Fransche bladen, inderdaad het geval, om dat de bezetter het recht heeft aan de steden, die hij bezet houdt, een boete op te leggen. De Fransche troepen te Ber lijn hebben uit juridisch oogpunt het ka rakter van bezettingstroepen. De normale betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitsch- land zijn trouwens ook nog niet hersteld, de oorlogswet is nog de eenige wet, die geldt. En al merkt Duitschland hiertegen op, dat na de ratificatie van het vredesverdrag Frankrijk niets meer te zeggen heeft in het overwonnen land, het eind van het liedje zal wel zijn: betalen. De Deutsche Allgemeine geeft van het geval een voorstelling, die daarop neerkomt, dat de sergeant het slachtoffer is geworden van een twist, niet ongelijk aan die, welke te Rotterdam op den Schiedamschen Dijk wel eens voorkomen. Het heele geval had dus niets met de Fransche uniform te ma ken, waaraan al sedert maanden geen Ber lijner aanstoot had genomen. Dit argu ment zou heel sterk kunnen zyn, indien het onderzoek daaromtrent inderdaad iets met zekerheid had aangetoond, en indien niet tevens werd gezegd,, dat de Fransche soldaten dan ook maar in burgerkleeding moesten loopen, des nachts thuisblijven enz. Dat klopt toch niet erg goed. Wat de gevolgen zullen zijn voor het kabinet. Clemenceau van de motie van afkeuring in zijn economisch beleid, waarop wij zooeven wezen Boret heeft zijn ontslag als minister van landbouw ingediend Clemenceau nam dit aan. Zijn opvolger Noulens heeft aange kondigd, dat hij als voornaamste wapen in zijn strijd tegen de duurte van het le ven de coöperatie zal gebruiken. De mi nister is voornemens de bestaande coöpe raties uit te breiden en nieuwe te stichten. Hij zal alle belemmeringen, die in Frank rijk de landbouwcorporaties hinderen, uit den weg ruimen. «In Rusland,zoo zeide de minister, die, gelijk bekend, vroeger Fransch gezant te St. Petersburg is geweest, «heb ik land bouwcoöperaties in werking gezien, die te zamen 35 millioen leden telden, die zich van alles konden voorzien, wat een boer noodig heeft om het maximum nut van zijn grond te trekken. Aldus minister Noulens, wiens benoeming nogal symphatie schijnt te hebben gewekt. Doch de oppositie houdt vol, dat de heele regeering en niet alleen minister Boret in de minderheid is geplaatst. Het is waarschijnlijk, dat de socialisten in dezen zin uit den hoek zullen komen en Clemen ceau zuilen nopen een verklaring af te leg gen nopens zijn algemeene politiek. De Gaulois is optimistisch en voorziet, dat een debat van dien aard zou uitloopen op een motie van vertrouwen, die 360 stemmen op zich vereenigd zou zien. Zoo zou dan alle dubbelzinnigheid ten opzichte van de positie van de regeering tegenover het parlement zijn opgelost. Marcel Hutin daarentegen is van mee ning, dat rnen een heele reeks aanvallen op de regeering heeft te verwachten tegen Klotz in de eerste plaats en ook te gen Lebrun, minister voor de bevrijde stre ken. Klotz en Lebrun zijn van plan niet te wijken, en de kwestie van vertrouwen te stellen, Zoo noodig zal Clemenceau voor hen spreken, Het gewijzigd vredesverdrag met Duitsch- Oostenrijk is eindelijk klaar gekomen. De wijzigingen hebben voornamelijk betrekking op territoriale en economischa vraagstukken. De nieuwe economische bepalingen zijn aan merkelijk zachter dan de oude. De voor naamste verzachting is dat het Oostenrijk- sche particulier bezit niet zal worden aan getast. Bij den overhandigden tekst van het ontwerp is een brief van Clemenceau, waarbij de Oostenrijkers 10 dagen gelaten worden, om schriftelijk hun opmerkingen in te dienen. De Bolsjewike in Rusland winnen steeds meer veld en drijven de troepen van Koltsjak, hun tegenstander voor zich uit. In de Amerikaansche Senaat heeft het gestormd. Het ging om het afstaan van Sjantoeng aan Japan. Eenator Borah zeide «Ik geloof niet dat er oorlog zal komen met Japan maar ik ben er zeker van dat het Amerikaansche volk nooit bereid zal zijn om dit vergelijk te onderschrijven of medeplichtig te wezen aan het door Japan tot slaven maken van 40.000.000 hulpe- looze Chineezen. Indien oorlog het eenige alternatief is, ben ik bereid hem onder de oogen te zien. Wij zonden dat best thans kunnen uitmaken. Al de groote naties, die dit tractaat hebben onderteekend, hebben ook tractaten met China, waarin beloofd wordt de integriteit van het Chineesche gebied te beschermen. Willen Engeland en Frankrijk die verdragen breken, laat hen dat dan doen. Maar ik zal niet, wer keloos blijven toekijken, wanneer de Ver. Staten het willen doen.® Rugpijn bij jonge menschen. De menschen boven de veertig weten, dat rugpijn vaak een nierkwaal aanduidt, maar jonge menschen denken niet altijd hierover na. Jonge mannen wijten het dikwijls aan hun bezigheden en jonge vrouwen aan haar geslacht beide gevaarlijke en misleidende gevolgtrekkingen, als de nieren de werke lijke oorzaak zijn. Er is niets, wat dan meer onmiddellijke verzorging vereischt. Verwaarloozing sluit ernstige verschijnselen in zich als rheu- matiek, nier-waterzucht, steen, ontstoken nieren en blaas, ischias, spit, graveel en zelfs ongeneeslijke ziekten. Onmiddellijke behandeling vereischt in sommige opzichten zelfverloochening. Vele van de zoogenaamde genietingen des levens zijn slecht voor de nieren. Zware maal tijden, alkoholische prikkels en ongeregelde gewoonten dragen bij tot vorming van overtollig urinezuur en tasten de teere nierfilters aan. En nog erger staat u te wachten, als dit kwaaddoend vergif aan de nierfilters ontsnapt en in de spieren, zenuwen en gewrichten kristalliseert. Begin verstandig te leven en gij zult beginnen gezond te worden. Gij kunt uw herstel bevorderen door de nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen te verster ken. Dit geneesmiddel dient uitsluitend voor het regelen en heelen der nieren en blaas, en gaat zoodoende de kwade gevolgen van urinezuur tegen. De werkzaamheid der nieren wordt hersteld, het bloed weder gezuiverd, en de opgehoopte vergiften en vloeibare onzuiverheden worden geleidelijk uit het lichaam verdreven. Op elke echte doos Foster's Rugpijn Nieren Pillen komt het handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen voor. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten a f 1,75 p. doos of f 10.p. zesdoozen. BUITENLAND. Gemengd nieuws. Aan het vredesverdrag met Bulgarije wordt hard gewerkt. Men hoopt te Parijs dat het de volgende week aan de Bulgaar- sche gedelegeerden overhandigd kan worden. Een Duitsche commissie onder voorzitter schap van baron Lersner, zal in overleg met een Fransche commissie, de voorwaar den regelen, waarop de 500.000 arbeiders, die de regeering te Berlijn binnenkort zal zenden voor het herstel der verwoeste stre ken, zullen werken. De Opperste Raad der Geallieerden is voornemens in antwoord op de klachten der Turken tegen de beweerde wandaden der Grieken in Klein-Azië een commissie derwaarts te zenden om een onderzoek in te stellen. Dreigende stakingen in Rutland en West- falen. Munster. Uit Essen wordt gemeld, dat een algemeene staking bij het tramperso neel in de Rijnlandsche en Westfaalsche industriegebieden is uitgebroken. De arbeiders van 28 plaatselijke maat schappijen hebben looneischen gesteld, die door de directies niet kunnen worden in gewilligd. Er worden thans op het rijksministerie van Arbeid onderhandelingen tusschen de partijen gevoerd. De vlieger-kapitein Marchal heeft 800 K.M. langen afstand Touion-Bizerte (Tunis) in ongeveer 81/* uur afgelegd en dus met een gemiddelde snelheid van 97 K.M. per uur gevlogen. De generaal-commissaris voor Duitsch land te Versailles, Simons, die zijn ontslag heeft gevraagd, wordt secretaris van den Bond der Duitsche Industrie. De Duitsche democraten hebben in de Pruisische landsvergadering voorgesteld, dat er in alle hoogescholen voorlezingen over politiek zullen worden gehouden. Amerika rust thans 36.000 ton schepen uit voor den handel met Duitschland. Deze schepen vertrekken allen in 't laatst van deze maand of in 't begin van Augustus. Ex-keizer Karl naar Londen Berlijn, 20 Juli. In goede ingelichte krin gen te Weenen verluidt, dat Ex-keizer Karl binnenkort een bezoek zal brengen aan den koning van Engeland, en wel op uitnoodiging van koning George. Dit be zoek heeft geen politieke beteekenis. Het schijnt veeleer verband te houden met de regeling van financieele kwesties en met de verhuizing van het keizerlijk paar naar Engeland. Eene Aviatrice gedood. Parijs, 19 Juli. Gedurende een vlucht na bij Le Crotoy van een toestel bestuurd door den aviateur Barrault met barones Lareche als passagier, welke gisteren plaats had, sloeg het toestel om. De baronnesse was onmiddelijk dood. De bestuurder was ern stig gewond en bezweek eenigon tijd daarna. o De koning van België vliegt naar Engeland. Londen, 48 Juli. De koning van België die per vliegtuig naar Londen is gekomen heeft Donderdag een bezoek aan de koning en koningin gebracht in Buckingham Palace. Hij is Vrijdag weer naar Brussel vertrok ken. Een mooi voorbeeld. Brussel, 20 Juli. Kardinaal Mercier stond den correspondent der Morningpost die hem over de Duitsche gruwelen in Bel gië interviewen wilde een onderhoud toe doch weigerde beslist over de gebeurtenis sen tijdens de Duitsche bezetting te spreken. Die tijd behoorde tot het verleden en men moést het gebeurde vergeten meende de kardinaal. Nieuwe Belgische postzegels Ter gelegenheid der bevrijding van het Belgische grondgebied wordt een reeks van veertien postzegels uitgegeven, die de beel tenis des konings met den helm en de jaartallen 19141918 dragen. Er zijn drie verschillende formaten. De staking in Yorkshire. Londen, 21 Juli. Het aantal stakende mijnwerkers in Yorkshire is thans tot 200.000 aangegroeid. (Reuter.) binnenland. Een simnleerende misdadiger, jaar voor doofstomme gespeeld. Amsterdam, 19 Juli. In 1916 meldde zich aan het Hoofdbureau van Politie te dezer stede een doofstomme aan. Zoover men uit de schriftelijk gevoerde besprekin gen kon opmaken, was de ongeveer 20- jarige uit Duitschland over de Nederland sche grens gekomen. Van welken landaard hij eigenlijk was, wist men niet vast te stellen. Volgens zijn schriftelijke mede- deeling zou hij van Engelschen oorsprong zijn en het levenslicht aanschouwd hebben ergens op den Oceaan. Zijn vader en moeder waren op zee omgekomen, Ergens in Ierland, vermoedelijk Edinburg was hij in een inrichting voor doofstommen geweest. Een onderzoek in deze en andere richtin gen ingesteld kon geetf oplossing brengen wie de ongelukkige eigenlijk was. Men wist feitelijk niet, wat men met hem doen moest en ten slotte kreeg hij een plaatsje in de doofstommeninrichting aan de Wes- termarkt alhier. Tot Maandag heeft hij daar vertoefd, toen werd hijgearresteerd. In den laatsten tijd waren in de buurt verschil lende diefstallen gepleegd de politie kon maar geen spoor vinden van den dader. Eindelijk kreeg zij een aanwijzing, die leidde naar de inrichting voor doofstom men. Eerst meende de politie nog niet het spoor te pakken te hebben maar steeds werd het duidelijker, dat de dader daar moest schuilen en kwamen er aanwijzin gen tegen den doofstomme. Een recher cheur ging Maandagmorgen tot arrestatie over en toen deze den doofstomme plotse ling een revolver voorhield zeide hij, nu tot «stomme verbazing« van den recher cheur «Ja, houd je gemak maar, ik ben niet gewapend De rechercheur schrok misschien even erg als de arrestant toen hij den doofstom- ma hoorde spreken. 2>$ jaar heeft de jonge man, die Duitscher bleek te zijn, gesimu leerd doofstom te zijn. Bij het onderzoek dat nu verder volgde en geleid werd door den hoofdinspecteur van het bureau aan de Lauriergracht, den heer G. H. vanEmpel, bleek, dat men hier te doen had met een zeer gevaarlijk en goed geoutilleerd mis dadiger. Hij had een stel loopers bij zich waar van eerste klasse inbrekers zouden water tanden. In zijn kastje in het gesticht werden verschillende voorwerpen, van dief stal afkomstig, gevonden. Uit verschillende verhooren is ten slotte gebleken, dat de man uit Berlijn kwam, waar ook zijn-ouders wonen. Tweemaal is hij gedeserteerd uit het Duitsche leger, nadat hij voor zijn vaderland gevochten had voor Verdun. Bij de Nederlandsche grens werd hij aange houden doch hij wist te ontsnappen en ten slotte over de grens te komen. Hij hield zich doofstom, omdat h\j begreep anders naar Bergen te zullen moeten en wellicht te worden uitgeleverd. In 1916 had reeds in de Duitsche couranten een oproep ge staan om hem aan te houden. Het is naar hij mededeelde hem dikwijls zeer moeilijk gevallen niet uit zijn rol te vallen. Als hij alleen was sprak hij dikwijls in zich zelf om zich te overtuigen dat hij het spre ken niet verleerd had. Vrijdag is hij ter beschikking van de justitie gesteld. (Tel.) Prakt(jk-exameDs. De Praktijk-Examens, uitgeschreven door Het Nederlandsche Handelsinstituut (goed gekeurd bij Koninkl. Besl. van 15 Mei 1919, Nr. 64), zullen worden gehouden gedurende de tweede week van Novem ber a.s. in Boekhouden, Handelsrekenen, Stenografie, Nederlandsche, Fransche, Duitsche, Engelsche, Spaansche, Russische, Zweedsche en Italiaansche Handelscorres pondentie. Bij voldoende deelname wordt daartoe de gelegenheid opengesteld in de volgende plaatsenAlmelo, Arasterdam, Arnhem, Assen, Breda, Eindhoven, Enschede, Groningen, Den Haag, Den Helder, Hen gelo, Hertogenbosch, Hilversum, Leeuwar den, Middelburg, Nijmegen, Rotterdam, Tilburg, Utrecht, Venlo, Zaandam, en Zwolle. Door «Het Nederlandsche Handels-Insti tuut® zullen ook examens worden afgeno men voor «Leeraar in de Handelscorres pondentie waartoe Het Instituut officieel gemachtigd is by Koninklijk Besluit van 15 Mei 1919 Nr. 64, Staatsbl. 155. Ingevolge besluit van Zijne Excellentie den Minister van Oorlog kunnen militairen 7 dagen studie verlof verkrijgen op vertoon van den oproepingsbrief. De inschrijving sluit 1 November 1919. Inlichtingen verstrekt Dr. Otto Klipp, Postbox 426, Amterdam. De moordenaar van kolonel Yan Hille. Nog twee andere moorden gepleegd. Arnhem, 20 Juli. Het is thans gebleken, dat de in de strafgevangenis alhier gede tineerde Duitsche deserteur Alwin Pörkert inderdaad de dader is van den moord op kolonel Van Hille, die, zooals men zich zal herinneren, in den avond van 1 Februari jl. met verpletterden schedel aan den Vel- perweg werd gevonden. Maar bovendien is gebleken, dat deze Duitscher ook twee andere moord-aanslagen op zijn geweten heeft. Toen de beklaagde Zaterdagavond per celwagen van de strafgevangenis was overgebracht om over de vele aanwijzingen, die nog tegen hem gerezen waren te wor den gehoord in tegenwoordigheid van den rechter-commissaris voor strafzaken, ver klaarde de bekl., die reeds 2 jaar gevan genisstraf wegens brandstichting en diefstal van een paard ondergaat, zich bereid eer lijk al zijn misdaden op te biechten. En toen vernam men, dat deze man niet al leen twee moorden op zijn geweten had, maar zelfs nog een derden moordaanslag. Hoovers. Nieuweschans 21 Juli. Te Holthusen, een grensplaatsje dicht bij Nieuweschans, zijn twee mannen de woning binnengedron gen van de wed. Hossenis. Zij overvielen de vrouw in haar slaap, knevelden haar en brachten haar met boksijzers zware ver wondingen toe. Een dochter van de we duwe gelukte het, door uit een venster te springen, aan de handen van de onverlaten te ontkomen. Op haar hulpgeroep kwamen de buren toeschieten en kozen de daders het hazenpad. Er wordt niets vermist, maar de toestand van de vrouw is zeer ernstig. (V. D.) o Sabotage. Te Blijham, waar al weken lang de landarbeidersstaking heerscht en de ver houding steeds meer verbitterd wordt, heeft een daad van sabotage plaats gehad. On verlaten hadden de eiken draagbalken van de brug van den landbouwer O. over het Zijldiep, tot op 4 d.M. doorgezaagd. Ge lukkig werd het misdrijf bijtijds ontdekt, anders waren de gevolgen niet te overzien geweest. Bij het passeeren van paard en wagen zou de brug bezweken zijn. (V.D. De Russische staatsschuld. Op vragen van het Eerste-Kamerlid Van Lanschot, in zake de belangen van Neder landsche houders van Russische staatsschuld, bij een eventueele internationale regeling dier schuld, heeft de minister van Finan ciën geantwoord De regeering houdt haar aandacht bij voortduring gevestigd op de bedreiging van vermogensbelarigen van Nederlanders in verschillende landen, met name ook in Rusland. In verband daarmede wordt er aan herrlnnerd, dat reeds in Februari 1918 aan de pers hier te lande werd me degedeeld, dat het geheele «corps diplo matique® te Petrograd aan den volkscom missaris van buitenlandsche zaken een nota heeft overhandigdd, waarin er op werd gewezen, dat het geen enkel decreet van annuleering, inbeslagneming, enz. van aan onderdanen van da door het corps ver tegenwoordigde staten toebehoorend waarde papier erkent, en zich het recht voorbe houdt, volledige schadevergoeding voor ge leden nadeel te eischen. De regeering zal zonder twijfel, zoodra de omstandigheden zich daartoe leenen, verdere stappen doen ten behoeve van de Nederlandsche houders van Russische staatsschuld en kan uit den aard der zaak aandringen op hun behan deling op den voet van meest begunstiging. Duitsche industrie in ons land Behoudens goedkeuring van den gemeen teraad van Den Bosch, zal zich een groote Duitsche industrie vestigen (constructie werkplaatsen). De terreinen beslaan een oppervlakte van 7 H.A. en zijn gelegen aan de linkerzijde van den weg naar Orthen. Plaatsiug der reiiigers en versterking vau treinen. In verband met den nog steeds beperk ten treinenloop, welke 9 Juli j.l. in wer king is getreden, hebben de Ned. spoor wegen het navolgende bepaald 1. Er moet voor gezorgd worden, dat de reizigers zooveel mogelijk geplaatst worden in de klassen, waarvoor hun plaats bewijzen geldig zijn. 2. Ontstaat er plaatsgebrek dan moet in de eerste plaats in de voor 6 of 8 reizigers 2e klasse ingerichte afdeelingen 8 of 10 reizigers dier klasse in de voor 4, 6 of 8 reizigers le klasse ingerichte afdeelingen, 6, 8 of 10 reizigers van die klasse geplaatst worden. 3. Slechts na bekomen machtiging van den d.d. stationschef kunnen in de rijtuigen of afdeelingen, welke daartoe speciaal door hem worden aangewezen, reizigers in rij- tuigafdeelingen of zijgangen van hoogere klassen worden geplaatst dan waarvoor hun plaatsbewijzen geldig zijn. Trappistcnbicr. Nadat de liefhebbers zich lang hebben moeten onthouden van hun lekker glaasje Trappistenbier zal dit weer verkrijgbaar zijn vanaf 1 Augustus. Vanaf dien datum zal de N. V. Bierbrouwerij «De Schaapskooi® weer met de levering beginnen. Dc Rijksmiddelen. Het eerste halfjaar sluit met een accres van 13,9 millioen op de gewone middelen (v. j. 10,8 millioen) en van 9 millioen op de crisisbeiastingen. Aan eerstgenoemde kwam ruim 138,3 millioen, aan laatstge noemde 129,8 totaal 268,1 millioen binnen tegen 245,16 millioen in 4918. Er komt bijna 21 millioen aan opcenten bij. De opbrengst in Juni was ook zeer goed 4,9 millioen meer dan in de correspon- deerende maand van 1918 en 5,4 millioen meer dan het een twaalfde der raming. Daartoe hebben ditmaal de successierech ten in groote mate bijgedragen, zij brachten bijna 3,2 millioen binnen tegen nog geen 1,8 millioen in Juni 1918. Maar dan blijft er toch nog een accres van 3y2 millioen uit het toenemen van minder toevallige baten te verklaren. Luttel droegen de directe belastingen tot de stijging bij. Slechts de vermogensbe lasting hield zich goed (bijna 4y3 ton meer) de toeneming der grondbelasting was on- beteekenend. Inkomsten en personeel gin gen achteruit. flaatselijk^iëuwsT Hensden. De Transvaalsche zending Mais, eene wederkeerige attentie van «die Afrikaanders®, is gearriveerd en zal ook alhier gratis gedistribueerd worden aan die gezinnen, die daarvoor in aanmerking ko men. Kleine gezinnen ontvangen een pond en grootere gezinnen naar verhouding een grootere hoeveelheid maismeel. Het is verpakt in nette envelop, waarop 's-Gravenhage, Juli 1919. MAISGRIES OF -BLOEM GESCHENK ZU1D-AFR1KAANSCHE VOLK. En aan de achterzijde een gedicht in het Transvaalsch, van den Heer T. W. Reitz, oud-president van de voormalige re publiek Oranje Vrijstaat. Uit«Di Mieliepitcc. 1. In vredestijd, dan zonder strijd Hèt korenmeel meer waarde, Maar met oorlog is Mielies tog Die beste kos op aarde. 2. Maak kooigoed van zijn blare dan Zijn stronk kan vuur of pijp maak Zelfs met zijn as kan j'kleere was, As jij hom eerst tot zeep maak. 3. Op hoeveel wijs' tot lekkre spijs Zij Mielie klaar kan krijge Is bó mij gal (2) en daarom zal Ik dit nou maar verzwijge. 4. Maar geef mij 'n hap van Mieliepap, Dan zal ik niks meer zoeke Want g'lo mij vrij, dit smaakt ver mij Nog lekkerder als koeke. (x) Mais. (a) Boven mijn begrip. VAN HET

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2