Beieren is deze beweging natuurlijk hoogst gevaarlijk. Wat dr. Dorten, den «president® der Rijnrepubliek betreft, moet nog opge merkt worden, dat de Engelschen zijn po gingen klaarblijkelijk niet zoo op prijs, stellen als de Franschen zij hebben hem in een automobiel gezet en over de grens der Engelschen zóne gebracht. Het schijnt dus, dat de Engelschen deze politieke be weging niet steunen willen. Gelijk wij zeiden, de Fransche overheid laat beide partijen in woord en schrift vrij hun gang gaan maar smoort zonder genade elke stem die zich verheft voor een trouw blijven aan Duitschland. Wij moeten nog wijzen op een overeen komst tot stand gekomen tusschen Engeland en Perzië. Engeland neemt bij dat verdrag op zich om De onafhankelijkheid en integriteit van Perzië te respecteeren. Deskundigen ter beschikking te stellen voor het bestuur in Perzië. Officieren en uitrustingen te verschaffen voor een Perzische legermacht ten einde de orde te handhaven. Een leening te verschaffen. Met de Perzische regeering samen te werken bij het aanleggen van spoorwegen en andere middelen van transport. Er zal met toestemming van beide regee ringen een gemengde commissie worden benoemd om het belastingtarief te herzien. Dit is de hoofdinhoud van het politieke deel van het verdrag. Het tweede gedeelte is van financieelen aard en bepaalt de bizon- derheden van de leening van 2.000.000 tegen 7 pet., aflosbaar in 20 jaar, die Engeland aan Perzië zal verstrekken. «Dit verdrag beteekent niet,® zoo zegt een officieus Britsch commentaar, adat Perzië een Britsch protectoraat wordt, maar dat het tijdperk van buitenlandsche intrigues en na-ijverige mededinging een einde neemt.® Dat wil dus zeggen Engeland dat tot het uitbreken van den oorlog in Perzië z\jn bondgenoot Rusland als mededinger tegenovër zich had is er nu alleen de baas. Moet men niet eventjes glimlachen als men leest dat Engeland uit louter onbaatzuchtige gevoelens zich zoo met dat arme Perzische rijk bemoeit Wij kennen de zelfopofferende barmhar tigheid van Albion nu toch waarlijk wel zoo'n beetje. Ten slotte zij nog meegedeeld dat te Parijs Iswolski overleden is, de oud-minister van buitenlandsche zaken van Rusland De man, die een schrikkelijke rol gespeeld heeft in de gebeurtenissen die aan den oorlog voorafgingen. Een man van wien Jaurrés in de laatste dagen van zijn leven gezegd heeft Wij moeten er voor zorgen dat Iswolski zijn oorlog niet krijgt. Een sluw man, een onbetrouwbaar diplomaat eerste klas. Toen hij in 1917, na den val van het tsarisme, den post van gezant te Parijs op moest geven, iiet hij met boosaardig ge noegen een heeleboel papieren in handen van het nieuw bewind komen, onder andere die, waaruit bleek, welke zoogenaamde re volutionairen te Parijs door de Russische tsaristische politie betaald werden. Hij is in staat thans ook papieren na te laten, die lang niet voor iedereen aangenaam zijn. Het kon dan wel eens blijken dat waar lijk niet Duitschland alleen schuld aan den oorlog heeft gehad. BUITENLAND. De Belgische verliezen. Brussel. Met medewerking van den ge- neralen staf zijn lijsten gepubliceerd over de verliezen van het Belgische leger ge- durenden den oorlog. De cijfers konden niet absoluut nauwkeurig worden vastge steld, daar er geen verliesstaten van de eerste maanden van den oorlog voorhan den zijn. De cijfers hebben betrekking op den tijd van af den eersten slag aan den User. Het aantal dooden bedraagt 982 officieren en 29 600 soldaten, het aantal gewonden. 51.600. Parijs. De Fransche afgevaardigde Louis Guislain heeft een wetsontwerp ingediend, strekkende tot de uitgifte van een loterij, welker opbrengst 50 milliard zal bedragen, en zal dienen tot onmiddellijke betaling van schadeloosstelling aan de bewoners der verwoeste gebieden. Bolsjewisten in nederlaag. Warschau. Op het geheele bolsjewistisch front rukken de Poolsche troepen vooruit. Ten Noorden van Minsk maakten zij nieuwe vorderingen. Ten Zuid-Oosten van Minsk zetten zij de achtervolging van den vijand voort. De strijd tegen de duurte in Amerika. Washington. De federale ambtenaren nemen nog steeds in verschillende steden door het geheele land groote hoeveelheden levensmiddelen in beslag, o. a. duizenden ponden boter en suiker. De Amerikaansche attorney-general kon- digt aan, dat hij een vervolging zal instel len tegen handelaren, die meer rekenen dan de door de plaatselijke pryzencommissies vastgestelde prijzen. De kolennood in Duitschland. Berlijn. De Nationale Vergadering hield zich Vrijdag bezig met den kolennood. De verschillende sprekers schilderden den toe stand zeer zwart af en de minister voor economische'aangelegenheden Schmidt noemt den toestand dreigend voor het geheele economische samenstel en verzekerde, dat de regeering alle aandacht op deze aange legenheid geconcentreerd heeft. Het Duitsche wanbestuur in Noord-Fraukrtyk. Londen. Een telegram uit Rijssel meldt dat de Duitsche soldaten, die er van be schuldigd worden misdaden in het vroegere bezette gebied te hebben gepleegd, thans in de citadel beginnen aan te komen, waar zij in afwachting van hun vonnis zullen worden gevangen gezet. Luitenant Binder wordt beschuldigd van zwendelarij en diefstal, bij de requisities gepleegd, terwijl luitenant Schmitt zich heeft te verantwoorden wegens het stelen van een zilveren schaal. Tegen nog andere personen is een be vel tot inhechtenisneming uitgevaardigd, o.a. tegen generaal Zolner die de deportatie van jonge mannen en vrouwen uit het district van Rijssel heeft gelast. De militaire justitie te Rijssel vervolgt op het oogenblik twee Duitsche generaals voor publiekrechterlijke misdrijven. Koude eu warmte. Parijs, De directeur van het Observa torium te Bourges verklaart de ongehoor de koude in Juli en de hevige warmte, wel ke op het oogenblik heerscht hierdoor, dat deze toe te schrijven zijn aan zonnevlekken. Deze zonnevlekken duiden er op, dat de hitte grooter zal worden. In de lente van dit jaar was de zomerwarmte zoo sterk, dat het ijs bij de Noordpool, en groote ijsbergen daar in de buurt losraakten en naar den Atlantischen Oceaan afdreven. o Ernstig spoorwegongeluk in Frankrijk. Nancy. In den nachtv van Donderdag op Vrijdag is de expres Parijs—Straats burg bij Blainville-lagranda in botsing ge komen met een trein verlofgangers. Er zijn 8 dooden en 34 gewonden. o— Brnssel, 17 Aug. Naar de Libre Bel- giqoe« meldt, zal ten gevolge van een on derhoud van den premier met de afgevaar digden der spoorwegmannen de staking niet doorgaan. Morgen-Maandag zullen de af gevaardigden een onderhoud met den mi nister van spoorwegen hebben-en zullen zij daarbij stellige toezegging ontvangen. De terugtocht der Oekrainische Bolsjewiki. Ontruiming van Kief. Londen 18 Aug. Gemeld wordt, dat de bolsjewiki door de bevolking uit Odessa zijn verdreven en dat zij Kief en de ge heele Oekraine aan 't ontruimen zijn. Een échéc der Bolsjewiki. Londen 18 Aug. De Russische Bolsje wiki hebben een groote nederlaag geleden in de nabijheid van Alexandrovskaja-Gorka, welke plaats te kort geleden georganiseerde Russische troepen hebben bezet. Bij het station van Podsevy is een ge heel Sovjet-regiment naar de Esthlandsche troepen overgeloopen. Lenin's dagen geteld Berlijn 18 Aug. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat het lot der Russische Sovjet- regeering bezegeld zou zijn. In Deensche kringen moet men betrouwbare berichten ontvangen hebben, volgens welke de leden der Sovjet-regeerlng over hun aftreden beraadslagen. De gebeurtenissen in Hon garije zoo verluidt hebben Lenin ervan overtuigd, dat de verwachtingen van een wereld-revelutie niet verwezenlijkt zullen worden. Hij wil de raden-regeering door een gematigd socialistisch kabinet vervangen, ten einde de terugkeer der reactie te voorkomen. Met de liquidatie van het bolsjewisme zal hij zelf een aan vang maken. Een verbitterd tegenstander van Lenin's plannen is Tsjitserin. Hij heeft echter weinig aanhang. Men verwacht, dat het definitieve aftreden der Sovjet-regeering eerst in October zal plaats vinden. De Kolennood. Weenen 18 Aug. Tengevolge van den steenkoolnood is het geheele sneltreinver- keer op de Duitsch-Oostenrijksche staats spoorwegen stopgezet. GEMENGD NIEUWS. Washington. Senator Hichcock deelde aan Wilson mede dat de Senaatscommissie voor buitenlandsche aangelegenheden naar zijn meening binnen veertien dagen rap port zal uitbrengen over het vredesver drag. Berlijn. Ebert, die sedert eenigen tijd te Schwarzburg vertoefd, zal naar Weimar terugkeeren om aldaar op den 20sten Augustus den eed op de grondwet af te leggen. Berlijn, 16 Aug. Naar uit Weenen gemeld wordt, moet minister-president Friedrich verklaard hebben, dat als het niet gelukt een stabiel kabinet te vormen, een militaire dictatuur moet worden inge steld om de rust en orde in het land te verzekeren. De burgerlijken en conserva tieven "schijnen overigens zeer tevreden met den stand van zaken te zijn. Naar een correspondent van de Tel. door den Franschen commandant werd meege deeld, zal binnen tien dagen de grens van het bezette gebied voor Nederland geopend worden. Het houten huisje aan den Duitschen kant van de 's-Heerenbergsche brug, be stemd voor visitalielokaal en pascontróle, wordt thans in steen opgetrokken, wat er op wijst, dat de Duitschers rekenen op een nog langen duur van den tegenwoor- digen toestand van het grensverkeer. Iemand verhuisde van Yisé naar Eijsden en de Belgische ambtenaren van den bur gelijken stand in Visé maakten de ver- eischte papieren in orde, waarbij zij den fijnen smaak hadden te verklaren, dat de verhuizende persoonlijkheid vertrok naar Eijsden in «Limbourg cédé® (afgestaan Limburg.) De E. L. T. A. Een mop. A,«Hoe von je het opstijgen!® B.«Magnifiek. Mijn schoonmoeder werd al kleiner en kleiner en ten slotte zag ik haar niet meer.« De Zondag. De Zondag is weer een succes geworden. De reusachtige Havillard met zijn twee motoren elk van 400 paards, steeg op. Hammersley, Boulard deden wondere dingen in de lucht. De clou van den dag was de sprong met de parachute. Om halfvijf steeg de beroepsvaller Kesner op. Alles gelukte naar wensch. Donderdag wordt een Italiaansche dag gegeven. Dan zal de Italiaansche regeering aan onze regeering een harer toestellen cadeau geven. Een aardige attentie De entrees komen ten deele aan de Amsterdamsche armen. Op 26 Aug. wordt een wedstrijd gehou den in het kunstvliegen. Op 28 Aug. volgt een rondvlucht over Haarlem, Zandvoort, Scheveningen, Hoek van Holland, Rotterdam, Gouda, Utrecht, Hilversum, Amsterdam. BINNENLAND. Een bescheiden redder. 's-Gravenhage, 16 Aug. Hedenmiddag is aan het Stille strand een der zwemmers, een logé van een familie aan de Coradkade, met levensgevaar van een gewissen dood gered. De man was weder te ver in zee gegaan en kon den wal niet meer bereiken. Op zijn geroep om hulp begaf een der be zoekers van het strand zich onmiddelijk te water en daar deze een zeer goed zwem mer bleek te zijn, gelukte het hem den dren keling, die reeds het bewustzijn verloren had, met zeer veel moeite, aan het strand te brengen. Door middel van een zuur stof-apparaat gelukte het de politie aldaar, de levensgeesten weder op te wekken. De held, die met trotseering van zijn eigen leven, het leven van een ander had gered, was inmiddels verdwenen en daar door onbekend gebleven. o Ecu uieuw gedeputeerde. Het Huisgezin bevat een artikel onder bovenstaand hoofd en komt tot de slotsom, dat in de ontstane vacature een lid uit de minderheid der Statenleden behoort gekozen te worden. Die minderheid bestaat thans uit 13 leden en wel twee liberalen, twee vrijzinnig-de mocraten, vier sociaal-democraten en vijf leden der rechts-protestantsche fractie en dan komt (volgens genoemd blad) een man der laatste groep het eerst voor een zetel van Gedeputeerde in aanmerking. Zondagmorgen heeft te Heukelum bij Leerdam een groote brand gewoed, die negen huizen, waaronder het huis van den burgemeester, met schuren en bergen met hooi, in de asch legde. De schade bedraagt 200.000 gulden. Oorzaak is onbekend. Dubbele moord en zelfmoord. BOEDER EN ZOOITJE YERIOORD. Amsterdam. 17 Augustus. In de Tol- dwarsstraat heeft zich hedenmorgen een ontzettend drama afgespeeld. Op nummer 10 in het benedenhuis woont de familie Nijziel, bestaande uit man, vrouw en zoon tje van omstreeks zes jaren. De echtgenoot is werkzaam aan Heinekens bierbrouwerij. Hij stond èn op de fabriek èn bij zijn buren bekend als een zeer oppassend man en als belooning voor zijn ijver werd hij een maand geleden door de directie der brouwerij bevorderd. De taak als hoofd van een afdeeling op te treden ging blijk baar boven zijn krachten en eenigen tijd geleden werd een ander in zijn plaats aangesteld. Hij bleef echter op de fabriek werkzaam. Het feit, dat hij niet tegen zijn werk zaamheden was opgewassen, hinderde hem zeer. Hij werd stil en in zichzelf gekeerd en buren verklaarden, dat zij de laatste weken geen lach op zijn gezicht hadden bespeurd. Hedenmorgen nu vervoegde zich een der chefs der brouwerij, de heer Hippe, zich bij de buren en vroeg of zij ook wisten, waar de heer Nijziel zich bevond, daar deze om half acht op de brouwerij moest zijn en tot dusverre 12 uur niet ver schenen was. Een der huurlieden keek over de schutting, en ziende dat de gor dijnen nog gesloten waren, maakte hij de veronderstelling, dat de familie de stad uit was. DE BLOEDKAMER. Om zich echter zekerheid te verschaffen klommen beide mannen over de schutting, na tevergeefs aan de voordeur gebeld te hebben. Ze braken de achterdeur open en betraden de kamers. Een weeë lucht van bloed kwam hun tegemoet. De gordijnen waren nog gesloten, maar toen een der mannen licht maakte, deinsden ze ontzet terug. Groote plassen bloed bedekten het kar pet. De bedden waren met bloed gedrenkt en in 't halfduister bemerkten ze de licha men vari een drietal personen. In het bed lag juffrouw Nijziel. Haar hals was één breede gapende wonde, die haar dood had veroorzaakt. Tegen haar aangevleid lag het zesjarig zoontje. Ook dit knaapje was de hals met een zwaar scherp voorwerp voor de helft afgeslagen. Het bloed was langs zijn nachtponnetje gestroomd, dat bijna geheel rood zag. Voor het bed lag ten slotte de heer M. Nijziel, in een groote bloedplas. Ook zijn hals vertoonde een zware wonde, waaruit nog bloed stroomde. Naast hem lag een toegeslagen scheermes en over hem heen lag een omgevallen bloementafeltje, waar van de pot met clivia's in gruizelementen gebroken was. (Tel.) o Hoofdelijke» Omslag Oorlogswinstbclasting. Een aangeslagene in den Hoofdei. Om slag te 's-Hertogenbosch kwam van eene beslissing van den Raad bij Gedeputeerde Staten in hooger beroep omdat de Raad ter berekening van zijnen aanslag in den hoofdei, omslag niet van zijn inkomen had afgetrokken het bedrag door hem aan oor logswinstbelasting betaald. Ged. Staten hebben dat beroep ongegrond verklaard uit overweging dat hetgeen aan oorlogswinstbelasting moet worden betaald van het inkomen een deel uitmaakt en dus taalkundig en juridisch tot het inkomen is te rekenen terwijl aftrek uit dien hoofde alleen is geoorloofd als en in zooverre de verordening op de heffiing dien aftrek uit drukkelijk toelaat. Ongelukken. Vrijdagmiddag waren in den sneltrein, die om 4 uur van Gouda naar Utrecht vertrok in een derde klas coupé militairen aan het stoeien, met het noodlottig gevolg, dat een hunner uit den trein viel. Er werd direct aan de noodrem getrokken, waarna men den jongen man hevig gewond opnam en naar Utrecht vervoerde waar hij bij aankomst overleed. Zes menscheu verbrand. In den nacht van 15 Augustus brak in de woning van een meubelmaker te Ha- damar een hevige brand uit, waarbij de vrouw en vijf kinderen om het leven kwa men. De vader en een zoon alleen wisten zich te redden. Verlaging der fruitprHien. Tiel, 16 Aug. Op de gisteren in de Betuwe gehouden fruitveiling trad een sterke daling der prijzen in. Vergeleken met j.l. Maandag, waren de le kwaliteiten tot 50 pet. lagerde mindere deden 1/3 van dien prijs en nog minder. Behalve te wachten regeeringsmaatregelen is ook verslapping en stagnatie in den handel op Duitschland de oorzaak hiervan. Flesch met amoniak gesprongen. Het springen van een flesch ammoniak, aan boord van een schip liggende aan de Melkmarkt, bij de Martelaarsgracht te Am sterdam, veroorzaakte onder de voorbijgan gers groote consternatie. Door de bedwel mende scherpe lucht achtervolgd, vlogen de menschen uiteen. Eenige hunner vluchtte in het hulppostkantoor, anderen weer in de dekzeilenzaak van Mackeno, waar de men schen bykwamen na de benauwde oogen- blikken, die zij doorgebracht hadden. Maar nog geruimen tijn zag men daar hoestende menschen met zakdoeken voor den neus. Drie personen, die bewusteloos geraakt waren* zijn met den auto-ziekenwagen naar het gasthuis vervoerd. Vermoedelijk is de warmte de oorzaak van het springen der flesch. De zaak-ran Groenendael. Indien -de heer mr, dr. H. A. G. van Groenendael vóór dien tijd zijn ontslag nog niet heeft genomen, zal zijn houding ten opzichte van de Holland-Belgische kwestie onmidelijk, wanneer de Tweede Kamer haar vergaderingen heeft hervat, worden ter sprake gebracht. Intusschen is zijn ont slagneming zeer waarschijnlijk, doch gaat hij hiertoe niet vrijwillig over, dan zal er ongetwijfeld een bepaalde uitspraak tegen hem vallen. In parlementaire kringen is men dit stellig voornemens. (Tel.) De ex-Keizer huurt het landgoed „Doorn". In verband met loopende geruchten wordt thans definitief medegedeeld, dat de ex-keizer Vrijdag het huis «Doorn® te Doorn met eenige andere gebouwen ge huurd heeft. De verhuring heeft te Ame- rongen plaats gehad. Boordaanslag eu zelfmoord. Te Breda is op de alleenwonende mej. B. v. G. hedenochtend te half elf door een persoon, die bij haar met een quasi boodschap boven kwam en toen om geld vroeg, een moordaanslag gepleegd, door haar met een revolver in de borst en in den rug te schieten, De dader vluchtte daarop, doch werd door de spoedig toege snelde politie achterna gezet. Toen deze hem wilde arresteeren, schoot hij zich met een revolver in het hoofd, waardoor hij levensgevaarlijk gewond is. Mej. v. Gooi woont in de Eindstraat, een der drukste straten der stad. o Griekenland koopt schepen in Nederland. Amsterdam, 15 Aug. Grieksche reeders trachten eenige middelsoort stoomschepen in Nederland te koopen en als dit gelukt later nog ongeveer 8 10 grootere stoom schepen. De ex-kcizcr. Een der voornaamste Italiaansche autori teiten op het gebied van het'internationaal recht en hoogleeraar aan de hoogeschool te Padna, de afgevaardigde Stoppato, heeft de bepaling omtrent het dagen van den ex- keizer Wilhelm voor de rechtbank der ge associeerden afgekeurd. Het is een rechtsbeginsel over de ge heele wereld, dat een daad niet voor het eerst als een misdaad kan wordeu beschouwd, nadat die daad bedreven is. De misdaad van den keizer wordt door deze speciale berechting geschapen, doch was te voren niet door zijn aanklagers geformuleerd. In het internationale recht komt niets voor omtrent internationale moraliteit, noch is er eenige straf bepaald voor de schending van verdragen. Nederland moet zijn waardigheid bescher men door te weigeren den keizer uit te leveren. Geen uitleveringstraktaat bevat een bepaling voor de uitlevering van iemand, beschuldigd van dezelfde misdaad, waarvan de keizer beschuldigd wordt. morini te VHertogenbosch. De telepatische seance Zondagavond door Morini in het Casino gegeven was slechts matig bezocht. De prestaties van den heer Morini hadden echter een volle zaal verdiend. Ieder bezoeker, die zulks wenschte, kon Morini een opdracht verstrekken. Door verschillenden werd hiervan gebruik ge maakt. In een minimum van tijd werd door den heer Morini elke opdracht volbracht. Een der proefnemingen van Morini gaf aanleiding tot een vermakelijk incident, dat den lachlust wekte van de geheele zaal. Een heer had aan Morini opdracht ge geven naar zijn vrouw te gaan in de zaal, haar hoed van het hoofd te nemen, dezen op de bank rechts te deponeeren en dan de dame te brengen naar een bank links in de zaal. In het begin ging alles goed, doch toen Morini bij de dame in kwestie was gearri veerd, verwisselde deze hoogst verontwaar-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2