voor bet Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 3893. Zaterdag 5 Juli. CICERO, DANCRED, CUSTOS, EngM-Hosl icHHf, Rookt KAREI I. Maant de £etaw „De Melanen en Vogelenzang." HALSTEREN (N-Br.). Wegens Opheffing Staan ter dekking dit is HET adres Staat ten dekking; „CERES", stamboek- en premiehengst Draineerbuizenfabrieken Gewone huidkwalen BEHOORENDE BIJ HET en het geneesmiddel ervoor. Een uit de lichaamsgesteldheid voortko mende huidkwaal vereischt medisch advies. Er zijn echter bepaalde opgedane huidaan doeningen, die spoedig moeten zwichten voor verandering in gewoonten en voeding, en behandeling met een speciale, antisep tische zalf. Tot de laatsten behooren de roosachtige, dragende, roode, droge of natte vormen van eczeem, die uit onzuiverheid van het bloed, geestelijke inspanning of besmetting ontstaan. Andere soortgelijke aandoeningen zijn dauwworm, gordelroos, psoriasis, win terhanden, waterpokken, huidjeuking enz. Bij al deze huidkwalen is volkomen zin delijkheid, geregelde stoelgang, rust, een voudig voedsel en onthouding van alkohol noodzakelijk. Men mag niet over de aan gedane deelen wrijven of krabben wegens de daaruit voortvloeiende misvormingen en gevaren. Om de jeuk en pijnlijkheid te verdrijven is een speciale zalf noodig en Foster's Zalf wordt hiervoor alom geprezen. Zij heelt en geneest bovengenoemde jeukende huidkwalen. Foster's Zalf dient licht te worden aan gewend na afsponsing en zacht drogen der aangedane deelen. Een enkele doos van deze speciale zalf is gewoonlijk voldoende om zelfs hardnekkige huidaandoeningen te genezen. De zalf is ook bijzonder geschikt voor in- en uitwendige aambeien. Let op den jüisten naam Foster's Zalf. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten a f 1.75 per doos. Aan de kweekers van Vroege Aardappelen I Blijkens een bericht in de Staatscourant brengt de Minister van Landbouw ter kennis lo. dat de binnenlandsche handel in Vroege Aardappelen geheel vrij zal wezen 2o. dat uitvoer slechts dan wordt toe gestaan, wanneer de binnenlandsche voor ziening tegen matige prijzen verzekerd is, waaraan dan verder wordt toegevoegd, dat alleen die aardappelen in aanmerking komen, voor uitvoer, welke op een, bij het Rijks kantoor ingeschreven veiling, zijn geveild. Wat hier onder lo. werd medegedeeld zal met belangstelling en met dankbaarheid worden vernomen in onze kringenwat echter onder 2o wordt bericht zal bij de genen, die sedert jaren hun hoofdbestaan vinden in de Vroege Aardappelenteelt met verwondering en tevens met verontwaar ding zijn gelezen. Niet eer zal er uitvoer komen, of tegen matige prijzen moet het bin nenland zijn voorzien. We geven grif toe, dat over het woord «matige® tamelijk rek bare opvattingen kunnen bestaan. Toch zal niemand kunnen staande houden, dat de kost en productieprijs van dit artikel ook matigt is. Matig zijn zeker niet de huur- en pachtprijzen van het land. Even min zijn de bemestingskosten matig te noemen, maar integendeel buitengewoon «onmatig®. Voeg daar nog bij de ont zaglijke stijging in de arbeidskosten, die bij alle productie de laatste tijden een groote rol hebben gespeeld en ge zult dan met het woord matig wel wat verlegen geraken. Hieruit volgt dus, dat de Minis ter een product, waarvan hij zelf de teelt alleen niet bevorderd, maar sterk gefor ceerd heeft, waarvan de productiekosten enorm hoog zijn, zoodanig in zyn vrije ontwikkeling en afzet wil tegenwerken, dat hij het ondanks de hooge kosten tegen een matigen prijs wil laten afnemen. Nu is het voor een tuinder altijd jammer, wanneer het product door hem gekweekt niet opbrengt een loonenden prijs. Wan neer dit echter een gevolg is van over productie, wanneer n.l. het aanbod de vraag overtreft, komt zooiets voor, maar niemand kan dan eenig verwijt treffen en met geduld dient men dan af te wachten, Men verzoekt ons opname van het navolgendewaaraan wij door de uitge breidheid slechts ten deele gevolg kunnen geven. (Red.) tot betere tijden volgen. Maar wanneer de prijzen niet loonend zijn, doordat er kunstmatig wordt gedrukt en zulks nog wel van de eigen regeering, dan springt het ondragelijke direct naar voren. We kunnen dan ook niet anders zeggen, dan dat de houding van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel in deze zaak allertreurigst is. Wij mogen niet de dupe worden van de ongunstige omstandigheden bij den afzet der oude aardappelen of het gebrek aan goede leiding of koopmanschap. Wij mogen ook niet geofferd worden aan de volksstemming en dit is ook geens zins noodig, want de consument is in staat en bereid ons te betalen, wat billijk is. Ondertusschen staan we nu voor het feit. Geen minimumprijs, waarop het product zal mogen worden herveild voor export. Gevolg van dat alles is, dat we reeds nu bij een geringen aanvoer de prijzen al zien loopen beneden het matige. Wat het verder in de naaste toekomst geven zal, ligt voor de hand. Misschien al eerder, maar zeker zal op 3, 4 Juli indien geen maatregelen worden genomen, een groot gedeelte onzer aardappelen langs de straat rollen voor weinig of geen prijs. Of we dit alles als telers lijdelijk zullen aanzien Ons antwoord kan hierop kort zijn. We weten, dat we met levensmid delen niet lichtvaardig mogen omspringen. We weten ook, dat we producten voor volksvoeding bestemd, niet aan den volks mond mogen onthouden. Maar we weten ook, dat een landman voor zijn moeizamen arbeid een behoorlijke belooning mag vra gen. En indien hem dit door draconische maatregelen wordt onthouden, dan kan de eventueele stagnatie die uit dezen strijd voortkomt, op niemand anders verhaald worden, dan op hem die dergelijke maat regelen neemt. Wij. hebben den Minister tijdig gewaarschuwd, tijdig onze plannen uiteengezet, waarbij producent en consu ment beiden waren geholpen. Wanneer dus de tuinders, die georganiseerd zijn, op een daartoe bepaalden datum den aanvoer stop zetten en Amsterdam en verdere groote steden om aardappelen roepen, zullen ze bij den Minister hebben aan te kloppen, want hij en hij alleen zal de oorzaak van dit alles zijn. BUITENLAND. Gemengde nieuws. «Voorschriften en reglementen zijn ge maakt om daarvan met zeemanschap af te wijken®, zei eens een zeeofficier. Deze leus schijnt ook bij de Fransche posterijen be hartigd te worden, zooals uit het volgende geval blijkt. Een mijnheer vervoegt zich aan het telegraafloket van een Parijscbe postkantoor met een telegram. De ambte naar leest het met gefronste wenkbrauwen door en zegt op strengen toon «Dit tele gram is niet in begrijpelijke taal gesteld en zal aan consuur onderworpen moeten worden.De mijnheer, die weet wat dat zeggen wil, zegt benepen «Hoe lang zal dat daardoor vertraagd worden Ik kan, wegens een afspraak met den geadresseerde de redactie niet wijzigen.® «Minstens 48 uur®, is het verpletterende antwoord. Het slachtoffer druipt af, maar de gestrenge ambtenaar, verteerd door zijn beteuterd gezicht, roept hem terug, en fluistert ver trouwelijk »U kunt het immers telefonisch mededeelen.« De luchtreizen over den Aliantischen Oceaan zijn om zoo te zeggen niet van de lucht. Nauwelijks is men in En geland bekomen van de geestdrift by de begroeting van de Britsche vliegers, die er in slaagden in één rek den grooten haring vijver in circa 16 uren over te vliegen, of er wordt alweer een nieuwe luchtreis on dernomen, thans met een luchtschip. Een Reutertelegram uit Londen meldt n.l., dat het luchtschip »R. 34® uit Schotland naar Amerika is vertrokken. o Blanke slavinnen 1 Den 7en Juni zouden de meisjes Lena Fraza en Herma Wehnert uit Bremen een uitstapje maken naar Wangeroog. De meisjes, kinderen van 14 en 15 jaar zijn daar niet aangekomen. Bij den vader van Fraza kwam enkele dagen later een tele gram uit Berlijn in, luidende «Stuur 200 mark, kunnen niet terug Lena en Her- ma® Toen de man zich daarop naar Ber lijn begaf om een onderzoek in te stellen, bleek de copie van het telegram aan het telegraafkantoor niet meer te vinden te zijn. Gevreesd wordt, dat de meisjes naar Nederland zijn getransporteerd, men ver onderstelt dat ze in handen van handelaars in blanke slavinnen zijn gevallen, en van hier uit verder zuHen worden gevoerd. Wat de Duitschers rallen hebben na te kenen. De Engelsche bladen geven, naar de «N. R. Ct.« meldt, een overzicht van het geen Duitschland krachtens de bepalingen van het vredesverdrag na de ratificatie er van zal hebben te doen. (Wij nemen hieruit een gedeelte over, dat al meer dan genoeg is om na te komen). Na de ratificatie zal de kwestie van den gewezen keizer dadeljjk ten berde komen. Volgens het tractaat, zullen de geallieerden zich tot de Nederlandsche regeering wen den met het verzoek om hem uit te leve ren, opdat hij terecht kan staan voor een hof van vijf rechters, waarvan de voor naamste geallieerden er elk een zullen be noemen. Duitschland moet ook alle stukken over geven, noodig voor de procedure en inlich tingen van allerlei aard. Het moet de per sonen uitleveren, die beschuldigd zijn van oorlogsmisdrijven, o. a. de officieren, die verantwoordelijk zijn voor de verwoesting enz. te Dinant, Ardenne en Leuven. Op militair gebied moet Duitschland da delijk beginnen met de vermindering van zijn leger tot 200.000 man, welke sterkte in drie maanden bereikt moet zijn. Het moet alle munitiefabrieken sluiten, behalve die, welke de geallieerden het toestaan door te laten werken. Alle oorlogsmateriaal, met inbegrip van kanonnen, tanks, munitie en machinegeweren boven de aan Duitsch land toegestane grens, moeten binnen 60 dagen uitgeleverd worden. De generale staf moet ontbonden worden, en alle mili taire scholen, op vier na, moeten gesloten worden. Er moet een wet aangenomen worden, waarbij de dienstplicht voor leger en vloot wordt afgeschaft. De Duitsche belasting-wetten. Weimar, 1 Juli. Volgens berichten in de bladen zal, volgens besluit van het se nioren-convent van de Nationale Vergade ring in den loop van deze week de tweede lezing van het grondwetsontwerp worden beëindigd. Dan zullen de tien belasting- ontwerpen in behandeling worden genomen en vervolgens in derde lezing het grond wetsontwerp worden afgehandeld. Van de belasting-ontwerpen zal de oorlogswinstbe lasting en de groote belasting op het ver mogen nog in den loop van Juli in drie lezingen worden afgedaan, om dadelijk in werking te kunnen treden. Men hoopt voor het eind van deze maand den gereed liggenden arbeid te kunnen afdoen. Eind Augustus zullen de belasting-commissies te Berlijn bijeenkomen. De algemeene zitting van de Nationale Vergadering zal van October tot December te Berlijn worden gehouden. De nieuwe verkiezingen zullen naar men zegt in Januari worden gehouden. BINNENLAND. Brierenpostery. Verschenen is de memorie van antwoord betreffende het ontwerp van wet tot wijzi ging en aanvulling van de wet tot regeling der brievenposterij en wijziging van artikel 4 van de Pakketpostwet. De minister van waterstaat is er van over tuigd, dat de niet te miskennen algemeene verbeteringen en vereenvoudingen niet zullen nalaten een gunstigen invloed uit te oefenen op het verkeer. Met betrekking tot de geuitte vrees, dat veel meer gebruik zal worden gemaakt van brief kaarten, inplaats van brieven, verdient de aandacht, dat ook in deze de ondervinding geen reden geeft tot ongerustheid. Zelfs indien in de toe komst uitsluitend briefkaarten inplaats van enkelvoudig gewicht zouden worden ver zonden, kan de voorgestelde verhooging nog in geen geval achteruitgang veroorzaken, aangezien het nieuwe port van een brief kaart gelijk is aan het oude enkelvoudige port van brieven. Er bestaat geen reden om er aan te twijfelen dat verkeersuitbreiding zal aan houden. De verkeersvoorwaarden worden belangrijk verbeterd, terwijl de tariefver- hoogingen, waar deze volstrekt noodig wa ren, zijn te beschouwen in het licht der al gemeene prijsstijging. De minister becijfert uitvoerig dat het nadeelig saldo van een dienst, met inbegrip van de uit het ontwerp voortvloeiende baten voor het geheele jaar 1919, rond f 4.400.000 zal bedragen. Zonder tariefs- verhooging zal 't tekort een bedrag van f 12.000.000 per jaar naderen. Zullende tarieven nog ongeveer 4 maanden van 1919 kunnen gelden, dan beloopt het feitelijk te kort voor 1919 toch nog rond f9.500.000. o Belasting op rermogensrermeerdering. Het bericht van het Volk, dat minister De Visser zijn voornemen tot indiening van een ontwerp tot heffing van een belasting van den vermogensaanwas in de laatste ja ren, zou hebben laten varen blijkt ons, zegt de Nieuwe Ct. onjuist. Wel schijnt het in 's ministers bedoeling te liggen, het voor- loopig ontwerp, dat naar den Raad van State is gezonden, eenige ingrijpende wijzi gingen te doen ondergaan, maar aan het denkbeeld blijft de minister vasthouden. o Uit de Tweede Kamer. Erkenning der Sovjetrepubliek. Bij de behandeling der interpellatie Wynkoop over de erkenning van de Rus- sischen vertegenwoordiger deelt de Minis ter van Buitenlandsche Zaken in antwoord op de vragen van den interpéllant mede dat bezwaar bestaat tegen erkenning der Russische Sovjetrepubliek, welke trouwens nog niet gevraagd is, omdat de regeering een afwachtende houding wil aannemen tegenover alle nieuwe staatkundige forma ties die uit den oorlog zijn voortgekomen en omdat de Sovjetregeering met geweld bezit nam van de onder onze bescherming staande Engelsche ambassade. Onze re geering houdt nog contact met de aphter- gebleven vertegenwoordigers van de re geering van Kerenski die als achtergebleven administratie wordt beschouwd, om con tact te houden met de hier te lande ver blijvende Russen. De heer WIJNKOOP dient een motie in vragende om herstel der diplomatieke betrekkingen met de Sovjetrepubliek. De heer TROELSTRA erkent dat de regeering formeel onaantastbaar staat, doch keurt contact met de oude Russische re geering af. De heer MARCHANT is het daarmede eens. De MINISTER ziet in contact geen vijandige daad tegenover de Russische re publiek, het heeft geen staatkundig karak ter. De motie wordt verworpen met 19 te gen 18 stemmen. De verkieiingcn voor Gedeputeerde Staten. Vatten wij den uitslag der verkiezingen voor de Gedeputeerde Staten samen, dan krijgen wij, naar de drie groote schakee ringen rechts, vrijzinnig en sociaal-democ ratisch, dit overzicht Rechts Vryzinnig S. D. Groningen 1 3 2 Friesland 2 2 2 Drenthe 1 2 1 Overijsel 5 1 Gelderland 5 1 Utrecht 5 1 N.-Holland j 2 2 2 Z.-Holland 5 1 Zeeland 4 2 Brabant 6 Limburg 6 42 15 7 Duurtetocslag aan predikanten. Bij de Tweede Kamer kwam een wets ontwerp" in, om op het Vilde hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1919 een post van f 345.000 te brengen als toeslag op de traktementen van predikanten, R. C. geestelijken en opperrabijnen. De Kotterdamsche Veiling. Op de in ons Veilingslokaal, Baan 40, gehouden Veiling, worden de volgende prij zen besteed Kipeieren f 13,60 f 15.05 idem (klein) 12.70 13.25 Eendeieren 15.15.15 Ganseieren 20.28. Kalkoeneieren 16.17. Middenprijs f 14.36. Aanvoer 45000 stuks. ADVERTENTIEN. bij GEBR. OERLEMANS VAN DER SCHANS op den Assem te Drongelen, de lVs-jarige Stamboekstier N. R. S. No. 3952 S, afstamming tot in 17 geslachten bekend. V. «GERLOF® 6285 F. R. S., 14 maal bekroond, waarvan meermalen op de Cen trale keuring te Leeuwarden, met den lste prijs. V. van «Gerlof® «JAN® F. R. S. 4613 4 maal bekroond M. van «Gerlof® «GER- LANDJE® F. R. S. 17541, 3 maal be kroond, gaf 4984 K.G. melk met 3.27% vet. M. «SIJKE III® N. R. S. 22900 S., gaf als 3-jarige 4218 K.G. melk met 3.56% vet in 289 dagen. V. van «Sijke III® de beroemde Friesche Fokstier «CERES® F. R. S. 4497, gedu rende 15 jaar hoogst bekroond; M. van «Sijke III® «SIJKE® F. R. S. 19799, gaf als 2-jarige 3790 K.G. melk met 3.47% vet in 303 dagen. Ook van de Overgrootmoeders zyn de productiecijfers zeer goed. DEEGELD f2.50. der distributie weder leverbaar alle soorten Kruidenierswaren enz. ais VERKADE'S NACHT- en THEELICHTEN, KOEK en BESCHUIT. Sunlichtzeep, EJoterolie. Jurgens Solo, Planta en Pionier met cadeaux. Fijnste Melange en Roomboter. Thee in verschillende prijzen. VRIJE KOFFIE f 1.10 en f 1.20 per pond. ABRIKOZEN f 1.25 per pond. Alles prima kwaliteit en lage prijzen. Aanbevelend, A. BAAIJENS. Botermarkt 88, HEUSDEN. bij Gebr. OERLEMANS VAN DER SCHANS, op den Assem te Drongelen, op alle werkdagen, de preferent ver klaarde zwart met kol, sneb en witte voeten N. S. Tg. 32, Vader Diamant III, N. P. S. 645. Moeder Emma II, N. P, S. 1055. Reeds meer dan 30 maal, zoowel aan de hand als aangespannen, met hoogste onderscheidingen bekroond. Van alle in het N. S. Tg. ingeschreven hengsten werden van CICERO het grootste aantal afstammelingen in de stamboeken opgeno men de driejarige donkerbruine stamboekhengst N. S. Tg. 33h, Vader: Tancred N. S. Tg 16. Moeder Emmy I, N. S. Tg. 443h. Vader v/d moeder Mylord, N. S. Tg. 25 preferent. (Alle drie in N.-Holland jaren achtereen bekroond.) »Dancred« munt uit door buitengewoon solide en zwaar beenwerk en extra gangen. de vierjarige donkerbruine witvoethengst Vader Utz, N. S. Tg. 69. (In Z.-Holland en Drenthe herhaalde[ijk bekroond.) MoederNelleke, van stamboekouders. DEEGELD: voor «CICERO« en »DAN- CRED® f 20.bij eerste toelating en flO.— na gebleken drachtigheid voor «CUSTOS® f16.-— bij eerste toelating en f 10.na gebleken drachtigheid. Verkoop naar elders wordt met drachtigheid gelijk gesteld. HEUSDEN, voor Rookbenoodigdkeden. Verkrijgbaar alle soorten FIJNE SIGA REN en SIGARETTEN - TABAK in verschillende merken voorhanden. Groote sorteering tabakspijpen, siga- renpijpen, sigarettenpijpjes, sigarenkokers en aanstekers. ALLEEN VERKOOP voor Heusden en omstreken. Aanbevelend, ALS BOVEN. TEL. INT. No. 4 HoofdvertegenwoordigerJ. DE VRIJ, Veeverloskundige te Zevenbergen. BIJVOEGSEL }ficnw$blad O -1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5