Firma ALPH. HIIPSCH - lfughterstraat 19 BOSCH Vreest geen examen, Anga -siroop—Q 9 levert alle Artikelen op 't gebied van Kristal, Porcelain, Aardewerk etc., zoowel 't gewone als 't allerfijnste, tegen scherp concurreerende prijzen. De beste Borstsiroop. Duitsche boer kan dus een zeer hoogen prijs maken voor hetgeen hy verkoopt, zon der eenige concurrentie van het buitenland te duchten te hebben goedkooper blijven zijn producten toch nog steeds. Deze gun stige gelegenheid, om veel te verdienen, moet een sterken prikkel zijn voor den ijver van den landbouw. Maar hierbij vergeet men één ding. Duitschland moet ontzachelijke sommen aan het buitenland betalen, o. a. als oorlogs schatting. Wil het nu b.v. een millioen gulden aan de Entente betalen, dan moet het feitelijk bijna viermaal die som op brengen, omdat een mark maar uUo waard is. Wat het dus wint in den handel ver liest het dubbel en dwars bij zijn afbe taling der schuld. Dat ziet er dus slecht uit. Wanneer men daarbij nu voegt het kolengebrek met als gevolg het stilliggen der fabrieken, de aanhoudende stakingen, de sommen, die noodig zijn om de verminkten en de we duwen der gesneuvelden te onderhouden enz. enz., dan verstaat men dat er in Duitschland geen reden is om de toekomst gerust tegen te gaan. Waar kan men dit echter wel? Pakken niet allerwege de donkere wol ken, zwanger van onheil, zich samen Wat de mensch zaait, zal hij maaien, is gezegd De oogst die de menschheid binnen moet halen, nu en straks, is verschrikkelijk. Het zaad was ook zoo duivelsch, niet alleen in de oorlogsjaren, maar al lang voor dien want er bestaat een middel, dat U geheel bevrijdt van zenuwachtigheid, een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuw-tabletten, wetenschappelijk samengesteld en beslist onschadelijk, genezen U van zenuwachtigheid. Per koker 60 ct., 3 kokers fl.70. Let bij koop op den naam van den fabrikant A. MIINHARDT. Pharm. Fabriek Zeist. Verkrijgb. bij alle goede Drogisten BUITENLAND. De Arbeidersactie in Engeland. Verbetering in den toestand. Londen 13 Aug. Er zijn teekenen, dat de Britsche arbeiders beginnen in te zien, dat de stakingen niet alleen het economisch herstel van het land belemmeren, maar onder de huidige omstandigheden ook hun eigen belangen schaden. De vooruitzichten zijn dus over het algemeen beter. Na het gisteren genomen besluit van het Drievoudig Verbond om van de recht- streeksche actie af te zien, werd heden op een massameeting van de mijnwerkers te Basnsley besloten, het werk te hervatten. Men verwacht, dat de andere mijnwerkers in Yorkshire, hun voorbeeld zullen volgen. (Tel) o De begrafenis ran Carnegie. Londen, 43 Aug. De »Times« verneemt uit New-York, dat na den lijkdienst in Shadowbrook een speciale tram het stoffe lijk overschot van Andrew Carnegie naar Sleepy Hollow zal voeren, waar het, volgens den wensch van Carnegie, begraven zal worden. Men heeft de mogelijkheid geopperd om als grafschrift te beitelen de woorden, die Carnegie eenigen tijd geleden zelf aangaf; ïHier ligt de man, die betere menschen dan hij zelf was, kende en in dienst nam.® o Het verongelukken der „Fury". Harwich, 14 Aug. Het reusachtige wa tervliegtuig ïFury® is in tegenwoordigheid van duizenden vacantiegangers in de haven van Harwich verongelukt. Het zou de langste reis maken welke ooit ondernomen is, en wel naar Kaapstad, een afstand van 8000 mijlen. Op één na zijn alle passagiers gered. GEMENGD NIEUWS. Praag. De vroegere Hongaarsche volks commissaris Kienfi is hier gearresteerd. Hij zal worden vervolgd wegens het gebruik van valsche passen en poging tot omkoo- ping van ambtenaren. Londen. Voordat het Lagerhuis op re ces gaat, wenscht de regeering de. volmacht te hebben om eens flink tegen de prijs opdrijving op te treden. Daarom wordt het desbetreffende wetsontwerp er zoo vlug mogelijk doorgejaagd. Brussel. Een Engelsch munitiedepót te Kali bij Diiren is ontploft. Er zijn reeds 14 lijken gevonden. Een groot aantal ar beiders werd gewond. De schade is aan zienlijk. Londen. De scheepvaart op het Boven- meer (een der groote Amerikaansche meren) is nagenoeg onmogelijk gemaakt door den rook van de boschbranden. De toestand moet in jaren niet zoo ernstig zijn ge weest. Londen. Een zoo juist verschenen Wit boek vermeldt, dat de kosten der Britsche marine-, leger- en luchtvaart-operaties in Rusland van den wapenstilstand at tot 31 Juli 1919 20.000.000 pond Sterling be dragen. Berlijn. De directies der Berlijnsche Banken hadden voorgesteld aan de gehuwde bankbedienden een toeslag van 750 M. aan de ongehuwde 500 M. en aan het vrouwe lijke personeel 300 M. te geven. Het per soneel van de Dresdener Bank verwierp dit voorstel, en besloot nieuwe besprekin gen aan te knoopen. Berlijn. Te München wordt voor den winter een ernstige kolennood verwacht, zoodat een aantal scholen en fabrieken zullen worden gesloten en met het kappen van het stadsbosch zal worden begonnen. Berlijn. De repatrieering van generaal Liman von Sanders is thans toegestaan. Veldmaarschalk Mackensen gaat naar Salonikizijn vrylatirig wordt eveneens verwacht. BINNENLAND. Geeu verlaging van de prijzen va» gedistilleerd 's Gravenhage, 13 Aug. Aan het Corr. Bur. wordt gemeld, dat de berichten, vol gens welke binnenkort eene daling in de prijzen van gedistilleerd en alcohol houdende dranken te verwachten zou zijn, totaal uit de lucht zijn gegrepen. Wegens het overlijden van Andrew Car negie is de vlag halfstok geheschen op den toren van het Vredespaleis. o Ome kolenroorzieniug. Het Kamerlid Van Rappard heeft zich met de volgende vragen gewend tot den minister van Landbouw: Zijn de vooruitzichten van onze kolen- voorzieriing in den komenden winter be vredigend Is het waar, dat een bekende scheep vaartfirma te Rotterdam aan de Rijksko- lendistributie een offerte heeft gedaan van 40.000 ton der beste Amerikaansche kolen per maand Is die offerte geweigerd Zoo ja, om welke reden is die offerte geweigerd Is het den minister bekend, dat die ge weigerde Amerikaansche kolen toch naar Rotterdam komen en aldaar naar Zwitser land worden overgeladen o De prijsopdrijving. Het Eerste-Kamerlid Polak heeft inzake het kunstmatig hoog houden en opdrijven van prijzen van levensbehoeften nader de volgende vragen aan den minister van Landbouw gesteld waarvan het slot is Is Zijne Excellentie in het algemeen niet overtuigd, dat in deze materie snel en krachtig ingegrepen moet worden, opdat ernstige storingen in het economische en maatschappelijke leven des volks voorko men worden o Het vlaggen ep Nationale feestdagen te Zaandam. HET ROODE ZAANDAM. Het voorstel van B. en W. om aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente van Oost-Zaandam niet toe te staan op nationale feestdagen de driekleur van den toren der Oostzyderkerk uit te steken (de toren is 't eigendom der burgerlijke, de kerk dat der kerkelijke gemeente) heeft de Raad, na eenig debat op de gronden, neergelegd in het praeadvies van B. en W„ met de stemmen der soc.-dem vóór en die der overige leden tegen verworpen. Een principeel debat omtrent de vlag- kwestie zelf werd daarbij niet gevoerd. Staking te 's Hertogeuboseh. Dinsdag brak aldaar eene algemeene staking uit in het borstelmakersbedrijf, en nadat door beider hoofdbest. Neutr. D. E. V. en R. K. vakvereen. tevergeefs was beproefd langs vredelievenden weg tot op lossing te komen, werd met algemeene stemmen een gecombineerde staking aan genomen. o Kaas. Dezer dagen is op last van den minister van landbouw bij de firma S. Parlevliet te Katwijk aan den Rijn alle voorradige kaas in bezit genomen. Dit naar aanleiding van de omstandigheid, dat genoemde firma een partij kaas naar België had verkocht, terwijl door het bestaande uitvoerverbod een dergelijke uitvoer niet anders dan frau duleus kan geschieden. Het ligt. in het voornemen van den mi- nister, ook ten aanzien van andere firma's denzelfden maatregel te nemen. o Een r(jke orgeldraaier. In de woning van den orgeldraaier A. B. in de Schoolstraat te Rotterdam is tijdens zijn afwezigheid ingebroken. De dader heeft in de achterkamer de gordijnen laten zakken om het inkijken te beletten, en daar gestolen f 340, in een kast weg gestopt en een partij ondergoed. Een maand geleden is bij denzelfden orgeldraaier ongeveer f3500 gestolen. Dc Kotterdamsche veiling. Op de heden in ons Veilingslokaal Baan 40, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 12 40f 15.20 idem klein f 10.f 12. Eendeieren f 16.f 17.50 Kalkoeneieren f 15. Middenprijs f 13.07. Aanvoer 80600 stuks. o Tegen de Belgische iulijvingsplannen. Aan den koning der Belgen is het vol gende adres gericht De Nederlandsche-Limburgsche Bonden der landbouwers, der werklieden, der mid denstanden, der werkgevers der onderwij zers en der journalisten, tesamen tellende meer dan 40.000 leden, byna allen ge zinshoofden, achten zich geroepen nog eens met klem en vrijmoedigheid hun stem te verheffen tegen de plannen of begeerten tot gebiedschennis, die onder Uw volk bij voortduring tot uiting worden gebracht. Zij zijn ervan overtuigd, dat het niet den minsten twijfel lijdt, of hunne ge voelens worden door een nog grooter getal niet-georganiseerden en door de geheele Limburgsche geestelijkheid volkomen gedeeld. C. J. K. van Aalst. Naar wij vernemen is de heer C. J. K. van Aalst, president van de Nederlandsche Handel-maatschappij, door de Fransche regeering benoemd tot Groot-officier in de Orde van het Ligioen van Eer. Hij heeft deze onderscheiding in het gebouw der Fransche legatie ontvangen uit handen van den zaakgelastigde den heer Pi vost. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Heusden, brengt ter algemeene kennis, dat op 1 September a.s. in werking treedt het Ko ninklijk Besluit van 17 Juli 1919 (Stbl. no. 497) waarbij wordt bepaald, dat jeug dige personen en vrouwen des Zaterdags na 1 uur 's namiddags in fabrieken en werkplaatsen geen arbeid meer mogen ver richten behoudens enkele in dat Besluit genoemde uilzonderingen. Belanghebbende worden er op gewezen, dat op gemeld tijdstip de werktijdregeling in de fabrieken en werkplaatsen, voor zoo ver noodig, daarmee in overeenstemming moet worden gebracht, nieuwe arbeidslijsten worden opgehangen en afschriften daarvan worden toegezonden aan den Inspecteur van den Arbeid der eerste klasse, Hoofd van het tweede district der Arbeids-inspectie te Breda. Heusden, 15 Aug. 1919. De Burgemeester van Heusden, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Naar wij vernemen is de Heer Mr. C. W. van Ommeren, Lid der Staten en Kantonrechter alhier, benoemd tot lid der Commissie van Bijstand voor het 71e Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres, dat op 11, 12 en 13 September a. s. te Breda zal worden gehouden. Onze stadgenoot, de Heer J. S. Deurloo, Ambt. ter Gera. Secretarie alhier, slaagde Woensdag 1.1. te Dordrecht voor het voorbereidend examen gemeente-admi nistratie. Met 't oog op het a.s. Vredes- en Koninginnefeest kwam het bestuur met de werkende leden der Heusdensche Harmonie j.l. Donderdagavond ter vergadering bijeen. Besloten werd het feest met de beste krach ten te doen opluisteren. De werkende leden der Harmonie, welke niet op deze vergadering aanwezig waren, worden er aan herinnerd, dat a.s. Maandag avond, precies 8 uur, repetitie zal worden gehouden in de groote zaal van den heer P. Verheij. Naar wij vernemen zal de Heus densche Conservenfabriek, waarvan de laat ste directeur, de Heer van der Poel, ten vorigen jare overleden is, eerlang in veiling worden gebracht. Op het terrein van de vroegere »Koornbeurs«, een open vak grond met een muur afgezet, dat de geheele Markt ont siert, wordt bouwmateriaal aangevoerd zoodat daar weder een gebouw zal ver rijzen. Bestuurders van fabrieken en weik- plaatsen worden opmerkzaam gemaakt op de in dit blad voorkomende Bekendmaking uit de gemeente Heusden, die ook voor alle andere plaatsen van kracht is. De loting der Militie voor de inge schrevenen dezer gemeente van de lichting 4920, zal dit jaar alhier gehouden worden ten stadhuize en wel op Maandag 15 Sep tember a. s. Het stoomschip »Markersdal«ge bouwd op de werf van de Firma De Haan Oerlemans, te Heusden, voor rekening van A/S Rederiet »Syltholm« te Rodby- havn, heeft heden met goed gevolg ge- proefstoomd op den Nieuwen Waterweg. De afmetingen van het schip bedragen lengte 215'0", breedte 34'4" en holte 15'6", Laadvermogen ca. 1600 Tons. Het schip is voorzien van triple expansie machine van ca. 600 I.P.K.. afmetingen 400 x 650 x 1050 m.M. bij eene slag lengte van 700 m.M., met twee ketels 3400 x 2948 m.M., werkende onder een druk van 12.6 atm., vervaardigd door de N. V. Burgerhout's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam. Schip en ma chine zijn gebouwd volgens de hoogste klasse van Bureau »Veiitas« en de Deen- sche Schepenwet. Verder is het schip voorzien van een sloomankerspil, gecombineerde hand- en stoomstuurinrichting, terwijl voor het vlugge laden en lossen twee stalen masten en vier stoomwinches aan dek zijn geplaatst. De verblijven voor kapitein en officieren zijn zeer comfortabel ingericht. Op de proeftocht werd een snelheid verkregen van ruim 10j mijl en werd het schip na afloop der proeftocht terstond door de Reederij overgenomen. Werkendam. Met het maaien van de tarwe is een begin gemaakt. De uit komst valt mede, de erwten daarentegen vallen niet mee. In de vroege aardappelen begint zich sterk het bederf te vertoonen. In de late aardappelen daarentegen wordt men nog niets gewaar. Ds. G. J. van der Pol, Predikant der Nederl. Herv. Kerk alhier, heeft tegen half October zijn ontslag aangevraagd. Besoijen. Het bouwen van 23 arbei derswoningen in de Besoijensche Steeg is thans, naar wij vernemen, na wijziging der aannemingssom, onderhandsch aanbesteed aan C. Michaël te Vrijhoeve-Capelle. Nieuwendijk. Met ingang van 1 September is de heer G. J. Visser benoemd tot machinist aan het Rijks-Stoomgemaal alhier. Sprang. Met goedgevolg is door onzen vroegeren dorpsgenoot, de heer A. Vos Jzn. thans onderwijzer te Breda het examen voor de hoofdacte afgelegd. De heer A. Meijer alhier slaagde voor het eindexaman H. B. S. te Tilburg, Heden Zaterdagmiddag zal vanwege de R. K. Werkliedenvereeniging te Kaats heuvel, en de Afd. Patrimonium alhier een groote openluchtmeeting gehouden worden. In optocht vanaf het café Klis des nam. 4 uur zullen de betoogers in optocht trekken naar het plein bij het café Treffers te Vrij hoeven-Capelle, waar een tweetal sprekers zullen optreden, met het onderwerp »Organisatie volgens ge loofsovertuiging.® Terwijl door een der conservatieve ieiders het slotwoord zal ge sproken worden. Wijk. In het bericht van Woensdag is een vergissing geslopen, het co; cert van het Mannenkoor »Aurora® uit Engelen, directeur de heer M. J. v. Heijst zal niet plaats hebben op 30, doch op 23 Augustus. Door een lid van het d Bossche Mannen koor® zullen ter afwisseling nog eenige solo's gegeven worden. Zaltbommel. Naar aanleiding van een adres van ingezetenen besliste de Raad thans om dit jaar de kermis wel te doen plaats hebben. Aan de N. V. J. Meijers Scheeps bouwmaatschappij is ae aankoop van een perceel gemeente-eigendom (land en water) toegestaan voor een bedrag van f 5000. De salarissen voor de politie zijn weder herzien en thans gebracht voor agenten met minder dan 3 dienstjaren op f1040 van 3 tot 6 dienstjaren f 1092, boven 6 dienstjaren f1444. Voor den hoofdagent worden deze bedragen f1144 f1196 f1248. Bovendien krijgen ze óf vrije woning öf tegemoetkoming .in huur van f100 lerwjjl voor elk kind beneden den leerplichtigen leeftijd 24 cent per week als toeslag wordt toegekend. PREDIKBEURTEN 17 Augustus. Geref. kerk A, vm. 10 u. en nm. 6 u. Ds. de Jong uit Broek op Langendijk. Geref. kerk B, vm. 10 u. en nm. 6 u. leesdienst. Chr. Geref. kerk, vm. 10 u. en nm. 6 u. leesdienst. Aalburgvm. 10.30 u. ds. Bakker. Doopsbediening. Geref. kerk vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Bosch. Geref. kerk geen opgaaf. Doeveren, vm. 10,30 u. ds. Nauta. Drongelen, geen opgaaf. Geref. kerk, vm. 10 en nm. 2 u. leesdienst. Geref. kerk, vm. 10,30 u. en nm. 3 u, ds. v. d. Sluis, 's-Gravenmoervm. 9.30 u. ds. E. v. Meer en nm. 2.30 u. geen dienst. Geref. kerk. vm 9,30 en nm. 2,30 u. ds. G. H. de Jonge van Wapenveld. Chr. Geref. kerk vm. 9,30 u. en nm. 3 u. leesdienst. Heesbeen, nm. 3 u, ds. Bakker. nm. 2 u. ds. de Bruin. Nederhemert, Zz. vm. 10.30 u. en Nz. nm. 7.30 u. ds. Kluijn. Geref. kerk, vm. 9.30 u. en nm. 6 u. leesdienst. bius du Sart. Per flacon fl.50. Verkrijgb. bij alle goede Drogiston. Heusden, nm. 5 u. Ds. Ruysch v. Dugteren. Geref. kerk, vin. 10 u. en nm. 6 u. leesdienst. Werkendamvm. 10 en nm. 6 u. ds. v. d. Pol. Almkerk, geen opgaaf. Andel, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. v. d. Put Aalst, vm. 10,30 u. ds. Japchen. Baardwijkvm. 10 u. ds. Louwe Kooij- mans. Babylonienbroek, geen opgaaf. Besoijenvm. 9.30 u. Ds. Dierkens. Capellegeen opgaaf. Drunen, vm. 10 u. ds. v. d. Vlugt. Eethengeen opgaaf. dessen, vm. 9,30 u. ds. Benders. Oenderen geen opgaaf. Herptvm. 10 u. Ds. Ruysch van Dug teren van Heusden. NieuwendijkGeref. kerk, vm. 9.30 en Rijswijknm. 2 u. ds. Benders, Sleeuwijk, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. van Garderen. Sprang, vm. 9.30 u. ds. Groeneveld. Geref. Kerk vm. 9,30 en nm. 5.30 u. leesdienst. Uitwijk vm. 9 30 u. ds. De Wit. Veen, vm. 10,30 en nm. 7 u. dr. Tjalma. Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. leesdienst. Waspik, vm. 10 en nm. 2,30 u. ds. Jonkers. Woudrichem, vm. 9,30 en nm. 2 u. dr. Go- Wijk, vm. 10.30 u. en n,m. 7 u. ds. Gobius du Sart. i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2