delenvraagstuk en zoo laat het zich aan zien, dat floor al dergelijke maatregelen de stemming der Hongaren wel wat be ter zal worden. En dat komt dan natuur lijk de huidige voorloopige regeering en haar plannen ten goede. Een gevolg van de gebeurtenissen in Hongarije is nog, dat ook de monarchisten in Duitsch-Oostenrijk nu meer hoop krijgen. Ex-keizer Karei zal volgens hen wel niet meer op den troon komen, maar er zijn nog genoeg aartshertogen, die nog eens een proef willen nemen. Zoo wordt nu reeds aartshertog Eugenius genoemd. De verontrustende berichten over steen- kolenschaarschte houden aan. Engeland zal geen steenkool meer uitvoeren. Eerder in voeren. De Ver. Staten hebben net genoeg voor zich zelf. Frankrijk komt tekort. Italië produceert niets enz. enz. Kortom bijna alle landen van het vasteland zullen den volgenden winter gebrek aan brandstof hebben. Nog zij gemeld, dat de spoorweg staking in Engeland begint te luwen. Zoo ook de bakkersstaking. Dan er is weer kans op een regeerings- crisis in Duitschland. De strijd gaat om Erzberger. De socialisten willen de de mocraten in de regeering. In Engeland wordt men bang dat de Vereenigde Staten en ook Japan den voor rang zullen behalen op zeevaartgebied. Er was een tijd dat in Engeland 80 pet. van de wereldtonnenmaat werd gebouwd. Nu slechts een vierde deel. Het eenige licht punt in den voor Engeland onbevredigenden toestand is volgens de «Daily Mail«, dat Duitschland, eens de gevaarlijkste concur rent, nu van de baan is. VAN ALLES WAT. Ontleend aan de «Avondpost*. (jas. Wie de uitvinder is van het lichtgas valt niet zoo gemakkelijk te zeggen. Ne derland, Engeland en Oostenrijk betwisten elkaar de eer van de uitvinding. Zeker is 't, dat pater J. P. Minckeleers geboren te Maastricht en aldaar overleden 4 Juli 1824, professor aan het seminarium een verhandeling schreef over Brandbaar gas, getrokken uit kool (Mémoires sur Pair inflamable tiré de charbon). In 1904 is zijn standbeeld in brons, gemodelleerd door Bart van Hove, aan het begin van de Boschstraat in zijn geboortestad onthuld. De Engelschman Murdoch verlichte in 1782 voor 'teerst zijn huis te Radruth met uit turf en hout gestookt gas. De Oostenrijker Joseph Moser, geboren in 1779 en overleden in 1836, installeerde in 1816 de eerste gasverlichting in zijn apotheek te Weenen. Hij bereidde dat lichtgas zelf. De eerste particuliere gas verlichting-onderneming in Oostenrijk's hoofdstad tevens de eerste in Europa werd opgericht in 1832. Ongetwijfeld is het Bunsen geweest die het lichtgas bruikbaar heeft gemaakt voor kookgas, terwijl ook herinnerd moge worden aan dr. Auer van Welsbach, die in October 1891 het eerste patent nam voor de thans overal bekende gloeikousjes. Of 't waar is 1 Eens vroeg iemand aan sir Hugh Walton, die ten tijde van Jacobus I als Engelsch gezant te Venetië optrad, wat voor een wezen toch eigenlijk een gezant was. Zonder zich een oogenblik te bedenken, antwoordde de diplomaat: «Een gezant is een eerlijk man, die naar het buitenland gestuurd wordt om daar in 'tbelang van zijn vaderland te liegen. 30 is Andrew Carnegie de bekende Ame- rikaansche millionair te Stockbridge (Mas- sachusets) overleden. o Een stoker van de Amerikaansche ma rine is plotseling Schatrijk geworden, door dien op het terrein van zijn boerderijtje in Texas een rijke petroleumhron is aan geboord. Hij strijkt thans per maand het sommetje van 40.000 dollar, dat is dus een half millioen dollar per jaar, op. Perkins, zoo heet de man, heeft nog twee jaar dienst voor den boeg, en zegt, dat hij ze kalm zal uitdienen en niet zal trachten eerder vrij te komen. De kostbaarheden ran den Prins Von Wied. De «Hamburger Nachrichten* verneemt uit Malmo Gisterenmiddag verscheen een Duitsch vliegtuig boven Ostort aan de Zuidspits van Zweden. Men bemerkte dat het vliegtuig verscheiden pakketten uitwierp welke door twee Duitschers, die sedert eenige dagen in een visschersdorp op de Zuidkust van Zweden gewoond hadden, opgevangen werden. Het douane-kantoor en de politie te Erölleborg werden onmid dellijk van het voorval verwittigd. De politie arresteerde de beide Duitschers en de pakketten werden door de douane ge opend. Het bleek, dat zij talrijke juweelen en staatsfondsen van groote waarde men spreekt van 3 millioen kronen be vatten, die aan den prins Von Wied toe behoorden. Een goed begin. Boedapest. Het staatsblad bevat het eerste regeeringsbesluit over de opheffing van een verordening van de radenregeerirg en wel nopens de verordening op de ont eigening van het grondbezit. Alle vroegere eigenaars en pachters of hun rechtmatige erfgenamen moeten hun eigen bedrijf weer ter hand nemen en zorgen dat de opbrengst niet wordt onderbroken. o Ooriogsbruidjes. Volgens een Amerikaansch blad hebben de Amerikaansche soldaten uit Europa 18.000 oorlogsbruidjes meegebracht. Cholera in Zuid-Mantsjoerüe. Uit Tientsin wordt gemeld, dat in Zuid- Man tsjóerije de cholera is uitgebroken. Zij woedt vooral in de streek van Moedem, waar talrijke personen zijn bezweken. Ook in Tientsin hebben zich gevallen met doo- deüjken afloop voorgedaan. Twee Amerikaansche mynvegers verongelukt. Het «Hamburger FremdenblatU ver neemt uit Kopenhagen Een bericht van het Ritzau-bureau uit Stavanger meldt, dat veertien dagen geleden in de Noordzee twee Amerikaansche mijnvegers op een mijn zijn geloopen en in de lucht gevlogen. De bemanning van beide vaartuigen, ten getale van 100 man, is om het leven ge komen! Door smokkelaars doodgeschoten. In de Belgische grensgemeente Bocholt zijn twee douanebeambten door een groep Belgische smokkelaars doodgeschoten. Men meldt uit Brussel aan N. R. Ct. Er zijn schikkingen getroffen tusschen Groot Brittannië, België en Nederland om de eerste civiele luchvaart-route tusschen Groot-Britannië en Nederland te doen ont staan, teneinde het vervoer door de lucht tusschen Engeland en de luchvaart-tentoon- stelling te Amsterdam te ver gemakkelijken. Om mede te helpen aan de ontwikkeling van de aviatische verbindingen hebben de drie landen, in afwachting van een defini tieve overeenkomst, een van de eerste re gelingen getroffen voor het burgerlijk lucht verkeer. De water-vliegtuigen moeten Engeland verlaten tusschen Orford Ness en de Naze, de gewone vliegmachines tusschen Folke stone en Dugeness. De reis zal gaan over het Kanaal, op de smalste plaats, dit wil zeggen het Nauw van Calais, alwaar de transporten in Hollandsche en Belgische richtingen geleid zullen worden. Het cen trum voor de benzine-voorraden zal geves tigd zijn te Evere, bij Brussel. o Een ontaarde moeder. Een te Ixelles wonende vrouw had dezer dagen een heftige woordenwisseling met haar dochter. Haar 20-jarige zoon Albert wilde tusschenbeide komen en nam het voor zjjn zuster op. De vrouw werd toen dol van woede en greep een mes, waar mede zij haar zoon tal van steken toe bracht. De buren die den strijd tusschen de moeder en haar kroost bemerkt hadden, riepen een politieagent te hulp, die er in slaagde hef mes aan de vrouw te ontruk ken. De hulp van een dokter werd inge roepen en deze constasteerde, dat de jon geman zeven messteken in het gelaat, de borst en in zijn linkerarm opgeloopen had. Gelukkig zijn de verwondingen niet levens gevaarlijk. Spanje. Een verslaggever van de «Daily Chronicle* is naar Tobermory gegaan, om op te ne men hoe de berging van 't Spaansche gal joen, van de Onoverwinlijke vloot, dat in 1588 in de baai van Tobermory in den grond is geboord, op schiet. Het is de onderneming, die met dit werk bezig is, in hoofdzaak te doen om goud, zilver en koper, dat in groote hoeveelheden in het schip moet zitten. Tot dusver is er nog niets van die metalen gevonden, daar men nog altijd bezig is met de verwijdering van de klei- en zandlaag, die zich om het schip heeft gevormd. Er is enkel een zilveren peso opgehaald en verder veel lood (waar mede het dek was bekleed) en groote steenen (die voor ballast dienden). Uit de Spaansche staatsarchieven te Ma drid kan echter worden opgemaakt dat de oogst niet altijd even mager zal blijven. GEMENGD NIEUWS. De Nationale Vergadering van Saksen- Coburg-Gotha moest nog steeds met den gewezen hertog een regeling over diens bezittingen treffen en meende het nog al goed te maken door den hertog voor te stellen hem 5 millioen in geld uit te be talen en hem het jachtslot Oberhof, het Lichtenberger fideicommis en zijn vrij erf goed over te laten, tezamen een waarde van 15 millioen vertegenwoordigende. De hertog was daarmede niet tevreden en wees het voorstel zonder meer van de hand. Dit was de Nationale Vergadering te veel en zij besloot korte metten te maken, met het gevolg dat dezer dagen alle bezittingen van den hertog tot staatseigendom werden verklaard. Te Stockholm baart een politieke moord in de Russische vluchtelingen-kolonie aldaar groot opzien. Een te Stockholm wonende Rus dr. Ardasjef werd door landgenooten in een villa in de buurt van Stockholm ge lokt en daar gevangen gezet. Den volgen den dag vormde een aantal Russische vluch telingen een veemgericht, dat Ardasjef we gens spionnage voor de Sovjet-regeering ter dood veroordeelde. Het vonnis werd door worging onmiddel lijk voltrokken het lijk werd in een nabij zijnd meer geworpen. De eigenmachtige rechters zijn gearresteerd. Het verzoek om cassatie van Lenoir, die in het bekende Humbert-proces wegens verstandhouding met den vijand ter dood werd veroordeeld, is verworpen. De Britsche militaire autoriteiten hebben volgens de »Köln. Ztg.« den invoer in het door de Engelschen bezette gebied van ver schillende «neutrale bladen« weder toege staan, en wel van de Nederlandsche kran ten de volgende Nieuwe Rotterdamsche Courant, Nieuwe Courant, Algemeen Han delsblad, Het Nieuws van den Dag, Toe komst, De Tijd. De dader van den aanslag op den Beier- schen minister Auer, die eenige maanden geleden in de zittingszaal van den Beier- schen Landdag zwaar werd gewond, is aangehouden. Het is een slager, Alois Lind ner, die naar Hongarije was uitgeweken, en nu bij een poging om de Hongaarsch- Oostenrijksche grens over te komen werd gearresteerd en naar Weenen overgebracht. Bij zijn arrestatie heeft hij enn mislukte poging tot zelfmoord gedaan. De Spaansche Senaat heeft het ontwerp goedgekeurd, volgens hetwelk Spanje tot den volkenbond zal toetreden. Te Stuttgart is een raad voor bouw kunst voor Wurtemberg ingesteld als be roepscommissie van de afdeeling voor bouw kunst van een algemeene kamer voor kunst. De raad moet er voor waken, dat juist in den tegenwoordigen noodtoestand het artis tieke element bij het bouwen tot zijn recht komt. In Frankrijk ontdekt men nieuwe steen koolbeddingen en in Duitschland zijn op den Hundsrück rijke jagen ijzer- en mangaan- erts gevonden, die slechts twee tot drie meter diep liggen en hier en daar zelfs aan de oppervlakte komen. BINNENLAND. Smokkelaar doodgeschoten. Donderdag werd onder Eede door de soldaatcommiezen, de Belg H. de Wilde, uit Maldeghem, aangeschoten, toen hij sterken drank uitvoerde en op hun aan roepen niet bleef staan. De man is in het hospitaal te Maldeghem overleden. o Opstootjes. Hoogezand, 9 Aug. Gisteravond hadden door de schipperstaking te Delfzijl opstoot jes plaats. De politie maakte van vuur wapenen gebruik. Vijf personen werden niet ernstig verwond. o— Geschenk ran Nederland. Te Antwerpen is voor den dierentuin aldaar, welks verzameling door den oorlog bijna uitgeroeid is, een bezending dieren aangekomen, door den Amsterdamschen dierentuin ten geschenke gegeven. De beiittingen der Nederlanders te Boedapest. Voor zoover thans bekend, hebben de bezittingen der Nederlanders, welke inder tijd Boedapest verlaten hebben, weinig ge leden. In de verschillende woningen is niet gerequireerd, terwijl in beslagneming van meubels of voorwerpen van waarde niet plaats had. o Brandkast gestolen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de groote brandkast van de centrale waren magazijnen aan den N. Z. Voorburg wal te Amsterdam geforceerd en daaruit een bedrag van f 1500 gestolen. De Moordaanslag te Derenter. Zotof heeft thans bekend het kamp te Oldebroek te hebben verlaten. Een boer en boerin verklaarden, hem den terugweg naar het kamp te hebben gewezen. De maréchaussée Havers heeft Zotow als zijn aanrander herkend. Naar den anderen dader Krawzow, wordt voortdurend gezocht. De commissaris van politie te Deventer vermoedt, dat hij zich tusschen Zutphen en Olst in een der bos- schen nabij den IJsel ophoudt en dood of stervende moet zijn. In verband hiermee zijn de IJseloevers afgezocht, doch zonder resultaat. Men seint nader uit Deventer Samen met Krawzow heeft hij einde Juli het kamp te Oldenbroek verlaten, met het doel naar Rusland te trekken. Zij gingen te voet naar Olspeet, waar Krawzow in het Tielsche padvinderskamp drie rij wielen en twee rugzakken Btal. Een rij wiel werd achter de struiken verborgen. Daarna fietsten zij naar Deventer, maar werden bij de Leeuwenbrug door twee mannen aangehouden. Volgens Zotow werd een dezer door Krawzow beetgepakt en door revolverschoten verwond. Zotow zelf loste ook twee schoten en rende toen weg. Daarop, zoo beweert hij, is Krawzow kwijt geraakt. In ieder geval, heeft hij dus bekend, schuldig te zijn aan den te Deven ter gepleegden moordaanslag. Vluchtelingen. Men meldt uit Oostburg Zaterdagmorgen zijn hier tegelijk 28 Duitsche soldaten aangebracht, die uit hun krijgsgevangenenschap in België en Fran krijk hebben weten te ontvluchten. In de afgeloopen week zijn er buiten dezen nog een 40-tal aangebracht. Belgische hoffelijkheid. Men schrijft uit Viissingen Te Viissingen zou Zaterdag 1.1. het stand beeld van den bekenden Zeeuwschen loods Frans Naerebout (17481818) onthuld worden. De Nederlandsche loodsenvereeniging te Viissingen had de Belgische loodsenver eeniging aldaar uitgenoodigd aan de fees telijkheid deel te nemen. Een hoffelijkheid dus, waarop een hof felijk antwoord past, ook al wordt de uit- noodiging afgeslagen. Niet aldus bij de Belgische loodsen te Viissingen. Zij achtten het beter de uit- noodiging in het geheel niet te beantwoor den. Van eenige sympatiebetuiging aan de Hollandsche loodsen bij het eeren van hun held geen sprake de Belgische lood sen hielden zich afzijdig en verbleven in hun sociëteitsgebouw, dat er somber uitzag. Op de Vlissingsche bevolking heeft deze onhoffelijkheid, die men in het geheel niet verwacht had een onaangenamen indruk gemaakt. o Auto-ongeluk. Zaterdag had te Doorn een ernstig au to-ongeluk plaats. De auto G 4828, be stuurd door den eigenaar, den heer Kur- forst van Amsterdam, nam in te groote vaart de gevaarlijke bocht nabij de Moer- bergsche laan. Een voorband sprong en een achterband werd afgewrongen, waar door de auto onderst boven smakte. Van het zich in de auto bevindende gezelschap van zeven personen werden er vier uit de auto geslingerd, die er met lichte kwets uren afkwamen. Twee dames waren ech ter onder de auto terecht gekomen en werden ernstig gekwetst. De bestuurder brak een arm. De herziening ran de tract&ten ran 1839. In doorgaans goed onderrichte kringen van de vredesconferentie gelooft men dat de Nederlandsche leden van de Neder- landsch-Belgische commissie hun regeering wenschen te raadplegen over de uiteen zetting van den heer Orts over de kwestie van de tractaten van 1839 uit een militair en politiek oogpunt bezien. Dit zou de reden zijn van de reeds gemelde vertraging en van het uitstel van de volgende zitting tot den 20sten van deze maand. De Neder landsche delegatie zou aan de regeering willen voorstellen een militair afgevaardigde te zenden in de kwaliteit van adviseur. Deze afgevaardigde zou het rapport van den Belgischen kolonel Galet beantwoorden, dat Dinsdag a.s. aan de subcommissie zal worden uitgebracht. Kol. Van Tuinen Ned. Militair gedelegeerde. De correspondent van de Tel. seint uit Parijs Naar ik verneem, is het niet de bedoe ling, dat de geheele Nederlandsche dele gatie ter Nederlandsch-Belgische conferentie naar Nederland zal terugkeeren. Alleen de afgevaardigde staatsraad Struyken zal waarschijnlijk naar Den Haag vertrekken voor aanvullende inlichtingen. De beantwoording van de militaire uit eenzetting van den Belgischen kolonel Gallet zal geschieden door den kolonel Van Tuinen. Daartoe was de heer Van Tuinen reeds aanwezig, toen de Belgische afgevaardigde Orts zjjne uiteenzetting gaf. (De heer C. van Tuinen, kolonel der artillerie, is ingedeeld bij den generalen staf van het leger. Red.) Nederlandsche hulp aan Noord-Frankrijk. Naar wij vernemen heeft het Neder- landsch comité voor de levensmiddelen voorziening van Noord-Frankrijk heden weder ruim 500 ton suiker naar dit gebied verzonden. Dit is de tweede ravitaiilee- ringstrein, die door de zorgen van genoemd comité in den loop dezer maand naar Noord-Frankryk vertrok. Soliedc huiien, In 1914 werden aan de Stationstraat te Pijnacker tien woningen gebouwd. Deze zijn nu onbewoonbaar verklaard wegens den slechten bouw en de slechte drink watervoorziening. Duitsche prinsen. Naar «Het Vad.« verneemt, zal de prins Von Blücher zich metterwoon in Den Haag vestigen. Ook verluidt, dat de prinsen Von Ysenburg-Büdinger en Croy zich hier zullen vestigen. Oldebroek, 9 Aug. Onlangs zijn pogingen gedaan, de in de legerplaats geïnterneerde Russische krijgsgevangenen naar hun land te doen terugkeeren. Dit bleek evenwel onmogelijk, daar allen hunne papieren had den «verloren* van sommige heeft men de identiteit nog steeds niet kunnen vast stellen. Intusschen worden sommige kampbewo ners huiswaarts geëxpedieerd. Enkele Spanjaarden en Polen zullen dezer dagen naar hun vaderland op transport worden gesteld. o De ex-Keizer. De Londensche correspondent van het «Hbl.c seint: De «Sundey Times« zegt, dat ondanks de verklaring van Bonar Law in het Lager huis, dat de geallieerden hun besluit ten aanzien van den ex-keizer niet gewijzigd hebben, er een sterke reden is om aan te nemen, dat de berechting niet zal verwe zenlijkt worden. Hoe meer de zaak over wogen wordt, des te grooter schijnt de moeilijkheid te zijn om een rechtbank samen te stellen, welker gezag en onpartijdigheid niet gewraakt zou worden. Het is geen geheim, zegt het blad, dat wij schier alleen staan in ons aandringen op berechting en dat de Amerikaansche vertegenwoordigers ter conferentie het voorstel onpolitiek en furiel achtten. Waarschijnlijk zullen de geallieeerden den schijn redden door officieel aan Nederland de uitlevering van den keizer te vragen. Nederland zal even officieel weigeren en daarmee zal de zaak uit zijn. Jhr. mr. Th. G. M. Smits ran Oyeu. Zondag is in het St. Antoniusgesticht te Utrecht overleden de heer jhr. mr. Th. G. M. Smits van Ooijen, sedert 1 890 lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Dinsdag jl. werd alhier een keuring voor hengsten met afstammelingen gehouden. Bekroond konden worden van eiken hengst 12 afstammelingen, ieder met f 10. Werden van een stamvader minstens 8 afstammelingen bekroond, dan ontving hij een fokpremie A f 50. BUITENLAND. Onder de „Are de Triomphe" doorgevlogen. Een Fransche vlieger heeft een buiten gewoon stout stukje uitgehaald. De ser geant Godefroy is namelijk onder de «Are de Triomphe* doorgevlogen. Zijn toestel had een breedte van 8.10 M., terwijl de boog 14.62 M. breed is. Relletjes te Geut. Gent. 11 Aug. De activisten hadden heden een «landdag* voor vrouwen geor ganiseerd. Na de bijeenkomst trok de weinig talrijke stoet door de straten te midden van allerlei schertsende toeroepen. Op verschillende plaatsen ontstonden ge drang en relletjes, waarbij gejouwd en gefloten werd. Nabij de Kuikenmarkt regende het sla gen op de betoogers, die de wijk moesten nemen. Het schijnt dat de betoogers «Weg met België 1* geroepen hebben en dat toen soldaten zich in de relletjes ge mengd en er flink op los geslagen hebben. De politie heeft verscheidene manifestanten gearresteerd. Andrew Carnegie overleden. New York, 11 Aug. Hedenmorgen 8 u. Amerikaansch.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2