rijksche minister Bauer zich verplicht heeft gezien in een nota op het laakbare gedrag van dezen gezant te krijgen, met het ver zoek dit gevaarlijke heerschap terug te roepen. Van haar zijde wil men de Hon- gaarsche regeering aandringen op de terug roeping van den Duitsch-Oostenrijkschen gezant te Boedapest. Daarbij komt dan nog dat men voortgaat Hongaarsche troe pen saam te trekken aan de Duitsch-Oos- tenrijksche grens. De toestand is dus wel gespannen. De geallieerden zijn niet erg vriendschap pelijk gezind jegens de Hongaarsche regee ring. Volgens mededeelingen uit Boekarest aan de Weensche bladen, gaat het gerucht dat generaal. Franchet van de Vredesconferentie bevoegdheden van uitgebreide strekking heeft erlangd om tegen de Hongaarsche sovjet-regeering op te treden. Generaal Franchet zal nog een laatste sommatie richten tot die regeering, waarin de eisch zal worden gesteld, dat die regee ring zal aftreden om plaats te maken voor een bewind, dat voortgekomen zal zijn uit vrije verkiezingen door het volk. De nota zal een slechts korten termijn laten. Wordt er niet naar gehandeld, dan zal onmiddelijk een aanvang worden ge maakt met de militaire actie tegen Hon garije. Ook met Italië wil het nog altijd niet vlotten. Wij herinneren ons nog wel dat de havenstad Fiume de hartstochtelijke be geerte van Italië had opgewekt. Het eischte als loon voor al zijn trouw en opoffering in den oorlog betoond, deze stad op. Maar al heeft men nu reeds maanden over deze kwestie onderhandeld ze is nog niet opgelost. Ja, hoe ernstig de toestand zelf te Fiume is, kan blijken uit het feit, dat de Opperste geallieerde Raad bevolen heeft drie oorlogsschepen, n.l. een van de Ver- eenigde Staten, een van Frankrijk en een van Engeland naar Fiume te zenden. Deze schepen moeten de Italianen in die stad in toom houden, die niet na kunnen laten de Franschen aldaar te hoonen en te lijf te gaan. De toestand blijft er gevaarlijk. Volgens ingekomen berichten zijn Italiaan- sche troepen niet ver van Fiume. Ze wor den geschat op 20,000 tot 60,000 man. Wij zien wel vrede is het nog altijd niet op aarde, zelfs niet tusschen bondgenooten. En de oude toestand van vóór den vrede is er ook nog niet. Dat die ooit zal terug- keeren gelooft niemand. De schaarschte zal wellicht na eenige jaren zijn opgeheven maar de duurte zal blijven bestaan. Waar wij dezen winter ook weer gebrek aan zullen hebben, dat zijn de steenkolen. We kunnen ons voorbereiden op slecht ver warmde huizen en getob met allerlei min derwaardige brandstoffen. De directeur van het Myn-bureau, Man ning, die juist uit Europa is teruggekeerd, waar hij onderzoek heeft gedaan naar den toestand bij de mijnen, heeft een rapport opgesteld, waarin hij verklaart, dat Amerika rekening zal moeten houden met een on rustbarende schaarschte aan steenkool in Europa, die voor een deel moet worden toegeschreven aan Engeland's tekort aan evport-steenkool, hetwelk weer door de arbeidsconflicten veroorzaakt is. Manning zegt voorts, dat het volgens opgave van de Fransche ingenieurs nog 3 5 jaren zal duren, alvorens de reparatie der mijnschachten en de uitloozing der mijnen in het voormalige bezette gebied van Frankrijk gedaan zijn. Dat ziet er kwaad uit. Duitschland levert ons weinig kolen. Engeland zelf heeft te kort. Limburg produceert ook niet genoeg. Dus een kouden winter in 't verschiet. Ook in Engeland maakt men zich on gerust over dezen kolennood. Door de ver hooging van den kolenprijs zal alles in prijs stijgen. Dat heeft natuurlijk ten gevolge dat Engeland niet zal kunnen blijven con- curreeren met buitenlandsche fabrieken. Prof. Bone hierover in het Lagerhuis het woord voerende, zeide o.a. Als de kolen nu duurder werden, zouden de dagen van de Engelsche industrieele opperheerschappij, naar hij vreesde, geteld zijn. Steenkool was nu ongeveer driemaal zoo duur als in 4913-44. In Amerika bereikten de prij zen van steenkool omstreeks de helft of het einde van 1917 hun hoogste peil. Daarna is de prijs gedaald. Amerika pro duceert nu heel wat goedkoopere steen kolen dan Engeland. Spr. geloofde, dat de Amerikaansche steenkolen binnenkort (als dit al niet gebeurd was) te Londen tegen een veel lageren prijs aangeboden zouden worden, dan waarvoor men Engelsche ko len vrij aan boord te Newcastle zou kun nen koopen. De regeering, de werklieden en de geheele gemeenschap moesten goed beseffen, dat terwijl de Amerikaansche mijnen in 1917 740 ton per werkman produceerden, deze hoeveelheid in Engeland maar ongeveer 240 ton dus nog geen derde 1 bedroeg en dat de Britsche pro ductie nog afneemt en de Amerikaansche toeneemt. Een groote Staalfabriek te Manchester berekent, dat de prijs van het staal met 2 per ton zal stijgen. En zoo zal het wellicht gaan met alle noodzakelijke levensonderhoud. Duurder duurder duurder Als daartegen ons van onze zijden maar gesteld wordt Zuiniger, zuiniger, zuiniger 1 Maar dat is aan doovemansdeur geklopt, bij zeer velen in onze dagen. De een steekt den ander aan. Dat kleed zich bo ven zijn stand en dat rookt maar sigaren en sigaretten. En dat gaat maar uit. En dat leeft er maar op los alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Heeft de oorlog ons dan niets geleerd BUITENLAND. Bet vonnis tegen de üiinchener communisten. Berlijn. In het proces tegen de Mün- chener communisten werd uitspraak gedaan. Ehrich Mühsam werd wegens volvoerd misdadig hoogverraad tot 15 jaar vesting straf veroordeeld met inachtneming van ver zachtende omstandigheden. Zijn medebe- klaagde, advocaat dr. Wadier, voor wien geen verzachtende omstandigheden golden, kreeg wegens medeplichtigheid aan hoog verraad, 8 jaar tuchthuisstraf. Van de overige beklaagden werden 3 vrijgesprokende anderen werden naar plaatselijke rechtbanken verwezen. De opheffing der blokkade. Parijs, 12 Juli. De opperste intergeal- lieerde raad zal zich hedenmiddag bezig houden met de uitvoering van de ophefffng van de blokkade. Hedenmorgen is een schryven aan de Duitsche delegatie gezonden waarin wordt medegedeeld, dat de ratificatie van het ver drag is goedgekeurd en dat de blokkade zal worden opgeheven. (Reuter.) Het gedwongen ontslag der Duitsche officiereu. Berlijn, 12 Juli. Zestienduizend officieren moeten, naar de bladen uit Weimar ver nemen, nog in deze maand, op grond van de verdragsbepalingen, hun ontslag nemen. Daaronder telt men alle generaals met uit zondering vrijwilligercorpsen en bijna alle officieren van den generalen staf. (Wolff), De uit te leveren Duitschers. Kopenhagen, 13 Juli. (I. P. U.) De pers publiceert een aantal verklaringen van Duitsche officieren te land en ter zee, die allen weigeren voor een rechtbank der Entente te verschijnen ook de duikboot commandanten denken er zoo over. Ver- scheidon dezer officieren vluchtten reeds naar neutraal gebied en anderen dreigen zelfmoord te plegen. De Handel niet Duitschland, Versailles, 13 Juli. (Woiff.) Het Jour nal Officieel zal morgenochtend het decreel publiceeren, waarbij het hervatten der eco nomische betrekkingen met Duitschland wordt toegestaan. Gemengd nieuws. De Duitsche vakvereenigingen hebben aan de rijksregeering medegedeeld, dat zij geen bezwaar hebben tegen het te werk stellen van Duitsche arbeiders voor het herstellingswerk in Noord-Frankrijk, zoodra Duitsche werkgevers ook toegelaten wor den. Wanneer echter Duitsche firma's worden uitgesloten en 't herstellingswerk alleen aan Engelsche of Amerikaansche wordt opgedragen, dan kan er van den arbeid van Duitsche werklieden voor de internationale kapitalisten geen sprake zijn. Een draadloos telegram uit Washington meldt dat op het vliegveld te Carlstrow in Florida luitenant Chauncey met zijn vliegtuig een hoogte-record heeft gemaakt door tot 20,000 voet hoogte te stijgen. De thermometer daalde op die hoogte tot 5 graden beneden het vriespunt. De voorbereiding van een groote Schot- sche onderzoekingsreis naar Spitsbergen is bijna afgeloopen. De expeditie zal zich inschepen op de DPetuniaa, een schip van de Engelsche admiraliteit, Dr. W. S. Bruce, een bekend Poolreiziger, zal als leider op treden van het talrijke personeel, waaron der zich vele geologen, mijningenieurs, na tuur- en aardrijkskundigen bevinden. Londen, 13 Juli. Het Britsche luchtschip »R 34«, is heden, na een voorspoedige reis, weder in Engeland geland. De thuis reis werd, dank zij den krachtigen wind mee, volbracht in slechts 75 uur 3 min., terwijl de uitreis 108 uren duurde, o lieer brood in Duitschland. Münster, 13 Juli. Het broodrantsoen wordt met ingang van 1 October verhoogd. Groote hoeveelheden graan liggen in Ar gentinië gereed met bestemming voor Duitsch land. Aanzienlijke zendingen zijn boven dien reeds onderweg. De koiennood in Duitschland. Berlijn, 12 Juli. Op het departement van economische aangelegenheden heeft een bespreking over den kolentoestand plaats gehad. Volgens de daar gedane mededee lingen moet de toestand zeer ernstig zijn. De spoorwegen en gasfabrieken hebben dit jaar in tegenstelling met het vorige jaar geen voorraden voor den winter kunnen opslaan. Ook is het tot dusver onmogelijk geweest wintervoorraden op te doen voor den huisbrand van de bevolking. Münster, 13 Juli. De kolennood in het Oosten van Duitschland is zoo groot, dat men vreest voor een catastrofe. Dantzig, dat maandelijks 18,000 ton moet ontvan gen, kreeg ditmaal slechts 2000 ton. De stopzetting van de gemeentebedrijven en van vele industrieën wordt verwacht. Habrieksongeluk te Antwerpen. Antwerpen, 14 Juli. De raffinaderij »Tir- iemontoise« is ingestort en heeft allen die zich in de fabriek bevonden bedolven. Reeds zijn eenige dooden en gewonden uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. Antwerpen, 14 Juli. Bij het fabrieks- ongeluk zijn tot dusver 7 dooden en 14 zwaar gewonden uit de puinhoopen te voor schijn gehaald. BINNENLAND. De Dnitsche regeering en Wilhelm II. Hokeuzollern als een particulier persoon beschouwd. Parijs, 13 Juli. De correspondent van de ^Chicago Tribune« te Berlijn bespreekt de houding der Duitsche regeering ten aan zien van het procee tegen Wilhelm II. In Duitsche regeeringskringen wordt verklaard, dat men zich daar zal houden aan het vredesverdrag, hetwelk Duitschland niet verplicht, de behulpzame hand te bieden bij de uitlevering of de berechting van den keizer. De regeering beschouwt Wilhelm von Hohenzollern als een particulier burger, die Duitschland verlaten heeft en zich thans niet onder zijn jurisdictie bevindt. Dc gewezen Duitsche keizer. Men seint uit Londen aan de N. R. Ct. De Nation merkt op, dat de openbare meening in Engeland tegen het dagen van den keizer voor het gerechtzich gelukkig zoo duidelijk uitgesproken heeft, dat Neder land niet behoeft te aarzelen zijn plicht als onzijdige te volbrengen. Het zou zeker die onzijdigheid schenden, als het een vluchte ling van den eene oorlogvoerende uitleverde om hem door den andere te laten bestraf fen en tevens zou het zyn eigen traditio- neele eerbiediging van het asylrecht geweld aan doen. Het zal waarschijnlijk niet toe geven dan onder den grootsten aandrang en die zal niet uitgeoefend worden. In tegendeel veronderstelt de Nation, dat Lloyd George blij zal zijn met de houding van den onzijdige, welke liem zal ontslaan van de verplichting om zijn verkiezingsbe lofte na te komen, Door een auto gedood. Op den straatweg, genaamd het Zand pad, nabij Naarden, vlak voor de boerde rij »Ken U zelve,heeft gistermiddag on geveer half twee een vreeselyk ongeluk plaats gevonden. Mevrouw K. uit Amsterdam in gezel schap van haar schoonzuster, beiden op de fiets, bewogen zich voort in de richting Naarden. Vlak voor de boerderij werd mevrouw K., die vooruit reed, door een automobiel van den heer B. uit uit Amster dam, die plotseling moest uitwijken voor een motorrijwiel, gegrepen, waarna het slachtoffer werd weggeslingerd en voor dood werd opgenomen. Toen zij naar het mili taire hospitaal te Naarden was overgebracht, bleek haar toestand hopeloos. Mevrouw K. overleed aan een ernstige schedelfractuur. Door een stier gedood. Middelburg, te Retrachement is een land bouwersknecht door een stier aangevallen en zoodanig door het woedende dier ver wond, dat de man weldra overleed. Geldleening 's-Hertogeubosch. Door den Raad van 's-Hertogenbosch is boslolen tot het aangaan van een 5°/0 leening, groot f 250.000, bij de Hanzebank, en een 5°/0 leening, ook groot f250.000, bij de firma Lentjes en Drossaerts, beide tegen den koers van 94.26°/0. Dubbele Boord. Donderdagmiddag zyn te Hengelo (Geld.) de 60-jarige G. J. Beumer en zijn 84- jarige zuster, wonende een half uur buiten de plaats, vermoord gevonden. Ze zijn op beestachtige wijze afgemaakt. Een ambte naar van de belastingen die bij het rond brengen van de biljetten de woning ge sloten vond en de koeien in den stal vree- selijk hoorde loeien, vermoedde onraad en waarschuwde de buren. Door een open staand luikje ontdekte men de misdaad. Op den deel lag in een grooten plas bloed het lijk der oude vrouw. De burgemeester werd gewaarschuwd. Deze stelde terstond met den rijksveld wachter een onderzoek in. Men vond op den deel het lyk der vrouw en een zes meter verder in een gangetje eveneens in een bloedbad den ouden boer met afge sneden hals en een vijftal wonden aan het hoofd. In de nabijheid lag een greep, waarvan de steel bloedvlekken bevatte en waarmee de gruweldaad waarschijnlijk zal zyn gepleegd. Bloedsporen doen vermoe den, dat de boer getracht heeft door de voordeur te ontkomen. Hij schijnt daar aangegrepen en neergeslagen te zijn. De schedel was totaal verbrijzeld. Er wordt niets vermist. Een vrij aan zienlijk bedrag werd in een koffer onder een hoop lompen gevonden. De moorde naars hebben het geld vermoedelijk op een andere plaats gezocht, ze zijn vrij zeker met leege handen vertrokken. De moord is vermoedelijk overdag gepleegd. De bedden waren onbeslapen, terwijl naburige boeren constateerden dat de koeien Don derdagmorgen voor het laatst gemolken moeten zijn. (Tel.) Groote Landbouwtentoonstelling te Gorinchem. Van 9 tot 13 September e. k. zal de afd. Gorinchem en omstreken v. d. Hol- landsche Mij. van Landbouw eene tentoon stelling houden op een terrein gelegen buiten de Waterpoort, langs de rivier de Merwede. De dag van opening zal eene Tentoon stelling gehouden worden van Rundvee. Den volgenden dag komt kleinvee (schapen, varkens, geiten) aan de beurt. Daarna wordt Pluimvee en Konijnen ten toon ge steld om een volgenden dag door zuivel producten en veldproducten te worden ver vangen terwijl de overige dagen aan de paardenfokkerij zallen zijn gewijd. Onnoodig te zeggen, dat door het Land van Heusden en Altena deze tentoonstel ling ruimschoots zal worden bezocht, als het weder zulks eenigzins toelaat. Nedei'landschc Pomologische Vereeniging. De Algemeene Vergadering der Neder- landsche Pomologische Vereeniging zal dit jaar worden gehouden op Dinsdag 2 Sep tember te 's-Hertogenbosch. De opsporing en aanhouding was ver zocht van W. F. Kramer, 17 jaar, druk ker, wonende te Rotterdam en thans voort vluchtig. Hij wordt o. a. verdacht van diefstal van c-lf biljetten van duizend mark, twin tig biljetten van honderd mark, één biljet van duizend gulden, vijf van honderd gul den en verder kleiner bankpapier tot een bedrag van ongeveer vijf duizend gulden. Op zijn aanhouding is door den bena deelde een belooning gesteld van 10 per cent van het bedrag, dat nog kan worden in beslag genomen. De voortvluchtige heeft dit geld gestolen bij een firma in den Groenendaal te Rot terdam, waar hij zijn diensten als kantoor bediende kwam aanbieden. Vaneenoogen- blik dat men hem alleen liet, maakte hij gebruik om uit den jaszak van den patroon een portefeuille te stelen waarin dit geld was geborgen. Ook bij andere firma's heeft hij op dezelfde wijze diefstal ge pleegd en bij een dezer f 300 gestolen. Een later bericht meldt, dat de 17-jarige K. in den nacht van Zaterdag op Zondag is aangehouden in de woning van zekeren P. H. De B. te Rotterdam, een goede bekende der justitie. K. zegt al het geld aan B. te hebben afgegeven, welke laatste evenwei beweert van niets te weten. Het lijk van het tweede kind van M. te Alblasserdam, dat door de moeder in een vlaag van waanzin verdronken werd, is gevonden. De schroef eener sleepboot bracht het boven aan de sluis te Andel bij Heusden. De vader heeft het herkend. Gebrande koffie. Naar de N. R. C. verneemt zullen de prijzen van gebrande koffie binnenkort ver hoogd worden naar aanleiding van den misoogst in Santos. o KeehUaken. Gewaarschuwd wordt tegen een jong- mensch, zich noemende A. van H,, scheeps bouwer te Heusden, welke naam en kwa liteit valsch zijn. Hy bezoekt te Rotterdam kunstschilders, doet bestellingen, zegt zijn portefeuille vergeten te hebben, en vraagt dan geld te leen. Den kunstschilder W. van D. uit de Hugo Molenaarstraat heeft hij op deze wijze opgelicht voor f 60 en een anderen kunstschilder voor f 10. 's-Hertogenbosch, 15 Juli 1919. De rechtbank alhier heeft, ter vervulling eener vacature van rechter in haar college, de navolgende alphabetische lijst van aan beveling opgemaakt Mr. J. H. M. van der Grinten, rechter- plaatsvervanger in gemelde rechtbank en advocaat alhier; Mr, K. C. J M. Sassen, substituut-officier van justitie bij gemelde rechtbank Mr. W. N. J. M. Smit, rechter in de rechtbank te Roermond. Noten. Uit de Betuwe schrijft men Hier zijn thans overvloedig veel noten. Deze week wordt met den pluk der groene noten voor de conservenfabrieken begonnen. Men biedt al tot f 30 per H.L. terwijl vóór den oorlog doorgaansch f 4, f 5 of f 6 bedongen kon worden. Men ziet dus: alle fruit wordt van't jaar peper duur. De telers durven geen dag meer vooruit te verkoopen, want de prijzen gaan maar immer door omhoog. Te Eist liepen de Spaansche kersen omhoog tot f 1.45 per K,G. Lage praktyken. De politie te Oudewater mocht het ge lukken de lage praktijken van een 20-jarig jongmensch te onthullen. Herhaaldelijk werden in de weide 's-morgens kalveren dood gevonden. Bedoeld jongmensch ver voegde zich dan bij den boer om de kal veren tegen geringen prijs te koopen. Thans is gebleken dat hij de beesten 's nachts doodsloeg. Hij is gevankelijk naar Utrecht overgebracht. Een burger in de provoost. Voor het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht heeft terecht gestaan een ritmees ter der huzaren, die te St. Michielsgestel, waar hij vorig jaar commandant was, een boer die, op zijn paard gezeten, rijden bleef op een rijwielpad rechts van den weg, trots het bellen van den ritmeester, die hem per fiets achterop kwam, deswege door twee huzaren in de provoost had laten zetten en hem daar 2 uur had laten »brom- men.a De Krijgsraad had hem vrijgesproken, doch de advocaat fiscaal bij het Hoog Mili tair Gerechtshof eischte wegens weder rechtelijke vrijheidsberooving drie weken gevangenisstraf tegen den ritmeester. Verongelukt. Reuter seint uit Berlijn van 13 Juli: Het Nederlandsche stoomschip »Branda- ris« drijft in beschadigden toestand, door de bemanning verlaten, ten Zuiden van Helgoland in de monding van de Weser. De bemanning is door 't stoomschip »Grüsz Gotto; van de Noord-Duitsche Lloyd opge nomen, welk schip op een passagierstocht was naar Helgoland. De »Brandaris« is een motorschip van 360 ton, voerder A. Jordens, te Rotterdam, 10 Juli vertrokken van Vlissingen naar Denemarken. Twee ton aan diamanten verdwenen. Zaterdagavond heeft de chef van 't Sta tion-Maas, te Rotterdam, bij de politie aangifte gedaan van den diefstal van drie kistjes met onbekenden inhoud, wegende 110 K.G. Zij waren aan 't Station ter verzending gegeven door een Duitscher, genaamd S., die opgaf te logeeren in Hotel- Coomans. De kistjes, die bestemd waren voor notaris B,, te Amsterdam, waren aan gegeven als vrachtgoed zonder aangegeven waarde. Nadat Donderdag de trein uit de rich ting Haarlem die te 5.47 uur het Cen traal station te Amsterdam was binnen- geloopen bemerkte een conducteur dat in een 3de klas-coupé een der reizigers op een hoekplaats was blijven zitten. Meenend dat de passagier was ingesla pen, wilde hij dezen wekken en bemerkte toen tot zijn ontsteltenis, dat de nog on bekende ongeveer 65-jarige man overle den was. Momenteel is nóch bij de meeste win keliers te Amsterdam, nóch in de omlig gende gemeenten rijst te koop en dit zou hieraan moeten worden toegeschreven dat de rijstpellers weigeren de bij hen opge slagen partijen rijst af te leveren, daar de door den Minister vastgestelde maximum prijs hun te laag voorkomt. o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2