Michaeiis, de toenmalige rijkskanselier, heeft daarop ontwijkend geantwoord. Deze twee feiten vormen de pijlers van Erzberger's getoog. Zijn conclusie is, dat Duitschland in 4917 een xeervollen® vrede had kunnen sluiten, als de militairen dit niet hadden verhinderd. Nu is Erzberger een buitengewoon handig spreker, die mees terlijk de kunst verstaat de zaak, waar het om gaat, weg te moffelen, zonder dat zijn toehoorders dat in de gauwigheid bespeuren, Hij tracht nu niet langer zichzelf vrij te pleiten, maar valt zelf aan en beschuldigt Michaeiis, Ludendorf e. a. de oorzaak te zijn, dat Duitschland nu vernietigd ter neder ligt. Hij gaat voort: En wat gebeurde te Berlijn Men zou het niet voor mogelijk gehouden hebben vier weken lang gaf men geen antwoord. In een schrijven van 24 September werd toen een verklaring geweigerd, daar de omstandigheden voor het afgeven eene zoodanige verklaring nog niet rijp waren. Een ambtelijk diplomatisch bericht voor het volk, dat zich in den hoogsten nood bevond, werd dus vier weken lang onbe antwoord gelaten en daar-na de tijd nog niet rijp voor een antwoord verklaard. Eind September bevond ik mij te Mün- chen. Ik ken den nuntius sedert geruimen tijd als een persoonlijken vriend. Hy kwam mij met tranen in de oogerx tegemoet en zeide »Nu is alles verloren, ook uw arm vaderland®. Daarmede was de door Enge land langs den Heiligen Stoel ingeleide po ging afgehandeld. Dat is het tragische, ontzettende men strijdt voor den vrede en dan loopt het zoo afdan kan men niet zwijgen, Wij moeten het Duitsche volk zeggen, hoe 't twee jaren lang gewetenloos om den tuin geleid was. Wanneer het deze dingen be ter geweten had, dan zou het den vrede eenvoudig afgedwongen hebben. In het einde van September was de door een eerlijken wil van den Duitschen Rijksdag gedragen vredespolitiek van een verstandige verzoening door opruiing van de aan geschoven. De hoop op andere vol ken had men met één slag vernietigd. Duitschland is met open oogen in het ver derf geloopen. Zoo kwam 4918. Iedere poging om deze lieden het gezonde verstand terug te geven werd door militaire middelen ver ijdeld. Het antwoord was telkens, dat men nog een tijdje moest wachten. Toen kwam in het eind van September de alge- heele militaire ineenstorting. Ik voor mij constateer, dat de vredes- revolutie succes gehad zou hebben, wanneer hare beginselen bij gelegenheid van de vredesnota van den paus toegepast waren. De ineenstorting van Duitschland is niet door de revolutie, maar door de constante vervalsching van militaire zijde veroorzaakt. Niet de vredes-revolutie heeft het Duitsche weerstandsvermogen verslapt, maar de in- eenstortng is het gevolg geweest van ge brek aan binnen-en buitenlandsch politiek inzicht der conservatieven en van de hoog ste legerleiding. In zijn rede noemde Erzberger als dege nen, die verantwoordelijk zijn voor het mislukken der Engelsche vredespoging dr. Michaeiis en de legerleiding, waarmede natuurlijk Ludendorf bedoeld wordt. Deze laatste heeft op die beschuldiging reeds gereageerd: de Berl. am Mittag ont ving van de zijde der hoogste legerleiding uit naam van generaal Ludendorf een mededeeling, waarin het heet, dat het schryven van Vaccelli en het antwoord van dr. Michaëlis eerst nu den generaal bekend zijn geworden. Hij had wel af en toe geheimzinnige toespelingen over een poging van Engeland contact te krijgen gehoord, maar op een rechtstreeksere vraag aan Von Kühlmann had hij een ontwijkend antwoord ontvangen. In elk geval heeft Ludendorff volgens zijn zeggen zijn instem ming betuigd met het afgeven van een verklaring omtrent België, De strekking van deze mededeeling is dus dezeik, Ludendorff, heb aan het mislukken der Engelsche vredespoging geen schuld. Thans rest dan nog een verklaring van dr. Michaëlis. Men zegt, dat ook die verwacht mag worden. De Vorwarts is zoo verbolgen op den voormaligen Rijks kanselier, dat zij het verlangen uitspreekt, dat deze voor een staatsgerechthof zal worden gebracht. De N. R. C. heeft een ingezonden stuk van Dr. Wilhelm Regendanz, een bekende Duitsche financier, waarin deze opkomt tegen Lloyd George, die ieder opvordert die plaatsen van het vredesverdrag aan kan wijzen, welker bepalingen naar zijn inzicht niet met de hoogste eischen van recht en eerlijkheid in overeenstemming waren. Hij valt Lloyd George aan op de onbillijkheid van het koloniaal verlies door Duitschland geleden omdat Duitschland, zooals het in het vredesverdrag heet, zijne koloniën slecht en wreed bestuurd heeft. Hy voert met voorbeelden aan dat Duitschland zeker niet slechter zijn koloniën bestuurd heeft dan Engeland. Hij eindigt aldus: Lloyd George heeft openlijk gesommeerd plaatsen van het vredesverdrag aan te wij zen, die niet met de hoogste eischen van recht en eerlijkheid in overeenstemming zijn. Aan deze opvordering is hier open lijk voldaan. Lloyd George wordt gemaand de juistheid van de hier aangegeven feiten te betwisten en, indien hij ze niet be twisten kan, toe te geven, dat in de eerste plaats ten opzichte van het koloniale vraag stuk de bepalingen van het vredesverdrag in volkomen tegenspraak zijn met de ge ringste eischen van recht en eerlijkheid. Even om te sluiten nog een kort be richtje over het vredes-ontwerp voor Oos tenrijk. Toonaangevende kringen achten den termijn van 40 dagen voor de beantwoor ding der vredesvoorstellen onvoldoende. Men hoopt een verlenging van den termijn te kunnen bereiken. In parlementaire kringen vindt men de financieele voorwaarden onuitvoerbaar en in agrarische kringen kenschetst men den eisch tot uitlevering van 46.000 melkkoeien als monsterachtig, aangezien dientengevolge duizenden zuigelingen een wissen dood zou den tegemoet gaan. Wellicht vertrekt onder-minister Schum- peter dezer dagen naar St. Germain om met de vredesdelegatie samen te werken. BUITENLAND. Een ernstig incident te Luik, Tengevolge van een incident, waarvan de oorzaken nog niet nauwkeurig zijn vastge steld, is er te Luik voor het Hotel Schiller een waar oproer uitgebarsten. Een kellner uit een café, een Fransch gedemobiliseerd soldaat, moet door den zoon van den eige naar van genoemd hotel zijn afgeransld, waarop burgers, vergezeld van soldaten, het hotel totaal hebben gepllmderd. Al de meubelen werden op straat gesmeten en in brand gestoken. De politie stond er machteloos tegen over. Het gerucht gaat, dat de Fransche kellner reeds bezweken zou zijn aan de gevolgen van de mishandeling. Cavalerie moest tusschen beide komen om de straat vrij te maken. De hoteleigenaar loste revolverschoten en de gendarmes schoten eveneens hun karabijnen af. Er zijn verscheidene gewon den. Het geheele hotel is overhoop ge haald. De kelder werd geplunderd. Den geheelen nacht duurde de opwinding voort. (Tel.) O De schepen van Scapa Flow. Frankfort. Volgens een te Parijs ont vangen bericht zouden er 23 van de 53 bij Scapa gezonken oorlogsschepen, gelicht kunnen worden. Het zijn kleine kruisers en torpedojagers. De andere schepen zijn onherroepelijk verloren. Onecnigheid tusscheu de Dultsehe en Fransche regeeriug. Weimar, Er heerscht thans groote on- eenigheid tusschen de Duitsche en Fransche regeering over de kolenlevering. De Fran- schen verlangen 20 millioen ton kolen van de Duitschers, doch de Duitsche regeering antwoordde hierop, dat zij op dit oogenblik niet bij machte is, dit quantum te leveren wegens de staking en de onlusten in de kolengebieden. De Fransche regeering antwoordde daarop, dat, indien Duitschland de orde niet zou kunnen handhaven, zij hiervoor zal zorg dragen. o Naar het beloofde land. Volgens mededeelingen van den Ameri- kaanschen Zionistenbond moeten ruim 4>$ millioen Joden uit alle deelen der wereld gereedstaan om naar Palestina te gaan zoodra de politieke Joodsche staat vastge steld is onder bescherming van den Volke renbond. Men verwacht dat er meer dan 4 millioen alleen uit Rusland vertrekken zullen. De Zionistenbond is bezig admini stratieve specialisten voor den civielen dienst uit te rusten, die zich zelf er aan zullen wijden om Palestina bij te staan in het onderbrengen van zijn nieuwe bevolking. Op de eerste 5000 aanvragen voor een boerderij in Palestina waren er slechts 434 die voorkwamen op de officieele lijst van landbouwers in de Vereen. Staten. BINNENLAND. Eieren in beslag genomen. Op last van den Minister van Landbouw zijn bij enkele eierhandelaren te Leiden niet minder dan 420.000 kalkeieren in beslag genomen. Deze eieren waren op deze wijze verduurzaamd, teneinde in den winter tegen nog veel hoogeren prijs als thans te worden verkocht. Deze speculatie is nu mislukt. o Nederland en België. De herziening ran het tractaat ran 1839, Havas-Reuter seint uit Brussel Een aantal Belgische persoonlijkheden, afkomsiig uit het indertijd aan Nederland afgestane gedeelte van Limburg, hebben een adres aan den Koning gezonden, waarin zij hem verzoeken geen herziening van het verdrag van 4 839 goed te keuren, waarbij het afgestane Limburg niet geheel en al aan België teruggegeven wordt. Het Na tionale Politieke Comité heeft een manifest uitgegeven, waarin de natie aangespoord wordt de Belgische gevolmachtigden te Parijs te steunen bij hun pogingen om te verkrijgen de souvereiniteit over het Schel dekanaal, het kanaal tusschen Terneuzen en de laatstbedoelde haven, vrije verkeers verbinding van Luik en Antwerpen met den Rijn en een volksstemming in het afgestane gedeelte van Limburg. Havas-Reuter seint uit Antwerpen De afdeeling Antwerpen van het Politiek Nationale Comité heeft een telegram ge zonden aan den voorzitter van de commissie van 44 te Parijs. Daarin heet het De bevolking in Antwerpen verwacht in spanning het herstel van het onrecht het Belgische volk aangedaan door de beperking van de vaart op de Schelde. Uit een commercieel oogpunt moet België eigenlijk de loodsgelden kunnen bepalen. Alleen een meester, hij, die belang heeft op den doorvoer, mag over de noodige werken beschikken. België eischt den directen toegang naar zee langs den weg waarover het uitsluitend de souvereiniteit bezit. Het vraagt ook herstel van den aanslag op de volksrechten, welke tot zijn schade in 4839 is gepleegd. De verbin ding van de haven van Antwerpen met Luik, Namen en Charleroi vordert het bezit van de Maas in het geënclaveerde Maas tricht. o De actie der postbeambten. In de Christelijke Amsterdammer, het blad, dat zooals bekend is, relaties heeft met rar. de Vries, minister van financiën, wordt medegedeeld, dat wijziging gebracht is in de klassificatie der gemeenten, die in 5 klassen waren ingedeeld, hetgeen sedert 4 Juli veranderd is in 3. Is het blad goed ingelicht, dan is bo vendien een nieuwe salarisregeling reeds geheel gereed voor het postpersoneel en bijna gereed voor het geheele Rijksperso neel, ten einde met 4 Januari 4920 in werking te treden. Daarbij zullen de salarissen zoo geregeld zijn, dat zij voldoen aan de eischen, die deze tijd stelt, zoodat duurte-bijslagen over bodig zouden worden. Het blad verneemt nog nader, dat met 4 Augustus te beginnen het restant van den duurte-bijslag in wekehjksche termij nen desverlangd zal worden uitbetaald. Dan zullen de postambtenaren van f 5 tot f 40 per week in geld meer ontvangen dan tot nu toe. o Woningtelling. In alle gemeenten van ons land, die op 4 Januari meer dan 2000 inwoners telden, zal een woningtelling worden gehouden. De opnemimg moet voor 1 November ge schiedt zijn. o Uitroer vau 300.009 kilo boter. Men meldt nit MaastrichtHoewel de uitvoer van boter al lang geleden verboden is, gaan hier in Limburg langs de ver schillende grensstations nog telkens groote hoeveelheden boter uit. In Eijsden werd een heele trein, bestaande uit 30 wagons, dus 300.000 kilo boter, uitgevoerd, naar men verzekerde op pas-geteekende consen ten. Onwillekeurig vraagt men zich af wie zoo machtig is om voor zulk een reuzen voorraad consent te verleenen, terwijl de uitvoer is stopgezet. o— Wijziging der Zegelwet 1917. De Minister van Financiën vestigt de aandacht op de met ingang van 1 Augustus 4919 iD werking tredende wijziging der Zegelwet 4917. Dientengevolge wordt met ingang van dien dag o.a. het Kwitantiezegel en het Zegelrecht wegens sluitnota's in zake assu rantie van vijf cent tot op 40 cent ver hoogd, zoodat van 1 Augustus 4919 af, alle kwitantiën en bewijzen van ontvangst van gelden, behalve als zij betrekking heb ben op sommen tien gulden of minder be dragende en deze sommen niet strekken in mindering of tot afdoening van grootere bedragen, behoudens de bij de wet be paalde vrijstellingen, op straffe van eene boete van f400.gezegeld moeten wor den met tien cent. De m*«rd te Groenlo. De voorwerker der Heidemaatschappij, Reinders, slachtoffer van den moordaanslag in de vorige week gepleegd, is na hevig lijden, in het St. Vincentius-Gasthuis, te Groenlo, overleden. De vermoedelijke moordenaar, Brockötter, is door de politie naar Zutphen overgebracht. Brockötter, Duitscher, woonde vroeger in het buitenland. Nadat hij 20 jaar ge leden in Duitschen militairen dienst een onderofficier met zijn sabel een slag op het hoofd had toegebracht, nam hij als deserteur de wijk over de grens en bleef hier te lande wonen. Hij is gehuwd en vader van een groot gezin. Een paar weken geleden dreigde hij Reinders van kant te zullen maken, nadat ze verschil hadden gehad over de uitkeering van het loon. Maandag had Brockötter Reinders royaal getracteerd in een café. Beiden verkeerden dan ook zeer onder den invloed van sterken drank, toen ze om elf uur 's avonds twistend naar huis gingen. Vóór de woning van Reinders bracht B. hem met een dolkmes vijf steken toe. Hoewel Reinders een pootige, sterke kerel was, was hij door den drank zoo goed als weerloos. Brockötter werd in den nacht door de politie uit zijn woning gehaald en bekende volledig. Te bard gereden. Te Harmeien heeft de gemeentepolitie j.l. ^Zaterdagmiddag in de bebouwde kom van het dorp o.m. ook de auto laten stop pen, waarin de koningin zat, daar deze auto veel te hard door de kom reed. (Hdbl.) o Een communistisch Statenlid gearresteerd. Te Zaandam kwam Zaterdagavond jde politie in botsing met een aantal commu nisten, volgelingen van den bekenden com munist A. Brommert, gemeenteraadslid van Uitgeest en lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. De aanleiding was het venten van brochures op de markt, waarbij Brommert en een zijner Zaandam- sche partijgenooten hun geschriften op dusdanige wijze aanbevolen, dat de politie daarin het voeren van communistische pro paganda zag. Toen de politie Brommert daarop op merkzaam maakte en hem aanmaande daarmee op te houden, gaf deze daaraan niet onmiddellijk gevolg, doch gaf te kennen, wel eens uitgemaakt te willen zien of hy al dan niet het recht had tot zyn optreden. De politie wilde hem daarop arresteeren, waarop de partijgangers en een deel van het publiek zoodanig opdrongen, dat de politie zich genoodzaakt zag van den wapen stok gebruik te maken en de revolver te trekken. Eerst daarna kon de arrestatie ten uitvoer worden gelegd. Daarna werden een paar maal charges uitgevoerd. Om 44 uur keerde de rust terug. Ongeluk Toen H. M. de koningin, die Zaterdag even naar Den Haag was gekomen, des namiddags per auto naar Het Loo terug- Keerde, gebeurde tusschen De Bilt en Huis ter Heide een ongeluk, doordat een karre- voerder, die achter zijn wagen liep en naar de kar wilde gaan, door de koninklijke auto werd aangereden en daarbij vrij ern stig werd gewond, daar zijn been was gebroken. Dadelijk werd de auto gestopt en stapte H. M. uit, terwijl een dokter, die juist op zijn fiets kwam aangereden, onmiddellijk de eerste hulp kon verleenen. H, M. bood haar eigen auto aan om den gewonde naar een ziekenhuis te vervoeren, maar de dok ter vond het beter een auto uit Utrecht te laten komen, die geheel voor het vervoer van zieken was ingericht waarop de ko ninklijke auto met spoed naar De Bilt werd gezonden om de ziekenauto aan te vragen. H. M. bleef geruimen tijd op de plaats van het ongeluk en overtuigde zich per soonlijk, dat alle noodige maatregelen waren genomen, terwjjl eerst daarna der reis naar het Loo werd vervolgd. o Lotiug votr de militie. In September a.s. zal de loting voor de militielichting 4920 plaats hebben. De laatste jaren vóór den oorlog was het getal personen, dat vrij lootte, zeer gering. Waarschijnlijk zal hun getal voortaan iets grooter zijn, daar er in 4948 een nieuw keuringsreglement in werking is getreden, waardoor niet zooveel personen meer wor den afgekeurd als vroeger. o Een snuggere. De knecht van den landbouwer M. v. d. H. te Uden bracht dezer dagen een kalf naar de tram, zette het zonder adres of vracht te betalen in den wagen en reed gemoedelijk huiswaarts. De kooper van het kalf kwam eens informeeren. waarom het dier niet was verzonden. Een ingesteld onderzoek leidde tot niets niemand weet waar 't dier gebleven is. Aangehouden. Te Kuinre is aangehouden een 24-jarige man uit Den Helder, die zich in verschil lende plaatsen aan oplichting heeft schuldig gemaakt. Te Apeldoorn bracht hij 6 dagen in een hótel door en vertrok zonder te betalen met een rijwiel, dat hem niet toe behoorde. Reeds eerder had hij in Bergen en Breek op Langedijk gestolen en wegens ladelich- ten had hij reeds een jaar gevangenisstraf achter den rug. Bij onderzoek bleek de rijke rentenierszoon uit 's-Gravenhage, waar voor hij zich uitgaf, nog in het bezit van ééri dubbelte en van den sleutel der chif- fonière van de hótelhoudster, waar hij lo geerde. Hij is naar Apeldoorn overgebracht. De Joodsche Protestdag. Door geheel Nederland heeft Zondag het Joodsche deel der bevolking zijn droefenis en verontwaardiging geuit over de gruwe len, waaraan de geloofsgenooten in Ooste lijk Europa blootstaan en zekerlijk zal de ernstige wijze, waarop die gevoelens geo penbaard zijn, weerklank hebben gevonden bij het overige deel van ons volk. In Amsterdam werd de dag ingezet met een Rouwdienst in de Synagogen. Na afloop dezer grootsche meeting stelden bezoekers zich buiten het Concertgebouw op voor het vormen van den zwijgenden rouwstoet. De rouwstoet, In drommen van duizenden trok daarna de lange, sombere stoet, waarbij muziek, noch vaandels waren de stad in. Slechts werden eenige zwartgeschilderde borden meegedragen waarop in groote witte letters te lezen stond: »Wij gedenken de slacht offers van de pogroms® en Recht voor de Joden in Oost-Europa Overal langs den weg stonden dikke rijen belangstellenden geschaard, onder wie de Israëlietische gezichten wel de groote meer derheid uitmaakten. Men kon veilig zeg gen dat gansch het Amsterdamsche Joden-? dom op straat wa3. Op het J. D. Meijerplein werden de manifestanten telkens als een gedeelte van den stoet was aangekomen door comité leden toegesproken. Er was tengevolge van de ontzettende menschenmassa een hevig gedrang, maar incidenten of ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De anti-pogromdag in de hoofdstad mag voortreffelijk geslaagd genoemd worden. Voor de Sckercniugsche visschers. Onder de giften, die het Comité ter hul diging van de nagedachtenis der tijdens den wereldoorlog verongelukte Scheveningsche visschers in de laatste dagen ontving, wa ren er ook van den ex-Duitschen Keizer en den ex-Duitschen-Kroonprins. De belangstelling voor de prentbriefkaar ten naar teekening van H. M. de Koningin, neemt te Scheveningen met den dag toe door de badgasten worden ze vooral gekocht. HUMOR. (Overgenomen uit de Avondpost.®) Definitie. Een kleine jongen is in een zeer weet gierige bui. Hij zeurt over den fonograaf wat dit doet, hoe die gemaakt wordt, of er geen ander woord voor is. Zijn moeder wanhopig door al dat vragen, geeft onge duldig de volgende definitie vEen fonograaf is een electrische pape gaai, die op afbetaling gekocht wordt.® Praktisch. Dichter, die aan 't sonnetten-bakken is, reciteert halfluid »Mij is de bittere kelk de zoetste zwij- meldrank« Dat komt net goed uit, zegt zijn vrouw want we zitten schraal in de sui ker. Dan geef ik jou je koffie maar zoo. Historie. ExaminatorIn welk tijdperk van zijn leven heeft Lodewijk XIV zijn belang rijkste daden verricht ExaminandusTusschen zijn geboorte en zijn dood. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. De jaarlijksche excursie der Ned. Pomologische Vereeniging te Utrecht, zal dit jaar worden gehouden door het Land van Heusden en Altena. Verschillende belangrijke fruitaanplantingen zullen bij ge legenheid van die excursie worden bezocht; o.m. het zeer interessante bemestingsproef veld der Vereeniging te Eethen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2