min geen twijfel over bestaan, of deze nieuwe regeering is geenszins communistisch. Zij laat wel alle verordeningen bestaan, zoo lang er nog geen andere voor in de plaats zijn, maar is dat niet verstandig, ja nood zakelijk, indien een volslagen chaos wil vermijden Wanneer we zoo de berichten van het groote wereldterrein de revue laten pas- seeren, valt ons oog telkens weer op de stakingen die allerwege uitbreken. Aller eerst treft ons heden de staking der politie in Engeland. Dat is een leelijk geval. Als het hekken van den dam is loopt de heele kudde er van door. Zoo zien wij het ook in Liverpool gebeuren, dat het gepeupel de winkels gaat plunderen en ook in andere steden allerlei wanbedrijven worden ge pleegd bij gebrek aan politietoezicht en be waking. De regeering zendt nu naar alle groote centra troepen om de orde te be waren. Dat de beweging sterk om zich heen grijpt, blijkt uit het feit, dat alleen te Birmingham 400 politieagenten staken. Dan lezen wij van een staking in het district Chicago, waar 100.000 spoorweg arbeiders het werk hebben neergelegd. Ook in andere plaatsen wordt gestaakt. Wilson heeft het Congres verzocht een commissie van onderzoek in te stellen, om de eischen naar hooger loon van alle spoor wegbeambten te behandelen William Lee, president van de broeder schap van spoorwegpersoneel, zegt, dat Amerika dichter nabij een oproer is dan ooit te voren wegens den onrust, die het gevolg is van de duurte. Als deze niet door gezamenlijke inspanning van kapitaal en arbeid wordt tegengegaan, zullen er in Amerika onlusten voorkomen, zooals men nog nooit heeft gekend. Niet alleen in Engeland en Amerika, ook in Zwitserland woedt de stakingsbacil. En ook daar is het dezelfde oorzaak. De arbeidersbond te Zurich heeft b.v. meege deeld het werk niet te zullen opvatten voordat de volgende eischen zijn ingewilligd lo. onverwijlde prijsverlaging van alle levens middelen en artikelen voor dagelyksch ge bruik. 2o. Afschaffing van den bijslag op de melkpryzen. 3o. In beslagneming van stoffen en schoenen. 4o. Vermindering der vleeschprijzen. De Neue Züricher Zeitung zegt, dat de staking te Bazel verre buiten de perken eener vakvereenigings- en economische sta- kings gaat en dat de staking in Zürich van meet af aan van zuiver politieken aard is geweest. Toch kan men het voor zekere landen dat al deze troebelen hun hoofd oorzaken vinden in de duurte der dagelijksche ver- bruiksartikelen. De prijzen zijn zoo geste gen dat men al een hoog weekloon moet hebben om eenigszins naar behooren met zijn gezin te kunnen rondkomen. En voorloopig zullen de goederen niet goed- kooper worden. Vooral ook door de stijging der loonen, deze achturigen werkdag en het gebrek aan steenkolen. Wat dat laatste betreft wordt uit Londen gemeld De opperste ekonomische raad, die hier ter stede vergadert, heeft over de moeilijk heden der voorziening van Europa met voldoende hoeveelheden steenkool, voedsel en grondstoffen beraadslaagd en met het oog op de onvoldoende productie van steen kool besloten de onderscheidene regeeringen op het hart te drukken de voortbrenging van steenkool te vermeerderen en het verbruik te beperken. Het belangrijkste onderwerp, waar de opperste raad der bondgenooten zich in zijn jongste vergadering mee heeft bezig gehouden, zijn de moeilijkheden, die de voorziening van Europa met levensmiddelen, steenkool en grondstoffen oplevert. De raad was van meening, dat de steenkool productie in Europa tot een gevaarlijk laag peil gedaald was. De raad heeft dit vraagstuk naar een sub-commissie verzonden die Maandag te Parijs bijeen zal komen. De raad besloot voorts de aandacht van de verschillende landen te vestigen op de allereerste noodzakelijkheid om de steenkool productie te vergrooten en het verbruik van steenkool in Europa gedurende de huidige periode in te krimpen. 't Zal dus in den komenden winter wel weer kou lijden en zich behelpen worden. Daar we echter in dezen natten guren zomer niet verwend worden, zullen we in den wintertijd allicht wat tegen de koude gehard zijn. BUITENLAND. Be duurte In Amerika. Londen 2 Aug. President Wilson wijdt al zijn aandacht aan het duurte-vraagstuk, meldt de »Times«-correspondent te New- York, en laat het vredesverdrag zelfs tijdelijk rusten. Gisteren beraadslaagde hij met de leden van het kabinet, wier departementen in eenig opzicht betrokken zijn by de prij zen der levensmiddelen. Hg besprak niet alleen de middelen om hooge prijzen te drukken, maar ook de mogelijkheid van ver volging der handelaren die te groote win sten maken. Het Huis van Afgevaardigden heeft beide kwesties besproken en stelde een commissie in om een onderzoek naar de productie kosten in te stellen. Uit een lijst van prijzen blijkt, dat de slagers in Washing ton 100% winst maken. Gisteren is de verkoop van de overge bleven legervoorraden begonnen. In de voorsteden van New York werden door be middeling der gemeente-autoriteiten duizen den ponden spek verkocht. Tieu jaar lang een tekort aan suiker. Volgens den uitgever van het Engelsch- Spaansche technische blad ïSugar* zal er tien jaar lang een tekort aan suiker zijn de productie in 1919 was 5 millioen ton beneden het gebruik van 10 millioen ton beneden de productie in de jaren voor den oorlog. o De toestand in flongartye. Weenen, 3 Aug. Tibor Szamuley de leider van het schrikbewind is op zijn vlucht naar Duitsch-Oostenrijk door de gendarmen aangehouden en heeft zich van het leven beroofd. Bij het lijk vond men 280.000 kronen in Duitsch-Oostenrijksche en vreemde valuta. De roode grenspolitie is ontwapend en door socialistische soldaten vervangen. Bela Kun en eenige volksver tegenwoordigers met hunne gezinnen heb ben de Duitsch-Oostenrijksche regeering verzocht het asylrecht op hen toe te passen. Dit verzoek is toegestaan. Bela-Kun, en met hem de Sovjetregeering in Hongarije is gevallen en vervangen door een meer gematigd socialistisch bestuur, gevormd uit de vakvereenigingen. De val van Bela-Kun is een fiasco voor het Bolsjewisme, dat bewezen heeft niet tot regeeren in staat te zijn. Al schijnen in Hongarije de Bolsjewisten niet op zulk een beestachtige wyze te hebben huisge houden als zij dit in Rusland doen, toch is van hun optreden genoegzaam bekend geworden om de door hen uitgeoefende terreur hartgrondig te verfoeien. Hoe groot de ontspanning is, die onder de bevolking over den val der radenre- geering is ingetreden, blijkt wel uit den jubel, waarmede de nieuwe regeering is begroet. Dat het recht van privaateigen dom is hersteld en daarmede een einde gemaakt aan de verkrachting van het recht van bezit, zonder hetwelk aan elke ge meenschap de bestaansmogelijkheid ont nomen wordt, bewijst dat de nieuwe re geering aanstuurt op een ordelijke samen leving. Be val der Bougaarsche Kadenregeeriug. Weenen, 2 Aug. Met Bela Kun zijn ook Landler en de volksgemachtigde Pohr te Weenen aangekomen. Zij worden na een verhoor door dea commissaris van poli tie naar det interneeringskamp te Drossen- dorf gebracht. Weenen, 2 Aug. De bladen melden, dat Tibor Stramuely reeds gisteren gevlucht is en getracht heeft bij Wiener Neustadt over de grens te komen naar Duitsch- Oostenrijk. Toen hij door de gendarmen herkend en gearresteerd werd heeft hij zichzelf doodgeschoten. Zijn lijk is naar Wiener Neustadt gebracht. Weenen, 2 Aug. Uit Bruck aan de Leith is bericht ontvangen, dat de Roode grenspolitie afgelost en ontwapend is door socialistische grensswacht-soldaten. o Een noodlottig ongeluk in Italië. Berlijn, 4 Aug. De »Voss. Zeitungc verneemt uit Lugano Zondagmorgen ver liet een Caproni-vlingtuig met 3 motoren van 200 P. K., dat kort geleden een pas- sagiersvlucht MilaanTurijn en terug maak te, het vliegterrein bij Milaan om met 15 personen, onder wie een aantal journalisten naar Venetië en terug te vliegen. Het doel werd zonder incidenten bereikt, maar bij de terugreis geraakten de motoren in brand, zoodat het vliegtuig neerstortte. Alle inzittenden vonden den dood, onder wie Cipriano, redacteur van de ïCorrierre della Sera* en Zanghieri, van de >Secolo*. De Duitsche bolsjewikl. Berlyn, 3 Aug. Noske heeft een bevel uitgevaardigd, waarby communisten en on afhankelijke socialisten niet in het Duitsche leger mogen dienen. o Mislukte politiestakiug. Londen, 3 Aug. De staking bij de politie is mislukt, daar het meerendeel der be ambten niet meer staakte. Ongeveer 600 stakers zullen hun ontslag krijgen, waar door misschien de oppositie onder de be ambten weer grooter wordt. De duurte in Amerika. Washinton, 3 Aug. Ofschoon Amerika voor Europa het land van belofte schijnt te zijn, dat de heele wereld moet voeden, is de toestand in de Amerikaansche groote steden thans veel kritieker dan in vele Europeesche streken. Dit is door speculatie ontstaan, die alle levensmiddelen opslurpt, in Amerika en ze naar de havens verzendt, waardoor de ge regelde toevoeren naar de groote steden steeds kleiner worden en dientengevolge de duurte grooter. Thans zijn de detail prijzen zoo gestegen, dat de regeering zich genoodzaakt zag, spoedig in te grijpen op dat de bevolking niet eigenmachtig zou optreden. Alle aanwezige levensmiddelen- voorraden van het leger waarmede de groote steden bijna een half jaar gevoed kunnen worden, zijn door de regeering aan de groote steden toegewezen en worden onder contróle gedistribueerd. o Een keerpunt 1 De ïVoss Ztg.c verneemt van haar correspondent te Stockholm Op grond van inlichtingen, in diploma tieke kringen te Petrogad ontvangen, over drijft men misschien niet indien men zegt, dat Rusland aan een keerpunt staat en zich gebeurtenissen van wereld-historische beteekenis afspelen. In het Kremlin te Moskou is men aan het beraadslagen, en ofschoon nog geen vaste besluiten genomen zijn, kan het niet meer geloochend worden, dat de regeering er naar streeft de dictatuur van Moskou in een vasten regeeringsvorm om te zetten waardoor een toenadering tot de overige wereld mogelyk zou worden. In de eerste plaats gaat het om een toenadering tot het niet-bolsjewistische Rus land. Men schijnt geneigd te zijn in de coalitie niet slechts de mensjewiki en de sociaal-revolutionnairen, doch ook de ortho dox sociaal-democraten op te nemen. Spoorwegstaking. Chicago, 1 Aug. Een zich over het ge- heele land uitstrekkende staking van het personeel der spoorwegwerkplaatsen is ge proclameerd en treedt onmiddellijk in wer king. V o Auto-bandieten. Wolff meldt uit DortmundVrijdag middag tegen 42 uur werden eenige bank- beambten, die 575.000 mark van de Rijks bank hadden gehaald, door drie jonge kerels aangevallen, die hun peper in de oogen strooiden, hun den koffer met het geld ont rukten en vervolgens in een gereedstaande auto ontkwamen. o bestolen documenten. Op reis van Hamburg naar Frankfurt zijn aan twee leden der wapenstilstands commissie in een overvollen D-trein de kof fers gestolen, welke zy aan de hoede van twee medereizende soldaten hadden toe vertrouwd. Deze koffers bevatten behalve formulieren, zeer belangrijke papieren en documenten over de teruggave van machines aan België en Frankrijk. Be kepi van maarschalk Foch. Maarschalk Foch, bericht de Temps, heeft de kepi weggeschonken, die hij tijdens den eersten slag aan de Marne droeg, om ver kocht te worden. Er is een brief bij, door hem onderteekend, die de kepi voor authen tiek verklaart. Er is al een bod van 1000 pond sterling op gedaan. De opbrengst is ten bate van het fonds voor invaliede officieren. Clemeuceau opvolger vau Poiuearé. Londen, 3 Aug. Volgens een definitief besluit zal Poincaré in Februari als presi dent der Fransche republiek aftreden. Cle- menceau wordt als opvolger genoemd. BINNENLAND. Posteryen. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft zoo wordt gemeld bij de directeuren aangedrongen op beper king van personeel. Als dat waar is, zal de dienst nog wel wat beter gaan functionneeren, dan tot dus ver Duitsche krygsgevaogenen. Amsterdam, 3 Aug. Het internationaal vakvereenigingscongres ontving een tele gram van Duitsche krijgsgevangenen, waar in men het congres verzocht, zich om het treurige lot der nog niet teruggezonden 800.000 Duitsche krijgsgevangenen te be kommeren en daartoe bij de Entente stap pen te doen. Er werd besloten, dat de vakvereenigingen van Engeland, Amerika en Frankrijk bij hare regeeringen onmid dellyk alles in het werk zouden stellen. Twee maréchaussée's ernstig verwend. In den nacht van Zondag op Maandag surveilleerden de wachtmeester der maré- chaussé Van Oosten en de maréchaussée Havekes in de omgeving van de Leeuwen- brug te Deventer, toen twee personen in volle vaart per rijwiel zonder licht kwamen aanrijden. Op het geroep der maréchaus- sées «halt, politie, afstappen,* verminderden zijn hun vaart en op den hoek van de brug stapten zij af. Een van hen wierp zijn hoed en rugzak op den grond en loste plotseling drie schoten op de maréchaussée Havekes, die in de beenen getroffen werd. Ondertusschen had de andere kerel even eens een drietal schoten gelost op den wachtmeester Van Oosten, die in de linker borst en in de hand geraakt werd. Een schot trof hem precies onder het hart. Zijn toestand is hoogst bedenkelijk. De beide daders zijn er op de fiets van door gegaan. Zij vluchtten langs den Bui tensingel. Onder leiding van den commissaris van politie is nog 's nachts het onderzoek met behulp van een zevöhtal auto's aangevan gen, De daders moeten 's morgens vroeg bij Holten gezien zijn. Uit het onderzoek is gebleken, dat een der kerels een uit het kamp van Oldebroek ontvluchtte Russische sergeant is, Zolkow genaamd. Getracht wordt met behulp van auto's hun den weg naar de grens af te snijden. De getroffenen zijn in het St.-Joseph- Ziekenhuis te Deventer opgenomen. De toestand van Van Oosten is zorg wekkend. Een ritriolcuse. De vacantiekamer der Amsterdamsche rechtbank bood stof voor een aangrijpend bioscoopdrama, dat met de noodige effect volle schikkingen in een boeiende film vast gelegd had kunnen worden. Er had zich gisteren daar te verantwoor den een publieke vrouw M. v. W., uit 's-Gravenhage, thans gedetineerd in het huis van bewaring alhier, die onder be schuldiging van zware mishandeling terecht stond. In den avond van 24 Juni j.l. had zij eerst op het Torbeckeplein en daarna in de portiek van het politiebureau Halvemaansteeg den man, met wien zy geruimen tijd geleefd had, den inhoud van een fleschje vitriool over het hoofd uitgestort, waardoor deze zulke verwondingen had opgeloopen dat hij thans nog niet in staat was, uit zijn tegenwoordige woonplaats Rotterdam naar hier te komen, om als getuige te worden gehoord. Uit de verklaringen van bekl. bleek, dat zij met den bewusten de B. aanvankelijk eenige jaren te Amsterdam had samenge woond. Hij had haar destijds aangezet, de heeren, die zij ontving, te gaan berooven. Een schril licht op de huidige tijdsomstan digheden wierp haar verklaring, dat de vrouwen daartoe gedwongen werden, om dat zij »op de gewone wijze* als publieke vrouw niet meer aan den kost kunnen komen. Zij had-geweigerd. De man is daarna getrouwd met een meisje dat f 3000 medebracht. Hij had haar daarna overgehaald hare meubels te verkoopen en hem een ring te koopen, waarna hij tot haar terug zou keeren. Hij ging er echter met haar geld en ring van door met zijne vrouw en wel naar Amsterdam, Onmiddellijk daarop was bekl. met de eerstvolgende gelegenheid hen nagereisd en had de B. des avonds in de Utrechtsche- straat by de Heerengracht getroffen. Hij had haar daarop kwaad gevraagd, wat zij te Amsterdam deed en gezegd niets meer met haar te maken te willen hebben waar op zij den inhoud van een fleschje vitriool naar hem geworpen heeft. Zijn gelaat is blijvend geschonden en nu nog was hij niet in staat te reizen. Met het oog op het afwezig zijn der voornaamste getuigen werd op verzoek van den Off. van Just, de verdere behandeling dezer zaak uitgesteld tot 24 Sept. Het verzoek van bekl.'s verdediger, mr. van Leer, haar uit de voorloopige hechte nis te ontslaan, werd afgewezen. Daling der boterpryien 1 De corr. te Deventer van het »Hbld.« schrijftVrijdag ontbrak op de markt de wekelijksche boternoteering der Coop. Stoom- zuivelfabrieken. Naar ik verneem hangt dit samen met een zeer spoedig te ver wachten daling der boterprijzen, tengevolge van het vasthouden van den Minister aan zijn eenmaal genomen besluit geen uitvoer toe te laten, voor de binnenlandsche prijs tot f2.80 per K.G. is gedaald. Directeuren en Commiezen P. en T. In een te Utrecht gehouden afdeelings- vergadering van directeuren en commiezen der posterijen en telegrafie werd een motie aangenomen, waarin zij er by de regeering nogmaals met klem op aandringen het ge reed liggende ontwerp van de salariscom missie te doen ingaan op 1 Juli 1919, daar zij bij verdere teleurstelling als bedrijfs leiders niet meer kunnen instaan voor het functionneeren van het bedrijf hetgeen hun thans reeds slechts met de uiterste inspan ning mogelijk is. GEMENGD NIEUWS. Eeu uitvinder. Men schrijft Onlags kwam ik in kennis met den heer D. Schoonderwaldt, een schilderspatroon te Honselerdijk. Deze liet mij eenige uitvin dingen van hem zien, waarvan hij er nu eenige in praktijk gaat brengen, na eerst patent te hebben aangevraagd hetwelk hij ook gekregen heeft. Hij heeft o.m. een soort olie uitgevonden ter vervanging van lijnolie, welke oliesoort hij Douwinenoemt. Deze olie moet precies als lijnolie behan deld worden. De schilderspatroons-vereeni- ging heeft er proeven meegenomen en heeft er een zeer gunstig rapport over uitge bracht. Verder heeft hij een oliesoort uitgevon den ter vervanging van terpentijn (in hoofdzaak voor verf te gebruiken), door hem Corine genoemd. Ze is ook bestemd voor het verdunnen van drukinkt, doch wordt daarvoor dan speciaal bereid, opdat ze even spoedig drogen zal als drukinkt moet doen. De heer Schoonderwaldt laat een kleine fabriek bouwen aan den Asterweg, Over zijde, IJ, waar hij met de bereiding van deze verfoliën zal beginnen onder de firma D. en F. Schoonderwaldt. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Bij kon. besluit is goedge keurd, dat aan W. Th. de Leeuw, burge meester der gemeente Amerzoden, op zijn verzoek, met ingang van 16 dezer, eervol ontslag is verleend als secretaris dier ge meente. Met de Vredesfeesten wordt het nu dan werkelijkheidDe Oranje-Vereeniging, laat een fraaie inteekenlijst circuleeren, waarop we het volgende Eere-Comité lezen H. J. v. Eggelen, Eere-Voorzitter. G. van Everdingen C. J. de Jongh f F Mr. C. W. van Ommeren ]'ere Jeaen' J. M. A. Keunen Het bestuur heeft een kleine wijziging ondergaan en teekent thans als voorzitter de WelEd.Geb. Heer A. IJ. G. de Jongh Verhagen, en als Vice Voorzitter de heer L, Ch. Boeren. - Mogen de ifigezetenen de werkzaamhe den der commissie steunen, door hunne inteekening op de lijst, opdat wij een flink feest kunnen vieren. Het feest zal zoo goed als zeker op 28 Augustus a.s. gehouden worden, hetgeen spoedig definitief zal worden vastgesteld. Een vaartuig met lange (vrij vaste) turf kwam Zaterdag voor den wal en verkocht de turf f2.20 de 100 stuks. Er werd druk gebruik van gemaakt en menigeen werd teleur gesteld, toen het Maandagmorgen vertrok om elders de rest te lossen. De handelaren in turf kunnen dus ver zekerd zijn alhier tal afnemers te vinden. Almkerk. Maandagmorgen richtte C. H. uit baldadigheid het geweer op Mej. J. G. alhier, met het noodlottig gevolg dat het geweer afging en laatsgenoemde een schot door de schouder kreeg, waarna zij bewusteloos achterover sloeg. Door inmid dels toegesnelde geneeskundige hulp gelukte het haar weer bij te brengen. Naar we vernemen is haar toestand thans bevredi gend. In verband met de enkele dagen geleden alhier gepleegde inbraak wordt thans iederen nacht door enkele personen behoorende bij de burgerwacht, patroulle geloopen en wacht gehouden. Beneden-Langstraat. Op de publieke verpachtingen van granen te velde werden nog mooie prijzen gemaakt, zoodat er van goedkoop brood vooreerst nog wel geen sprake zal zijn. Men besteedde voor de tarwe van f550 tot f1100, haver van f 450 tot f 840, boonen f 530 tot f 750 en duiveboonen van f550 tot f 720, alles per hectare. De stand der tarwe is over het geheel goed, die van de haver slecht. - Tengevolge der vele regens laat de smaak der aardappelen nog steeds te wen- schen over. De uitkomst is vrij goed, terwijl van de ziekte nog weinig wordt gehoord. De prijs varrieert van f5. tot f5,50 per H.L.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2