James Walt en de lepel. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3902. Woensdag 6 Augustus. 1919. FEUILLETON. BET llfWli 1II1IWI Und van alten* Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Er is een legende die wordt ver teld door Dominique Arago, den Fran- schen natuurkundige, die minister geweest is in den tijd der Groote Revolutie, en hij beweert, dat hij ze vernomen heeft van Watts familie. Doch toen was Watts „eerste proef," zooals men het noemt, reeds bijna een halve eeuw achter den rug. James Watt is geboren in 1736, en zoo hij de lepelproef heeft genomen, moet dat vóór 1750 zijn geschied. Het verhaal zegt, dat de jonge James zich dikwijls bezig hield met allerlei proefnemingen. Zijn verstandige va der lette daar wel op, en vroeg zich af, of er niet meer in den jongen stak dan men zoo oppervlakkig zou den ken. Maar zijn tante, Mrs. Muirhead, kon hem niet verstaan en vond, dat hij zijn tijd wel beter kon besteden. En ze heeft hem bijzonder afgesnauwd, toen hij met een lepel voor de tuit van den theeketel zat, en acht gaf op de druppels, die zich vormden. Hij zou aan zijn lessen gaan, dat was beter, vond ze. Zoo'n groote jongen spelen met een lepel en een theepot Laat dat nu gebeurd zijn of niet gebeurd, dit is wel zeker, dat er geen ding geschiedt in de natuur, het moge groot lijken of gering, of het is de belangstelling waard, en het kan lei den tot groote dingen. Alles begint klein en groeit tot het zijn vollen wasdom heeft. Dan staat het een tijdlang en het vermindert, het wordt verdrongen en moet zijn plaats afstaan aan iets nieuws. Dat gaat zoo in de wereld van dieren en planten, en dat gaat ook zoo in de wereld der uitvindingen, die invloed hebben op de levensgeschiedenis der menschen. Do eeuw, die achter ons ligt, is de eeuw van de stoommachineer zijn aanwijzingen, die tot het vermoeden dringen, dat de stoommachine haar tijd weldra heeft gehad. Die tijd begon in de tweede helft der acht tiende eeuwze schijnt ten einde te zullen loopen in de eerste helft der twintigste. Men kan niet zeggen, wie de stoom machine heeft uitgevonden, evenmin als wie de boekdrukkunst, het kompas 53. «Goddank,* riep de eerste uit, naar de rivier wijzende, «dat ons isolement nu bijna uit is, ik geloof dat er nu al genoeg wa ter staat, dat een stoomschip hier zou kun nen komen. «Dan zal het wel niet lang wêgblijven,« antwoordde de dokter, «want zij zullen be grijpen hoezeer wij ons hier in allerlei op zichten moeten behelpen.* «Zie eens,* riep Albert plotseling uit, in de richting van het zuiden wijzende, «daar komt een stoomschip aan.* Beide officieren bleven een oogenblik staan en waren het spoedig er over eens, dat het werkelijk een stoomschip was. Na- derby gekomen bleek het een oorlogsschip te zijn. «Dat is het eerste oorlogsschip dat ik hier zie,« riep Albert verheugd uit, want het was hem een ware verkwikking weder met andere beschaafde personen te zullen spreken. Het duurde echter nog eenigen tijd eer het stoomschip was aangekomen en ae uit gezette sloep den oever had bereikt. Albert zag scherp uit en het werd hem vreerad te moede toen hij in den zeeofficier, die in de sloep zat, Van Dormen meende of de vliegmachine in de wereld heeft gebracht. Er zijn telkens een groot aantal menschen met dezelfde vinding bezig geweest, en het heeft jaren, soms tientallen en wel eens honderd tallen van jaren geduurd, eer een vinding werkelijk grooten invloed had op het dagelijksch leven. En een nieuwe vinding is soms reeds gedaan en begint haar ontwikkeling, eer de oude nog recht ingeburgerd is. Gelijk immers ook een jonge boom reeds opwast in de schaduw van den ouden, vóór deze zijn volle hoogte heeft bereikt. Doch als de oude valt, dan staat de .jonge. James Watt is een der mannen, die de stoommachine hebben verbe terd. Vóór hem had men wel reeds machines, die door stoom gedreven werden. Eén der eerste, die inder daad gebruikt werd, was zóó inge richt, dat stoom in een cilinder werd toegelaten onder een zuiger, en daarna werd die stoom door koud water af gekoeld. De stoom veranderde daarbij in water, en had veel minder ruimte noodiger ontstond dus onder den zuiger een ruimte, die slechts gedeel telijk gevuld was, en dan drukte de buitenlucht den zuiger naar beneden. Daarna kon weer opnieuw stoom onder den zuiger worden gelaten om hem weer omhoog te brengen. Sedert de dagen van Watt hebben we de stoommachine, waarbij samen geperste stoom beurtelings onder en boven of achter en voor den zuiger in den cilinder wordt gebracht, waardoor deze heen en weer wordt bewogen, gelijk tegenwoordig elke schooljongen weet. De stoom, die dienst gedaan heeft, ontsnapte vroeger altijd in de lucht, gelijk bij de loco motief nog geschiedt. De meeste machines echter hebben een conden sator, een inrichting, waarbij de stoom afgeleid wordt en weer verkoeld tot water. Dat water is heet, en wordt weer gebruikt om den stoomketel te vullen, en omdat het heet is, heeft men een besparing van steenkool. Die condensator is een der uitvin dingen van James Watt, en het is best mogelijk, dat de lepel voor de tuit van den theeketel hem op de gedachte heeft gebracht. Een koude lepel in den heeten stoom beslaat, te herkennen. Hij kon zijne oogen niet gelooven. Maar toen die zeeofficier hem bespeurende, eene eigenaardige beweging met de hand maakte, zooals Van Dormen gewoon was te doen, als hij iemand, dien hij familiaar kende, wilde groeten, toen was er geen twijfel meer aan en de blijdschap van Albert bij het weerzien van zyn vriend was onbeschrijvelijk. Het koste hem dan ook moeite eenigszins bedaard te blijven en niet te veel zijne ontroering te laten blijken. «Ja, jongen,zeide Van Dormen trouw hartig, «ik wist wel dat het een verrassing voor je zou wezen ik was wat blijde, dat ik mede van de partij mocht zijn. Maar wat een negerij is dat hier, hoe lang heb je het hier al uitgehouden «Ai ruim vier maanden,* antwoordde Albert, «maar ik ben nu alles vergeten, nu ik jou hier heb. Je blijft toch een poosje hier liggen «Uiterlijk tot overmorgen vandaag en morgen kan alles best gelost zijn dan gaan wij weer heen. De commandant heeft me gezegd je te vragen, of hij met het état- major van middag bij je mag komen eten.* »Hij is van harte welkom,antwoordde Vanissa glimlachend, «maar ik kan de heeren niets ander voorzetten als kippen en rijstik denk dat ze liever aan boord zullen blijven, als ze dat hooren.* «Heb je hier dan niets anders «Op het oogenblik niets jelui hebt ze ker nieuwe provisie meegebracht, maar daar kan ik vandaag nog geen gasten op gelijk de waterdamp van onzen adem na eenigen tijd vormen zich druppels. Dat kan best Watt hebben geleid tot het denkbeeld, den stoom te conden- seeren. (Verdichten tot water.) 't Is maar de vraag, of iemand zulke dingen opmerkt. Wie water kookt in een ketel, waarop het dêksel goed sluit, heeft wel eens de onaangename ervaring, dat het water in een fer- men straal door de tuit naar buiten spuit. Dat heeft iedereen gezien een enkele dacht na over wat daar gebeurde, en begreep, dat daar boven het water in den ketel voortdurend stoom ontstond en dat die stoom geen uitweg had dat hij dus samengeperst werd en meer drukking op het water uitoefende dan de buitenlucht, zoo dat het water wijken moest voor den stoom. Dat verschijnsel bevat in zich de stoommachine, zooals wij ze tegen woordig kennen. Zoo komen uitvindingen in de we reld. Een verschijnsel, dat iedereen kent, wordt door één onderzocht en nagegaan, en hij vindt er de prach- tische toepassing van. En dat komt men steeds tot de vraagWaarom is dat niet eerder uitgevonden Hoeveel duizenden menschen ken den den stoom, en toch kwam de stoommachine eerst na veertig eeuwen van beschavingWat is het een voudig, dat men met een lettertype een letter afdrukt op papier, en toch hebben de menschen nog slechts vier eeuwen boeken kunnen drukken Hoeveel duizenden jongens hebben vliegers opgelaten, en toch duurde bet tot de twintigste eeuw, eer de vlieger tot een vliegmachine werd Uitvindingen van beteekenis hebben het gelaat des aardrijks veranderd. De stoom niet het minst. Onze eeuw is geworden de eeuw der nijverheid, die de eeuw van landbouw en veeteelt opvolgde, gelijk deze de eeuw van jacht en visscherij deed ophouden. En deze eeuw is de eeuw van het wereldverkeer, de eeuw van spoor treinen en stoombooten, die bezig waren van de volkeren één mensch- heid te maken, tot de groote oorlog het proces voor een tijd deed ophou den. Dat deed de uitvinding van de stoommachine. Maar onze eeuw is ook de eeuw hebben, Albert gaf het commando over aan den tweeden luitenant en begaf zich in de sloep om bij den commandant van den oorlogstoomer zijn opwachting te maken. Spoedig werd afgezien van het voornemen om aan wal te gaan dineeren, toen het te wachten menu bekend werd. De comman dant vroeg de drie officieren bij zich aan tafel en voegde er bij, dat hij het niet uitstelde, omdat hij niet zeker was, niet morgen reeds te vertrekken zoodra hij kon, zou de terugreis worden aangenomen. Toen Vannissa dit hoorde, bedankt hij voor zich zeiven, omdat er toch één officier in de versterking moest blijvenhij wilde Van Dormen spreken en vroeg hem, of hij hem wilde vergezellen, hetgeen deze gretig aannam zoodat in den namiddag de beide vrienden vertrouwelijk met elkander konden praten. «Je bent veel veranderd, Albert,* zeide Van Dormen, hem strak aanziende, «je trekken zijn wat scherper geworden ik zou liegen als ik zei dat je uiterlijk er op gewonnen heeft,* «Hoe zou dat kunnen, Frits "Wat ik gehad heb, gaat je niet in je kleeren zitten.* «Ja veel, veel fatigues, niet .waar?* «Ja zeker, maar dat is het niet alleen; ik dacht, dat ik afleiding zou vinden hier in Indië, maar je kunt begrijpen hoe die afleiding is, als je hier eens rond ziet* «Denk je nog altyd om haar, Albert? van het grootbedrijf met zijn gevolg van groote opeenhooping van kapitaal, en met zijn arbeiders, die niets anders bezitten dan hun loon, en daarom dit zoo groot mogelijk trachten te krijgen. Ook dat is gevolg van de stoommachine, die de uitsluitingen en de werkstakingen in haar nasleep voert. Dat alles is na te gaan tot aan den lepel, dien James Watt voor de tuit hieldna te gaan tot het oogenblik, dat iemand begon na te denken over de beteekenis van de spanning van den stoom. Thans schijnt de menschheid haar arbeidskracht te zijlen putten uit andere bronnen. Reeds verdringt de gasmotor in meenig bedrijf de stoom machine. Reeds levert in menig land het stroomende water de kracht voor tal van fabrieken, een kracht, die omgezet wordt in electriciteit, en op verren afstand kan worden ge bruikt. En wie zal ons zeggen, welk gebruik de menschheid nog eens zal maken van vloeibare lucht, van ra dium, van de edelgassen dingen, die in de laatste tijden gevonden zijn En wie zal zeggen, welken invloed deze nog eens zullen hebben op het leven der maatschappij BUITENLANDSCH OVERZICHT De Hongaarsche Radenregeering is ge vallen. Dit is voor heden wel het be langrijkste nieuws. Zij is er tot aftreden gedwongen door het arbeidende volk. De georganiseerde krankzinnigheid heeft daar dus voorloopig een einde en wij wenschen de Russische broeders toe dat ook zij spoedig verlost mogen worden van de bolsjewistische tyrannie. Over de gebeurtenissen te Boedapest kan het volgende worden gemeld De vakbon den hadden Donderdag vergaderd. Op deze vergadering bracht Jacob Weltner verslag uit van zijn onderhandelingen met den Engelschen generaal Cunningham en den leider der Italiaansche missie Borghese. Hij meldde, dat de Entente een verscherping van de blokkade bevolen had en dat Nein- burg, Bruck en Wiener Neustadt door Ententetroepen zouden bezet worden. Bo vendien waren de Rumenen reeds over de Tbeiss getrokken en kon men weldra de bezetting van Boedapest verwachten. De raad der vertegenwoordigers der vakbonden Dat had ik van jou niet verwacht.* »'t Is beter nu, Frits, maar ik spreek vooral van dat eerste halfjaar op Atjeh. Wat ik toen uitgestaan heb in mijn bin nenste, dat gun ik mijn ergsten vijand niet.* «Zoo, is het beter nu Albert knikte. «De mensch went aan alles, net is nu kalm daar binnen ik houd nog zielsveel van haar, maar ik zou haar nu, geloof ik, wel kunnen ontmoeten en toch vrede er mee hebben, dat ze voor mij niets kon wezen.* «Dus je komt weerom, als je drie jaren om zijn «Buiten eenigen twijfel.* «Laat eens zien. Je moet, dunkt me, nu al ruim twee jaren in Indië zijn.* «Twee jaren, drie maanden en vijf dagen.* «Je weet het heel precies.* «Dat is mijn grootste amusement hier, eiken avond een dag door te schrappen. «Wel een bewijs hoe 't je hier bevalt. Maar 't is geen wonder. Zeg, waarom hebben ze jou toch hiervoor uitgekozen «Ik geloof werkelijk, dat ik mij daar mede nog gevleid moet gevoelen ten min ste ze hebben my wijs gemaakt, dat het een groote post van vertrouwen is.« Van Dormen zegt plotseling »'t Is waar ook, Albert, ik heb nog vergeten je te feliciteeren met je Willemsorde. Hadt je die verwacht «Tydens den tocht in de XXVI Moekims besloot daarop met 93 tegen 3 stemmen, dat «de regeering moest aftreden, en de macht aan een socialistisch ministerie overdragen. Vrijdagochtend vergaderde het sociaal democratisch partijbestuur, waarbij alle sociaal-democratische organisaties aangeslo ten zijn. De toestand van de radenrepu bliek werd in deze zitting uitvoerig bespro ken. De berichten, die van het front kwamen, waren verpletterend. Tal van regimenten trokken in volslagen wanorde terug, zelfs werd beweerd, dat het heele roode leger aan het verloopen was. Het sociaal-democratische partijbestuur besloot toen, dat de regeering moest aftreden en terzelfdertijd door een nieuwe zou vervan gen worden. De afgetreden Radenregeering geeft er echter een andere lezing over. Zij heeft toch een proclematie uitgevaardigd waarin zij zegt: De Entente-mogendheden hebben ons een ultimatum gesteld. Zij eischen. dat de op den grondslag van het radenstelsel staande regeering door een andere zal worden vervangen. Van vervulling dezer voorwaarde stelden zij het openen der vredesonderhandelingen afhankelijk. De regeering der Hongaarsche Raden republiek was van oordeel, dat tegenstand tegenover de Entente-mogendheden onder de huidige omstandigheden slechts tot nut teloos bloedvergieten kon leiden. Daarom heeft zy haar gezag neergelegd. Maar, zoo laat zij doorschemerenwij trekken ons slechts voor een poosje terug. Als de machthebbers, die in onze plaats gelreden zijn, vrede met de Entente hebben weten te verkrijgen, dan komen wij terug, en het lieve leventje begint weer van voren af aan. Nu, we zullen afwach ten of dit geschieden zal. Wij vermoeden dat het Hongaarsche volk wel niet erg belust is op een hernieuwde kennismaking met Bela en zijn spitsbroeders. De nieuwe regeering komt wel voor een moeielijke taak te staan. Zij komt eigen lijk wat te vroeg aan het bewind. Haar voorgangster is niet weggejaagd, maar heeft zich «strategisch* teruggetrokken, daar ze wel zag, dat ze toch ten val zou worden gebracht. Zij moet dus rekening houden met den aanhang die de oude regeering nog heeft en blijft in verband daarmee zeer matig in haar optreden. De verklaringen van Agoston, minister van buitenlandsche zaken, laten er niette- had mijn chef gezegd, dat hij me zou voordragen,zeide Albert onverschillig. «Hecht je er niet veel aan vroeg van Dormen. «Wat zal ik je zeggen Een mensch kan al veel veranderen en dat in korten tijd. Toen ik nog in Holland was, scheen het mij een onbereikbaar ideaal een Wil lemsorde te verdienenik had er jaren van mijn leven voor gegeven en nu, ik ben dankbaar, maar ik verzeker je, de zaak laat mij koud.* «En waarom «Waarom Wel, omdat het voor mij toen in Atjeh niet de minste verdienste was, mijn leven te wagen, want ik wilde het graag verliezen. Weet je niet meer welke belofte je mij in Arnhem hebt af geperst «Nu, mijn leven wagen, roekeloos wagen, dat mocht ik doen, daaromtrent had ik niets beloofd.* «Dus eigenlijk heb je die decoratie aan mij te danken vroeg Van Dormen lachend. «Zeker, maar ik heb dan ook aan jou de fatale reis te danken, die ik heb moeten maken om haar in ontvangst te nemen een reis, die ik nooit vergeten zal, maar waarop ik toch iets geleerd heb.« «Wat dan Wordt vervolgd.) ¥oor hgt Land van en Altena, straat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1