foir lel Laiti vin fieisaeii ei Aitoiaje Laiistraal ei Og Bunneigrwaarii ii dit of. üsioori een bijvoegsel. ^'^7ejeietierm= ms 11vw1i 1117w! l derks. Magazijn St. Jozef Uitgever: L.'J. VEERMAN, Heusden. No. 3897. Zaterdag 19 Jidi1919. □nr SIGAREN, SlflJISSÏÏIIfs, TABAK. Het goedkoopste adres voor Wederverkoopers. 1 1 lïAHLMANN's Heereu- en ïiiiHlerkleeriiiiig. (*orincliein. GROOTHANDEL IN De nieuwste Vazen EETSERVIEZEN Und van althna Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, frartco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 46 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Meleka, Vecco, Sportman, Red Fox, Xantos, Lift, Crescent, Him, Tosca, Toujours, Basma, Happy, Rahat, Kleine Xantos, Ascot, Ermak, Cavalla Ballet, Miss Gaby, Khiat, Leopold, Miss Blanche, Rubi, Caravellis, enz. enz. "Vraagt nog heden prijscourant. MAGAZIJN 's-BOSCH, Tel. Int. 492. 24 Hinthamerstraat 24 I □as: BUITENLANDSCH OVERZICHT De 4de Juli is voor Parijs een dag van onbeschrijfelijke vreugde geweest. De Fransche bladen staan er vol van. Een un toom bare geestdrift had het gansche volk aangegrepen. Er waren geen stan den, geen rangen, geen partijen meer. Eén was de heele natie in vreugde en dank. De bladen zijn het er over eens, dat de militaire plechtigheid, waar millioenen men- schen getuige van geweest zijn, in vol maakte orde heeft plaats gehad. Onbe schrijfelijk schijnt de^geestdrift geweest te zijn toen de maarschalken JofFre en Foch in de opening van den Are de Triomphe verschenen. Ernstig schreden de beide generaals, hoog op hun schoone paarden gezeten, voorwaarts. Joffre scheen zijn ontroering slechts moeilijk te bedwingen en gekomen voor de tribune, waar Poincarré met de leden der regeering gezeten was, brachten de beide veldheeren met een breed gebaar van hun met blauw fluweel bekleeden maarschalkstaf hun groet aan het hoofd van den staat. Een ander ontroerend oogenblik voor de tribune van Poincarré was het toen daar generaal Gourand, een der meest bewon derde Fransche generaals, de held van Champagne, voorbijreed. Zooals men weet mist de generaal den geheelen rechterarm, die bij den schouder is afgezet. Met de linkerhand hanteerde hij den degen, waar mee hij het saluut bracht. Onstuimig werd hij toegejuicht. Kon dit gevoel van eenheid, gelijk zich dat op den nationalen feestdag openbaar de zich ook maar doen gelden wanneer de werkdagen aanbreken. Want gelijk Clemenceau dezer dagen zeide heeft Frank rijk voor de toekomst de liefde en de kracht van allen, zonder onderscheid, noodig. Doch dat eendrachtig samenwerken tot weder opbouw van wat in oorlogstijd vernietigd is wordt in Frankrijk nog niet gevonden. De »Humanité«, het socialistische dagblad, klaagde er reeds over dat alle klassen der bevolking zich verbroederd hadden in een opperste vreugde. Dat was niet goed. *De 24ste Juli moet een dag van algemeene staking worden. Maar hoe kon dat nu, als de politieke grieven van socialisten en revolutionairen vergeten werden Doch niet alleen in Frankryk ook in Duitschland beseffen de massa's nog niet, dat met staken en het opdrijven der loonen niet op den goeden weg is, Daar ook vraagt men niet meer wat deze bange tijd eischt van elk vaderlander. Neen ieder wil er meer. En als men het niet krijgt dan waar het werk neergelegd. Zoo is het nu meer met de landarbeiders. De N. R. C. schrijft daar over Deze staking heeft terstond een oproerig karak ter aangenomen. De stakers hebben ge wapende benden gevormd, die de werk willigen dwingen zich bij hen aan te slui ten, en die noodzakelijkerwijs in botsing moeten komen met de militairen, die last hebben de werkwilligen te beschermen. Op verschillende plaatsen, waar de staat vau beleg is afgekondigd, zijn er solidari- 48. Anna brandde van verlangen om dit te weten te komen, maar zij wachte zich wel, hoewel zij overigens met Elise nog al vrij spr^, er zelfs in de verste verte op te zinspelen. Zij bemerkte te goed, dat haar mevrouw hare droefheid voor haar wilde verbergen. Toch plaagde haar de gedachte, dat die droefheid misschien op een misver stand beruste, 't welk mogelijk, als zij er mede bekend was, door haar toedoen op gelost zou kunen worden, en daarom nam zij zich voor, nauwkeurig op te letten, om te zien of zij niet achter het geheim zou kunnen komen. Vijftiende Hoofdstuk. De toestand van Mevrouw Dorval was intusschen langzaam verergerd, en vereischte nu eene aanhoudende en onafgebroken op passing. Henriette week haast geen oogen blik van het ziekbed, en had al hare krach ten noodig om de zware afmattende taak zoo langen tijd vol te houden. Haar sterk gestel bleek echter daartegen bestand. Hoe droevig ook die taak was, voor haar had die toch ééne goede zijde, namelijk dat hare gedachten geheel vervuld waren met de groote gebeurtenis, die, zij behoefde het zich niet te ontveinzen, aanstaande was. Zij zou haar goede moeder verliezen, er was geen twijfel aan de dokter had het ook onbewimpeld aan haar medegedeeld. Toch duurde het nog langer dan zij en hij gedacht hadden, alvorens de dood zijn prooi opeischte. Lange dagen en bange nachten waren haar deel, zoodat zij het eindelijk voor de arme lijders wel als een uitkomst moest beschouwen, toen het oogenblik van scheiden daar was. Droevig waren de dagen, die zij toen in hare eenzaamheid sleet. Slechts enkele kennissen kwamen haar bezoeken, en zij had dus ruimschoots tijd, om over haar eigen toestand na te denken. Zij stond thans alleen, geheel alleen op de wereld. Wat aan het leven voor haar zijn groote bekoorlijkheid had kunnen geven, dat was verdwenenen om de maat van haar on geluk vol te meten, was haar ook de mo gelijkheid afgesneden om sympathie te zoe ken, daar, waar zij die het best zou kun nen vinden, bij hare vriendin. Neen, dat was uitElise was nu gelukkig getrouwd, en zy zou zich wel wachten zich op haar pad te plaatsen, want als dat teerhartige vrouwtje ooit vernam, dat Ravening de de man was van wie zij haar verteld had, dan, dit wist ze zeker, zou er voor haar geen geluk meer bestaan. Zij mocht Elise niet meer zien, althans in de eerste jaren nietalleen kon zij troost putten uit de lieve innig deelnemende brieven, die zij van haar teitsstakingen uitgebroken om tegen die af, kondiging te prostesteeren, en op plaatsen- waar op die wijze de staking algemeen is geworden, staken ook allen, die werken wilden, en wel om tegen het staken van de anderen (die staken willen) te protes teeren. Men voege hier nog bij de stakers, die staken, omdat men stakers in een ander bedrijf heeft gearresteerd, en het wordt duidelijk, dat in de landbouwdistricten en de steden, die daarin liggen, de toestand niet rooskleurig is. Nu zegt Braun, de minister van landbouw, dat met geweld niets, met onderhandelen daarentegen alles te bereiken is, hetgeen niet verhindert, dat van overheidswege juist alleen met de zoogenaamde »krach- tigste« maatregelen wordt gewerkt. Dat uitroepen van den staat van beleg, zonder dat iemand eigenlijk weet, van wien dat is uitgegaan, dat herinnert aan de toestanden van het oude regine. Wat daar ook aan doet denken, is de mededeeling, dat de oogst nu heeiemaal niet wordt be dreigd, dat nu »integendeel de oogst er nog nooit zoo goed heeft voorgestaan als thans«. Dat hebben we ook ieder oorlogs jaar gehoord, net zoo lang tot bleek dat hij mislukt was. Aan den eenen kant ziet men in Duitsch land steeds meer ongeorganiseerde stakingen, die een min of meer uitgesproken oproerig politiek karakter dragen, en daarentegen- over, als eenig middel om het gezag te handhaven, een nieuwe ontwikkeling van de militaire macht als zelfstandige politieke factor, zoodat men het nog steeds niet als Tafel- eH Dessertmessen J in Hertshoorn Fruitmesjes en J Ebbenhout. TafelcouvertsZwaar verzilverd Theelepeltjes en Alpacca Hong-Kong en Marie Antoinette. Koffie-, Thee- en Ontbijt serviezen enz. voorheen '7 JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. ontving, en die zij ook zoo gaarne beant woordde. Toch moest zij zichzelve geweld aandoen om niet zoo dikwijls te schrijven als zij wel wenschte want Elise was, kort na haar huwelijk begonnen correspondentie met haar te houden en had, zelfs toen haar moeder nog leefde, er op gezinspeeld dat zij hoopte haar toch spoedig bij zich te zien. Nu, dadelijk nadat zij haar het af sterven van hare moeder had bericht, was een allerhartelijkste brief van Elise geko men, waarin zij er ten sterkste op aandrong om toch zoo spoedig mogelijk bij haar te komen en haar huis als haar eigen home te beschouwen. Hoezeer lachte Henriette dit denkbeeld toe, bij haar liefste vriendin een tehuis te hebben, en dan ook hem nog eens te zien, al was hij dan de echtgenoot van eene andere. Maar neendat mocht niet, dat kon nietwas niet het sterke verlangen, dat bij die gedachte in haar op welde, juist het bewijs, dat zij daaraan niet mocht voldoen Zij moest ver van de home verwijderd blijven. Wat moest zij doen Van mevrouw Dormushuizen had zij, in antwoord op het doodsbericht van hare moeder, vernomen, dat zij, wanneer zij wilde, na de aanstaan de groote vacantie hare vroegere plaats weder kon innemen had zij misschien tot dien tijd geen tehuis, dan was mevrouw wel geneigd haar zonder salaris dadelijk in huis te nemen. Voorzeker zou dit in gewone omstandigheden het beste geweest zijn, wat zij kon doen d&ar was zij be- uitgesloten moet beschouwen, dat op zekeren dag de paarden van de Brandenburger Poort, die kort geleden nog hun verheven voetstuk met machinegeweren hebben moeten deelen, nog eens een dictator of Keizer zijn intocht zullen zien doen, nadat het volk, moe van burgertwisten, zal berusten in de regeering, die het zal verdienen, daar het voor een betere, althans in dezen kommer lijken tijd, nog geen rijpheid aan den dag heeft kunnen leggen. Tot deze ontwikke ling zal stellig een geruchtmakend keizer- proces te Londen, en ook reeds de pogingen, om dat te laten doorgaan, het hunne bij dragen, De Times houdt er weer een pleidooi voor. Hoe dit ook zij het is weer den tijd, dat in Duitschland een krachtige hand het uit zijn evenwicht geslagen volk weer op richt en overeind houdt. Wij zien hier diepe, diepe ellende schrijft een ooggetuige. De blokkade is wel opgeheven, maar er schijnt geen geld te zijn door de lage mark- waarde om veel voedsel in te koopen. En toch moet er voedsel komen, wil het bolsjewisme niet over Duitschland losbre ken. Het volk is radeloos« Eenzelfde indruk geven de berichten die uit Italië komen. Daar heeft de Regeering bevolen dat de prijzen van alle levensmid delen en noodzakelijke levensbehoeften moe ten dalen. Doch de socialistische organi saties zeggen alles goed en wel, maar de loonen moeten stijgen. Gevolg is, dat een aantal bedrijven stil staan. Levensmiddelen zijn niet meer te krijgen en de koien- schaarschte is nijpend. Het volk gooit in de grootste steden de ruiten in, doch dat doet de duurte niet verminderen. De kleer makers weigeren om een pak te snijden, daar de arbeidsloonen te hoog zijn, de win keliers zeggen dat zij de waren niet ten geschenke kunnen geven, de boeren bedan ken er voor hun producten naar de stad te brengen, daar de prijzen hun onkosten en arbeidsloonen niet goed maken, Een hopelooze toestand dus. Wat ziet da wereld er na den vrede toch heel anders uit, dan de menschen zich gedroomd hadden. Voor de overwon nene één stuk ellende en voor de over winnaars heeiemaal geen vreugde, behalve ddn zoo'n rolsje vap 44 Juli. Een schrik kelijk verleden, een duister heden. En de toekomstWij staan in de sche mering. Is het avondschemering, het be gin van den zwartsten nacht Of zal het een nieuwe werelddag worden der menschheid kendmet de directrice stond zij op een zeer goeden voet, en daar zou zij in haar eigen land zijn. Maar juist om die laatste reden mocht zij het niet aannemen het was toch niet mogelijk, dat zij naar Hol land zou gaan en niet bij Elise komen neen, ook dat voorrecht moest zij afwijzen zij moest ver van Holland blijven zij moest ergens in Zwitserland of elders in den vreemde eene plaatsing zoeken en daar haar leven slijten, in het bewustzijn, dat zij al thans haar plicht had gedaan, en dat zij geen hinderpaal was voor het geluk harer vriendin. Alleen in den vreemde Het werd Hen riette somber te moede, en een huivering voer haar bij die gedachten door de leden. Zij moest afzien van allen die zij kende en aan wie haar hart hing; alles wat in Laar gloeide voor vriendschap, voor liefde, moest worden uitgedoofd. Zij had niets te doen dan te leven. Maar dit scheen haar on mogelijk haar liefhebbend hart had be hoefte om voor iets te leven, zich aan iets te wijden. Dat zou zij dan ook doen zij was reeds in het onderwijs werkzaam ge weest, en misschien zou zij daarin voldoe ning vinden zij zou trachten alles te ver geten van vervlogen dagen, en alleen voor uit te zien misschien zou er op het pad dat zij ging betreden, wel iets voorkomen waaraan zij haar krachten en haar leven zou kunnen wijden, en moeilyk voor, beter dat, dan lafhartig in haar smart onder te gaan. DltAAUT BUITENLAND. De afschafliug der titels. Berlijn, 46 Juli. De Nationale Verga dering te Weimar zette gisteren de tweede lezing voort over het tweede hootdstuk van het grondwetsontwerp, dat de rechten en plichten der Duitschers vaststelt. Daarbij werd een voorstel der onafhankelijken tot afschaffing van den adel verworpen. De Vergadering handhaafde de bepalingen van het ontwerp, volgens welke geen voorrech ten of nadeelen ontleend kunnen worden aan geboorte of stand en adellijke titels slechts als een deel van den naam zullen geleden en niet meer verleend mogen worden. De academische graden vallen hier niet onder. Orden en eereteekens mogen door den Staat niet verleend worden. Geen Duitscher mag vau een bnitenlandsche re geering een titel of een orde aannemen. Het goedgekeurde art. 408 bepaalt ver der, dat alle Duitschers voor de wet gelijk zijn en dat mannen en vrouwen principieel dezelfde staatsburgerlijke rechten en plichten hebben, Amerika, De staking der zeelieden te New York, De bemanning van een twaalftal schepen, waaronder een Engelsche en voorts ook Nederlandsche en Skandinavische booten, staakt. Deze staking geschiedt niet uit solidariteit met die van de Amerikaansche zeelieden, maar om gelijkstelling te ver krijgen van alle loonen voor de volle zee. Toen eens haar besluit genomen was, draalde zij niet langer geholpen door den leeraar, die hare moeder nu en dan eens kwam bezoeken, duurde het niet lang of zij had eene plaatsing, die haar wel niet in alle opzichten voldeed, maar die zij toch aanvaardde om niet langer werkeloos te blijven, en daardoor bij voortduring aan haar gedachten te zyn overgelaten. Het doodbericht van mevrouw Dorval had Elisa ten zeerste geschokt. Hoewel het haar niet onbekend was, dat die slag vroeg of laat gewacht kon worden, gevoelde zij toch diep, hoezeer die haar vriendin zou treffen, en zij begreep dadelijk, dat zij thans de aangewezen personen was om haar te troosten. Zij wilde naar haar toe gaan haar hart trok naar Clarens, om daar met de treurende te treuren, en tot haar te zeggen »Uw moeder is heengegaan, be schouw mij als eene zuster.Maar toen zij dit plan aan Edgar mededeelde, was deze er bijzonder weinig mee ingenomen hij zelf kon niet van huishij had dus zijn jonge vrouw alleen naar Zwitserland moeten trekken, en hiertegen had hij groot bezwaar. Hij dacht dat de vriendin van Elise ook daar wel vrienden zou hebben, en vond het wel wat overdreven heel uit Holiand naar haar toe te gaan. NIEUWSBLAD (Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1