mannen, worden die niet geleid door eigen eerzuchtig streven naar macht en overheersching In West Europa is nu wat ontspanning gekomen. Een nieuwen tijd breekt hier aan. En als het Duitsche volk niet zelf weet aan te grijpen en doet wat hel kan, is het niet onmogelijk dat het zich weer hersteld van de bekomen wonden. Maar als wij letten op de wrok, de haat en wraakzucht die welig gedijen en vooral als wij het oog slaan op de kritieke toestanden in Oost Europa komt de bange vraag ons kwellen Maar wat zal de toekomst baren De wereldconferentie te Parijs heeft haar werk afgeleverd, maar zullen de daar ver gaderde mogendheden in staat zijn de on verwachte voortbrengselen van den oorlog 44. Dat Elise veel van hem hield, dat wist hij zeker, maar dan moest zij ook ernaar verlangen, zoo meende hij, zoodra mogelijk met hem vereenigd te zijn, even als hij er vurig naar wenschte. Toen was de vraag in hem opgekomen, of Elise wel be greep wat het huwelijk washet had wel den schijn, alsof zij het beschouwde als een zeer goede vriendschapsband met een man, en ook niets meer, In haar hart, zoo meende hy te ontdekken, was voor hem hetzelfde gevoel aanwezig, dat zij voor hare vriendin koesterde, en nu werd hij hierin eenigszins bevestigd, want dat, terwyl zij het vooruitzicht had met hem vereenigd te worden, de omstandigheid, dat zij dan hare vriendin niet zou zien, haar zooveel droefheid veroorzaakte, dat zy hare tranen niet bedwingen kon, scheen hem wel het bewijs dat zijn bezit haar niet zoo oneindig meer waard was, dan dat van hare vriendin. «Ben ik dan niet genoeg voor je, lieve vroeg Ravening. Zeker wel, beste, c antwoordde Elise, en zij drukte zieh tegen hem aan, «maar ik mag daarbij toch ook wel van mijne vriendin blyven houden, niet waar? Myn in Oost-Europa te ordenen De vragen en de moeilijkheden, de nieuwe problemen vele oude zijn in anderen vorm her leefd zijn met vernieuwde kracht aan de oppervlakte der internationale politiek gekomen. Daar zijn allereerst weer de Oostersche moeilijkhedende Chineesche afvaardiging te Parijs heeft het vredesver drag niet geteekend. De Chineesche dele gatie heeft een protestnota overhandigd, waarin zy als rede van hare weigering opgeeft, het gevoel van het onrecht in zake Sjantoeng. Het besluit der conferentie, zoo luidt de nota verder, om Japan al de Duitsche rechten in Sjantoeng af te staan, heeft in China een krachtige nationale pro testbeweging in het leven geroepen en de openbare meening heeft de regeering aan gezet om het verdrag niet te aanvaarden. Daar is in den Balkan een toestand ge schapen, welke tot een nieuw Balkanvraag- stuk aanleiding gaat geven de animositeit tusschen de volkeren daar is niet vermin derd, de half-baarbaarsche toestanden zijn niet geëindigd. De Montenegrijnen toch vluchten naar Italië of zijn in opstand ge komen tegen de (klaarblijkelijk) schande lijke daden der Servische overheerschers. Daar is het probleem van den Islam in Egypte, in heel de Engelsche kolo niale wereld, in Europa niet het minst, denk aan Turkije en Constantinopel. Daar is de verwonderde Russische ziel, het zoo moeilijk te doorgronden voor ons westerlingen psychische leven van den Rus. Wat is daar in wording in Oost-Europa Groeit daar een nieuwe volkskracht Wat brengt ons heel het hart is groot genoeg,voegde zij er glim lachend bij. Niet lang duurde het, of de aanwezig heid van Ravening had bij Elise de tranen opgedroogd, en zij gevoelde zich weder zeer gelukkig hem naast zich te hebben. Toch had zij zich nog niet geheel in het feit geschikt. Daar woelde nog iets door haar hoofdje, maar zij durfde het niet goed te uiten, Eindelyk zeide zij schuchter «Zou het niet kunnen, Edgar, ook in veertien dagen Hij ontstelde eenigszinsop die vraag was hy niet voorbereidmaar spoedig antwoordde hij «Neen, dat kan niet; de tijd is te kort. «Maar in twee dagen kan men toch gemakkelijk naar Zwitserland reizen, en in twee dagen terug, dan blijven er nog tien dagen over.c «Ja, in één dag kun je wel naar Zwit serland reizen, als je nacht en dag door reist, maar denk je dat we zóó onze huwe lijksreis zullen doen Neen, myn vrouwtje, dat is veel te gejaagd, vooral voor zoo'n teer poppetje als jij bent.c «O, ik kan er best tegen. Ik wilde het zoo graag,zeide zij. «Neen, Elise, heusch, het kan nietje vader zou het ook niet goedvinden, als ik op onze huwelijksreis zóó gejaagd met je reisde.f «Maar dien behoef ik het dan immers niet meer te vragen zeide zij op vleienden toon. (Dan ben jy alleen myn heer en Slavendom Waarom kreeg daar het Bols jewisme zooveel invloed Zal de macht daarvan ophouden of niet, zal het een voortdurend gevaar blijken voor ons, voor Duitschland vooral Brengen de laatste telegrammen ons reeds niet het bericht, dat de Poolsche regeering vatbaar wordt voor Bolsjewistische invloeden Lettende op dit alles is de vraag alles zins gewettigd. Leven we niet op de volkeren Loopen de werken des vredes niet gevaar door een voortdurende uitbars ting van boosaardige hartstochten te niet gedaan te worden Te Berlijn blijft de toestand gespannen. De verkeerstaking is nog niet opgeheven. Opgestookt door de communisten weigeren de arbeiders te werken. En dat is een tijd waarin van het spoorwegverkeer alles ge- eischt wordt tot aanvoer van voedsel en grondmateriaal. Waar moet het heen als het volk luistert naar raddraaiers wier eenige bedoeling is in troebel water te visschen en die het er opzetten de toestand zoo verward moge lijk te maken. Met welke argwanende blikken de over winnaars Duitschland bespieden, moge blijken uit een bericht dat de Times uit New York ontving betreffende de Duitsche koopvaardy. Zelfs als Duitschland elk schip dat zijn vlag voert, verliest, zoo heet het daar zal het nog een voorname plaats onder de zeevarende naties blijven bekleeden en de opperheerschappij van Groot-Britannië en de Vereenigde Staten bedreigen. Duitschland bezit n.l. volgens den schrij- Tafel- ea Dessertmessen J in Hertshoorn Fruitmesjes j en 1 Ebbenhout. TafelcouvertsZwaar verzilverd Theelepeltjes en Alpacca Hong-Kong en Marie Antoinette. Koffie-, Thee- en Ontbijt serviezen enz. voorheen JACQ. KRIJBOLDER j Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. meester. «Nu, maar ik zeg ook, dat het niet goed voor je is, en dat ik het daarom niet doe.« «Doe het nu eens voor mijn pleizier, Edgar klonk het andermaal. «Vraag je het nu nog vroeg hij op eenigszins ongeduldigen toon. Hij was on aangenaam gestemd in de eerste plaats omdat hij niet aan haar verzoek kon vol doen, terwijl hij dit toch zoo gaarne wenschte en bovendien omdat hy niet geheel op recht met haar kon omgaan ook was hij het tot dusverre niet gewoon, dat zij zoo lang op één punt bleef aandringentot nu toe waren zij het altijd eens geweest vooral ook omdat zij het een genoegen scheen te vinden zich in alles naar hem te schikken en nu, de eerste maal dat zy een bepaalden wensch had en hij daaraan niet kon voldoen, nu scheen die wensch zoo buitengewoon vurig, dat zij zich niet bij zijn besluit kon nederleggen. Vandaar de eenigszins hard klinkende vraag, die op het gemoed van Elise een diepen indruk maakte, hoewel zij dien zooveel mogelijk trachtte te verbergen. Zij begreep, dat als haar op dien toon die vraag gedaan werd door Edgar, die haar nog nooit in eenig opzicht iets onaangenaams had ge zegd, die er altijd op uit was, om haar zooveel mogelijk genoegen te doen, zij al zeer onbescheiden moest geweest zijn zij begreep wel niet, waarom hetgeen zij vroeg niet kon, en misschien juist daarom had ver van dit artikel een koopvaardijvloot, naar schatting 500,000 ton bruto, Zij is gecamoufleerd onder de vlaggen van onzij dige naties, Duitschland is van'plan die vloot te gebruiken tot herstel van zijn zeemacht en de hervatting van zijn methode van zijn oude methode van commercieele in dringing. Er is alle reden, om te gelooven, zegt het artikel, dat de scheepvaart- en scheeps- bouwondernemingen in vele onzijdige landen doorregen zijn met Duitsch kapitaal, ge- koramandeerd worden door Duitsche on derdanen of hun stroomannen en geleid worden in het belang van den Duitschen handel. Deze georganiseerde inspanning heeft het aanzijn gegeven aan een geheime Duitsche koopvaardijvloot, werkende onder vreemde vlaggen en brengt zoodoende in den scheepvaarttoestand een factor, tegen welken de geallieerden moeilijk zullen op kunnen. Dat Duitschland gedurende den oorlog het oog heeft gehouden op zijn handel na den oorlog blijkt uit de wijze, waarop het de sfeer van zijn invloed op scheepvaart gebied heeft trachten uit te breiden door te onderhandelen over de controle op scheeps werven in onzydige landen. Een ander wapen dat Duitschland heeft trachten te gebruiken in den veldtocht tot voorbereiding van zijn scheepvaart na den oorlog is overdracht voor de leus aan neu trale reeders van schepen, die tijdens de vijandelijkheden gebouwd zijn. Terwijl mede gedeeld is in de scheepvaartvoorwaarden, die onlangs in Duitschland zijn vastgesteld, dat zulke overdrachten niet erkend zullen worden, is niets bekend geworden over de houding van onzijdige landen die in deze zaak betrokken zyn. Wat een jaloesie spreekt uit deze mede- deeling. Duitschland mag niet meer groot worden en rijk. Maak het dus op alle mogelijke wijzen verdacht en zorg er voor dat het zijn vleugelen niet meer kan uit slaan. Wilson gaat geen prettigen tijd tegemoet. Er zal een zeer verwoede en felle tegen stand tegen hem zich openbaren als hij in de Ver. Staten terug is. Op een verga dering te New York gehouden, kwam dit helder aan den dag. Een der sprekers was senator Hiram W. Johnson, uit Californië. Hij sprak voor een reusachtig publiek, dat de enorme zaal volkomen vulde. Johnson bracht zijn ge hoor zoodanig in opwinding, dat het met zij zoo lang aangedrongen, maar ze voelde dat zij haar plicht niet gedaan had toen Edgar, die alle zaken zoo juist beoordeelde, haar op positieven toon zeide, dat het niet kon, had zij zich daarbij moeten neder leggen. Ravening, die dadelijk zag, hoe hard hij tegen haar geweest was, nam haar in zijn armen, zag haar diep in de oogen, en zeide tot haar «Wil je gelooven, Elise, dat ik het graag zou doen als het kon, maar werkelijk het is niet goed, het is beter dat wij het niet doen.« «Ik geloof het, liefste vergeef me als ik je boos heb gemaakt;.het was alleen omdat het zoo'n groote teleurstelling voor mij was. En Ravening vergaf het haar en ku«te haar hartelijk ook werd er dien dag geen woord meer over de huwelijksreis gerept toch kon Elise, toen zij zich des avonds ter ruste legde, niet zich ontveinzen, dat zij het geen goeden dag kon noemen. Was het omdat zij voor de eerste maal Rave ning reden tot ontevredenheid had gege ven, of was het misschien omdat hy haar iets geweigerd had, terwyl hij toch zoo duidelijk had kunnen zien, hoezeer zij met haar geheele hart daaraan hechtte Een drietal maanden zijn verloopen. Ravening is met zijne jonge vrouw van de huwelijksreis teruggekeerd. By gele genheid van het huwelijk waren er weinig feesten geweestwel hadden gedurende gesis en gejouw zijn afkeurs te kennen gaf over den Volkenbond. De vergadering werd gehouden op mitiatief van het Ver bond voor het behouwd van de Ameri- kaansche onafhankelijkheid. Zelfs President Wilson's naam werd uitgefloten, toen de spreker op opgewonde toon verklaarde, te weigeren zyn Amerikaansche onafhankelijk heid prijs te geven, «voor Woodrow Wilson of wien ook.« Johnson deed in zyn rede een scherpen aanval op Japan en Engeland op Japan wegens de Sjantoeng-quaestie en op Enge land wegens de talrijkheid der Britsche stemmen in den Volkenbond. Op dezelfde vergadering is ook het woord gevoerd door senator James A. Reed. Deze brandmerkte den Volkenbond als een groote oorlogstrust, die in de toekomst eindelooze oorlogen zou teweeg brengen. Reed zeide nog »Ik geloof niet in regeeren door zelf opoffering. Volken kunnen niet in heiligen worden veranderd, enkel doordat zij een over eenkomst onderteekenen. Wat de leer van Christus in geen 20 eeuwen heeft tot stand gebracht, zal ook door den Volkenbond niet worden teweeggebrachte De overeenkomst, die tusschen Frankrijk en Engeland ter eene, en Frankrijk en de Vereenigde Staten ter andere zijde geslo ten zijn, zijn thans openbaar gemaakt. Volgens de termen van die overeenkomst, verbindt Engeland zich, om Frankrijk on verwijld te hulp te komen in geval van elke niet uitgelokte aanvallende daad, die Duitschland tegen Frankrijk mocht richten. de bruidsdagen een oom en tante van Elise flaet hunne kinderen op Nordenstein gelogeerd, maar daar Ravening bepaalde lijk als zijn wensch te kennen had gege ven, hoe minder feesten hoe liever, en de bruid daarop ook volstrekt niet gesteld bleek te zijn, was alles in stilte afgeloopen. Den ouden heer Vanissa had het veel moeite gekost van zijne dochter te scheiden, en ook na haar vertrek had hij eene groote leegte gevoeld. Hoewel zij meermalen geruimen tijd afwezig was geweest, had hij toen altijd den troost gehad, dat hij haar toch weder bij zich zou krijgen, maar nu hij haar voor goed had afgestaan, nu gevoelde hij eerst welk een groot offer hij gebracht had. Want dat had hij ge daan van het oogenblik af, waarop hij bespeurde, hoezeer het hart zijner dochter aan Ravening hing, en toen hij de over tuiging had dat de man, aan wien hij zijne dochter afstond, haar in alle opzich ten waardig was, had hij elke egoïstische gedachte ver van zich afgezet, en noch tegen het engagement, noch tegen het spoedige huwelijk eenig bezwaar gemaakt. Voor hem was het de hoofdzaak dat Elise gelukkig werd, en hij twijfelde hieraan niet, omdat hem duidelijk was gebleken hoezeer Ravening haar beminde. Wordt vervolgd.) voor Itet Land van Heusden en Altena, de Langstraat en ds Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1