voor het Land van Heusden en ültena, de Langstraat en de Ëometerwaard. No. 3809. Zaterdag 26 Juli. PLATEN, FOTO'S, ETSEN, BUL, J0Z.DE JONG, Waterpoort, GORIKGHEM, it adres voor wederverkoopers RIJWIELEN eo ONDEBDEELEN Rubberkinderwagenband A. C. v. d. WOLFF, Langeoflijk 132, GQRCUM. KUNSTTANDEN BEcaaEiBziiaBeDSiEi STOLP KASTEN KLAPPEl IJSMACHINES INMAAKGLAZEN STERILISE ERKETELS E n u 0 I. C. MORTIER ZONEN rijwielbanden, onderdeelen en reparatie. Huishoudelijke artikelen en Ijzerwaren. Behandeling geheel pijnloos. Spreekuren 9-4, BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. België. Twee schoolcommissies te Gent, welke den wil der ouders wiiden leeren kennen aangaande de keuze van taal voor hun kinderen, hebben hun een vragenlijst ge zonden. Van de 420 aangeschrevenen hebben er 390 geantwoord en op 15 na hebben al len onderwijs in de beide talen geeischt. De Belgische badplaatseu. Brussel, 23 Juli. De badplaatsen aan de Belgische kust, die met spoed voor het seizoen waren ingericht, om na de oorlogs jaren weer tot bloei te geraken, zijn leeg. Er zijn bijna geen gasten, ook uit België komen geen bezoekers, zoodat de badplaat sen in een ernstigen toestand verkeeren, De pers heeft nu een onderzoek ingesteld, wat de oorzaak is van het wegblijven van gasten uit de Belgische badplaatsen. De Belgen konden zich dit jaar de luxe niet veroorloven wegens de duurte en de heer schende werkeloosheid in het land. De Franschen gaan niet meer naar België, maar reizen naar het Zuiden en naar It.alie. De Engelschen reisden nooit naar Belgische badplaatsen, zoodat eigenlijk alleen de Duitschers over blijven, die voor den oor log het meerendeel de gasten uitmaakten en nu door de Belgische politie niet in België geduld worden. Overwinning van Ciemencau. In de Nationale Vergadering is het te Parijs onrustbarend toegegaan, doch is het geëindigd met eene overwinnig van Cle- menceau. Nadat verschillende woordvoerders zich op scherpe wijze hadden uitgelaten, kwam minister Loucheur op zijn beurt aan het woord. Zijn verschijnen op de tribune wordt met uitroepen van uiteenloopenden aard begroet. Redelijke protectie is noo- dig, zegt de minister voor industrieelen wederopbouw. Anders gaat Frankrijk een catastrophe te gemoet. In het vervolg van zijn rede zegt minis ter Loucheur, dat de duurte niet noodza kelijk het gevolg is der hoogere loonen Hij maakt een vergelijking tusschen de loonen in Frankrijk en Engeland en wijs er op, dat het leven in Frankrijk duurder is, ofschoon in Engeland meer wordt ver diend. Hij verzekert, dat het leven duur zal blijven, ondanks alle maatregelen, welke de regeeringen zullen nemen. In de ge- heele wereld is de waarde der voornaam ste producten met 300 a 400% gestegen Loucheur besluit zijn rede, die door de Kamer met gespannen aandacht wordt ge volgd, met de verklaring, dat er twee kwes ties blijven bestaan, waarvan de duurte volkomen afhankelijk is in de eerste plaats het kolen vraagstuk, dat de regeering tracht op te lossen, en dat zij meent te hebben opgelost door de aankoopen in Amerika en in de tweede plaats, het scheppen van een groote koopvaardijvloot, die Frankrijk zal vrijmaken van de voogdijschap van zijn bondgenooten. Wanneer na deze rede de afgevaardigde Chaumet zich rechtstreeks tot Ciemencau richt, bestijgt de premier het spreekge stoelte. Na een opgewonden debat over de eco nomische politiek der regeering, heeft ten slotte de Kamer met 289 tegen 176 stem men een motie van vertrouwen in de re geering aangenomen. In de stad Lyon is men getuige gewees van een allerzondelingst schouwspel. Er kwam een wolk van witte vlinders neer, zoo onnoemelijk veel, dat de gronc bedekt scheen met een laag sneeuw. Men zegt dat de vlinders, voortgestuwd door den wind, uit Marokko kwamen. In Dordmund bracht de belasting op de vermakelijkheden, die op 170.000 Mk. ge raamd was, het laatste belastingjaar 450.000 op. Intrekking ran Duitsch papieren geld. Een particulier telegram uit Keulen aan het »Hbld. meldt Naar beslist verluidt, is het Rijksmini sterie van Financiën voornemens al het japiergeld in te trekken en daarvoor be wijzen van tegoed uit te geven. Daardoor zouden alle houders van in het buitenland in omloop zijnde bankbiljetten verplicht zijn, die bedragen over te maken. Poincaré te fflecheleu. Mechelen, 23 Juli. Tijdens het bezoek van president Poicaré aan de kathedraal, ïield Mercier een toespraak, waarin hij zeide, dat België een diepen eerbied gevoelde voor de naburige Fransche streken, die door den oorlog in bouwvallen herschapen waren, voor die 1.500.000 Franschen, die hun even gaven voor de gemeenschappelijke zaak, voor de volharding van het Fran sche volk, dat het eerst was voor zelfop offering. De kardinaal begroette Poincaré en Foch en bedankte Frankrijk voor het handhaven der christelijke beschaving, Hij eindigde met de woorden Laten wij tot od bidden, dat hij Frankrijk sterk moge laten blijven en eensgezind in dezen door overwinning verkregen vrede. Poincaré antwoordde- en prees den kar dinaal voor zijn moedig gedrag tegenover den vijand. Hij zeide, dat de Fransche regeering besloten had hem het oorlogs- kruis te verleenen en spelde dit op den purperen mantel van den prelaat. Deze dankte geroerd. -'O De gevluchte millionairs. Londen, 23 Juli. Over de vlucht van Duitsche millionairs naar Alsen schrijft de Parijsche Matin, dat de geallieerden be sloten zijn, de vluchtelingen naar Duitsch- land terug te bevorderen, als het betalen, van schadeloosstelling van Duitschland of andere verplichtingen daardoor in het ge drang zouden komen. Aan de verkiezing op Alsen zouden deze heeren in geen geval mogen deelnemen. BINNENLAND. De beëediging der raadsleden. Op de vragen van het Kamerlid Beumer betreffende beëediging van leder, van den gemeenteraad bij de aanvaarding van hun betrekking in September, voor het geva van ongesteldheid,' afwezigheid of ontsten tenis van den burgemeester, luidt het ant woord van den Minister van Binnenland- sche Zaken Wanneer de nieuw gekozen gemeente raad op den eersten Dinsdag van Septem ber zijn eerste vergadering houdt, treedt voor het geval van ongesteldheid, afwezig heid of ontstentenis van den burgemeester ingevovlge de Gemeentewet, het oudste lk in jaren van den raad, dat aanwezig is eventueel een door den commissaris der koningin aangewezen lid, als voorzitter op Aldus optredend als voorzitter en het raadslidmaatschap aanvaardende, legt hr bij die aanvaarding, in eigen handen de voorgeschreven eeden (verklaring en belof ten) af, en beëedigt hij vervolgens de overige raadsleden. Eedsaflegging door den voorzitter in eigen handen is voor de raadsvergadering geen instituut, dat uitgesloten is te achten door artikel 39 der Gemeentewet. Zij vind eveneens plaats, wanneer de burgemeester voorzitter van den raad, tot raadslid be noemd, deze laatste functie aanvaardt.<r o De Rottcrdamsche veiling, Op de heden in ons veilingslokaal, Baan 40 gehouden veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 13.35f 16.50 Eendeieren 18.50—19.00 Middenprijs x» 14.72 Aanvoer 78800 stuks. De moord te Uitgeest. De vermoedelijke moordenaar, K. van Heemskerk, een jongmensch van 17 jaar blijft ontkennen, de bedrijver te zijn van de misdaad op den 23-jarigen F., van Beverwijk, gepleegd, dien hij Zondagavonc op den openbaren weg te Uitgeest, na een aorte woordenwisseling met drie messteken verwondde, zoodat eenige oogenblikken later de dood intrad. Toen de verdachte den volgenden dag naar Alkmaar werd ver voerd, kwam hij met een lachend gezich naar buiten uit het voormalig raadhuis waar hij een voorloopig verhoor had onder gaan. Het publiek toonde zich zeer ver bitterd, te meer omdat de vermoorde feitelijk geheel onschuldig was aan de onbeduidende ruzie, die aan het misdrijf was voorafgegaan Aangehouden. De politie te Rotterdam heeft aange honden een koopman en zijn vrouw, wier aanhouding was verzocht door de Haagsche politie, daar dit echtpaar wordt verdacht 1 van een berooving in Den Haag gepleegd van f 4000 en acht pakjes diamant ter waarde van f 32.500. De vrouw was bij haar aanhouding in het bezit van een aantal gouden en zilveren voorwerpen. Schandelijk. Een onzer lezers deelde ons mee zoo ezen wij in de Nieuwe Ct.« dat hij gisteravond om twintig minuten over zeven oen hij per tram van Den Haag naar Scheveningen reed, op de Nieuwe Park- aan, tusschen de halte Hoogduin en het Aelgische Park, een man op den straatweg zag liggen. Hij waarschuwde de tram bestuurder, die onmiddellijk stopte. Met behulp van het trampersoneel nam men den man op, die bleek door een auto, waarin een dame was gezeten, te zijn overgereden. De ongelukkige had zich op den weg be vonden met 'n tweewielig handwagentje, waarop eenige tonnen hij schijnt toen door de hem achterop komende auto te zijn ge grepen. Zijn wagentje was verbrijzeld, de wielen lagen aan beide zijden van den weg. Het ergerlijkste is, dat de autobestuur der doorreed zonder naar den ongelukkige om te zien. Men legde den man nu in het gras neer, riep een agent en verzocht dezen een huur auto, welke passeerde, te gelasten het slachtoffer te vervoeren de chauffeur van deze auto maakte zich echter ook uit de voeten. De agent zou nu voor het waarschuwen van den Eersten Hulpdienst zorgen. Intusschen was het reeds acht uur geworden de overreden man leefde nog, doch er kwam maar steeds geen hulp. De heer, die ons deze mededeeling deed, kon zich niet langer met het geval bemoeien, doch toen hij om 9 uur weer per tram over de Parklaan kwam, lag de overredene daar nog in het gras nu dood zonder dat hulp was komen opdagen. Inderdaad, schandelijk De gewereu der burgerwachten. Door den minister van Binnenlandsche zaken is het volgende bericht Bij een door de militaire autoriteiten ingesteld onderzoek is gebleken dat in sommige gemeenten het onderhoud van aan burgerwachten verstrekte wapenen te wen- schen overlaat en voorts,, dat door burger wachten met margapatronen is geschoten uit geweren, welke daartoe niet bestemd waren. Als gevolg hiervan zijn de aldus gebruikte geweren ernstig beschadigd. Na drukkelijk zij er dan ook op gewezen, dat het verboden is met margapatronen te schieten uit andere geweren dan die welke als margageweer bijzonder daartoe zijn verstrekt. Overigens zij er aan herinnerd, dat vol gens de regeling nopens hulpverleening aan burgerwachten, de burgerwachten zelf ver antwoordelijk zijn voor het onderhoud. Het gevolg hiervan is, dat zij de kosten, welke uit verwaarloozing voortvloeien, zelf hebben te dragen. Wenscht een burgerwacht die kosten niet te voldoen dan zal de uitleve ring van de wapenen moeten volgen. Dc meewarige dief. Ten huize van een kapper te IJmuiden werd -Zondagavond j.l, een familiefeestje gevierd, waaraan ook een zuster van den heer des huizes, een dame uit Amsterdam had deel genomen. Tegen het einde kwam de Amsterdamsche gast tot de minder aan gename ontdekking, dat uit een portefeuille welke geborgen in een handtasch in de kapperswinkel had gelegen een bedrag van f160 werd vermist. De familie stelde een onderzoek, in doch zonder resultaat Zij werd bij dit onderzoek ijverig bijgestaan door een der naaste bloedverwanten, den heer V., die zich al bijzonder druk maakte over dit voor de dame, die hem lang nie onverschillig scheen, zoo groote verlies. Ten einde raad werd de politie met het feit in kennis gesteld. De recherche were opgedragen een onderzoek in te stellen, da evenwel ten huize, waar het feestje zoo droevig een einde had genomen geen re sultaat had. Doch de onvermoeide hoofd rechercheur, de heer E nam bovenbedoel! familielid, dat zoo bijzonder met de be roofde dame begaan was, mede naar zijn bureau en bracht hem tot de bekentenis het vermiste gestolen te hebben. Oureilig Vtiravcnhage. Bij de Haagsche Politie heeft iemand aangifte gedaan, dat hij in perceel No. 8 aan de Faber van Riemsdijkstraat beroofd was van een bedrag van 200 Mark. Tevens heeft een heer aangifte gedaan, beroofd te zijn van f 1400 aan bankbil jetten en 10.000 Oostenrijksche kronen in perceel Weteringkade 83, waar hij zich met een vrouw had afgezonderd. De ex-kroouprins. De ex-kroonprins heeft, naar de »Daily Tel.c uit New-York verneemt, een onder- ïoud toegestaan aan den Araerikaanschen correspondent Karl Wiegand, tot wien hij o.a. zeide »Het is dwaasheid te denken dat ik uit lolland zou vluchten, daar ik vrij ben het and te verlaten wanneer ik dat wensch.® Burgemeester Peereboom, zegt Wiegand, jevestigde deze verklaring, zeggende »A1 wat Frederik Wilhelm te doen heeft, is mij mede te deelen, dat hij van plan is iet land te verlaten, en hij kan gaan.® Dit werd bevestigd door een hoogstaand officieel persoon in Den Haag, die ver klaarde, dat zoowel de ex-keizer als zijn zoon vrij zijn Nederland te verlaten, wan neer zij zulks wenschen. Zij zijn geen gevangenennoch houden we hen vast voor de Geallieerden. Maar zoolang zij in Holland blijven, moeten zij vertoeven in de plaats, welke hun is aangewezen. De kroonprins schijnt goed gezond te zijn en houdt zich bezig met het beoefenen van muziek, teekenen en lezen, en schrijft zijn ïMemoires« die voor publicatie bestemd zijn, ADVERTENTIEN. Dat is wat joor uiij, Als schoolgaande kinderen last krijgen van jeuk^op het hoofd, dan hebben zij^LAX noodig, dat [het hoofd van onrein zui- fa verf, neten, roos en stof ver wijdert en|het2haar^een mooie glans geeft. Prijs f 0.25 per doos voldoende voor X liter hygiënische hoofd- wassching. Bij alle drogisten. L. I. Akker Rotterdam. Heeft U nog laat ze dan encadreeren bij en U zal overtuigd zijn van de nette af werking en billijke prijzen. Zeer groote sorteering LIJSTEN in alle maten en modellen. Klacht afsluitband met onze handteekening L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij de meeste Drogisten. Te ANDEL J. G. Schouten. DUSSEN: J. J. Paes. NIEUWENDIJK: De Bok. RAAMSDONK: Fa. P. P. van Dongen. VEEN Wed. J. Vos. WERKENDAM P. CornetJoh. de Weerd. Ruime sorteering Prima gebruikte rijwielen. Eerste klas Engelsche banden- Speciaal adres voor Emailleeren en Biezen. Laagste Tarief. Voor den handel. Inruilen, Verhuren. Weder ontvangen een groote partij prima k fl.00 per Meter (Gratis omleggen met staaldraad). Verder het goedkoopste adres voor Minzaam aanbevelend v,/h. A. DE SWART, Eind 114, b/d Waterpoort, IJillijlco pry zen. behalve ZONDAGS. •ksasu U —aai IfJ ESSaess Ml 5ÏS l£J ft Hoogstraat GORIN CHEM. O. I» GORINCHEM fr'We/fn 0 'V e Otorrl'Halei9h p A fcl» We/el' 1/ A et0er*8cht CCcelsiort tr erhuren Aut°gari,l an Luxe f' BIJVOEGSEL Kienw^lad VLIEGEN-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5