Bij till sr. aeüBorl een tjoepi, Aan onze Abonné's, Ad verteerders en Corres pondenten. HIT I1ÏÏWII IIIÏÏWI Magazijn St. Jozef. L. DERKS, SIGAREN, SïfMEIlïIlfa TABAK. Het goedkoopste adres voor Wederverkoopers, KUILMAN Vs Heeren- en KiiHlerkleeding Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No, 3905, Zaterdag 16 Augustus. 1919. GROOTHANDEL IN FKIJILLETOft. DRAAGT Und van ALTEN* Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur ingewacht. Meleka, Vecco, Sportman, Red Fox, Xantos, Lift, Crescent, Him, Tosca, Toujours, Basma, Happy, Rahat, Kleine Xantos, Ascot, Ermak, Cavalla Ballet, Miss Gaby, Khiat, Leopold, Miss Blanche, Rubi, Caravellis, enz. enz. Vraagt nog lieden prijscourant. MAGAZIJN 's-BOSCH, Tel. Int. 492. 24 Hinthamerstraat 24 Van verschillende zijden bereiken ons berichten, dat het blad van Za terdag eerst op Maandag aan zijne bestemming komt. Hoewel alle bladen alhier op Zater dag des voormiddags te 9.30 gepost zijn, om metdeneerstvolgendon post te worden verzonden, kunnen ze schijn baar niet denzelfden dag hunne be stemming bereiken. Met de nieuwe Zondagsdienst moe ten wel de couranten, die dagelijks verschijnen, worden bestelddoch andere bladen blijven daarvan uit gesloten. Te beginnen met het volgende Za terdagnummer, zullen we daarom ons blad reeds Vrijdagnamiddags laten verschijnen, zoodat het dan des Za terdags bij al onze abonné's bezorgd kan worden. Heeren adverteerders en onze cor- j respondenten worden belee d ver- zocht zorg te willen dragen, dat ad- vertentiën en berichten uiterlijk des Vrijdagmiddags om 12 trar in ons i bezit zijn. REDACTIE EN ADMINISTRATIE. BU1TENLAX6DSCH OVERZICHT Men herrinnert zich de verontwaardiging der geallieerden over het optreden van Roemenië in Hongarye. Een protest-nota werd gericht tot dit fant terrible in het Entente-huisgezin, om het ondeugend kind op zijn verplichtingen te wijzen. Het slot van deze nota luidde »Met het oog op deze feiten is de vredes conferentie verplicht te gelooven, dat de Roemeensche regeering besloten is de con ferentie uit te tarten en zich af te schei den van de geallieerde en geassocieerde mogendheden. Indien de conferentie zich hierin vergiste, verzoekt het de Roemeen sche regeering deze meening dadelijk te logenstraffen, en niet door woorden, maar door daden, die openlijk zouden bewijzen, dat Roemenië te goeder trouw de politiek, vastgesteld door de conferentie, aanneemt en bereid is die politiek uit te voeren. Wie tusschen de regels inleest meent hierin den eisch te vinden dat de Roemenen nu zoo spoedig mogelijk Boedapest moeten verlaten. Doch de indringers schijnen er zich wonder wel thuis te voelen en zullen 56. »En je hadt juist zijn plaats in willen nemen zei Albert verwonderd. »Ja, maar nu Elise niet gelukkig is, nu ben ik daaraan ten minste onschuldig. ïMaar Frits, vertel mij nu toch eens die Ravening is een kranige vent hij en Elise houden veel van elkander hoe komt het dan toch dat zij samen niet gelukkig zijn »Dat weet ik natuurlijk niet, want ik heb ze na hun huwelijk niet gezien of ge sproken, maar ik kan je wel vertellen, wat ik tot Elise voor haar engagement had willen zeggen, als ik had mogen hopen dat het geholpen zou hebben. »En dat is *Ik geloof werkelijk, of liever ik ben er van overtuigd, dat Ravening, toen hij Elise vroeg, veel, zeer veel van haar hield want menschen zoo als Ravening hebben hartstochtelijk liefze gelooven dan, dat niets op de wereld hunne liefde kan even aren en dat geeft iets aantrekkelijks aan zoo'n man want het meisje, waarvoor hij die liefde gevoelt, moet dit bespeurenhij kan het niet verbergen, al wilde hij het. Maar er is een groot gebrek bij die soort van liefde, er zit geen diepte in. Dat kan de man niet helpen, want hij heeft die diepte nieten hij is volkomen ter goeder trouw als hij zijne liefde in de hevigste bewoordingen uitdrukt. Nu behoef ik je niet te zeggen, dat zulk een alles overwel digende liefde, juist dat wat zulk een meisje zoozeer bekoorde, onmogelijk kan blijven er volgt reactie de man gevoelt dat hij voor zijn vrouw niet meer diezelfde liefde heeft als in het begin, en natuurlijk bemerkt de vrouw dit ook, want vrouwen zijn bijzonder fijngevoelig op dat punten een vrouwtje als ze je zuster zal geloo ven, dat het haar schuld is, dat zij voor haar man eene deceptie is geweest, en dat is voor haar genoeg om ongelukkig te zijn, al behandelt Ravening haar nog zoogoed,® De beide vrienden zaten nog lang hij elkander, en hun gesprek liep hoofdzakelijk over het onderwerp, dat hen hei meest bezig hield. Albert wilde nog iets van zijn vriend weten, maar daar deze het voor hem verzwegen had, gevoelde hij eenigs- zins de moeielijkheid om het hem te vra gen. Hij trachtte er nu langs een omweg op te komen. »Nu je me dit verteld hebt, Frits, be grijp ik hoezeer je belang stelt in alles wat Elise betreft, maar ik geloof toch niet, dat, al ken je het karakter van hem en van haar, daarom je onderstelling zoo geheel juist behoeft te zijn. Het kan beter gaan dan je denkt.® >En ik heb je gezegd dat ik het wist,® zeide Van Dormen eenigszins verwonderd. er voorloopig niet uit vertrekken. De Roemenen hebben n.l. eindelijk geantwoord op de nota's (het waren er al drie die ze naast zich gelegd hadden) hunnen bond- genooten en het schijnt dat dezen tevreden zijn gesteld. Ja nog sterker het is der Entente nu zelfs niet ongevallig meer, dat de Roemenen zich met een flinke troepen macht in Hongarije hebben genesteld. Zoo meldt het Petit Journal dat, de afkeer van sommige leden van den Opper sten Raad tegen de Roemeensche bezetting aan het afnemen is, en het blad motiveert dat. met eenige overwegingen, dit ongeveer op het volgende neerkomen de Roeme- niërs doen het bezettingswerk niet naar onzen zin, zij bebben een veel te grooten mond en inperialistische aspiraties, boven dien treden zij te hardhandig op. Maar als zij het niet doen, moeten een ander het van hen overnemen, en daar bedanken we allemaal voor, We zullen het dus maar zoo houden, dat Roemenië als onze controleur over de vrijheid van de ver kiezingen zal waken. »De Entente«, zoo schrijft het Petit Journal, »is namelijk verplicht haar aan dacht te wijden aan de verkiezingenhet resultaat daarvan zal namelijk beslissen over het politieke stelsel van Hongarije. De vertegenwoordigers der Entente moesten aan de Hongaarsche bevolking de gelegen heid verschaffen werkelijk in vrijheid haar meening te uiten. Dat zal eene zware taak zijn en ofschoon men nog niets met zekerheid kan zeggen, is het onmogelijk, GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. en Kaasmesjes. GERO ZILVER -ALPACCAl Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver j voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. »Nu, ja, maar weten kun je het toch ook niet, want je hebt ze na hun huwelijk niet gezien.® »En toch weet ik het, zeide Frits op rustigen toon.® Albert haalde eenigszins verwonderd de schouders op. 3>Je weet misschien Albert,® zeide Van Dormen, ïdat dat meisje waarom Ravening geduelleerd heeft met Van Bralen, kamme- nier is geweest bij je zuster en later na haar huwelijk bij haar in dienst is gebleven. Dat meisje had ik eens in Arnhem gespro ken zij bewondert Ravening, en houdt innig veel van je zuster. Ik had haar nu en dan eens gezien, en de laatste maal, toen ik Elise bij mevrouw Dorbeck hoopte te ontmoeten, deed zij mij open. Elise was al weg, maar zij scheen nog wat na gebleven te zijn. Toen ik zeide dat ik afscheid kwam nemen, zeide zij deelnemend, dat ze zeker wist hoe het haar juffrouw erg zou spijten dat zij mij niet trof, en vroeg mij voor hoe lang ik ging. Dat meisje had ik altijd heel vriendelijk en aardig gevonden, en zoo maakte ik met haar een praatje, ook over je zusteren zij liet zich toen uit, hoeveel zij met je zuster ophad, en dat ze wel wist dat ik ook zoo'n goed vriend van haar was. Nu weet je, in welk een stemming ik toen verkeerde hij denkbeeld scheen mij verkwikkelijk om Elise uit verre landen eens een dienst te kunnen bewijzen. En zoo vroeg ik aan Anna of, als ze eens iets wist wat ik voor dat men ten slotte erkennen zal, dat de Roemeensche bezetting van eenig nut zal zijn, teneinde het aan de Entente mogelijk te maken de controle uit te oefenen, die noodig is vanwege de neigingen van den aartshertog en zijn helpers. Wij begrijpen wat hierachter zit. Als de Roemeniërs een oogje op de verkiezin gen moeten houden, is dat natuurlijk om zoo mogelijk de republikeinsche staatsvorm te doen verdwijnen en de monarchie te herstellen. Want zoo alleen verwacht men dat de berooide financiëele toestand van het land weer wat op orde kan komen. De vroegere Donau-monarchie moet n.l. heel wat aan de Entente betalen. Blijven alle staatjes van dat rijk afgescheiden van elkaar voortbestaan, dan is er weinig kans dat de overwinnaars hun geld binnen krij gen. Maar wordt er een Donau-federatie gevestigd, zoo is er wat te halen. Boven dien is op die manier de uitbreiding van den Duitschen invloed naar het Zuiden veel makkelijker tegen te gaan dan het geval zou zijn bij volkomen scheiding der afzon derlijke staten. De Tsjecho-Slowaken en de Duitsch- Oostenrijkers zijn hierover echter slecht te spreken. Wordt Hongarije een monarchie, wat zal er dan in hun gebied gebeuren In tal van betoogingen, grootscheeps opge zet, komen zij op voor het behoud van de republiek. In het nieuwe Hongaarsche kabinet heeft men matig reactionair gekozen. Dat is natuurlijk om bij de uiterst-linkschen niet op te ernstig verzet te stuiten. Zelfs heeft men, als minister van sociale instellingen, Julius Peicll gekozen, die een blauwen Maandag president was van het »zuivere socialistische® ministerie. Merkwaardig is dat in het nieuwe kabinet geen lid van de monarchistische tegenregeering van Szegedin is gezeten, wat er wel op wijst dat men voorloopig in democratische lijn wenscht voort te gaan. Dat de communisten in Hongarije nu een toontje lager zullen gaan zingen, ligt voor de hand. Gelukkig maar. Er moeten door hen honderden menschen gemarteld zijn. Kerekes, een commissaris van een revolutionaire rechtbank, zou eigenhandig 70 lieden hebben gedood. Szamueliy en zijn vrienden zijn in de provincie niet veel menschlievender opgetreden, Vele honder den zijner aanhangers zijn reeds gevangen genomen en in hun woningen zijn vaak juweelen en groote bedragen aan geld in de juffrouw zou kunnen doen, zij mij het dan zou willen melden. Dat werd afge sproken, maar hoe geheel anders is het geloopen ik heb wel een brief van Anna gehad, maar volstrekt niet over hetgeen wij overeengekomen waren, maar omdat zij behoefte had haar hart eens uit te storten bij iemand, van wien zij wist dat hij het zoo goed meende als ik. En Anna heeft mij geschreven, dat zij meermalen tranen stort, die zij voor haar man zorgvuldig ver bergt, en dat Anna er geen reden voor kan vinden, want dat mijnheer zoo uiterst lief voor haar is. »Hoe dwaas dat aan jou te schrijven zeide Albert. »Ja, maar niet onnatuurlijk zij begrijpt dat ze het niet aan Ravening mag zeggen, want dat zou haar mevrouw niet willen, en nu zocht ze naar iemand wien zij het geheim kon mededeelen, omdat ze het te erg vindt, het alleen te moeten verkrop pen. Je kunt wel gelooven dat, als Anna het zoo zeker heeft opgemerkt dat ze het aan mij durft te schrijven, er geen twijfel aan is.® ïEen gevaarlijk meisje, die Anna Elise moest het eens weten. »Anna zal het niet aan anderen vertellen. Zrj gevoelt wel, dat ze geen kwaad doet met mij tot haar vertrouwde te maken. Helaas 1 geen goed ook, want al weet ik het, ik kan er niets aan veranderen.® sHet is toch een vervloekte wereld riep Albert eensklaps met zijn ouden drift Gorincheui. beslag genomen. Het was dikwijls erg moeilijk hun tegen de volkswoede te be schermen. Zijn deze mededeelingen juist, dan is dus het stelletje communisten, dat Hongarije gedurende maanden geterroriseerd heeft, een echte dievenbende geweest. Het wordt dus al waarschijnlijker, dat de hee ren Kun c.s. er heel slecht zullen afkomen. Duitschland bevindt zich wel in een be klagenswaardige» toestand. Ten deele ook ten gevolge van den lagen stand van zijn geld. Menigeen denkt, dat die lage koers van de Mark een voordeeltje voor onzen oostelijken nabuur is. Immers omdat de grondstoffen en de arbeidskracht daardoor zooveel goedkooper zijn dan in het buiten land (een Mark die vroeger voor 60 cents gold heeft nu de waarde van nog geen 14 cents) kan men heel makkelijk con- curreeren, met Engeland bijv. De rnachine- riën die Albion uitvoert zijn veel duurder dan de Duitsche. Verder heet hetDe Duitsche landbouw zal, juist door den slechten stand van den wisselkoers, weer spoedig in staat zijn in een zeer groot gedeelte van de levensbe hoeften des volks te voorzien, zoodat de gezamenlijke kosten van het bestaan in Duitschland gering zullen zijn, gemeten met internationalen maatstaf. De geringe waarde van de Mark heeft practisch de beteekening van een protectionistisch tarief, hooger dan eenig Pruisisch agrariër ooit heeft durven droomen. Vele buitenlandsche producten zijn hier thans een paar maal te duur, bij de binnenlandsche waar vergeleken. De uit. »Wij kunnen het meisje niet krijgen, dat wij wenschen te bezitten, en zij die hun wenschen vervuld zien, worden later soms nog ongelukkiger.® »Albert zeide Van Dormen kalm, »dat is de eerste uitroep waaruit ik weer Va- nissa van vroeger herken. Ik dacht wer kelijk dat je je drift heelemaal kwijt waart. ïBijna, Frits, geloof me,® zeide hij met een eenigszins bitteren glimlach, ïik ben bijna inéquiliber, maar nog niet geheel. Den volgenden avond keerde het oorlog schip weder naar Bandjermassing terug, Kort was het samenzijn der vrienden ge weest, maar toch had het beiden goed gedaan. Zeventiende Hoofdstuk. Nog geen volle twee jaren waren ver loopen sinds Elise mevrouw Ravening werd, maar toch was zij in dien tijd aanmerke lijk veranderd. Wie haar vóór haar hu welijk gekend had, zou moeielijk geloofd hebben, dat een zoo kort tijdsverloop zulk een grooten invloed op haar had kunnen uitoefenen. De donkere oogen, vroeger zoo vol glans, stonden thans mat en dof, haar wangen waren verbleekt en het geheele vroeger zoo levendige persoontje had thans iets lusteloos, iets afgemats. NIEUWSBLAD voor het Lanü van Heusdn e» Mtena, (ie Langstraat gn de Booiüelerwaarl OucL-Hollandsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter-1 Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1