Firma ALPH. HUPSCH - Vughterstraat 19 - 'a BOSCH, Hoesten, Anga-bonbons. levert alle Artikelen op 't gebied van üristal» Poroelein, Aardewerk etc., zoowel 't gewone als 't allerfijnste, tegen scherp ooncurreerende prijzen. verkoudheid, keelpijn. te beginnen, die ten doel zouden hebben den vreedzamen terugtocht der radenre- geering en instelling van een nieuw regime in Hongarije. Dit voorstel is door kolonel Cunningham naar Parijs doorgezonden. Uit nadere berichten blijkt echter, dat waarschijnlijk meer een hervorming van het radensysteem in de bedoeling ligt. In Chicago heeft zich de haat tusschen blanken, geuit in hevige gevechten. Vroeg in den morgen bedroeg het cijfer van de doodenlijst 27, waaronder 45 negers en 12 blanken. Het aantal gewonden bedraagt bij de duizend, waaronder tal van ernstig gewonden. De plaatselijke autoriteiten wei geren militaire hulp in te roepen. De tram staking duurt voort. Gebruik hiertegen Doos 50 en 90 cent. Verkrijgb. bij alle goede Drog'. BUITENLAND. Het geraarlyke negerelenicnt. Lonhen. Volgens een draadloos telegram uit New-York hebben de Amerikaansche regeeringsautoriteiten bewijzen in handen, waaruit blijkt, dat bolsjewistische propa ganda onder de negers oorzaak was van de onlusten tusschen negers en blanken die onlangs plaats hadden. Te New-York juichten 2000 negers luide een neger-predikant toe, toen deze zeide dat een millioen negers zullen vechten, en zoo noodig sterven, om hun rechten te ver werven. o De gramofoon in het Parlement. Volgens de Deensche bladen heeft de voorzitter van den Rijksdag van Denemar ken medegedeeld, dat de stenografen voort aan door de gramofoon zullen vervangen worden die nauwkeurig alle redevoeringen opneemt. Op deze wijze hoopt men on geveer 400.000 kronen per jaar te besparen. o De stakingen in Duitschiand. Berlijn, 30 Juli. In de Siemens-Schuc- kert-werken zullen de stakers morgen het werk weer hervatten. Foch in Lenden. Londen, 30 Juli. Foch is gisterenavond te Londen aangekomen. Hij zal vandaag het eereburgerschap der City van Londen verkrijgen. Londen, 30 Juli. De koning heeft heden morgen aan Foch den rang van veldmaar schalk in het Engelsche leger verleend. o Mijnwerkersstaking in de Borinage. Bergen (in Henegouwen), 30 Juli. Ten gevolge van de staking der machinisten en stokers in de Kolenmijnen der Borinage die loonsverhooging eischen, konden de mijn werkers niet in de schachten afdalen om aan het werk te gaan. 10 20.000 ar beiders zijn werkloos. Vit Bolsjewischtisch Rusland. Londen, (Reuter). Officieel. Dinikin's leger heeft een groote overwinning behaald door de verovering van Kanitsjin aan de Wolga. De aanval op 25 Juli begonnen leidde tot een volledig succes. Denekin's leger nam 5000 Bolsjewiki gevangen en veroverde 9 kanonnen, vele machinegeweren en een groote hoeveelheid materiaal. Hoewel de Bolsjewiki wanhopig vochten, werden zij tot 12 K.M. voorbij Kanitsjin vervolgd. o Staking op de Belgische spoorwegen. Brussel, (Havas-Reuter.) Daar de mi nister-president geweigerd heeft om het nationaal syndicaat van spoorwegpersoneel te ontvangen, gekomen om te vragen welke maatregelen de regeering dacht te treffen met betrekking tot de geformuleerde eischen, waarvan de uiterste termijn 1 Augustus afloopt, besloot bet algemeen comité deze houding van den minister-president te be schouwen als een weigering der regeering om de aanspraken van het personeel te onderzoeken en schijnt een staking zeer aanstaande. De Doitsche onthullingen. Aan het memorandum van Ludendorff van 14 September 1917, wordt ontleend, dat na België Nederland zou moeten volgen. We halen enkele tirades daaruit aan Des te noodzakelijker is daarom hat onge schonden houden van het Neder-Rijnsch Westfaalsche gebied. Wat de Vlaamsche kust voor luchtaanvallen op Engeland voor dit land is, dat is de Maaslinie bij Luik in nog hoogere mate voor dit industrie gebied. Wij moeten het gebied van beide zijden van de Maas en daar vandaan naar het zuiden tot Saint-Vith vast in handen houden. Het bezit van de Maaslinie alleen is niet voldoende, om aan het industriegebied de noodige veiligheid te verschaffen. Dit kan alleen daardoor geschieden, dat België eco nomisch zoo nauw met ons verbonden wordt, dat het ook politieke aansluiting bij ons zoekt. En verder heet het De aansluiting van België bij Duitsch iand zal tot gevolg hebben, dat bij een doelbewuste politiek Nederland tot ons ge trokken wordt, vooral wanneer een met ons verbonden Japan het zijn koliniaal bezit waarborgt. Wij krijgen zoo een oppositie tegenover Engeland, die het ons mogelijk maakt, onzen handel »in den volgenden oorlog staande te houden. Dit is het derde groote doel, dat wij niet uit het oog mogen ver liezen. De hitte. Opnieuw hebben, na een week van he vige regens, gevolgd door krachtige stor men, verschillende staten van Noord-Ame- rika te lijden door een vreeselijke hittegolf, met een gemiddelde temperatuur van 100 gr. in de schaduw. Het schijnt dat de geheele bevolking van New-York naar het strand op Coney Is land is getrokken, om verkoeling te zoeken tegen de brandende zon. Vele gevallen van flauwte kwamen voor. BINNENLAND. De pr\js van Rijst, Een officieele tnededeeling vestigt er de aandacht op, dat er geen vrije rijst is die buiten den maximumprijsregeling valt. De maximumprijzen gelden voor alle rijst die in het verkeer komt. De winkelier die meer dan den maximumprijs rekent handelt onrechtmatig en stelt zich aan een straf vervolging bloot. De minister van landbouw verzoekt ge vallen van prijsoverschrijdingéen spoedigste te zijner kennis te brengen. GEMENGD NIEUWS. Havas seint uit Brussel De Belgische staatscourant publiceert een besluit, volgens hetwelk de dispenatie van invoerbewijzen niet toepasselijk is op alle soorten brieven, die over de Nederlandsche grens in België worden ingevoerd. Invoer van Bloembollen in Engeland. Het Engelsche ministerie van handel heeft op aandrang van de Chamber of Horticul ture en andere vereenigingen, besloten den invoer van door vergunningen gedekte zen dingen bloembollen toe te staan tot en met 31 December 1919. o De grens vrtf. Men meldt uit^Zeeuwsch-Vlaanderen. De Belgische militairen zijn hier overal van de grenzen vertrokken. o Uit Beek bij Nijmegen wordt gemeld De Belgische grenswacht is vertrokken. De grenscontrole is minder scherp geworden. Slechts twee Belgen zijn achtergebleven om de passen te controleeren. o Boteruitvoer. Een hoeveelheid van 436,000 K.G. aan concenten voor den uitvoer van boter door den Algem. Ned. Zuivelbond, welke eerst waren ingehouden, zijn nu weer vrijgegeven. Een gedeelte dezer partij is nu reeds uit gevoerd. De rest zal weldra volgen. o Vrouwelijke predikanten iu Zweden. Volgens de Evang. Frauen-Zeitung is de Zweedsche regeering van plan een groot aantal vrouwelijke predikanten in dienst te stellen. o Huldiging van Frans-ftaerebout. Op Zaterdag 9 Augustus a.s. zal te Vlissingen het standbeeld voor Frans Naere- bout worden onthuld. BEKENDMAKING. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN, maakt bekend dat voor de 405e t/m 108e periode als Wittebroodkaarten in omloop zullen worden gebracht, broodkaarten van verschillende kleuren, voorzien van een aantal afscheur- bare bons, vermeldende het gewicht van het brood hetwelk daarop kan worden ont vangen, zonder aanduiding van de soort van brood en van het tijdvak. De geldigheid der kaarten is bepaald als volgt voor het 105e tijdvak de paars gekleurde 106e groen 107e rood 108e zwart Heusden, 30 Juli 1919 De Burgemeester voornoemd, H. J. van Eggelen. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN, maakt bekend dat de uitreiking van broodkaarten zal plaaats hebben op Maandag 4 Augustus a.s. t. w voor de bewoners der wijken N. en O. des v. m. van 1012 uur. en voor de bewoners der wijken Z. en W. des n. m. van 24 uur. Heusden, 30 Juli 1919 De Burgemeester voornoemd, II. J. van Eggelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Aan het postkantoor Heus den en de daaronder ressorteerden hulp- postkantoren werd gedurende de maand Juli 4919 ingelegd f 25831,775 enterug- betaald f 9819,40. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6586. Mej. G. v. Halewyn, tijdelijk onder wijzeres aan de M. U.L. O. school alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan een zelfde inrichting te Lekkerkerk. Werkendam. De heeren Rijkers en Duijne hebben met goed gevolg examen afgelegd voor kantoorbediende bij de Pos terijen en Tegrafie. Onze dorpsgenoot de Heer H. J. van der Brugge onderwijzer te Brakel slaag de te :s Gravenhage voor de akte Engel- sch L. O. Brakel. De heer W. Meijneke alhier staat no. 1 op de voordracht voor onder wijzer aan een der openbare scholen te Amsterdam. 's Gravemoer. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het water schap »De Polder van 's Gravemoeri- naast de vaststelling der rekening en bes grooting benoemd als penningmeester de heer J. Engels, zulks tengevolge der ont slagaanvrage als zoodanig van den secretaris penningmeester, den heer D. Smits. Raamsdonk. Tot directeur aan het Post- en Telegraafkantoor te Raamsdonks- veer is benoemd de heer J. P. A. Kater uit Geldermalsen. Sprang. Ten nadeele van B. alhier werd in de Besoijensche steeg door den tram een prachtige trekhond overreden. Voor genoemde een heele schadepost. J.l. Woensdagavond hield de afd. Sprang van den Ned. Chr. Fabrieks-, Haven- en Transportarbeidersbond een ver gadering waar besproken werd het ant woord van een Patroonsbond inzake de gevoerde loonactie. Vervolgens werd tot bestuursleden gekozen H. Spierings en H. Chabot. Naar wij vernemen is de combina tie tot het beroepen van een predikant bij de Ger. Kerk van Sprang en Grevelduin- Capelle thans bij een contract vastgesteld, zoodat nu spoedig tot het beroepingswerk zal worden overgenomen. Veen. Bij de gehouden verkooping van fruitengewassen waren veel kooplieden aanwezig. Naar men verneemt waren de prijzen flink hoog. Er werd voor de peren besteed van f 6 tot f 10.naarge lang van qualiteit. Het mond- en klauwzeer dat onder het vee in den polder nogal ernstig heeft geheerscht is bijna voorbij. Het heeft geen enkel slachtoffer geëischt dus mogen de landbouwers hierover tevreden zijn, hoewel het nogal schade heeft veroorzaakt. Zuilichem. Ds. Veenendaal te Putten heeft voor het beroep naar de Gerefor meerde gemeente alhier bedankt. Zaterdagavond hield de vereeniging *HeIpt Elkanderc in de openbare school haar halfjaarlijksche ledenvergadering. Uit de rekening en verantwoording van den pennningmeester bleek, dat over het le halfjaar 1919 de ontvangsten van het zie kenfonds f278.70, de uitgaven f 177,346 en het batig saldo f 101,35° bedroeg. Zaltbommel. Op de gehouden week markt waren aangevoerd 43 biggen prijs f36 tot f55; 9000 eieren 12 tot 14 ct. per stuk 320 K.G. boter, prijs roomboter fl.60, boerenboter f 1.70 per pond. VEILINGBERICHTEN. Capelle, 24 Juli vm. 9 uur. Bloemkool I P- stuk 16—168 Bloemkool II 8598 Roode kool 10—46 Savoye kool 66—10 Spitskool l5—2 Groene komkommers I 8—86 II 4—5 Witte I 6—65 II 3—38 Wortelen bos 4—6 Uien 364 Krooten 4—5 Sjalotten K.G. 126 Wagenaars 14—15 Stamboonen 136—17 Pronkboonen 7 686 Stoksnijboonen 15 Prinsesseboontjes 27 Schoolmeesters 4°5 Blauwputjes 5—6 Kaaivroege 465 Eigenheimers 6 Poters 3-4 Suikerperen 28 Yellow Transparant I 25 11 17 Morellen P- pond 20 Perziken per stuk 11B Meloenen 43 Veen. Woensdag werd aan de veiling besteed voor de schoolmeesters van f 5 tot f5.40 per ILL. De voorraad schoolmees ters is voor 't grootste gedeelte opgoruimd. Drunen, 31 Juli nm. 4 uur. Frambozen p. K.G. 103 Roode bessen 37 Perziken st. 4*/411 Peeren (janbaasjes) I K.G. 1719 II 9138 Appelen 2033 Morellen 2040 Tuinboonen ö1/^ Pooters 3 Wagenaars 910 Stamsnijboonen 15B18 Bloemkool I st. 145 II 125 Woudrichem. Veiling. Vanaf 28 tot en met 31 Juli aangevoerd 47835 K.G. aard appelen. Prijs 78 ct. per K.G. Wat beneden 7 ct. per K.G. liep, werd over- geveild voor buitenland. Prijzen der fruitveiling van 30 Juli. Janbazen 1415 ct. per K.G. Kruideneersperen 2425 ct. p. K.G. Appels (Yellow Fransparant) 3435 ct. per K.G. De Rottcrdanische veiling. Op de heden in ons veilingslokaal, Baan 40, gehouden veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 13.05f 15.75. idem (klein) 12.50*12.90. Eendeieren *17.70*19.00. Ganseieren 25.00 Kalkoeneieren *16.00 Middenprijs 13.43 Aanvoer 98000 stuks. INGEZONDEN. 3 December a. s. treedt de Invaliditeitswet in werking. Volgens deze wet is ieder arbeider verplicht zich te verzekeren tegen invaliditeit en ouderdom. Ieder, die 13 jaar is, doch niet ouder dan 65 en in loondienst arbeid verricht (d. w. z. bij anderen in betrekking is) tegen een loon van minder dan f 2000.- per jaar, is verplicht zich te verzekeren en moet zich daarvoor aanmelden. Ieder, die in betrekking is dus ook kantoorbedienden, koetsiers, varensgezellen, kappers- en winkelbedienden, huishoudsters, naaisters, kinderjuffrouwen, schoonmaak sters, dienstboden enz. vallen hieronder. Het is én voor den goeden loop der werkzaamheden én in het belang van de arbeiders zelf, dat zij zicb zoo spoedig mogelijk aanmelden. Deze aanmelding geschiedt door het invullen van een for mulier, dat aan de postkantoren verkrijgbaar is (in Dordrecht ook te verkrijgen aan het kantoor van den Raad van Arbeid, Blauw poortsplein 3). Na aanmelding wordt U dan vóór 3 December een rentekaart toe gezonden deze rentekaart is de grondslag van alle latere uitkeering. Het aanmeldingsformulier moet duidelijk worden ingevuld en zoowel door aanvrager als patroon onderteekend worden. Het kan kosteloos per post in couvert worden verzonden aan den Raad van Arbeid te Dordrecht. Patroons van groote bedrijven kunnen deze formulieren met hun werklieden en bloc behandelen en inzenden. Wie aan de verplichtingen, die de weti aan ieder, hetzij man of vrouw, jongen of meisje, oplegt, niet voldoet, brengt zichzelf in groote moeilijkheden en berokkent zich en ook indien hij of zij een gezin heeft zijn of haar gezin vroeg of laat groote schade. De Raad van Arbeid vertrouwt, dat deze oproep door allen zal worden verstaan, rekent op aller medewerking en geeft gaarne inlichtingen aan ieder, die daarom vraagt. Het kantoor van den Raad is iederen werkdag geopend van 9 tot 5 uur. De voorzitter van den Raad van Arbeid, District Dordrecht, J. A. den Baodt. FREDIKBEURTEN. 3 Augustus. Heusdenvm. 10 u. Eerw. heer Hoeken dijk uit Heemstede. Geref. kerk, vm. 10 u. en nm. 6 u. leesdienst. Geref. kerk A, vm. 10 u. en nm. 6 u. leesdienst. Geref. kerk B, vm. 10 u. en nm. 6 u. Chr. Geref. kerk, vm. 10 u. en nm. 6 u. Ds. van der Schuut uit Amsterdam. Aalburgvm. 10.30 u. ds. Bakker. Geref. kerk vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Bosch. Geref. kerk vm. 9.30 u. en nm. 5,30 u. ds. Pos uit Zaandam. Doeverenvm. 10,30 u. ds. Nauta. Drongelengeen opgaaf. Geref. kerk, vm. 10 en nm. 3u. leesdienst. Geref. kerk, vm. 10,30 u. en nm. 3 u. ds. v. d. Sluis. }8-Oravenmoer, vm. 9.30 u. en nm. 2.30 u. ds. v. Meer. Geref. kerk. vm 9,30 en nm. 2.30 u. de heer B. Hagenaar, Jcand. te Arn hem. Chr. Geref. kerk vm. 9,30 u. en nm. 3 u. ds. de Bruin van Zaamslag. Dugteren uit Heusden. Rijswijk, nm. 2 u. ds. Benders. Geref. kerk, vm. 10 u. en nm. 7 ds. S. de Vries van Wester voort. Geref. Kerk vm. 9,30 leesdienBt en nm. 2.30 u. de hr. Pos, - Theol. Cand. bius du Sart. Burgerlijke Stand. Heusden. Geboren: Theodorus Anthonie, z. v. M. Th. van den Broek en A. W. de Hart, Werkendamvm. 10 en nm. 6 u. ds. v. d. Pol. Almkerk, geen opgaaf. Andelvm. 9,30 en nm. 2 u. ds. v. d. Put, Aalst, nm. 3 u. ds. Japchen van Poe- deroijen. Baardwijk, vm. 10 u, ds. Louwe Kooij- mans. Babylonienbroek, geen opgaaf. Besoijen, geen opgaaf. Capelle, vm. 9,30 u. ds. v. Toorn uit Rotterdam. Drunenvm. 10 u. ds. v. d. Ylugt. Eethen, geen opgaaf. Qiessen, vm. 9,30 u. ds. Benders. Oenderen geen opgaaf. Heesbeen, nm. 3 u. ds. Bakker. Herpt, geen dienst. Nieuwendijk, Geref. kerk, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. Thiele van Axel. Nederhemert, Zz. nm. 3 u. ds. Ruijsch van Sleeuwijk, vm. 10 en nm. 6,30 u. ds. van Garderen. Sprang, vm. 9.30 en nm. 5.30 u. ds. Groe- neveld. Uitwijk vm. 9 30 u. ds. De "Wit. Veen, vm. 10,30 en nm. 7 u. dr. Tjalma. Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. leesdienst. Vlijmen, geen opgaaf. Waspik, vm. 10 en nm. 2,30 u. ds. Jonkers. Woudrichem, vm. 9,30 en nm. 2 u. dr. Go- Wijk, vm. 10,30 u. ds. Bieshaar uit Utrecht en nm. 7 u. ds. Gobius du Sart.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2