Firma ALPH. HUPSCH 1 18 - 's BOSCH, Wasch hb Zwakte Rheumatiek ELECTRISCHE TRAMLIJNEN met Puroizeep ■Uitputting levert alle Artikelen op 't gebied van Kristal, Poroelain, Aardewerk etc., zoowel 't gewone als 't allerfijnste, tegen scherp concurreerende prijzen. Wamel, Hensden, Zalt-Bommel, Leerdam, Schoonhoven. O Schoonhoven •P Leerdam e\ 'O Wamel in aansluiting bestaande Tram WamelNijmegen. Heusden O' Aangezien er plannen bestaan de stoom tram NijmegenWamel door te trekken over Heerenwaarden, Rossnm en Driel naar Den Bosch meent de ondergetee- kende dat het in het belang van Heeren waarden, Hensden, Zaltbommel en Bommelerwaard is, om tot het oprichten van een Maatschappij tot Exploitatie van Electrische tramwegen te geraken. De aanleg zal bestaan uit de volgende lijnen le. Wamel, Heerenwaarden, Rossum, Hurwenen en Zalt-Bommel. 2. Heusden, Nederhemert, Well, Ammer- zoden, Kerkwijk, Bruchem, en Zalt-Bommel. 3. Zalt-Bommel, Waardenburg, Tuil, Haatten, Asperen, Leerdam. 4. Leerdam, Nieuwl8nd, Meerkerk, Goudriaan, Nieuwpoort, en Schoonhoven. Wat de bruggen betreft, de spoorbrug Zalt-BommelWaardenburg kan ook door de Electr. tram worden gebruiktzulks geschiedt ook met de brug te Wester voort, spoorlijn Arnhem—Emmerik, waarop de stoomtram ArnhemDidam, enz. overheen gaat. Nu de brug over de Lek bij schoonhoven, om van de kleine bruggen over de Linge enz. niet te spreken. Er is reeds een gedachte geopend om van Schoonhoven uit, over de Lek een spoorlijn aan te leggen naar Dordrecht, over de bestaande brug bij Sliedrecht, zoodat de kosten gezamenlijk gedragen kunnen worden. Aan deze nieuwe aanleg zijn verschillende voordeelen verbonden nl.de korte afstand naar Gouda, van waaruit sneltreinen loopen naar alle richtingen het ontheffen van een gedeelte overbelast traject's-Bosch-Utrecht. Dan voor Zalt-Bommel enz,, de slechte treinenloop met bijna geen een sneltrein Zalt-BommelUtrecht. Tevens acht ik het van het grootste belang de lijn Schoonhoven Gouda om te bouwen voor electrische beweegkracht dit natuurlijk in overleg met de Directie van de Nederlandsche spoorwegen, omdat op dat traject sneller gereden zal kunnen worden. De afstand WamelZaltbommel 18 Kilom. Heusden-Zaltbommel 12 Zaltbommel—Leerdam 16 Leerdam-Schoonhoven 20 Totaal 66 Kilom. Van DrunenHeusden over 's-Bosch naar Gouda (s. a.) 92 Kilom. Met de Electrische tram Heusden Schoon hoven 48 Kilom. en SchoonhovenGouda 18 Kilom. is 66 Kilom. Hier is niet in begrepen de lengte van DrunenHeusden haar Heusden,) dus 26 Kilom. korter afstand. Van Zalt-Bomrnel over Utrecht-Gouda ss. 68 Kilom. Van Zalt-Bommel—Leerdam) Gouda 54 Kilom. Van Zalt-BommelGeldermalsenRot terdam D. P. 81 Kilom. Van Zalt-BommelLeerdamRotterdam D. P. 73 Kilom. Van Zalt-BommelUtrecht's-Graven- hage s. s. 97 Kilom. Van Zalt-BommelLeerdamGouda 's Gravenhage 83 Kilom. Verondersteld de Electrische tram 40 Kilom. per uur loopt dan is de afstand Heusden—Zalt-Bommel af te leggen in 18 minuten van Zalt-BommelSchoon hoven 54 minutenvan Schoonhoven Gouda s. s. in 27 minuten Van DrunenHeusdenAmsterdam D.P. af te leggen in 2 uur 42 min.van Heusden via Zalt-ommelGouda—Amsterdam W.P. 2 uur 36 min. (Hiermede is bedoeld de aansluiting met de groote sneltreinen Rot terdamAmsterdam, die de afstand Gouda Amsterdam afïegt in 57 min.) Van Zalt-Bommel naar Amsterdam s. s. 2 uur 48 min. Van Zalt-Bommel via Schoonhoven— GoudaAdam 2 uur 18 min. Van Zalt-Bommel via Schoonhoven GoudaDen Haag 1 uur 52 min. De spoorbaan moet aangelegd worden op een normale breedte van 1.435 M., zoodat alle goederenwagens van de Neder landsche Spoorwegen ook op de Electrische baanvakken kunnen ryden waardoor geen overlading van goederen op andere wagens noodig is. Wanneer nu de betrokken- Polder- en Gemeentebesturen, Provincie en Rijk enz subsidie zouden willen ver- leenen en men met de Directie van de Nederlandsche Spoorwegen onderhandelingen aanknoopt over de uitvoering en exploitatie van deze tramlijnen, kan spoedig een wel varende streek verbonden zijn aan het groot spoorwegverkeer. Rotterdam, Jonker Franstraat 29 a. Antonie M. Gulden, Ambtenaar bij de Nederlandsche Spoorwegen. het hoofd en U zult verwonderd zijn over den overvloedigen en prachtigen haargroei. Ook wordt het haar hierdoor zacht en glanzend. Verkrijgb. bij alle goede Drog. BUITENLAND. De koleunood. Christiania, 16 Juli. De staat heeft 300.000 ton kolen van Amerika gekocht. Berlijn, 16 Juli. Naar gemeld wordt kon de volledige stopzetting van het spoor wegverkeer in Saksen tengevolge van het kolengebrek voorkomen worden door het bijleggen der staking in het Saksische kolengebied. Ondanks dit feit is het ge brek aan kolen in Saksen nog zeer goed merkbaar. Tegen de duurte iu Frankrijk. Boeten tot 200.000 francs. Parijs. Zooals reeds gemeld werd, heeft de regeering het besluit tot verscheidene nieuwe maatregelen tot bestrijding van de duurte genomen. Bovendien zal aan het parlement een wetsontwerp worden voor gelegd, strekkende tot verhooging van de boeten tegen de levensmiddelen-woekeraars tot 'n maximum van niet minder dan 200.000 francs, ontzegging van de bur gerlijke rechten, ontzegging van verblijf tot eeh maximum-duur van 5 jaar, sluiting der onderneming en aanplakking van het vonnis (gevangenisstraf en boeten) tegen de huiseigenaars, gérants en hotelhouders, die de huurprijzen onrechtmatig opslaan. o— De prins run Bourbon, Prins Louis de Bourbon heeft een bro chure uitgegeven, «La cause de Louis XVII", waarin de oude quaestie Bourbon-Naundorff weer wordt opgehaald, de vraag, of de in 1845 te Delft overleden Naundorff, de zoon van Koning Lodewijk XVI is geweest, die volgens de officieele lezing in 1795 te Parijs zou zijn gestorven. De kleinzoon van dezen, de blinde prins Louis de Bourbon, thans te Parijs woon achtig, heeft nu in zijn brochure de zaak weer te berde gebracht, naar aanleiding van de nieuwe door de Entente genomen maatregelen waarbij o.a. bepaald is dat openbaarheid zou worden gegeven aan ver schillende geheime archiefstukken. De schrijver richt zich nu tot de Fransche regeering, tot Koningin Wilhelmina der Nederlanden, tot den Paus, tot ex-Keizer Wilhelm en tot president Wilson om te bevorderen dat hem inzage zal worden ge geven van de stukken die op Naundorff en zijn zaak betrekking hebben, of wel dat die stukken aan hem worden afgestaan, om er geautoriseerde afschriften van te laten maken. en worden spoedig overwonnen en tevens het geheele organisme versterkt door het gebruik van MIJNHARDT's LEVETOGEN. In bussen v. 90 ct. f 1.75-f 4.25-f8,25 Fabrikant A. MIJNHARDT, Pharmac. Fabriek Zeist Verkrijgb. bij alle goede Drogisteu, BINNENLAND. fflusschen. Uit het Land van Heusden wordt ons gemeld De landbouwers klagen steen en been over het buitengewoon groot aantal mus- schen, dat gretig op het graan aanvalt en waarop thans geregeld door pistoolschoten, geroep en bekkenslag jacht gemaakt wordt. De oorzaak van de overbevolking schijnt hierin gelegen, dat gedurende de oorlogs jaren er niet op mocht geschoten worden. Op onze vraag, of ze niet de rupsen verdelgen, werd ons geantwoord, dat dit werk door de kraaien verricht wordt. Nu van de kraaien heeft deze streek ook veel overlast gehadmaar van de rupsenplaag, waarvoor gevreesd werd, is niets gekomen. Te Gorinchem werd door den handels reiziger W. met een motorrijwiel een wiel rijder in de Molenstraat aangereden. Laatst genoemde werd zoodanig inwendig ge kneusd, dat hy naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Te Gorinchem zijn aangehouden vier Belgische veehandelaren die de veemarkt bezochten. Zij worden verdacht van uit gifte van valsch Belgisch bankpapier van fr. 1000. Deze personen waren nog in 't bezit van 17 stuks banknoten van frc. 1000 waarbij het watermerk ontbrak. Dood door schuld. Op 29 Mei j.l, kwam de milicien-soldaat der infanterie J. J. V., gedetacheerd bij het bewakingsdetachement van het Depót van Discipline te Hoorn, na afloop van den dienst met zijn geladen geweer de soldaten- kamer binnen. Aan een waarschuwing van de kamer wacht om zijn geweer te ontladen, gaf hij gevolg, maar terwijl hij hiermede bezig was, ging het schot af, met het noodlottig gevolg, dat de soldaat W. Muskee iri het hart werd getroffen en onmiddellijk gedood. Gisteren stond V. terecht ter zake, dat het aan zijn onvoorzichtigheid te wijten was, dat het schot was afgegaan. De Krijgsraad onmiddellijk uitspraak doende, veroordeelde den beklaagde tot 1 maand gevangenisstraf, vooorwaardelijk, met een proeftijd van 1 jaar, overeen komstig den eisch. Chemische fabriek afgebrand. Men meldt uit Nieuwe Pekela Donderdagmiddag omstreeks half vier is bij het nemen van proeven brand uitge broken in de chemische fabriek alhier. De fabriek is tot den grond toe afgebrand. De belendende perceelen konden gespaard blijven. Assurantie dekt de schade. De staking by de Deldersch-Orerijselche. Uit Deventer wordt gemeld In een conferentie der directie van de G.-O. S.-M. met haar personeel, is om trent de loonen enz. een vergelijk getroffen, waarna de staking is opgeheven. o Mijnongeluk te Beerleu. Vier dooden. Men meldt uit Heerlen In de mijn »Emma<r is een ernstig on geluk gebeurd. Vermoedelijk door een mijiigas-ontplolfing, hebben 4 ongehuwde mijnwerkers het leven verloren. Hoe de toedracht der zaak is, Weet men op dit oogenblik nog niet, daar b]ijltbaar niemand anders dan de verongelukten het ongeval heeft gezien. De namen der ar beiders zijn Nelten (Nederlander), Jatsjos- kowski (Pool), Viletio (Italiaan), en Moske- luas (Rus). De verongelukten waren in dienst van de aannemersfirma Meijer, welke ondergrondsche werken uitvoert. Een der lijken i3 reeds naar 4>oven gebracht. o De tramstakingen. De directie van de Twentsche Electrische Tramweg-Mpij. heeft, naar aanleiding van de proteststaking, den dienst tot nadere aankondiging gestaakt en het personeel ontslagen. De directie der Geld. Overijsselsche Stoomtram heeft haar stakend personeel aangezegd ontslagen te zijn, als het niet uiterlijk hedenmorgen den arbeid heeft hervat. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. De heer Van Strien alhier is benoemd tot opzichter-teekenaar aan de Provinciale Electrische Centrale. Door Woudrichemsche visschers is alhier in de Maas voor Heusden een steur gevangen, die de som van f217 heeft opgebracht. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn 14 zalmen gevangen, die direct naar Woudrichem zijn verzonden. Naar wij vernemen gaat de heer R. Braams het onderwijs verlaten en heeft reeds aan het gemeentebestuur eene aan vraag om eervol ontslag, als onderwijzer aan den M.U.L.O. school, ingediend. In het café Centralheeft zich de societiet «Gezelligheid® gevestigd Voor zitter de heer J. van Laarhoven, secretaris de heer J. B. Sens. Werkendam. De heer C. Muilwijk, ambtenaar ter secretarie alhier, heeft de benoeming .als secretaris van Scheiluinen c.a. aangenomen. Nu van regeeringswege de vracht prijs met 40°/0 is verlaagd, ondervindt de scheepvaart moeielijke dagen. De meeste schippers weigeren te laden en maken an deren die nog voor dien prijs willen laden, het werk zeer moeielijk. Het is te hopen dat er spoedig verandering kome. Andel. Gistermiddag dronk een 2-jarig kindje alhier uit een fleschje geest van zout. De ijlings toegeloopen moeder ontrukte haar het fleschje en diende onmiddellijk een braakmiddel toe, zoodat alleen het mondje deerlijk verbrand werd. Door een wielrijder uit Wijk werd het zoontje van A. S. omver gereden. tiet zoontje bleek daardoor een vreeselijke hoofdwond te hebben bekomen, waarvoor de dokter gehaald moest worden, die de wond hechte. Capeile. Een dezer dagen werd op de Waalwijksche kennis een rijwiel van J. M. alhier ontvreemd. Een dure kermis voor genoemde. J. Bos, onderwijzer aan de O. L. school in de Nieuwstraat, slaagde dezer dagen te Zwolle voor het examen hoofd akte. De groente- en fruitveiling alhier zal in plaats van op Dinsdag en Donderdag in het vervolg op Dinsdag en Vrijdag des morgens 9 uur gehouden worden. J.l. Donderdagavond hield een luite nant, daarvoor uit Breda gekomen, een lezing in de consistorie alhier, ten einde tot de oprichting van een afdeeling van den vrij willigen Landstorm te komen. Na dat deze bijeenkomst door Ds. Groeneveld met een toepasselijk woord was geopend, werd het woord gegeven aan den geachten spreker, die in een vurige rede uiteen zette de gevaren van het meer en meer zich verspreidende bolsjewisme. Hy wees daarbij in het bijzonder op de toestanden, zooals die zich in de omliggende landen vertoon den en hoe wij in het laatst van Novem ber van het vorig jaar zijn gespaard ge bleven voor dergelijke onheilen, maar dat men nochtans niet van het idee uit moest gaan dat dit kwaad reeds ten volle be zworen was, hetgeen ten duidelijkste bleek uit de onlangs aangenomen motie op het congres der communisten te Groningen. Vervolgens kwam hij terug op het eigen lijke doel dezer vergadering. In het kort schetste hij het doel en de werking der vrijwillige Landstorm ten tijde van revolutie en noemde de voordeelen, die voor gede- mobiliseerden er aan verbonden waren, in dien zij zich opgaven als lid bij genoemd corps. Hierna werd den aanwezigen ge legenheid gegeven tot het stellen van vra gen, waarvan evenwel niemand gebruik maakte. Een 15 tal leden gaven zich op. Herpt. Gisteren slaagden een tweetal tot nu toe bnbekende dames er in, de vrouw van A. K. voor ongeveer 250 gul den op te lichten. Onder verschillende voor wendsels trachtten zij briefjes te wisselen om dan groenten en eieren in de plaats te ontvangen ze wilden zelfs vooruit betalen om hei den volgenden dag te ontvangen. Bij het wisselen van een zeker bedrag wisten ze bij genoemde vrouw hun slag te slaan. Men zij dus voor zulke vreemde dames op zijn hoede. Kaatsheuvel. Dinsdag wilde een paartje in een huwelijksbootje stappen en bevond zich met de getuige reeds voor den ambtenaar van den Burgerlijken [Stand. Daar de bruid echter nog wat te jong was, kon zij de toestemming van vader en moe der nog niet missen en deze verkozen ter elfder ure niet te komen, zoodat heel de stoet onverrichter zake kon terugkeeren. Men wist toen geen beter middel, dan het maar eens flink op een drinken te zetten. Nieuwendijk. Woensdagavond is al hier een man komende van Tilburg bewus teloos neergevallen. Hij werd binnenge dragen bij IIM. De direct geroepen Pastoor diende hem de H. H. Sacramenten der stervenden toe. Een weinig bijgekomen zijnde verklaarde hij H. F. te heeten en naar 's Hage te moeten, ook had bij in twee dagen niets gegeten. Hem werd gastvrijheid verleend door A. M. en is heden morgen na een bezoek bij den Burgemeester vertrokken. Raamsdonk. Onze dorpsgenoot, de heer J. van Laarhoven, siaagde voor het eindexamen H. B. S. 5jarige cursus. De kapitein van de «Broedertrouw II,de heer v. Z., geraakte bekneld tus- schen een ketting en een kolder. Een vinger werd verbrijzeld, terwijl van een andere een lid werd afgerukt. Mej. v. U. werd door een wagen aangereden. Bewusteloos werd zij opgeno men en onder behandeling van een genees heer gesteld. Spraag. Heden Zaterdagavond 8 uur komt het bestuur der alhier opgerichte burgerwacht met de leden-in vergadering bijeen, teneinde de leden den eed van trouw af te nemen. De heer G. J. van WiÜigenburg, die in de plaats van den heer J. Nieuvvenhuizen tot hopman benoemd was, heeft ook bedankt. A.s. Dinsdagavond 8 uur zal door de A.-R. Kiesv. alhier een vergadering worden gehouden. De agenda bevat ver schillende punten ter bespreking, waaronder ook bespreking oprichting van een vereen, tot stichting van een gebouw voor Chr, volksontwikkeling. Uitwijk. Alhier is een Christelijke gemengde Zangvereeniging opgericht met aanvankelijk 110 leden onder lijding van den heer Schouten uit Alrnkerk. Veen. Naar men verneemt zullen uit onze gemeente vanwege het Gemeentebe stuur, het Polderbestuur, de Tuinbouwv. »Exce!sior« enz. pogingen worden aange wend om bij eventueele totstandkoming van een spoorlijn ook onze gemeente b.v. door een zijtak zou kunnen worden aange sloten. We willen hopen dat deze pogin gen met -succes zullen worden bekroondt Waalwijk. In het café van J. van Helvoirt had een droevig ongeluk plaats. Een zekere Staal uit Baardwijk, nog maar 18 jaar oud, zakte bij het dansen in el kaar en was een lijk. Wijk c. a. Voor de betrekking van Organist in de Ned. Herv. kerk alhier hebbe# zich aangemeld de Heer G. A. Krop en Mej. G. W. Furster, beiden alhier. Onze dorpsgenoote Mej. H. E. Bakker, slaagde vorige week voor de derde klasse Gymnasium, terwijl haar broer de Heer J. Bakker eveneens voor de tweede klasse slaagde. Thans is men begonnen, met het plukken van de z.g. janbazen. Er wordt fl 12 per H.L, besteedt, terwijl voor de nooten f140 per H L, besteedt wordt. en pijnen van allerlei aard. Gebruk hiertegen Mijnhardt's Sanaperin-tabletteu. Koker 60 ct., 3 kokers f 1.70. Verkrijgb. bij alle goede Drogisten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2