voor het Land van fieusdeo ea Ata, de Lansstraat en de Bommeierwaard. Ho. 3905. Zaterdag 16 Augustus. J. ELEKAN, AFSLAG 1 ORGEL. ONGELOOFLIJK Bonds-Motor- on BQwUlbcrsttttcr. A. SWAGEMAKERS - Markt 84 - HEUSDEN. Ik tracht VOOR ZOO WEINIG MOGELIJK ZOOVEELMOGELIJK te leveren JOH. DE HEER, - ROTTERDAM. Weder leverbaar onder garantie. ÜuitenlandT" Vele tevredenheidsbetuigingen SOHIEKADE 2IO. Nieuwe Rijwielen vanaf f 63.50# Zuiver wegende Bascules vanaf f17. Prima Transport Melkbussen vanaf f12. Sorteer Kafmolens vanaf f70. B.-BROEK, A. DE GRAAFF, DUSSEN. BEHOORENDE BIJ HET Als geneesmiddelen noodig z\)n. Matigheid, opgewektheid en lichaams oefening zijn natuurlijke levenswetten, die u gezond dienen te houden. Maar voor de velen, die deze niet hebben beoefend, het niet wilden of konden, zijn geneesmidde len noodzakelijke behoefte om de kwade gevolgen van het verwaarloozen der ge- zondheidsregels van de Natuur te herstellen. Dit geldt de vele, pijnlijke verschijnselen van nieraandoening, vooral als door over werking, zorgen, laat naar bed gaan, te veel eten en drinken, en in 't algemeen door een overmatig veel urinezuur de nie ren overweldigd heeft en het bloed heeft en het bloed heeft vergiftigd, waardoor niergruis, rugpijn, spit, nier-waterzucht, niersteen, ischias, rheumatiek of ontstoken nieren en blaas worden veroorzaakt. Verandering in al uw gewoonten is niet voldoende om beter te worden. Een ver standige leefwijze is noodzakelijk, maar de verzwakte nieren dienen eveneens versterkt te worden door een speciaal niergenees- middeh Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn uit sluitend voor de nieren, de blaas en urine wegen. Zij hergeven aan de nieren de kracht om haar taak het filtreeren van het urinezuur en vloeibare onzuiverheden uit het bloed te verrichten. Zij ver zachten de blaas en regelen de urineorga- nen. Duizenden zijn door Foster's Rugpijn Nieren Pillen duurzaam bevrijd van ernsti ge nierverschijnselen. Wacht u voor namaak, elke echte doos draagt de handteekening van James Foster. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn ver krijgbaar by alle goede drogisten èfl.75 p. doos of flO.per zes doozen. Stakende werkloozen. Te Bremen staken volgens de N. R. Ct. de werkloozen. Zij moeten zich tweemaal per dag aan de controle melden, daar men vreest, dat zij anders aan het werk zullen gaan en toch steun blijven trekken. De werkloozen vinden dat te veel gevergd. Nu noodigen zij de arbeiders van Bremen uit hun beweging, door een sympathie- staking, te steunen. Een betooging van werkloozen is door regeeringstroepen uit elkaar gedreven. Eenige deelnemers zijn aangehouden. Dc Duitschc Financiën. Een financieele rede van Erzberger. In zijn rede in de Nationale Vergadering heeft de rijksminister van financiën Erz berger o.a. de volgende punten besproken Wij moeten een goed doordracht belasting stelsel vaststellen, dat alle belastingbronnen benut, dat aan den eenen kant rechtvaar dig aan den anderen nauwgezet is. Slechts dan kan men hopen dat Duitschland voor een staatsbankroet, dat hier een volksbank roet beteekent, bewaard blijft. Wij moe ten onmiddellijk met den grootsten spoed aan den opbouw van de Duilsche koopvaar dijvloot beginnen. Wij moeten eveneens de Duitschers in het buitenland met voor schotten van rijkswege te hulp komen. Reeds de volgende week zal de Nationale Vergadering het desbetreffende voorstel brengen. Verder moet er verbetering worden ge bracht in den stand onzer leeningen. Het Duitsche volk moet thans elk jaar 25 mil- lioen aan belastingen opbrengen, maar het zal zich herstellen, omdat het niet anders kan. Daartoe moet ook de belastingwetgeving zoo rechtvaardig mogelijk zijn. Ik wil al mijn krachten inspannen om den len No vember een begrooting te kunnen voorleggen. Vergeteu millioeneu in Hongarije. Het bolsjewitische huishouden wordt ge kenmerkt door het feit, dat aartshertog Joseph in zijn paleis waar tot den val der radenregeering het opperbevel van de roode garde had geresideerd in een kast een reusachtig bedrag heeft gevonden. Het be drag moet ongeveer 80 millioen kronen in blauwe biljeten bedragen en is waarschijn lijk in de haast vergeten, Aartshertog Joseph heeft het geld aan den minister president overhandigd. o Milllardeu-rerduisterlug Uit Weenen wordt geseind dat de Hon- gaarsche Radenregeering een bedrag van 2 milliard kronen aan bankpapier van de Oostenrijksch-Hongaarsche Bank te Boeda pest heeft verduisterd. o De uitlevering van Hela Hun e s. verlangd. Boedapest, 12 Aug. De Staatscourant publiceert drie bekendmakingen van den advocaat-generaal te Boedapest, waarvan de eerste luidt als volgt »In de strafzaak tegen den van aan sporing tot moord, roof, geldvervalsiogen en andere strafbare handelingen beschul digden Bela Kun en consorten verzoek ik de bestuurs- en politieautoriteiten in Hon garije aan den advocaat-generaal te Boeda pest met vermelding der feiten en zoo mogelijk met aanduiding van de persoon van den dader mede te deelen, wie in hun gebied tijdens de proletarische dicta tuur werd gedood, hetzij tengevolge van een vonnis der z.g.n. revolutionnaire recht banken, hetzij op andere wijze. Herinneringen uit den oorlogstijd. Het Fransche sportblad »i'Auto« publi ceert een lijst van den nog in leven zijnde Fransche vliegeniers, welke gedurende den oorlog meer dan tien vijandelijke toestellen naar beneden gehaald hebben. Deze avia- teurs hebben in Frankrijk den eerenaam gekregen van »les as«, hetgeen zooveel beteekent als »het puikjesEnkele van deze luchthelden willen wij hier noemen. Bovenaan staat lieutenant Fonck met het respectabele getal van 75 neergeschoten vijandelijke vliegtuigen. Daarna volgen lieut. Mungesser met 43, lieut. Madon met 41, capitaine Pinsard met 27, sous-lieut. Bourjade met 26 enz. Zoo groeit het lijstje tot een behoorlijke lengte. Onnoodig te zeggen, dat deze dapperen hun aandeel in de gevaren van den oorlog wel gehad hehben. Lloyds scheepvaartregister geeft een over zicht van de wereldscheepsruimte voor en na den oorlog. In Juli 1914 was ze 45.404.000 ton bruto voor de stoomschepen en 4.050.000 voor de zeilschepen. Thans zijn deze cijfers 47.897.000 ton voor de stoomschepen en 3.022.000 voor de zeilschepen. De tonnemaat van de stoomschepen is dus tijdens den oorlog met 2H millioen ton toegenomen, die van de zeilschepen met 1.030 000 verminderd De koopvaardijvloot der Ver. Staten is verreweg het meest toegenomen, n.l. van 2.027.000 tot 9.773.000 ton (dus met 382 pet.), die van Nederland met 102.000 ton. De vloot van Groot-Brittanië is het sterkst achteruitgegaan ril. van 18.892.000 tot 16.345.000 ton een vermindering dus van meer dan 2\ millioen ton. Het Fransche Kamerlid Paul Dupuy, tevens regeeringscommissaris voor het zee transport, heeft echter geheel andere cijfers aan de Kamer verstrekt, Volgens Dupuy is de wereldscheepsruimte gedurende den oorlog achteruitgegaan, in 1914 zou ze 40 millioen ton bedragen hebben, thans 39 millioen. GEMENGD NIEUWS. Vit de sigareniudustrie. De afd. Deventer van den Ned. Sigaren makers- en Tabaksbewerkersbond heeft in een motie haar afkeuring uitgesproken over den inhoud van het door de Patroonsbon den ingediende collectief contract. Zij verklaarde dit contract voor onaannemelijk, dringt er bij het hoofdbestuur op aan, zich met de zusterorganisaties in verbinding te stellen om een tegenontwerpcontract in te dienen, waarin de arbeidsvoorwaarden zijn opgenomen naar den steeds stijgenden le vensstandaard, plaatst zich op het stand punt dat een werkman minstens f 30 per week moet verdienen om in zijn onderhoud te kunnen voorzien, en geeft den voorkeur aan de loonen, vastgelegd in het Belgische stelsel. Manslag. Dinsdagmorgen heeft de arbeider H., te Haarlemmermeer, den landbouwer Bus, bei den wonende aan den Hoofdweg, na een woordenwisseling, met een mes drie levens gevaarlijke steken toegebracht. De land bouwer is gestoken onder het rechterschou derblad, in de keel en in den rechterarm. Badende in zijn bloed, kon de getroffene nog het café van Slot, in de nabijheid bereiken, onder den uitroepsze steken me dood®. Dr. Hemmes, uit Nieuw-Ven- nep, verleende de eerste hulp. De dader is gearresteerd en heeft be kend de toestand van den getroffene is gevaarlijk. B. had den man geld geweigerd om naar het buitenland te kunnen gaan. Verdronken. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur is te Scheveningen weder iemand verdronken, als gevolg van verregaande roekeloosheid. De 47-jarige C. L., kantoorbediende te Rotterdam, was even voorbij de batterij van het Scheveningsche strand aan 't zwem men en begaf zich, hoewel hij gewaarschuwd was, te ver in zee. Plotseling zag men hem om hulp wen ken en roepen, maar de pogingan tot red ding waren te vergeefs en hij verdween in de diepte. Een kwartier later wierp de zee haar slachtoffer op 't strand. De politie tracht te toen nog onmiddeiiijk door middel van een zuurstof-apparaat de levensgeesten we der op te wekken maar vruchteloos. Niettegenstaande de bijna dagelijks ont zettende gevolgen, stellen zich nog velen roekeloos aan levensgevaar bloot, niet al leen voor hen zeiven, maar ook voor an deren, die het leven wagen om het hunne te redden. Dat men dit toch eens beter bedenke. BINNENLAND. Moord te Rotterdam. Te Rotterdam is de bootwerker E. H. Duran vermoordwaaromtrent wij het volgende vernemen De vrouw van den verslagene was aan het twisten met haar buurman J. W. Merkensteyn over de kinderen die niet met elkander overweg konden. Op het oogen- blik dat Duran er bij kwam, was zijn vrouw met Merkensteyn handgemeen ge raakt. Bijna direct nadat Duran, die zijn vrouw wilde helpen, zich er in gemengd had, trok Merkensteyn een knipmes uit zijn zak en bracht er zijn buurman een hevigen stoot in de borst mee toe. Toen Duran, die in het hart getroffen was, voorover wa3 gevallen, liep zijn vrouw gil lend do steeg uit en ontmoette juist twee agenten, die dadelijk overgingen tot arres tatie van Merkensteyn. Het lijk van Duran werd per lijkwagen naar het ziekenhuis overgebracht. Groote bloedvlekken zijn op de muren van het poortje, waarbij de moord is gepleegd, zichtbaar. Het bloed is blijkbaar met kracht uit de wond gespoten. Hoewel verscheidene personen gezien heb ben dat Merkensteyn zijn tegenstander een messteek toebracht, blijft deze hardnekkig ontkennen. Wel geeft hij toe met den verslagene te hebben gevochten, maar hij beweert niet te hebben gestoken. Het mes, waarmede de doodelijke stoot is toe gebracht, heeft de politie, hoewel er steeds naar gezocht wordt, nog niet kunnen vin den. Men denkt dat een der dochters van Merkensteyn, die dadelijk nadat de moord gepleegd was de straat is op gegaan, het mes verstopt heeft. Zijn familie be weert echter van niets te weten. De verslagene, die 32 jaar oud is en vier kinderen heeft, staat minder ongunstig be kend dan de 64-jarige moordenaar, die eveneens gehuwd is en negen kinderen heeft. o Door een auto gedood. Rotterdam, 13 Aug. Hier ter stede heeft een ernstig onge luk plaats gehad. Gisteravond omstreeks half 12 reed de chauffeur P. J. C. Jansen, met zijn auto op den Noord Singel in de richting van den Hofdijk, toen hij om een aanrijding met een andere auto te voor komen, links uitweek, met het gevolg, dat hij op het trottoir terecht kwam, waar juist de 25-jarige kantoorbediende H. G. Stalk en zijn verloofde, de 24-jarige win keljuffrouw A. M. P. van Ankum, pas seerden. Beiden raakten bekneld tusschen de auto en het hek van de Zomerhofbrug. In hoogst ernstigen toestand werden beiden naar het ziekenhuis vervoerd, waar mej. van Ankum inmiddels is overleden. Het onderzoek der politie duurt voort. Gebleken is, dat een handtaschje, waar in 2 portemonnaies met geld, zoek geraakt zijn. Tel. o LUCHTVAART. De E. L. T. A. Gedurende eenige dagen trekt de lucht vaart te Amsterdam de algemeene aandacht, om alle evolutiën geregeld te volgen, daar in ontbreekt ons de plaatsruimte. We wil len een gedachte weêr geven van het werk der laatste dagen. Beginnende met DE NACHTVLUCHT. Dinsdagavond hadden boven het Elta- terrein weer twee keurige vluchten plaats, die door duizenden en duizenden toeschou wers worden bijgewoond. Eerst vloog de Avro-aviateur Hinselm, die na afloop van zijn vlucht luide werd toegejuicht en een grooten krans in ont vangst had te nemen. Daarna verscheen de Italiaansche avia- teur Ferrari in zijn toestel voorzien van een rood en een groen licht, die in de lucht verschillende fraaie demonstraties gaf. Ook de Italiaan werd na zijn tocht harte lijk toegejuicht en ontving eveneens een fraaien krans. De tweede nachtvlucht, die bij volle maan plaats had, was wederom een fraai succes voor het actieve Elta-bestuur. KORTE BERICHTEN. Om 11.35 Woensdagmorgen is de Hand- ley Page naar Engeland vertrokken. Het toestel komt Maandag terug. Morgenavond Donderdag zal weer een nachtvlucht plaats hebben. Zondag zal een man met een parachute uit een vliegtoestel springen. Staking in het Lunapark, ONTEVREDEN CAFÉHOUDERS. Woensdagavond kwam de groote onte vredenheid over de hooge entréeprijzen tot uiting. Eenige caféhouders sloten bij wijze van protest om negen uur hun zaken. Een aantal houders van vermakelijkheden ver klaarden zich solidair en zoo kwam het, dat het geraas en geroezemoes in het Luna park een oogenblik verstomde. In optocht gingen de ontevredenen naar het bestuur der E. L. T. A. Daar gaven ze te verstaan, dat hun verdiensten door de hooge entréeprijzen te veel gedrukt werden. Intus$chen was het in het Luna park ïeen dooie boel« en droop het pu bliek langzaam af. Hier en daar school men samen, maar met tact wist de politie ongeregeldheden te voorkomen. o Het Kamerlid Mr. Van (iroenenilaal. De »N. Venl. Ct,« (het blad van den heer Nolens) schrijft In werkelijkheid kan de Katholieke Kamerclub hem reeds nu uitstooten. En de geheele Kamer kan hem boy cotten. Daar is alle reden voor. Zijn eer als Nederlandsch volkvertegen woordiger heeft hij verbeurd, En wijzer wordt hij nooit. Dat weet ieder, die den man kent. Toch veroorloven we ons mr. dr. Henri van Groenendaal een raad te geven. In de bruinkool heeft hij in een paar jaar ongeveer een paar millioen verdiend. Hij is plotseling door den oorlog een man in bonis geworden. Wat let hem nu om Nederland den rug toe te draaien en in zijn tweede vaderland zijn in het domme Nederland verdiend kapitaal prodectief te maken. Hij en zijn geliefd België waren er mee gebaat en wij waren hem, gelijk de volks mond zegt, »met goed fatsoen® kwijt. ADYERTENTIEN. KANTOOR VAN RECHTSKUNDIG ADVISEUR, Havenstraat 5 (nabij het station) 's-BOSCH. ADVIES en BIJSTAND met betrekking tot processen, strafzaken, faillissement, nalatenschappen, boedelschei ding, voogdij, curateele, echtscheiding, ar beidscontract, enz. Behandeilng van alle voorkomende Rechtszaken, zoowel bij Rechtbank als bij Kantongerecht, innen van Schuld vorderingen, regeling zaken van debiteuren met hunne schuldeischers, ma ken van Contracten, Requesten, enz. enz. Bill ij k e Conditiën. Zondags na I uur kantoor gesloten. 'li NIEUWE ILUAVIELEN vanaf 90 gulden; £SiAitenl>a,iid.eii9 groote sorteering, vanaf f7.50; VREDESTEIN f9.— Binnenbanden vanaf f 3.50 Emaillcercn en biezen f 7.50. Gebruikte of 2de kandsry wielen vanaf f 10. Ook Bruiae Teer en Blakwaruis verkrijgbaar. en tegemoet te komen aan Uwe eischen en wenschen bij het koopen van een liggen ter inzage. Vraag Catalogus z 5 en conditiën aan. Gelegenheid voor het inruilen van bespeelde instrumenten op voordeelige conditiën. THANS KUNNEN WIJ LEVEREN Nadere inlichtingen en kostbegrootingen voor eventueel aan te schaffen Landbouwwerktuigen en Motoren worden door ons gratis verstrekt, Rijwielen, Landbouwwerktuigen Motoren. Opruiming van de nog voorradige Rijwielen w. o. Ie klas merken als: Fongers, Vierkleur en nog een speciaal »Hima® dienst Rijwiel (extra zwaar gebouwd) benevens eenige 2e hands Rijwielen w. o. opnieuw geëmailleerde, gebiesd en ver nikkeld met prima banden. Alles tegen veel verminderde prijzen. Rijwielbanden reuzenvoorraad diverse merken o. a. ook >Michelin« tegen zeer lage prijzen. BIJVOEGSEL jffcttwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5